Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvárium bez filtrace

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Akvárium bez filtrace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 17:54 Žena Hapimere [68] Re: romant
Vzduchování zkusím palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 17:52 R Muž romant [27890] Re: Hapimere
Filtr bych už neřešil, přidal jenom jemný vzduchování a máš pořešeno, máš v akváriu dno, když budeš trochu vzduchovat, ten "druhý" filtr ti to v klidu podrží. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 13:40 Žena Hapimere [68] Re: vlka
Odešlo mi čerpadlo a už jsem na invitalu zjistila, že dělají náhradní přímo to co mám, ale napsali mi, že ho naskladní až v květnu palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 12:49 Muž vlka [3015] Re: Hapimere
A co ti odešlo ? Dají se sehnat náhradní díly, např. :
www.rostlinna-akvaria.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 09:09 Žena Hapimere [68] Re: ctibum
Tak já ještě přihodím růžkatec a zatím to zkusím bez filtru. Invital překvapivě má náhradní, ale naskladní je až začátkem května, tak do té doby pojedu bez a uvidíme, třeba to tak i nechám potlesk

Díky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 08:54 R Muž ctibum [6444] Re: Hapimere
Přidal bych nějaké rostliny a jel bych klidně bez filtru.
Ale pokud se bojíš a máš vzduchovadlo, pořiď nějaký malý bublifuk www.rostlinna-akvaria.cz/… ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.04.2022 08:53 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hapimere
Pokud jde o betu tak ta filtraci ani vzduchování nepotřebuje. Rozhodně by mu ale slušelo větší akvárium. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.04.2022 08:38 Žena Hapimere [68] – Betta bez filtrace
Zdravím, potřebuju poradit… odešla mi filtrace u beťáka, někdy v noci, je asi specifická přímo na ten typ akvária. Tak teď přemýšlím co dál, teoreticky bych mohla zařídit větší akvárko (nevim asi 50l) ale musela bych pořešit dno, kytky, světlo… mám sice menší čerpací hlavu, ale to by měl v tom aktuálním beťák jak v tornádu… takže otázka zní, když k němu strčím vzduchovací kamínek, aby se voda aspoň trošku hýbala (aby byl trošku pohyb hladiny), vydrží mi to tak týden dva než to nějak vyřeším? (Chci taky zjistit jestli by invital třeba nebyl schopny dodat odpovídající filtraci) Vodu bych měnila, co jsem tady prolítla diskuzi, tak asi ob den tak třetinu?

Nebo by se to takhle dalo provozovat na stálo, bez filtrace?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 21:56 Muž Buldr [218] Re: tramtra
S mechem počítám automaticky, ovážů/olepím klacek i šutry Taxiphyllum sp. 'Spiky moss'.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 20:55 Muž Lojza007 [456] Re: Buldr
Těch rostlin se ti tam zaručeně tolik nevleze, mám kostku 30x30, v podstatě jsem tam dával jenom přebytky a není tam k hnutí. Maličko přihnojuju, mám tam filtr, ale nemyslím si, že by měl zásadní vliv a daří se tam třeba rotale vietnam'hra, heteranthera zosterifolia, pogostemon quadrifolius a penthorum sedoides (píšou, že je náročná na světlo a CO2, ale celkem roste i bez toho). Samozřejmě se tam daří i sagittarii. Salvinii natans bych tam nedával, místo toho radši limnobium spongia, mnohem líp se udržuje a případně vyndává ven, když se moc rozmnoží, navíc má hlubší kořeny, což se krevetkám líbí a mně taky.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.02.2022 20:05 Žena tramtra [3071] Re: Buldr
Ke krevetkám zkus mechy, mám taky dost nízké KH (podle vodárny 2,97 dKH, ale nikdy jsem sama tolik nenaměřila), dobře mi roste Fissidens fontanus, za pokus by stál i Lomariopsis. Z těch menších kytek... Parvu mám taky bez problémů, dobře roste i Liliovníček brazilský, Hnědovka Trident nebo Bolbitis heudelotii compact.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 20:02 R Muž Anthrax [4299] Re: Buldr
C. wenditti už je docela velká. V malých bezfiltračích akváriích se mi docela osvědčila C. nevillii. KH mám tedy ale o kousek větší, tak nevím jak by šla u tebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 18:32 Muž Buldr [218] Re: Anthrax
S naší měkkou vodou, s odřenýma ušima 1°dKH je Seiru spíš požehnání, protože rozmíchávat CaCO3 mě nebaví ani u velké (tam to naštěstí proudí), takže buď Seiru, nebo Ca + Mg do šuplíku. Neříkám, že se mi Seiru nějak extra líbí (raději lávové šutry, mangrove a hnědé dno), ale zase to není takový nepřirozený hnus, jako dragon stone atd. I tak platí, že čím více se s tím budu piplat, tím dříve mi to zaroste a nebude nic vidět. Když do něj majzneš bourací palicí, zmenší se a rozmnoží :) Rozhodnutý nejsem, to vážně ne, jen mi to přišlo jako taková jistota.

Topítko spíš pro jistotu, já totiž rád chladněji a proto jsem si vybral nejchladnější místnost, s výjimkou sklepa. K líhni žábronožek mám maličká 15W topítka o velikosti běžného zapalovače, což se dá schovat.

S rostlinami je problém, v podstatě tápu co tam dát. Anubias vzdávám předem, ten se mi nikdy nepovedlo pěstovat déle, než pár týdnů. Kytek mám dost, buď jde o rychle rostoucí plevel, nebo naopak náročné, není problém dokoupit a pořád jsem se nerozmyslel. Hodně by se mi líbila Cryptocoryne Parva do boku a popředí, na hladinu Salvinia natans, do zadu Cryptocoryne wendtii, mezi šutry Microsorium pteropus mini, plevel jako bahnatka/růžkatech a Spiky moss. Což by mělo tak nějak stačit. Možná bude lepší Sagitaria subulata, což je invazivní plevel, který se nacpe kamkoliv.

Díky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   02.02.2022 18:01 R Muž Anthrax [4299] Re: Buldr
Ahoj, vypadá to, že máš rozmyšleno, ale stejně se tě pokusím přesvědčit udělat to trochu jednodušeji. :-)
Pokud má jít o nenáročné krevetky, a v místnosti není vyloženě kosa, tak bych topítko nedával. Skimmer bych taky nedával. U krevetek asi nebude problém udržet hladinu čistou i bez něj. Navíc v tak malé nádrži bych prostor prostě nezaplácával technikou. Trochu si neumím představit, jak to na ploše 25 × 25 cm chceš vměstnat včetně kamenů (Seiryu stone jsou docela velký), kořene a rostlin. :-)
Seiryu stone bych taky nevolil. Mohou ovlivňovat vodu.
Buldr napsal: Něčím hladinu čeřit a zjistit proudění budu muset, otázkou je čím. Proudění určitě není nutnost.
To jediné podstatné jsou rostliny. Opět bych si nekomplikoval život a šel do osvědčené klasiky a postupně, podle toho jak to půjde, bych pak zkoušel těžší záležitosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 17:26 Muž Buldr [218]
Malá kostka na stůl o rozměrech 250 x 250 x 300 mm už je na cestě, bude stát na stole vedle monitoru a velice rád bych to zkusil bez filtrace a s krevetami. Akvárium (v uvozovkách) budu mít na stole – dekorativní prvek, hezčí než obluda HPZ27x. V podstatě to chci udělat bez filtrace, s topítkem a světlem.

V podstatě jsem rozhodnutý pro šutry „Seiru Stone“, kterých se mi tu válí cca 20 kg a pěknou strukturou, soudě podle hmotnosti i pravé dřevo mangrovníků, které jde ke dnu rychleji než HMS Hood a k tomu dám přírodní oblázky Sera Gravel (1-3 mm frakce) se zásobním substrátem.

Trochu na vážkách jsem u skimmeru – Eheim 350 je trochu silný a bude s tak malou kostkou zametat, na druhou stranu OF SurfCleaner funguje super, není tak agresivní, čištění je snadné bez máchání a navíc ho mám „navíc“. Něčím hladinu čeřit a zjistit proudění budu muset, otázkou je čím.

Bez filtrační jsem ještě nedělal, v podstatě s tím nemám zkušenosti a hodně váhám i nad rostlinami, co vlastně vybrat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.02.2022 19:01 Muž RAP [1312] Re: skypi
Pod 1mm v nádržích bez filtrace.
Pokud chováš ryby, např. Geophagus, Satanoperca apod., které při hledání potravy prosívají dno, pak ano. Jen pozor na zbytečně velkou vrstvu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 11:17 Muž skypi [99] Re: RAP
A to proč? To "jemné" dno je uvažováno jak jemné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.02.2022 09:23 Muž RAP [1312]
Jediné, co bych opravdu nedoporučil, je opravdu jemné dno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2022 12:19 Muž Rybar [-35] Re: MARTIN HORÁK
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Toto je mokřanka trojkětá , stačilo zvýšit dno nechat tam krevety a rostlina k nepoznání .
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.01.2022 08:34 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Rybar
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvkuFotka k příspěvku HD To je zvláštní. Aquaclay ground mám v několika nádržích, hnojivo ani CO2 nepoužívám a vše funguje na jedničku.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   29.01.2022 23:11 Muž Buldr [218] Re: Rybar
Nezlob se, ale celé to na mě působí jako jedna bába povídala a než to prošlo vesnicí, viděli Yetiho. Dvakrát.

Dno od Rataje je celkem široký pojem, protože nabízí od obyčejného písku (odstín La Plata, avšak stále jde o křemičitý písek), přes Volcano, až po velice lehký porézní Profisoil. Dobré jsou všechny, avšak mají své vlastnosti a trocha přemýšlení není rozhodně na škodu. Lehký Profisoil svými vlastnostmi vyžaduje vyšší vrstvu, hráze z kamenů/kořenů bránící přesunu a šetrné zacházení při údržbě. Určitě není dobrý nápad pořídit si armádu piskořek, nebo pancéřníčků, protože s tím dnem zametou a živiny budou unikat do vody. Se všemi následky. Když už musí zásobní být (rostliny s robustním kořenovým systémem, přes který čerpají živiny), se silnou vrstvou a překrytý tkaninou, nebo v jemných síťkách. Každý porézní substrát absorbuje živiny z vody, samotné rostliny přijímají kořeny i listy, některé dávají přednost kořenovému systému. Jak Volcano, tak i Profisoil jsou bohatě prokysličené inertní substráty, nesléhají, vedou dobře živiny a dekompoziční procesy dna (baktérie) v nich prospívají. Avšak rostliny jako Echondrius, Cryptocoryne velice ocení, když se do dna napíchají tablety/tyčinky/kuličky/… přímo ke kořenům. Porostou jak o závod.

I když nemám 50 let zkušeností, nedává to smysl a jediné co nefunguje je přístup a postupy. Nicméně, třeba se pletu a existuje rostlina (čeleď), která v tom neporoste a tím nemyslím vázané anubiasy, microsorum pteronus mini, tedy rostliny rostoucí „z vody“, zpravidla nacpané do štěrbin, nebo navázané na kořeny.

P.S.: S nadsázkou lze říci, že moje 288 litrová Asie je katalogem výrobků firmy Rataj a na začátečníka roste a prosperují myslím velice obstojně. Když se něco podělá, vždy mojí vinou (tedy pokud nejste dlouhodobě ve špitále a dočasná péče nevyndá kořeny ze dna ...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   29.01.2022 16:15 Muž Rybar [-35] Re: Silviebaris
Fotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HDFotka k příspěvku HD Měl jsem jich tam ,tak půl roku .Kvůli dovolené jsem dal část ryb pryč . Teď jich tam mám 15 za tu celou dobu 2-krá měněná vždy jenom 5 litrů. V daším akváriu má teď tři Bety mezi ostatními rybami bez filtrace a 280 litrů voda se tam neměnila dva roky . Toto akvárium jsem měl původně na anubiusy, ale dno Aquaclay Ground úplně selhalo vše zdechalo vyhovuje to dobře mechu a jiným rostlinám asi Asie. To dno něco vylučuje co těm rostlinám nesedí.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2022 13:38 Žena Silviebaris [2243] Re: Rybar
50 bett ve 45 litrech..dospélych,bez filtru a vodu neměnit..to je snad vtip ne..Kratkodobé v holé nadrži s odkalenim detritu si představit dovedu,ale dlouhodobě to nemůže fungovat..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   29.01.2022 12:17 Muž Rybar [-35] Re: Jančaa
Bety absolutně bez filtrace , a vodu neměnit aj půl roku i déle a pokud možno, tak odstátou .V 45 l jsem měl asi 50 bet po hromadě . Nebyl žádný problém.Nechal jsem jich pár žádný problém nenastal.

Filtraci vyhoď pryč z akvária a podle dna dej plno rostlin dno je myšleno kamenité ,písečné nebo jiné podle toho výběr kytky v každém dne všechno neroste . A bet nekupuj mnoho mohou se poprat a pozabíjet začni s párem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2022 20:48 Žena Jančaa [16] Re: Anthrax
Jo moc dekuju!
prave bych to ted nerada menila a filtr mam na nejmin, otoceny proti stěně, cetla jsem prave ze bettky radeji filtr ne kvuli pohybu hladiny,proto muj dotaz.
Tak to tak necham ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   28.01.2022 08:35 R Muž Anthrax [4299] Re: Jančaa
Ahoj, voda kalná nebude, ale je třeba ještě víc než běžně dodržovat určité zásady. Nedělat prudké změny, všemu dát čas, v žádném případě nepřekrmovat a hlavně mít akvárium plné prosperujících rostlin.

Jančaa napsala: a rostliny to berou bez filtru?
Jde o to co, myslíš tím to. Mechanické částice ti pochopitelně z vody neodstraní. Naopak s odpadními látkami, které ryby produkují, si poradí. + je tu výměna vody, která ti z vody opět tyto látky pomůže odstranit.

Jestli chceš začít s akváriem bez filtru, tak můžu doporučit chov krevetek červených. Ozkoušíš si to a uvidíš, jak ti tento styl akvaristiky bude vyhovovat. S bettou, která měla nedávno problémy i v akváriu s filtrem, bych do toho nešel. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2022 06:50 Žena Jančaa [16] – Filtr
Zdraviiim...filtr v nano u betty je dennerle eckfiltr,cim dal vic ctu ze spousta filtr u betty vubec nemá, neni pak ta voda kalna?a rostliny to berou bez filtru?nebo je jeste nejaky figl?dekuju

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.07.2021 12:01 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Polobota
Mnoho akvarijních rostlin dokáže růst submerzně i emerzně. Ale myslel jsem klasické pokojové rostliny, pěstované jako v akvaponii.
Edit: Vezmeš například jakýkoli pothos, voděnku a píchneš ji na hladinu. Ostatní roste nad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.06.2021 13:33 Polobota Re: MartinHorák
Dobrý den, zcela začátečnicky se zeptám kterých kytek? Myslíte běžné akvarijní rostliny, které v případě otevřeného akvária budou mít část listů pod vodou, jak je to běžné a část listů se objeví nad hladinou? Existují v takovém případě rostliny, které jsou k takovému pěstování vhodnější? Nebo lze takto pěstovat v podstatě každou akvarijní rostlinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.06.2021 08:57 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Ještě jsem ti chtěl napsat, že pokud máš otevřenou nádrž, můžeš nad hladinou pěstovat nespočet kytek, které budou mít ve vodě jen kořeny ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 17:18 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: MartinHorák
Ta vláknitá řasa evidentně pozná části rostliny,co nemaj tzv vitalitu plně růst a napadne jí.Proč by jinak byl zbytek akva bez ní?Ve hmotě rostlin a rovnováze jsem tím zásahem těžko ubral a rozhodil ji.Naopak vzadu je dvojnásobek zdravejch výhonů z hladiny místo pahejlů bez listů.Jen to bude pár dnů blbě vypadat,než se ty výhony narovnaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 17:04 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Dělám vždy to samé s růžkatcem. Nové šišky otrhám, hodím na hladinu, staré stonky vyhazuju na kompost. Za měsíc znova. Takové perpetum mobile. Jen teda já nic nesází fo dna, to už mne přestalo davno bavit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 16:52 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: MartinHorák
Co jsem vytahal ze dna byly doslova jen stonky skoro bez lístků obalený vláknitou řasou,nahradil jsem je zdravejma hladinovejma výhonama,jen jsou zkroucený než se srovnaj.Takový stonky už těžko braly živiny a i proto je asi napadla ta řasa.Proč mít hladinu plnou zdravejch výhonů a zadek akvárka s pahejlama plnejma vláknitý řasy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 16:44 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Tak to pak jo. A pokud jsi vytáhl defacto holé stonky s řasou, ničemu to nevadí. Důležité je, aby to akvárium bylo prostě z větší části zaplněné kytkama a pak to fungovat bude. Co se týče vzduchování, já ho do nádrže dal, ale až skončí vedra, tak ho dám pryč a myslím si, že se nic nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 16:36 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: MartinHorák
Ta egerie je neskutečná,dnes jsem vytrhal výhony co ležely na hladině - bylo jich celkem 7 a nejdelší výhon měl ode dna úctyhodných 136 cm,jinak většina nebyla pod 80 cm délky.Odstřihal jsem skoro holé spodky a k zadnímu sklu na husto nasázel odstřihané vršky z hladiny.Někdo sice může namítat,že naruším rovnováhu,to si já ale nemyslím - holý výhony plný vláknitý řasy těžko berou živiny.Aktuálně mám zadní stěnu plnou egerií z hladiny beze stop po vláknitý řase - lepší jak holý výhony do 2/3 akvária plný vláknitý řasy.Za pár dní zkusim vypnout a vyndat filtr a nechám jen lehce bublat vzduchovací kámen.
Edit: Jinak růžkatcem mám zarostlej celej pravej zadní kout akvária docela na husto a plave mě už i na hladině a větví se.Ten jsem nechal a nebudu s ním hýbat,je plnej prcků živorodek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.06.2021 16:18 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: jakaf
Já být tebou, vyprdnu se na egerii a nacpu tam růžkatec a nebo narvu na hladinu třeba salvinii. Pak můžeš filtr rovnou vyndat úplně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 15:18 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Kawasaki
Já chci zkusit zatím stáhnout průtok filtru na minimum průtoku a omezit vzduchování přes vzduchovací kámen,vytrhat staré holé výhony egerií a místo nich zasázet jejich vršky co zase zarostly hladinu a uvidíme co nastane s minimem filtrace a vzduchování.Řasu co začala bujet za 2 dny sežraly egerie,živorodky a šneci.Stačilo 2 dny málo svítit a nic nekrmit.Musím počítat s výpadkem elektřiny a v důsledku toho s výpadkem filtrace a vzduchování,tak chci zkusit co nastane s minimem techniky.Jen ty ryby se mě nedaří zredukovat,před 14ti dny jsem daroval mladý co přežily v 70tce a už tam je zase hafo potěru,co nic nechce sežrat a odlovit nejde - okamžitě se schová.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.06.2021 14:41 Muž Kawasaki [2440] - AmerikaRe: RAP
Hezky. Konečně něco konstruktivního potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   28.06.2021 12:41 Muž RAP [1312] Re: Kawasaki
Vím, nejsou to moje zkušenosti a určitě by se to dalo zde dohledat.
www.akvarko.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 22:51 Muž jarovo [1694] Re: Roger
Presne ako píšeš, všetko so všetkým súvisí. V 24L / čistých cca 17L/ osadených echinačmi + anubiasy a bucky + krevetky to fungovalo keď som menil vodu aspoň raz za mesiac a trochu prihnojil. Po pol roku som začal dolievať len odpar, bez prihnojovania a echináče začali po ďalších 8-mich mesiacoch odchádzať. Zaujímavé bolo že bucky sa vo veľkom rozrastali. Určite by to poriešilo pár rýb hlavne ako hnojiči - otázka je koľko a ako kŕmiť.
Prevádzkovať nádrž bez filtrácie je určite možné, len kombinácia rastlín, osádky a veľkosti AQ sa musí viac sledovať a zásahy robiť veľmi pomaly - všetko má svoj čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.06.2021 21:50 Muž Roger [1636] Re: MartinHorák
Tak co se týká obsádky tak v tom rozdíl nedělám, akvárium bez filtrace dokáže skvěle fungovat jak s pávčaty, tak s tetrami nebo danii atd.., krom náročnějších druhů ryb je to myslím jedno, důležitý je počet vzhledem k druhu, v mojí 40l (čistého asi 30l) mám Endelerky a počet netuším, regulují si to sami ;-) co se týká osazení šel jsem formou experimentu tak jsem vysadil jeden druh (polyspermu) a to v né zrovna velkém počtu (vzhledem k tomu že byl plán 1 samec a dvě samice) a i ty kytky se regulují takto jak potřebují. Čím více přiroste kytek, tím více je ryb, je to strojek kde vše závisí na všem. Nastartoval jsem to poměrem ryb vůči kytkám a zbytek ať se stará samo, a ono to funguje přes rok, kytky rostou pomalu, ryby si udržují počty, rostou přiměřeně vývoji akvária. Experiment mě baví, je nenáročný, soběstačný a stříhat se nemusí skoro rok ;-)
Takže když chce někdo rozjet akva bez filtru tak všeho přiměřeně a ono to nějak dopadne :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 20:39 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Roger
Fotka k příspěvku HD Je to přesně jak píšeš. Nedělat velké zasahy v nádrži a zvolit vhodnou osádku. Plus co největší množství květeny. Já teď měnil po 5 týdnech cca 1/4 vody. V nádrži je 88ks ryb.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.06.2021 09:40 Muž Sid [6328] - RostlinyRe: vaclav
...Diana Walstad o tom někde ve své knížce píše...
Jj, ale pokud mi něco neuniklo, (mohlo se stát!), tak zase jen v obecné formě, že "vědecké studie opakovaně prokázaly, že drtivá většina vodních rostlin velmi preferuje amonium před dusičnanem"...
No a já bych se rád mrkl do těch studií. :-) Ale chce to jen čas a více se snažit. :)
Edit: Přijde mi to s tím dusíkem zajímavé, protože se dá dočíst např. toto:
Amoniak byl hlavním důvodem poklesu makrofytů ve vodním prostředí a toxicitu amonných iontů je třeba považovat za univerzální, dokonce i u druhů často označovaných jako „specialisté na NH4+“. Pro studium účinků vysokého stresu NH4+ na tolerantní ponořené makrofyty a prozkoumání cest asimilace dusíku v různých organizmech byla vybrána Myriophyllum aquaticum...
(Qingyang Zhou et al., 2017)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.06.2021 06:43 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Roger
Podle mě jsou určující faktory typ rybí osádky a její styl krmení,druhy rostlin,složení vstupní vody a umístění akvária v místnosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2021 22:40 Muž Roger [1636] Re: jab63
Přesně tak, proto návod neexistuje, ale pár zásad ano, ale ani ty nemusí platit, někomu se to podaří bez problémů a někdo bude mít kalamitní stavy podle mě ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 22:33 Muž jab63 [1024] - BorneoRe: Roger
Jako vždy je tam příliš mnoho závislostí.

Úspěšně provozovat pěkné a zajímavé akvárium bez filtrace je pro mě těžší než provoz Hi Tech
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2021 21:08 Muž Roger [1636] Re: Kawasaki
Jak to vidím já.
Hlavní zásada je nevrtat dotoho, nezmatkovat a nechat to vlastnímu osudu, nepřehánět to s výměnou vody a nedělat zásadní zásahy (velké prostřihy, změnu květeny apod..) prostě to nechat osudu se vším všudy, díky tomu že je to bez filtrace, tak akvárium nemá předimenzovanou kapacitu (např. zarybnění), a všechny procesy jsou přirozené. Záleží na druhu ryb, pokud to jsou Tetry, tak tam to podle mě můžeš zarybnit pěkně, pokud Endelerky tak 2 samice a 1 samce oni si ten počet určí sami, pokud danie tak rozumný počet, těžko se říká kolik, to poznáš v průběhu.
Co se týká kytek to ie taky relativní, zásada je nenáročné, osobně doporučuji nějakou rychlerostoucí která spolehlivě ukáže jak se daří momentálně akváriu, ale každému roste něco jiného, takže sessiflora, polysperma apod.. záleží jak chceš do toho svítit (což se odvíjí od momentálního stavu akvária, umístění akvária, druhu ryb a kytek, mám akvária kde téměř nesvítím a akvária kde svítím celkem dost, do akva bez filtru svítím na můj vkus trochu méně než standardně, ale intenzitu reguluji podle růstu kytek) zároveň to chce méně druhů kytek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   26.06.2021 19:18 Muž Kawasaki [2440] - Amerika
Zdravím. Ono by nebylo od věci poradit těm co by chtěli mít takové akva jak na to. Např.Jaké druhy rostlin nasázet. Jaké druhy ryb jsou vhodné. Kolik rybek nasadit do třeba stolitrového akvaria. Čeho se naopak vyvarovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.06.2021 17:23 Muž MARTIN HORÁK [819] - Na prvním místě anubiasy. Jinak miluji americké cichlidy.Re: Sid
Však jsem nenapsal všechny rostliny. Ale opravdu většina rostlin dokáže krásně žít jen tak ve vodě, bez kořenů v substrátu. Osobně vyzkoušeno. Co se týče toho amoniaku, opět jsem nepsal všechny. Ale dle zahraničních studií je příjem amoniaku preferován častěji.
A co se týče oligotrofních vod, tak tam je to jasné, jsou to vody prosté živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.06.2021 17:14 R Muž vaclav [13777] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sid
Tak Diana Walstad o tom někde ve své knížce píše ale myslím, že to bylo jen o určitém druhu rostlin, a to ještě v přírodě ne v akváriu. :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 9

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 12784x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10999