Rostlinám se nedaří
Proč ho nemáš zasazený? Potřebuje živiny ze dna, protože z vody to moc neumí.


Mám problém s lotosom, uz asi 2 týždeň dava listy ale maju na sebe take priedlahne flaky, je v akavriu divocina, NO3 je 20, NO2 je 0,fosfor 0,4mg/l,voda je tvrdá, co2 v norme okrem neho to ma ja rotala, ostatne rastliny su v poriedku,bojujem tiez so zelenou riasou(GDA, GSA,)
Měl bys mít měřitelné pouze NO3, ostatní by mělo být nula. Pravidelná výměna vody je určitě lepší, než jen dolévat, co se odpaří. Jednak "vyvětráš v AQ a i v té čerstvé vodě jsou živiny. Být tebou, tak ale začnu trochu hnojit. Přisadil jsi další rostliny, jestli jsem tomu dobře rozuměla, tak jim to už nemusí stačit.
EDIT: a pokud neprosívají růžkatec a morovinka, tak to je nejspíš nedostatkem živin (velmi často dusík) a případně i slabým osvětlením. Nějakou dobu jim růst vydrží, ale pak to nezvládají a chřadnou, až úplně odejdou.
teď se ještě nabízí otázka, jestli to dá, nebo ne... uvidíme

minimálně teď mají krevetky co zpracovávat

...behem par dni... se mi dost pokazil anubias... pred tydnem jsem delal prestavbu akva, anubias jsem nalamal na kousky a zakratil mu i korinky... predpokladam, ze je to tim...
Předpokládáte správně.

Urcite co rikas muze hrat roli, ale...
1) Nikdy jsem neprihnojoval a ten anubias o kterem mluvim pred upravou vypadal takhle (viz. Foto).
2) ze jsou rostliny nevybarvene a celkove slabsi je prevazne nedostatkem svetla (do tohoto tydne tam vyrazne stinil prave ten anubias na korenu a svitilo se tam jen jednou 60cm zarivkou floraglo.
Takze pokud se mam priklonit k nejakemu nazoru asi to bude ten delsi pobyt na sousi a studena voda (ikdyz ta studena voda se mi taky nezda, ale muze byt, vymenoval jsem vic vody nez obvykle, takze se mohlo stat nahle ochlazeni o nrkolik stupnu).
Kazdopadne diky za nazor, vzhledem k tomu, ze neprihnojuji dost pochybuju, ze vsechny rostliny maji dostatek vsech zivin, ale prave anubias a kryptokorny c. Tam sly i pri nizke intenzite svetla vic nez slusne.
Připojuji se k Václavovi s domněnkou se studenou vodou. Nedávno se mi stalo úplně to samé, co je na obrázku. Měl jsem anubias cca 3 hodiny ve vodě, kterou jsem napustil moc studenou.
A další má osobní zkušenost je ta, že submerzní anubias na suchu začíná chřadnout docela rychle. Takže tři hodiny mohou být taktéž příčinou.
Nechal bych ho v klidu žít a on se postupně opět dostane do formy. Zdravých listů má dost.
nic nepoužívám, parametry vody jsou taky prakticky totožné, při přestavbě akva ta cca 1/2 až 2/3 zůstala... zbytek jsem dopustil jako vždycky. Jediný co mě napadá je fakt to, že ten anubias byl další dobu na suchu (cca třeba 3 hoďky, ale to byly všechny a zrovna anubias tohle zvládá docela dobře)... pak to, že jsem zakrátil kořínky... a to, že teď má víc světla, ale taky i to příjde dost divný

Tak normální to není jsou to odolné rostliny, musel jsi mu něco udělat třeba moc studená voda při napouštění nebo jestli nepoužíváš tekutý uhlík tím jdou rostliny dost dobře popálit.


Ahoj, behem par dni (cca tyden) se mi dost pokazil anubias (viz. foto). Prisuzuju to tomu, ze jsem pred tydnem delal prestavbu akva, anubias jsem nalamal na kousky a zakratil mu i korinky (taky ma ted vic svetla), takze predpokladam, ze je to tim, ale radsi se zeptam jestli neni chyba jinde, protoze jeden se mi zda, ze se docela drzi. Diky.
brambora velikosti 1/2 palce a masa kuřecího jako nehet, ancistrusům to chutná a jednou týdně to nemůže ničemu uškodit
akvárko je 3 metry od jižního okna kratší stranou
co se ti nelíbí s dusíkem a nedostatkem živin ?
mám přidat molitan do filtru aby se zvýšilo množství bakterií ? můžu tam dát celkem 90 litrů
nebo mám zase měnit pravidelně vodu ?
když jsem měl osvětlení na 110 watů, tak bylo doporučeno ubrat, zkusím teda opět přidat 30W RBW
Řekla bych, že to vázne na nedostatku živin. A dusík se mi taky nelíbí. Asi i pokulhává nitrifikace. Na fotkách mi přijde, že je tam i málo světla. Oprav si rozměry akvária určitě není vysoké 185 cm.
Netuším, kolik brambor (škrob?) a masa (jakého?) je dodáváno a jak se s ním osazenstvo popasuje, ale nemohlo by to mít se vším spojitost? Hlavně ve spojitosti s poměrně novým akváriem?
Přijde mi, že na akva jde přímé sluneční světlo.
Toť mé prvotní domněnky a postřehy.

Konečně jsem to nafotil a udělal prezentaci, fotky nic moc, bude to chtít polarizační filtr. Zákal po dosypání písku, kterého jsem se nemohl zbavit je konečně pryč. Důvod prostý, ve filtru jsem zapomněl zapřít molitan co drží vatu a škvírou se kal neustále cirkuloval. Po ucpání se voda vyfiltrovala během 3 dní dočista.
Jenže po měsíci rostliny opět přestávají růst a růžkatec demersum začal opadávat. Egeria densa se moc nezvětšila. Anubiasy rostou, Už nevím co s tím. Ryby krmím 2x denně, filtrace jede na dvojnásobku objemu, teplota 25 stupňů a údaje za poslední 3 týdne se drží na hodnotách:
ph 7-7,4 nh4 0,05-0,07 no2 0,05-0,1 no3 7-10 fe 0,05 po4 0,03
Doposud jsem měnil pro jistotu asi tak 60 litrů denně, ale s tím končím, uberu na 30, to by mělo stačit.
Aktuální fotky jsou v prezentaci. Nevíte co zase dělám špatně ?
Díky.
Starší reakce
Dobrý večer,
nejprve jeden fakt : kolega "vlka" vám ihned v prvním, po založení prezentace, komentáři k vaší nádrži dne 23.1.2021 napsal:
"...čauky, použil jsi na dno : ,,Speciální substrát obsahující živiny pro růst akvarijních rostlin. Je bohatý na organický materiál a huminové kyseliny,, snad nebudeš mít časem problémy a nečeká tě spousta měření, hnojení a chemie. Jinak vypadá AQ velice dobře, držím palce..."
Ve fóru : "NO2, NO3" jsem vám 23.1.2021 14:05:35 napsal :
"Dle prezentace bych se zaměřil na dno jak psal do komentáře nádrže vlka, dále na Budha (cement) a v první řadě na rostliny a jejich prosperitu formou sledování. Méně bych se stresoval měřením. Jde o akvaristiku, ne laboratorní chemický pokus. Můj osobní názor."
Můj záměr byl ten, abyste se více soustředil na prosperitu akvária a rady velmi zkušených matadorů a ne na výsledky testů. Když jsem si zpětně přečetl všechny rady od nich vůči vašim dotazům, tak se neustále opakují a vesměs všichni vám radí totéž. Proto to mé rozčarování, že se "divíte" tomu, že vám akva neprosperuje.
Profesorských rad jsem prost, ale snažím se říkat (psát) to, co si myslím. Chápu, že se někomu nemusí líbit. Mé první přání je opravdu to, aby se vám začalo dařit. A mé druhé, abyste dal na rady, které i mně velmi pomohly a neustále pomáhají.
A velké OT : Škoda, že bylo od "kárání" upuštěno. Bývá i prospěšné.
Pozor na akvarijní testy spíše sledujte trendy, než okamžité výsledky někdy může být chyba dost velká. Bohužel grafy v podobě, jaké jsou teď v prezentaci nejsou moc šikovné ukazují maximální a minimální naměřené hodnoty a nejde nastavit rozmezí, jak to bylo dříve.

Okomentuji pouze dvě věci a možná Vám jedna z nich bude taky k užitku. Vehementní měření, jak uvádíte jsem dělal z několika důvodů. Zaprvé jsem vcelku analytický typ a baví mě sledovat změny v akváriu na datech z měření, za další je pro místní (kteří vidí pouze fotku z mobilu v prezentaci a o kvalitě vody se mohou domnívat pouze z popisu autora) určitě jednoduší se podívat a chytrým okem si udělat realistický závěr a v neposlední řadě věřím, že vehementní měření určitě nemá negativní vliv na funkci rostlináře
Tak druhá věc míří přímo k textaci Vašeho poselství. Podobné vzkazy spoustu uživatelů odradí od dalších dotazů. Rozumím, že některé začátečnické dotazy mohou být otravné, ale stačí je prostě ignorovat, než glosovat podobným způsobem. Pokud Vás člověk nezná, může lehce nabýt z textu dojmu, že jako zkušený profesor káráte žáka způsobem, který již (naštěstí) v našem školství není tolik populární. Určitě nevede člověka k dalšímu bádání a naopak spíše na podobnou komunitu rezignuje. Což je za mě určitě škoda.
Podle posledního odstavce však doufám, že jste v pohodě chlap a děkuji za Vaše přání.
ano, přemýšlel jsem nad tím. Myslím, že to zmiňuje i pan Rataj ve své knize, že teplota pod 21 je poměrnou stopkou pro růst. Mále topítko by nebyl asi problém, ale v současném bytě je naopak problém opačný. Jakmile se objeví první pořádné slunce, byt se velmi ohřívá a teplota v akváriích jde také vcelku rychle nahoru. Zamyslím se. Děkuji
Něco bych asi udělal s tou teplotou 21 stupňů je dost málo a zpomaluje to to růst rostlin.

Dno, rostliny, hnojení, chemie, dekorace, světlo = totální nerovnováha.
Borci ze zdejšího fóra na vaše dotazy opakovaně radili, leč poučení prakticky nulové.
Řekl bych, že proto již nereagují.
Doporučuji pročíst zpětně všechny rady.
Ode mne jedna zásadní rada ... přestat vše vehementně měřit a zjednodušit.
A jedna glosa. Dítě také nejdříve leží a až poté se postupně otáčí, zvedá, plazí, leze, stoupá si a až poté chodí ... no a při tom všem se z něj stává osobnost. A ve všech oborech, akvárka nevyjímaje, je to prakticky stejné.
Upřímně, zažil jsem podobné nezdary. Držím palce a hlavně to nevzdávat. Poté se i malý úspěch promění ve velkou radost.


Mám 15 dní vysazenou Hydrocotyle tripartita a její stav stagnuje, spíše se zhoršuje. Listy nové nerostou a stávající naopak mírně žloutnou.Už mi takhle odešla Littorella Uniflora (po měsíci jsem ji vyndal, kořeny skoro stejně velké jako při zasazení). Celkově mi přijde, že rostliny rostou velmi pomalu. Udělal jsem testy vody, deník mám vyplněn. Budu rád, za doporučení zkušenějších.
Starší reakce
Dropchecker je světle zelený, ale rostliny bublají dost neochotně. Uvidím až klesne kh co to provede. Děkuji
Ty bych řekl že jsou v pořádku nevidím barvu v drop checkeru měla by být světle zelená. Rostliny pak musí bublat.

Díky, to mi nedošlo

. Jinak ostatní hodnoty?
Ta to dělat může.

Písek, ani kámen nešumí, ale mám ve filtru sépiovou kost. Zkusil jsem ji tam dát když mi odcházeli okružáci. Může to dělat ona?
Tak jak to že máš v akváriu KH 7 znamená to, že se ti tam něco rozpouští. Nejsem si jistý, ale už jsme to tu jednou řešili.

Proč máš v těch svých akváriích takový rozdíl v KH? Ve vstupní vodě je KH jaké?

Ahoj, mám problém s rostlinami.
Rozpadá se mi růžkatec, okřehek ztrácí barvu a bledne a všeobecně se kytkám moc nedaří krom anubiasů a bucephalandry. Hnojím seachem flourisch a přidávám trochu železa. Bojoval jsem s ruduchou pomocí excelu a tabletami Algizit a ta mrcha se malinko vrací.
alternanthera pouštěla listy(děravé a žluté) málo Mg ? Měl jsem tam ještě egerii, ale ta nerostla a rychle zařasila. Ještě taková vsuvka. než se mi rozjela řasa tak mi pošla ampulárka s neritinou a velcí okružáci (malí a piskořky a levatky v pohodě) Máte někdo nápad co změnit nebo upravit?
Za každý názor předem děkuji
Starší reakce
0 13.02.2021 17:49 Honza – Co jim chybí
To hnojivo co tam dáváš neobsahuje ani dusík NO3 ani fosfor PO4 ryb je tam zřejmě málo tak v tom bych hledal problém. Aktualizuj si prezentaci.


To uz davno nemam. Toto mam zalozene adi 5 mesiacov
To je to akvárium kde máš jen ty dva pestřence?

0 12.02.2021 18:31 ricardo2 – Nedari sa rastlinam
Dobrý den. Já mám to zlaté od tropiky tak budu zkoušet společne s draslíkem.
Ludwia mi to taky dělala. Změnil jsem hnojivo a změna k lepšímu. Dávám od Tropica obě tekutá hnojiva, co nabízí. Jedno je zelené a druhé takové oranžové. O dost se to zlepšilo a Ludwiga a ostatní kytky rostou, že bych to mohl brát krovinakem. A to mám na dně substrát a na něm cca 6 cm černý štěrk. Některý kytky mi v tom vůbec nesly.
Myslím, že Easy Life Kalium není jediný zdroj vámi do akvária dodávaného draslíku, (ještě Ferox NPK?), ale to řešit nechci. Co chci, je upozornit vás, že těmi 5 ml E. L. Kalium denně zvýšíte koncentraci draslíku o ~ 1 mg/l.
Zkuste si dopočítat draslík z Feroxu NPK a při pohledu na výsledek popřemýšlejte, jestli této živiny dodáváte rostlinám tolik, kolik potřebují.
V úvahu vezměte už dříve zmíněné optimální poměry mezi K, Ca a Mg, vezměte v úvahu obsah Na a jste na nejlepší cestě jak odhalit, jestli je za problémem vašich ludwigií skutečně draslík.
A nebo si to zjednodušte - přitlačte na hnojení draslíkem a za nějaké 2-3 týdny posuďte případný efekt.
BTW: Koukám, že 500 ml E. L. Kalium stojí (bez dopravy) ~ 220,- Kč. Kdybyste si ho připravoval doma, přijde vás asi tak na 6,30 Kč. (Bez dopravy.)
Přesně jak píšete rostou a stále postupně žloutnou a děrovatí. Přidávám denně 5ml od profita Kalium-potassium
Ahoj. Zkus se ještě podívat tady
surpanblog.cz/… 
třeba tam najdeš odpověď. Docela profík přes akvarijní rostliny.

...Draslik pridavam pravidelne asi 14 dni a nic se nezmenilo...
Jak rozumět tomu, že se nic nezměnilo? Znamená, že ty ludwigie vůbec nepřirůstají nebo sice přirůstají, ale stále další a další starší listy postupně žloutnou a děrovatí?
A kolik vlastně toho draslíku přidáváte?
Dekuji za vas nazor.Draslik pridavam pravidelne asi 14 dni a nic se nezmenilo.Tak nevim.Uz nevim co zkouset. Mam jeste problem ze Staurogyne repen ktera krasne rostla 3mesice a ted se zastavila a ma male nove listy i kdyz je pravda ze se zacina trosku vzpamatovavat.Pridaval jsem fosfor a ted jsem nameril 0.7 ml/l NPK davam neustale od zalozeni.
...od pulky dolu to je na kazde rostline.
Bez záruky: tipl bych to na deficit draslíku. Nasvědčuje tomu to žloutnutí listů od špiček a okrajů, bodová nekróza (dírky v listech), i to, že se jedná o starší listy. (Draslík je mobilní živina, rostlina jej dokáže reutilizovat do mladých částí.)
Že dle dřívějších vyjádření K do nádrže přidáváte, neznamená, že jej nemusí mít některé rostliny nedostatek.
Jednak mohou být na tento prvek náročnější, jednak může jeho vstřebatelnost vyvolávat špatný poměr k Ca a/nebo Mg.
Kdybyste hnojil čistými minerálními solemi tak, jak jsem zmiňoval dříve, dalo by se poměrně jednoduše v této věci orientovat.
V případě těch komerčních hnojiv je to složitější...
Vždycky dělej jen jednu věc nezjistíš pak jak to funguje. Přidej CO2 a po týdnu 14 dnech uvidíš sám.

Když přidám na CO2 měl bych přidat na osvětlení a hnojení?Jak to má fungovat?
Přidal bych na CO2 na světle zelený dropchecer. To už jsem ti ale asi psal.

Některé rostliny na večer řetízkují
Rostliny bublají?

Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 49125x