Betta splendens - chov
Po týdnech trápení jsem se včera rozloučil se svou bojovnicí a i když teď už to nic nezmění, tak bych se chtěl poradit se zkušenějšími, kde se vlastně stala chyba.
Ryba byla v 20 l akváriu spolu s krevetkami, šneky a spoustou rostlin a nějakou dobu vypadalo všechno v pořádku. Trochu jsem bojoval s příliš silným proudem od filtru, ale ten jsem záhy utlumil tak, že se ve většině akvária hladina jen sotva hýbala. Ryba byla krmena primárně Tetra Betta vločkami, zkoušel jsem i Sera Bettagran a Hikari Betta granulemi, ale o první nejevila větší zájem a druhé vyplivovala. Krátce před koncem jsem zkoušel i lyofilizované nitěnky a pakomáří larvy, ale neprojevil větší zájem.
Vodu jsem pravidelně testoval a vždy byly nulové hodnoty dusičnanů, dusitanů i fosforečnanů. Rostliny poměrně intenzivně rostou, jednou jsem měl invazi vláknité zelené řasy, jednou pravděpodobně sinic, ale v obou případech přičiněním šneků relativně rychle zmizela. Vodu jsem měnil 1/3 týdně, poslední možná měsíc až dva jsem ale postupně zvyšoval až na 1/3 co dva dny. Jediná anomálie kterou jsem zaznamenal byl pokles pH na cca 6,3, ale to pravděpodobně souvisí se změnou vstupní vody, protože jsem nízké pH změřil i u ní.
V akváriu se relativně dobře množí krevetky a okružáci. Ti se v poslední době začali přemnožovat, pravděpodobně s tím, jak ryba přestávala žrát.
A teď co se vlastně stalo - první příznak byl rozpadající se okraj ocasní ploutve. Rozpadání se postupně šířilo a začalo napadat i další ploutve. Několikrát to vypadalo, že se mi podařilo rozpad zastavit a že ploutve dorůstají, jen aby se po pár dnech objevil zase na jiném místě. Zhruba před týdnem se pak začaly objevovat příznaky vodnatelnosti a už to šlo rychle od desíti k pěti. Na poslední chvíli jsem ještě zkusil nasadit Baktopur, ale už se na něj nedalo dívat a tak jsem to raději ukončil.
Během těch týdnů jsem vyzkoušel esha 2000, časté výměny vody, sůl do vody, ale nic z toho nemělo dlouhodobější efekt.
Co tedy bylo špatně?
Kvalita vody? Mám papírkové testy plus klasický test na fosforečnany, ale nemusí měřit dobře nebo může být problém v neměřené veličině.
Krmení? Živého se bojím a vločkové nemusí být dostatečné.
Hustota rostlin? Abych podpořil krevetky jsem nechal nádrž silně zarůst. Bojovnice vypadala, že tou džunglí nemá problém proplouvat, ale jak to vnímá nevím.
Pohyb hladiny? I přes utlumení filtru při té velikosti akvária s tímhle filtrem nejde dosáhnout toho, aby v akváriu nebyly vůbec žádné proudy. Neměl jsem pocit, že by se ryba s proudy musela nějak prát, spíš se někdy nechávala volně unášet pod hladinou, ale opět to jak to vnímá nevím.
Přístup k hladině? Na hladině mi roste salvinie. Nikdy neměla k růstu vyhrazené víc než 2/3, takže ryba vždy měla prostor pro nadechnutí, na druhou stranu kořínky salvinie mu určitě pohyb těsně pod hladinou omezovaly.
Teplota vzduchu? Na akváriu je kryt, ale na krmení ho musím alespoň částečně odklopit, čímž se pod něj určitě dostane chladnější vzduch (23°C)
Něco jiného?
V nejbližší době si další bojovnici pořídit neplánuji a do budoucna si to ještě pořádně rozmyslím, ale stejně bych rád chápal co se stalo.
Starší reakce
Pokud nemáš kam ji separovat, tak jak píše Silviebaris, můžeš ji darovat buď tady ve vlákně darování, nebo v inzerci, nebo to zkus v nějakém zverimexu...
0 22.01.2022 20:36 Chovatel – Jak se zbavit bojovnice
Ahoj ja potřebuji pomoct.
Pořídila jsem si 3 bojovnice pestré, jednoho samce a dvě samice. Samce jsem měla dřív byly mu cca dva roky ale byl zdravý.
Po několika dnech samec zemřel. Pořídila jsem si dalšího a po dvou dnech byl v tahu. Mám silné podezření že jedna z těch samic je příliš agresivní ale vím co s ní mám dělat. Potřebuju se jí zbavit ale nechci zabít
Dívám se, že máš topítko těsně pod hladinou. To je chyba. Teplo stoupá nahoru, takže ohříváš jen pár centimetrů pod hladinou. Pokud je topítko celoponorné, uděláš mnohem líp, když ho takhle naležato posuneš dolů až ke dnu. Tím vyhřeješ všechnu vodu, ona bude pomaličku proudit dokola po celém akváriu.
Tak to mě moc mrzí
Navíc za takovou chvilku...
Já doufám že ten náš je prostě jenom trochu víc zvědavý a ještě víc hloupý - on byl lehací/laxnější už na prodejně, ale jinak vypadal na rozdíl od několika ostatních v dalších betáriích naprosto zdravě(žádné slepené ploutvičky, nafouklé bříško atd. - právě naopak). Tak jsme ho vzali s tím, že je s takovým temperamentem větší pravděpodobnost, že nám nepůjde baštit krevetky (zprvu byl zvědavý, teď už je neřeší a ony jeho taky ne - vesele se krmí hned vedle něj a i nad ním, dokonce i co se nám vylíhly maličké tak ty ho taky nechávají naprosto v klidu plus si od nich nechává krást žrádlo přímo před nosem
). Zatím to spíš vypadá, že se tímhle zásekem v prostoru probral - je ho víc vidět, aktivně si hledá krmení, hezky roztahuje ploutve a sem tam když je šero a vidí se v krátké stěně tak se na sebe nafukuje - dokud ho to nepřestane bavit.
Spí střídavě u topítka, nahoře u hladiny na listech kytek, nebo dole pod listy(což je už klasika
) Dneska hned po rozsvícení v pokoji se objevil a čekal na krmení. Tak doufám, že mu to vydrží a že se mu hlavně nic nedostane do té rány jak si serval ty šupiny.
Kvalita fotek není nej - zaprvé světlo shora mu "vypaluje" tu perleťovou hlavu (takže není ani vidět jak se odřel) a taky drandí tak rychle, že ho mobil nestíhá aby nebyl mázlý.
Ja ti můžu jen říct že máme úplně stejného a během 5 dnů to tak začalo jako u tebe a ted ho asi budeme muset "propustit"
Takhle byl a ted....
Ahoj všem, tak se nám stala hned druhý den po přinesení nového beťáka dost nemilá věc - už včera bylo poznat že se bůhvíproč strašně rád cpe do těsných prostor - ať už mezi kytky nebo mezi topítko a stěnu atd. Ale že se na sílu narve někam kam by se jinak nevešel - to by mě nenapadlo ani v noční můře
Ta se bohužel stala, takže má miláček orvané šupiny až na kůži - seshora kus hřbetu a ze strany skoro celý obličej (oko v pořádku). Používám ESHU 2000, má tam i dřevo z mandlovníku s taniny. I tak mám strach aby než se mu to zahojí (doufám alespoň že ano) nechytil nějakou infekci/plíseň a podobné co se pak rádo dělá. Neporadíte něco, co by mohlo hojení urychlit/preventovat podobnou komplikaci? Mockrát děkuju.
Starší reakce
Moc dekuju..budu pokračovat
..ten český dovoz bude těžký,jsem v bavorsku
Ok, to zní dobře. Zmátla mě ta svačina. To mi evokovalo nekolik chodů denně.
Zkusil bych zvednou teplotu a pokračovat ve výměnách části vody ještě o kousek. Z obchodu... To bude nejspíš z importu. Příště to chce bettu z českého odchovu.
Takže...nano běží teď 9 měsíců, stabilně Ph-7,2-7,5
GH - 9
Kh -6
No3-10mg
No2 -0
Krmení 2x denně,
Tubifex dostal poslední tři dny(vcera ne)
Teplota 25-26 stupňů.
Koupeno ze zverimexu kde kupujeme vše.
Vymena vody asi 5l vlazna a pomalu poustena
Ahoj, tezko říct takhle bez znalosti situace. Ale zničením hnízda to nebude.
V které nádrži ryba je? Byla nádrž zabehlá. Co teplota? Odkud ryba je? Některé importy bývají celkem choulostivé. Nebyla měněná voda příliš studená? A kolik té vody bylo?
Jinak betty občas odpočívají. To není nic tak divného. Ale aby ryba ležela pořád, to v pořádku není.
Edit: Kolikrát denně dostává krmení?
Zdravim...potrebovala bych radu,pred tydnem jsme si koupili noveho samecka ,na zacatku vse ok,stavel hnizdecko a pred dvema dny jsem menila vodu a hnizdeco sem vzala s vymenou....nevim.jestli to ma s tim co spolecneho ale ted je porad ve skalce nebo na dne,je kdyz se pohne hladina nebo cas svaciny tak priplave....pri zrcatku ŕádi jak divoch ...:,(
Možná by stálo zato,dát to topítko na spinací hodiny, mám to nastavený každý 2 hodiny na 30 minut,abych ho chudáka nauvařila..
Děkuji za radu. Rybka vypadá v pořádku. Topítko se velikostně vleze, pokud přijdu na spolehlivý a pro rybu bezpečný způsob, jak jej do koule uchytit, tak ji tam nechám, s pár rostlinkami navíc. A stěhovat se bude až do finálního akvária. Ještě mám obavu, co provede to topítko v 3l objemu, zda nebude teplota příliš oscilovat. Počítám, že rychlé změny +/- 1-2 stupně nebudou až tak vadit, nebo ano?
Pokud bude s topítkem problém, přesunu bettu raději do boxu - jestli tomu dobře rozumím, hlavní problém je nízká teplota, zbytek může chvíli počkat. Samozřejmě s častou výměnou vody.
Ahoj. Je na rybě patrný nějaký problém? Každý přesun je pro rybu zátěž, pokud dojde ke skokové změně parametrů vody. Takže jestli není důvod rybu stěhovat vícekrát, tak bych jí zatím nechal kde je.
Nicméně pokud je ryba zdravá a bude se jí pravidelně (často) měnit část vody tak by to měla ryba bez problémů zvládnout i v nezaběhlém boxu i v kouli. Moc velký rozdíl v tom nebude. Tedy pokud se do koule to topítko vejde.
Zdravím a prosím o radu.
Ve zkratce: děti chtěly rybičky… rada ze zverimexu… betta v cca 3,5 l kouli s trochou písku a pár stonky hygrophily z jednoho košíčku.
Mezitím jsem se pokusil si nastudovat, co vlastně starost o akvárium obnáší, přesunul kouli na teplejší místo (bohužel stále jen 22-24 stupňů), omezil krmení, přikryl ji a začal měnit obden polovinu vody. Taky jsem objednal cca 25 l akvárium (větší momentálně nemáme kam umístit), rostlinky, topítko, bublifuk atd. Problém je, že akvárium je vyráběné na míru, a dorazí až za týden až dva.
Mezitím mě napadlo rozběhnout akvárium v 20l plastovém boxu, až dorazí skleněné, tak tam rostliny, písek a filtr přesunout. S tím, že část rostlin a topítko zatím přidám do současné koule. Nebo bude lepší přesunout bettu už do toho boxu a často měnit vodu, nebo naopak začít až s finálním akváriem?
Starší reakce
Doporučuje se 2 samice na 50l,tak když tam dáš 3,mělo by to být v pohodě,ale zase,může se stat že jedna ze samic bude dominantni a uštve ti je,bude to o povaze,já mám samice ve 60tce na odchov a občas se proženou..
Dobrý den,
kolik samic (k redukci potěru živorodek) můžu chovat ve 120 l akváriu? Jsou vnitrodruhově agresivní jako samci? Nebo se snese ve větším akváriu více samic? Samce v akváriu nemám.
Děkuji za odpovědi.
Starší reakce
Tak bych to nijak neřešila..Možná bys jsi mohla,tu výměnu vody zintenzivnit,třeba každej týden..já betákovi měním vodu každý 5 den a to je tam sám..
Otevřené to není, ono to ani v reálu není nijak extra vidět ???? fotky jsou nejlepší co jsem měla. Bohužel zmrazit rybku nemůžu abych to vyfotila, nebo říct zůstaň a buď v klidu ????
Akvárium je momentálně prostříhané, rostlinky v něm jsou, není jich sice hodně, ale ani málo... + V něm mm krevetky co vodu čistí. I šneky, se kterými si spolu moc nerozumíme, ale tolerujeme se. A vodu měním cca každý týden a půl, měním dvě třetiny vodu, otřu vždy sklo, a filtr čistím podle potřeby.
Toto konkrétním akvárium mám zajetý od léta. Rybky v něm jsou od minulého měsíce. V nádrži kde byli předtím je stejná základní voda... Myslím tím, že když jsem zakládala toto nové, vzala jsem podstatnou část vody z toho společenského. Tam mi vše funguje jak má.
Ono ti ancistrusy můžou s tím souviset. Špatný podmínky v akváriu a tím i třeba ta boule.. Je to nějak otevřený, nějaká rána? Moc toho na těch fotkách vidět nejde. Pokud ne, neřešila bych to..
Ano, vím jak samice vypadá když je připravená. Jen říkám že jsem si toho díky chození do práce pokaždé všimla až když už se třely.
Dle prosím neřešme nadále mě ancistrusy.
Ptala jsem se jestli někdo neví co je to za bouličku na hlavě, stále víc mi připomíná bradavici. Díky vřele všem za účast v této debatě, ale pokud nemáte nějakou radu nebo teorii o tom, co to je. Tak si prosím komentáře o mých akváriích nechte pro sebe.
Dále ke komentářům, šneci mi oproti ancíkům rostlinky skutečně ničili.
Potřebujete nato zvlašt nádrž..a nebo mit samce samotnýho v nadrži..Staví hnízdo..
Jak jste poznal,že samice je připravena? když se podívate z boku,měla by být plná jiker..Můzete sem dat fotku tý samice?
Samice ma jikry stále,a tim jak se třou..omotávají a různé se mačkaj,tlači,samice jikry poušti na zem a spolecné je sbíraj a dávaj do pěnového hnízda..To nejde naplanovat,to se musí vystihnout,víte,kolik se načumim do hnizda lupou..
Já nevím, možná je to jen nahoda, ale když byli ve společenské nádrži všichni. V pohodě se mi vytřeli, bohužel jikry spořádaly neonky ???? proto jsem je přesunula na čas sem.
U samice jsem si všiml že je připravena ale vždy až když už šli do toho. Snad by jste mi mohl poradit jak dlouho trvá než jim dozrají další jikry...? Abych to mohla časově jkz takž naplánovat.
Ale já psala,že já teplotu nehrotim,co se odchovu týče..
Na odchov je potreba samce pripravit,ja to dělam,že bettu mám zvlášt v nádobě,kterou dám tak,aby ji beťak vidél a v momentě kdy se samec začne naparovat,různě otačet natáčet,zkratka dvořit,teprv tam tu samici dám..nesmi ji honit..to není hop na krávu a je tele,někdy to trva i 20 hodin..nesmí být spolu a honit se,takhle se vám to nikdy nepovede..
Na netu je dost videii..
Spíš nevíš kolik dokáže sejmout neonek
rostlinky hlavně širokolisté žere běžně
to je známá věc. A to, že nepatří do malého objemu je taky pravda, celkem dost znečišťuje vodu osobně zastávám názor 1 ancitrus na min 100l čistého objemu. Ale, těžko říct, nemám je, z mého pohledu nemají žádný přínos. Jsou jiné mnohem užitečnější ryby
To slyším poprvé, že by ancistrus zabíjel ryby a požíral rostlinky. Nikdy mi to nedělali, vždy to byli takový mírumilovný příšerky co se snesli s každou rybkou. ????
Ano to vím, mám nádrže dvě pro tento případ
plus ještě společnou s Neonkama.
Odchov chci zkusit, proto je tam mám. Ale u něj jsem si všimla té bouličky.
Edit: Teplotu hrotím z jednoho prostého důvodu. Máme starý kamenný barák, a ráno bývá klidně i jen 18 stupňů. To by mi rybky asi nezvládly
Teplotu bych nehrotila..24-25 stačí..
Já topítka u bett nemám nikde,běznou teplotu máme kolem 24 stupnů a vždy se mi potěr vykulil..
Nedávno ve skupině chovatel bett radil,že vyšsi teplota pro odchované betty u nás moc dobrá není,ze jsou potom nachylnější na nemoci,přece jen se baktériim daři vice v teple jako v chladu,tak jsem to zkusila a už mám druhej odchov bett při 24 stupních..beze ztrát..
Něco jinyho bude asi import..
Ancistrus samozřejmě způsobuje zátěž prostředí (vody) svým značně nedokonalým metabolismem. Obecně jsou betty citlivé na dusíkaté látky a těm se v tak malé a zarybněné nádrži dá vyhnout jen velmi obtížně. No a spouštěčem té boule může být mimo jiné právě tohle.
Na ancistruse pozor, vůbec to není "povinná výbava", je to škodná, jsou schopní zabíjet ryby a ničit rostliny. Naopak ti "hnusní" okružáci jsou vysoce žádoucí...
Betta pro tření tak 28 - 29 °C, v opačném případě se potěr ani nevylíhne. Jinak to Silvie popsala přesně.
No to nemá,ale ancistrus není do tak malýho akvária..Myslím,že betákovi nic neni ale zase..dej ty samice pryč,otázka času a dorvou se ti k smrti..Pokud nechceš odchov,odděl je..A na odchov je musíš mít v samotný nádrži a samice se po výtěru ihned odlovuje,jinak to požere.. a stará se jen samec,kterej se po vykulení a rozplavání potěru 3-4 dny taktéž odlovuje,stane se z něj kanibal..
Ancistrus přece nemá s boulí nic společného.
Krom toho jsem měla za to, že je ancistrus do akvária něco jako povinná výbava ????
Krásný tvor které čistí akvárko od odumřelých kusů rostlin, mrtvých ryb a zbytků žrádla. Zatím to jsou mláďata, pak poputují do společného akvária (které je větší) .
No mě se samec i boulí vytřel se samici, bohužel ještě ve společném akváriu s Neonkama. To bylo poprvé co to udělali. Mám je teprve od léta, jakože Betty. Nikdy předtím jsem je neměla.
Ancík není nejvhodnější tvor do 37 litrů (z toho vody bude tak 30). Jinak od pohledu příčinu boule nezjistíš, důvodů může být hodně. Já kupříkladu mám jednoho pancéřníčka C. sterbai s nepěkným, leč patrně benigním nádorem na boku (o velikosti tak desetiny celého pancéřníčka), když jsme to objevili, dávali jsme mu týden, ale už s tim existuje půl roku, stále se má čile k světu, žere a prohání samičky.
0 17.11.2021 15:05 Martina – Boule u levé žábry - Bojovnice pestrá
Zdravím, je to už sice delší doba, ale mému Beťákovi se vytvořila Žáková bulka u žaberního otvoru.
(Flek na hlavě má od doby, co se porval s jednou samicí-ze které se vylíhl samec).
Akvárium má cca 37L, topitko je nastavené na 26°, vzduchování jemné, a filtraci neagresivní ale filtrující.
Společnost Beťákovi dělají dvě samice, cca 15-20 modrých krevetek a tři zlatí ancíci.
Samozřejmě i nějaký ten hnusný okružák a Neritka. Krmím sušeným krmivem pro barevné ryby, krmením pro ancíky a sem tam jim hodím přípravné komáří larvy.
Neví někdo co je ona boulička zač? Zblízka mi přijde že mu špatně narostly šupinky, a to jí dělá. Ovšem nejsem nijaký znalec, proto se obracím na vás.
Děkuji,
Martina.
Edit:Ještě přidávám fotku celého akva. A ano, dnes ho budu čistit.
Starší reakce
- pokud jde o stálý jev, tak to přirozené není
- patrně nevhodné prostředí, ale nelze dovodit, nemáte založenou prezentaci
0 20.07.2021 18:42 Patrikbetta – Usta
Dobry deň. Moja betta či je hore či na dne
stale ma mierne pootvorene usta. Je to normalne? Mam sa báť? Pozorujete to aj u vašich beťakoch? Ďakujem.
Starší reakce
Určitě ano, čím menší nádrž tím je ustavení parametrů obtížnější, nespěchej, zbytečně bys o Beťáka přišla
Ahojte....chtela bych se zeptat jestli se nano musi pro betaka zajizdet take 4-5tydnu?....Po ca 9dnech se zvedlo no2, Ted je to zas v poradku...jede 15dni...25litru
Filter dennerle a topeni na ceste
Ph ted 7,2
No2 0,0
No3 taky nula...zatim
Starší reakce
Nezvyknou,je to samec,pokud neplánuješ odchov,bylo by fajn je dát pryč..
Chtělo by to víc informací, zejména velikost nádrže, jak hustě je osázená apod. (ideálně foto). Obecně je lepší chovat pohlaví odděleně, bojovnice jsou ryby se silnou vnitrodruhovou agresivitou, slabší jedinci jsou napadáni, není-li nádrž dostatečně velká a bez dostatku úkrytů, ryba je ve stresu, hrozí onemocnění a úhyn.
0 06.04.2021 21:17 Rikusak – Prosím o radu - samec útočící na samičky
Dobrý večer, moc Vás prosím o radu.
Pořídili jsme si samečka, dnes jsme k němu dali tři samičky, od té doby samec na ně útočí a nechce jim dát pokoj, nechci aby holky byly ve stresu, nějaké úkryty tam mají, ale věčně se schovávat nemůžou?.. Zvyknou si na sebe? Je to normální? Jedna ze samiček má už z něj potrhanou ploutvičku a já nevím, co s tím. V případě můžu dodat fotky..... děkuji všem za rady!
Starší reakce
Tak to tedy máte bujnou fantazii.
O stratifikaci google píše v souvislosti s jezery apod. a hloubkami v řádech metrů. To mi na první rychlý pohled nepřijde aplikovatelné na 60 l akvárko (cca 30 cm sloupec), ale nebudu to zpochybňovat, nic o tom nevím, třeba kdybych googlil dál, zjistil bych, že je to jinak.
Ani netvrdím, že se voda dokonale promíchá. Jen jsem vyjádřil svůj názor, že k určité cirkulaci vody dochází, i když v akvárku je jen topení bez čerpadla a že proto rozdíly teplot v té konkrétní nádrži nebudou tak velké...
A jaký objem mělo to "neakvárium", ve kterém k té stratifikaci došlo?
Brownův pohyb je hezká věc, trochu to samozřejmě rozředí, ale zkus se zaměřit na pojem "stratifikace". Než by to promixoval brownův pohyb, to by sis fakt počkal. Jsem se kdysi až divil, jak na nějakých 45 cm hloubky (ne v akváriu) může být u dna voda ledová a na hladině se skoro vařila.
Já taky nenapsal, že není možné, aby byl beťák v akva bez filtru
Mluvím jen o teplotě vody a cikrulaci bez filtru. A neříkám, že tam rozdíl nebude. Jen si nemyslím, že bude nějak zásadní. 60 není tak velká nádrž. A v děstkém pokojíku asi zima nebude
Ale třeba se pletu, takže v pohodě...
No. Ja jsem nenapsal, že není možné aby byl Beták v akva bez filtru. K te teplotě. V menších akva ten rozdil tak velký nebude,ale schválně jsem změřil ve dvoustovce vytápěné ohřívačem a samozřejmě filtrem. Rozdíl u dna proti hladině byl 1-2 stupně. Taky záleží na teplotě v mistnosti kde akva je atd. Ale nechci tady polemizovat.
Jaká je teplota vody bez topení? Já mám všude bez topení 26, s filtrem i bez..
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 79 80
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 68133x