Betta splendens - chov
0 06.01.2015 20:19 pista456 Chcel by som sa opitat, prečo ked dam bojovnicu do môjho akvaria, tak jej pod ustami vibehne take niečo čierne. A začne nahanat a opkusovat plutvičky ribyčkam.
Starší reakce
Pancho napsal: Menit vodu kazdy den? Tak to sa mi urcite nebude chciet. Niekde som cital a dokonca aj predavacka to tvrdila...........
Tak ak sa ti nechce, existuje riešenie
www.masto.sk/…
Predavačkám never, ono svoju úlohu splnili-teda predali
To je stejná otázka, jako kdyby ses ptal, jestli neni něco, co by ti umožnilo nosit půl roku stále stejný oblečení, protože... co když se ti nebude chtít vzít si čistý spoďáry? Nebo možná přebalovat děcko jen jednou za půl roku.. to zní jako spousta ušetřený námahy...
Osobně měnim 2x tejdně 100 litrů, zabere mi to pět, možná deset minut. Je to stále jednodušší, než třeba pes. Navíc je rybám jedno, že to udělám až za hodinu, nebudou mi stepovat u dveří a kničet
.
Voda se prostě měnit musí, protože se ve vodě kumulují odpadní látky a některé ani filtrace nedokáže odstranit. Výměna vody spojená s odkalením není zase tak náročná činnost abys to nevydržel jednou za týden a bez filtrace holt denně. Co mají říkat ti, co mají velké akvária a poctivě mění týdně třeba 100 a více litrů
. Zamysli se nad tím jestli ti ryby stojí za trochu námahy a pokud ne tak se raději věnuj jinému koníčku.
Měnit vodu každý den, protože tam nemáš filtraci a ta výměna jí nahrazuje. Ve funkčím akváriu, třeba v tom 50 litrovým, kde je zaběhnutá filtrace, kde je dostatečné množství nitrifikačních bakterií, které se postarjí o ten správný rozklad škodlivých dusíkatých látek, je ta výměna jednou týdně dostačující.
Edit: Pokud tě to nebude moc obtěžovat, tak dnes i zítra tu vodu vyměň a v pátek ty ryby běž vrátit do toho obchodu odkud je máš, ušetříš jim i sobě trápení.
Menit vodu kazdy den? Tak to sa mi urcite nebude chciet. Niekde som cital a dokonca aj predavacka to tvrdila ze bojovnice nepotrebuju mat v akvariu filtraciu.
A keby aj si kupim to co doporucujete. 50 litrove akvarium a filtraciu, tak preco mam menit vodu raz za tyzden?? To akoze neexistuje nieco aby som mal vodu stale cistu a menil ju len raz za pol roka??
Nejsem sice profik, ale tohle je sotva na jednu bettu. Při týhle velikosti výměna vody i jednou denně je málo... Betty mají rádi čisto. A živá rostlina by udělala určitě větší radost..
Tak prvně, vodu musíš měnit denně, přes to vlak nejede, za další ta osádka v tom malým objemu je předurčena k zániku. Buď tam měj jenom beťáka jemuž budeš měnit denně vodu a bude mít teplotu min. 25 st. a nebo si pořiď 54 litrovej set a můžeš tam mít všechny, jiná varianta není.
0 31.12.2014 12:55 Pancho Ahojte, mam male akvarium v tvare gule a mam tam 3 bojovnice (1 samec, 2 samice). Nemam tam ziadny filter ani nic podobne, jedine co tam mam je piesok, maly mostik a 3 umele rastlinky. Mam ale problem s tym, ze strasne rychlo sa v nom zaspini voda (priblizne 4 dni) a je dost spinava na tolko ze tie rybky tam nie je skoro ani vidiet a strasne ta voda zapacha. Viete mi poradit co robim zle, pripadne ako sa starat o to akvarium aby som nemusel vodu menit kazde 4 dni? Dakujem za rady. V prilohe je aj foto akvaria s cerstvo vymenenov vodou.
0 28.12.2014 13:38 Lea [1] Ahoj, prosím o radu. Mám Bettu samici, kamarádka si pořídila párček, samec začal stavět hnízdo, ale hrubost k samici se tak stupňovala, že aby jí zachránila život, hledala jí náhradní domov a tak je u mne. Nikdy jsem betty neměla a těžko sháním podstatnou informaci, kdy jsem se dočetla, že pokud je samice plná jiker a už nebude mít příležitost se vytřít se samcem, jikry v ní zatvrdnou a ona na to pojde. Prý se to pozná podle perličky mezi ploutvemi. Tato samice má mezi ploutvičkami asi ani né milimetr bílou kuličku, jestli je to ono, netuším, pořídila jsem nějakou fotku, ale kvalita není pořádná. Na druhou stranu jsem se tu na fóru dočetla, že samice se těch jiker z těla dokáže zbavovat i sama. Takže teď nevím, co je pravdou a jak by tato situace měla dopadnout. Je to krasavice, byla by jí škoda, ale zpět bohužel nemůže, kamarádka odjíždí na několik dní, takže zpět k samci se v příštích dnech dostat nemůže a já si ho vzhledem k osádce (kvalitní paví očka s opravdu krásnými ploutvemi) pořídit nemůžu.
Starší reakce
Řasokoule nič nevyrieši. Treba rýchlo rastúce rastlinky, ako je spomenuté. Ohrievač? Je, nieje?
Mrazená potrava je niekedy to, čo dokáže rovnako znečisťovať vodu. Rob všetko, čo ti je tu poradené a nie len čiastkovo, lebo za chvíľu si tu opäť s novým problémom
Tak znova, akvárko se nevymývá každý den, jen se vymění část vody (1/3 - 1/2) za odstátou a vytemperovanou na stejnou teplotu, přitom se lehce hadičkou odkalí zbytky jídla a výkaly ze dna. Řasokoule dobrý, ale sežeňte jí ještě nějakou plovoučku (aspoň), betky mezi nimi rády proplouvají nebo na nich odpočívají. Třeba pistie nebo egeria densa nebo růžkatec ponořený. To jsou kytky, které skoro každý vyhazuje po hrstích nebo rozdává, stačí se domluvit. Topítko, krycí sklo a filtřík už má - nebo bude mít? A co se jídla týká, co nejpestřeji - kuličky pro betty, vločky tetramin, mražené patentky nebo koretry atd. Koukněte do mininádrží tady na stránkách na betárka a inspirujte se ať vám beťák vydrží zdravý
Jinak když pořídíte filtřík (nejlíp bublifuk) tak po cca měsíci (až se zajede) stačí ty výměny části vody a odkalení jednou týdně.
Tak koupila jsem rybičce tu řasokouli jak jste mi poradili...
Akvárko vymívám každý den a teplotu mám na 26 až 27 celsia.
Dobrý den, děkuji za rady které jste mi dali. Bude se podle nich řídit.
Koupím rybce rostlinku, asi tu kouli nebo nějakou jinou rostlinku. Pořídím i písek a budu vyměnˇovat vodu 1x denně. Co se týče potravy..Tu tedˇ změním na mraženou jak jste mi poradili. Co se týče zdravé mojí rybky..Rybka je už čilá a podle mého k světu. Potápí se kam jen chce a nedělá jí to problémy. Jí dobře. Pořád si "tancuje" před zrcadelní stranou a ukazuje ten svůj "límec".
Řeknu vám že takhle by se ve zverimexu chovat neměli. Mám namysli to co mi řekli.
Tak děkuji za rady.
A omloouvám se za tu mojí identitu...Bylo mi trapné pokládat tolik otázek.
Napíš radšej koľko to má obsah v litroch. Musíš mať filter a u bojovnice (betty) aj ohrievač s termostatom. Teplota cca 25-28°C. Vodu meň len 1/3 a nečisti to komplet. Nezabudni akváriu zakryť krycím sklom a už zajtra mu tam dokúp živé rastlinky a niejaký vhodný substrát. To, že bola v obchode v kelímku, neznamená, že to tak má byť a že to, čo ti poradia vo zverimekse, či zverimexe nemusí byť rovnako pravdou. Ostatné už tu vložila Turbínka, hlavne linky, ktoré tu vložila si poctivo prečítaj
Petře a Natálie, proč je třeba měnit identitu? Hm?
V první řadě doporučuji jít s kůží na trh a vybrat si jen jedno jméno, ještě lépe se zaregistrovat a zřídit prezentaci. V další doporučuji přečíst si pár článků o tom, jak nedohnat ihned ryby k šílenství svojí péčí:
rybicky.net/clanky/578-vhodna-temata-pro-zacatecniky
rybicky.net/clanky/781-jak-zacit-s-akvaristikou
www.akvarijni.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
To co ti bylo razeno ve zverimexu je nejlepší cesta do pekel pro rybu a i pro akvaristu, jak myslíš, že to dělají lidé, kteří mají akvária o objemu sto a více litrů? Každý čtvrtý den si berou dovolenou a desinfikuji celé akvárium?
To se vážně neděje.
Rozdíl mezi tím zda máš rybu v 20-30 nebo 10-20 cm je dosti velký, co třeba vzít pravítko a změřit výšku, šířku a hloubku akvária a následně ta čísla mezi sebou vynásobit, abychom dostali takovou v akvaristice důležitou drobnost - objem?
Vodu měň denně, usuzuji, že akvárium je bez filtru a menšího objemu (do 12 l hrubého). Tím stylem, že rybu necháš v nádrži, odpustíš 1/3 vody třeba přes hadici nebo odkalovač a doleješ odstátou vodu zhruba stejné teploty jako je ta v akváriu. Na akvaregulátor se vykašli, když chceš do vody něco lejt, zkus rašelinový výluh např. Torben, ale zaráží mě jak víš dávkování, když neznáš objem akvária? Na tu plastovou blbost se vykašli a sežeň rybě živé rostliny - ideálně plovoucí. Napadá mne třeba egeria densa, najas glaupedis, pistie, voďankovce a třeba i nějaké řasokoule. Další z věcí je teplota, betty jsou ryby teplomilné, malé topítko a teplota 25 °C rybu jedině potěší a s tím souvisí zakryté akvárium, aby se ryba nenachladila. Místo sušeného zkus občas přidat mraženou patentku (ne nitěnku!) nebo něco živého. Ryba by neměla celý život jíst jen jeden druh sušeného krmiva, jinak ten život bude velmi krátký, ale pokud budeš provádět údržbu tak jak si popsal/a tak ten život krátký bude určitě.
Betty se možná prezentují jako nenáročné ryby, ale stále mají své požadavky a potřeby
0 15.12.2014 23:34 Petr – Nová rybka
Dobrý den,
Před pár dny jsem si pořídil moji první rybku, bojovnici pestrou, samce. Chovám ho v malém akvárku tak cca. 20-30 cm na výšku a 10-15 na šířku. Spolubydlící nemá. Rostlinky, písek, nemá. Má jen dekorativní umělý stromeček. Dávám mu takové oranžové malé vločky s usušenými larvami. Vodu měním tak 1 za 3-4 dny jak mi poradili ve zverimeksu. Dám do mísy, zatím pečlivě vypláchnu akvárko, dám akvaleguátor, vylovím rybku dám do akvárka, omyji stromek, dám tam stromek. Rybku krmím tak 2x denně. Otázka zní: Dělám vše dobře? Nerad bych aby rybka přišla k úhoně.
děkuji..
0 15.12.2014 23:21 Natálie Počkat! přišla jsem z nákupu a vyděla jsem moji rybku v klidu a čilou! Už se nenaklání plave normálně, krásně chytá žrádílko
Jsem moc štˇastná!
Ale ještě dotaz...Spí ryby? A jak to vypadá?
Starší reakce
Nejspíš problém s plynovým měchýřem, moc šancí bych ji nedávala. Hezky ji zatop (až 28 °C), měň 1/3 vody každý den a zkus přidat třeba Torben, ale byla bych docela skeptická.
0 19.11.2014 11:23 Renno Ahoj v nedeli jsem byl na burze a koupil si krasnou bettu, dneska polehava u hladiny a kdyz se snazi plavat porad ji to nadnasi, myslite ze ma nejakou sanci, ze vubec prezije ?
Starší reakce
Já používám topítka NEWA a nemám jediný problém , pro pouze chov mám nastaveno 26c a do vytíraček dávám 28c , topítka NEWA používám z dvou důvodů , jeden je že topítko s termostatem je patent této firmy a druhý je spolehlivost termostatů i topítek samotných , levná čínská topítka mě vydržela vždy zhruba 2 roky a pak byl termostat v pr....
Raději si připlatím za evropskou výrobu než levně ryskovat s čínou..
Co když je potřeba teplotu změnit? Koupit ještě nějaké jiné "napevno"?
Ještě doplním,jako topítko(které důrazně doporučuji k beťákovi mít),je vhodné toto:
www.heureka.cz/… Má napevno nastaveno 25°C.
0 20.10.2014 20:29 Montespan – Topení
Dobrý den,ráda bych si pořídila rybičky, akvarium mám koupené o objemu 25L a chtěla bych vědět jestli je nutné vytápění? Chci chovat bojovnici pestrou, jednoho samečka. Děkuji za radu
Starší reakce
Tak jsem jim v pátek večer vyměnil vodu, hodil haldu volných kytek na hladinu, nechal topení, naházel něco krmení a současný stav je, že samičky naprosto ok - prohánějí se pod kytkama a sameček už se také srovnal - plave, žere, neschovává se a naparuje se tam před slečnama
Netuším sice, o co šlo, ale vypadá to už vše dobře. Nechám filtr v druhé zajeté nádrži a po čase ho vrátím sem. Do té doby budu měnit obden vodu.
Díky za rady všem
Teď jsem dopsal svou poznámku k betám do tématu někde nahoře, pokud máte stejné řazení jako já
Globus Čakovice zásobuje solidní firma, zacházení s rybami moc neznám v obchodě, ale výchozí pozici nemají špatnou. Problém tedy může nastat v obchodě.
Ahoj, nejsem si zcela jistý, jestli jsem zcela pochopil situaci, tak odpovím obecně, snad to pomůže.
Ano, filtr se dá líp zaběhnout tak, že jej na tři týdny nebo měsíc zapneš v nádrži, kde již je jiný zaběhnutý filtr.Taky žádné zázraky nečekej, al mírně to záběh urychlí.
Samozřejmě, mezičasem budeš mít to nové akvárium bez filtru (předpokládám), takže to stejně chce výměny 1/3 objemu vody obden.
Je dobře, jestli se filtr dá přiškrtit na minimum, aby z akvária neudělal pračku na ryby. Ale aby zase byl ten průtok takový, aby se ta nádrž alespoň 2x za hodinu přečerpala.
Taky nic nevíme o objemu a povrchu filtračních hmot, takže je taky důvodné podezření, že ten filtr zcela spolehlivě pracovat nebude, ale jestli je to malá nádrž, ve které je jen jedna betta, tak v kombinaci s prosperujícími rostlinami, zdravým dnem a rozumným prouděním vody by to fungovat asi mohlo. To je jen taková insitní úvaha, ke které mě inspirovalo to, že nevíš, o jaký filtr jde. Je dobré pamatovat na to, že v některých případech filtr není 100% záruka kvalitní vody.
Teda neměl bych pocit, že bych tím dělal díru do světa. Před dvěma lety jsem zakládal jako totální amatér akvárium. Voda, filtr, něco akvatanu. Nechal běžet 14 dní, dal do toho rybky, kytky a od té doby to frčí bez nehod. Možná je to skoro škoda, protože jsem se vlastně nic nenaučil - kromě běžné údržby. Vše běží a žije, tak proč tam ty ryby prudit. Tak jsem to pouze zopakoval na druhou nádrž. V druhé nádrži 2 ryby zjevně prosperují a třetí ne. Tak snad se nějak probere.
Jak je to prosím s tímto? Ten filtr bych tam rád vrátil.
"p.s. Filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. Jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. Mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu x a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? Někde jsem četl, že i to je možné."
LiborSprysl napsal:
Radime... topyl na nějakých 26-28°C ...bych tě nejrač utopil...
Jsem jak korek, to by šlo blbě
Proč je ta teplota špatně? Že bude oproti ní chladný vzduch?
My máme teď pokojovou teplotu 21°C a to mi nepříjde ideální pro tyto teplomylné rybky.
Možná jsem už zdegenerovaný amerikou, kterou topým na 29°C
ale tam musím, jinak mi ryby stávkují...
Z globusu v čakovicích. Nemám negativní zkušenosti. Všechny ryby ve společné nádrži mám odsud a nikdy jsem si nezavlekl žádný sajrajt - jak jsem psal výše, žádný podivný úhyn jsem nikdy nezažil. Nejpodivnější asi bylo, když mě 2x zmizela rybka - ale to přičítám na vrub jedné přerostlé potvoře. Je tam vidět snaha prodat, ale snažím se informace od nich korigovat s tím, co najdu na internetu. Tak je bezmezně neposlouchám. Jinak stav rybek k dnešnímu ránu nezměněn - samice už tam docela řádí. Sameček se fláká na dně a občas opravdu pěkně vyplave na hladinu se nadechnout a pak se jede zase někam uklidit. Při tom pohybu ale vypadá dobře. V 1 nádrži 2 ryby ok a třetí, že nevím, co si o tom myslet.
P.s. Filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. Jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. Mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu x a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? Někde jsem četl, že i to je možné.
luc
p.s. filtr jsem dal stranou, ale do malého akvárka, kde stále jede. jméno filtru tam nevidím a krabičku jsem vyhodil, ale udávají na něm 300l/h max. - což je v tom malém akvárku docela cvrkot, ale dá se dát na minimum, kde se pak voda žene otvorem cca 12x1,5mm což jen lehce čeří hladinu. mimochodem kdybych vzal nový filtr a vrazil ho vedle stávajícího filtru do zaběhnuté nádrže na dobu X a pak tento přendal do nové nádrže, neurychlím ten proces zaběhnutí? někde jsem četl, že i to je možné.
Na cestování je naprosto úžasný, spousta profíků ho přidává do balící vody a samozřejmě hodně "podrží" vodu, takže i ten barel bude schůdný.
A k čemu přesně je skvělý? Ptám se proto, že někdy kolem zimy budu muset akvária stěhovat přes část města. Uvažuji, jestli by byl Aquatan tím "zázračným elixírem," který rybám pomůže to cestování a pobyt v nějakém barelu, dokud se nádrž zaběhne, překonat. Nebo se hodí ještě na něco jiného?
Turbínka napsala: V Aquatanu nejsou žádné nitrifikační bakterie, nic co by mohlo pomoci urychlit založení nádrže, která se ani urychlit tak nějak nedá, dá se jen "zkvalitnit".
sera betta aquatan - úprava vody v akváriu přesně podle požadavků nádherných bojovnic
Ideální prostředí pro bojovnice je akvárium nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Teplota vody pro tyto rybky je mezi 24–30 °C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět hlavně na přemnožení bakterií a sinic. Pomocí přípravku sera betta aquatan vytvoříte pro své bojovnice druhově příznivé podmínky pro jejich chov.
Výhody výrobků řady aquatan:Bezproblémový transport ryb díky neutrální hodnotě pH
Okamžité odstranění agresivního chlóru
Okamžité vyvázání těžkých kovů
Krásné vybarvení a vitalita s pomocí obsaženého jódu
Kožní sliz a žábry jsou chráněny ochrannými koloidy
Ani při předávkování nemění pH hodnotu
Aktivace enzymů díky obsahu magnézia pro zdravý růst
Vitamín B snižuje stres a podporuje nervový systém
Tu je příčina děvucho, proč si chlapík myslí, že s Aquatanem udělal díru do světa...
Ale jinak je ten přípravek skvělý, ovšem na zcela jiné účely než je záběh akvária...
Radime...
topyl na nějakých 26-28°C ...bych tě nejrač utopil...
lucas8 napsal: i když jsem jel s rybkama z petcentra...
Ještě zkuste prozradit z jakého a myslím, že diagnoza bude jasná...
V Aquatanu nejsou žádné nitrifikační bakterie, nic co by mohlo pomoci urychlit založení nádrže, která se ani urychlit tak nějak nedá, dá se jen "zkvalitnit". Prostě tím, že do akvária naleješ jakoukoliv zázračnou tekutinu ať si prodejce a výrobce říkaj co chtěj, utvoření stabilní rovnováhy stejně neurychlíš, v něčem příroda obejít prostě nejde
Ono když ani nenapíšeš co je to za filtr těžko soudit jestli je to mixér či není, ale stejně si jej vypnul na déle než 3 hodiny, můžeš jej tedy považovat za nezaběhnutý tedy nový stejně tak jako celou nádrž a o to více teď platí - měnit vodu, měnit vodu, měnit vodu! Navíc akvárko je čerstváček a ještě k tomu předčasně zarybněný
Téměř nekrm, max. jednou denně co hned sní. Ano, bojovnice přežije i v odstáté vodě, ale je důležitá ta předpona pře-. Má-li ryba někde skutečně žít a dlouhodobě prosperovat, chce to alespoň trochu fungující rovnováhu a ne ji jen neustále nečím suplovat, ačkoliv i tohle lehké polechtání některým odolnějším jedincům stačí.
Zatím to nevypadá na nějakou bitku? No jistě, vždyť ryby teď mají sami dělat co se sebou podle toho popisu - stres z nového nestabilního prostředí, stres z převozu, stres z přelovování, atd. Každopádně 3 betty ve 20 l dělat dobrotu nebudou ať už zítra, za tejden nebo za měsíc. Tyhle ryby jsou možná v nečem držáci a vydržej i v loužích, ale musí tam být sami jinak platí přežití nejsilnějších.
S vodou bych se držel toho co ti píše Turbínka a topyl na nějakých 26-28°C. Flintu do žita bych ještě rozhodně neházel.
Není na škodu mít na nákupy termobox...když vím, že jdu pro ryby, tak bez něj nevyrážím. Stačí po domácku udělaný z kartonové krabice, kde dovnitř vlepíš 1cm polystyren na stěny (víko taky). Hodí se to v každém ročním období
Ta prezentace by neuškodila...s tím šokem jsem to jen odhadoval, protože jsem to sám už z hlouposti zažil a ryby ležely půl dne na dně, než to rozchodily.
Nádrž byla založena 14 dní. Dal jsem tam na začátku aquatan - že prý to při založení pomůže. Před samotnou koupí bojovnic jsem vyměnil třetinu vody. Co jsem četl na netu a co tvrdí i ve zverimexu, tak by to bojovnice měla přežít i v odstáté vodě. Nejsem moc přiznivce skleněné minikostky s bojovnicí uvnitř a tak jsem pořídil tuto 20l nádrž i s filtrací a považoval to za 14 dní za zaběhnuté - s ohledem na získané informace a tak trochu i něco málo zkušeností s tou předchozí, proti které mají ty nové bojovnice teoreticky lepší podmínky.
Jinak to zatím nevypadá na nějakou bitku. Samice se pohybují nahoře v kytkách a občas se navzájem proženou. Sameček je dole a občas se plave nadechnout - prostě se zatím ignorují. Případně mohu ty samice dát do společného akvária co tu mám vedle.
Filtrace mixér není, ale hladina se zlehka hýbe. Nemám bohužel představu, co je a není moc :/
Teplotní šok bych si dovolil tvrdit, že klidně mohly po převozu dostat - i když jsem jel s rybkama z petcentra rovnou domů, tak přece jen ten pytlík s vodou dlouho teplotu neudrží a možná se tam půjdu optat, v kolika stupních to tam chovají.
Pokud k tomu došlo, tak zvednou se někdy nebo jsem je utrápil? :/
p.s. Nicméně mám ve společném akváriu různé druhy ryb a nikdy jsem problém po převozu nebo třeba i s nemocí neměl. Naopak tam všechno prosperuje až nechápu a rybky hynou dovolil bych si tvrdit pouze věkem - alespoň když porovnávám délku života uvedenou na netu s tím, jak dlouho mě tu vydrží. Je to tak 2 roky co se takto daří - asi štěstí začátečníka.
Co tahle zařídit prezentaci?
Vyhneš se křížovému výslechu, který následuje .Tak trochu tuším problém v nádrži. Jak dlouho byla založená než si tam ryby dal? Cca 20 l je jaký čistý objem? Mimochodem já bych do 20 l dala jen a pouze samce, se samicemi až 54 l +, protože na tak malém prostoru se ti dříve či později utlučou. Bojovnice nejsou ryby "na hlavu" většina jejich chování, pramení z nehodných podmínek jako malý prostor, špatná voda, málo úkrytů, nevhodní spolubydlící a také jejich přirozenosti - vnitrodruhové agrese. Jaký je to filtr? Většinou setovky u takhle malých nádrží jsou honiči vody a ryby jsou pak jako v mixéru, nahradila bych jej klasickým bublifukem. Betty obecně raději klidné, stojaté vody s minimem proudění a při pravidelné údržbě bublifuk jako filtrace dobře poslouží.
Pro teď jim denně či obden měnit 1/3 vody a s příchodem nového filtru rovněž a zamyslet se nad tou osádkou
Tak dvě hlavní chyby:20 litrů je tak akorát pro jednoho beťáka ,vem ty dvě samice a vrať je,na 90% ho ubijí k smrti!A za druhé-akva musí být zajeté 4 týdny,než do něj přídou ryby!A to osázené a s plně funkční technikou(filtr-nonstop a světlo).
Nedošlo k teplotnímu šoku? To si pak lehají nejen Betty.
0 04.09.2014 23:37 lucas8 – bojovnice - podivné chování
Ahoj,
mám cca 20l akvárium. Odstátá voda, s filtrací (koupeno jako set). Včera jsem přinesl bojovnice - 2 samičky a 1 samečka. Samičky nejprve plavaly po nádrži a pak to vypadalo, jako když usnuly. Sameček se nejprve choval normálně. Pak jsem si ale všiml, že poměrně rychle lítal po nádrži. Po čase toho nechal i on a "usnul". Trochu jsem se zděsil, jestli se neuštvaly kvůli té filtraci a raději jsem jí vypnul. Po několika hodinách rybky stále apatické. Měly tendenci si lehnout na vršek filtrace nebo se schovávat. Pojal jsem tedy podezření, zda-li není něco špatně s vodou a přemístil jsem je na noc do jiné nádrže - pouze odstátá voda. Druhý den jsem v původní nádrži vyměnil vodu za odstátou a rybky zpátky vrátil. Filtraci jsem tam zatím ani nedal. Dal jsem jim tam ale topení a topím na cca 26 stupňů (jinak tam bylo 24). Samičky se zdají ok - plavou si po nádrži, žerou, vypadají k světu. Sameček vizuálně vypadá také pěkně, ale zůstává na dně nádrže nebo má tendenci se schovávat. Nicméně pokud se plave nadechnout, plave pěkně, vypadá pěkně, jen se po nadechnutí zase jede uklidit ke dnu. Měl jsem před tím bojovnici (samečka) poměrně dlouho a chování tedy bylo výrazně jiné.
Hledal jsem na netu plno informací, ale nejsem si úplně jistý, jak dál postupovat - 26 stupňů jim tam nechám, k dekoracím jsem jim tam koupil ještě nějaké volné rostliny - ať mají víc úkrytů. Rád bych tam vrátil filtraci - ale toho se zatím bojím. Také jsem četl, že někdy jsou ty bojovnice na hlavu a občas se jen chovají divně.
Omlouvám se za dlouhý dotaz a děkuji případně za rady.
Starší reakce
Ta pěna je nejspíš pěnové hnízdo, které některé labyrintky staví pro tření, jedná se o poměrně běžný jev. I můj samec betty někdy nežral a jídlo plival, hlavně granulky a vločky, umoudřil se když jsem sáhla po nějaké kvalitnější krmi jako živé komáří larvy nebo grindal. Nedělala bych si s tím pro teď hlavu, jen nepřekrmuj, to co nesní do 2 minut zpátky odsát, až když nebude jíst delší dobu, pak bych to začala řešit.
Nepřijímání nebo vyplivování potravy je obvykle příznakem nějakého problému, obvykle vážného. Bez informací o nádrži se toho hodně zjistit nedá. Může to být příznak mnoha různých problémů.
Univerzální radou je častěji měnit vodu. Třeba půlku objemu nádrže objem nebo 1/3 objemu denně a sledovat reakci, jestli se stav rybky zlepší. Pokoušet se krmit méně, všechno nespotřebované nebo vrácené krmivo ihned z nádrže odstranit.
Jinak by bylo dobré napsat, jak je nádrž velká, kdy byla založena, jak je ryba stará, jací jsou další obyvatelé nádrže a jaká je filtrace. Rostliny? Teplota? Nějaké jiné vnější příznaky? Fotka ryby a případně celé nádrže by taky mohla pomoct.
0 29.07.2014 16:05 chovi Moja bojovnica pred par dvomi dnami prestala prijimat krmivo, ktore jej davam. Najprv sa nazere a potom to vyvrati. A dnes ked som prisiel z prace tak som nasiel penu. Penu pokial viem robi len ked stavia hniezdo ci nie? Viete mi poradit co znamena toto spravanie? Je chora? Dakujem
Starší reakce
Akvárium má špatnou osádku, do 12 l patří pouze a jen samotná betta. Navíc je to ryba čistotná, vyžadující jistou kvalitu vody a bydlí s partou špindírů, kteří svým metabolismem a nedokonalým trávením vodu zatěžují - molly i ancistruse bych dala pryč
U té molly to bakteriální rozpad ploutví není, vypadá to jako beťákova práce, v tak malé nádrži spolu nikdy nebudou vycházet. U té betty bych to rovněž viděla na zranění z boje + následně lehce rozjeté působení bakterií nikoliv však BRP
Darovala bych ty živorodky i ancáka, pokračovala v denních výměnách vody (to děláte velmi správně je-li akvárium bez filtrace). Na přidávání preventinu bych se vykašlala a místo toho použila rašelinový výluh např. Torben, který je pro betty prospěšný a pomůže mu při hojení ploutví nebo je možno i lehce zasolit (polévkovou lžíci na 50 l). Nitěnky zrovna nejsou to nejhodnější krmivo (velké riziko přenosu různých nemocí) a rovněž krmit rybu jen jednostrannou potravou není vhodné. Hladová ryba se naučí jíst i jiná krmiva "nouze naučila Dalibora housti" chvilku bych nekrmila (3 dny) a poté zkusila po malých dávkách (to co hned sní) třeba ty patentky, grindal nebo nějaká sušená krmiva.
0 15.07.2014 15:50 Alžběta – děravá ocasní ploutev a pokousané rybičky
Dobrý den, mám asi 2 měsíce akvárium co má 12L. nemám ani filtraci, ani vzduchování, ale mám akvárium hustě osázeno a měním každý den, nebo každé dva dny část vody (asi 4 litry). V akváriu mám samce Betty, dvě black molly a jednoho ancistruse. všechno fungovalo až doteď, kdy jsem si všimla, že black molly mají špatné ploutve. myslela jsem si že je to rozpad ploutví a tak jsem začala používat preventin. ale je to jen týden a nelepší se to. Jenže dneska jsem zjistila že Beťák prohání po akvárku ty black molly a asi jim to vykousal on a sám má na ocase díry. Přijde mi ale že molly jen utíkají a samy neútočí, tak nevím, kde on přišel k takovým dírám v ploutvi. U jednoho listu se mi začala dělat pěna, tak si říkám, jestli si nestaví hnízdo a proto je tak agresivní. Myslíte že mám ty black molly někomu darovat, nebo že je šance že by se to zlepšilo? (pokud to vážně není nějaká nemoc) a ještě jeden problém mám a to je ten, že Beťák odmítá žrát všechno kromě živých nítěnek, které mi ale zalézaly do písčitého dna a nemyslím si že to bylo dobře. dala jsem na dno te%d štěrk a koupila jsem patentky, ale nežere je :/ nechci si k těm nítěnkám znova vracet. myslíte, že se to může naučit časem žrát? Přidávám fotky těch ploutviček. děkuji moc za rady.
Přidat reakci
1 ...... [20] ...... 79 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68133x