Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaměněný písmeno a vězni skla

 

Články » Zaměněný písmeno a vězni skla   Vytisknout tuto stránku 

Zaměněný písmeno a vězni skla

Publikováno: 02.12.2010 • Autor: © invalida • Rubrika: Zábava

Nějak mě po dnešním běhání kolem rybníka bolej nožičky i s berličkama. Byl sem tam s dětma vokouknout rybník. Jako že u nás v lese v rybníčku je sice napohled voda špinavá, ale jinak je čistá, protože se tam válej lastury ze škeblí. Prostě nic nemusí bejt tak, jak vypadá na první pohled. A protože mě ty haksny fakt bolej a i když si pořád říkám, spát, spát, nejde to! Tak přehodím písmeno a místo spát budu psát=)

Vono jedno blbý písmeno udělá pěknou paseku. Těch překlepů a špatně zkopírovanejch latinskejch i českejch jmen je tady mraky. Takže už sem s radama vofafrnější. Když mi někdo přijde, že jako všude byl a tyká si i s náčelníkem úřadu pro vyšší politiku a jiný věci zbytečný, ujišťuju se jednoduchym testem. Když se ho zeptám kostelnicky na to, jestli někdy měl v akvu klokana nebo madagaskarskou poloopici, dost často se takovej chytrák lapí, a já mám klid. Vím, na čem sem! Ten, co máčí v akva vlaštovku a sám tomu věří, nestojí za řeč..utluče se sám. Docela často se mi totiž stalo, že v dobrý víře, hledám informace, který sám nevím, člověku, kterýho neznám. Zvláštní rybu nebere ani pan gůgl, a to já s ním moc nekamarádím. Prostě bez písmena nesmysl, to samý se zaměněným písmenem. Nakonec z toho vyleze zabitá hodina a maník z počítačový generace. Prej ho to jen tak zaujalo. A já si pak připadnu jak pitomec. Dost mě zaráží, že mi z prdelákova scháníme lidem z Prahy. Prostě nechápu, jak někdo něco v Praze nemůže sehnat. Rád poradím, ale když někdo řekne, že tam nepojede, protože je to 2 hodiny tramvají, jde to mimo mý duševní schopnosti.

Ale jsou i lidi, co si poradit nechaj a tak tady pro ně něco nadatluju. Chtěl bych lehce popsat, čím by se asi tak měl řídit človíček, než si něco dá do nádrže. A do tý nádrže se dává něco na dno, to jako štěrk nebo písek. Kytky, ryby, šutry a nějakou vodu. Můžem dát i nějaký jiný potvory,třeba šneky, škeble, žáby nebo krevety a raky.

Když se tomu chceme fakt věnovat, chce si to uvědomit jednu věc. Ať máme akvárko jen na koukání, nebo na chov případně i na přivýdělek, rozhodně to nejsou dostihy. Nemělo by bejt rozhodující nějaký hodnocení nebo bodování či něco takovýho. Je potřeba si uvědomit, že první z tisíce nedělám jen já ale hlavně těch 999 lidí za mnou.

Rozhodující by mělo bejt především to jak se cejtěj ryby!!!!!

Rozhodující by mělo bejt především to jak se cejtěj ryby!!!!!

Rozhodující by mělo bejt především to jak se cejtěj ryby!!!!!

Začnu tím, co dáme na dno. Dáme tam nějakej písek nebo kamínky. Vznešeně se  tomu říká substrát. Písek by neměl bejt moc jemnej, aby ho nevířil filtr ani ryby. Ale zase takovej krunýřovec síťovanej (odborně gibík =) ) zanešenej pískem je úžasnej. Ale zrovna touhle rybou bysme asi začínat neměli. Docela dost naroste a to fakt rychle. A většina lidí nezačíná s velkou vanou. Písek má eště jednu nepříjemnou vlastnost, vlastně dvě!!! Kořeny v tom lehko zahnívaj a ryby nebo jiný osazenstvo, který dloube do dna, snadno udělá hladinový zelí i z toho, co patří na dno. Takže je lepší tam dát nějaký kamínky. Hrubost může bejt různá, ale úplně hrubej štěrk bych nedoporučoval. Důležiťácky se hrubosti říká frakce. Řek bych, že tak kolem 3-4 milimetrů by mohlo bejt akundrát. Štěrk by neměj bejt hrubej, aby si ryby nedřeli panděra a neměl by vobsahovat vápenec..To se zkouší voctem. Ale pozor, když třeba kápnu na vopuku, nic se nestane..kapka je málo a šumění je víc slyšet než vidět. Někdo tvrdí, že tmavý dno je lepší, že víc vyniknou barvy. Je to možný, ale ono každý dno je za čas tmavý. Dneska je možný sehnat substrát i barevnej, klidně pastelově oranžovej. Co si o tom myslím já, není podstatný, protože estetika není zatím trestná. A pokud to není vyloženě řvavá barva, kerá by rušila ryby a nebo to není ostrý nebo jedovatý vod barev, nezatracoval bych to. Je to stejný asi jako když má někdo na prdeli vykérovanýho Jirku Paroubků..Je to sice nevkusný, ale na druhou stranu to ničemu nevadí. Prostě si myslím, že ryba nebo jiná potvora ve skleněný bedně se cejtí jako člověk v base. Není pro něj až tak důležitý, co má na podlaze za lino.

Dál si tam můžem dát šutry, a to zcela podle vlastního vkusu. Jinak platí to samí jako u štěrku! Netoxicita, neostrost hran a ne vápenec. Ale zase s rozumem. Tady v okolí má spoustu lidí mušličky nebo opuku se zkamenělinou. A běžný rybky ok! Jen se to usazuje na skle.

Jinej druh dekoracew je dřevo nebo třeba kokosová skořápka. Kokos s dírou je supr úkryt pro ancíky. Dutá větev taky. Dřevo může bejt vlastním nálezem a nebo ze kšeftu. Jestli si myslíte, že kupovaný dřevo je jen z těžkejch cizozemskejch stromů, tak jste na omylu. Hodně často se objevuje třeba borovice blatka, která jak je patrný ze jména, roste na jihočeských blatech. Když budeme brát dřevo z přírody, chce to dodržet nějaký drobný zásady. Že by se nám dřevo mělo líbit snad nemusím připomínat. Platí zásada že čím tvrdší dřevo, tím dříve přestane plavat. Nejlepší dřevo je nejlíp najít už neplavací třeba v potoce. Jenže třeba dutou větev těžko najdete ve vodě. Teda možná najdete, ale dost těžko v nerozpadlým stavu. Ale jinak si tam fakt můžeme dát skoro každý dřevo. Až na malý vyjímky jako je třeba břečťan. Ten obsahuje látky, který se rybám moc nelíbí. Dřevo ale barví vodu a trvá to pár tejdnů až pár měsíců. Takže nejlepší je to z rybníka, který už je vymáčený. Ale třeba takovej vrbovej kořen, vyrvanej ze břehu řeky a s vlasovejma kořenama je tak suprovej úkryt pro potěr a nebo krevety, a taky to klidně v akvárku roste dál, že vůbec nevadí, že je to dřevo měkký a spíš plave než ne. Vyplatí se pohrát si s upevněním.

Když si vybíráme nějakou tu zeleninu do nádrže, tak máme na mysli pár aspektů! Asi by se nám měla taky líbit, ale pro začátek bychom si neměli vybírat nic moc náročnýho. Za prvý, ty náročný kytky blbě rostou a sou drahý jak prase. A za druhý, myslím že i pampeliška je hezčí než orchidej živořící v květináči. Prostě taková hnědovka zaroste akva za chvíli, a drahý druhy se furt dokupujou a furt je to holý.

A konečně došlo na obyvatelstvo! To by asi taky chtělo trochu něco vědět, než tam něco hodíme. Především bych řek, že ryby by neměli bejt na různym stupni potravního řetízku=) Dost vadí vzájemná sežratelnost. Představte si život s blbým nebo agresívním sousedem. Tak by se ryby cejtili. Pak by sme měli koukat třeba na hejnovost..jak by se vám líbilo sedět doma na... místo chození třeba na pívo nebo na místa, kde se scházej lidi, který se kroutěj jak po botulínový otravě masem a říkaj tomu diskotanec. Ale nepřerybňovat ani výhledově!!!!!!!!!.

Osvětlení akva je taky důležitý. Kolik watů na litr a tak asi vyčtete jinde. Jenom chci poradit s výběrem zářivek. Taková speciální zářivka stojí 3x i víckrát víc než taková 840 třeba. A ta udělá mnohdy lepší službu než něco špecl. Ale to se dá taky snadno dočíst.

Jo a k údržbě si najděte výraz odkalovací zvon a nitrifikační bakterie. Pro začátek to bohatě stačí.

Začal padat sníh, takže se na něj půjdu podívat a zachovám se ekologicky. Sám napad sám sleze=) Tím se s Váma loučím a podpisy až na letišti...                                                               Václav

P.S nemám nic proti Pražákům..jen sem popsal svůj dojem.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 20x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 02.12.2010 Upraveno: 02.12.2010 Přečteno: 1812x

Schválili: Bob66 ** 07.01.13 • Jarka ** 27.01.14 • Rex ** 27.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1394x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1105x
29.06.2014*****Výstava - Pod hladinou Vltavy241x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...671x
16.01.2013*****Jací jsme, aneb akvarijní abeceda...55x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1614x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...903x
11.02.2007*****Akvaristický výlet do Hradce Králové-10/02/2007747x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1797x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1180x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[14] LinaDee® 06.03.2013
Zajímalo by mě, kdy se od tvých článků odtrhnu dneska... viděla bych to na půlnoc :)

[13] sirPavol® 12.07.2011
Tak kniha je super napad... Zbierka fejtónov :)

[12] miklaras® 18.12.2010
invalida by měl vydat knihu. Škoda, že už mu Bohumil Hrabal nemůže závidět literární styl. Já jsem nadšená!

[11] Pekische® 12.12.2010
Velmi, ale velmi výstižné. Za zdánlivě relax textem se skrývá mnoho vážně míněného...

[10] Kníže Máz® 11.12.2010
Moc hezký článek, škoda že se lidi víc nazajímají o to co je dobré pro ryby, i když každý dělá chyby a chybovat je lidské! A hlavně chybama se člověk učí i když to občas odnesou naši miláčci. Ti co říkají že nechybují nejsou lidi. Pokud jde o to kdo kde bydlí, tak je to jedno všude najdete od všeho kousek. No a že to kolikrát je pořádnej kousek.... tak to už snad poznal každý z nás. Já jsem pražák a dodnes jsem nepochopil, jak někdo může hned vědět jaký kdo je podle toho kde bydlí! Beru to tak že jak se narodíš, hned můžeš za to kde bydlíš, nebo rodiče? Omlouvám se nechal sem se unést, neboť mě dnes nasral jeden pražák. Zlatý rybičky ještě že ja máme!!! Jen tak dál a přeji vám co nejméně srážek s blbounama!!!!!!!!

[9] lucius® 09.12.2010
Super, super článek, moc se mí líbí Váš psací styl. Výborný. Obsah také. Moc oceňuju to, že se snažíte pomoct, prosím vytrvat, najdou se i tací, kteří jsou za to hrozně vděční. :) Díky.

[8] Marfy® 08.12.2010
Super, jako vzdy! :)

[7] Landvir® 02.12.2010
Pěknej článek jako vždy a nakonec jsem se zase zasmál :D

Upravit [6] ® 02.12.2010
suprovej článek :-)

Upravit [5] ® 02.12.2010
byla radost to číst, velice pěkný článek

[4] Chalybda® 01.12.2010
Hezky jsi to napsal, Václave. Neboj, já si to tak neberu, já vím, ře jsme tady trošku rozmazlený...

[3] hlavson® 01.12.2010
Přečteno, ohodnoceno palcem nahoru.

[2] Bob66® 01.12.2010
Opět si nezklamal :) U tvých článků je to vždy příjemné odreagování.

[1] filipsi® 01.12.2010
Sam napad, sam sleze, jen tu cestu k autu si rano budu muset vyhazet, a to iglu za me taky nikdo o vikendu nepostavi :) (ale s detskou pomoci to pujde)

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...554x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1225x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...854x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1194x
17.07.2012*****Detektivka...743x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1399x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...334x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy500x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1129x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1043x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?634x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...475x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2123x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1278x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...879x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1299x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce496x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1090x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...995x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...630x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1105x
01.01.2012*****Bilance...505x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...752x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...928x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...670x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1297x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...671x
23.10.2011*****Vodní pavouci...785x
21.10.2011*****Doprava krevetek...957x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!741x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...970x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...724x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...822x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...575x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1328x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...907x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1474x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2158x
18.03.2011*****Tolerance1153x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1797x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2259x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1394x
16.02.2011*****Teoreticky...1496x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1067x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1180x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..987x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1042x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.974x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...903x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1451x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1163x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1438x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2461x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1783x
11.11.2010*****Ukradený dřevo2994x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1614x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2296x
23.09.2010*****Tři prvňáci1400x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3412x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/553-zameneny-pismeno-a-vezni-skla