Rostlinám se nedaří
0 14.03.2015 07:14 Zuzana – Neúspěch s rostinama,nízké pH
Dobrý den. Z nějakého důvodu se stále nedaří rostlinám v akváriu. Jedná se o 200 l nádrž. Jediná rostlina která jakž takž roste je anubis. Hnojím 1x týdně easy life Profito ( asi 2 měsíce), nádrž je v provozu 9 měsíců. Svítím 12 hodin denně. Zkoušela jsem CO2, ale z nějakého důvodu mi stále klesá pH. Po výměně vody je 7pH ale do 4 dnů klesne na 6 pH a to s i bez CO2 . V současné době ho raději nedávám.
Starší reakce
Naozaj to chce nutne zmeniť osádku. No a ten sliz, ako ho nazývaš je úplne v poriadku. Stačí pri výmene 1/3 vody molitán vo vode z akvária vypláchnúť a znova vložiť do filtra a ideš ďalej.
Pre pochopenie, sterilne čisté akvárium ako i filter je naopak nežiadúce. Takže výmena osádky, to je to, čo potrebuješ zmeniť a to hneď.
Zrejme je to reakcia na Milanovu výzvu ukázať ten sliz na fotke. Ja len na upokojenie - ten sa tvorí vo väčšom akváriu a filtri podstatne viac, pripájam ilustračnú fotku z mobilu (nekvalitná)...
A jakou to má souvislost s tím, že se nedaří rosltinám?
Jestli se ti jedná o 13l akvárko, co máš v prezentavci, které je mimochodem zcela nevhodné pro obyvatele, kteří jsou na fotce, tak vyměň filtr za jiný, třeba bublifuk vzhledem k objemu. A ryby daruj někomu, kdo má alespoň 100litrů vody s těmito obyvateli.
Vzhledem k tomu, že jsem minulý týden filtr kompetně vyčistil tak chvíli trvalo než to znova narostlo. Zatím je to ,,v pohodě", voda normálně protéká. Minulý týden to ale neteklo už vůbec, bylo to úplně ucpané..
Starší reakce
Nemôžeš ten sliz na tom bioakvacitu odfotiť a hodiť foto sem? Lepšie je raz vidieť ako 100x o tom písať
Mel jsem chvili po zalozeni akvaria, pak zmizel..ted je voda cista, jen lehce zbarvena dohneda (asi od korene co tam je)..
budeš mít zřejmě ještě sekundární problém, třeba ten nálevník. Nemáš mléčný zákal ve vodě?
není to světlem? Všude jsem četl, že i bakterie ocení světlo, ale v uzavřených kanystrech ho moc nemají ...
Mám tam hrubý bioakvacit. Vzdy jsem to delal jen ze jsem to ,,promacknul" ve vycerpane vode z akvarka, cimz jsem se zbavil hrubych necistot a sup zpatky do filtru..Dneska to neslo, bylo to uplne zalepene tim slizem..
Je to přirozená součást biologické filtrace takže bych se toho nijak extrémně nezbavoval. Spíše bych se soustředil na jiný typ filtračních hmot, pokud je to možné, a použil bych takové, které svou strukturou umožní proudit vodě i po masivním osídlení bakteriemi.
Filtrační media netřeba čistit dočista do čista. Lehké propláknutí je vhodnější, než totální výplach.
Cimz se nabizi otazka, jak se toho slizu ve filtru zbavovat? Dneska jsem musel vyhodit celou vlozku a dat uplne novou protoze to vubec nepropoustelo..
Kdysi jsem četl studii kde se osídlením filtrů zabývali. U kanystrů nebyla rozmanitost mikroorganismů taková jako u otevřených vnějších, ale výrazně tam převažovali druhy vytvářející právě ony slizové kolonie. Možná to souvisí s otevřeností hladiny, přístupu světla a co já vím jaké faktory v tom ještě hrají roli. Asi se budu muset ponořit do vod internetu a něco zkusit najít. Nějak mně to začalo zajímat
.
To o těch otevřených filtrech je pro mne novinka. Jinak vycházím z toho, že bakterie se shlukují do kolonií právě díky slizu, který si za tímto účelem vyrábějí.
Denně se do filtru koukám protože je otevřený a celoskleněný a něčeho podobného bych si všiml. Leccos už mě v něm rostlo ale sliz to určitě nebyl.
Tak to já mám asi pech na nálevníka nebo mizerné filtry.
Asi ve filtru žádné bakterie nemám, protože jsem v něm žádný sliz nikdy neměl. Většinou se sliz tvoří pokud akvárium projde nálevníkem. V nádrži s mizerným filtrem to nebude nic nenormálního.
...Ten sliz nejsou nitrifikační bakterie...
A co to ten sliz tedy je?
A ještě bych potřeboval zjistit, čím se ty nitrifikační bakterie přidržují podkladu a sebe navzájem? Ručičkama to asi nebude.
, jasný. Ale většinou se tam vyskytují, ne?
Ten sliz nejsou nitrifikační bakterie.
Novou jsem nemeril, vodu do akvarka filtruju pres filtracni konvici a nechavam odstat..predtim ten filtr byl zarostly, vzdycky jsem ho jen ve vode kterou jsem vypustil z akvarka vymackal a hned dal zpatky, zbavil toho nejvetsiho bordelu. Tentokrat to neslo, byl uplne zalepeny..Dneska jsem na burze koupil novou rostlinu (Ludwigu) kterou jsem zasadil, zitra zajdu koupit neco plovouciho, stejne pojedu do akvaristiky pro vybaveni vetsiho akvarka..
No nejaky ten svincik ve filtu je spravne, tohle neni vec k drzeni v absolutni cistote, ony tam musi zit nitrifikacni bakterie. Nova filtracni hmota, to je pochopitelne na novy zabeh... Na druhou stranu to nesmi vyhnivat.
Co se tyce malych filtriku, casto trpi prilisnym prutokem pri malem objemu filtracni hmoty. Voda by biomolitanem mela proudit tak 5 az 10cm/min, kdyz to pocitas, jako by to byl volny prostor. Rekneme ze do 15cm/min to je jeste dobre, do 30cm/min to nejak funguje, dal uz to jen honi vodu a protoze to casto saje vsechno co tomu prijde do cesty, silene se to ucpava, uz jen proto, ze je te hmoty malo a jeste je plocha pres kterou to jde mala, takze je to asi jako kdyz chces ucpat tenkou hadici, nebo ucpat velky hrnec bez dna, tu hadici ucpes mnohem snadneji
.
Merils vodu kterou jsi dal novou? Ono z kohoutku muze tect NO3 klidne i tech 40mg/l.
každopádně ti nefunguje nitrifikace. Ten sliz jsi měl vymačkat do nových médií. To jsou ty nitrifikační bakterie. A s dusičnany ti pomůžou rychle rostoucí rostliny. Třeba plovoucí a stonkovky - douška, růžkatec, rohatec, pupečník, atd.
0 04.01.2015 15:36 zeldaWR – Re: Designer
Designer napsal: Mrkni na filtr, jestli to v nem nehnije spis nez nitrifikuje (male filtriky se rychle zanasi, pricpavaji) a jak pises: "Malý externí filtr FM-60, přidaná větší vata a uhlíková kapsle", tak pokud je uhlikovou kapsli mineno aktivni uhli, tak ho vyhod a dej misto nej dalsi biomolitan, dlouhodobe je uhli ve filtru k nicemu.
Z filtru jsem vyhodil Uhlikove kapsle a filtracni hmotu, dal jsem tam novou. Ta puvodni byla uplne ucpana nejakym slizem a skoro vubec neprotekala. Po vymene vody jsem premeril hodnoty, PH je 6,2, dusitany 0,1 (spis trochu min, roztok byl opravdu jen velmi slabe zabarveny, skoro vubec) ale co me spis zarazilo, tak dusicnany vubec neklesly, porad se drzi na 40..a ted prichazi otazka, co dal? Predem diky !
Mas dva zakladni problemy se svetlem. Jednak je ho malo - 90W zarivek, to je pro rostliny tak nad 200l akvarium, a druhak mas akvarium vysoke a potrebujes svitit s uzsim vyzarovacim uhlem. V kazdem pripade bys mel mit nad zarivkami reflektory, v tomto pripade s uzkym vyzarovacim uhlem, jinak dostanes na dno malo svetla. Takove se pouzivaji v mistech, kde jsou vysoke stropy. Radeji dodam, ze reflektor se mysli vhodne ohnuta odrazova plocha za zarivkou, ne co se v prenesenem slova smyslu pouziva pro cele svetlo.
Pro vysoke akvarium bych osvetleni resil LED s optikou. Nebude to uplne levne, ale ani k neprekousnuti (neznam obsah Tvych kapes). Jinak muzes udelat i kompromis. Nemusis mit cele akvarium osvetlene stejne, a nekomu muze stacit i jen cast akvaria porostleho rostlinami, neco jako oaza v pousti, muze to dokonce vypadat velice zajimave. Pak by Ti stacilo pridat na vhodne misto v osvetleni par vhodnych LEDek
.
PI * 8.7dm * 8.7dm / 4 * 6.4dm = 380l
Škoda, že nemáš prezentaci, dalo by se odpovědět přesněji. Ale čeho jsem si všiml na tvé fotce jako prvního; 17 kusů ryb od 4 druhů ... Tuším, že těch ryb tam bude mnohem více ... Za to rostlin tam vidím jen pomálu. Dva trsy Anubiasu, v zadu nějaká mokřanka, dvě řasokoule a v levo .. echinodor? Na téměř 400 litrové akvárium je to dost málo. K rostlinám dáváš pravděpodobně JBL kuličky, či tomuto podobné hnojivo, mnoho ryb, málo rostlin, osvětlení cca 0,23 W/l ... Není moc divu, že se ti tam tvoří řasa ...
0 04.01.2015 13:55 mirekslaby22266 – mirek
Dobry den. Potrebuji radu. Mam rohove akvarium o rozmerech 2x 87 cm, + oval 134 cm a na vysku 64 cm. Osvetleni silvana 2x 15 w a 2x 30 w. Rybam se velice dari. Nemaji zadny problem, ale rostliny mi nejdou.Sterk je na vysku okolo 10 cm . Ve sterku je prstem zatlacene hnojivo v podobe kulicek. Mely by fungovat asi 1 rok. Co se tyce rostlin, tak zhruba 1 kulicka na 1 rostlinu. Rostliny asi po mesici zacnou hnednout a na rostlinach se tvorit hnede rasy. Poradte mi co tem rostlinam chybi. Dale chci spravne vysvetlit, jak spravne vypocitat obem akvaria, tedy velikost meho
Mrkni na filtr, jestli to v nem nehnije spis nez nitrifikuje (male filtriky se rychle zanasi, pricpavaji) a jak pises: "Malý externí filtr FM-60, přidaná větší vata a uhlíková kapsle", tak pokud je uhlikovou kapsli mineno aktivni uhli, tak ho vyhod a dej misto nej dalsi biomolitan, dlouhodobe je uhli ve filtru k nicemu.
Odpoledne vyměním část vody a pošlu nové výsledky..
Ty dusitany musí být ve funkčním akváriu neměřitelný, takže to co bych podle kolegy doporučil, opravdu doporučuji.
0 04.01.2015 12:17 zeldaWR – Re: zervan
zervan napsal: Myslím, že preventívna výmena polovice vody by uškodiť nemala (len pozor, aby mala rovnakú teplotu). Bez merania môžeme len tipovať, či je tam veľa dusičnanov alebo dusitanov alebo úplne iný problém. Ale kým hynú krevetky, nehnojil by som ničím. To telíčko - typicky najskôr uhynie a až potom sa do nej niečo pustí.
Po mesiaci by už mala byť filtrácia zabehnutá, takže ja by som odporúčal premerať spomínané dve hodnoty, aby sa zistilo, či nefunguje dobre filtrácia alebo nestíhajú rastliny. A RomanT asi ešte odporučí meniť každý druhý deň vodu
Tak jsem konečně sehnal testy vody, dneska před výměnou vody vyšlo PH 6,8, Dusitany 0,2 a dusičnany 40. Odpoledne budu měnit vodu tak pak přidám výsledky po výměně..
Aha tak to bude ono. Asi jsou zvyklé na denní pohyb a neustálou dietu co se týče světla a živin
Nefixovaný si toho dají líbit o mnoho více, asi jsou zvyklejší na neustálý pohyb. Tedy, tak jsem to odsledoval já a mám to fixnutý, jako že když je přirostlá k podkladu a změní se místo, problém můžu očekávat, když je na volno, je to jedno.
v mých nádržích je jen sklo, ryby, voda a hnědovky, případně mech
ještě ke všemu tam kde potřebuju úkryt pro samičky, ale jikry potřebuju v mechu, tak těm nebohým hnědovkám vždycky orvu všechny ty "kořeny" aby náhodou neprobíhalo tření kde nemá.
Tím jsem chtěl říct, že přivázaný nejsou...
Jsou přivázaný, nebo jen tak pohozený?
to je pro mě naprosto nová informace. Mydlím s hnědovkami z místa na místo, běžně např. měním vodu tak, že vezmu akvárium a jeho obsah vyleju do kýblu přičemž všechny hnědovky stečou na stranu a po naplnění je rozhodím zase po nádrži. Běžně je taky přehazuji z nádrže do nádrže a nikdy jsem si nevšiml že bych jim nějak ubližoval.
Ne, k žádné změně nedošlo. Ani v teplotě vody, ani v osvětlení, ani v době svícení, ani filtrace, ani přemístění nic. Zítra změřím hodnoty vody a snad mi - teda spíš Vám - napoví, v čem může být problém. Prozatím díky za odpovědi a snahu. Zítra sem hodím ty hodnoty vody
Takhle mi nově koupené microsorum živořilo snad rok, jednou se rozpadlo skoro úplně (a uvolnilo přitom spousty dceřinných rostlinek), ale pak obrazilo a od té doby roste a vypadá krásně. Je to kytka, která potřebuje hodně času na aklimatizaci, ale podle těch nových listů na fotce bych řekla, že se rostlina obnovuje.
Nedošlo k nějaký změně, třeba světelnejch podmínek, už jsem to zažil u akvária, kde se vyměnily zářivky a to více světla znamenalo větší spotřebu živin a problém byl na světě.
Nevim co je to za kytku,,se prichytva na koren,,pry je nenarocna,,ale me se nedari,,je stale stejna a druzi rikaji ze to je plevel,,co na to?
Ano, bejvá tomu tak, ovšem taky to tak bejt vůbec nemusí a už vůbec to nemusí bejt tím přesunem.
Ne, rostlina přichycena na dekoraci je stále na stejném místě už od založení akvária (únor 2014).
Ale pak nahodi novy a jede dal ne,,nebo je uplne hyn?
Takhle mi strádají hnědovky windelow už asi rok a půl, co jim chybí netuším
. Jestli na něco přijdeš, dej vědět.
Ano, chová se jako nově příchozí, tudíž schazuje listy a začnou jí růst nový, který tam u té rostliny vidím.
To ma takovy vliv?
Nehejbal jsi s tou rostlinou na jiný místo v akváriu?
Přidat reakci
1 ...... 41 42
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 47931x