Akvárium bez filtrace
No slůvko "nutnost" je asi příliš silné. Každopádně krevetky, byť nenáročné neocaridiny, jsou citlivější než ryby na obsah řady odpadních látek. Řada takových látek vzniká i ve dně. Začínající akvaristé mají snahu se v tom vrtat víc než takový zkušený mazák jako ty. Filtr je něco co jim dá určitý polštář při nevědomém uvolnění škodlivin třeba ze dna. Je to pro stabilitu, kterou krevetky vyžadují, určitě lepší než bez filtru. Takže spíš bych méně zkušeným akvaristům filtr ke krevetkám silně doporučil.
Svatá pravda, nevidím v tom nejmenší problém
Také se chystám pustit krevety do svého válce a filtr rozhodně dávat nehodlám.
lhajek napsal:
3) pokud mají být v akva zdárně chovány krevetky, byť nenáročné neocaridiny, tak se obávám že filtr alespoň v podobě bublifuku je nutnost
Proč si to myslíš? Nejsem sám, kdo má akvárium s krevetkami bez filtrace a všechno je v pořádku.
Krevetky - alespoň cherry to zvládají naprosto s přehledem, i se množí (jen pomalu, protože teplota v mé bezfiltraci je kolem 19-20 stupňů a to jim na rychlosti moc nepřidá)
Lobelia je chvilku hezká, pak se vytáhne a zřídne a opadá. Protože to není tak úplně čistokrevná submerzní rostlinka. A stříhání jí nesvědčí. Horácomatka a zkracovat od spodu, když na ní budeš trvat.
Vyhla bych se čemukoliv stonkovému, co rychle roste, naopak jsou fajn mechy, kryptokoryny, anubiasy, u mě se daří i buckám a ludwigii, kterou ale stříhám každou chvilku.
Pokud půjdeš do (zásobního nebo zahradního) substrátu pod písek, obloukem se vyhni čemukoliv, co je plazivé a rozlézá se jako sagitarie a valisnerie. Jejich vytahováním si buď totálně rozházíš stabilitu, nebo ti zarostou celé akva. Vhozená řečanka na rozjezd rozhodně taky neuškodí a krevetky ji milují.
Vyděl bych několik problémů, některé už tady zazněly:
1) do akvária bez filtru bych nedal aktivní substrát
2) z vlastní zkušenosti bude nejspíše problém s Eleocharisem a Hydroctyle sice nenáročná ale při málo světle se strašně vytahuje a řídká (málo listů) (Lobelia neznám)
3) pokud mají být v akva zdárně chovány krevetky, byť nenáročné neocaridiny, tak se obávám že filtr alespoň v podobě bublifuku je nutnost
A pozor u nově založeného akvária bez filtru na dostatečnou dobu záběhu! Klidně 2 měsíce jen s nějaký drobnými šneky typu piskořka, okruřák nebo levatka. V té době budou určitě řasy, tomu se skoro nejde ubránit.
Proč nezkusit bez filtru akva co máš v prezentaci. Bohužel evidentně popis nesedí s fotkou, takže si nejsem jist jestli by to šlo, ale úplně beznadějně to nevypadá. Ale už je zaběhnutý substrát, vše akva řádně osídlené potřebnými bakteriemi ....
Do bezfiltrační nádrže je opravdu těžké dát jakoukoliv náročnější rostlinu. Vesměs potřebují světlo a živiny a to je dost v rozporu s bezfiltrační nádrží. Ten substrát je taky nesmysl.
Osobně bych doporučil jednoduchou filtrační nádrž a na dno písek. A zatím bych tam nedával náročnější rostliny. Snaha o bezfiltrační nádrž skončí v této konfiguraci nezdarem.
Máte zjištěno, že je tropica aquarium soil vhodný pro bezfiltrační nádrže? Vzhledem k tomu, že je "aktivní", tak mám jisté pochybnosti.
Dobrý deň. Zakladam 30l akva a tentokrat by som chcela skusit bez filtra. Mam par otazok ohladom toho. Snazila som sa zisit koľkokrát mam cistit akva a stretla som sa s dvoma nazormi. Niektori tvrdia ze nemam vobec cistit akva lebo vraj sa moze narusit ta rovnováha a ini zasa vravia ze mam normalne klasicky vymienat 1/3 vody tyzdenne. A tak som teraz zmatana co z toho si mam vlastne vybrat...
Vybava akvaria bude:
Substrat- tropica aquarium soil
Svetlo- sinkor led 45cm WRB 15W s wifi LED Control
Rastliny (in-vitro)- Limnophila Sesiliflora, Rotala Rotundifolia, Hygrophila Siamensis, Hydroctyle tripartita sp. Japan, Lobelia caridinalis mini, Eleocharis parvulus/minima, Anubias barteri var. nana Petite a Christmas moss (V. Montagnei)
A taktiez ohladom toho svetla. Asi je celkom silne a s tymto svetlom este nemam skusenosti takze neviem na aku intenzitu ho mam vlastne znizit.
A co sa tyka obyvatelov akvaria, chcela by som doň kupit 10 neocaridina krevetiek a nejake rybicky. Bolo by privela na tak male akvarium ak by som ku krevetkam neskor dokupila napriklad 6 danii perlovych? A nejake 2 alebo 3 neritina slimaky :/
Staci danym rastlinkam len tropica aquarium soil alebo by som mala davkovat napriklad aj nejaké hnojivo do substratu?
Vopred dakujem za odpoved
Starší reakce
Vzduchování zkusím
Filtr bych už neřešil, přidal jenom jemný vzduchování a máš pořešeno, máš v akváriu dno, když budeš trochu vzduchovat, ten "druhý" filtr ti to v klidu podrží.
Odešlo mi čerpadlo a už jsem na invitalu zjistila, že dělají náhradní přímo to co mám, ale napsali mi, že ho naskladní až v květnu
Tak já ještě přihodím růžkatec a zatím to zkusím bez filtru. Invital překvapivě má náhradní, ale naskladní je až začátkem května, tak do té doby pojedu bez a uvidíme, třeba to tak i nechám
Díky
Přidal bych nějaké rostliny a jel bych klidně bez filtru.
Ale pokud se bojíš a máš vzduchovadlo, pořiď nějaký malý bublifuk
www.rostlinna-akvaria.cz/… Pokud jde o betu tak ta filtraci ani vzduchování nepotřebuje. Rozhodně by mu ale slušelo větší akvárium.
Zdravím, potřebuju poradit… odešla mi filtrace u beťáka, někdy v noci, je asi specifická přímo na ten typ akvária. Tak teď přemýšlím co dál, teoreticky bych mohla zařídit větší akvárko (nevim asi 50l) ale musela bych pořešit dno, kytky, světlo… mám sice menší čerpací hlavu, ale to by měl v tom aktuálním beťák jak v tornádu… takže otázka zní, když k němu strčím vzduchovací kamínek, aby se voda aspoň trošku hýbala (aby byl trošku pohyb hladiny), vydrží mi to tak týden dva než to nějak vyřeším? (Chci taky zjistit jestli by invital třeba nebyl schopny dodat odpovídající filtraci) Vodu bych měnila, co jsem tady prolítla diskuzi, tak asi ob den tak třetinu?
Nebo by se to takhle dalo provozovat na stálo, bez filtrace?
Starší reakce
Těch rostlin se ti tam zaručeně tolik nevleze, mám kostku 30x30, v podstatě jsem tam dával jenom přebytky a není tam k hnutí. Maličko přihnojuju, mám tam filtr, ale nemyslím si, že by měl zásadní vliv a daří se tam třeba rotale vietnam'hra, heteranthera zosterifolia, pogostemon quadrifolius a penthorum sedoides (píšou, že je náročná na světlo a CO2, ale celkem roste i bez toho). Samozřejmě se tam daří i sagittarii. Salvinii natans bych tam nedával, místo toho radši limnobium spongia, mnohem líp se udržuje a případně vyndává ven, když se moc rozmnoží, navíc má hlubší kořeny, což se krevetkám líbí a mně taky.
Ke krevetkám zkus mechy, mám taky dost nízké KH (podle vodárny 2,97 dKH, ale nikdy jsem sama tolik nenaměřila), dobře mi roste Fissidens fontanus, za pokus by stál i Lomariopsis. Z těch menších kytek... Parvu mám taky bez problémů, dobře roste i Liliovníček brazilský, Hnědovka Trident nebo Bolbitis heudelotii compact.
C. wenditti už je docela velká. V malých bezfiltračích akváriích se mi docela osvědčila C. nevillii. KH mám tedy ale o kousek větší, tak nevím jak by šla u tebe.
Ahoj, vypadá to, že máš rozmyšleno, ale stejně se tě pokusím přesvědčit udělat to trochu jednodušeji.
Pokud má jít o nenáročné krevetky, a v místnosti není vyloženě kosa, tak bych topítko nedával. Skimmer bych taky nedával. U krevetek asi nebude problém udržet hladinu čistou i bez něj. Navíc v tak malé nádrži bych prostor prostě nezaplácával technikou. Trochu si neumím představit, jak to na ploše 25 × 25 cm chceš vměstnat včetně kamenů (Seiryu stone jsou docela velký), kořene a rostlin.
Seiryu stone bych taky nevolil. Mohou ovlivňovat vodu.
Buldr napsal: Něčím hladinu čeřit a zjistit proudění budu muset, otázkou je čím. Proudění určitě není nutnost.
To jediné podstatné jsou rostliny. Opět bych si nekomplikoval život a šel do osvědčené klasiky a postupně, podle toho jak to půjde, bych pak zkoušel těžší záležitosti.
Pod 1mm v nádržích bez filtrace.
Pokud chováš ryby, např. Geophagus, Satanoperca apod., které při hledání potravy prosívají dno, pak ano. Jen pozor na zbytečně velkou vrstvu.
A to proč? To "jemné" dno je uvažováno jak jemné?
Toto je mokřanka trojkětá , stačilo zvýšit dno nechat tam krevety a rostlina k nepoznání .
50 bett ve 45 litrech..dospélych,bez filtru a vodu neměnit..to je snad vtip ne..Kratkodobé v holé nadrži s odkalenim detritu si představit dovedu,ale dlouhodobě to nemůže fungovat..
Bety absolutně bez filtrace , a vodu neměnit aj půl roku i déle a pokud možno, tak odstátou .V 45 l jsem měl asi 50 bet po hromadě . Nebyl žádný problém.Nechal jsem jich pár žádný problém nenastal.
Filtraci vyhoď pryč z akvária a podle dna dej plno rostlin dno je myšleno kamenité ,písečné nebo jiné podle toho výběr kytky v každém dne všechno neroste . A bet nekupuj mnoho mohou se poprat a pozabíjet začni s párem.
Jo moc dekuju!
prave bych to ted nerada menila a filtr mam na nejmin, otoceny proti stěně, cetla jsem prave ze bettky radeji filtr ne kvuli pohybu hladiny,proto muj dotaz.
Tak to tak necham
Ahoj, voda kalná nebude, ale je třeba ještě víc než běžně dodržovat určité zásady. Nedělat prudké změny, všemu dát čas, v žádném případě nepřekrmovat a hlavně mít akvárium plné prosperujících rostlin.
Jančaa napsala: a rostliny to berou bez filtru?
Jde o to co, myslíš tím
to. Mechanické částice ti pochopitelně z vody neodstraní. Naopak s odpadními látkami, které ryby produkují, si poradí. + je tu výměna vody, která ti z vody opět tyto látky pomůže odstranit.
Jestli chceš začít s akváriem bez filtru, tak můžu doporučit chov krevetek červených. Ozkoušíš si to a uvidíš, jak ti tento styl akvaristiky bude vyhovovat. S bettou, která měla nedávno problémy i v akváriu s filtrem, bych do toho nešel.
Zdraviiim...filtr v nano u betty je dennerle eckfiltr,cim dal vic ctu ze spousta filtr u betty vubec nemá, neni pak ta voda kalna?a rostliny to berou bez filtru?nebo je jeste nejaky figl?dekuju
Starší reakce
Mnoho akvarijních rostlin dokáže růst submerzně i emerzně. Ale myslel jsem klasické pokojové rostliny, pěstované jako v akvaponii.
Edit: Vezmeš například jakýkoli pothos, voděnku a píchneš ji na hladinu. Ostatní roste nad.
Dobrý den, zcela začátečnicky se zeptám kterých kytek? Myslíte běžné akvarijní rostliny, které v případě otevřeného akvária budou mít část listů pod vodou, jak je to běžné a část listů se objeví nad hladinou? Existují v takovém případě rostliny, které jsou k takovému pěstování vhodnější? Nebo lze takto pěstovat v podstatě každou akvarijní rostlinu?
Ještě jsem ti chtěl napsat, že pokud máš otevřenou nádrž, můžeš nad hladinou pěstovat nespočet kytek, které budou mít ve vodě jen kořeny
Ta vláknitá řasa evidentně pozná části rostliny,co nemaj tzv vitalitu plně růst a napadne jí.Proč by jinak byl zbytek akva bez ní?Ve hmotě rostlin a rovnováze jsem tím zásahem těžko ubral a rozhodil ji.Naopak vzadu je dvojnásobek zdravejch výhonů z hladiny místo pahejlů bez listů.Jen to bude pár dnů blbě vypadat,než se ty výhony narovnaj.
Dělám vždy to samé s růžkatcem. Nové šišky otrhám, hodím na hladinu, staré stonky vyhazuju na kompost. Za měsíc znova. Takové perpetum mobile. Jen teda já nic nesází fo dna, to už mne přestalo davno bavit.
Co jsem vytahal ze dna byly doslova jen stonky skoro bez lístků obalený vláknitou řasou,nahradil jsem je zdravejma hladinovejma výhonama,jen jsou zkroucený než se srovnaj.Takový stonky už těžko braly živiny a i proto je asi napadla ta řasa.Proč mít hladinu plnou zdravejch výhonů a zadek akvárka s pahejlama plnejma vláknitý řasy?
Tak to pak jo. A pokud jsi vytáhl defacto holé stonky s řasou, ničemu to nevadí. Důležité je, aby to akvárium bylo prostě z větší části zaplněné kytkama a pak to fungovat bude. Co se týče vzduchování, já ho do nádrže dal, ale až skončí vedra, tak ho dám pryč a myslím si, že se nic nestane.
Ta egerie je neskutečná,dnes jsem vytrhal výhony co ležely na hladině - bylo jich celkem 7 a nejdelší výhon měl ode dna úctyhodných 136 cm,jinak většina nebyla pod 80 cm délky.Odstřihal jsem skoro holé spodky a k zadnímu sklu na husto nasázel odstřihané vršky z hladiny.Někdo sice může namítat,že naruším rovnováhu,to si já ale nemyslím - holý výhony plný vláknitý řasy těžko berou živiny.Aktuálně mám zadní stěnu plnou egerií z hladiny beze stop po vláknitý řase - lepší jak holý výhony do 2/3 akvária plný vláknitý řasy.Za pár dní zkusim vypnout a vyndat filtr a nechám jen lehce bublat vzduchovací kámen.
Edit: Jinak růžkatcem mám zarostlej celej pravej zadní kout akvária docela na husto a plave mě už i na hladině a větví se.Ten jsem nechal a nebudu s ním hýbat,je plnej prcků živorodek.
Já být tebou, vyprdnu se na egerii a nacpu tam růžkatec a nebo narvu na hladinu třeba salvinii. Pak můžeš filtr rovnou vyndat úplně.
Já chci zkusit zatím stáhnout průtok filtru na minimum průtoku a omezit vzduchování přes vzduchovací kámen,vytrhat staré holé výhony egerií a místo nich zasázet jejich vršky co zase zarostly hladinu a uvidíme co nastane s minimem filtrace a vzduchování.Řasu co začala bujet za 2 dny sežraly egerie,živorodky a šneci.Stačilo 2 dny málo svítit a nic nekrmit.Musím počítat s výpadkem elektřiny a v důsledku toho s výpadkem filtrace a vzduchování,tak chci zkusit co nastane s minimem techniky.Jen ty ryby se mě nedaří zredukovat,před 14ti dny jsem daroval mladý co přežily v 70tce a už tam je zase hafo potěru,co nic nechce sežrat a odlovit nejde - okamžitě se schová.
Hezky. Konečně něco konstruktivního
Vím, nejsou to moje zkušenosti a určitě by se to dalo zde dohledat.
www.akvarko.cz/… Presne ako píšeš, všetko so všetkým súvisí. V 24L / čistých cca 17L/ osadených echinačmi + anubiasy a bucky + krevetky to fungovalo keď som menil vodu aspoň raz za mesiac a trochu prihnojil. Po pol roku som začal dolievať len odpar, bez prihnojovania a echináče začali po ďalších 8-mich mesiacoch odchádzať. Zaujímavé bolo že bucky sa vo veľkom rozrastali. Určite by to poriešilo pár rýb hlavne ako hnojiči - otázka je koľko a ako kŕmiť.
Prevádzkovať nádrž bez filtrácie je určite možné, len kombinácia rastlín, osádky a veľkosti AQ sa musí viac sledovať a zásahy robiť veľmi pomaly - všetko má svoj čas.
Tak co se týká obsádky tak v tom rozdíl nedělám, akvárium bez filtrace dokáže skvěle fungovat jak s pávčaty, tak s tetrami nebo danii atd.., krom náročnějších druhů ryb je to myslím jedno, důležitý je počet vzhledem k druhu, v mojí 40l (čistého asi 30l) mám Endelerky a počet netuším, regulují si to sami
co se týká osazení šel jsem formou experimentu tak jsem vysadil jeden druh (polyspermu) a to v né zrovna velkém počtu (vzhledem k tomu že byl plán 1 samec a dvě samice) a i ty kytky se regulují takto jak potřebují. Čím více přiroste kytek, tím více je ryb, je to strojek kde vše závisí na všem. Nastartoval jsem to poměrem ryb vůči kytkám a zbytek ať se stará samo, a ono to funguje přes rok, kytky rostou pomalu, ryby si udržují počty, rostou přiměřeně vývoji akvária. Experiment mě baví, je nenáročný, soběstačný a stříhat se nemusí skoro rok
Takže když chce někdo rozjet akva bez filtru tak všeho přiměřeně a ono to nějak dopadne
Je to přesně jak píšeš. Nedělat velké zasahy v nádrži a zvolit vhodnou osádku. Plus co největší množství květeny. Já teď měnil po 5 týdnech cca 1/4 vody. V nádrži je 88ks ryb.
...Diana Walstad o tom někde ve své knížce píše...
Jj, ale pokud mi něco neuniklo, (mohlo se stát!), tak zase jen v obecné formě, že
"vědecké studie opakovaně prokázaly, že drtivá většina vodních rostlin velmi preferuje amonium před dusičnanem"...
No a já bych se rád mrkl do těch studií.
Ale chce to jen čas a více se snažit.
Edit: Přijde mi to s tím dusíkem zajímavé, protože se dá dočíst např. toto:
Amoniak byl hlavním důvodem poklesu makrofytů ve vodním prostředí a toxicitu amonných iontů je třeba považovat za univerzální, dokonce i u druhů často označovaných jako „specialisté na NH4+“. Pro studium účinků vysokého stresu NH4+ na tolerantní ponořené makrofyty a prozkoumání cest asimilace dusíku v různých organizmech byla vybrána Myriophyllum aquaticum...
(Qingyang Zhou et al., 2017)
Podle mě jsou určující faktory typ rybí osádky a její styl krmení,druhy rostlin,složení vstupní vody a umístění akvária v místnosti.
Přesně tak, proto návod neexistuje, ale pár zásad ano, ale ani ty nemusí platit, někomu se to podaří bez problémů a někdo bude mít kalamitní stavy podle mě
Přidat reakci
[1] ...... 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 13252x