Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Doprava krevetek...

 

Články » Doprava krevetek...   Vytisknout tuto stránku 

Doprava krevetek...

Publikováno: 21.10.2011 • Autor: © invalida • Rubrika:

Pořád mě překvapuje, na jakou blbost se lidi dokážou zeptat. Zrovna nedávno jsem si moh ukroutit palici.

Poslal sem človíčkovi pár krevetek, což občas dělám, a von nevěděl, jak je dostat z plastovky. Protože bylo ve flašce trochu růžkatce, tak se při vylejvání jakoby nalepovaly pod hrdlem. Ty, co nevytekli do akvárka, měli smůlu... většinu jich prstem dloubáčkem aspoň pochroumal... ne-li rovnou připravil vo životní funkce.

Tak trochu popíšu, jak na to..Třeba to někomu k něčemu bude. I když popravdě řečeno, i tohle určitě už někdo popsal a na netu to visí. Začnu tím nejdůležitým... prachama.

Když je to kousek, tak strčíme krevetky pod bundu a jedem. Použijem vlak, bus, nebo auto... ale na to byste přišli i sami. V létě je i kolobrnda přípustná.

Ale teď trochu vážně..

Většina lidí, co se krevetkama živí nebo přiživuje (myšleno chovem), nabízí posílání kurýrem Českých drah. Kdysi to bejvala celkem prima služba. A dokonce i cenově dostupná. Prostě se na jednom nádraží podal balíček a na druhým se dal vyzvednout. Cestoval nejkratším spojem a vyzvednout šel 24 hodin denně.

Bohužel ty doby sou už pryč. Kurýr je drahej, funguje jen v několika větších městech, ani všechna okresní to nejsou, a k vyzvednutí je taky jen vo ranní šichtu. (myšleno dopoledne, to pro nás, co sme chudý a nepohybujem se dobře moc nejni.

U drah to znamená většinou vod osmi do jedný... i když na dveřích je napsaná delší pracovní doba. Snad dokonce to berou jen některý vlaky... ale odkaz na kurýra je tady... tak hledej. http://www.cd.cz/cd-kuryr-on-line/ Mě osobně je to k ničemu, když mi přijde balík vo 40 kiláků dál. A to se eště živej obsah posílat asi nesmí.

Takže pošta... Já osobně posílám krevetky úplně nejobyčejnějším a tudíž nejlevnějším tarifem. To bejvá asi 43 korun. Sice tahle zásilka nejde sledovat, ale v době debilních telefonů a mejlů se lidi domluvěj i bez sledování. Vono na druhou stranu je pravda, že na formuláři sledování zásilek stejně přečtete akorát tendle nápis: Přepravováno k dodací poště... takže informace tůze užitečná.

Proč volím tento tarif? Dost často přijde balík dřív, než ten, co byl poslanej doporučeně, což samozřejmě znamená dráž. Ale podle váhy to bejvá tak do 70ti korun. Ale je možný balíček pojistit... za příplatek.

Jestli se krevetky takhle posílat směj nebo ne, to nevím a je mi to fuk. Zdravej rozum říká, že jo. Málokdy něco uhyne.

Další a dražší možnost je obchodní balík. Tam snad garantujou dopravu do 24 hodin, ale u nás na vsi tenhle balík neberou, takže to tak neznám. Berou ale EMS, což je zase dražší... bohužel je za tím vždycky kovbojka. Máme blbou poštmistrovou... dycky řiká, že to nikdo neposílá... že si vymejšlim... že je to složitý... prostě typicky český, jak to nejde. Ostatně stránky pošťáků sou pro inspiraci tady... http://www.ceskaposta.cz/

Vlastní balení.

Možná to není úplně odborně, ale já to takhle dělám. Nejdřív si vyberu plastovku. Nejlepší je vod čistý vody, vod tý sladký aspoň pořádně vymejem. Vod mlíka nedoporučuju. Tu nevymeješ tak dobře. Zkus to... vymejt, zavřít a za 3 dny čuchnout... Jo a flaška od ledovýho čaje má široký hrdlo a to taky může bejt plus.

Když bych měl vybrat jeden a půl nebo dva litry, tak volím dva. Je to o čtvrtinu víc místa. Plastovky sou levný. Třeba u nás v lese jich roste. Někdy se dá použít i něco většího, třeba i pětilitrovej kanystřík. V tom se daj i ryby poslat... jen se to nesmí. =)

Kanystřík se sežene tak, že ho koupíme... tady v domácích potřebách skoro za 200. Nebo vemem vod destilky... i s vodou asi za 40-50 korun.

Pak se dá koupit pitná voda v pětilitrový láhvi asi za 16 kaček. Ale kdo by pil tolik vody, že jo. Ale plastovka bohatě stačí na cca 20 krevetek... když jich posílám víc, beru i 2 láhve... 3 láhve... 16 láhví. =)

Do plastovky dáme asi tak třetinu vody...víc ne. Dost lidí si myslí, že víc vody je líp, ale vzduch je taky hodně důležitej. V plný flašce se nám krevetky udusej. Přidáme trochu kytek, třeba růžkatce. Jde o to, že se krevetky maj čeho držet a nestresujou se tolik.

Mám takovou malou vychytávku... když si víčko vod plastovky představíte jako škopíček... uříznu mu dno a ještě jednomu taky. Izolačkou slepím k sobě, našroubuju na flašku a nahoru našroubuju půlku druhý. Líp se tam krevetky nalejvaj a nahrazuje to třetí ruku.

A zároveň to odpovídá na častou otázku. Jak si je tam proboha dostal? =)

Vlastní balení už je jednoduchý... položím ji do krabice a vycpu okolo novinama. Já osobně používám letáky, který blbě hořej a tak nejsou ani na zatopení. Chce to vycpat okolo všude, takže je dobrý něco narvat do krabice před vlastním uložením. Prostě, aby to nebylo zateplený ze všech stran, ale láhev ležela na holým dně.

Když máme malou krabičku, můžem flašku i trošku ohnout. Jde to ale jen v odzátkovaným stavu. (fakt sem s pánem řešil vzkazama, že nejde ohnout)

Když je chladno...

Když je zima, tak dáme větší krabici a víc novin. Já ještě dělám to, že flašku vobalím hadrama. Takový ty dětský, co ženský maj doma v pytlích. Nosit už to nikdo nebude, dát to někomu je už blbý... třeba šmouha atd., ale vyhodit je to údajně škoda.

Když je fakt klendra, ba i mráz...

Prostě dám větší bednu, víc novin a víc hadrů. (už sem ženu elegantně zbavil několika pytlů=)) A nebo je možný v bedně zatopit.

Jak zatopit... Já to dělám tak, že naplním láhev horkou vodou do plna, vobalím ji několika vrstvama hadrů a přidám do bedny. Musí bejt ale pořádně vobalená, aby chladla pomalu a ne rychle. Mohla by nám krevetky přehřát. Prostě pomalu dohřívat prostor asi jako mísa knedlíků pod peřinou nebo oběd v troubě. Pro ty, co se živěj hambáčema a knedlíky kupujou, bohužel přirovnání nemám. Bacha na to, že plastovka změkne po nalití horký vody! Když máme pazoury volšový, tak radši někomu řekneme. Cizí vopařenina přece jen míň bolí. =)

Jaký to má nedostatky... řek bych žádný, když není člověk blbej, ale setkal sem se s tím, že pán opisoval můj způsob a krevetky i s horkou láhví zabalil do jednoho hadru...jak se říká, bav se s volem bez klacku. )=

Topit a izolovat se dá i skoro profesionálně například takhle.. http://www.wespa.cz/produkty/termoboxy.html a takhle http://www.zbozi.cz/action/19286/clickthru?c=aaFoxUbWdnjpMksl5JN9aqOLbfWCVBPx3AGxQ_kkxRu3cW39TELaD_9QNVwW-5ickbcCE5ZuRrBDYsnJBStKNiYB-evg256ItFXH84kKMVPFLTghyyjXS0m28gMUUFs_02rNLCtBOSvVbpepmOgGyalbv00KQs2S_9uE81Kf1LdIqJDPV7lgLH5tvTfru34rsCqaJOWbYYjO9VESzsVKpLZ4xl1q-k2cI5UOMBPjt-7xfrmXzENUuVybV2nygVSx7ra04814285VRs3t9l-JhjLFyPzebVlCN5Lh3xH5bl2ZuNndbqRHxK5ZOofImYnj ale to používám jen pro přátele.

Proč... Protože to něco stojí, lidi nevracej a když ano, tak je nutná cesta zpět a to taky něco stojí.

Důkazy..Vloni, když byly mrazy přes 20, tak varianta s láhví přežila 9 dnů beze ztrát.

Jak je to možný...nesmíte věřit všemu, co je kde napsaný, třeba nápis na pošťáckým autě strašně lže.

Co by mě potěšilo...byl bych rád, kdyby se vozval někdo, kdo vloni v zimě dostal krevetky... abych nebyl za mluvku.

Snad to někomu pomůže        Venca

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 48x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 21.10.2011 Upraveno: 21.10.2011 Přečteno: 980x

Schválili: Bob66 *** 28.01.13 • Jarka *** 19.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
06.08.2006*****Dekapsulace a dezinfekce vajíček Artemie6869x
11.04.2013*****Líhnutí Artemie (Žábronožky solné)2094x
11.05.2014*****Kožovec rybí68x
02.11.2017*****Návod ako odstrániť škrabanec zo skla akvária446x
27.05.2008*****Noční cvičení - 27.5.2008 01,15h1154x
22.10.2011*****Když si ostatní dělají legraci...510x
06.03.2014*****Výroba stolků pod akvárium za polovinu ceny...1112x
15.06.2008*****Akvarijní stolek12175x
20.01.2011*****Můj příběh s terčovci1528x
26.06.2008*****INTERŠTANDARD IHS 2004 - Triá533x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 16 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [16] LinaDee® 09.03.13 12:25
Fajn, velice dobrý návod :)

Reagovat na tento komentář [15] predator3313® 19.10.12 13:54
:) článek dobrý, ale dneska, když jsou v každem větším městě co chvilku burzy je podle mě zbytečné krevetky posílat. Dají se sehnad snadněji :) případně většinou stačí pohledat, a jistě někde poblíž je chovatel co by jich mohl pár postrádat.

Reagovat na tento komentář [14] tomikku® 16.01.12 08:39
je to trošku mimo ale dopravní předpisy ČD jsou opravdu na hlavu vemte si příklad. co chyhtne rychleji plamen?
a) papír
b) uhlí

ano tušíte správně papír je lepší. a čeho je víc v poštovním vagóně? ano opět tušíte správně papíru. Tak sakra proč papír není hořlavina a uhlí jo.

Proč to píšu, no kdysi dávno jsme se dostali k možnému kšeftu obchodovat s uhlím. A zákazník chtěl 3Kg jako vzorek (výhřevnost, popelnatost, obsah síry a tak) a nám se stím nechtělo jet 400 kiláků tak že to pošleme jako balík právě přes ČD Kurýra, a když stím pytlíkem zatřesli a zeptali se co v něm je tak mi troubové přiznali že uhlí a voni že je t hořlavé a že na to je spešl podmínka, prostě to dopadlo tak že jseme s tím pytlíkem nakonec jeli přes republiku autem. Jo a ten kšeft nevyšel.

Reagovat na tento komentář [13] Fugee® 01.11.11 16:42
Jestli se nepletu, tak se posílat nesmí, ale posílají se jako akvarijní rostliny, které jsou povolené.

Reagovat na tento komentář [12] koyack® 24.10.11 07:51
Se stím počítačem snad nikdy nenaučím. Krevetky od vás mě dorazili v pohodě k tomu Echinodorus tenellus, jávskej mech a pár zmrzlinovejch šneků jako bonus. Takže za jedna s hvězdičkou.


Reagovat na tento komentář [11] koyack® 24.10.11 07:39
Za sebe múžu říct

Reagovat na tento komentář [10] invalida® 23.10.11 06:16
Já myslím že bezobratlí se směj...ale kolonizátoři furt vymejšlej předpisy na ...budu slušnej..nic.

Reagovat na tento komentář [9] katterinecka® 22.10.11 20:15
právěže to myslím nedávno změnili a ryby už se posílat nesmí (co další živočichové to nevím)

Reagovat na tento komentář [8] Laduschka® 22.10.11 17:37
pěknej článek :) jen mě zarazilo, že uvádíte, že ČD kurýrem se nesmí posílat nic živého - mám takový pocit, že je v systému několik vyjímek, především akvarijní a terarijní živočichové, na jejich internetových stránkách to určo bude někde k nalezení - sama jsem tak cca 2 roky zpátky pár rybek takhle dostala a celkem v pohodě.. ;)

Reagovat na tento komentář [7] sikula® 21.10.11 21:20
Hm... a já jsem si myslel, že jsem s tou petflaškou objevil Ameriku... :-/

Reagovat na tento komentář [6] invalida® 21.10.11 21:14
Na kecy sem zvyklej...na naší poště sou ráno hodinu a vodpoledne 2....a já si dovoluju rušit a posílam balíky...někdy i 20 najednou...a to sem eště tak drzej že znám předpisy líp jak poštmistrová=)

Reagovat na tento komentář [5] katterinecka® 21.10.11 21:06
a nevadí jim na poště že ten balíček šplouchá? Taky jsem jednou tak posílala krevetky a měla jsem strach že mi ho nevezmou :-)

Reagovat na tento komentář [4] invalida® 21.10.11 20:15
Taky se snažím aby to bylo včas...ale když věnuju školákovi pár krevetek za poštovný tak posílám levně...extra smůla byla těch 9 dnů....eště sem zapoměl napsat že plastovka jde přeříznout před vlastním vypouštěním a nebo celá utopit v akvu...krevetky vyplavou ven bez potíží.

Reagovat na tento komentář [3] Chem® 21.10.11 20:00
Pekny souhrn.. Urcite za mluvku nejsi, mensi zasilky (do 20ks) nenarocnych druhu zasilam take kdykoli po cely rok i pri teplotach -20 pres noc, i pri teplotach +30 pres den. Nejdou ale postou vic nez 24 hodin - delsi poute bych se bal.. Stejne tak poslat 50 crystalek v -20 nebo +30 stupnich bych se bez polystyrenu taky bal.

Reagovat na tento komentář [2] sirPavol® 21.10.11 19:31
Šikovné, vtipné, praktické :)

Reagovat na tento komentář [1] navik® 21.10.11 18:58
Neboj Václave, za mluvku nebudeš, podobně se posílají krevetky běžně, snad jen, že vhodnější je za největších mrazů použít vytápění profesionálů www.akvarista.cz/… , které není tak drahé a ty 2-3 pětky se dají oželet za jistotu. Pochopitelně platí stejé pravidlo - nedávat jej přímo na láhev, aby nedorazila krevetí polívčička... :-)

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...565x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1237x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...863x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1240x
17.07.2012*****Detektivka...756x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1422x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...342x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy504x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1143x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1059x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?644x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...481x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2185x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1296x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...902x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1313x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce505x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1097x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1003x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...637x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1129x
01.01.2012*****Bilance...509x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...762x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...945x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...676x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1327x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...678x
23.10.2011*****Vodní pavouci...795x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!748x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...981x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...729x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...834x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...581x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1348x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...913x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1481x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2181x
18.03.2011*****Tolerance1159x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1809x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2344x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1404x
16.02.2011*****Teoreticky...1518x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1074x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1185x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..995x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1049x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.981x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...908x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1464x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1175x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1447x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1823x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2475x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1792x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3014x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1621x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2305x
23.09.2010*****Tři prvňáci1407x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3422x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/770-doprava-krevetek