Axolotl mexický
0 27.07.2023 09:38 Celi – Poprosim o radu


Dobry den, chcem sa spytat ci mi moze niekto poradit, co by mohlo byt toto: prva je foto v akvarku a druha po vybrati.
V podstate sa jedna o stale zacinajuce akvarium, ma presne mesiac. Axolotl je za da v pohode zatial, krmena je kazdy 2 den strava su mrazene patentky, granule axolotl od tropicalu a pred tromi dnami dostala malicku rybicku. A dnes sme objavili takuto vec v akvariu navyse. Uz to tam raz bolo ale prasklo to potom a rozlozilo sa ciastocne, tak som to odsala odtial. Hladala som aj ze ci to nemoze byt stolica, ale zatial som nasla iba cierne gulocky ze mavaju, co pri nasom strku bude komplikovane najst

Dakujem za rady.
Starší reakce
Dobrý den, mám z tím zkušenost. Zkuste ho pořádně nakrmit, taky to může být jenom zbarvení.
0 19.07.2023 13:28 Janett – Nemoc?

Dobrý den, potřebovala bych poradit jeden takto celej zbělal a nevím co to muže být ještě včera mel keříčky růžové. Děkuji za odpovědi
Dobrý den, to bude asi parazit. Nebo se někde škrábnul.

0 18.07.2023 19:34 mudur – Axolotl

Dobrý den můj axolotl má na ocase 2 malé červené fleky někdo ví co to je? Kdo by potřeboval lepší foto klidně napsat.
Starší reakce
No velcí / staří jsou asi 20 cm/ 2 roky. Oba albíňi. No a nakonec to dopadlo tak, že jsme ( tedy moje žena) koupili žížaly, no a světe div se, žerou. A ještě nedávno je plivali ven a že už je nechtějí.
Aha, to díky za poznámku (a ranní infarkt

), googlil jsem a chroust to fakt s největší pravděpodobností není. Naštěstí to podobně jistě není ani nosorožík, ale "obyčejný" zlatohlávek, který teda taky neškodí a jeho vyřazení z jídelníčku zvážím zrovna tak...
Jen technická, v dobrém kompostu žádné larvy chrousta nenajdeš (to spíše v drnech nebo záhonech), protože žerou pouze kořínky živých rostlin. To, co nachází lidé v kompostu - a zaměňují se škodlivým potomstvem chroustů - bývají zpravidla podobné ponravy nosorožíka kapucínka, které jsou úplně neškodné. Jelikož se jedná o chráněný druh brouka, tak to zkrmování prosím zvaž, i když axolotlovi larva nepochybně velmi chutná

Možné to asi je, jak jsou staří/velcí? A oba stejná barevná varianta?
Jinak teda vermikompostér = bedna s kalifornskýma žížalama, díky které můžeš kompostovat kuchyňské zbytky doma, retikulárky a endlerky jsou ryby (říčanka jednoskvrnná, živorodka Wingeova), víc záludností tam snad nebylo

Ahoj, díky za radu. Rád bych se ještě zeptal pokud jeden Axi žere a druhý ne, oba plavou u dna a břichem dole, žádný problém, jen se mi zdá že mají žábry bez keříčků. Je možné že by se navzájem ožrali, když krmím dlouhodobě mraženou rybou?
No přiznám se že u poloviny věcí nvm o čem mluvíš.

budu je muset vyhledat. A jeden mi ty granule žere, druhý nechce ani žížaly. Ale možná když se ten co žere pořádně nají, nebude otravovat toho druhého a srovnají se oba.Napadlo mě že ten druhý může být jen vystresovaný, a proto nic nechce. Je to možné? Žádný štěrk nemám, jsou tam jen dva Axani a jeden svazek ummělé trávy. Špatně jinm nemá být z čeho.
Technicky vzato "žerou" všechno, co se jim vejde do tlamy a hýbe se to, tedy včetně rostlin nebo kamení, když se to ocitne v proudu. Pak to samozřejmě vyplivnou, ale fakt pozoruju, že ten element pohybu je stěžejní. Proto se doporučuje ta pinzeta.
Osobně mi nejjednodušší na obstarání přijdou žížaly, přes léto vykopané na zahradě, přes zimu pak přebytky kalifornských z vermikompostéru (axolotla jsem si vlastně původně pořizoval i proto, že jsem ty přebytky chtěl nějak zajímavě využít). Občas mu dám larvu chrousta z kompostu, dřív jsem příležitostně kupoval menší cvrčky (afaik jsou trochu stravitelnější než švábi nebo mouční červi), ty zmíněné krevetky dostává spíš na přilepšenou, když jednotím méně barevné kousky, podobně mu dávám přebytky z chovu retikulárek nebo endlerky.
Viz např. odkaz v modrém rámečku...
Krmení: Potrava axolotlů je masitá, skládá se z žížal, patentek, rybek, plžů, masných červů, občasně i švábů. Z tohoto důvodu také není vhodný chov axolotlů s rybami (pokud mu tedy nechceme zpestřit jídelníček, ale i on sám může být rybami napadán). Vhodné je krmit pinzetou.
Není vhodné krmit myšími holaty ani jiným masem z teplokrevných živočichů, obsahují tuk, který neumí obojživelník tak dobře strávit
Axani žerou krevety? V podstatě dodnes nvm pořádně čím je krmit, za nápad budu rád
Jo, můj je nežere, jsou strašně malé a jak se to nehýbe, nejeví o to zájem. Ale chutnaj krevetám a jemu pak chutnaj krevety, tak to úplně vyhozený peníze nebyly.
0 06.07.2023 22:34 Pavel/K – Tropical Axolotl stics
Ahoj, znáte někdo Tropical Axolotl stics? Hledám alternativu k mražené rybě, tak sháním nějaké zkušenosti

Starší reakce
Může být. Zdravá žábra by měla být čistá, bez jakýchkoli novotvarů či odchylek.
Určitě překontroluj pro axíka všechny směrodatné parametry životního prostředí...
Jo a patentky z jídelníčku úplně vyškrtni, zrovna ty jsou pro axíka prvotřídním zdrojem infekcí, patrně jde i přímo o zdroj Tvého problému. Ne že by byly patentky špatně pro všechno, např pro naše čolky jsou úplně super - jenže ti mají proti tuzemským mikroorganismům protilátky, zatímco on ne

0 28.06.2023 06:18 JanaFr – Axolotl

Zdravim,
Mam doma 2 tyzden axolotla, vsetko bolo s nim v poriadku len vcera sa mu na vetvickach objavili biele gulicky, vyzera spokojne zere teplota vody 18-19, krmeny mraz. Patentkami na doporucenie v zoo ale prechadzame na masko a zizaly.moze to mat plesen? Podla foto to moc nie je vidno,
Dakujem za radu
Starší reakce
Zkuste ho chvilu nekrmit a vymasírovat opatrně břísko.


Ahoj. Nedávat aspoň týden žrádlo. Dát teploměr do vody a udržovat třeba 17 stupňů vodu. Petky s ledem.. opatrně na rychlé ochlazení. Je teď venku v malém akváriu. Problém bude plynatost. Střeva. Špatná strava. Nebo snědl něco špatného ze dna. Určitě doporučuji koupit esha 2000 pro další onemocnění. Do budoucna se určitě bude hodit. Měřit Vodu test nitrit dusitany
Jak je starý, jak často krmíš a čím, v jaké teplotě žije?
Každopádně bych ho do jídla určitě nenutil a zvážil krátký ozdravný pobyt v lednici.
0 10.04.2023 23:59 Livia – Axolotl

Ahojte.Prosím o radu. Už tretí deň je náš axolotlik nafúknutý.Dalo sme ho von z akvária.Nič nechce žrať a ani nekadí.Ako mu máme pomôcť?Ďakujem za každú radu.
Jak je starý, jak často krmíš a čím, v jaké teplotě žije?
Jakákoliv další informace bude taky fajn, tohle bych považoval za nezbytné minimum.
0 10.04.2023 21:09 Nikola safrova – Prosím o radu
Dobrý večer mám doma axolotla a poslední dobou má pořád zvedle zadní nožičky a nemůže je dát dolů prosím o radu jestli máte někdo zkušenosti nevím si rady a bojím se úhinu předem děkuji
Starší reakce
Už potřetí kladeš naprosto generický dotaz bez jakýchkoliv podrobností. Těch důvodů může být nespočet, od banality, že třeba prostě nemá hlad, po věci ohrožující život. Dokud nedodáš aspoň nějaké detaily, nemůžeš očekávat jinou odpověď než věštění z koule.
0 16.03.2023 18:33 Andrej – .
Ake môžu byť dôvody ak mi prestal prijímať potravu?
Starší reakce
Záleží na teplotě a druhu žrádla, a bývá to teda i dost individuální, ale takhle velkým už často stačí jednou dvakrát za týden.
0 02.03.2023 14:56 Andrej – krmenie
Ako často by mali byt krmene maju cca30 cm
Axolt těžko říct, axolotl to normálně pouští do vody, frekvence záleží na krmení a teplotě. Když je všechno v pořádku, je exkrement ne vysloveně pevný, ale pohromadě celkem drží.
Nebo na co přesně se ptáš?
0 28.02.2023 22:04 Andrej – Vylučovanie
Akym spôsobom by mal axolt vylučovať nestrávané zvišky a odpadova latky?
Starší reakce
Hádam že, ak ich aktívne loví, nebudú to paraziti (z neho). Ak ich loví, tak ich aj je, teda úplne o hlade asi nie je (možno preto nejaví záujem o ďalšiu potravu). Skôr ako sa tam dostali/premnožili... Ale nechovám neviem

Žížaly měl rád přes léto, teď je nechtěl. Asi jinak v zimě chutnají. Teplota v akvárku je okolo 20°C. Jen voda byla mekččí.
Říkala jsem si, jestli mu ty potvory nějak neubližují. Zase má ale krásně dlouhé a vybarvené keříčky. Asi už to moc řeším.
Aha, tak to už je pořádný macek, to ho asi centimetroví červíčci fakt nevytrhnou.
Teplotu v nádrži má kolik? Jestli jeví zájem o pohybující se kořist, tak bych zkusil žížalu a trochu s ní hýbat, ale to už máte asi vyzkoušené, co? Další level pak je vzít živou rybu, třeba nějaké vyžité paví očko. Z mraženého to imho nebude, pokud je to mražené důkladně a dlouho, tak to přežije máloco.
Nevím, no, s tímhle to bude chtít asi někoho zkušenějšího.
Já ho mám necelý rok. Koupila jsem ho od človíčka, kterého už přestal bavit, tak ani nevím kolik mu přesně je... Velký je cca 20 cm. Normálně jí mražené ryby, jumbu patentky velmi sporadicky ( i když je oplachuji) a žížaly. Většinou sní cca 2 rybky týdně ve velikosti okolo 8 cm. Tak jestli mi neporadíte, co dávat jiného. Je docela dost vybíravý.
Co se týče těch červíků, tak jsou 1 cm velcí, velmi úzcí a pohybují se jako "staré spermie". Možná jestli to není z mražených ryb?
Jak je starý a co žere normálně?
Jestli ty červy i uloví, je mladý a má vhodnou teplotu, tak by mu to teoreticky mohlo stačit. Otázkou taky je, co přesně to je za červy (hlístice je fakt hodně širokej pojem), jako první by mě spíš napadly ploštěnky, ale z tohohle popisu těžko říct.
Rozhodně bych zatím nesahal po žádné chemii, ta častěji uškodí než pomůže.
0 18.01.2023 08:07 Helen – Hlístice
Dobrý den,
je možné, že můj Axolotl má hlístice? Už cca 2 týdny mi nejí a včera večer jsem objevila malé bílé červy v akvárku, které loví.
Axík pohubl, ale pořád se mi zdá, že má plné břicho, na to že nejí. Tak nevím, jestli na mě nekašle. Mám ho léčit?
Starší reakce
No, tam dost záleží na tom, z jakého důvodu ten stav potřebuje zlepšit.
Pokud má žábry nějak poškozené, zpravidla stačí ho chovat ve vhodných podmínkách a zregenerují samy.
Pokud je má jenom malé, je to složitější, protože tam má nezanedbatelný vliv i genetika. Četl jsem pár diskusí o tom, že to někteří chovatelé řeší úpravou podílu kyslíku ve vodě (logika je taková, že čím míň ho tam je, tím větší axolotlovi narostou, aby pokryl spotřebu), ale podle mě to hraničí s týráním a hlavně jsou taky chovatelé, co mají víc zvířat v jedné a té samé nádrži a každé má ty keříčky úplně jiné.
0 07.11.2022 23:15 Ttondyss – Keříčky (žábry)
Dobrý den chtěl bych se zeptat, zda neexistuje nějaká metoda, jak axolotlovi zlepšit stav keříčků na hlavě. Předem děkuji.
Starší reakce
- volně, případně řešit přísavkou,
- je nutno volit takové doplňky, které lze lehce očistit
0 23.10.2022 18:58 nesqvickk – Dotaz
Dobrý den. Pro někoho asi hloupý dotaz, ale pro nás zásadní . Chystáme akvárium pro axíka. Bude maličký. Takže na dni nebudeme dávat nic. Žádný Písek ani štěrk . Dotaz tedy zní. Když dáme ukryty, velke kameny s anubiasy, máme tyto skrýše a doplňky přilepit akvaristickym lepidlem nebo nechat volne? Nikdy jsme se tohoto nedočetla. Kytky budeme lepit na na ukryty a podobně. Tak tedy jen skrýše, kořen a podobně také přilepit? Nebudou se posunovat, aby mu neublížili? Moc děkuji za odpověď
Starší reakce
Miestnym odborníkom na axolotlov by asi pomohlo mať viac informácii o akváriu (komplet fotka, dekorácie, osvetlenie, filtrácia, údržba... a pre axolotlov dôležitá teplota, prípadne parametre vody - najlepšie spraviť prezentáciu).
A tá 240-ka bola zabehnutá, keď tam šli? Mne príde podľa štrku, ako čerstvo napustená - letné teploty + zvýšené koncentrácie NO2/čpavku?
"čistím celé akva" - to znamená všetko von?
Zdravim, moze to byt plesen. Bolo by dobre im urobit solny kupel. Ako na to pripadne presne co to je je super spisane v knihe Axolotl, prirucka pre chovatelov. Pripadne si najdite youtube kanal jasma zvierata tam je to tiez super vysvetlene palec
0 22.08.2022 20:42 Valdes – Axolotl mexický nemoce
Starší reakce
Jojo, tak jsem to dřív z nouze dělával, zdůraznil bych nicméně "dlouhodobé působení" a "drvivá väčšina" - tzn. že něco málo asi přeci jen zbyde a nedám ruku do ohně za to, že by to při delším vystavení nemohlo mít nějaké nežádoucí následky. Na jednorázovou koupel to tedy s největší pravděpodobností ok bude (ostatně jako léčebná kúra se to používá úplně běžně, tak by se to asi už nějak projevilo), ale do nádrže na delší působení přeci jen preferuju výluh z dubového listí a co pustí kořen.
Habbakuck napsal: jen u čaje je problém v tom, že je v něm i kofein, jehož dlouhodobé působení na obojživelníky není úplně dobře popsané a spousta lidí včetně mě z něj má trochu obavy.
Kofeínu/teínu sa zbavíš preliatím lístkov/vrecúška horúcou vodou, prípadne vylúhovaním na pol minútky - drvivá väčšina sa vylúhuje v prvých sekundách... skôr by som videl problém vyladiť dávkovanie (pre nejakú radu) - každý čaj je iný. To len ako milovník čaju, nemám skúsenosti s aplikáciou v akva...
Starší reakce
Buď plíseň, nebo vzhledem k lokalizaci na žábrách columnaris, což jsou bakterie.
Každopádně bych zkusil čajovou lázeň, jeden pytlík černého čaje na deset litrů vody, zchladit na domácí teplotu a dvakrát denně ho v tom dvacet minut nechat. O nádrži nic nepíšeš, ale pokud to podmínky v ní dovolují a pacient je tam sám, ještě lepší by možná bylo to provést přímo v ní (jenom teda namíchat slabší, dejme tomu poloviční koncentraci, nechat to tam cirkulovat třeba i přes noc (ob den) a pak provést větší výměnu vody), je to míň stresující než ho přelovovat někam jinam. A jestli ho máš čtyři roky a projevilo se to až teď, tak stres bude hádám významný faktor. Případně pokud máš zásobu dubového listí nebo tak něčeho s tříslovinami, nebál bych se mu vodu obarvit dlouhodobě (sám to tak dělám), jen u čaje je problém v tom, že je v něm i kofein, jehož dlouhodobé působení na obojživelníky není úplně dobře popsané a spousta lidí včetně mě z něj má trochu obavy.
Ono hlavní bude stejně odhalit a eliminovat příčinu, protože jinak se to může kdykoliv zase vrátit - vzhledem k nedávným vedrům mě napadá větší teplotní výkyv směrem nahoru, který axolotla oslabil stresem?
0 01.08.2022 09:41 J – Pomoc

Ahoj, mám Axelotla 4 rok bez problému, teď se mu ze dne na den objevila asi plíseň. Má prosím někdo zkušenost nebo rádo co s tím?
Starší reakce
Vlastně jste si sama dala odpověď...
Prostě ty dva stupně už byli "přes čáru", a za ty tři roky v teple se to "nasčítalo".
Dejte vědět jak to dopadne.

Bílého mám 3 roky a černého 1 rok, mají 24 stupňů. Vím že je to na axolotly hodně ale mají to takhle pořád a nikdy jim to nevadilo, při této teplotě mi samička nakladla už 3 vajíčka , celou dobu dělám všechno stejně a nikdy problém nebyl. Neměla jsem je ani nikdy nemocné.
Dobrá.Jak dlouho je máte? A v kolika stupních je chováte?
Kdyby ( teoreticky ) stoupli N-látky, mohli se přiotrávit, takže výměna až 50% vody ( za předpokladu že z vodovodu teče méně dusičnanů než je v akváriu ).
Přidat reakci
1 ...... 75
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 74649x