Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Zaměněný písmeno a vězni skla

 

Články » Zaměněný písmeno a vězni skla   Vytisknout tuto stránku 

Zaměněný písmeno a vězni skla

Publikováno: 02.12.2010 • Autor: © invalida • Rubrika: Zábava

Nějak mě po dnešním běhání kolem rybníka bolej nožičky i s berličkama. Byl sem tam s dětma vokouknout rybník. Jako že u nás v lese v rybníčku je sice napohled voda špinavá, ale jinak je čistá, protože se tam válej lastury ze škeblí. Prostě nic nemusí bejt tak, jak vypadá na první pohled. A protože mě ty haksny fakt bolej a i když si pořád říkám, spát, spát, nejde to! Tak přehodím písmeno a místo spát budu psát=)

Vono jedno blbý písmeno udělá pěknou paseku. Těch překlepů a špatně zkopírovanejch latinskejch i českejch jmen je tady mraky. Takže už sem s radama vofafrnější. Když mi někdo přijde, že jako všude byl a tyká si i s náčelníkem úřadu pro vyšší politiku a jiný věci zbytečný, ujišťuju se jednoduchym testem. Když se ho zeptám kostelnicky na to, jestli někdy měl v akvu klokana nebo madagaskarskou poloopici, dost často se takovej chytrák lapí, a já mám klid. Vím, na čem sem! Ten, co máčí v akva vlaštovku a sám tomu věří, nestojí za řeč..utluče se sám. Docela často se mi totiž stalo, že v dobrý víře, hledám informace, který sám nevím, člověku, kterýho neznám. Zvláštní rybu nebere ani pan gůgl, a to já s ním moc nekamarádím. Prostě bez písmena nesmysl, to samý se zaměněným písmenem. Nakonec z toho vyleze zabitá hodina a maník z počítačový generace. Prej ho to jen tak zaujalo. A já si pak připadnu jak pitomec. Dost mě zaráží, že mi z prdelákova scháníme lidem z Prahy. Prostě nechápu, jak někdo něco v Praze nemůže sehnat. Rád poradím, ale když někdo řekne, že tam nepojede, protože je to 2 hodiny tramvají, jde to mimo mý duševní schopnosti.

Ale jsou i lidi, co si poradit nechaj a tak tady pro ně něco nadatluju. Chtěl bych lehce popsat, čím by se asi tak měl řídit človíček, než si něco dá do nádrže. A do tý nádrže se dává něco na dno, to jako štěrk nebo písek. Kytky, ryby, šutry a nějakou vodu. Můžem dát i nějaký jiný potvory,třeba šneky, škeble, žáby nebo krevety a raky.

Když se tomu chceme fakt věnovat, chce si to uvědomit jednu věc. Ať máme akvárko jen na koukání, nebo na chov případně i na přivýdělek, rozhodně to nejsou dostihy. Nemělo by bejt rozhodující nějaký hodnocení nebo bodování či něco takovýho. Je potřeba si uvědomit, že první z tisíce nedělám jen já ale hlavně těch 999 lidí za mnou.

Rozhodující by mělo bejt především to jak se cejtěj ryby!!!!!

Rozhodující by mělo bejt především to jak se cejtěj ryby!!!!!

Rozhodující by mělo bejt především to jak se cejtěj ryby!!!!!

Začnu tím, co dáme na dno. Dáme tam nějakej písek nebo kamínky. Vznešeně se  tomu říká substrát. Písek by neměl bejt moc jemnej, aby ho nevířil filtr ani ryby. Ale zase takovej krunýřovec síťovanej (odborně gibík =) ) zanešenej pískem je úžasnej. Ale zrovna touhle rybou bysme asi začínat neměli. Docela dost naroste a to fakt rychle. A většina lidí nezačíná s velkou vanou. Písek má eště jednu nepříjemnou vlastnost, vlastně dvě!!! Kořeny v tom lehko zahnívaj a ryby nebo jiný osazenstvo, který dloube do dna, snadno udělá hladinový zelí i z toho, co patří na dno. Takže je lepší tam dát nějaký kamínky. Hrubost může bejt různá, ale úplně hrubej štěrk bych nedoporučoval. Důležiťácky se hrubosti říká frakce. Řek bych, že tak kolem 3-4 milimetrů by mohlo bejt akundrát. Štěrk by neměj bejt hrubej, aby si ryby nedřeli panděra a neměl by vobsahovat vápenec..To se zkouší voctem. Ale pozor, když třeba kápnu na vopuku, nic se nestane..kapka je málo a šumění je víc slyšet než vidět. Někdo tvrdí, že tmavý dno je lepší, že víc vyniknou barvy. Je to možný, ale ono každý dno je za čas tmavý. Dneska je možný sehnat substrát i barevnej, klidně pastelově oranžovej. Co si o tom myslím já, není podstatný, protože estetika není zatím trestná. A pokud to není vyloženě řvavá barva, kerá by rušila ryby a nebo to není ostrý nebo jedovatý vod barev, nezatracoval bych to. Je to stejný asi jako když má někdo na prdeli vykérovanýho Jirku Paroubků..Je to sice nevkusný, ale na druhou stranu to ničemu nevadí. Prostě si myslím, že ryba nebo jiná potvora ve skleněný bedně se cejtí jako člověk v base. Není pro něj až tak důležitý, co má na podlaze za lino.

Dál si tam můžem dát šutry, a to zcela podle vlastního vkusu. Jinak platí to samí jako u štěrku! Netoxicita, neostrost hran a ne vápenec. Ale zase s rozumem. Tady v okolí má spoustu lidí mušličky nebo opuku se zkamenělinou. A běžný rybky ok! Jen se to usazuje na skle.

Jinej druh dekoracew je dřevo nebo třeba kokosová skořápka. Kokos s dírou je supr úkryt pro ancíky. Dutá větev taky. Dřevo může bejt vlastním nálezem a nebo ze kšeftu. Jestli si myslíte, že kupovaný dřevo je jen z těžkejch cizozemskejch stromů, tak jste na omylu. Hodně často se objevuje třeba borovice blatka, která jak je patrný ze jména, roste na jihočeských blatech. Když budeme brát dřevo z přírody, chce to dodržet nějaký drobný zásady. Že by se nám dřevo mělo líbit snad nemusím připomínat. Platí zásada že čím tvrdší dřevo, tím dříve přestane plavat. Nejlepší dřevo je nejlíp najít už neplavací třeba v potoce. Jenže třeba dutou větev těžko najdete ve vodě. Teda možná najdete, ale dost těžko v nerozpadlým stavu. Ale jinak si tam fakt můžeme dát skoro každý dřevo. Až na malý vyjímky jako je třeba břečťan. Ten obsahuje látky, který se rybám moc nelíbí. Dřevo ale barví vodu a trvá to pár tejdnů až pár měsíců. Takže nejlepší je to z rybníka, který už je vymáčený. Ale třeba takovej vrbovej kořen, vyrvanej ze břehu řeky a s vlasovejma kořenama je tak suprovej úkryt pro potěr a nebo krevety, a taky to klidně v akvárku roste dál, že vůbec nevadí, že je to dřevo měkký a spíš plave než ne. Vyplatí se pohrát si s upevněním.

Když si vybíráme nějakou tu zeleninu do nádrže, tak máme na mysli pár aspektů! Asi by se nám měla taky líbit, ale pro začátek bychom si neměli vybírat nic moc náročnýho. Za prvý, ty náročný kytky blbě rostou a sou drahý jak prase. A za druhý, myslím že i pampeliška je hezčí než orchidej živořící v květináči. Prostě taková hnědovka zaroste akva za chvíli, a drahý druhy se furt dokupujou a furt je to holý.

A konečně došlo na obyvatelstvo! To by asi taky chtělo trochu něco vědět, než tam něco hodíme. Především bych řek, že ryby by neměli bejt na různym stupni potravního řetízku=) Dost vadí vzájemná sežratelnost. Představte si život s blbým nebo agresívním sousedem. Tak by se ryby cejtili. Pak by sme měli koukat třeba na hejnovost..jak by se vám líbilo sedět doma na... místo chození třeba na pívo nebo na místa, kde se scházej lidi, který se kroutěj jak po botulínový otravě masem a říkaj tomu diskotanec. Ale nepřerybňovat ani výhledově!!!!!!!!!.

Osvětlení akva je taky důležitý. Kolik watů na litr a tak asi vyčtete jinde. Jenom chci poradit s výběrem zářivek. Taková speciální zářivka stojí 3x i víckrát víc než taková 840 třeba. A ta udělá mnohdy lepší službu než něco špecl. Ale to se dá taky snadno dočíst.

Jo a k údržbě si najděte výraz odkalovací zvon a nitrifikační bakterie. Pro začátek to bohatě stačí.

Začal padat sníh, takže se na něj půjdu podívat a zachovám se ekologicky. Sám napad sám sleze=) Tím se s Váma loučím a podpisy až na letišti...                                                               Václav

P.S nemám nic proti Pražákům..jen sem popsal svůj dojem.

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 18x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 02.12.2010 Upraveno: 02.12.2010 Přečteno: 1827x

Schválili: Bob66 ** 07.01.13 • Jarka ** 27.01.14 • Rex ** 27.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1157x
16.01.2007*****Páteční výlet Praha-Mělník-Tábor756x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
15.02.2009*****Obří akvárium HK2820x
26.12.2010*****Kapr na štědrovečerním stole akvaristy ?1222x
17.07.2012*****Detektivka...762x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
28.10.2010*****Ve městě je nový šerif aneb jak jsem se stal spolupracovníkem :-)1985x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
29.03.2015*****ZOO MOŘSKÝ SVĚT Praha výstaviště403x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 14 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [14] LinaDee® 06.03.13 19:33
Zajímalo by mě, kdy se od tvých článků odtrhnu dneska... viděla bych to na půlnoc :)

Reagovat na tento komentář [13] sirPavol® 12.07.11 22:01
Tak kniha je super napad... Zbierka fejtónov :)

Reagovat na tento komentář [12] miklaras® 18.12.10 19:24
invalida by měl vydat knihu. Škoda, že už mu Bohumil Hrabal nemůže závidět literární styl. Já jsem nadšená!

Reagovat na tento komentář [11] Pekische® 12.12.10 00:25
Velmi, ale velmi výstižné. Za zdánlivě relax textem se skrývá mnoho vážně míněného...

Reagovat na tento komentář [10] Kníže Máz® 11.12.10 07:03
Moc hezký článek, škoda že se lidi víc nazajímají o to co je dobré pro ryby, i když každý dělá chyby a chybovat je lidské! A hlavně chybama se člověk učí i když to občas odnesou naši miláčci. Ti co říkají že nechybují nejsou lidi. Pokud jde o to kdo kde bydlí, tak je to jedno všude najdete od všeho kousek. No a že to kolikrát je pořádnej kousek.... tak to už snad poznal každý z nás. Já jsem pražák a dodnes jsem nepochopil, jak někdo může hned vědět jaký kdo je podle toho kde bydlí! Beru to tak že jak se narodíš, hned můžeš za to kde bydlíš, nebo rodiče? Omlouvám se nechal sem se unést, neboť mě dnes nasral jeden pražák. Zlatý rybičky ještě že ja máme!!! Jen tak dál a přeji vám co nejméně srážek s blbounama!!!!!!!!

Reagovat na tento komentář [9] lucius® 09.12.10 08:37
Super, super článek, moc se mí líbí Váš psací styl. Výborný. Obsah také. Moc oceňuju to, že se snažíte pomoct, prosím vytrvat, najdou se i tací, kteří jsou za to hrozně vděční. :) Díky.

Reagovat na tento komentář [8] Marfy® 08.12.10 11:07
Super, jako vzdy! :)

Reagovat na tento komentář [7] Landvir® 02.12.10 11:45
Pěknej článek jako vždy a nakonec jsem se zase zasmál :D

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 02.12.10 11:05
suprovej článek :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [5] ® 02.12.10 09:38
byla radost to číst, velice pěkný článek

Reagovat na tento komentář [4] Chalybda® 01.12.10 23:13
Hezky jsi to napsal, Václave. Neboj, já si to tak neberu, já vím, ře jsme tady trošku rozmazlený...

Reagovat na tento komentář [3] hlavson® 01.12.10 22:06
Přečteno, ohodnoceno palcem nahoru.

Reagovat na tento komentář [2] Bob66® 01.12.10 20:54
Opět si nezklamal :) U tvých článků je to vždy příjemné odreagování.

Reagovat na tento komentář [1] filipsi® 01.12.10 20:42
Sam napad, sam sleze, jen tu cestu k autu si rano budu muset vyhazet, a to iglu za me taky nikdo o vikendu nepostavi :) (ale s detskou pomoci to pujde)

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1157x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1069x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...914x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce511x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1007x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...961x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...990x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2408x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
16.02.2011*****Teoreticky...1528x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1191x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1052x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1183x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1454x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/553-zameneny-pismeno-a-vezni-skla