Betta splendens - chov
Ahoj, nejsem si zcela jistý, jestli jsem zcela pochopil situaci, tak odpovím obecně, snad to pomůže.
Ano, filtr se dá líp zaběhnout tak, že jej na tři týdny nebo měsíc zapneš v nádrži, kde již je jiný zaběhnutý filtr.Taky žádné zázraky nečekej, al mírně to záběh urychlí.
Samozřejmě, mezičasem budeš mít to nové akvárium bez filtru (předpokládám), takže to stejně chce výměny 1/3 objemu vody obden.
Je dobře, jestli se filtr dá přiškrtit na minimum, aby z akvária neudělal pračku na ryby. Ale aby zase byl ten průtok takový, aby se ta nádrž alespoň 2x za hodinu přečerpala.
Taky nic nevíme o objemu a povrchu filtračních hmot, takže je taky důvodné podezření, že ten filtr zcela spolehlivě pracovat nebude, ale jestli je to malá nádrž, ve které je jen jedna betta, tak v kombinaci s prosperujícími rostlinami, zdravým dnem a rozumným prouděním vody by to fungovat asi mohlo. To je jen taková insitní úvaha, ke které mě inspirovalo to, že nevíš, o jaký filtr jde. Je dobré pamatovat na to, že v některých případech filtr není 100% záruka kvalitní vody.
Teda neměl bych pocit, že bych tím dělal díru do světa. Před dvěma lety jsem zakládal jako totální amatér akvárium. Voda, filtr, něco akvatanu. Nechal běžet 14 dní, dal do toho rybky, kytky a od té doby to frčí bez nehod. Možná je to skoro škoda, protože jsem se vlastně nic nenaučil - kromě běžné údržby. Vše běží a žije, tak proč tam ty ryby prudit. Tak jsem to pouze zopakoval na druhou nádrž. V druhé nádrži 2 ryby zjevně prosperují a třetí ne. Tak snad se nějak probere.
Jak je to prosím s tímto? Ten filtr bych tam rád vrátil.
"p.s. Filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. Jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. Mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu x a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? Někde jsem četl, že i to je možné."
LiborSprysl napsal:
Radime...
topyl na nějakých 26-28°C ...bych tě nejrač utopil...
Jsem jak korek, to by šlo blbě
Proč je ta teplota špatně? Že bude oproti ní chladný vzduch?
My máme teď pokojovou teplotu 21°C a to mi nepříjde ideální pro tyto teplomylné rybky.
Možná jsem už zdegenerovaný amerikou, kterou topým na 29°C

ale tam musím, jinak mi ryby stávkují...
Z globusu v čakovicích. Nemám negativní zkušenosti. Všechny ryby ve společné nádrži mám odsud a nikdy jsem si nezavlekl žádný sajrajt - jak jsem psal výše, žádný podivný úhyn jsem nikdy nezažil. Nejpodivnější asi bylo, když mě 2x zmizela rybka - ale to přičítám na vrub jedné přerostlé potvoře. Je tam vidět snaha prodat, ale snažím se informace od nich korigovat s tím, co najdu na internetu. Tak je bezmezně neposlouchám. Jinak stav rybek k dnešnímu ránu nezměněn - samice už tam docela řádí. Sameček se fláká na dně a občas opravdu pěkně vyplave na hladinu se nadechnout a pak se jede zase někam uklidit. Při tom pohybu ale vypadá dobře. V 1 nádrži 2 ryby ok a třetí, že nevím, co si o tom myslet.
P.s. Filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. Jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. Mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu x a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? Někde jsem četl, že i to je možné.
luc
p.s. filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu X a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? někde jsem četl, že i to je možné.
Na cestování je naprosto úžasný, spousta profíků ho přidává do balící vody a samozřejmě hodně "podrží" vodu, takže i ten barel bude schůdný.
A k čemu přesně je skvělý? Ptám se proto, že někdy kolem zimy budu muset akvária stěhovat přes část města. Uvažuji, jestli by byl Aquatan tím "zázračným elixírem," který rybám pomůže to cestování a pobyt v nějakém barelu, dokud se nádrž zaběhne, překonat. Nebo se hodí ještě na něco jiného?
Turbínka napsala: V Aquatanu nejsou žádné nitrifikační bakterie, nic co by mohlo pomoci urychlit založení nádrže, která se ani urychlit tak nějak nedá, dá se jen "zkvalitnit".
sera betta aquatan - úprava vody v akváriu přesně podle požadavků nádherných bojovnic
Ideální prostředí pro bojovnice je akvárium nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Teplota vody pro tyto rybky je mezi 24–30 °C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět hlavně na přemnožení bakterií a sinic. Pomocí přípravku sera betta aquatan vytvoříte pro své bojovnice druhově příznivé podmínky pro jejich chov.
Výhody výrobků řady aquatan:Bezproblémový transport ryb díky neutrální hodnotě pH
Okamžité odstranění agresivního chlóru
Okamžité vyvázání těžkých kovů
Krásné vybarvení a vitalita s pomocí obsaženého jódu
Kožní sliz a žábry jsou chráněny ochrannými koloidy
Ani při předávkování nemění pH hodnotu
Aktivace enzymů díky obsahu magnézia pro zdravý růst
Vitamín B snižuje stres a podporuje nervový systém
Tu je příčina děvucho, proč si chlapík myslí, že s Aquatanem udělal díru do světa...

Ale jinak je ten přípravek skvělý, ovšem na zcela jiné účely než je záběh akvária...
Radime...

topyl na nějakých 26-28°C ...bych tě nejrač utopil...

lucas8 napsal: i když jsem jel s rybkama z petcentra...
Ještě zkuste prozradit z jakého a myslím, že diagnoza bude jasná...

V Aquatanu nejsou žádné nitrifikační bakterie, nic co by mohlo pomoci urychlit založení nádrže, která se ani urychlit tak nějak nedá, dá se jen "zkvalitnit". Prostě tím, že do akvária naleješ jakoukoliv zázračnou tekutinu ať si prodejce a výrobce říkaj co chtěj, utvoření stabilní rovnováhy stejně neurychlíš, v něčem příroda obejít prostě nejde
Ono když ani nenapíšeš co je to za filtr těžko soudit jestli je to mixér či není, ale stejně si jej vypnul na déle než 3 hodiny, můžeš jej tedy považovat za nezaběhnutý tedy nový stejně tak jako celou nádrž a o to více teď platí - měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu! Navíc akvárko je čerstváček a ještě k tomu předčasně zarybněný

Téměř nekrm, max. jednou denně co hned sní. Ano, bojovnice přežije i v odstáté vodě, ale je důležitá ta předpona pře-. Má-li ryba někde skutečně žít a dlouhodobě prosperovat, chce to alespoň trochu fungující rovnováhu a ne ji jen neustále nečím suplovat, ačkoliv i tohle lehké polechtání některým odolnějším jedincům stačí.
Zatím to nevypadá na nějakou bitku? No jistě, vždyť ryby teď mají sami dělat co se sebou podle toho popisu - stres z nového nestabilního prostředí, stres z převozu, stres z přelovování, atd. Každopádně 3 betty ve 20 l dělat dobrotu nebudou ať už zítra, za tejden nebo za měsíc. Tyhle ryby jsou možná v nečem držáci a vydržej i v loužích, ale musí tam být sami jinak platí přežití nejsilnějších.
S vodou bych se držel toho co ti píše Turbínka a topyl na nějakých 26-28°C. Flintu do žita bych ještě rozhodně neházel.
Není na škodu mít na nákupy termobox...když vím, že jdu pro ryby, tak bez něj nevyrážím. Stačí po domácku udělaný z kartonové krabice, kde dovnitř vlepíš 1cm polystyren na stěny (víko taky). Hodí se to v každém ročním období
Ta prezentace by neuškodila...s tím šokem jsem to jen odhadoval, protože jsem to sám už z hlouposti zažil a ryby ležely půl dne na dně, než to rozchodily.
Nádrž byla založena 14 dní. Dal jsem tam na začátku aquatan - že prý to při založení pomůže. Před samotnou koupí bojovnic jsem vyměnil třetinu vody. Co jsem četl na netu a co tvrdí i ve zverimexu, tak by to bojovnice měla přežít i v odstáté vodě. Nejsem moc přiznivce skleněné minikostky s bojovnicí uvnitř a tak jsem pořídil tuto 20l nádrž i s filtrací a považoval to za 14 dní za zaběhnuté - s ohledem na získané informace a tak trochu i něco málo zkušeností s tou předchozí, proti které mají ty nové bojovnice teoreticky lepší podmínky.
Jinak to zatím nevypadá na nějakou bitku. Samice se pohybují nahoře v kytkách a občas se navzájem proženou. Sameček je dole a občas se plave nadechnout - prostě se zatím ignorují. Případně mohu ty samice dát do společného akvária co tu mám vedle.
Filtrace mixér není, ale hladina se zlehka hýbe. Nemám bohužel představu, co je a není moc :/
Teplotní šok bych si dovolil tvrdit, že klidně mohly po převozu dostat - i když jsem jel s rybkama z petcentra rovnou domů, tak přece jen ten pytlík s vodou dlouho teplotu neudrží a možná se tam půjdu optat, v kolika stupních to tam chovají.
Pokud k tomu došlo, tak zvednou se někdy nebo jsem je utrápil? :/
p.s. Nicméně mám ve společném akváriu různé druhy ryb a nikdy jsem problém po převozu nebo třeba i s nemocí neměl. Naopak tam všechno prosperuje až nechápu a rybky hynou dovolil bych si tvrdit pouze věkem - alespoň když porovnávám délku života uvedenou na netu s tím, jak dlouho mě tu vydrží. Je to tak 2 roky co se takto daří - asi štěstí začátečníka.
Co tahle zařídit prezentaci?

Vyhneš se křížovému výslechu, který následuje .Tak trochu tuším problém v nádrži. Jak dlouho byla založená než si tam ryby dal? Cca 20 l je jaký čistý objem? Mimochodem já bych do 20 l dala jen a pouze samce, se samicemi až 54 l +, protože na tak malém prostoru se ti dříve či později utlučou. Bojovnice nejsou ryby "na hlavu" většina jejich chování, pramení z nehodných podmínek jako malý prostor, špatná voda, málo úkrytů, nevhodní spolubydlící a také jejich přirozenosti - vnitrodruhové agrese. Jaký je to filtr? Většinou setovky u takhle malých nádrží jsou honiči vody a ryby jsou pak jako v mixéru, nahradila bych jej klasickým bublifukem. Betty obecně raději klidné, stojaté vody s minimem proudění a při pravidelné údržbě bublifuk jako filtrace dobře poslouží.
Pro teď jim denně či obden měnit 1/3 vody a s příchodem nového filtru rovněž a zamyslet se nad tou osádkou

Tak dvě hlavní chyby:20 litrů je tak akorát pro jednoho beťáka ,vem ty dvě samice a vrať je,na 90% ho ubijí k smrti!A za druhé-akva musí být zajeté 4 týdny,než do něj přídou ryby!A to osázené a s plně funkční technikou(filtr-nonstop a světlo).
Nedošlo k teplotnímu šoku? To si pak lehají nejen Betty.
0 04.09.2014 23:37 lucas8 – bojovnice - podivné chování
Ahoj,
mám cca 20l akvárium. Odstátá voda, s filtrací (koupeno jako set). Včera jsem přinesl bojovnice - 2 samičky a 1 samečka. Samičky nejprve plavaly po nádrži a pak to vypadalo, jako když usnuly. Sameček se nejprve choval normálně. Pak jsem si ale všiml, že poměrně rychle lítal po nádrži. Po čase toho nechal i on a "usnul". Trochu jsem se zděsil, jestli se neuštvaly kvůli té filtraci a raději jsem jí vypnul. Po několika hodinách rybky stále apatické. Měly tendenci si lehnout na vršek filtrace nebo se schovávat. Pojal jsem tedy podezření, zda-li není něco špatně s vodou a přemístil jsem je na noc do jiné nádrže - pouze odstátá voda. Druhý den jsem v původní nádrži vyměnil vodu za odstátou a rybky zpátky vrátil. Filtraci jsem tam zatím ani nedal. Dal jsem jim tam ale topení a topím na cca 26 stupňů (jinak tam bylo 24). Samičky se zdají ok - plavou si po nádrži, žerou, vypadají k světu. Sameček vizuálně vypadá také pěkně, ale zůstává na dně nádrže nebo má tendenci se schovávat. Nicméně pokud se plave nadechnout, plave pěkně, vypadá pěkně, jen se po nadechnutí zase jede uklidit ke dnu. Měl jsem před tím bojovnici (samečka) poměrně dlouho a chování tedy bylo výrazně jiné.
Hledal jsem na netu plno informací, ale nejsem si úplně jistý, jak dál postupovat - 26 stupňů jim tam nechám, k dekoracím jsem jim tam koupil ještě nějaké volné rostliny - ať mají víc úkrytů. Rád bych tam vrátil filtraci - ale toho se zatím bojím. Také jsem četl, že někdy jsou ty bojovnice na hlavu a občas se jen chovají divně.
Omlouvám se za dlouhý dotaz a děkuji případně za rady.
Starší reakce
Ta pěna je nejspíš pěnové hnízdo, které některé labyrintky staví pro tření, jedná se o poměrně běžný jev. I můj samec betty někdy nežral a jídlo plival, hlavně granulky a vločky, umoudřil se když jsem sáhla po nějaké kvalitnější krmi jako živé komáří larvy nebo grindal. Nedělala bych si s tím pro teď hlavu, jen nepřekrmuj, to co nesní do 2 minut zpátky odsát, až když nebude jíst delší dobu, pak bych to začala řešit.
Nepřijímání nebo vyplivování potravy je obvykle příznakem nějakého problému, obvykle vážného. Bez informací o nádrži se toho hodně zjistit nedá. Může to být příznak mnoha různých problémů.
Univerzální radou je častěji měnit vodu. Třeba půlku objemu nádrže objem nebo 1/3 objemu denně a sledovat reakci, jestli se stav rybky zlepší. Pokoušet se krmit méně, všechno nespotřebované nebo vrácené krmivo ihned z nádrže odstranit.
Jinak by bylo dobré napsat, jak je nádrž velká, kdy byla založena, jak je ryba stará, jací jsou další obyvatelé nádrže a jaká je filtrace. Rostliny? Teplota? Nějaké jiné vnější příznaky? Fotka ryby a případně celé nádrže by taky mohla pomoct.
0 29.07.2014 16:05 chovi Moja bojovnica pred par dvomi dnami prestala prijimat krmivo, ktore jej davam. Najprv sa nazere a potom to vyvrati. A dnes ked som prisiel z prace tak som nasiel penu. Penu pokial viem robi len ked stavia hniezdo ci nie? Viete mi poradit co znamena toto spravanie? Je chora? Dakujem
Starší reakce
Akvárium má špatnou osádku, do 12 l patří pouze a jen samotná betta. Navíc je to ryba čistotná, vyžadující jistou kvalitu vody a bydlí s partou špindírů, kteří svým metabolismem a nedokonalým trávením vodu zatěžují - molly i ancistruse bych dala pryč

U té molly to bakteriální rozpad ploutví není, vypadá to jako beťákova práce, v tak malé nádrži spolu nikdy nebudou vycházet. U té betty bych to rovněž viděla na zranění z boje + následně lehce rozjeté působení bakterií nikoliv však BRP

Darovala bych ty živorodky i ancáka, pokračovala v denních výměnách vody (to děláte velmi správně je-li akvárium bez filtrace). Na přidávání preventinu bych se vykašlala a místo toho použila rašelinový výluh např. Torben, který je pro betty prospěšný a pomůže mu při hojení ploutví nebo je možno i lehce zasolit (polévkovou lžíci na 50 l). Nitěnky zrovna nejsou to nejhodnější krmivo (velké riziko přenosu různých nemocí) a rovněž krmit rybu jen jednostrannou potravou není vhodné. Hladová ryba se naučí jíst i jiná krmiva "nouze naučila Dalibora housti" chvilku bych nekrmila (3 dny) a poté zkusila po malých dávkách (to co hned sní) třeba ty patentky, grindal nebo nějaká sušená krmiva.
0 15.07.2014 15:50 Alžběta – děravá ocasní ploutev a pokousané rybičky

Dobrý den, mám asi 2 měsíce akvárium co má 12L. nemám ani filtraci, ani vzduchování, ale mám akvárium hustě osázeno a měním každý den, nebo každé dva dny část vody (asi 4 litry). V akváriu mám samce Betty, dvě black molly a jednoho ancistruse. všechno fungovalo až doteď, kdy jsem si všimla, že black molly mají špatné ploutve. myslela jsem si že je to rozpad ploutví a tak jsem začala používat preventin. ale je to jen týden a nelepší se to. Jenže dneska jsem zjistila že Beťák prohání po akvárku ty black molly a asi jim to vykousal on a sám má na ocase díry. Přijde mi ale že molly jen utíkají a samy neútočí, tak nevím, kde on přišel k takovým dírám v ploutvi. U jednoho listu se mi začala dělat pěna, tak si říkám, jestli si nestaví hnízdo a proto je tak agresivní. Myslíte že mám ty black molly někomu darovat, nebo že je šance že by se to zlepšilo? (pokud to vážně není nějaká nemoc) a ještě jeden problém mám a to je ten, že Beťák odmítá žrát všechno kromě živých nítěnek, které mi ale zalézaly do písčitého dna a nemyslím si že to bylo dobře. dala jsem na dno te%d štěrk a koupila jsem patentky, ale nežere je :/ nechci si k těm nítěnkám znova vracet. myslíte, že se to může naučit časem žrát? Přidávám fotky těch ploutviček. děkuji moc za rady.
Do pozadí bych dala nějaké nenáročné a rychle rostoucí rostliny např. limnophila sessiliflora, hygrophila polysperma, egeria najas, ceratophyllum demersum, najas glaupedis a podobné. Do popředí bych volila nějaké drobnější rostlinky třeba sagitarie nebo řasokoule (Cladophora aegagropila). Vzhledem k tomu, že nejspíš betty zde zůstanou i nadále nezapomínala bych na plovoucí rostlinky, které konkrétně betty milují (ceratopteris, pistia stratiotes, salvinie, limnobium laevigatum). Dále bych možná vyndala ty mořské ulity (ovlivňují tvrdost vody) a velká kámen nahradila nějakým pěkným kořenem, na který můžeš navázat nějaký menší anubias (třeba nana) nebo microsorum (pteropus, pteropus winlelow) nebo nějaký mech např. jávský. Nevím jestli správně vidím za tou závojnatkou nějaký liliovníček, pokud je to on, rozsadit jednotlivé rostlinky dále od sebe, když se mu bude dařit utvoří krásný kobereček.
Vem pár kamínků ze dna a dej je nachvilku do octa a pozoruj zda nedode k šumění, pokud ano není tento mateiráln vhodný jako akvarijní dno vzhledem k obsahu vápence a poté bych uvažovala o výměně dna. Hrany mi přijdou trochu ostré, což není zrovna pro pancéřníčky vhodné. Někdo by mohl namítnout pár poznámek, že bílé dno není vhodné (stres ryb), ale mě osobně třeba tolik nevadí.
Edit: Než dopíšu ten svůj román tak je Roman rychlejší

Ale aspoň, Jájo, vidíš, že na většině podstatných věcí se shodneme dvá

Ono by to chtělo vzít tzv. z gruntu, tedy začít ode dna, neb to co tam je bude nějaká drť a podezříval bych jí z toho že bude obsahovat vápenec, což nemusí být pro zdárný vývoj rostlin to nejlepší a hlavně je to ostrý a šptně se to udržuje, bordýlek tam zapadává a těžko se doluje zpět při odkalování. Filtraci jsem nerozklíčoval, ale jako velmi vhodná varianta se do tohoto objemu ukazuje klasika v podobě čerpcí hlavy a kostky biomolitanu a dalo by se jitě pokračovat. Jinak to o čem píši, je to vylepšení prostředí směrem k fungující nitrifikaci a tím i kvalitě vody. Jak jsem již zmínil ta registrace by byla záhodna a stejně tak prezentace. Informací je zde neřeberné množství, podívej se do jednotlivých vláken a začneš si tvořit svůj vlastní názor a směřuj svoje dotazy tamtéž, aby to bylo strukturově správné. Z těch rostlin třeba:
rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_cornuta
rybicky.net/atlasrostlin/ceratopteris_thalictroides
rybicky.net/atlasrostlin/egeria_densa
rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens
rybicky.net/atlasrostlin/limnophila_sessiliflora
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_siamensis
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_polysperma
Ovšem až po zralé úvaze, jak dál s osádkou a celkovým stavem akvária, jak naznačuji. Teď bych jenom zopakoval ty výměny vody.
Dobře, pokusím se to tedy nějak vyřešit, a nejspíše dám na vaše rady a zbavím se špiničů, a přikoupím rostlinky.A mohu se ještě zeptat jestli by jste mi nedoporučili nějaké rostliny? nebo jak vylepšit to prostředí? Děkuji
Roman ti řekl téměř vše potřebné. Souhlasím s tím, že chování té betty nejspíš vyplývá ze špatných podmínek v akváriu. Taktéž se přimlouvám za vrácení závojnatek, pro jejich chov je vhodné jednodruhové akvárium s kvalitní filtrací a 3x tak větším objemem než máš a vlastně celkové poupravení osádky. Máš v akváriu dva extrémy - velké špiniče (závojnatky, ancíky, mečovku) a druhý ryby čistoté a čistou vodu preferující (pancéřníčky a betty). Projdi si ty články, protože mám pocit, že tvé akvárium už je ve stavu kdy se budou akorát další problémy načítat a množit

Rozhodně bych nedoufala, že se to všechno zase samo srovná a bude to v klidu.
Držela bych se plánu, který ti již byl nastíněn - měnit vodu (!!!) a zajistit rybám vhodné prostředí pro život. Osobně bych přidala rostliny (hodně rostlin) darovala všechny ryby z kategorie "špiničů" a nádledně zvětšila hejno pancéřníčků o další 3 kousky na 6 stejného druhu a do horního sloupce k té bettě pořídila nějaké hejno čistotných ryb napadá mne např. tetra ohnivá, razbora Espeho, apod.
Moje zkušenost mě říká, že tohle dlouhodobě fungovat nebude. Chvíli líp, chvíli hůř, ale ve finále špatně. Já k tomu nemám co dále dodat, snad jenom ty výměny vody a hlídat teplotu aby neklesala pod 25 st.
Už je takhle mám dlouho a nebyl vůbec problém :/ . Pak sem ale koupila parmičky a ty mi zlikvidovali pancéřníčka tak jsme je dali pryč, a musela sem dát pryč i živorodky protože ty začali okusovat mečovky a nakonec mi zbyla jen jedna... On hlavně ostatní ryby odhání od teploměru u kterého je pořád zalazlí...

Mám 53l nádrž 4 rostliny je tam velký kámen a kokos do kterého můžou plavat. Mám s ním ještě 2 závojnatky,mečovku, 3 pancéřníčky a 2 ancíky.
Jak je ta nádrž velká a jak moc je zarostlá, jaké jdou dekorace a možnosti úkrytů? Jaké jiné ryby s bettou žijí?
Edit: Betty jsou ryby teritoriální a většinou jen vnitrodruhově agresivní a však připomínají-li mu jiné ryby jedince svého druhu (paví očka, závojová forma danií) je často agresivní i k nim. Žijou spolu chvilku v poklidu a pak najednou bettě cvakne v hlavě a je to.
0 12.07.2014 14:30 Jája – Nevrlí samec
Dobrý den,
samec bojovnice mi najednou okusuje a honí všechny rybky v akvárku i svojí samici, nevíte někdo proč to dělá ? :O
Starší reakce
Máš pro ně zajištěnou vytírací nádrž? Topení? Staví si samec pěnové hnízdo? Není už samice stresovaná? Je ten samec už v kondici, před 14 dny rozhodně nebyl podle fotek co si posílala. Máš čím krmit následně rozplavaný plůdek? Navíc si říkala, že jedeš na týden na dovolenou a mělas strach o potěr pavích oček, ty týden přežijí relativně v pohodě, ale plůdek betty bez strarání se o ně ne. Navíc odchov bett je mnohem náročnější od prostorů po starání se o prcky než u guppek. Co takhle místo nucení je ke tření, i o tom něco přečíst, potom v klidu po návratu z dovolené promyslet svoje možnosti zda máš jak a kde betty odchovat a až potom se ptát. Zde je velmi dobře dopsaná metodika odchovu bett, zkus si to pročíst a až ti něco nebude jasné ptej se.
betta.wz.cz/…
Betty se netřou tak snadno jako většina živorodek, nejdřív musíš ryby dostat do dobré kondice, pořádně je nafutrovat kvalitní potravou, zajistit jim dobré životní podmínky a až potom se budou chtít třít. Chybí ti TRPĚLIVOST !!! Bez té to v akvaristice nepůjde.
Když chci připustit Betku k samci tak jak to mám provést? Dala jsem ji do sklenky a ponořila do akva ale samec se chtěl rvát naježil žábry atd... Myslíte že ještě není připravený ?

Předpokládám, že v těch 5 l není filtr a i kdyby byl, měnit ob den vodu

V tom už máš praxi. Ještě odpovím na otázku pro Romana, krom těch článků, které si pro dobro svých ryb prosím opravdu přečti pozoně, betty mají obecně ráda všechny rostliny, čím víc tím líp a nezapomínat i na rostliny plovoucí (př. pistie, voďankovec, okřehek, salvinie, rohatce, růžkatce, egerie, atd.)
Mám je oddělené, protože byly agresivní.

každá je v 5l akva, jsou sami, zkoušela jsem je dát do společného ale útočily. Tak jsem je odlovila zase pryč, a bylo to založené asi tak před 2 týdny.
A jakou kytku oni nejraději je to jedno?
Přesně, dobrý a odpovídající prostředí, bez toho se nehneš z místa a nemůžeš ani uvažovat o nějakým odchovu.

Omezit stres!!! V jak velký nádrži je teď máš? Jsou tam sami? Jak je dlouho založená? A přidat kytky, kytky, kytky. Květináč jako úkryt je sice taky fajn, ale pořádná zeleň to už je jiný kafe

A jak udělat aby ty pruhy ztratily? Sát jim víc kytek a úkrytů?
Betty pohlavně dospívají přibližně okolo 6 měsíců věku, z téhle fotky se nedá stáří ryb určit, moje oko jej rozhodně nepozná. Vidím na nich jen tzv. stresové pruhy - nevhodné prostředí, málo úkrytů, nedostatek rostlin atd.
Edit: Nechci tě podceňovat, ale odchov bett je mnohem náročnější než tvoje paví očka, která se s trochou nadsázky budou množit i v minerálce.

Tyto mladé bettky jsou ještě asi hoodně mladé na páření co?
Ještě budu otravovat jedou, s pomocí ochcotného pána ve zverimexu, jsem vybrala nějaké to rostlinstvo, ale vzhledem k tomu že on mi i ohledně všeho ostatního radil úplně jinak. Tak se radši zeptám. Vybrala jsem nějaké kryptokoryny a mokřanky. Nevím přesná jména, ale některé byly vyšši a některé jsem vzala úmyslně nízké. Jsou tyhle rostliny vyhovující? Kdyžtak poraď podle svého názoru, které jsou pro bettu nejlepší. At koupím správně. Děkuju
Aha, tak takhle to je. Děkuju moc. No včera pravě papal spokojeně a dneska ráno šel do toho většího do čistý odstátý vody,, jen bede mít ještě večer chvilku trauma než akvarium zařídim. Ale mám plán ta to snad nebude trvat dlouho. Dobře tak tyhle rybky ne. Koupim teda tu piskořku nebo okružanku. A kdybych časem pořizovala větší akvárko. Poradíš ještě co k němu můžu přidat za rybky. Chtěla bych tak na podzim koupit alespon 100 - 140l a tam už sám být nemůže

Děkuju za trpělivost.
Za blbce nejsi, dotazy mají hlavu a patu, žádnej stres s tím.

Tak neonky určitě nee, to jsou plavci a stejně tak dánia, to jsou rybky do prostornější rozplavby. Měchýřovku už vůbec ne, děsnej bordelář a bet to jsou čistotu vyžadující rybky. Piskořky, okružáky ano. Ty ploutve to bude jdnak stresem a jednak vodou, měnit v té láhvi denně polovinu a nekrmit. Ty mnou doporučovaný výměny budou v tom nově založeným akváriu nezbytné. Po záběhu už samozřejmě ne a bude postačovat klsika v podobě jednotýdenní výměny 1/3 objemu. Ten filtr se právě musí zaběhnout, zašpinit, osídlit nitrifikačníma bakteriema a potom bude tím správným pomocníkem.

Teplotu hlídám, to jsem vyčetla, a myslim že s tím nebudu mít problém, běžně mám v bytě teplotu kolem 23 stupňu a topné tělísko ještě dopořídím. Byla to taková hurá akce, přinést si domu bettu,m že jsem všechno zjišťovala až včera v noci. Když tam bude filtrace musím měnit? Myslela jsem že bych právě díky tomu filtru nemusela. Už kvůli stresu vzniklému výměnou vody. A krmila jsem včera večer když jsem si ho přinesla, tak myslím že by ted než si zvykne stačilo ob den. Ten týden.
Takže myslíš, že raši žádnou rybku, vždycky se mi strašně libily neonky, nebo tady jsem koukala na ty danie. Ale jestli bude lepší sám tak to beru. Jo a mám kupit ty měkkýše na čištění někde jsem našla doporučení na měchýřovku východní a piskořeka věžovitého. Jo a ještě jeden dotaz, má dost přitažené ploutve, je možné že je to způsebené teď tím stresem?
Vím že jsem asi za blbce, ale chci aby se měl co nejlépe.
Ponechal bych samotného beťáka a těšil se jenom z něho. Když si tohle vlákno pročteš, jistě dojdeš k podobnému závěru. Nezapomeň na teplotu vody, aby nebyla nižší než 25 stupňů a měj akvo přikrytý, aby se ryba nenachladila při nadechování nad hladinou, až bude chladněji. Až akvo založíš, tak měň denně část vody a skoro nekrm, už tak to bude velká zátěž, ale bez těch výměn vody se to neobejde, musí se v akváriu utvořit tzv. biologická rovnováha a začít fungovat nitrifikace a do té doby si to pohlédáš právě těma výměnama vody. Za další týden měň vodu obden, krmení vždycky jenom špetku.
0 05.07.2014 14:56 Jana – Prosím o radu
Včera jsem zachránila samce betty od jedné známé. Chudák žil v lahvi od okurek. Mám pro něj připravené 24l akvárko. Rostliny, filtrování a písek mám zamluvený na dnesek večer, zatím je provizorně v prázdné nádrži jen s pár většímy kameny.Chtěla bych se ale zeptat, zda bych do akvária o téhle velikosti mohla koupit i jiné rybky a popř. jaké. Určitě nechci samice. Tím jsem si jistá. Nikdy jsem se o akvaristiku moc nezajímala, přiznávám, ale ani rybu nemůžu nechat trpět v lahvi. Děkuji za každou radu

Přidat reakci
1 ...... [21] ...... 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68925x