Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostlinám se nedaří

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 40 Přejít na další stránku   1  
Rostlinám se nedaří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2010 11:26 Žena tatrovka [8] Re: Eff
mám tam dvě zářivky, jedna je UV a druhá asi ta 360m..fakt nevím, uhnívají mi hlavně kousky nad kořeny :-(
fakt nevím jaký ty zářivky tam jsou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.01.2010 11:14 Muž Eff [417] - RostlinyRe: tatrovka
tatrovka napsala: mě stejně kytky chcípají... :-(
Příčinu bych hledal v absenci osvětlení, tedy pokud je jediným světelným zdrojem na 350l Zářivka Aqua-Glo 30w.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 12:38 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Lada2
to bych huz tam spis daval prislusny slozky z PMDD protoze u toho +- vim co to obsahuje
a k vypoctu muzu pouzit tuhle kalkulacku pmdd.mrp-cz.com/…

na hrebiky jsem se ptal jen proto ze jsem to zaslechl, ze se to drive radilo i v knizkach....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 11:34 Muž Lada2 [11] Re: Moucha
neni lepsi tam pridam samotne prvky ktere schazi nez hrebiky??U malych akva si nemyslim ze to vyjde tak draze treba hnojiva od sery Daydrops je denni hnojivo na 10L jedna kapka obsah baleni je na 10000L stoji 100KC a k tomu sera florena ta se dava jednou za 14 dni 5ml na 20L vody v ni sou ostatni prvky.Mel jsem stejny problem ridnuti a zloutnuti listu a behem tydne se kytky rozjeli jak blazen a od te doby zadny problem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 10:53 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: achyles73
a zkouseli jste hrebiky do dna?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 10:09 harpunar Re: achyles73
syn bydlí taky kousek a měl ty samé problémy-žloutnutí a rozpad listů. Mé rostliny jsou v pohodě ve všech nádržích,dávám po výměně třetiny vody týdně Mn+ a druhý týden Fe,všechno od Rataje a s rostlinama není problém.Teď začal syn(minulý týden)aplikovat dle mé rady hnojivo taktéž,tak se snad cca po měsíci dostaví znatelný výsledek.Voda v OV je na Fe i další stop. prvky chudá,Hrabůvka ozvlášť,Poruba je na tom třeba lépe.No a nejlepší vodu mají v okolí Karviné.Já bych vám doporučil zkusit ta hnojiva od Rataje a aplikovat dle návodu,samozřejmě má na rostiny vliv více faktorů,světlo,jeho sloření a intenzita,dno a jeho výživnost,nicméně dle mých zkušeností dělá největší podíl kvality rostlin přísun Fe a Mn.Tak hezký den! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 07:06 Muž achyles73 [12] - ŽivorodkyRe: Pekische
Jsem taky z Ostravy a bez přidávání Fe mi to nikdy nefungovalo a rostliny mi taky žloutly. Dnes je to v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 00:45 Muž Lada2 [11] Re: Pekische
ted jsem docet tvuj denik fakt mazec:-))) uz jsi dal kytkam naky hnojivo???
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2010 00:10 Muž Pekische [3] Re: Lada2
Je mi jasný, že po dvou dnech nic zásadního se asi nestane, ale proste jen takovej můj pocit :) Minimálně se žádná rostlinka po kompletním přesázení nezačala šklebit. Takže úspěch :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 23:30 Muž Lada2 [11] Re: Pekische
nemyslim ze po dvou dnech to poznas:-(Jak pise Sid na netu je plno clanku take jsem dlouho studoval nez jsem predelaval akva a ted jsem spokojenej.Pod dno jsem dal zaklad od Sery hnojiva pouzivam taky sera a neni to nejhorsi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2010 20:53 Muž Pekische [3] Re: Sid
Takže dno vyměněno. Aqaclay od Rataje a pod to trocha nějakého starého dna /fotky na profilu/. Teď je to dva dny po výměně a myslím, že rostlinkám se to zamlouvá. Mně taky. A za ty dva odkazy, Side, díky! :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 23:41 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Pekische
Než se rozhodnete měnit dno, určitě si najděte nějaké seriózní pojednání o zakládání a provozování společenského akva a snažte se pochopit, co vám ta pojednání chtějí sdělit. :-) Jen o substrátu to není... Držím palec
Edit: Využiju toho, že sem dal v jiném tématu Smik odkaz na stránky, kam se rád chodím ujištovat, že nejsem "agent ČEZu", z čehož bývám podezírán, když do svých nádržek řádně svítím a nabádám k tomu ostatní... :)
Podívejte se třeba na tuto prezentaci zřízení akva a sám si odpovězte na otázku, co jste udělal a děláte jinak.
www.cau-aqua.net/…
Asi hned na začátek nebudete shánět ADA-substráty; stačit by měl dospodu nějaký výživný substrát a ten překrýt křemičitým štěrkopískem o zrnitosti 1-4mm, případně černým nebo přírodním "flexipískem" - www.flexiobklady.cz/…
Podobně je tomu s osvětlením takové nádrže, systémem sycení CO2, hnojením... Vždy se dají najít adekvátní dobře dostupné zdroje světla, CO2, hnojiv... V sezóně i rostlin.
Nebo tady: www.tropica.com/… najdete krok za krokem postup zřízení akva. I zde můžete srovnat "váš styl" s doporučeným.
(Že někomu rostou kytky v "šutrovém" dnu neznamená, že takové dno je pro kytky vhodné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 23:22 Muž Pekische [3] Re: Sid
Že by dno, respektive ta velikost kamínků, mohlo být problém, mě napadalo od začátku. Takže jste ěm donutil se rozhoupat a pořídím jiné jemnější. Co bude dál, se uvidí... :) Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 21:40 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Pekische
Najděte si nějaké solidní pojednání o založení a provozování společenského akva. Žádný "rychlokurz" vám nepomůže. :-)
K čemu vám bude, když vám doporučím, abyste vyměnil ty "šutry" za křemičitý štěrkopísek o zrnitosti 1-4mm? Zvlášť, když jste viděl v jiných prezentacích /kde rostlinky prosperují/ i větší zrnitost?!
Edit: Až se z něj uvolní (téměř) všechny plyny, které se do něj dostanou při zakládání, a až takové dno začne být "úrodné"... (Tomu se dá napomoci výživným substrátem, který se dá jako základní vrstva.) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 21:30 Muž Pekische [3] Re: Sid
Dno je nevhodné proč? Nešumí. Je snad příliš hrubé? Viděl jsem ale v jiných prezentacích /kde rostlinky prosperují/ i větší zrnitost.
Která z rostlin je nevhodná do nového dna? Většina z nich je popsána jako nenáročná. A jaké jiné byste doporučil?
GLO za 830 určitě vyměním. Až doslouží, tedy asi za 1/2 roku počítám.
Co znamená nevhodně zasazené rostliny?
Edit: A ještě jednu otázku: Od kolika měsíců "provozu" byste dno nenazval novým?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 21:08 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Pekische
Nevhodné dno, nevhodné rostliny do nově založeného dna, nevhodně zasazené rostliny, kořen ven - zabírá místo dalším (nenáročným stonkovým) rostlinám, nevhodná zářivka (vyměnit GLO za "830").
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 20:24 Muž Pekische [3] Re: Sid
No o to jsem se právě snažil. Takže zkuste napsat základní problém, problémy, které v nádrži vidíte...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 20:06 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Pekische
Najděte si nějaké seriózní články o zakládání a provozování akva. A ty si dobře prostudujte a postupujte podle nich. A snažte se dalším sebevzděláváním pochopit, proč, co a jak funguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 19:51 Muž Pekische [3] Re: Sid
... a rada?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2010 19:20 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Pekische
O železe to nebude. Jde o celkové pojetí. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.01.2010 18:50 Muž Pekische [3] – Jak na železo a jinou úpravu vody?
Rostlinky mi nerostou, jak by asi měly. Kromě toho, že mají zaražený růst, tak také jejich listy velmi rychle blednou. Staré i nové, které sice vyráží, ale sklovité. Nádrž nemám dlouho /cca 3 měsíce/, takže mé znalosti z praxe jsou mizivé. Tak to musím dohánět načítáním z netu. A tady mám trochu problém, dilema.
Posle příznaků jsem usoudil, že by mohlo ve vodě chybět rostlinkám Fe. Koupil jsem test a naměřil 0. Jenomže mám pH zhruba v hodnotách 7,2-7,4. A to jsem se zas jinde dočetl, že těžko s takovým pH železo naměřím. Přesto jsem koupil přípravek Colour Fe+ od Rataje a do vody v množství podle návodu přidal.
Co dál ale? Jak poznám, že je Fe ve vodě už dost? Kolikrát za jak dlouhou dobu by se Fe mělo do vody přidat? Poznám asi jedině podle testů. Takže snižovat pH? Další článek zas říká, že optimální /i když je mi jasné, že je to hodně relativní/ je pH někde v rozmezí 6,3-6,7. Takže mám zkusit snižovat? Třeba rašelinou? /Do CO2 se pouštět nechci/. Jenomže jiné články varují, že najít ideální množství rašeliny je složitější, že pak musím neustále vodu hlídat /a to se mi nechce/ a změny pH ve vodě může víc ublížit, než pomoci.
Tak v tom aby se teda čert vyznal? Co byste dělali vy? Zkusili snižovat pH? Co potom ale s Fe?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 19:59 Usine – Re: Kischona
rybicky.net/rady/clanek/136
Něco ti poroste a něco ne jako většině z nás. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 19:21 Kischona

Nejjednodušeji to poznáme tak, že přírůsty nám dělají větší radost, než opadávající staší listy starost.

Jasně chápu, položila jsem tedy otázku špatně -rostliny jsem sázela před týdnem, už by odešly kdyby se nechytly nebo uhnijou / chcípnou až třeba za 14 dnů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 18:40 Muž Eff [417] - Rostliny – Re: Kischona
Kischona napsal: nějaký akvarista mi teď řekl, že rostliny se sázejí jen na jaře
Tato velká pravda platí zejména pro brambory, okurky hadovky a karfiol, o akvarijní rostlinstvo bych starch neměl, tedy pokud onen akvarista není zarputilým naturalistou, který k osvitu používá pouze sluneční světlo. Pokud budou mít rostliny vhodné podmínky (pro začátek zejména vhodný substrát a dostatek světla), porostou.

Chci říct, jak poznám, že se chytily či nikoliv?
Nejjednodušeji to poznáme tak, že přírůsty nám dělají větší radost, než opadávající staší listy starost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 17:27 Muž olwy [24] - Tetry – Re: Sid
tvrdé, upřímné. potlesk To abych začal experimentovat. ahoj Už mlčím :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 17:17 Kischona
Mám nově založené akvárium 200l, nasázela jsem několik druhů rostlin a nyní čekám zda se ujmou, nějaký akvarista mi teď řekl, že rostliny se sázejí jen na jaře a že i když jsem je před týdnem zasadila, mohou vypadat tři neděle jako že se chytli a najednou chcípnou..tak co je na tom pravdy? Chci říct, jak poznám, že se chytily či nikoliv?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 17:08 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: olwy
Třeba tak dlouho, dokud si člověk nedokáže sám zodpovědět otázku, kterou jste tu položil? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 16:12 Muž olwy [24] - Tetry – Re: Horác
žádný učený z nebe nespadl, proto se zkusím zeptat znova: jak dlouho je nádrž považovaná za novou, než je do ní vhodné začít přidávat PMDD, CO2 a jiné hnojení? Díky (je radost vidět kousek latiny) palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.12.2009 13:45 Muž Horác [3942] – Re: Pet
Quod licet jovi non licet bovi! :o) ... Aneb není každej takovej machr, jako vy. (Taky každej nemá mazlíka). :)
Tyhle obecná doporučení jsou spíš pro začátečníky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 13:45 Muž Pet [56] – Re: Pet
Omlouvám se za ty chyby. Seděl jsem u nějakého vadného monitoru a nemohl to po sobě přečíst. Ale žluté smajlíky jsem viděl potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 13:27 Muž Pet [56] – Re: Yirka
Prý se jedné o akvárko staré dva roky. Ale chtěl jsem jen upozornit, že pokud se ví jak, tak s hnojením lze dosáhnout lepších výsledků i u nových nádrží. Nic víc, nic míň. Rozhodně ale neposkytuji obecné doporučení a každému nechávám jeho víru. Jen mě někdy rozčiluje, že se stále omýlá to, že do nových nádrží hnojit nelze.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 13:12 Muž Yirka [9118] – Re: Pet
Proto je třeba být realistou a rady formulovat tak jak jsou převážně požadovány, tedy pro ty kdo začínají nebo mají okamžitý problém. A to ta tvoje cesta určitě není, málokdo kdy začíná si dokáže se všemi těmi zádrhely poradit najednou. (Nechci se dotknout jednotlivců, kteří to zvládli). Myslím, že většina praktiků se shodne v tom, že do začínající nádrže by se hnojit opravdu nemělo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 13:05 Muž Pet [56] – Re: Sid
Ano, je to laborování se světlem, teplem, CO2, správným složením dna, filtrací......................
Petr
rozzureny smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 12:51 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: Pet
Asi byste měl dodat, co dalšího jste musel s nově založeným akva udělat, abyste si hnojení do vody mohl dovolit. :-)
Obávám se, že bez tohoto dodatku se najde pár "nešťastníků", co zkusí hnojení do vody taky a nebudou se stačit divit... :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 12:32 Muž olwy [24] - Tetry – Re: FranzFritz
Mám nově založenou nádrž. Abych pomohl růstu kytek, přidávám CO2 a PMDD, zdá se, že konečně začaly růst. Bez ohledu na to mám od založení akvárium plné ruduchy, oedogonia (zelená vláknitá) a dalších sajrajtů. Dotaz: jak dlouho je "počkat" u nově založené nádrže? Kolik měsíců? Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 12:20 Muž Pet [56] – Re: FranzFritz
Nemohu tak úplně souhlasit. Před 3 týdny jsem zakládal dvě akvária (300l, 160l). Od počátku přidáváme hnojivo. Akvária jsou nádherně čistá bez řas s bujně rostoucími rostlinami. Stejný postup se mi osvědčuje u všech akvárek (a nebylo jich málo). Samozřejmě je potřeba vyladit i ostatní faktory chodu akvária. Chci jen říct, že nelze šmahem zatracovat hnojení v nových nádržích. Pokud ovšem víme jak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 10:27 Muž Sid [6629] - Rostliny – Re: FranzFritz
Souhlas! :-)
V nově založeném akva je cestou k minimalizaci řas častá výměna vody, ne hnojení do vodního sloupce.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 09:58 Muž Horác [3942] – Re: FranzFritz
Máte samozřejmě pravdu :o) ... Jen bych podotkl, že tohle téma není o nové nádrži (alespoň pavco nic o nové nádrži nepsal) ...
a také je skoro dva roky staré :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 09:04 Muž FranzFritz [207] - Tetry
Řešit nerostoucí rostliny v nově založeném akváriu hnojením je opravdu chyba. Mnoho z nás to zkusilo a doopravdy si zadělali na krásnou černou řasu :-D U nově založeného akvárka to chce hlavně trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 08:59 slowdive
Resil jsem pred casem podobny problem...i kdyz jsem ke korenum rostlin dal hnojivo,svitil 0,5W/l,rostliny byly zakrsle,zivorili...zacal jsem pridavat CO2 z kvasnic a ted resim opacny problem,nemuzu rust rostlin zastavit,lezou mi z akvaria...i kdyz uz jsem CO2 vysadil...konkretne Echinodory Bleherae,Amazonicus,Rosaefolius a Hygrophilu corymbosu...mam akvarium vysoke 40 cm a listy mi trci jeste tak 10cm ven z vody...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.12.2009 08:43 JuraS
chtělo by to aby o akvárku dal víc informací abychom se pak nehádali jako tuhle a zjistili, že se bavíme de-fakto jen o zavařovačce...nechápu v čem někdo vidí vědu..v množení šneků, v množení gupek, v růstu obyčejné kytky..doufám, že mluví o obyčejné kytce a ne o nějaké specialitě co potřebuje speciální dno, speciální kvalitu vody a speciálně svítit...něco jako kytka vánoční hvězda...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 14:15 kreten Re: Sid
To jsem nevěděl do té doby, než to tu píšete - mimochodem, to slovo co neumím skoro přečíst mne také velmi "zaujalo":-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 13:40 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kreten
Ta "Destilovaná voda pro technické účely" je "prachsprostý" permeát. :-) Ten do akva lije nepočítaně akvaristů. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 11:36 kreten Re: Sid
Dohodneme se snadno :-), avšak nikdy jsem nezkoušel lít technickou, kupovanou destilku zrovna do nádrže jako ředění:-) s tou vodou z odvlhčováku jsem to párkrát zkusil a prošlo to:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 11:14 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: kreten
...S technickou destilkou opatrně - bez úpravy je spíš jed...
Pokud se dohodneme, že tento výrok je pravda, pak doplním, že to platí pro jakoukoli destilovanou vodu, a ("skoro") i tu vaši vodu z odvlhčováku a permeát z RO. :-)
A kolony taky. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 11:05 kreten Re: poweron
Tak obyvatelé moravské metropole to zvládají například se středoamerickými cichlidami docela dost dobře:-)ještě jsem si vzpomněl, že třeba v tomto městě prosperuje dobře také několik druhů divokých živorodek - i když nevím jestli Pepa Tomanec vodu trochu neupravuje:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 10:32 poweron Re: kreten
No vono v paneláku by se voda dešťová zbýrala dost blbě,Jsem z Brna máte stím někdo taky takový problém tak vysoké hodnoty?A jaké ryby do tak tvrdé vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 09:43 kreten Re: Silent
Myslím že to nebo... je řešení nejideálnější:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 09:25 R Muž Silent [5949] Re: kreten
Je jasný, že pro malou nádrž se to nevyplatí. Tam buď dešťová voda, nebo uzpůsobit osazenstvo vodě, ale u větší nádrže bych se pořízení RO tak nebránil. Dnes už malá osmoza stojí méně než vnější filtr shop.miga.cz/… www.mangala.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2009 09:19 kreten Re: Silent
No blbý je hledat řešení, když by měl akvarista toliko jednu nádrž:-), pak osmóza i odvlhčovák je pro něj trochu nadbytečná záležitost

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [40] 41 42

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47877x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15083-rostlinam-se-nedari?od=1951