Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Cyprinion macrostomus a trocha asociací...

 

Články » Cyprinion macrostomus a trocha asociací...   Vytisknout tuto stránku 

Cyprinion macrostomus a trocha asociací...

Publikováno: 17.04.2012 • Autor: © invalida • Rubrika:

Tahle ryba Cyprinion macrostomus je rybkou poměrně neznámou, i když zase až tak moc možná taky ne. Její význam pro akvaristiku je v podstatě mizivej, ale možná by za zmínku stála.

Že ste vo ní v životě neslyšeli?

Tak naznačím... Kangal!

Nic?

Horský údolí! Zase nic?

Turecký lázně? Aha už se chytáte?

Ne... kaprovitá garra rufa je fakt jiná rybka, i když je ze stejný nádrže. Akorát ta nádrž nejni akvárko. A je to ta míň známá, a to i přesto, že možná odvádí stejnej díl práce.Tohle je totiž taky pracovní rybí plemeno.

Dobrá, tak se pokusím vám nastínit to, k čemu je tahle rybka prospěšná akvaristům, a neakvaristům to nejspíš bude fuck, nebo jak se to píše.

Přesto už sou známý pokusy a chov týdle ryby v akvárku. Mě se teda podařilo najít pokustóny akorát v Izraeli, Argentině a Paraguayi.

Když sem se ptal na zkušenosti, tak mě zaujala informace od paraguajskýho kolegy. "Je napíšu hovad" Z toho sem fakt nebyl asi 2 hodiny. On je totiž Chozé děsně hrdej na to, že má český předky. A má pocit, že umí dobře česky.

Ale jeho čeština je trošku na úrovni mý znalosti Australský poezie dvacátejch let minulýho století. Takže mi nezbylo nic jinýho, než se zeptat, i když jsem v podstatě diplomat.

Takže v překladu "Je napíšu hovad" znamená... prostě po čtvrtým písmenu je mezera, místo š je č a hovad je chovat. Proč nechápal, že nechápu, to fakt nechápu.

I když je mi jasný, že tahle rybka má fakt specifický nároky ať už teplotní, tak taky naprosto unikátní hodnoty některejch látek. Z těch známějších látek uvedu především hořčík, ale hlavně selen.

Vlastně se dá říct, že tahle rybka má podobný nároky jako má notoricky známá Garra rufa. A ve svý domovině má hodně božskou pověst. A to z ní dělá i poměrně značně zajímavej artikl a způsob jejího chovu začíná až na utajenejch postupech označovanejch americkým výrazem nou hau.

Tahle rybka spolupracuje na léčbě kožních nemocí a komerčně je známá především u psoriatiků česky řečíno lupenkářů. V dalších řádkách se pokusím tuhle zas... nemoc přiblížit nepostižený populaci. Můžu ale udělat to, že popis choroby označím barevně, jako že... číst není nutno.

Psoriása je kožní onemocnění, který je specificky vošklivý na pohled. Když to polopatě, tak každej, kdo se s toudle nemocí potkal, už ví jaký je to pokoukání. Taková ty bílý fleky, ze kterejch se furt sypou šupiny a kurevsky to svědí, je pohled k nezapomenutí. Prej to má asi něco lehce přes 2%lidí. Jak je na tom lid akvaristickej, to nevím. Vlastní studii nemám a univerzity zadarmo nějaký neobecný data neposkytujou. Vono, když výzkumy platěj ty, co vyráběj prášky, tak těžko budou dávat moudra rybičkářům. Kšeft s léčivama vysvětluje i logiku.

Jenže v posledních letech vědátoři vyzvěděli, že ta lupenka (psoriasa) se vobčas zavrtá i do kostí a vnitřních orgánů. V případě kostí dokonce dokáže naprosto bez "ubrousků" sežrat celej kloub. Tomu se řiká teleskopický prsty. Podrobnosti ví strejda gůgl. Další věc je startovací mechanismus týdle choroby. Lapiduši tomu řikaj postraumatickej impuls, ale česky řečíno to je jakejsi start po úleku. Někdo si zláme haksnu, někomu stačí přečíst složenku.

Prostě stres jako takovej to nakopne. Další závěry těch študovanejch jsou, že to geneticky vovlivňuje obezitu a cévní choroby. Hlavně ta situejšn, kdy Ti cholesterol zas... cévy, a tím vlastně zvýší tlak a jiný drobnosti.

To se ve fyzice bere asi v sedmičce. A doktořině nehovim. Já vo léčení vim akorát to, že když králik blbě kouká, tak je dobrý mu ji řachnout za ušiska, pučit mu igelitovou deku a něžně ho uložit do mrazáku. To, aby časem nečučeli blbě všichni ušouni.

Ale to s tou obezitou (to jako vyžranost) mě silně potěšilo. Já blbec myslel, že mám panděro z bůčku a cmp (kleplej pepkou) z cigeret. Naštěstí je to jináč. .=) Za všecko může lupenka. Sem rád, že sem neposlech doktorský kecy vo dirtě, když to stejně nepomůže.

Takže tahle rybka v Kangalu lidem vožírá kůži kvůli tomu, že prej tam byl neustálej hlad, a tak se teta evoluce rozhodla využít tyhle potravní zdroje.

Já teda nevim, jak to tetka evoluce myslela, ale vod roku asi 1790 se traduje, že místní termální prameny sou dobrý.

Časem se z nich stala komerční záležitost v podobě lázní. Je to údajně jedinečná záležitost... ty rybí lázně. Cosi obdobnýho sice funguje v Pamíru a v určitým časovým období v jedný říčce na Aljašce, ale jelikož se o tom zatím nikdo nezmiňuje na gůglu, tak jakože jediný. O lázních vám gůgl ale poví a rád.

A jakže ta léčba v těch lázních probíhá? To se člověk vnoří do bazénu a okamžitě se na něj vrhnou tyhle rybky. Ať už de vo lupénku nebo jinou kožní chorobu, tak tihle hladovci vožerou zhuštělou kůži (psoriása prej 42x rychleji vyvíjí kůži a nános šupin je tudíž značnej), ale jsou jen jako předvoj známější garry ruffy.

V prvních dnech (2-4) je to poměrně nepříjemný a někdy až snesitelně bolestivý. Někdy dochází až k otvírání hnisajících ran a i krev může týct.

Možná to zní nehygienicky, ale prej není znám  řípad infekce pořízený ohryzem ryb. Ale ruku do vohně bych za to nedal. Náš starosta byl taky před pár lety u komoušů a už si to nepamatuje =), takže to berme s rezervou.

Takže ten ohryz kůže je jen jedna součást procesu. Další drahodárný (ceny v Kangalu sou supr pecka) vlivy sou teplota termálních pramenů. Prej to je 35-37 stupňů celsia. Já teda naměřil 34, ale u elektronickýho teploměru šmejd in čína je to tolerance přípustná. Další asi fakt speciální parametr bude ten selen a hořčík ve fakt silnejch koncentracích.

Další věcí je to, co mají rybky v tlamce. Podle všeho nic moc extra proti jinejm druhům kromě jednoho enzymu, kterej se myslim menuje ditranol.

Celkem často se lidi ptaj na to, jestli to rybám nevadí, furt žrát nemocnou kůži. Kupodivu ne, protože v termálních pramenech maj furt stejný podmínky a tudíž se tak nějak množej jako... tady u nás na severu.

Udává se na světovejch servrech, že se ryby sami detoxikujou, že sou na to vod přírody tak zařízený. Je jasný, že v přírodě se vyskytujou predátoři, že v pohodě žerou jedovatý hady nebo brouky, a nebo naše blbá býložravá koza žere i to jedovatý z agátu. A to údajně koza a žralok nemůže dostat rakovinu. To nemám vověřený, jen vim, že má hnusný mlíko.

Takže na tom něco může bejt.

Jenže vono je to podle mě trošku jinak. Tyhle rybky léčej jen do určitý velikosti, a to znamená za mlada. V době dospívání proběhne jakási hormonální bouře jako u všech živočichů.

Sekret v tlamce přestane obsahovat ten správnej enzym, ale hlavně... Rybky se  začnou něčím nespecifickým odlišovat od rybí mládeže. To znamená, že se buď včas odstěhujou jinam po odtékající říčce a nebo je poměrně rychle omladinou zařazena do potravního řetězce.

A odkud to vím? Možná by bylo krásný povídat o vyprávění prostýho rybáře. Ale já to mám vod Hasana, absolventa jedný Emerický university of... obor obor biolog přes ryby. Ale von se dneska živí jako prostej bankovní ředitel (víc to vynáší), ale má to jako koníčka. Takže se vo to furt zajímá. Všimnul si, že v lázeňským bazénku jsou jen rybky drobnějšího vzrůstu a celkem hodně měsíců věnoval pozorování jejich chování. Což ta dlouhodobost je fakt nutná, jak ví každej akvarista.

Po vobrání kůže nastupuje partnerská ryba garra ruffa na doobrání a opravdové vyhlazení. Kterejsi vědátor vypíchnul důležitost mikromasáže rybí tlamkou.

Nechci posuzovat důležitost garry v léčebným procesu ale... podle studie minesotskýho profesora je obsah léčivýho enzymu nižší než u vejš zmíněný čudly. Ale třeba jen neznáme všechny souvislosti.

Tahle následná rybí rota je pro svoji notorickou profláknutost ve světě využívaná na vožírání ztvrdlý kůže na patách atd. Jenže názory na to jsou ve světě různý.

Pedikůra rybama je ve světě vnímaná různě. V některejch státech U.S.A. nejni tahle činnost ani povolená, ale ani zakázaná.

Někde je zakázaná asi z principu. Údajně hygienický důvody.

Je teda s podivem, že se do kafe v automatu přidává mletej hliník, aby se nezalepovaly trysky. Ale s papírem a potřebným beranem z ouřadu.

Další celkem šílenej důvod zazněl kdesi z ochranářskejch sfér. Ryby kůži ožíraj jen vo hladu, a držet je vo hladu je tejrání. Za mě teda nou koment.

Tady u nás se rybky chovaj jen ty z druhý řady. Cyprinion macrostomus je podle mě ryba, kterou tady nikdo nechová. Ale nejsem pán bůh, takže... možná že i jo.

Další problém je to, že je prokázanej fakt, že v tlamkovým sekretu u uměle chovanejch rybek je jaksi nepřítomen ten enzym zázračnýho typu.

Takže takzvanej peeling rybkama u nás je takzvaně bezprizorní. Náš zákon slovo peeling nezná. Možná to má cosi do sebe, ale já bych si kousek mě v akvárku nemáchal. Jde vo to, že v akvárku asi máme pěknej humus ve vodě a přendavat ryby do čistý vody může bejt vo rybím stresu.

Tak nevím. V akvárku už se odchov podařil, ale co s tou komercí?


Venca 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 24x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 17.04.2012 Upraveno: 17.05.2012 Přečteno: 345x

Schválili: Bob66 *** 12.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
26.02.2010*****Jak fotografovat akvárium - určeno pro začátečníky4487x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1482x
27.12.2017*****Nová kniha o akvaristice522x
14.01.2011*****Živý písek.1644x
03.06.2006*****Jak sestrojit skříňku do 1500 Kč14305x
21.04.2011*****Žena akvaristka1376x
26.11.2009*****Jak jsem bojoval z ruduchou2812x
22.10.2011*****Když si ostatní dělají legraci...513x
03.09.2012*****AKVARISTIKA216x
07.03.2011*****Úvaha : Nevhodná nádrž1475x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 6 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [6] LinaDee® 09.03.13 13:25
Zase něco, co jsem nevěděla. Garru ruffu znám, ale tu druhou ne.

Reagovat na tento komentář [5] Avona® 24.05.12 17:29
Teda, hodně zajímavý a poučný - a co čtvereček?

Reagovat na tento komentář [4] tomikku® 22.05.12 16:09
zajímavé dobře napsané a i k zamyšlení, líbilo se mi to

Reagovat na tento komentář [3] trnorep® 21.05.12 02:32
Perfektní článek, ostatně jako všechny ostatní. Těším se na další a samozřejme palec nahoru :)

Reagovat na tento komentář [2] maru® 20.05.12 00:08
Asi známe všichni oždibování rukou ponořených v akva, a to nic nepříjemnýho není. klidně bych zkusila nechat se ozobat i touto rybkou :-)

Reagovat na tento komentář [1] Žabka® 19.05.12 21:32
Dobrý článok, je zaujímavé, že sú tu vždy slová kritiky, ale keď sa vyskytne jeden článok fakt k veci, nie je tu ani riadoček..Asi všetci pozerajú po hikeji fucik..Každopádne palec navrch Vašku:)

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...568x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1247x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...866x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1252x
17.07.2012*****Detektivka...761x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1427x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy504x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1146x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1061x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?645x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...484x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2198x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1303x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...906x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1314x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce508x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1097x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1006x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...640x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1137x
01.01.2012*****Bilance...509x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...767x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...953x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...676x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1335x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...679x
23.10.2011*****Vodní pavouci...796x
21.10.2011*****Doprava krevetek...984x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!749x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...985x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...729x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...835x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...582x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1354x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...914x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1482x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2186x
18.03.2011*****Tolerance1161x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1809x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2362x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1405x
16.02.2011*****Teoreticky...1522x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1074x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1185x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1002x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1049x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.981x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...908x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1468x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1179x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1449x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1824x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2477x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1792x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3017x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1623x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2307x
23.09.2010*****Tři prvňáci1408x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3426x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/952-cyprinion-macrostomus-a-trocha-asociaci