Rostlinám se nedaří
Kischona napsal: nějaký akvarista mi teď řekl, že rostliny se sázejí jen na jaře
Tato velká pravda platí zejména pro brambory, okurky hadovky a karfiol, o akvarijní rostlinstvo bych starch neměl, tedy pokud onen akvarista není zarputilým naturalistou, který k osvitu používá pouze sluneční světlo. Pokud budou mít rostliny vhodné podmínky (pro začátek zejména vhodný substrát a dostatek světla), porostou.
Chci říct, jak poznám, že se chytily či nikoliv?
Nejjednodušeji to poznáme tak, že přírůsty nám dělají větší radost, než opadávající staší listy starost.
tvrdé, upřímné.

To abych začal experimentovat.

Už mlčím

1 15.12.2009 17:17 Kischona Mám nově založené akvárium 200l, nasázela jsem několik druhů rostlin a nyní čekám zda se ujmou, nějaký akvarista mi teď řekl, že rostliny se sázejí jen na jaře a že i když jsem je před týdnem zasadila, mohou vypadat tři neděle jako že se chytli a najednou chcípnou..tak co je na tom pravdy? Chci říct, jak poznám, že se chytily či nikoliv?
Třeba tak dlouho, dokud si člověk nedokáže sám zodpovědět otázku, kterou jste tu položil?

žádný učený z nebe nespadl, proto se zkusím zeptat znova: jak dlouho je nádrž považovaná za novou, než je do ní vhodné začít přidávat PMDD, CO2 a jiné hnojení? Díky (je radost vidět kousek latiny)

Quod licet jovi non licet bovi! :o) ... Aneb není každej takovej machr, jako vy. (Taky každej nemá mazlíka).
Tyhle obecná doporučení jsou spíš pro začátečníky.
Omlouvám se za ty chyby. Seděl jsem u nějakého vadného monitoru a nemohl to po sobě přečíst. Ale žluté smajlíky jsem viděl

Prý se jedné o akvárko staré dva roky. Ale chtěl jsem jen upozornit, že pokud se ví jak, tak s hnojením lze dosáhnout lepších výsledků i u nových nádrží. Nic víc, nic míň. Rozhodně ale neposkytuji obecné doporučení a každému nechávám jeho víru. Jen mě někdy rozčiluje, že se stále omýlá to, že do nových nádrží hnojit nelze.
Proto je třeba být realistou a rady formulovat tak jak jsou převážně požadovány, tedy pro ty kdo začínají nebo mají okamžitý problém. A to ta tvoje cesta určitě není, málokdo kdy začíná si dokáže se všemi těmi zádrhely poradit najednou. (Nechci se dotknout jednotlivců, kteří to zvládli). Myslím, že většina praktiků se shodne v tom, že do začínající nádrže by se hnojit opravdu nemělo.

Ano, je to laborování se světlem, teplem, CO2, správným složením dna, filtrací......................
Petr

Asi byste měl dodat, co dalšího jste musel s nově založeným akva udělat, abyste si hnojení do vody mohl dovolit.

Obávám se, že bez tohoto dodatku se najde pár "nešťastníků", co zkusí hnojení do vody taky a nebudou se stačit divit...

Mám nově založenou nádrž. Abych pomohl růstu kytek, přidávám CO2 a PMDD, zdá se, že konečně začaly růst. Bez ohledu na to mám od založení akvárium plné ruduchy, oedogonia (zelená vláknitá) a dalších sajrajtů. Dotaz: jak dlouho je "počkat" u nově založené nádrže? Kolik měsíců? Díky
Nemohu tak úplně souhlasit. Před 3 týdny jsem zakládal dvě akvária (300l, 160l). Od počátku přidáváme hnojivo. Akvária jsou nádherně čistá bez řas s bujně rostoucími rostlinami. Stejný postup se mi osvědčuje u všech akvárek (a nebylo jich málo). Samozřejmě je potřeba vyladit i ostatní faktory chodu akvária. Chci jen říct, že nelze šmahem zatracovat hnojení v nových nádržích. Pokud ovšem víme jak.
Souhlas!

V nově založeném akva je cestou k minimalizaci řas častá výměna vody, ne hnojení do vodního sloupce.
Máte samozřejmě pravdu :o) ... Jen bych podotkl, že tohle téma není o nové nádrži (alespoň pavco nic o nové nádrži nepsal) ...
a také je skoro dva roky staré :o) ...
Řešit nerostoucí rostliny v nově založeném akváriu hnojením je opravdu chyba. Mnoho z nás to zkusilo a doopravdy si zadělali na krásnou černou řasu

U nově založeného akvárka to chce hlavně trpělivost.
1 15.12.2009 08:59 slowdive Resil jsem pred casem podobny problem...i kdyz jsem ke korenum rostlin dal hnojivo,svitil 0,5W/l,rostliny byly zakrsle,zivorili...zacal jsem pridavat CO2 z kvasnic a ted resim opacny problem,nemuzu rust rostlin zastavit,lezou mi z akvaria...i kdyz uz jsem CO2 vysadil...konkretne Echinodory Bleherae,Amazonicus,Rosaefolius a Hygrophilu corymbosu...mam akvarium vysoke 40 cm a listy mi trci jeste tak 10cm ven z vody...
1 15.12.2009 08:43 JuraS chtělo by to aby o akvárku dal víc informací abychom se pak nehádali jako tuhle a zjistili, že se bavíme de-fakto jen o zavařovačce...nechápu v čem někdo vidí vědu..v množení šneků, v množení gupek, v růstu obyčejné kytky..doufám, že mluví o obyčejné kytce a ne o nějaké specialitě co potřebuje speciální dno, speciální kvalitu vody a speciálně svítit...něco jako kytka vánoční hvězda...
Starší reakce
0 26.11.2009 14:15 kreten –
Re: Sid To jsem nevěděl do té doby, než to tu píšete - mimochodem, to slovo co neumím skoro přečíst mne také velmi "zaujalo"

Ta "Destilovaná voda pro technické účely" je "prachsprostý" permeát.

Ten do akva lije nepočítaně akvaristů.

0 26.11.2009 11:36 kreten –
Re: Sid Dohodneme se snadno

, avšak nikdy jsem nezkoušel lít technickou, kupovanou destilku zrovna do nádrže jako ředění

s tou vodou z odvlhčováku jsem to párkrát zkusil a prošlo to

...S technickou destilkou opatrně - bez úpravy je spíš jed...
Pokud se dohodneme, že tento výrok je pravda, pak doplním, že to platí pro jakoukoli destilovanou vodu, a ("skoro") i tu vaši vodu z odvlhčováku a permeát z RO.

A kolony taky.

Tak obyvatelé moravské metropole to zvládají například se středoamerickými cichlidami docela dost dobře

ještě jsem si vzpomněl, že třeba v tomto městě prosperuje dobře také několik druhů divokých živorodek - i když nevím jestli Pepa Tomanec vodu trochu neupravuje

No vono v paneláku by se voda dešťová zbýrala dost blbě,Jsem z Brna máte stím někdo taky takový problém tak vysoké hodnoty?A jaké ryby do tak tvrdé vody?
Myslím že to nebo... je řešení nejideálnější

Je jasný, že pro malou nádrž se to nevyplatí. Tam buď dešťová voda, nebo uzpůsobit osazenstvo vodě, ale u větší nádrže bych se pořízení RO tak nebránil. Dnes už malá osmoza stojí méně než vnější filtr
shop.miga.cz/… www.mangala.cz/… No blbý je hledat řešení, když by měl akvarista toliko jednu nádrž

, pak osmóza i odvlhčovák je pro něj trochu nadbytečná záležitost
Destilka je poměrně neekonomická záležitost. Byla uvedena spíše jen jako možnost. Samozřejmě, že nejjednoduší je použít kondenzát z odvlhčovačky, ale tu má málokdo. Pokud je tvrdá zdrojová voda viděl bych jako nejlepší a nejbezpečnější použít RO.
S technickou destilkou opatrně - bez úpravy je spíš jed. Lépe to prohnat přes míchací nádrž, v níž je třeba mech a microsorko. Jinak já teda používám vodu z odvlhčováku a funguje to také
I když přidáš další rostliny tak s celkovou tvrdostí nehneš. CT snížíš naředěním surové vody vodou destilovanou, měkkou dešťovou nebo vodou z reversní osmozy. Dostatek vitálních rostlin může hýbat s UT a pH.
0 26.11.2009 08:03 poweron Tak jsem včera přeměřil a CT bylo na 15, jinak UT a PH zatím stejné.
Pomůže pro vyrovnání hodnot osazení více rostlin???
Tak v 25 stupnich v baraku bych chcipnul pri mych 20. Nejlepe mi rostly kytky kdyz mi v akvarku prezivali lini co sem mel na sumce.
Topítko nepotřebuji spíš mám opačný problém ale to jsem řešil už zezačátku osazením ventilátoru do krytu na odsavani tepla od zarivek, teplota se mi drzi meszi 24-26 stupni, převážne 25stupnů.
Akva je kuchyni a tam máme stabilní teplotu 25
Jak je na tom teplota? Nevidím tam nikde topítko...rybky při nižších teplotách než jsou doporučovány rostou velice pomalu nebo vůbec a spíš přežívají. Vhodné teploty pro jednotlivé rybky jsou k dohledání v atlase.
toho sterku je tam cca 5cm vrstva na te fotce to nejde moc videt, jinak ta zrnitost je asi okolo 0,8mm, ale ta rašelina by tu vodu měla změkčit ne?
To sem nevedel že ty zářivky mají jen tak krátkou životnost to se tedy radši vyplatí koupit ty osramy 830 ne??? nebo jake osvetleni by jste mi doporučily?
Jinak všem moc díky za reakce.
...Vacsina tropickych rybiciek prezije CT (resp. GH) okolo 5-12. Nejaky cas mozu vydrzat, ale casom ti odidu vsetky...
Kde jste na tomhle byl?!
Časem "odíde" úplně všechno, ale to, co jste napsal, je... ehm...
Problem s rybickami bude asi v tom, ze mas vysoku tvrdost vody. Ak teda nemas cichlidy alebo podobne... Vacsina tropickych rybiciek prezije CT (resp. GH) okolo 5-12. Nejaky cas mozu vydrzat, ale casom ti odidu vsetky.
Este k tym rastlinam - ten strk sa mi nezda, vyzera na prilis vysoku zrnitost (odhadom okolo 1cm). A tiez jeho vrstva vyzera byt nizka...kolko tam toho vlastne mas (v centimetroch)?
Ty zářivky jsou taky 9 měsíců staré? Pokud ano, viděla bych to jako jednu z příčin, proč se rostlinkám nedaří. Informace o jejich životnosti jsou k dohledání ve starších diskuzích, vč. toho, čím je nahradit.
Rostlinky - nenáročné, rychlerostoucí stonkovky (hygrophily, Rotala rotundifolia, Egeria densa,...).
fakt je stary 9mesicu, ale mas pravdu kytky jsou tedka novi jelikoz mi co jsem mel vsechny odumrely.dnes jsem pridal do filtru jeste od sery rašelinu.a jake kytky by jste mi doporučily?
No kytky na fotce jsou dle mě nový, nemaj subemerzní listy, dno je jak vymydlený, nalepený pozadí nevyvadlý, jak je na tom filtr není novej?Podle mě tohle akva rozhodně nevypadá na 9 mesíců starý, ale jako čerstvotina, která nemá šanci ještě na plno fungovat, kde není rozjetá nitrifikace, kytky nepolikaj živiny, navíc je jich tam málo, určitě tě by to chtělo osázet tak 70 procent dna. K vybavení, světlo máš dobrý, filtr co máš ty jsem dlouhou dobu provozoval kdysi v 60L a vše fungovalo. Tak teda nevím...

osvetleni je 2x 15W zářivka a to sunglo + aquaglo. akva mám cca 9měsíců
Tieto hodnoty nepovedia takmer nič. urob si prezentáciu akvária, alebo ho podrobnejšie popíš. Osvetlenie, počet rýb, doba od založenia, aké máš rastliny, fotka pomôže a pod...
0 23.11.2009 21:29 poweron – Stav vody v Akva
Ahoj, chtěl jsem se zeptat jaké jsou tyto hodnoty vody? naměřil jsem PH 8, UT-8,CT-17 - jde o to že se mi vůbec nedaří rostlinám a i pár rybek mi uhynulo.Jde mi také o to že mi ryby moc nerostou oproti třeba otcoým rybám které má v jiném akváriu a to ještě v menším ryby jsou dvakrát takové například ancitrus a to ho ma ještě kratší dobu něž já, jinak krmení máme totožné. já mám akva 60x40x30 a otec 60x30x30
Starší reakce
Ano, mam je v akva. Ale dlouho tam uy nebudou. V pondeli jdu koupit 3 nove Philipsky. Vybral jsem si na netu Philips Master TL D 18W-840. Jednu pridam, at se rostlinkam dari lepe. Jen aby z toho nemělz světelný šok.

Jak je mozne, ze prestanou svitit skoro ze dne na den? Fakt si nevymyslim, mam moznost srovnani s druhym akva. Jeste v pondeli vecer jsem je pozoroval a svitila stejne. Dneska sem se na ne dival a jedno hezky sviti a ve druhem je "tma". To stejne se mi stalo pred cca. 2-ma mesici u druheho. V obou pripadech vydrzely svitit 8 mesicu. To jest okolo 40% udavane zivotnosti.
Elektrochemik - to je zaujimavy vyraz

0 17.10.2009 00:23
grizly [146] Sid® Rostliny – Re: hydra
Cca rok je pro zářivky GLO příliš dlouhá doba... Jejich životnost je zhruba 8 měsíců, ale výrobce je doporučuje vyměnit již po (cca

) půl roce. Ví proč...

(Pokles svítivosti je u těchto zářivek velmi výrazný.)
xxx
xxx
Tomuhle tvrzeni uz taky verim. Pred mesicem jsem menil zarivky ve velkem akfarku a ted musim menit i v krevetkariu. Zajimave je, ze ty zarivky odesly najednou, behem nekolika dnu. Mam moznost srovnani s druhym akva. Pred mesicem svitili stejne, ted mi ty zatracene drahe specialky sviti "tmu". No, ale chybama se clovek uci a overil jsem si v praxi, ze specialky stoji opravdu za h...o.
Přidat reakci
1 ...... ...... [41] 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 49125x