Rostlinám se nedaří
ještě se zeptám tím lepším PMDD myslíš místo TENSO dát MicroMix plus, nebo Plantex CSM ? Nebo jsem úplně vedle ?

super, to je to nejlepší, cos zatím mohl udělat. Pokud to pomůže, k douhodobému užívání zvaž to lepší PMDD.
ok dodal jsem jediné železo které mám doma - SERA flore 2 ferro. Uvidíme jestli to nějak zabere. Díky.
chloróza - jestliže máš dost dusíku, tak to bude pravděpodobně nedostatkem Fe. Dnes už se prodává PMDD s lepšímy cheláty, pokud máš pH nad 7.

mohl by mi někdo poradit co je špatně ? Hydrocotyle leucocephala má krásně zelené listy, vytáhl se až k hladině ale tam nastal problém, nevím zda mu chybí nějáký prvek jelikož hnojím PMDD a ostatní rostliny v nádrži rostou krásně, nebo je na něj moc světla, Je totiž přímo u zářivek. Používám pmdd s KNO3 + TENSO COCKTAIL.
Starší reakce
Používáš reverzní osmózu, hnojíš PMDD, bubláš CO2 ... znáš základní parametry vody před a po úpravě ... a přitom nevíš, že rostliny potřebují dusík a nevíš jak ho změřit? Tak to mi hlava nebere ... To jsou přece základní informace ... dostupné v každé (i v té nejpitomnější) akvaristcké brožurce ...
Děkuji za info. Je to možné. Hnojivo je bez dusíku a zatím v akváriu ani není moc rybek. Je nějaký test na dusík?
Mrknul bych se na dusíky, to PMDD je-li bez dusičnanů a v akváriu jich moc není, tak by mohl být problém zde.
Ano hnojím PMMD, dodávám CO2, asi zkusím vyměnit zářivky.
Asi ti tam chybí nějaké prvky. Hnojíš? A jinak čistě osmóza je taky špatně. To je voda o ničem. Něčím ji musíš obohatit.
Ahoj, moc by mě zajímalo, zda je tu někdo z Dobřichovic a okolí? Po přestěhování z Prahy mám problém s růstem vodních rostlin. V Pražské vodě se rostlinkám krásně dařilo, nyní v Dobřichovicích používám vodu se studny, kterou filtruji přes reverzní osmózu, neboť voda ze studny je hodně tvrdá a obsahuje hodně vápence. I když jí takto změkčuji, rostlinky stejně moc nerostou. Vodu měním každý týden 1/3. Přemýšlím, že bych možná zkusil pár měsíců vodu neměnit vůbec? Upravujete nějak vodu ze studny? Rostlinkám nějak se nedaří ani ve vodě přímo ze studny, ani po odfiltrování. Poraďte prosím kde je problém. Aktuální hodnoty vody v akváriu: pH 6.8, KH 3-6, GH 8-14. Voda před úpravou ze studny: pH 7.2, KH víc než 20, GH víc než 28.
Starší reakce
Jo,přesně tohle znám,když fotim miníčko-na hladině riccia a ta je fakt přesvětlená,ale expozicí to jde částečně srovnat i u automatu.

Musí to ísť vyfotiť, všetko ide vyfotiť so správnym nastavením. S mobilom som ešte asi ani nefotil, ale nejaká EV kompenzácia do mínusu tam nie je? Na cca -1 EV. Prežiarené rastliny nie sú preto, že by boli tak silno osvetlené, až by to nevedel fotoaparát odfotiť, ale preto, že oproti priemernému jasu fotky sú príliš svetlé - svetlo nie je rovnomerne po scéne (to je tým tmavým pozadím a dnom) a automatika to nesprávne kompenzuje.
nemám ani jednu fotku s těma novejma LED páskama, nedá se to ani vyfotit, ty kytky potom strašně na fotce svítí.. tolik na svojí obhajobu..

miguela napsala: světlo mám naddimenzovaný podle všech, na fotkách to není v plný palbě, ptorože se to nedá mobilem vyfotit, to úplně září (jinak mám 2x T8 a dva LED pásky..) Orientačný prepočet z EXIFu viacerých fotiek vraví, že svetlo je skôr slabšie ako silné. Ale zase nie sú tam nejaké vysoké tieniace a ani príliš náročné rastliny (snáď až na Micranthemum). Len toľko, že by som ho nenazýval naddimenzovaným

A aby to nebylo na ty padáky, jak se obává kolega, zpočátku přiškrtíš výkon a jak se bude špinit, budeš přidávat a uvidíš že max. výkon zašpiněného filtru nebude žádná velká proudnice.

Rozhodně to moc není. Já sám používám v normálně zarostlé nádrži s akarami o velikosti cca 200 litrů čerpadlo Atmat AT-203 s bioakvacitem.
ok, zkusím ho co nejdřív sehnat..

Dobře,tohle bylo opravdu stručný...

Budu stručný, pleteš.

Romane,já sice taky zastávám názor čím větší/lepší filtrace tím líp,ale mě na 230l příde AT-202 až zbytečně moc,naopak 201 tak akorát(samo že záleží i na osazenstvu a rostlinách),vždyť by pak rybkám musela dát padáky a kytky přilepit na místo

.Já teda s 202 nemám žádnou zkušenost,ale s 201 ano...tak doufám,že se moc nepletu

Součet obou max. výkonů mě dává 1100 l/h, ten vydělíme dvěma a jsme na 550 l/h a když počítáme, že by bylo dobré, aby se nám akvo za hodinu otočilo 2-3x, bude to tak tak.

Ty údaje od výrobce musíš brát s rezervou. Jsou psaný pro nezanešený filtr/čerpací hlavu bez médií. Obvykle se vhodný filtr podle velikosti akva vybírá
Údaj od výrobce/2 
Tohle zas tak neplatí v případě použití čerpadla jako pohonné jednotky filtru. Udané hodnoty platí pokud čerpadlo použiješ jen k "pohonu" vody kdy není kladený žádný odpor na sací straně. Pokud použiješ akvacit tak se průtok sníží a dále se snižuje během zabíhání a po nějaké době může být výsledný maximální průtok i třetinový. Takže se doporučuje čerpadlo minimálně o číslo větší

.
Ano, děkuji za vyjasnění. Přesně to mám v plánu, rozhodně nehodlám být otrokem svého akvária, ale potřebuji to dostat do té rovnováhy a co se mi už dlouho nedaří a já pořád nemohu přijít na to proč. Pokud bude potřeba nějakou dobu čistit filtr častěji, tak s tím budu počítat a udělám to, ale pořád mi to neřeší důvod proč se tím rostlinám nedaří. Je možné, že když to teď budu čistit častěji, tak se to zlepší? Už mám seznam rostlinek, které chci dokoupit (nenáročné na světlo) a rozšířit tu zelenou složku v akváriu. Jen si pořád nejsem jist jak zjistit jestli rostlinám nechybí nějaký prvek a jak ho doplnit. Přijde mi to až moc velká chemie.

AT 202 vhodné pro akvárium 400 - 600 l..

tak já už nevim.. AT 201 vhodné pro akvárium 200 - 400 l
Ještě jednu hlavu, bude to praktický a to AT202 s kostkou 10x10x24cm.
ok, kolik by jsi doporučoval? ráda si nechám poradit.. už mě nebaví pořád jenom dokupovat kytky a stejně nerostou.. o rybách ani nemluvím, ze začátku to byla jatka!!

Ta výměna vody je na mě stále málo a ten filtr, tu hlavu AT201 používám max ve 100 litrech, na tvůj objem je to prostě málo.
měním tak 20-40l 1-2x do týdne.. PMDD mi píše 8-10ml na 200l, tak dávám radši míň.. světlo mám naddimenzovaný podle všech, na fotkách to není v plný palbě, ptorože se to nedá mobilem vyfotit, to úplně září (jinak mám 2x T8 a dva LED pásky..) a filtr myslíš, že nestačí??
Měníš skoro nic vody, hnojíš plnou palbou PMDD, světlo taky žádnej sukces o filtru ani nemluvě(ta hlava tomu akvu nemůže tačit). To jsem jenom nakouknul.

doufám, že jsem se Tě nějak nedotkla poznámkou o naddimenzovaném akvacitu.. koukám, že jsem Tě do toho docela zamotala.. u mě těch faktorů bude několik, proč se mi nedaří, jen musí do krámu přijít levnější tester od Azotanu a ne ty od Sery za nechutný peníze..
Třeba nedostatečným osvětlením, dlouhodobým neřešeným nedostatkem nějaké živiny, kritickým přemnožením některých druhů řas, nesprávným zasazením rostliny (rhyzom anubiasu pod substrátem, příliš hluboko zasazený ceratopteris). Asi bude ještě víc důvodů.
...a to je přesně důvod, kvůli kterému jsem si dovolil napsat zcela první příspěvek do této diskuze

.
Že pokud je vhodně velký filtr (pro daný objem a pro danou rybí společnost) potřeba čistit příliš často (třeba každý měsíc), je to důvod na rozblikání červené nebo žluté kontrolky někde v hlavě a že to časté čištění může být jen léčení následků místo příčiny, přesně jak jsi napsal.
Pak je potřeba zamyslet se, co jiného ještě v akváriu neklape a proč třeba rostliny uhnívají nebo proč to dno tolik bublá. U toho, samozřejmě filtr čistit tak často, jak je potřeba, ale podniknout opatření, aby bylo všechno v cajku a aby se filtr nemusel čistit tak často.
Tazatel se podle svého příspěvku zdál být rozhodnut čistit filtr co měsíc. Tak jsem považoval za užitečné (i když snad zbytečné, ale možná užitečné pro někoho, kdo si to přečte později) připomenout, že zanášení filtru nemusí být tím hlavním důvodem (jestli vôbec nějakým) slabé prosperity rostlin. A že jestli se opravdu zanáší tak moc, neměl by se akvarista spokojit s "filtrovou kávou" každý měsíc, ale zkoumat dál a nějak řešit problém mimo filtru. Aby se ty výkyvy, o kterých píšeš, nestali standardem.
Omlouvám se, že jsem teď vlastně přeformuloval Tvá vyjádření a že se snažím dát je do kontextu svého prvního příspěvku. Je to tím, že mám tendenci hledat způsoby, jak různé pohledy na stejnou věc do sebe zapadají. Možná správce usoudí, že už mlátím prázdnou slámu a budu označen OT, co by taky bylo pochopitelné. Ať se daří.

čím je způsobeno nadměrné uhnívání rostlin?
Nekdy se musi filtr cistit casteji, i kdyz je dimenzovan dostatecne. Neco se podela, objevi se treba mnoho ohnivajicich casti rostlin (nemusi to byt tim filtrem, z jakehokoli duvodu), a to se po jednom vycisteni nespravi, proste je pak potreba ten filtr cistit casteji, nez se zase vsechno dostane do lepsiho stavu. Pak uz se zase tak casto nemusi.
Cisteni filtru neni jen veci konkretniho akvaria a dimenzovani filtru, ale primo konkretnich podminek, ktere v nem prave jsou ci byly od posledniho cisteni. Filtry rekneme "normalni" velikosti (at uz jakehokoli typu) nemaji nekonecnou kapacitu ohledne hromadeni svinciku, a i kdyz za normalnich podminek vydrzi bez udrzby dlouho, mohou prijit i situace nechtene.

Nezapomněl jsem. Napsal jsem přesně to, co jsem napsat chtěl. Uvedl jsem, že přerybnění je důvodem (já to považuji za problém) k tomu, aby se filtr musel čistit častěji.
Nevycházím při tom jen ze zkušenosti se svými nádržemi, ale taky z několika dalších, o které se nějak pomáhám starat a u kterých mám dobrý přehled, jak se udržují, nebo je udržuji taky. Pravda, žádná z nich není přerybněna.
michalt napsal:Třeba já mám kapacitu filtru docela na hraně a stejně stačí čistit část filtračního média každé tři měsíce.
Njn. Ale zapoměls dodat, že tam nemáš skoro žádný ryby.

Bioakvacit by měl vydržet minimálně několik let. Výměna je na místě až když se začne mechanicky rozpadat, resp. výrazně ztrácet pružnost.
Filtr by se měl čistit tak často, jak je potřeba. U někoho je to jednou za půl roku, u někoho jednou za dva měsíce. Zrovna u toho externího filtru bych očekával, že bude mít dostatečnou kapacitu, aby jej nebylo potřeba čistit zrovna každý měsíc, spíš jednou za toho půl roku nebo jednou za tři-čtyři měsíce.
Jestli se opravdu filtr, který je vhodně dimenzovaný na danou nádrž, zanáší tak, aby jej bylo potřeba čistit každý měsíc, znamená to, že v akváriu je ještě nějaký jiný problém. Třeba přerybnění, příliš mnoho odumírajících kytek nebo zahnívající dno nebo tak. Tím, samozřejmě, nechci zpochybňovat radu, která tady zazněla. Zanesený filtr kytkám na zdraví nepřidá. Jenže měsíční čištění může být zase opačný extrém, který v případě, že je v nádrži jiný problém, nic nevyřeší, jen může ohrozit ryby (závisí od filtrace na dně). Všechno s mírou, i čištění.
Třeba mně "odkávování" filtru k růstu kytek nedopomohlo. Chyběly stopové prvky, protože jsem je dodával ve formě, která nebyla pro dané pH vhodná a roztok byl příliš starý. Problém byl zcela někde jinde. Třeba já mám kapacitu filtru docela na hraně a stejně stačí čistit část filtračního média každé tři měsíce.
já jsem ho musela vyměnit asi po půl roce, protože se mi úplně smrsknul.. pak jsem měla velké problémy s řasou, tak mi paní místo na 200l dala houbu na 400l a mám pokoj.. Sice je to velká houba, ale zakryješ to v pohodě kytkama..

Díky za radu. Měl jsem za to, že filtr stačí čistit jednou za půl roku, vaše rady mě přesvědčili, že nikoliv. Takže zavádím měsíční čištění filtru.
Ještě otázka ten bioakvacit (prostě molitan) co je ve filtru se má po nějaké době taky měnit, nebo tam může být stejný po dobu životnosti filtru? Díky.
OK, díky, chtěl jsem to oboje dělat dneska, tak jsem teď jenom odsál dno a za týden vyčistím filtr.
nedělej ze mě takový prase..

to já jsem to čistila kvůli fotkám do profilu..

jinak to dělám tak cca jednou za měsíc..
"...vyčistila bordel z krytu a skla a kytky začly bublat..":z toho jsem usoudil,že tam měly tmu,víš?

po výměně nikdy tolik nebublaly a když tak možná chvíli.. ale bublají pořád víc a víc..

a ryby jsou klidnější.. to jsou změny krucinál..

jak jako po tmě? na mě musíš pomalu, jako s těma LEDkama..

kvůli Tobě jsme to sundala, protože jsi mi to tenkrát říkal s tím vytlačováním co2..

uvidíme, jak se na to budou tvářit ryby, zatím vše v cajku..
Ony môžu bublať kvôli výmene vody - keď sa im dá čerstvá, nie dlho odstáta, obsahuje dosť veľa plynu (vzduchu, kvôli vysokému tlaku vo vodovode), takže kyslík z rastlín sa už nerozpúšťa, ale hromadí. Alebo pomohlo vyčistenie skla a je silnejšie svetlo

Aha,takže před tim byly po tmě?

Ale to se vzduchováním a reakcí rostlin svědčí o přesycení vody kyslíkem(to jsou ty bublinky z rostlin) a zřejmě nedostatek co2,které ještě vyhánělo to přivzdušňování

Přidat reakci
1 ...... [25] ...... 42 43
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 49125x