Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Biochemická autoregulace vodních rostlin...

 

Články » Biochemická autoregulace vodních rostlin...   Vytisknout tuto stránku 

Biochemická autoregulace vodních rostlin...

Publikováno: 24.01.2011 • Autor: © invalida • Rubrika: Zábava

Tak mi bylo vyčteno, že píšu málo na úrovni. Tak se tímto pokusím o nápravu. Ale já fakt nejsem ten správnej veleváženej kmet s klasickým vzděláním. I když bych se tak klidně tvářit moh!!! Tady na netu a v čechách je to samá pěkná bohatá blondýna nebo aspoň velkej znalec všeho. Ale já chci bejt něco extra..tak sem vobyčejnej. Těch moc není. Dneska je to samý extra sjúpr a tak. A má to eště jednu výhodu. Nemusím si pamatovat, co jsem komu nakecal. V paměti ještě občas nějakej útržek najdu. Ale vymejšlený věci bych už nevylovil. To bych měl z krku úvod..

Eště teda je nutný poděkovat příznivcům, sem rád, že se to líbí. Těm, co se to nelíbí, bych doporučil, ať jdou do jinýho lokálu. Já to taky tak dělám, když mi třeba nejede guláš. Jen hlupák si kazí žaludek něčím, co mu nesedí. I když chápu, že překonat českou povahu je většinou velmi těžký. Českou povahou myslím toto" když je to zadarmo, musím to pobrat, i když mi to nejede".

Zvláštní poděkování patří člověku, který mi píše bez podpisu. Jsem velmi rád, že mi dokázal otevřít obzory českýho jazyka. Já, momentálně zaostalej tvor, si velice vážím slova YDYOT!!! Opravdu!!! Kdybych nebyl poučen, klidně bych toto krásné slůvko  napsal s měkkým i. Ale slovo buzerant mě opravdu uchvátilo. Já sice nevím, co to slovo znamená, ale na tituly si opravdu potrpím. Ještě jednou děkuji hóšo=) Nemám totiž zpáteční kontakt na sms z netu. A děkovat se má!! To učím i děti.

A teď konečně k věci a akvaristice vlastní.

Vezmu to zeširoka, vlastníma slovama. Jinak bych moh z těch špecielních vejrazů bejt úplně mimo. A já nechci bejt za blba. Biochemická autoregulace rostlin je vlastně obranná strategie, ve který de vo vobětování jedince pro blaho celku.

Funguje to asi takhle!

Vezmu to na příkladu mimo akva pro lepší pochopení. Dejme tomu alej stromů, např Jírovec maďal. Prostě kaštan a jeho predátor. Např Klíněnka..Příjmení tuším jírovcová=) (Mimochodem, kaštany byli v čechách vysazovány až před necelými 200 roky. Není to původní druh. Omlouvám se za neakvaristickou informaci.) Stádo brouků napadne jednotlivej strom na kraji aleje. Po masívním napadení a poškození listů posílá varovnej signál dalším jedincům vlastního druhu. Říká se tomuz rostlinný feromony. Prostě poškozený listy jsou cejtit. Stačí, když si v ruce pomačkáte list ořechu, máty nebo třeba jedle. Jehlice jedle je taky list. To snad ví každej. (Když pomnete jehličí jedle, tak ucejtíte pomerančově-mandarinkovou vůni. Obsahuje totiž stejnou látku jako jeden divokej citrus. Fakt úplně stejnej, takže se dá říct identickej i když to slovo nemám rád. A stejná látka ve dvou rostlinách je v přírodě téměř zázrak) A další stromy ve stromořadí tuto vůni "stromové krve" vnímají. Jde o trochu jinej mechanismus, ale dá se říct, že cejtěj.

Po převzetí informace..

Další strom, nebo stromy převezmou touto komunikační technikou informaci..Prů..nějakej darebák nás chce vožrat dohola. Co budem dělat? Když nechcem bejt za skíny? Áha, mi vlastně máme obranou strategii!!.

Vlastní obrana a jak ji srozumitelně prokázat?

Vlastní obrana spočívá  v tomhlenctom. Rostliny, v tomhle případě stromy pozmění strukturu "tělesnejch tekutin" , zrovna u stromů se tomu myslím říká míza. Když to řeknu zjednodušeně, tak promění cukry ve svejch listech na jiný látky. Prostě nechaj to okousatelný na sobě zhořknout. A hořký broukům nechutná. Když si to chcem představit, tak třeba vezměme švestku. Každej ví, jak vypadá  plod švestky, když má strom šárku. Kromě toho, že je plod jakoby zmačkanej, není chuťově dobrej. Strom se brání chorobě a na chuti tekutin, v tomhle případě i šťávy ve švestce se to vodrazilo. Nebo když uvidíte někde v polích lán nějakejch vysokejch rostlin. Je mezi nima ostrůvek ůplně vobalenejch třeba mšicema, ploštěnkama nebo jinejma hmyzákama. A rostliny kolem sou čistý jen proto, že stačili zhořknout. Tadlencta strategie pomáhá, jen do jistý míry. Když je moc jedinců, žere se i hořký. Hlad je hlad=)

Jak to funguje v akvárku?

Tahle autoregulace je pozorovatelná i ve větší nádrži akvárkáře. Proto Vám ale i třeba mě (u mě je to k naštvání, jinde téměř legrace=) ancíci nebo jiný elka ožíraj nejmladší a nejhezčí listy kytek, co tam máme. Když je rostlina nebo i jednotlivej list vožranej, tak se na něj vyfláknou. A dou si ďobnout do zdravýho lupenu. V menší nádrži nebo když máme zéélí málo, platí alternativa, hlad je hlad a berou to načisto. Přidávaná zelenina je utržená a tudíž po přeměně cukrů. Proto ji sjedou, ale čerstvej list je zkrátka lákavější. S tím nic nenaděláme a třeba spirulinový tablety taky nejsou všemocný.

Toť vše o rostlinný sebeobraně. A nebuďte naštvaný. Zkrátka sem chodim a píšu..všude maj maskota=) Dyť sem jen vobyčejnej kovář....

Venca

Úprava na přání lidu....

Musím něco vysvětlit: článek vzniknul u kafe a to já dycky vycůcnu fofrem.Takže to není nic vobsáhlýho. Dlouhý by stejně nikdo nečet. Informačno  v tomto psaní asi nebude k ničemu. Musíme bejt zkrátka chytřejší než ryba. Mě se částečně osvědčilo střídání přidávaný zeleniny a vobčasný házení file do krmnýho votvoru. Pak je dobrý mít početní převahu kytek nad osazenstvem. Možná se dá načíst i jiný alternatívy a tohle nemám vyzkoušený. Pestrá strava..nic jinýho!!! Na mlsnou hubu se dá utáhnout leckdo a ryba asi nebude vyjímkou. Každý akva a  každá ryba je individualita. Musíme koukat, pozorovat a sami si to porovnat v hlavě. když nad námi ryba zvítězí není to žádná ostuda. Proto používám poměrně často několik teček..jako že domyslíme si sami. Leč redakce mi provádí lumpárničku a tyto tečky proměňuje v mezery.=) Zkrátka příroda je mocná. Dodávám pouze pokora,pokora, pokora........

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 40x Nelíbilo se: 4x Zveřejněno: 24.01.2011 Upraveno: 24.01.2011 Přečteno: 1184x

Schválili: Bob66 ** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
11.01.2010*****Akvaristiko, jaká si byla a kam kráčíš ?1375x
26.12.2010*****Kapr na štědrovečerním stole akvaristy ?1222x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
16.01.2007*****Páteční výlet Praha-Mělník-Tábor756x
07.12.2014*****ZOO Bráník: Akvaristika nebo kafilerie - epilog778x
25.01.2012*****Vzpomínky543x
20.08.2013*****Od parmiček až k pokoji plnému zvířat - 2. část - Terčovci483x
03.01.2011*****Zakrslý (trpasličí) terčovec2133x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 20 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [20] LinaDee® 04.03.13 19:06
A to jsem nevěděla!

Reagovat na tento komentář [19] tomikku® 27.11.11 13:17
Venco, píšeš moc hezky a podle mě je to pro normální lidi snadno pochopitelné. Taky přeju hodně úspěchů s prckama v kroužku. Jako lesák musím k tomuto článku dodat ještě jedno, s tou voňavou jedlí máš pravdu , ale taková douglaska (sestřenice jedle z Émeriky) je na tom s vůní citrusů ještě lépe. =)
Přeji hoodně zdaru

Reagovat na tento komentář [18] stropa® 25.07.11 14:08
super

Reagovat na tento komentář [17] DrBolíto® 27.01.11 19:06
A k Šárce/šarce jsme prostě šovinisté, tak nám znělo lépe to hodit na ženy. :o))))

Reagovat na tento komentář [16] DrBolíto® 27.01.11 19:02
TO: Žaba
Dík za info, učil jsem se o ní v ovocnářství před cca 25lety.

Reagovat na tento komentář [15] Žabka® 27.01.11 18:57
Za dlhé i u peckovin sa ospravedlňujem, ale predsa len som Slovenka..To s tou šarkou som moc nepochopila, ak to bol vtip tak sa ospravedlňujem za ďalšiu reakciu, ale Šárka ako meno osoby je dlhé, šarka švestky ako choroba je krátke:)

Reagovat na tento komentář [14] invalida® 27.01.11 17:00
Pro Žabu: nemůže to bejt šarka když to není v kalendáři..peckovin je krátké i...a já zas nejsem puntíkář=)hodinky nebo holinky..voboje natahuješ=)

Reagovat na tento komentář [13] Žabka® 27.01.11 14:02
Pre invalidu: Super článok, ako obvykle, viem, že som puntičkár, ale nie je šárka ale šarka...Asi profesionálna deformácia:) Ale inak článok super, ako vždy:)

Pre filipsi: karbohydráty a cukry, čiže sacharidy, sú jedno a to isté:)

Pre DrBolíto: šarka je vírusové ochorenie kôstkovín (peckovín) prenosné mšicami. V minulosti to bola karanténna choroba. Dnes je v celej Európe a už sa dostala aj do severnej Ameriky. Pri podozrení na výskyt sa musí celá výsadba zničiť..A je fakt že plody majú málo cukru, nie sú dobré ani na slivovicu..

Upravit Reagovat na tento komentář [12] ® 25.01.11 07:43
Jak jinak, než moc pěkné a poučné počtení :-) Jen tak dál Václave :-)

Reagovat na tento komentář [11] bluedream® 24.01.11 22:52
Super článek :-). Výraz "ydyot" mě přímo fascinuje. Musím říct, že jsi autor, který dokáže dát dohromady nějaké to vědecké info s vlastními zkušenostmi a napsat to formou, u které se člověk pobaví. Občas sice dá trošku práce to přelouskat, jak je člověk zvyklý na spisovnou češtinu, ale stojí to za to. Díky za tu odlehčenou formu, která je i pro nás neodborníky, kteří si rádi počteme aniž bychom hledali každý druhý výraz ve slovníku :-))

Reagovat na tento komentář [10] filipsi® 24.01.11 20:12
Zaujalo me mimo jine tohle: "..Přidávaná zelenina je utržená a tudíž po přeměně cukrů. Proto ji sjedou ale čerstvej list je zkrátka lákavější..."
Uz vim, ze maso zvirat je stresem z jatek takrka nepozivatelne. Radsi ho nejim, lovim si svoje, a jim jen tygri a lvi, pry ma silu. Zabijim je setrne a humanne, nekrvave, ulechtam je k smrti a tak vsechno dobre v mase zustane. Ale doted jsem k tomu prikusoval okurku.
No a k meritu - Co ted s tim, sakra?? Utrzena zelenina se brani, cukry se mi zmenily na karbohydraty, nebo co. Cert nam je ty informace dluzen, dokud nebyly, zil jsem spokojenym zivotem.

Reagovat na tento komentář [9] Landvir® 24.01.11 18:50
Opět zajímavej článek Václave, díky moc :)

Reagovat na tento komentář [8] Ivoš® 24.01.11 15:48
Můžu jen popsat podmínky, za jakých se jí daří u mě (viz fotky Pařezové chaloupky v mé prezentaci) + nějaké postřehy:
1.patrně je jí šumák intenzita a spektrální složení světla (začala mi obrůstat kořen při 2x30 W/765 , později jsem přidal 1 reflektor, pak zářivky vyměnil za 840 a 865, pak přidal další zářivku i s reflektorem a s řase se daří stále stejně -skvěle)
2. asi bude mít ráda dusík -mám relativně přerybněno a to, že mám ve vodě hodně dusíku mi potvrzují plovoucí Ceratopteris, které mají listové růžice 40-50 cm a nestačím je vyhazovat
3. nejdřív mi začala na zadní stěně obrůstat břidlici, teprve pak se jí začalo dařit na kořeni -takže možná jí dělé dobře nějakým záhadným způsobem přítomnost břidlice -už mi začíná porůstat i břidlici položenou na dně
4.není kořen jako kořen -mám v akvu 2, tomu druhému se řasa zatím vyhýbá jak čert kříži -kořen je evidentně z úplně jiného dřeva a naleziště (odkud nevím, oba kořeny byly postupně zakoupeny v Hornbachu)
5. vše ostatní -zdroj vody,hnojení, výměna voda je v mé prezentaci

Reagovat na tento komentář [7] invalida® 24.01.11 15:29
A nevíš jak to udělat aby rostla? Mě neroste...Ale pravdu díž=)

Reagovat na tento komentář [6] Ivoš® 24.01.11 15:24
Když si čtu v diskuzích na forku, tak pomalu dostávám pocit, že největším nepřítelem akvaristy(ne-li lidstva vůbec), jsou řasy. Jak se někomu v akvárku objeví řasa, bije na poplach a zkouší první poslední, aby se řasy zbavil. (A pak maže do shopu nakoupit spirulinu aby měly rybičky pestrou stravu...).
Mám v akvárku pár ancíků, zatím prcky kolem 3-4 cm a světe div se - nežerou mi kytky, baští zelenou řasu, kterou si hýčkám jak na kořenech, tak na břidlicovém pozadí, kde zvoří ve spárách mezi kameny husté zelené koberečky asi tak 1 cm vysoké.
Na tom pařezu mi občas vyžerou v řasovém koberci brázdu až na dřevo, takže jim to musí chutnat.
Další, kdo mi na řasu sem tam chodí, jsou skaláry - zakousnou se do řasy a začnou jí vysloveně škubat. Však taky mají jejich výkaly barvu až černozelenou.
Takže doplním tenhle fajn článek o radu: dejte zelené řase zelenou!

Reagovat na tento komentář [5] lucius® 24.01.11 08:54
Hrozně moc zajímavá informace, styl jako tradičně k sežrání. Jen prosím o info pro nás začínající, jestli lze tuto skutečnost nějak využít prakticky v nějakém tom boji, co v akva svádíme? Prosím, prosím, jestli možno o rozšíření konce a to tak co z biochemické autoregulace v akva můžu mít já akvarista? (Mimo toho, že už se nebudu na ancíka zlobit, že mi sežral nejhezčí lístky:) Díky.

Reagovat na tento komentář [4] Lucky005® 23.01.11 22:56
Musim uznat, cte se to fakt super + zajimava informace, ale bojim se ze v akvaristice to moc lidi neposune dal, mozna se pletu. Ale na druhou stranu je to zarazeno v "ZABAVA" takze nikdo nemuze nic namitat ze?? :)

Reagovat na tento komentář [3] DrBolíto® 23.01.11 22:51
Jo taky jsem o tom kdesi kdysi četl, hele s tou švestkou, jak to je? proti komu se ta švestka vlastně brání? Šárka tak i člověk je přeci parazit..:o))))

Reagovat na tento komentář [2] roper® 23.01.11 22:50
Je docela dobrý nápad napsat občas něco pěkného i o něčem jiným. Věřím, že třeba toto spousta lidí netušilo.

Reagovat na tento komentář [1] Tomas Enderson® 23.01.11 22:43
Venco tohle je super čtení i pro nás vědou negramotný. Prostě je to psaný, jak zobák narost a to je to co se většině na tom líbí. Jestli se objeví jeden či dva blbové, kteří si myslí, že pobrali všechen rozum, tak ať si to užijou. Voni stejně jednou narazej, na někoho fakt chytrýho a ten jim dá za vyučenou.

Martin Honzejk

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1157x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1069x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...914x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce511x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1007x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...961x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...990x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2408x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
16.02.2011*****Teoreticky...1528x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1191x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1052x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1454x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1826x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/606-biochemicka-autoregulace-vodnich-rostlin