Axolotl mexický
0 03.09.2016 12:47 Pája – Prosim o pomoc
Zdravim chovatele axolotlu.........zadam vas o radu uz nevim co mam delat ,hledam vsude na netu a nic nemuzu najit. mam takovy problem.....mela sem u meho Huga par rybicek jako potravu ale ty ho ozrali a docela dost.....sezrali mu v podstate cely ocas az na kost.....rybky leteli hned do kanalizace
ubehl tejden a uz se mu to krasne hoji ale problem je ten ze uz v podstate mesic nic nechce jist a stale se mu nadnasi zadek nevim co mam delat .....vodu mu ochlazuji ....stale dolevam cerstvou ale k nicemu to nespeje......plave jak korek ......a uz se zacinam o nej bat...prosim jestli s tim ma nekdo zkusenost a vi co s tim napiste mi na email mockrat dekuji za kazdou radu
pajinka.88@seznam.cz
0 31.08.2016 11:31 Mickey – Zdravotní stav axolotla
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda je můj axolotl v pořádků a jestli nekdo nepozná jeho pohlaví
Nemůžu na to pořád přijít
a je starý kdyžtak 6-8měsíců a dávám mu žížaly.
Vážená slečno, sušeným se nekrmí ani v zimě, natož v tomto požehnaném období, kdy sama příroda nabízí nepřeberné množství bezobratlých, kteří tvoří základ jejich jídelníčku, jenž je zárukou dobrého trávení a tím i kondice, kteréžto jsou pro něj i pro tebe další zárukou, že bude silný a neonemocní ani při zátěži, jakými bývají teplota či špatná voda. V zimě koupím rybu, něco oni, něco na pánev. Pak krůtí srdce, něco oni, něco polévka, případně mrazák. Burza, akvaristé se rádi zbavují nekvalitních rybiček za pár korun.Nevadí jednou za čas ani natrhané maso na guláš, obč.as jsem ho kradl, když paní vařila. Rybárny jsou otevřené celý rok, využít zimu je na místě, v létě bych je vynechal.Možnosti jsou omezené jen tvojí fantazií.
Som naozaj rada,že odpovedáte na otázky
mne tým moc pomáhate,na všetko čo som sa pýtala som dostala odpoveď takže paráda
Takže rebrovníka nebudem riskovať,na najbližšej burze mám v pláne ďalšieho axolotla, práve som si všimla,že môjmu axolotlovi sa ako keby trhá z ocasu(chvosta)
predtým mal v akváriu aj gubku a to viem,že mu obhrýzala ona,teraz tam je jeden malý prísavnik a pancieriček,že by to oni? Do neho nejako rýpali? Skúšala som tu malú sušenú rybku,musela som ju však rozpoliť a zpapal ju
Ancistrus tam nemá co dělat. Axové jsou sice plašani, ale zároveň chtějí mít klid. Až se do mikrovrypů v jejich citlivé kůži místo ancistruse vetře plíseň, bude boj o záchranu komplikovaný.
Gratuluji, už jsem si volal Bohnice. Mražené nitěnky, mražené cosi, oslabení a následné bakteriální napadení střev, ztráta přirozené odolnosti, tím pádem nástup plísní, takže má problémy uvnitř i venku, následné ochlazení, zřejmě na podporu plísní a pokračování v krmení, jež vyživuje invazivní bakterie v trávicím ústrojí. Třešničkou v tomto stavu je osolení vody, které má v tomto případě opačný efekt, neb dusičnany z Nitrobakterů zákonitě kontraindikují a milí axové to vstřebávají, takže po přejetí čtyřmi auty už jen čekají na parní válec. Tolik fatálních chyb najednou ve snaze ho zachránit jsem snad ještě neviděl.
Pokud by rybky měly méně než centimetr, třeba by je spolkli. Biologicky je to v pořádku, ovšem sušené rybky či krevetky i po dni namáčení zůstanou tuhé a axové, pokud mají pocit, že je nelze zpracovat, je po pár vteřinách plivou. S žebráky už to tady bylo vícekrát. V podstatě si nepřekáží ani v podobné velikosti neubližují. Každopádně k sobě nepatří už z principu, jejich povahové vlastnosti jsou velmi rozdílné. Rozhodně doporučuji dvě nádrže.
0 27.08.2016 14:20 Hana – Ancistrus mi čístí Axíka
Zdravím
Jeden z ancistrusu se drží pořád u jednoho z mých axíků a občas se na něj dokonce přicucne a jakoby ho čistil
Môže byť axolotl s rebrovnikom?
Môžem kŕmiť sušenými rybkami?
Starší reakce
Těžko se v ranném mládí pozná, ideální je burza a komunikace s chovatelem, hlavně pokud má ukázku dospělce. Na netu se píše spousta hovadin a ta s patentkami je stejně ideální, jako by jste každý den likvidovali trávicí systém potravou s nespolupracujícími bakteriemi. Může to být klidně rozsekané maso, žížaly, hmyz, krůtí srdce, rybky celé či porcované atd. Fantazii se meze nekladou, kromě nitěnek a patentek. Hlavně nekrmit často, jinak dopadnou jako přelitá kytka.
Ahoj Karolíno. Já se jmenuji Saša a moc Ti děkuji za Tvůj příspěvek. Můj axík se jmenoval Cody a jsem moc smutný, že jsem nezvládl jeho chov. Také jsme mu v létě chladili vodu a dělali vše dle svého nejlepšího vědomí, aby se měl dobře. Asi jsme to přeháněli s tím krmením neb jsme mu dávali každý den půl kostičky patentek a to bylo asi zbytečné. Ale takhle jsem se to dozvěděl v našem zverimexu. Codík byl také celou dobu živý a byla s ním legrace. Pak ze dne na den dostal asi tu plíseň na ocásek, druhý den už to měl po celém těle. Navíc mu ochrnuly zadní nožky a pak už nebyl vůbec schopen vyplavat k povrchu se nadechnout. Dál to už nechci popisovat a budu moc rád, když Ty a Tvůj Bedříšek ten boj o zdraví zvládnete líp než my. A hlavně Ti budu moc vděčný, když mi poradíš, jak jste na to "šli" a jak jste situaci řešili. Děkuji moc.
0 17.08.2016 16:14 Karolína Kubačáková – axolotl mexický
Dobrý den mohu se připojit do konzervace ?? Jmenuji se Karolína Kubačáková a můj axolotl mexický se jmenuje Bedříšek ale nevíme jestli je to holka nebo kluk. Mám ho už od vánoc. Krmíme ho nepravidelně někdy co pět dnů ale někdy také co tři dny. Ale posledních pět dnů se bedříšek chová divně
. nejdřív sme ho krmili mraženýma nítěnkama nítěnky sme nechali rozmrazit a pak sme mu je dali do vody.Po pár týdnech sme přešli na ňakou mraženou směs protože nítěnky došly tu mraženou směs sme rostopili a dali mu ji do akvarka. Mraženou směs sme mu dávali jen pár dnůprotože sme zjistili že může i žížaly a tak sme mu začali dávat žížaly a sem tam i ňákou mouchu.Někdy si s ním i hrajeme že mu do akvárka strčíme prst a on ho pak loví. Ale teď bedříšek nechce ani jíst ani si hrát jen shrbeně stojí skoro pořát na jednom místě,je ňák moc nafouklý a na těle má něco bílého nejspíš plíseň.Chladíme mu vodu ledem. Dali sme ho na deset minut do vody se solí a kýbel s vody se solí sme mu vylili do akvárka. Trochu plísně zmizelo ale pořád má hodně plísně na bříšku teďkon nevíme co dál máme dělat prosím o dobrou radu.!
Dobrý den, děkuji za Váš názor.
Rád bych se zeptal, jak mám ve zverimexu poznat silného jedince.
A protože to nechci vzdát a hodlám si dalšího axíka pořídit, tak prosím o radu, čím ho tedy krmit a jak často.
Že krmení patnetky každý den je ideální, jsem se totiž dočetl na více stránkách.
Děkuji za odpovědi a rady.
Vaší chybou byly tři věci. Nákup nekvalitního jedince, krmení denně a patentky. Spolu s nitěnkami je to největší svinstvo, které můžete prokříženým a oslabeným axům dát. Jeho úhyn je pouze vaše chyba.
0 14.08.2016 14:23 anonim – axolotl mexický-nemoc
dobrý den,
měl jsem nově mladého axíka(mám ho asi 2 měsíce). a před dvěma dny přestal žrát(patentky), a na těle měl výrustky(začalo to na ocase a skončilo na hlavě). také jsem si všiml že zadní nožky má tlustější než kdy jindy a ty přední má tenší než kdy jindy. a zadní nožky měl v nehybném stavu(v poloze jako kdyby plaval)ale normálně stal(jako kdyby je měl ochrnuté). ale nevím jestli to s tím souvisí. po dvou dnech uhynul. ale naší chybou to nebude minimálně dvakrát do týdne jsme mu čistili vodu a odkalovali, krmili každý den. tak nyní bych si přál vědět co mému miláčkovi bylo.
S tímhle se mazat nemusíš, klidně ho tam dej, jen ať neplave ve vrstvě na hladině. Axové mu neublíží. Stačí ho na čas přidělat na kameny či kořen a on to obejme.
Ahoj,
chtěla bych se vás zeptat, nemáte někdo zkušenosti s axolotli a jávským mechem? Mám v úmyslu překopat celé akvárium (vyndat tu umělou lebku, přidat kameny...) a chtěla bych to nehcat porust jávským mechem, ale nevím, jakou výdrž by to u axíků mělo?
Moc díky za odpověď,
Tan
Nemusí moc žrát, mají své periody, možná že větší problém bude mít ten, co lítá.
Vypadá to na dobře stavěnou samici a za ní i přes špatný pohled bude samec.
Nerada jsem zamotala hlavu. Kdyz k tomu jeste pridam, ze moc nezere, vetsinu dne je na jednom miste. Narozdil od cerneho,ktery je nenazrany a doslova lita jak splaseny a porad neco vyvadi
Podle mě je to holka, ale možná se mýlím...
0 03.08.2016 13:53 precan – Samec
Starší reakce
Axové jsou v hledáčku vědců od doby, co je známe. Mají univerzální buňky, které jsme měli jako embrya. Doroste jim naprosto vše, i oči, potřebují k tomu evolučně ideální podmínky bez krmení. Tzn. klid, chladná voda a oddělení od těch, co krmíš, protože nikdo z nás nemá tak velkou nádrž, aby mohli být pohromadě a absorbovali bakterie a jejich výměšky, které brzdí autotomii a narušením chodu endokrinní soustavy způsobí jejich smrt.
Starší reakce
Dorastie Axikovi obhrýzený koniec ocasu? Chvosta?
Starší reakce
To jsem blázen, to je snad dítě herma a afrodity.Má všechny atributy samice, tvar obliceje, tělo i ocas. Zduřelá kloaka situaci komplikuje.
Starší reakce
Děkuji vám obou.U černého jsem si to myslela tedy správně. Bíleho tedy posilam ještě jednou, aby to bylo 100%
U bílého mi i přes zduření kloaky vznikají lehké pochyby díky širokému lemu a krátkému ocasu, někdy se to u samic stává, zpravidla však u mladších.Pomohlo by foto celého, hodně řekne tvar hlavy a ocas, ale na devadesát procent má shimamoto pravdu.
Umělohmotná nebo keramická
Z masa a kostí žádná.
Je nejaká vhodná žaba do akvária,ktorá môže byť s axolotlom? Ak áno aká prosím?
Pokud jsou tam podobné velikosti, rozdělit po dvou do tří nádržek cca na měsíc, jejich velikost je v současné době na hranici kanibalismu. Pak mohou jít zpátky k sobě.Překrmování nepomůže, hodinu po krmení opět bezhlavě reagují na pohyb.
Starší reakce
Na knihu je brzo, je mnoho nezodpovězených otázek. Expanze tohoto fora do anglicky mluvících zemí by byla sebevražda ala větrné mlýny a hrách na zeď. Nezbývá než zodpovědně hlídat kvalitní chovy u nás a čekat, až budou ty zahraniční v řiti. A to se stane, i u nás, jde o atraktivitu a prodejnost dalším ovečkám, civícím na Net.Pomáhat lidem, kteří koupili doslova chcípáky, jež nesmí být připuštěni k chovu, je pro mne morální dilema. Realita je taková, že můj chov propluje třeba dvouměsíční nepřítomností mé a jsou stále stejní. Co napsat nešťastným majitelům stále nemocných axů.Kdybych napsal pravdu, která možná pomůže zkvalitnění chovů u nás, mnoha lidem by se to nelíbilo a možná bych byl označen za axofoba.Toť realita.
Díky za upřesnění, to dává smysl. Koprodukt trochu paskvil no, myslel jsem na angl. termín byproduct (jako vedlejší produkt, hlavními produkty nitrif. myšleno NO
2, NO
3) a nějak mi nenaskočil ten správný český. Odpusť, já jsem pouhý programátor, nikoliv biolog ni chemik, tak občas plácnu blbost z nevědomosti
Ale rád se nechám opravit.
A ohledně zdrojů - ano, info o nitrifikaci mám z anglických zdrojů (caudata.org, axolotl.org), které jsou tvořeny zřejmě převážně chovateli/majiteli amatéry a tyto informace se tam považují za fakt (o štěrku, nitrifikaci, všechny problémy řeší umístění axe do lednice atd.) a jakékoliv pochybnosti o správnosti jsou považovány za herezi. Začátečník však težko určí, co je blbost a co ne a o nějakých souvistlostech nemůže být řeč. Českých je poskrovnu, krom těchto stránek snad žádné a to ještě máme štěstí, že sem přispíváš zrovna Ty. A tak nezbývá, než skládat obraz ze střípků Tvých příspěvků s tím, že na některé se třeba nikdy nedostane a těžko se člověk zeptá na něco, o čem ani neví, že existuje. Proto si stále myslím, že bys mohl napsat knihu, kdyby tomu osud přál, protože skutečně dobrých informací o chovu ambystoma mexicanum (myslim fakt chovu pro dobro zvířete, ne udržování při životě pro potěchu majitele) je na celém internetu jak šafránu, což, podle mě, zachování druhu moc nepřispívá. Toť můj pohled začátečníka.
Mám pocit, že axík je i slepí.. :/
Příště lépe prohlédnout už v obchodě a pokud možno u akvárka stát déle..
Už je to dlouhá doba co jste psala, jak na tom potvůrka byla?
Mimochodem, když se američani chytali za hlavu kvůli štěrku, který axům naprosto vyhovuje a ten jejich písek je likviduje, nemá to "všude" původ v překladech z této oblasti jistě velmi vzdělaných chovatelů s praxí, myslících v souvislostech?
Kromě faktoru kyselosti si uvědom, že se jedná o inhibiční proces, který zasahuje speciálně u nich endokrinní soustavu, která je na to na rozdíl od ryb geneticky velmi náchylná a dokáže změnit dispozice potomků. Axové jsou sami evolučně výrobci inhibitorů, ovšem právě kvůli likvidaci soukmenovců ve větší koncentraci. Tento jev se vyvinul při snížení hladiny nikoli Chalca, ale dalších mělčích jezerech v nižších oblastech, odkud je máme.Chocomilko je typický příklad.Nezmizeli kvůli nenažranosti mexičanů, nýbrž díky splaškům z periferií a kolísavé hladině složitého systému kanálů pseudojezera. Jak už to bývá, nejvíce inhibitorů produkují mláďata aby přežila špatné období a slabší méně rostla, stanou se tak v této době nouze jejich potravou. Mimochodem koprodukce je třeba u filmu, zde se jedná o produkci, neb nespolupracují.
Tak o tom slyšim prvně, že by byla nitrifikace pro axe riziková, všude se píše opak. Takže toxicita koproduktů nitrifikace je pro axe horší, než toxicita amoniaku? Nebo jde hlavně o to zvýšení kyselosti vody?
Jak máš velkou nádrž a jak často je krmíš? Buď víc krmit nebo je rozdělit. Nic chytřejšího mě nenapadá. Mláďata všeobecně bývají žravá, to není specialita axolotlů. Akorát teda axové mají sklony ke kanibalismu, no.
0 02.07.2016 16:12 Kachnička – AGRESIVITA
Ahoj lidičkové, potřebovala bych poradit. Asi tak před týdnem jsem si pořídila šest malých Axíků, velikost plus mínus nějakých 6-7cm. Momentálně si s nimi nevím rady, snažej se se mi vzájemně zlikvidovat
Koušou si ocásky a ukusujou nožičky
Poradíte mi prosím, jak je umírnit? Děkuji za případné rady...
Mohu do toho decentně vstoupit? Nitrifikace je vhodná pro ryby, pro axe riziková. Mám jen chvilku. Axové žijí v jezeře s neutrálním pondus hydrogeni a jakýkoliv posun ke kyselosti způsobuje právě ty zažívací problémy, které se tu řeší.Vodíkové ionty jsou tam velmi ustálené a dekadické logaritmy tam již dlouho nefungují, neb v souladu s prostředím cestou nejmenšího odporu nejsou třeba.Proterobaktery a Nitrospiry vylučují stejně jako ostatní bakterie mnoho pro axe nevyhovujích látek, obzvláště koncentrované ve filtrech. Nastává kyselost způsobená oxidací a naprosto zbytečný vznik dusičnanů, které v teplé vodě dokáží udělat u axů pěknou paseku. Pokud to z leknutí začnete řešit osolením vody, pak vězte, že sůl s dusičnany kontraindikuje a místo záchrany nešťastné axe dorazíte. Rezimé zní, pokud nemáte průtokovou nádrž, minimálně v tomto počasí nepoužívejte filtr a raději měňte část vody.Pokud jsou kvalitní, nemusíte každý den, třeba týdně, v naprostém klidu.
Starší reakce
Určitě je dobrý nápad ve vedrech chladit. Neházej ho z teplé vody akvaria rovnou do ledové ve sklepě, ale napusť nádobu vodou z akvária a přendej do ní filtr, aby v ní fungovala nitrifikace a takto to dej s axem do pivnice, teplota vody se postupně srovná s teplotou tam. Pokud do nádoby nemůžeš dát zajetý filtr, tak budeš muset často měnit vodu, kvůli amoniaku. Nádoba by měla mít aspoň tak 40 litrů pro jednoho axe. Takto by se asi dala nějaká vlna veder přestát. Pokud by to mělo být na celé léto, tak bych uvažoval o přesunu celého akvaria do pivnice (pokud není moc velké).
Jinak jsou taky další způsoby chlazení:
- chladící jednotka pro akvária - nejúčinnějčí, ale poměrně drahá záležitost
- ventilátory ofukovat hladinu (chlazení zvýšením výparu vody) - levnější, ale méně účinné
- kostky ledu/lahev zmrzlé vody - moc dlouho nevydrží
Ahojte je dobrý nápad dať axolotla do väčšej nádoby so studenou vodou a do pivnice? V byte máme strašne teplo,a keď dolejem studenú vodu za pár minút sa zas oteplí :/
Osobně si myslím že je zde toho už o axech napsáno víc než dost... stačí jen hledat
Přidat reakci
1 ...... [12] ...... 74
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 73768x