Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Betta splendens - chov

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby » Druhy ryb - chov 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Betta splendens - chov
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   24.03.2024 18:25 R Muž ctibum [6869] Re: Dominik8554
30 litrů hrubého objemu není moc, jiné ryby bych tam nepřidával a už vůbec ne živorodky...
Navíc, podle mého, betta je nevyzpytatelná ryba, může být kliďas, ale také rapl a v tak malé nádrži se jiné ryby nebudou mít kam zašít...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2024 17:31 Muž Dominik8554 [0]
ahoj, hladám niake spolubývajuce k mojej bojovnici. mám 30 litrove akva. najskor som chcel krevetky tie mať nemôžem. rozmýšlam že tam dám gupky presnejšie tieto: Poecilia reticulata blue alebo Poecilia reticulata white. dal by som 2 saamce a 2-3 samice. :-) rozmnožovanie nečakam asi to požerie bojovnica ale to sa mi práveže páči.

a ak ani to nemôžem mať tak dajte niake nápady na niake pekné rybky k bojovnici :-) :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.02.2024 12:45 Žena Starka [207] Re: 4Sima
Plně souhlasím. :-) Já zas chápu, že když jsou betty agresivní (teritoriální), tak je nelze dát do jednoho akva, řešit následky a prodávat raněné či pokousané betty. Samozřejmě doma člověk může udělat zarostlé velké akva plné skrýší a dát do něj více bett ještě dle pohlaví (pokud si dobře pamatuji, tak 3 samice na jednoho samce?), ale na to člověk vytváří konkrétní podmínky, což si zverimexy nebo pěstírny ryb z rozměrových důvodů dovolit nemůžou. Protože jestli z jednoho tření bývá 2oo jiker (dokonce jich může být prý až 5oo), tak málokdo má prostor na dvě sta nebo zmíněných pět set 15 litrových akvarek. Tudíž beru, že betta v kelímku nebo v 2 l kostce je dočasně a její nový majitel ji nabídne mnohem větší a lepší podmínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.02.2024 09:14 Muž 4Sima [1888] Re: Starka
Tak je to o přístupu k chovatelství, pokud se někomu líbí chovat velké papoušky v minikleci bez možnosti proletění se - není to u mne chovatelství. To stejné je s betou, pokud se chci vyhnout problémům - dám jí prostor. Měl jsem bettu v 7 litrech vody, minifiltr bublifuk pro sichr a hodně kvítí a vodu když jsem testoval byla ok a betta se dožila i svého stáří. Další bych do toho objemu fakt nedával, zvlášť když jsem viděl rozdíl u Betty, která byla v podobných podmínkách ale ve 30 litrech. Samozřejmě je to o zkušenostech, ale pokud si můžu nechat poradit, rád naslouchám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.02.2024 08:57 Žena Starka [207] Re: Freedlo
Fotka k příspěvku Jinak v superzoo mají betty v kelímku. Ty, které neplavou v prodejně ve 2 litrech, jsou vzadu ve skladě ani ne v 250 ml. Přidávám foto kelímku s 250 ml hrnkem pro porovnání. Prej jim takhle v pohodě vydrží. Já si tam od tama bettu kupovala a ptala jsem se, jak dlouho chudinku bettu můžu v kelímku nechat, než vybavím akvárko (potřebovala jsem jej vyčistit, přidat topítko, zaběhnuté bylo). A paní z vesela říká, že betta v kelímku vydrží i měsíc, třeba i déle, že je tak také mají v skladu... Takže asi beta vydrží i v kapce vody, v louži, jako v přírodě, kde takhle žije. Ale rozhodně bych ji takhle doma netýrala (chtěla jsem napsat nechovala, ale tohle si jako chov nedovolím označit).
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.02.2024 16:15 Muž Freedlo [208] Re: afc1886
Aah! Ja prave myslel, ze je to opacne :-D

Rozumim a vsem dekuju za prispevky pivo

Bettu rusim tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2024 16:08 R Muž afc1886 [14655] Re: Freedlo
Jenom doplním, že i ti krásní samečci živorodek by nejspíše nebyli nejšťastnější. Ty jejich krásné ploutve by na beťáka působily jako červený hadr na býka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2024 15:30 Muž 4Sima [1888] Re: Freedlo
Měl jsem bettu v 30x15x20 akva a bylo to málo, proto bych to nedoporučoval. Kostka 10 l má navíc ještě o něco menší plochu dna. Za mě bych nerealizoval 10 litrovku, dal jí pryč a vzal třeba tohle www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2024 14:55 Muž Freedlo [208] Re: 4Sima
Takova moznost neni..
Bettu pustim z hlavy: )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.02.2024 13:00 Muž 4Sima [1888] Re: Freedlo
Tak pořiď ještě nějakou 20-30 litrovku pro bettu a do 10 dej krevetky ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2024 12:33 Žena BBchory [851] Re: Freedlo
Tou 1-3l louží jsem myslel v prodejnách. Nevěřím, že má nějaký akvaristka doma betu v zavařovačce..
Akvarista ne. Ale jsou jedinci, kteří je tak chovají. A potom je mají v pidikelímcích chovatelé, jenže ti je tam mají jen pár měsíců, než beťáci vyrostou do prodejní velikosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2024 11:42 Muž Freedlo [208] Re: BBchory
díky

Myslel jsem, že to tak dopadne. V 60ce nebude jistota, že se to tam vše nepomlátí a 10ka bude nejspíš malá..ale třeba tu má někdo zkušenost a Betta mu v této nádrži prosperovala bez nemocí a bez viditelné nepohody. Ale určitě to nechci lámat přes koleno a za každou cenu ji někam šoupnout. Jen sbírám názory;)

(Tou 1-3l louží jsem myslel v prodejnách. Nevěřím, že má nějaký akvaristka doma betu v zavařovačce..)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.02.2024 11:31 Žena BBchory [851] Re: Freedlo
1) to ti nikdo neřekne. Jsou betty, které jsou miloučké a snesou se se všemi, a jsou betty psychopati, které neúnavně šikanují všechno, co se v akváriu hýbe. Mám dojem, že magoři převažují (měla jsem beťáka psychopata, honil po akváriu úplně všechno, přestože žádnou z těch ryb nikdy nemohl dohonit, a jeho potomci taky moc rozumu ani slušného vychování nepobrali)
2) 10l je fakt málo. Pro sólo rybu bych volila 20l minimum, já pak měla beťáka samotného v 50l a byl tam velmi spokojený. (k té 3l louži: jasně, člověka taky můžeš držet ve špajzu 1x1 metr a bude přežívat, ale ideál to prostě nebude)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2024 10:10 Muž Freedlo [208] – Betta do 60ky nebo 10ky?
Ahoj,
Na burze jsem nedávno viděl moc hezké Bettičky..

Dotaz je čistě teoretický: ) - s Bettami nemám žádnou zkušenost:

1) Byla by v hodná k rybkám v mé 60ce? - Hádám, že by měla občas zálusk na krevetky nebo potěr pavích oček, ale snesla by se s rybkami? Pokoušely by se jí okusovat ploutve například?

2) Mám v přípravě 10l kostku (původně to bylo odkladiště přebytků rostlinek, ale rozhodl jsem se z ní udělat funkční akvárium - Je 10l zarostlá a zajetá nádrž pro Bettu opravdu málo? Vezmu-li v potaz, že jsou chovány v 1-3l loužích - nebylo by jim v 10ce lépe? Pokud je to opravdu málo a rybka by se trápila, myšlenku samozřejmě zavrhnu.

pro přečtení tohoto článku, chápu, že Betta žije na rozsáhlém vodním území, ale také zmiňují, že Betty upřednostňují malá členitá územíčka a v praxi vůbec nevyužívájí rozsáhlost vod ve kterých žíjí. Taky je asi nasnadě otázka, jestli je vhodné porovnávat prostředí divokých bett a bett šlechtěných pro akvarijní podmínky - hádám, že dosti na svých nárocím a "rybích" instinktech oproti divoké formě ztratily a jsou přeci jen "zvyklejší" na podmínky domácího chovu. Ale znovu - nechtěl bych rybku trápit.

www.akvaria.cz/…

díky ;)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.09.2023 13:18 Žena Starka [207] Re: Lojza007
Ano, zde opravdu bylo selhání obsluhy. A chtěla jsem napsat, že i samice jsou agresivní, protože jsem to zde několikrát četla, ale nebyla jsem si tím 1oo% jistá, tak jsem se radši pozdržela. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2023 10:37 Muž Lojza007 [1180] Re: Starka
Ve Sklorexu ti taky ryby neprodají do akvária, který si tam zrovna kupuješ. Buď musíš zalhat nebo ti je prodají nejdřív po několika týdnech.
Ale v tomto případě si obsluha zjevně popletla druh ryb. I samice betty dokáží být vůči sobě velice agresivní a slabší kousek to nemusí přežít.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.09.2023 10:37 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Tojefuk
Berte to jako selhání jednotlivce. Za měsíc tam může prodávat někdo jiný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.09.2023 10:11 Tojefuk Re: Starka
No ona byla vyloženě až nepříjemná. Bavila jsem se s pánem v jedné akvaristice na toto téma a sám kroutil hlavou, že je to blbost a bavily jsme se,že spíš naopak i ty samice se mezi sebou kolikrát rubou. Mě to spíš zamrzelo, protože předtím jsem tam měla jen kladné zkušenosti a tahle slečna byla evidentně nová a taky mě to mrzelo z toho důvodu, že jsem si tam vyhlédla nejošklivější a dost zbídačenou samičku, která vypadala, že do měsíce stejně zkape a chtěla jsem jí aspoň poskytnou hezký domov, protože by jí stejně nikdo nekoupil. Ale tam půjdu už maximálně jen pro granule pro psa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2023 21:18 Žena Starka [207] Re: Tojefuk
Za mě Ti rybu měla prodat. Kdybys řekla, že máš doma další samici Betty, tak by Ti ji prodala. Spíš mě zaráží, že byla prodavačka takhle striktní. Na jednu stranu je fajn, že nechce, aby zvířátka byla ve špatných podmínkách, na druhou stranu toto není náplň její práce, aby zjišťovala podmínky, kde zvíře půjde. Stejnak reálné podmínky, kde zvíře bude, nemá šanci zjistit.

Navíc mě zaráží odpověď zverimexu. "V hejnu jsou klidnější". No, nevím jak ostatní, ale pro mě hejno ryb = sakra hodně ryb, přičemž když si představím bídné hejno, tak aspoň o 1o rybách. Nikoli o dvou rybách, což je jeden pár tedy dvě ryby, nikoli hejno. Takže si myslím, že jejich odpověď na Tvou situaci smysl nedává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2023 14:33 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Tojefuk
Aha. Přehlédl jsem, že jste kupovala vyloženě samičku. Více k tomu nedisponuji znalostmi.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2023 12:04 Tojefuk Re: Rovano
Psala jsem jim i na email a přišlo mi tohle, ale popravdě tohle má docela hlavu i patu: Dobrý dopoledne,
osobně mám vypozorováno, že jsou samice v hejnu klidnější a lépe prospívají. Bojovnice sice nejsou typicky hejnové, ale pravděpodobně je samicím v otevřeném prostoru akvária lépe, když jich je víc. V přírodě žijí v hustě zarostlých mělčinách a nevýrazným kontaktem. Není tedy nezbytně nutné mít samic více, určitě je to ale lepší. V zájmu prodavačky bylo pravděpodobně dopřát rybičkám co nejlepší nový domov.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.09.2023 10:43 Muž Rovano [233] - RostlinyRe: Tojefuk
Asi potřebovala zvýšit prodeje. Nebo má nakázáno prodávat do páru.
Samozřejmě tyto rady ignoruj a popřemýšlej zda takovému obchodu chceš dělat kšeft.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2023 09:05 Tojefuk – Samice nemůže být sama?
Dobrý den chtěla bych se zeptat. O akvaristiku se zajímám krátce ( něco přes 2 roky) proto mě dost šokovalo info co jsem včera obdržela v jedné prodejně zvířecích potřeb a zvířat a zajímalo by mě zda-li je to pravda. Jde o to, že jsem si včera chtěla pořídit samičku betta splendens, ale slečna prodavačka mi řekla, že prý 1 ani omylem, že musí být minimálně 2 jinak mi jí neprodá, že sama by umřela (asi na smutek , netuším zapoměla jsem se zeptat). Jako osobně mi to přijde jako blbost, co vím Betta opravdu není hejnová ryba a nemělo by jí vadit, že je sama, ale třeba se mýlím a strašně mě to zajímá jak to je. Budu ráda za každou odpověď, děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2023 10:01 Muž stodic [34] Re: Graylag
Takřka souhlasím s "Lojza007"...Betta podle popisu a fota měla velice slušné podmínky. A podle mě těžko již rozklíčovat, proč došlo k úhynu. Někdy má člověk holt smůlu a ryby hynou, i když mají takřka vše v pořádku. A třeba bakteriální rozpad ploutví může určitě nastat a občas nastává i u slušně udržovaných nádrží. Držím palce, ať máš příště více štěstí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.03.2023 18:39 Muž Graylag [9] Re: Rybar
Pokud můžu věřit výrobci, tak je bez přidaného jódu. Jaký je skutečný obsah jódu nevím, nejsem laboratoř. Ale opravdu si nemyslím, že by problémem bylo složení soli, protože problém se vyskytl před začátkem jejího přidávání a po začátku přidávání pokračoval s podobnou progresí.
Čajová lžička je cca 8 gramů, u hrubozrnné soli spíše méně, takže pro dávkování lžička na 10 litrů je koncentrace 0,8 g/l, čili cca totéž co píšeš.
Že jsi nikdy neměl problém s krmivem z louže ti gratuluji. Ale já to prostě riskovat odmítám.
No a ohledně toho páru - nezlob se na mě, ale všechny seriózní návody na chov bojovnic uvádějí 20 litrů/5 galonů jako minimální doporučený objem pro samotného samce a pro pár se opatrně uvádí doporučení od 100 litrů. Že máš ty jinou zkušenost respektuji, ale pokud mi tvrdíš, že mi umřela ryba protože jsem si NEpřerybnil nádrž, tak mi jde jen ztěžka brát tě aspoň trochu vážně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2023 16:25 Muž Rybar [-29] Re: Graylag
To přesně ono . Hrubozrnná sůl a obsah jódu ? Tu mořskou sůl koupíš i v menším balení . Doporučená dávka 0.5 g/l soli . A louže s z živým krmivem . Žádný problém. A ryby se většinou kupují do páru . A 20 l tak v tom nevidím ,žádný problém .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2023 15:21 Muž Graylag [9] Re: Rybar
Hrubozrnnou mořskou, která by teoreticky měla být bez jódu i fluoru. Nebyla to přímo akvaristická sůl, protože koupit celý kýbl za přepálenou cenu se mi nechtělo, ale nemyslím si, že by v podstatě soli byl zásadnější problém. Dával jsem lžičku na deset litrů, čili půl lžičky na každou výměnu vody.
20 (hrubých) litrů na jednu bojovnici, krevetky a hrst šneků je myslím už tak na dolním limitu toho, co je ještě humánní, takže cpát tam další ryby, zejména další bojovnice, to fakt ne.
Ohledně živé potravy z nejbližší louže - betta mi umřela na infekci i ve stabilním prostředí bez jakýchkoliv změn. Natahat si tam k tomu ještě parazity - děkuji nechci. Možná jsem mohl zavčas zkusit artémii, ale nic dalšího si do akvária tahat nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.03.2023 14:59 Muž Jozef [311] Re: Rybar
A kto sa baví o množení. Bavíme sa o dlhodobom chove v adekvátnych podmienkach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2023 14:47 Muž Rybar [-29] Re: Jozef
Každý má jiné zkušenosti proto ,jsem zrušil veškeré čerpadla! A v čem je problém mít ve 20 lirech dvě ryby ? Na to ,aby se rozmnožily stačí daleko meší nádrž.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2023 13:19 Muž Jozef [311] Re: Rybar
Prečo by mal vadiť primeraný prúd (nie vírivka), to by sa mojej neteri 3 roky nikdy nedožili.
A do 20 litrov by si mu chcel pridať samičku, alebo dokonca samca?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2023 13:09 Muž Rybar [-29] Re: Graylag
Jakou sůl si dával do vody? A kolik soli ? Po sérii neúspěchů s betama jsem zrušil jakékoliv čerpadla . Rok bez filtrace a teď jsem zapojil vzduchovaní. Proč beta byla sama? Živá potrava ? Zkaždé louže , kromě chovných kaprových rybníků .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2023 11:17 Muž Graylag [9] Re: Lojza007
Ano, to jak rostliny rychle rostou mě taky zaráží. Zejména v případě mechu a salvinie které si nemohou brát ze substrátu. Ale bral jsem to tak, že zpracovávají odpad po živočiších. Pokud si většina kytek bere ze substrátu, tak to mechu a salvinii možná stačí. A řasy mi v poslední době zmizely úplně, včetně něčeho, co mohl být malý jelení paroh. Naopak krevetky zvýšily tempo množení a nějaká s vajíčky je tam prakticky neustále (ačkoliv to může souviset i s tím, jak je chřadnoucí bojovnice přestávala stresovat).

Připadá mi, jako bych té rybě svého času nějakým zásahem narušil imunitu a od té doby se už nikdy úplně nevzpamatovala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.03.2023 10:47 Muž Lojza007 [1180] Re: Graylag
Oproti tomu, v čem většina bett přežívá, tohle bylo skoro ideální. Napadá mě, že to mohla být ta salvinie, mohla bránit nádechu na příliš velkém prostoru a mohlo to způsobovat stres. V teplotě bych problém neviděl a pokud testy nekecaly, tak ani v chemii vody by neměl být problém. Trošku mě zaráží, že rostliny rostou jak divý a přesto jsou hodnoty dusičnanů a fosforečnanů na nule.
Možná to byla jenom smůla a přešlechtěný jedinec, který to prostě nezvládl. Pokud se daří krevetkám, nemůže být v chemii vody nic zásadně špatně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2023 10:28 Muž Graylag [9]
Po týdnech trápení jsem se včera rozloučil se svou bojovnicí a i když teď už to nic nezmění, tak bych se chtěl poradit se zkušenějšími, kde se vlastně stala chyba.
Ryba byla v 20 l akváriu spolu s krevetkami, šneky a spoustou rostlin a nějakou dobu vypadalo všechno v pořádku. Trochu jsem bojoval s příliš silným proudem od filtru, ale ten jsem záhy utlumil tak, že se ve většině akvária hladina jen sotva hýbala. Ryba byla krmena primárně Tetra Betta vločkami, zkoušel jsem i Sera Bettagran a Hikari Betta granulemi, ale o první nejevila větší zájem a druhé vyplivovala. Krátce před koncem jsem zkoušel i lyofilizované nitěnky a pakomáří larvy, ale neprojevil větší zájem.
Vodu jsem pravidelně testoval a vždy byly nulové hodnoty dusičnanů, dusitanů i fosforečnanů. Rostliny poměrně intenzivně rostou, jednou jsem měl invazi vláknité zelené řasy, jednou pravděpodobně sinic, ale v obou případech přičiněním šneků relativně rychle zmizela. Vodu jsem měnil 1/3 týdně, poslední možná měsíc až dva jsem ale postupně zvyšoval až na 1/3 co dva dny. Jediná anomálie kterou jsem zaznamenal byl pokles pH na cca 6,3, ale to pravděpodobně souvisí se změnou vstupní vody, protože jsem nízké pH změřil i u ní.
V akváriu se relativně dobře množí krevetky a okružáci. Ti se v poslední době začali přemnožovat, pravděpodobně s tím, jak ryba přestávala žrát.

A teď co se vlastně stalo - první příznak byl rozpadající se okraj ocasní ploutve. Rozpadání se postupně šířilo a začalo napadat i další ploutve. Několikrát to vypadalo, že se mi podařilo rozpad zastavit a že ploutve dorůstají, jen aby se po pár dnech objevil zase na jiném místě. Zhruba před týdnem se pak začaly objevovat příznaky vodnatelnosti a už to šlo rychle od desíti k pěti. Na poslední chvíli jsem ještě zkusil nasadit Baktopur, ale už se na něj nedalo dívat a tak jsem to raději ukončil.
Během těch týdnů jsem vyzkoušel esha 2000, časté výměny vody, sůl do vody, ale nic z toho nemělo dlouhodobější efekt.

Co tedy bylo špatně?
Kvalita vody? Mám papírkové testy plus klasický test na fosforečnany, ale nemusí měřit dobře nebo může být problém v neměřené veličině.
Krmení? Živého se bojím a vločkové nemusí být dostatečné.
Hustota rostlin? Abych podpořil krevetky jsem nechal nádrž silně zarůst. Bojovnice vypadala, že tou džunglí nemá problém proplouvat, ale jak to vnímá nevím.
Pohyb hladiny? I přes utlumení filtru při té velikosti akvária s tímhle filtrem nejde dosáhnout toho, aby v akváriu nebyly vůbec žádné proudy. Neměl jsem pocit, že by se ryba s proudy musela nějak prát, spíš se někdy nechávala volně unášet pod hladinou, ale opět to jak to vnímá nevím.
Přístup k hladině? Na hladině mi roste salvinie. Nikdy neměla k růstu vyhrazené víc než 2/3, takže ryba vždy měla prostor pro nadechnutí, na druhou stranu kořínky salvinie mu určitě pohyb těsně pod hladinou omezovaly.
Teplota vzduchu? Na akváriu je kryt, ale na krmení ho musím alespoň částečně odklopit, čímž se pod něj určitě dostane chladnější vzduch (23°C)
Něco jiného?

V nejbližší době si další bojovnici pořídit neplánuji a do budoucna si to ještě pořádně rozmyslím, ale stejně bych rád chápal co se stalo.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 21:48 R Muž ctibum [6869] Re: Chovatel
Pokud nemáš kam ji separovat, tak jak píše Silviebaris, můžeš ji darovat buď tady ve vlákně darování, nebo v inzerci, nebo to zkus v nějakém zverimexu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 21:05 Silviebaris Re: Chovatel
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2022 20:36 Chovatel – Jak se zbavit bojovnice
Ahoj ja potřebuji pomoct.
Pořídila jsem si 3 bojovnice pestré, jednoho samce a dvě samice. Samce jsem měla dřív byly mu cca dva roky ale byl zdravý.
Po několika dnech samec zemřel. Pořídila jsem si dalšího a po dvou dnech byl v tahu. Mám silné podezření že jedna z těch samic je příliš agresivní ale vím co s ní mám dělat. Potřebuju se jí zbavit ale nechci zabít
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2022 19:18 Pertinax Re: Saidhi
Dívám se, že máš topítko těsně pod hladinou. To je chyba. Teplo stoupá nahoru, takže ohříváš jen pár centimetrů pod hladinou. Pokud je topítko celoponorné, uděláš mnohem líp, když ho takhle naležato posuneš dolů až ke dnu. Tím vyhřeješ všechnu vodu, ona bude pomaličku proudit dokola po celém akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.01.2022 09:53 Žena Saidhi [6] Re: Jančaa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak to mě moc mrzí :-O :-( Navíc za takovou chvilku...
Já doufám že ten náš je prostě jenom trochu víc zvědavý a ještě víc hloupý - on byl lehací/laxnější už na prodejně, ale jinak vypadal na rozdíl od několika ostatních v dalších betáriích naprosto zdravě(žádné slepené ploutvičky, nafouklé bříško atd. - právě naopak). Tak jsme ho vzali s tím, že je s takovým temperamentem větší pravděpodobnost, že nám nepůjde baštit krevetky (zprvu byl zvědavý, teď už je neřeší a ony jeho taky ne - vesele se krmí hned vedle něj a i nad ním, dokonce i co se nám vylíhly maličké tak ty ho taky nechávají naprosto v klidu plus si od nich nechává krást žrádlo přímo před nosem smich ). Zatím to spíš vypadá, že se tímhle zásekem v prostoru probral - je ho víc vidět, aktivně si hledá krmení, hezky roztahuje ploutve a sem tam když je šero a vidí se v krátké stěně tak se na sebe nafukuje - dokud ho to nepřestane bavit. :-P Spí střídavě u topítka, nahoře u hladiny na listech kytek, nebo dole pod listy(což je už klasika :) ) Dneska hned po rozsvícení v pokoji se objevil a čekal na krmení. Tak doufám, že mu to vydrží a že se mu hlavně nic nedostane do té rány jak si serval ty šupiny. :-O

Kvalita fotek není nej - zaprvé světlo shora mu "vypaluje" tu perleťovou hlavu (takže není ani vidět jak se odřel) a taky drandí tak rychle, že ho mobil nestíhá aby nebyl mázlý.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2022 12:19 Žena Jančaa [16] Re: Saidhi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ja ti můžu jen říct že máme úplně stejného a během 5 dnů to tak začalo jako u tebe a ted ho asi budeme muset "propustit":-(
Takhle byl a ted....
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2022 11:00 Žena Saidhi [6] – Odřené šupiny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj všem, tak se nám stala hned druhý den po přinesení nového beťáka dost nemilá věc - už včera bylo poznat že se bůhvíproč strašně rád cpe do těsných prostor - ať už mezi kytky nebo mezi topítko a stěnu atd. Ale že se na sílu narve někam kam by se jinak nevešel - to by mě nenapadlo ani v noční můře ne Ta se bohužel stala, takže má miláček orvané šupiny až na kůži - seshora kus hřbetu a ze strany skoro celý obličej (oko v pořádku). Používám ESHU 2000, má tam i dřevo z mandlovníku s taniny. I tak mám strach aby než se mu to zahojí (doufám alespoň že ano) nechytil nějakou infekci/plíseň a podobné co se pak rádo dělá. Neporadíte něco, co by mohlo hojení urychlit/preventovat podobnou komplikaci? Mockrát děkuju.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 15:27 Žena Jančaa [16] Re: Anthrax
Moc dekuju..budu pokračovat
..ten český dovoz bude těžký,jsem v bavorsku ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.01.2022 14:41 R Muž Anthrax [4739] Re: Jančaa
Ok, to zní dobře. Zmátla mě ta svačina. To mi evokovalo nekolik chodů denně. :)
Zkusil bych zvednou teplotu a pokračovat ve výměnách části vody ještě o kousek. Z obchodu... To bude nejspíš z importu. Příště to chce bettu z českého odchovu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 12:40 Žena Jančaa [16] Re: Anthrax
Fotka k příspěvku Takže...nano běží teď 9 měsíců, stabilně Ph-7,2-7,5
GH - 9
Kh -6
No3-10mg
No2 -0
Krmení 2x denně,
Tubifex dostal poslední tři dny(vcera ne)
Teplota 25-26 stupňů.
Koupeno ze zverimexu kde kupujeme vše.
Vymena vody asi 5l vlazna a pomalu poustena :-(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2022 09:10 R Muž Anthrax [4739] Re: Jančaa
Ahoj, tezko říct takhle bez znalosti situace. Ale zničením hnízda to nebude.
V které nádrži ryba je? Byla nádrž zabehlá. Co teplota? Odkud ryba je? Některé importy bývají celkem choulostivé. Nebyla měněná voda příliš studená? A kolik té vody bylo?
Jinak betty občas odpočívají. To není nic tak divného. Ale aby ryba ležela pořád, to v pořádku není.
Edit: Kolikrát denně dostává krmení?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 14:31 Žena Jančaa [16] – Betta chovani
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravim...potrebovala bych radu,pred tydnem jsme si koupili noveho samecka ,na zacatku vse ok,stavel hnizdecko a pred dvema dny jsem menila vodu a hnizdeco sem vzala s vymenou....nevim.jestli to ma s tim co spolecneho ale ted je porad ve skalce nebo na dne,je kdyz se pohne hladina nebo cas svaciny tak priplave....pri zrcatku ŕádi jak divoch ...:,(
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.01.2022 12:18 Silviebaris Re: steph
Možná by stálo zato,dát to topítko na spinací hodiny, mám to nastavený každý 2 hodiny na 30 minut,abych ho chudáka nauvařila.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 12:14 Muž steph [0] Re: Anthrax
Děkuji za radu. Rybka vypadá v pořádku. Topítko se velikostně vleze, pokud přijdu na spolehlivý a pro rybu bezpečný způsob, jak jej do koule uchytit, tak ji tam nechám, s pár rostlinkami navíc. A stěhovat se bude až do finálního akvária. Ještě mám obavu, co provede to topítko v 3l objemu, zda nebude teplota příliš oscilovat. Počítám, že rychlé změny +/- 1-2 stupně nebudou až tak vadit, nebo ano?
Pokud bude s topítkem problém, přesunu bettu raději do boxu - jestli tomu dobře rozumím, hlavní problém je nízká teplota, zbytek může chvíli počkat. Samozřejmě s častou výměnou vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.01.2022 04:54 R Muž Anthrax [4739] Re: steph
Ahoj. Je na rybě patrný nějaký problém? Každý přesun je pro rybu zátěž, pokud dojde ke skokové změně parametrů vody. Takže jestli není důvod rybu stěhovat vícekrát, tak bych jí zatím nechal kde je.
Nicméně pokud je ryba zdravá a bude se jí pravidelně (často) měnit část vody tak by to měla ryba bez problémů zvládnout i v nezaběhlém boxu i v kouli. Moc velký rozdíl v tom nebude. Tedy pokud se do koule to topítko vejde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2022 23:27 Muž steph [0] – přesun betty z malé koule
Zdravím a prosím o radu.
Ve zkratce: děti chtěly rybičky… rada ze zverimexu… betta v cca 3,5 l kouli s trochou písku a pár stonky hygrophily z jednoho košíčku.
Mezitím jsem se pokusil si nastudovat, co vlastně starost o akvárium obnáší, přesunul kouli na teplejší místo (bohužel stále jen 22-24 stupňů), omezil krmení, přikryl ji a začal měnit obden polovinu vody. Taky jsem objednal cca 25 l akvárium (větší momentálně nemáme kam umístit), rostlinky, topítko, bublifuk atd. Problém je, že akvárium je vyráběné na míru, a dorazí až za týden až dva.
Mezitím mě napadlo rozběhnout akvárium v 20l plastovém boxu, až dorazí skleněné, tak tam rostliny, písek a filtr přesunout. S tím, že část rostlin a topítko zatím přidám do současné koule. Nebo bude lepší přesunout bettu už do toho boxu a často měnit vodu, nebo naopak začít až s finálním akváriem?

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 79

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 67620x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1221-betta-splendens-chov