Rostlinám se nedaří
Tak použijem Ferox NPK, ten fosfor obsahuje.
Pak jedině přidávat ještě Invital Fosfo.
Ferox je hnojivo s mikroprvky, fosfor v něm zase není.
Co je v tom Dennerle hnojivu?
Píšou, že je komplexní.
Většina takových hnojiv neobsahuje např. fosfor.
Ověřil bych si to.
Áno hnojím scaper's Green, skúsim hnojiť Invital Ferox.
Zelená řasa na listech značí nejspíš nedostatek fosforu. Pokud není přebytek jiného prvku, který blokuje příjem P. A přijde mi, že jsou listy jaksik "krpaté".
EDIT: Hnojíte tím Scaper's green? Dle infa má dodávat draslík a železo. Zkusil bych nějaké komplexní hnojivo.
Viete mi povedať prečo sa mi zmenila farba listov rotal (viď foto), vo Veľkom akváriu?
Do úvahy mi pripadá nedostatok alebo prebytok svetla, nedostatok dusíku, fosforu a iných prvkov.
Starší reakce
Odpovídáš na starý příspěvek a dotyčný už tu nefunguje. Pokud jde o tem draslík tak se někdy stává že zdrojová voda ho také obsahuje.
Jarden Sk napsal: Ahoj, až teraz som si všimol tvoj príspevok.Easy Life Profito obsahuje všetky prvky co potrebuješ K,Mg aj Fe, takže neni nutné tam pridávať Mg navyše a ani K, ale neobsahuje NO3 a PO4 a keďže Ca je dost stačí Profitom podľa návodu a prihnojovať N a P podĺa testu. 5-10mg/l NO3 vo vode stačí, ale ten fosfor by som pridal POSTUPNE/Platinum ho rýchlo stiahne do seba/tak aby si meral 0,1-0,2 vo vode a bude substrat nasýtený.Viem, že ten JBLtest na draslík je drahý, ale dá sa podľa neho riadiť pridávanie Profita, aby si nepresiahol 20mg/l, stačí aj 10-15mg/l a možno aj menej, ale keď mi draslík vystúpal nad 20mg/l tak som mal problémy.Hnojil by som denne /rozrátal dávky/ aby si hnojiva užili aj rastliny mimo substratu, je dosť možné, že substrat sťahuje živiny do seba.
Promin, ale muzu vědět, z čeho se tam bere K+, když zároveň říkáš, že do vody nedodáváš NO3-? Pokud vím, jsou dostupné 3 sloučeniny, ze kterých se do vody jejich disociací dostanou ionty K+: KNO3, KH2PO4 a K2SO4…
Starší reakce
Ano, hnojí, máš pravdu.
V prvním jeho příspěvku psal toto:
Nejdříve tam bylo dno Rataj Vulcano což jak jsem se pak dočetl nebyl výživový substrát a to byla chyba, kterou jsem hledal 4 měsíce, protože rostliny mi tak nějak držely při životě hnojiva, která jsem tam přidával přesně podle návodu.
Testy jsou nic říkající čísla, kór když neznáš souvislosti a v neposlední řadě jsou to testy s komerčních sad. V prezentaci máš uvedeno hnojivo = pro mě že hnojíš cituji ze tvé prezentace
" 7x týdně Seachem Excel
1x týdně Seachem Fluorish
7x týdně Seachem Flurish Advanced".
Dle mě přestaň v první řadě laborovat a uber to světlo, ta řasa co tam máš je z přemíry světla a živin. Sehnat hromadu zeleně a ne pár stonků a osázet alespoň 60% dna.
Jen pro info - správná akva voda není nikdy čirá a zápach má vždy (většinou po kytkách apod). Dál už psát nebudu, vše bylo popsáno v příspěvcích a buď si z toho něco vezmeš a nebo budeš nadále diskutovat s pokusy a dlouhými příspěvky a nikdy se nikam nepohneš. Není to raketová věda,kdyby byl selský rozum tak by stačilo udělat to vo píšou ostatní
Díky za pěkné shrnutí
- testy na vodu mám objednané přijdou dnes odpoledne
- Světla hodně (dle fotky) => já si taky myslím, že světlo je více než dostatečně silné plovoucí rostliny klidně doplním to je to nejmenší
- Ryb hodně včetně neritin a ampularii => Ano, to souhlasím, taky už 10 let ryby vůbec nekupuju. O jednu ampulárku už je méně ta co ubyla se dožila 5 let a 4 měsíce ta druhá velká je o měsíc mladší. Ty malé jsou staré tak 4 měsíce déle ne. Na internetu píšou že se dožívají kolem 5ti let, tak nečekám, že tu bude ještě dlouho. Neritinky jsou 3 leté a asi je někam udám. Problém je s rybama. Lidi co znám co mají akvárium, tak mají 400-1000 litrů. Mají tam také velké ryby. V akvaristice mi řekli, že si je klidně vezmou, ale jelikož jsou už staré, tak jen jako krmivo pro velké ryby..
- hnojení => tuto nádrž jsem ještě nehnojil protože to dle mě není zatím třeba
- používat selský rozum a nechat akva ať se srovná => to zatím dělám. Snažil jsem se zachránit jen tamtu 4 měsíční nádrž. Trochu mě vyvedlo z míry, když se zpočátku vůbec nedařilo i té druhé, ale už je patrné zlepšení.
- trpělivost Tu pořád ještě mám. Ještě jsem to nevzdal. Snažím se dělat pravidelně údržbu. Ještě než vypli tu vodu tak jsem stihl ráno udělat údržbu filtru a vyměnit ca. 20% vody
Já se domnívám, že hlavní chyba byla v tom filtru. Plus ty další věci samozřejmě taky měli svůj vliv jako málo rostlin atd. Ale myslím, že ty ostatní věci neměli takový vliv. Protože ta voda se značně zlepšila. Když jsem zkusil nabrat tu vodu tak je čirá bez zákalů a hlavně nesmrdí což si myslím, že je taky dobře. Odpoledne udělám ten test a uvidíme co odhalí. Řasu už vidím jen na zadním skle a to je staršího data. Na kamenech už taky není. Nikde jinde se už netvoří. Dno už také vypadá líp. Není to ještě perfektní, ale už to nevypadá tak hrozně jako ten třetí týden. Snad to zase nevybují. Stačí jen jedna věc a to podchytit ten problém s rostlinami. Ryby se jeví že jsou zdravé, nejsou plaché, plavou stejně líně jako plavali v té 6 let staré nádrži.
Jinak já zastávám názor hrabat do akva co nejméně jen v době záběhu se tomu více věnuju jako je odstranění řasy, údržba filtru, méně svícení a výměna části vody je-li to třeba. Pak už je to jenom prostřih rostlin, odkalení dna a pravidelná údržba filtru. Nic víc jsem s tím nikdy nedělal.
výsledky testů:
Ph: prosvítá mezi 5.5-6.5
Kh alkalita: 300
GH 75
TC (chlor): 0
NO2: 0
NO3: 40
V prvé řadě - chtělo by si to nechat poradit a radu respektovat.
Teď ke tvému akváriu (foto je obráceně tak se z toho luští špatně):
- Světla hodně (dle fotky)
- Ryb hodně včetně neritin a ampularii atd..
- Hnojení špatně - není co hnojit a to málo
uživí ryby - oni totiž uživí mnohem více
Doporučení ( je na tobě jak si to přebedeš)
- redukce živočichů
- dosázení nenáročné zeleně ve velkém množství - zvolit tu správnou a zasadit na ty správná místa
- sehnat plovoucí kytky a ztlumit osvětlení
- NEHNOJIT
- používat selský rozum a nechat akva ať se srovná.
- trpělivost
Závěrem , afc1886 má taktéž pravdu, stačí číst, naslouchat a bude to dobrý. Drbáním a polemizováním v nekonečných příspěvcích se ti akvárium nesrovná
O vodě mluvíš v budoucím čase. Nemáš kýbl nebo kam tu vody předchystat?
Kolem domu je široko daleko jen betonová plocha? Tak vylij vodu do kanálu.
Tak kazí se co se dá. Nemluvím teď jen o nádrži. Teď nám týden nepůjde voda, protože opravují potrubí. Do toho už já mám tři dny velice úsporný provoz s vodou, protože teče odpad - 2 roky stará novostavba panel. domu mimochodem - a opravil jsem to jen tak provizorně než v rámci reklamace přijde instalatér od developera - teče to ale už ne tak moc. Takže teď tak dalších 10 dní nesáhnu na akvárko. Ach jo to se zkazí...
Jednak nemůžu vylít vodu do odpadu a v pondělí bude odpad opraven, ale nepůjde voda. No myslím, že tento boj rostlinky prohrajou. Sešlo se tolik špatných okolností... No, alespoň že ryby jsou v pohodě.
Co myslíte? Mám to vzdát, ty rostlinky vytahat a dát tam něco nenáročného než se to zaběhne nebo zkusit dál bojovat? Proč se to kazí dál? Voda už je průzračná.. Nemůžu vyměnit část vody, nemůžu vymýt filtr nemůžu nic co podstatně zlepší stav rostlin...
Tak vážení, díky moc všem za rady. Cením si toho! Příčinu všech problémů se mi konečně! povedlo najít. Akvárko se po pár hodinách úplně projasnilo. Jsem si jistý tak na 98% že to bylo tím. Ve filtračních médiích takřka nic nebylo což mi bylo divný. Problém byl s tou hlavou, kterou jsem nikdy nečistil a která byla pěkně zadělaná. Kdybych předtím býval věděl, že se to má rozebírat a čistit (mají to přidělaný šroubama), tak bych to udělal už dávno. Po vyčištění voda změnila barvu na úplně čirou. Teď jen počkám až se to pročistí a zítra ten předfiltr znova properu. Dnes ještě udělám večer ty kytky a bude to konečně kompletní. Myslím, že už by to nemuselo potom zlobit.
3) Ano taky se domnívám, že by to mohl být jenom nějaký chybějící prvek. Ze šesti rostlin vypadají špatně dvě. Těm ostatním se zatím daří. Rostliny ještě dokoupím nějaké rychlerostoucí a ty co vypadají už hodně špatně taky vytáhnu.
4) Hnojení zatím zkusím úplně vysadit.
5) Ano je to zásobní Japanese soil. Na obalu bylo psáno, že se doporučuje ho překrýt tenkou vrstvou překrývacího substrátu nebo písku aby se neuvolnilo moc živin do vody. Vše od jednoho výrobce.
6) Filtraci tam mám napsanou v sekci technika Oase BioMaster 350 , fotku jsem zkusil nahrát i jinou a pořád je to vzhůru nohama ať už zaškrtnu automaticky otočit nebo nezaškrtnu. Proč? Nevím. Síla svícení 7000 Kelvinů doba svícení 6-7 hodin
No a k rybkám. Pozitivní je, že je jich hodně už starších. Například těm Čichavcům, tak tam jsou dva desetileté kousky ty už tu dlouho nebudou nanejvýš rok. Neonkám už taky táhne na sedmý (ca 8 ks), čtvrtý (ca 10 ks) a zbytek druhý rok, ty starší už tady tedy taky dlouho nebudou.
Zítra se tomu zase trochu pověnuju. Vypadá to, že když budu čistit filtr obden (jen tu předfiltrační část), tak se to vždy na chvíli srovná. Možná to bude cesta ven z tohodle momentálního průšvihu.
Řasy že mam pod kontrolou jsem myslel to, že je nemám zatím na rostlinách a taky že se mi to do tří a čtvrt týdnů dařilo držet téměř bez řas. Teď to zase trochu vybujelo. Rampu od filtru už jsem dnes očistil a stěny taky odkalení dna a vyčištění předfiltru bude muset být zítra.
Ahoj,
1) Světlo mi přijde v pohodě. V 60ce jse měl 10w ze setu a všechno jelo celkem v pořádku. Postupem času jsem dokoupil ještě jedno, protože jsem začal dávat červené rostlinky, které potřebují více světla. A celkem všechno jde i bez CO2. - zatím : )
2) Rostlinky - cokoliv co najdeš třeba na invitalu jako rychlerostoucí rostliny. Mě pěkně jde například Egeria Densa nebo Ludwigia repens nebo Rotala rotundifolia.
3) voda - to je vstupní voda. Důležité jsou parametry té akvárkové. Máš nějaké testy? Já když jsem měl problém s rozpadem listů nebo sklovitostí listů nebo žlounutím, tak to byl chybějící prvek. Například železo, fosfor a pod. v některých případech to ale může být prostě tím, že rostlince se tam nedaří ať děláš co děláš: ). Nicméně nevím, jestli máš všechny špatné nebo jen nějaké.
4) hnojení - já osobně bych asi vysadil všechno co tam leješ. Možná bych nechal ten Flourish, ale jen v doporučených dávkách jednou týdně. Doplnit bych hodně rostlin ať se akvárko pořádně zajede. A dát tomu čas. Rostlinky, které jsou mrtvé nebo víš, že už je nezachráníš dej pryč.
5) Substrát máš Japanese soil? Vypadá, že ho máš něčím přikrytý?
6) Co se týče prezentace tak doplnit například filtraci, dobu svícení, sílu svícení, jaký substrát máš atd atd..co se týče fotky = když ji tam nahráváš, myslím, že je tam někde fajfka "automaticky otočit" tak ji bud zaškrtni nebo odškrtni
7) A rybky - to nevím.. taky potřebuji někde udat dva ancistruse. Asi by šli i tady někde na foru nabídnout za odvoz nebo něco podobného. Nejsem uplný odboník přes rybky a je možné, že se jim u tebe bude dařit, ale taky budou hodně zasírat vodu.
Co se týče hnojení a rostlin, tak mluvím pouze ze své krátké zkušenosti. Určitě je tu mnoho dalších co poradí lépe a možná i vyvrátí některé mé komentáře: )
afc1886 Akvárko bylo foceno před údržbou. Udržbu jsem dělal teďka v pondělí, takže je to zase lepší. Ryby jsem už dlouho žádné nekupoval. Měl jsem celkem ani ne čtvrtinu ryb, ty ostatní se mi zkrátka namnožily v tom starém akváriu - například Neonek bylo původně jen 6. Kdyby to šlo, tak bych je v tom starém akváriu ještě nechal a nechal novou nádrž správně zaběhnout. Ale když to staré akvárko teklo, tak jsem fakt takto udělat nemohl.
Jaké rostliny bys tam dal? Klidně mi je sem prosím napiš, rád je tam přidám.
Chci to dostat pod kontrolu ...
Freedlo
To si myslím taky o tom substrátu, že by měl stačit minimálně na měsíc až dva. Ten EXCEL klidně vysadím.
1)2x 11W
2)Voda, kterou jsem do akvárka dal má následující parametry
Vodivost 230 µS/cm; pH 6,70; vápník 12; hořčík 12; KNK4,5 1,1 mmol/l; železo 0,01; amoniak 0,15; dusičnany 11; dusitany 0,00; chloridy 6; fosforečnany 0,17; SiO2 41 mg/l; CHSKMn 1,1 mg O2/l.
3)Ano
4)zkoušel jsem a nelze, převrátí se to vzhůru nohama samo, zkusím to ještě ráno
5)co je třeba ještě doplnit? Rád to doplním chci to dostat zpět pod kontrolu
K těm rybám ještě - nemám problém se pár z nich zbavit. Ale
kam ? Když jsem se v akvaristice ptal, zda by je nevzali, tak mi řekli, že na krmení je vezmou.
To ještě raději koupím druhou nádrž a rozdělím je.
Já bych klidně koupil 300 nebo i 400 litrů ale nemám na to místo. Ach jo taky to akvárko nemohlo ještě tak dva roky vydržet, pak už by věkem pár ryb umřelo...
Ahoj,
Za mně výživný substrát by rozhodně měl stačit na měsíc či dva u nenáročných rostlin. Není třeba tam házet tuny hnojiv a určitě bych vysadil tekuté CO2+EXCEL, které se mezi hnojiva rozhodně počítat nedá. Je to dezinfekční činidlo a používat by se mělo pouze lokálně na potlačení některých druhů řas..
Pokud je akvárium staré ani ne měsíc, je tam dle mého moc ryb(myslím, že je tam všeobecně moc ryb) a moc brzy + některé jsou celkem citlivé na kvalitu vody a vyžadují řádně zaběhlé akvárium.
Dále bych přidal více rostlinek
1) jak silně svítíš? (kolik W na tvůj objem?)
2) jaké má tvoje voda paramentry? dusitany? amonian? dusičnany? železo? apod..
3) Ty kameny prošly octovým testem?
4) obrátil bys prosím tu fotku u prezentace?
5) doplň prezentaci o co nejvíce informací, aby se lépe rozdávaly rady a zkušenosti
dík!
No jedno ti povím určitě, takhle si akvárium kde jsou řasy pod kontrolou nepředstavuji. Údržba by se taky měla ve tvém případě dělat častěji. Těch ryb tam máš požehnaně a ty 4 ampulárie jsou docela nevhodné. Za mě bych tam určitě přidal hodně nenáročných rychlerostoucích rostlin a doplnil prezentaci aby šlo lépe poradit.
Zdravím,
akvaristice se věnuji už delší dobu asi tak od roku 2007, ale nikdy se mi ještě s rostlinami nedělo to co se mi děje poslední dva ,,pokusy" s akváriem. A to jsem předtím ani nikdy nehnojil. Příběh je takový. Měl jsem založené akvárko přes dva roky v kuse a předtím šest let v kuse - podělalo se to když jsem byl na dovolené a neschladila se včas voda, nebyly potřeba výměny vody - jen dolití odparu a odkalu, rostlinám se dařilo a jediná údržba bylo pravidelné čištění externího filtru (v prezentaci) a prostřih rostlin a odkalení dna jednou měsíčně a v létě obměna vody za studenější kvůli teplu. Jinak údržba 0. 27. 5.2023 mi akvárium začlo lehce téct (jen tak jako kapalo) tudíž jsem zakoupil nové akvárium o větším objemu, ale stále odpovídající externí filtraci. S tím se pojilo i nové dno a ostatní věci jako kořeny, kameny a tehdejší rostliny šly do nového. Nejdříve tam bylo dno Rataj Vulcano což jak jsem se pak dočetl nebyl výživový substrát a to byla chyba, kterou jsem hledal 4 měsíce, protože rostliny mi tak nějak držely při životě hnojiva, která jsem tam přidával přesně podle návodu. Voda byla evidentně dobrá, protože rybky se i během takto krátké doby rozmnožily. 4. 10. jsem proto udělal další pokus a koupil konečně kvalitní substrát, který si lidi chválili jak se jim v něm daří rostlinám.
Rostlinám se skutečně dařilo, avšak nevím proč se mi nyní některé z nich začínají asi teda rozpadat nebo nevím. No zkrátka tomu asi něco chybí. Co může být příčinou nevím, ale řasa to není tu mám plně pod kontrolou - i když to tak na tom snímku vypadat nemusí. Jinak ryby jsou klidné, voda nijak špatně nesmrdí spíš je cítit rostlinami. Na plynné CO2 nemám místo. Co tomu chybí?
Po celé tři týdny jsem tak jako vždycky svítil minimálně, aby se zakořenily rostliny. Minimálně mám na mysli 3-5 hodin. Nyní svítím 7-8 hodin. Jen nevím proč zase ty rostliny počínají dělat to co dělaly ty předchozí. Proč předchozí 100L akvárko se krásně zajelo a jelo v kuse dva roky a předtím stejným způsobem, stejnou údržbou 6 let a teď to nové nejede... Ryby jsem ovlivnit nemohl, nekupoval jsem nové, jsou všechny z původní nádrže a rozmnožily se tak sami. Stejné krmivo o stejné dávce 2x denně.
Napadá mě snad jen světlo - předtím bílý halogen, nyní 2x LED jedno modřejší a jedno bílé a ten substrát ale ten by měl být dobrý. Jinak ryby jsou klidné, nejeví žádné známky problému.
Starší reakce
Problém zo sinicou mam už rok. Ale rastlinám sa nedarí už pol roka lebo sinice vždy zasiahne aj listy.
Chybí jim čas třeba? Stále jsme se ovšem nedozvěděli, jak dlouho ten problém přetrvává.
Práve preto sa snažím presne dodržiavať výmenu vody a hnojenie. Len by rád chcel poradiť čo chýba rastlinám, čo som dal o pár príspevkov. Aby sa vedeli dáko zregenerovat.
Kdy jsi přesně měl problém se sinici? Ono totiž ta léčba mohla rozhodit rovnováhu a hlavně rostlinkam chvíli trvá, než se vzpamatují. Vidím to ve svém akva. Jakmile se mi hne rovnováha a rostliny to postihne, musím mít trpělivost, než se vzpamatuji.
Chápem. Kupoval som ich od jedného ktory ma tiez terce. A jemu rastnú ako o dusu a drzi ich pri 30 stupnov. Lem moje prestali rast ako sa rozsirila sinica aj na rastliny. Snazim sa ju vzdy očistiť listov ale nie vzdy sa to da do čista.
Největší kolonie terčů je v Rio negro. A tedy bez rostlin . Pokud tedy trváš na rostlinách, tak bych tam nesadil takovou směsku . Ty rostliny ,aby rostli mají jiné nároky na růst . A celoroční teplota tam ,taky není 28c . Taky to světlo je asi silné ,těm druhům to nesvědčí .
Tak uvidim ako vinde rozbor č. 2 a chcel by som este dat zmerat sio2 s RO a vstupnej vody ake hodnoty budu dosiahnute. Ked som zmeral s JBL testom vstupnu vodu dostal som 6+mg/l, cistu vodu s RO 0,2mg/l a mix vody s RO 1:1 mi vyslo 2mg/l.
Predtym som v akva nikdi sinicu nemal prave som bojoval zo stetinkovou. Skusim s akva vybrat korene a dragon stone kamene ci mi tiez nezvysuju hodnoty pripadne daju sa nejak otestovat
Je to troch divné že by voda neměla nějaký Ca to jsem ještě neviděl většinou je ho dost a musí se spíše přidávat hořčík.
Už som zakúpil lebo jbl test mi vždy ukázal hodnotu 20 az 40 mg/l
Je to divné ale chybí ti ve vodě vápník Ca tak pokud kupuješ od profiplants tak si kup Ca+.
Predtym ako som nemal sinicu, rastlinam sa darilo celkom fajn. Pekne rastli, hlavne blyxia. Vodu drzim na 28 stupnov len ako nastupila sinica zial rastliny u niesu take ake boli predtym.
To kamení se mě moc nezdá. Máš ho vyzkoušené v octě, jestli nešumí? Jinak k terčům musíš mít rostliny co snesou dlouhodobě vysokou teplotu a měl bys jich mít o dost více. Nakonec ti to někdo v prezentaci psal jak dopadneš.
Starší reakce
Reaguju i na Cida. Budu mít o víkendu cestu do oblasti břidlice, takže si porozhlédnu, a zkusil bych břidlicové ploténky.
Já na anubias matku (ne klasickou horácomatku) použil. Přivázal vlasec, délku tak, aby matice šla zahrabat, ale oddenek zůstal položený na substrátu. Dál to funguje tak, jak popisuje Sid...
Přivázat ke kameni, klidně malému, mi ale z hlediska budoucí manipulace přijde praktičtější...
...Obávám se že horácomatky nebudou to pravé ořechové pro už rostlé anubiasy. Tam je horizontální oddenek a z něj jdou stonek kořen stonek kořen...
...ono mi tam bude dělat nepořádek i ty kořeny. Jenže, na co pak přichytit anubiasy popř i hnědovky, aby to barevně k tomu dnu nebylo jako pěst na oko...
To dno je "esteticky" opravdu mazec, ale co už teď s tím...?! Já bych přeci jen zkusil ten lávový kámen, aby to alespoň trochu s tím dnem ladilo.
Kromě přidělání k nějaké dekoraci nebo přilepení na sklo, jak píše Václav, existuje ještě možnost, kterou s úspěchem praktikuji - anubias položím kořeny na substrát a zatížím je čedičovým kamenem přiměřené velikosti. (Čedič není podmínkou!). Neřeším, jestli zatížím jen špičky nebo horní části kořenů, nebo jestli jsou kořeny celé chované pod kamenem. Dokonce ani to, jestli kámen neleží zčásti i na rhizomu.
Zpočátku to vypadá divoce, po čase ale anubiasy kameny přerostou a zakryjí je. Nevypadá to nějak rušivě, proto kameny z nádrže neodstraňuji.
Už po pár měsících, když nadejde chvíle, že musím takto uchycené anubiasy z nádrže vytáhnout, jejich kořeny jsou vrostlé do substrátu, po vytažení mají čistě bílou barvu a díky jemnému vlášení na nich pevně drží malé částice substrátu (drobné kamínky).
Ostatně - o tom, že anubiasy nemusí mít nutně kořeny ve vodním sloupci, svědčí jejich schopnost (a obliba!) zakořenit do akvacitu vnitřního filtru, mají-li tento "v dosahu" a nejsou-li "rušeny" častou manipulací při údržbě filtru.
Tak na tyhle rostliny musíš mít nějakou dekoraci na kterou je přiděláš nebo je musíš přilepit na sklo ty do dna strkat moc nemůžeš.
Obávám se že horácomatky nebudou to pravé ořechové pro už rostlé anubiasy. Tam je horizontální oddenek a z něj jdou stonek kořen stonek kořen. Hnědovka ještě snad, ale i tu matku bych musel zasadit do dna a tím pádem oddenek, který tam ale asi nepatří. Děkuju za zajímavý tip.
Na to člověk musí přijít a nebát se.
Ve své dvacítce jsem svítila taky málo, protože když bylo hodně světla, rybky to stresovalo. Ovšem když jsem zakládala velké akva do kterého jsem dávala rybky ze dvacítky, tak jsem si řekla, že tomu dám 100% a případně budu ubírat. Momentálně jsem stále na 100% a když jsem přidala rybky, tak byly v klidu. Je fakt, že přeci jen mají víc litrů a víc rostlin na schování.
A díky stmívání vlastně nesvítím neustále 100%.
Na cca 60-65 litrů čistého objemu svítím tímto:
www.rostlinna-akvaria.cz/…
A v tomto režimu:
rybicky.net/fotogalerie.php… Ještě se zeptám takto. Můžu použít pro uchycení rostlinek nějaký lávový kámen- třeba z hor Tenerife?
Jakkoliv se mi osobně toto líbilo, je zřejmé, že je to od začátku nastaveno špatně. S tím svícením budete mít všichni pravdu ( přece ale jen pochybuju protože poučka málo světla hodně živin je hnědá řasa), ale ono mi tam bude dělat nepořádek i ty kořeny. Jenže, na co pak přichytit anubiasy popř i hnědovky, aby to barevně k tomu dnu nebylo jako pěst na oko.
Upravím svícení, budu sledovat a bude určitě vhodné si nechat změřit i chemii vody odborně.
Překopu a budu sledovat. Děkuji všem za názory. A pěkný zbytek prodlouženého víkendu.
Problém je tom co bylo do teď . Nastav světlo jak jsem psal i tak to aby se to zpravilo bude trvat dlouho .
Zkusím, ale nepůjde to najednou, byla by to hodně velká změna.
Zkus svítit celý den ve přestávky 8-19h.
Testy, které mám doma nejsou úplně přesné. Zdroj, tedy obecní vodovod, a čas od času můžu požádat o výpis z testovaného vzorku.
I tahle varianta je možná. Jestli se najde tisícovka v období prázdnin, mohl bych zkusit dát vzorek do odborné laboratoře.
V práci máme 50ti litrovou nádrž, kde to svícení je úplně ale úplně hrozivé, a přesto tam kryptokoryny červené, hnědovky křídlaté, i anubias barteri nestrádají, netvoří se řasa, prostě tak.Ale je jasné, že vstupní voda může mít úplně jiné parametry- ale to k tomu svícení.
Děkuju za názor.
Přidat reakci
[1] ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47931x