Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostlinám se nedaří

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rostlinám se nedaří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2017 09:03 R Muž @ afc1886 [1629] Re: Luďa
Přesně jak říkají ostatní.To dno nevypadá moc dobře a nasadil bych co nejvíce rostlinek.Z těch fotek to opravdu vypadá,že je tam jenom pár rostlinek.Ideální by bylo se zde zaregistrovat a vytvořit prezentaci akvária s co nejvíce pravdivými údaji,aby jsme věděli,jaká je tam technika,jak se provádí údržba a jaká je osádka akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.05.2017 08:28 Muž @ Jarry [204] Re: Luďa
Jestli se nějaký čas po odchodu původního osvětlení nesvítilo, pak se po instalaci LED třeba naopak svítilo vyšší intenzitou, do toho se z důvodu nesvícení začaly rozpadat rostliny, tak jsou to asi téměř optimální podmínky pro invazi řas. Jediné, co se asi dá poradit, je stabilizovat intenzitu osvětlení (a nastavit dobu svícení třeba na 6h), snažit se odstranit maximum řasou napadených / rozkládajících se listů rostlin, pravidelně odkalovat (to dno vypadá hodně divně) a měnit vodu. Chtělo by to foto celého akvária a seznam nově přidaných rostlin, takhle to vypadá, že jsou tam 4 rostliny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 01:28 Muž @ Acinonyx [242] Re: Luďa
Nepises o ake rastliny sa jedna, to mohol byt kludne prechod na submerzne rastliny resp. prelistovavanie. Normalny jav u novych rastlin.

Mimochodom, vyzera to dost hruby strk a mozna i zahnivajuce dno - u predneho skla to teda vypada celkom cerne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.05.2017 00:24 Luďa – Nedaří se rostlinám a naopak řasám
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,obracím se na Vás s prosbou o radu, aby mé akvárium zase začalo fungovat, tak jak má. Mám akvárium o velikosti 200 litrů o rozměrech 40 x 100 x 50 cm (výška vodního sloupce), které bez problémů prospívalo-žilo. Poté, co odešlo původní osvětlení se vyskytl problém v podobě odumírání všech rostlin a nadměrné tvorby řasy. Nejdříve jsem instaloval LED osvětlení (vhodné pro faunu i floru - 3 led pásky o délce 90cm,2 teplé, 1 studený) a nakoupil nové rostliny. Ty začaly pozvolna odumírat. Na skle,rostlinách i kamenech se začala objevovat řasa (asi černá?). Po konzultaci s problematikou LED osvětlení jsem se vrátil k prověřenému zdroji zářivkových trubic sada OSRAM osvětlení do krytu 2x39W (osazenou trubicí OSRAM Milux warm white a SYLVANIA glorux). Pro růst rostlin a proti tvorbě řas jsem navíc začal denně dávkovat Invital carbon, avšak bez výsledku, daří se pouze 1 rostlině, jinak opět všechny odumřely a řasa se tvoří dál. Kromě výše popsané výměny osvětlení k žádné úpravě ani přemístění akvária nedošlo. Používám venkovní filtraci filtrem EHEIM 2213. I když jsem navíc vzduchoval pomocí motorku, k žadné změně nedošlo, proto jsem ho vyndal. Prosím, kdo máte podobnou zkušenost, podělte se se mnou, aby se akvárium zase zazelenalo a bylo bez řas. Díky Luďa
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 19:21 oniko Re: Maq
Na budúci týžden mam slubeny kompletny rozbor našej vody, tak budem mat presne udaje o vode. Teraz nemam doma už žiadne testy na vodu, musim si niečo kupiť. Akurat viem že je velmi tvrda, pretože sa všade uklada samy vapnik, ..konvica, bojler, aj ked umyvam auto tak ked uschne su na nom biele mapy. Z toho usudzujem že je velmi tvrda. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 18:24 Muž @ Maq [1540] Re: JirkaŠčobák
Jsem se tam podíval. Jedině díky tomu jsem se dozvěděl aspoň jeden údaj o jeho vodě.
Ale dokud se nesvlíkne do trenýrek, nemá to cenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 17:49 Muž @ JirkaŠčobák [757] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: oniko
Zkoušel jsi to dát dolů kartáčkem na zuby? Zkus.

Pro ostatní. Lidé se mu snaží radit i tady: www.akva.sk/…
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:42 oniko - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Maq
Ano ja viem že tabulkové riešenie neexistuje, mam akvarium už nejaký ten rok. Len by ma zaujímalo či to je riasa, resp. čo by mohlo spôsobovať tie hnede flaky na listoch, či to môže byť vapnik alebo železo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.04.2017 13:28 Muž @ Maq [1540] Re: oniko
Udělej prezentaci a jasně tam popiš, jakou máš vstupní vodu a co do ní dáváš. Jakož i další věci.
Žádné "tabulkové" řešení na řasy neexistuje. Vždycky je to komplex nějakých faktorů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 13:19 oniko Re: JirkaŠčobák
JirkaŠčobák napsal: Být to mé akvárium, fyzicky likviduji a častěji (2x týdně) měním 10-20% vody. Jenže ty tam máš tolik hnojiva a techniky, že netuším, jestli ti takto jednoduchý postup bude fungovat.

Čo máš na mysli tým že fyzicky likviduješ? riasy? to sa snažím robiť, vodu mením 1x týždne min. polovicu, niekedy aj 2x za týžden.
niekde som čítal že to môže spôsobova priveľa vápnika vo vode, že rastliny v tak tvrdej vode nedokážu prosperovať , inde som zas čítal že to je problém so železom ( to sa mi ale nezdá, lebo ked som pridával železo, alebo nepridával rozdiel som nevidel) sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2017 10:02 Muž @ JirkaŠčobák [757] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: oniko
Být to mé akvárium, fyzicky likviduji a častěji (2x týdně) měním 10-20% vody. Jenže ty tam máš tolik hnojiva a techniky, že netuším, jestli ti takto jednoduchý postup bude fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2017 17:19 oniko - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahojte, už dlho bojujem s riasou, vyzerá to na hnedú riasu, ale trošku sa mi v akva nachádza aj čierna štetičková riasa.

Na začiatok niečo o mojom akva. čistý objem vody cca 200l, filter eheim professional 3, osvetlenie momentálne 1x PHILIPS 54W (pôvodne boli 2 ale mal som problem aj so zelenými riasami, preto som 1 ubral a zelene riasy takmer zmizli. Pridávam plynný CO2, a taktiež mam smocote v dne a do vody davkujem EI.

Na zadnej strane mam rozstrekovaciu rampu po celej drzke akva, rastliny sa pekne pohupuju po celom akva.

Žial s tou hnedou riasou bojujem už dlho a už neviem ako na nu, ak by mi vedel niekto poradiť budem rad.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 12:16 Muž @ Maq [1540] Re: Marcel G, zervan
Toxicita železa
Zajímalo by mě, jak se to měří. Ty oxidy/hydroxidy jsou nerozpustné, tak ty snad nepočítají. A chelatované železo, toho asi ani v železité vodě moc nebývá.
Podobně to asi bude i v akváriu. S hnojivem dodáváme podle čísel hodně, ale pro železo asi nebude platit pravidlo, že se kumuluje. Naopak, cheláty vydrží hodiny až dny a pak železo skončí v oxidech a hydroxidech. V dobách rámových akvárií by nám ryby mohutně hynuly na otravy železem.
Zrovna ryby jako rasbory žijí v přírodě běžně v železem bohatých vodách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 11:01 Muž @ Acinonyx [242] Re: Michalnovas
To je normalne, je pestovana emerzne, takze najprv odhnije, bude vypadat uplne nechutne ako uschnute seno, az priesvitna. Po zhruba dvoch tyzdnoch od zasadenia uvidis vyrastat tenucke, svetlezelene vlasky - nove listy. Aspon tak je to zatial v mojom pripade. V tomto stadiu to nema to nic spolocne so svetlom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2017 09:35 Muž @ Michalnovas [0] - Rostliny – Eleocharis
Prosím poraďte mám v aqua jako dno použitý písek a zasadil jsem eleocharis sp. Mini a moc se rostlinám nedaří ve dnu jsou tablety NPK a přidávám sem tam PMDD. Co2 mám z kyseliny a sody tak 1 bublina za sekundu. S osvětlením je to tak, že když mám osvětlení na plný jas tak micranthemum začíná pouštět bubliny kyslíku, ale eleocharis začíná hnědnout. Jakou intenzitu mám zvolit? Kdyžtak poraďte i jaké hnojivo.
Testy na vodu bohužel nemám jen na Ph a železo.
Reklama

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 19:26 Muž @ TheHonca [0] Re: Driv3r
A ještě mě napadla během dne jedna věc.. Teď, když budu čekat, tak co pak, až rostlinky zase začnou blednout? :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2017 16:27 Muž @ zervan [862] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: Marcel G
Marcel G napsal: Z toho vyplývá, že pokud při koncentraci 1.71 mg/l Fe uhyne 50% všech Rasbor sumatrana, tak dlouhodobě bezpečná koncentrace by pro ně měla být 0.017 mg/l Fe (tj. necelé 0.2 mg/l). Opravím, že necelé 0.02 mg/l, čo je teda šialene málo, to naozaj?

A s tou meďou, ak pri 6 µg/l uhynie polovica tých razboriek, tak.. u väčšiny z nás by pomreli, to sú nejaké zvlášť háklivé rybky? Ak niekto hnojí podľa PMDD a mikroprvkov dá týždenne na úrovni 0,4 mg/l, potom dáva za týždeň s Tenso Coctail 60 µg/l, čo je 6,7 µg/l každý deň! A okolo 6 µg/l dajú za týždeň aj jemnejšie hnojenia ako je Tropica Specialized, či zmes MicroMix Plus pri 0,1 mg/l Fe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   23.02.2017 12:54 Marcel G - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: lhajek
lhajek napsal: Tak ale tomuhle absolutně nevěřím, hnojil jsem svého času pekelné dávky a nikdy jsem si tím neotrávil ani krevetky, které snesou daleko méně než šneci.
Těžko samozřejmě z pár kusých informací soudit, co přesně bylo na vině, ale toxicitu mikroprvků (především mědi a zinku, ale i železa!) na vodní organismy bych rozhodně nepodceňoval. Na jejich toxicitu má samozřejmě vliv velká řada faktorů, jako je např. pH, teplota, intenzita osvětlení nebo forma výskytu (chelatovaná, ve sloučenině, nebo iontová).

Uvedu pár konkrétních příkladů, při jakých koncentracích ti může do 4 dní uhynout polovina všech živočichů v akváriu (LC50):
Rasbora sumatrana: 0.006 mg/l Cu, 0.46 mg/l Zn, 1.71 mg/l Fe
Poecilia reticulata: 0.038* mg/l Cu, 1.06 mg/l Zn, 1.46 mg/l Fe
Melanoides tuberculata: 0.14 mg/l Cu, 3.90 mg/l Zn, 8.49 mg/l Fe
Neocaridina denticulata: 0.37 mg/l Cu
Caridina sp.: 0.072 mg/l Cu
Danio rerio: 0.17 mg/l Cu

* (v jiných zdrojích se uvádí mnohem vyšší hodnota)

Zdroj: www.ncbi.nlm.nih.gov/… , www.pesticideinfo.org/…

Hodnotu LC50 však rozhodně nelze považovat za bezpečnou. Za tzv. bezpečnou koncentraci se považuje hodnota NOEC. Ve většině studií se ale uvádí pouze LC50. Nicméně bezpečná koncentrace (NOEC) se dá z toho přibližně odvodit:

NOEC = 5% LC50 neboli LC50 / 20 (v případě látek, které se nekumulují)
NOEC = 1% LC50 neboli LC50 / 100 (v případě látek, které se kumulují => např. těžké kovy)

Z toho vyplývá, že pokud při koncentraci 1.71 mg/l Fe uhyne 50% všech Rasbor sumatrana, tak dlouhodobě bezpečná koncentrace by pro ně měla být 0.017 mg/l Fe (tj. necelé 0.2 mg/l). Pro krevetky Neocaridina denticulata by měla být dlouhodobě bezpečná koncentrace 0.00072 mg/l Cu (tj. asi 0.7 µg/l). To samozřejmě neznamená, že při vyšších koncentracích uhynou, ale nebude to pro ně zrovna ideální prostředí, a čím více se bude koncentrace blížit hodnotě LC50, u tím více živočichů se začnou projevovat nějaké negativní účinky (až smrt).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 11:50 Muž @ Driv3r [88] Re: TheHonca
staurogyne repens muzeš taky použít jako kobercovku bude to dýl ale není tak náročna jak hemiantus
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 10:42 Muž @ JirkaŠčobák [757] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: TheHonca
Ludwigii protože se jí u tebe daří. Praktikuji: "Posiluj, co funguje".

Zkusil jsem jednou micranthemum, ale v jednom akva se mu nedařilo a v druhém stále odrůstalo směrem nahoru. V jednom akváriu mě úplně sám vznikl "mechový porost" na dně z cladophory. Docela pěkné. V jiném akva mi nečekaně příjemně funguje marsilka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 09:34 Muž @ Jarry [204] Re: JirkaŠčobák, Driv3r
Glossostigma se zdá být ok, taky se jí u mě zatím daří dobře, ani ryby si jí nevšímají (Hemianthus mi sežraly, ale stejně by to asi nešlo :-)) Jinak teda nemám problém přiznat, že mi kobercovky zatím nejdou (ani s CO2, hnojením a silným světlem) a to už jsem jich pár zkusil. Zkouším dál a když nepůjde nic, tak vymyslím předek akvária jinak :-)
Sagittarii bych ale mezi kobercovky asi nesázel, je to hroznej plevel a při vytahování by šel ven asi i koberec. Možná s ní koberec olemovat, ale důsledně a často protrhávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 09:21 Muž @ TheHonca [0] Re: zervan, lhajek, JirkaŠčobák, Driv3r
Vážení, děkuji Vám za cenné rady, takovou reakci jsem nečekal. Rozhodně jste se všichni shodli na tom, že týden nic prostě nedělat, tak se podle toho zařídím. Myslím, že se ještě ozvu a rozhodně díky za váš čas. :-)

Doporučujete osázet akvárium ludwigii. Ještě se zeptám proč? Kvůli tomu, aby tam rostlo aspoň něco? Nebo aby pomohla v zajížděcím procesu? Co jsem ještě pokukoval, tak alternativa něčeho zeleného a něčeho, co by se mně tam líbilo je staurogyne repens, co si o tom myslíte?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2017 09:13 Muž @ Driv3r [88] Re: JirkaŠčobák
jirko tak třeba ja s hemiantusem těžce pohořel ted sem nedávno zkusil glosostigmu a ta mi jakštakš jde.toho tekutýho co2 sem si nevšímnul při větších koncentracích to zabije vše něčím to rozhodně otrávil.Připadá mi to jako by jse snažil o metodu eI ale špatně.
Lhajek to s tím hnojivem sem tipnul na základě informací,o vodě nic nevíme proto jsem se ptal na testy a doporučil nechat tomu čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.02.2017 08:01 Muž @ zervan [862] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: JirkaŠčobák
Musím sa trochu zastať TheHonca, resp. vyjadriť ku kobercovkám. Mám Hemianthus, myslím dosť slušne hrubý koberec (cca 3 cm). Rastie fajn, na obyčajnom kremičitom piesku. Áno, spočiatku moc nešiel, ale to som mal aj inú vodu, aj slabšie svetlo, konkurenciu v podobe Eleocharis a Marsilea (ktorej sa mi zase v tom slabšom svetle a tvrdej vode darilo lepšie), atď.

No mám malé experimentálne akvárium (10 l). Do neho som dal ten istý piesok (len asi 2 cm - čistý, bez čohokoľvek, bez detritu), nalial vodu, nasadil kúsky Hemianthus. Možno aj preto, že tam nemal inú konkurenciu, sa rozrástol prakticky hneď, zaplnil celé dno komplet a je aj oveľa čistejší (čo je aj pochopiteľné, je tam len pár krevetiek, žiadne ryby). A postupne som zistil, že nemá problém ani s tvrdšou vodou. Bublem tam tiež len biokvas (ako aj TheHonca), dokonca by som povedal, že veľmi ľajdácky mením náplň, takže hodnoty značne kolíšu (niekedy žltá, niekedy aj modrá). Tým chcem povedať, že to ide aj v čerstvo založenom akvárku bez nejakého substrátu. V oboch akváriách mám však dosť silné svetlo.

Súhlasím však s tým, že netreba prehnojovať - a to obzvlášť mikroprvkami. Vedia spraviť viac škody ako úžitku. Za pokus by stálo vymeniť 2/3 vody a týždeň nepridávať nič, len CO2 (naozajstný). Ak hnijú rastliny, živiny sa ich rozkladom získajú. Inak nemám dobré skúsenosti s priveľkým množstvom nových rastlín, hlavne ak sú v zlom stave a hnijú, to vie spôsobiť kalamitu. Tiež by som asi poriadne namnožil tú Ludwigiu a potom postupne pridával nové rastliny. Menil by som polovicu vody každý týždeň. A ak sa buble CO2, nevidím dôvod dávať "tekutý uhlík". Nezaručujem, že to vyjde, ale takto by som postupoval ja (a ešte predtým by som samozrejme všetko možné zmeral, to je moja "úchylka" :-D)

EDIT: Ešte som si spomenul.. Nebavili sme a pred časom o tomto akváriu? Tuším sa tam pridáva zmes mikroprvkov a potom ešte aj samotné železo bez mangánu? Toto by mohol byť potenciálny problém, samotné železo bez mangánu by som asi nedával. Nemám to preverené experimentálne vo vlastnom akváriu, ale údajne musia byť tieto dva prvky ako-tak vyvážené. Čítal som aj nejakú štúdiu, no nebola akvaristická, bola to, ak si dobre spomínam, sója.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2017 07:49 Muž @ lhajek [1745] - RostlinyRe: TheHonca
Když jsem se podíval na poslední fotku tak první mě napadlo nedostatek železa. Vzhledem k tomu, že ho ale přidáváš, tak je tu varianta co zmiňuje Driv3r a to že přebytek jednoho prvku, může blokovat příjem jiného prvku. Mimochodem jaký smysl má cpát tam to tekuté CO2, které reálně uhlíku přidává zanedbatelné množství?

Driv3r napsal: .......To že ti vychcípali všichni šneci by tomu napovídalo.Těžké kovy z hnojiva......
Tak ale tomuhle absolutně nevěřím, hnojil jsem svého času pekelné dávky a nikdy jsem si tím neotrávil ani krevetky, které snesou daleko méně než šneci. Vzhledem k čerstvě založené nádrži bych to spíše typnul na nedokončený cyklus N látek, kde něco vylétlo příliš vysoko (třeba NO2). To se mě také stalo několikrát v založených nádržích (ne vždy, ale žádná 2 akva nejsou stejná).

Pokud s tím nemáš zkušenosti tak bych doporučil mít v akváriu slabší osvětlení, nenáročné rostliny a bez CO2. Až se naučíš víc tak přidat kobercovky, CO2 a na světle.

A jak píše Jirka kdo přizná jak na tom byl s kobercovkama než se je naučil? Já třeba jsem je zkoušel a nedařilo se mě, tak jsem od nich upustil. Vždy šly jen nějaký čas ... několik měsíců a pak prorostly řasami a postupně se rozložily a byl jsem zase bez koberce.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   23.02.2017 01:46 Muž @ JirkaŠčobák [757] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: TheHonca
Prokletí současného trendu kobercovek je v tom, že je spousta lidí chce, ale nejsou tak snadné, jak vypadají. Bez CO2 určitě. Lidé s bohatým kobercem nemusí přiznat, že ho nezískali na první pokus (ani s CO2). Možná by stálo za to vědět, kolik lidí, co kobercovky zkusili, uspělo a kolik ne. Odhaduju, že těch, co neuspělo, je alespoň 85%. Ale přesná čísla nikdy nebudeme znát.

Tys dal "nekobercovky" na dost malou plochu dna, což není dobře a není se čemu divit, že máš problémy. Používáš tekuté CO2, což je víceméně dezinfekce. V životě mi nepochcípali jednoduší šneci - nechápu, jak jsi toho dosáhl. Ale já neřeším chemii už patnáct let.

Jediné, čemu se daří je ludwigie, zasázej jí ještě jednou tolik. Vše ostatní je řešení kravin (trochu nadnesené, ale více méně pravdivé).

Mezi kobercovky bych zasazel blbou sagitarii (asi tak čtyřicet rostlinek), až ti odejdou, nahradí jejich místo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.02.2017 00:28 Muž @ Driv3r [88] Re: TheHonca
Ahoj tak ja to zkusím akva je založené měsic. to že do toho budeš lejt kopici sraček moc nepomůže přestal bych hnojit a nechal akva at si projde svými procesi.i v čiste vodě budeš mít dost živin pro rozjezd rostlin.nehledě na fakt že přebytek jednoho prvku muže blokovat příjem jiných prvku pro rostlinky.ty rostlinky hlavně kobercovky ti bez kvalitního dna a co2 nepůjdou.To že ti vychcípali všichni šneci by tomu napovídalo.Těžké kovy z hnojiva.Až se rostliny srovnají a akva uklidní tak začni přidávat hnojiva ale tomu musí odpovídat světlo a obsah co2 ve vodě.Testy vody nějaky maš?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 23:17 Muž @ TheHonca [0] – Rostliny v akva
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, tak zase po několika dnech přispívám, ale prostě se nám nějak nedaří. Abych přiblížil situaci a popsal akvarium. Mám zde 3 druhy kytek. Ludwigii ze dvou vrhuů, ludwigi mini, monte carlo a pak sessiliflory, ze třech vrhů.

Denně dávám poměrné množství biofloru a Fe, cca 2x za týden přidám poměrné množství N a P, každý den tekuté CO2 + každý týden výměna 15 l vody. Nicméně je to nějaké mizerné. tone CO2 jde kvašením, 1bb/7s

Ludwigii z prvního vrhu rostou v pohodě, všiml jsem si, že asi 1 - 2 spodní listy odehnily, ale troufám si říct, že to se prostě stane. Ludwigii ze druhého vrhu rostou jako z vody, ale nové konce nejsou tak rudé jako ty staré, nevím, čím to je.

Sessiliflory z prvního vrhu jsou na tom doslova bledě. Jsou bílé, nerostou a odehnívají - viz foto se šnekem (ti pochcípali během dvou dnů, nevím proč, ulita tam je pro nostalgii)
Sessiliflory z druhého vrhu, který přišel přemrzlý a snažili jsme se zachránit, co se dalo je skoro KO.. Bílé, nerostou, stagnují.
Sessiliflory z invitro, co přišly naposled rostou pěkně, ale jakoby opět bledly? Snad ne.

Ludwigia mini roste pěkně, zdá se mi, že se barví do ruda, docela poskočila.

Monte carlo je úplná bída. Lístky blednou, možná odehnívají, je tam jeden trs, který byl z přemrzlé várky a ten je KO totálně, 14 dní staré košíčky, co přišly z rostlinných akvárií, jsou na tom bídně, nevypadá to pěkně, nerostou. Možná se jen aklimatizují..

Aktualně čekám na DIY set z ebaye, abych začal bublat ze sody. Moc nevím, co už s tím. Přikládám nějaké fotovrafie, co mě trápí nejvíc. Zbytek je v prezentaci. sad sad

edit1 - řasa žádná a to mně příjde, že hnojím jako blázen, to samé okružáci, které jsem vysadil chcípli do dvou dnů, ani tomu největšímu plevelu se nedaří rozzureny
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 19:49 Žena @ Irbis191 [12] Re: Maq
Hmmm tak to jsem tedy nečekala :)
Se mi tedy nezda kdo tady mlzi ale kazdopádně až dodám fotky porovnej sám! smich tu rašelinu nám poradili ve zvěráči (kde jsou velmi ochotní a zkušení). Není po celem dně, jen na zadním okraji kde nejsu rostlinky.
Kamínky jsme nechali vyšumět i pytel štěrku ktery jsme tez kouipli, ale ten uz šuměl tak nam lezi ve stodole. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 14:44 Muž @ NHKG [2158] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Irbis191
Rašelinový výluh pokud není vlastní výroby moc pH neovlivní.
Mi se nezdá to dno. U nikoho jsem neviděl rašelinu ve dně. A ty kamínky jsi testovala octem?
Anubias totiž nepotřebuje kořenit ve dně.
Další možností je málo světla. Nepíšeš koliw w mají zářivky, jestli je reflektor a jak jsou zářivky staré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 14:38 Žena @ Irbis191 [12] Re: zervan
jedná se o větší akvárko. Re NHKG: neměřili jsme, ale ve vodě je rašelinný výluh, může to být tím? Re JirkaSčobák: V akvárku se nic moc nezměnilo. Fotky budou, ale momentálně nejsem doma.
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 13:23 Muž @ zervan [862] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: Irbis191
O ktoré akvárko sa vlastne jedná? V profile sú dve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 12:53 Muž @ JirkaŠčobák [757] - Sbírám akvarijní rostliny. Low-tech akva.Re: Irbis191
Hodila by se aktuální, co nejkvalitnější fotka CELÉHO akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2017 12:40 Muž @ NHKG [2158] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: Irbis191
Ta větší nádrž? Máš hodně atypické dno. V něm může být problém. A píšeš kyselá voda, máš něco změřeno?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.02.2017 22:27 Muž @ lhajek [1745] - RostlinyRe: misi6
Já jsem CO2 jeden čas používal a vše pak rostlo jako blázen. Stále bylo potřeba něco sestřihovat, krotit, vše bylo dost dynamické. Krátké zanedbání a akvárium bylo v problémech. Proto jsem dal CO2 pryč, oželel některé rostliny a nyní mám poklidné pomalu se vyvíjející akvária a jsem spokojen. Časem možná zase zkusím nějakou tu náročnější rostlinu, protože se tu dají najít s nimi akvária i bez CO2. Já už bych si nikdy tohle do akva necpal ....
Pokud máš s rostlinami problémy bez CO2, tak CO2 to samo od sebe nespraví, naopak může to zhoršit!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.02.2017 20:45 Žena @ drvi [1172] - RostlinyRe: misi6
Ja jednoznacne preferuju CO2 sety s pH metrem, nemusis se starat o davkovani, nastavis si hodnotu pH a system ti to perfektne drzi a hladina CO2 nekolisa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 20:40 Muž @ misi6 [0] – Re
Takže vy byste nic neměnili ? já koukal na profiplants na ty různé doplňky jako fosfor, hořčík a tak. Pořád jsem přemýšlel jestli něco nekoupit, aby se rostlinám dařilo.... Trošku odběhnu od problematiky a chtěl bych se zeptat jaký máte názory/zkušenosti s nějakými CO2 sety, pořád na ně koukám a přemýšlím, že zainvestuji do nějakého, ale nevím zda koupit s nočním vypínáním nebo bez nebo s ph měřičem apod. DO budoucna plánuji pořízení akva o obsahu 400-600l, takže bych ho pak využil tam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 12:37 Muž @ MichalV [50] Re: zervan
to by bolo idealne... ale dobry test na PO4 od JBL stoji cez 12€, jeden mam objednany a cakam nan uz 2 tyzdne.
tie tmave stetinky na okrajoch listov je riasa parazitujuca na odumierajucich starych listoch odkial si rastlina cerpa ziviny do novych, t.j. presun makroziviny do novych (bud dusik alebo fosfor). Ja som 3 roky sledoval NO3 s testom sera v mojich akva a nikdy neklesli pod 10 mg/l (aj preto u mna nikdy neprepukla sinica) a to som prevazne hnojil len krmivom. Napriek tieto prejavy su mi zname, preto skor tipujem fosfor. Limnophila tiez nevyza najlepsie ako u mna kedysi... odkedy pridavam fosfor tak aj spodky su u mna pekne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2017 11:52 Muž @ zervan [862] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: MichalV
Tak podľa mňa by bolo najjednoduchšie to proste zmerať a podľa toho sa zariadiť :) Pozeral som aj fotky v prezentácii, napr. Limnophila má dole zožltnuté staré listy a veľmi sa naťahuje... Mal som ju a ak bolo dosť živín, bola veľmi široká a nie taká vychudnutá. Potom som ju vyhodil, lebo rástla neudržateľne rýchlo (nebavilo ma 2 razy do týždňa ju zastrihávať). Lenže - ja pridávam aj CO2, to mení situáciu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2017 11:46 Muž @ MichalV [50] Re: Maq
mozno mas pravdu, ale ja som sa s rastlinami v mojich akva trapil 2 roky, myslim ze som tomu dal casu az az ale nikam to neviedlo. Niektore priznaky, ktore badam na tychto rastlinach pripominaju prave tie moje kedysi a mne pomohol jedine fosfor a ze som skusal toho dost.
Je na nom koho radu si zoberie k srdcu. Mozno radim zle, ale pridat fosfor je eurova zalezitost s rychlim ucinkom. Ak to nepomoze, aspon ubudne jedna neznama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.02.2017 10:12 Muž @ Maq [1540] Re: zervan, MichalV
Pánové, když se někdo zeptá, co chybí, tak vy přijdete s náměty. Docela důmyslnými, to jo, já si vaše příspěvky rád čtu. Ale v tomto případě... vážně něco chybí?
Ancistrus škodí, to je jasné.
Echinodory nejspíš přelistovávají.
Vallisnerie jsou potvory nevyzpytatelné, někdy rostlou jak blázen, jindy takhle laborují, zejména v mladých akváriích. Jestli víte co s tím, poraďte - mně taky nerostou.
Celkově však vidím rostliny v nadstandardně dobrém stavu, a v takové situaci bych nic neměnil. :-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2017 09:17 Muž @ MichalV [50] Re: zervan
ja by som povedal ze dusicnanov je dost, ale fosforu bude malo a preto sa tie dusicnany hromadia a rastliny zivoria. Nasvecuju tomu okraje/spicky starych listov.
Profit neobsahuje fosfor a dnesne krmivo zvacsa toho fosforu ma malo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2017 07:31 Muž @ zervan [862] - baví ma skúšať náročnejšie rastlinyRe: misi6
Podľa fotiek by som povedal, že chýbajú dusičnany. Ono 90 W na 150/200 l je dosť silné svetlo a mohli sa vyčerpať, ak by nelimitoval uhlík (čo pri "tekutom" neviem, či nastane). Lenže pri meraní 1. 1. ich bolo veľa a rybiek tam nie je málo, tak neviem - treba znovu zmerať. Koľko má tá voda zo studne? Určite aspoň nejaké, výmena vody by doplnila, ak by predsa šlo o nedostatok. Tretina vody raz za tri týždne nie je veľa, to už môžu byť nahromadené aj rôzne odpady - možno je problém len v tom.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 22:48 R Muž @ afc1886 [1629] Re: misi6
Na 3 fotce to je jeho práce.
EDIT- oprav si prezentaci,když už tam není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 22:46 Muž @ misi6 [0] Re: afc1886
ancistruse jsem právě kvuli nekterym rostlinkam před měsícem přelovil a otrhal spatne listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 22:44 R Muž @ afc1886 [1629] Re: misi6
A řekl bych,že ti tam pomáhá i ancistrus.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.02.2017 22:36 Muž @ Maq [1540] Re: misi6
Trpělivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.02.2017 22:26 Muž @ misi6 [0] – Rostlinky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, hnojím profitem a přidávám železo. A myslím, že rostlinkám něco chybí. Nevíte co ?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2017 19:26 Žena @ Irbis191 [12] – Nejdou
Ahoj všichni! Prosím o radu: začala mi hnít hydrocotyle (rostla jako pominutá, takový plevel) a jeden echinodor... Jediná rostlina, které se tam opravdu daří je anubias. Možná je na ně voda moc kyselá. Nevím. :-O nevíte, čím to může být?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   28.01.2017 16:57 Muž @ NHKG [2158] - Jihoamerické Cichlidy a eLkaRe: misi6
Díry se nezacelí. Poškozené listy odstraň.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] ...... 23 24

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny Přidat příspěvek • Zobrazeno 22721x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/15083-rostlinam-se-nedari