Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Brazílie a krajiny okolo...

 

Články » Brazílie a krajiny okolo...   Vytisknout tuto stránku 

Brazílie a krajiny okolo...

Publikováno: 04.02.2012 • Autor: © invalida • Rubrika: Ryby

Ve veliký oblibě akvaristů po celým světě jsou rybičky z Amazonie. A těch je nepřeberný množství. A sou to druhy známý, míň známý a taky dosud nevobjevený. Na jednu stranu je to dobře, ale to, co dokázal bílej ksicht v tomdle koutě světa, je dost ostudný zjištění.

Takže sem docela rád, že se i přes snahu různejch rádoby ochranářskejch organizací daří do Evropy a potažmo (nádherně blbý slovo) i do českejch akvárek  dostat různý druhy krunýřovců. Je mi celkem i jedno, jestli je to legálně nebo nelegálně. Jen to, že je to nelegálně, zvyšuje cenu, musí se uplatit někdo na celnici, na letišti a tak. Stačí se podívat i tady v našich končinách,  co je tady darebáčků a kašpárků s napřaženou rukou. To samý je i v Brazílii.

Úplně nejhorší ale je, že v jihoamerickejch státech je všude daleko, vládnutí je poměrně roztříštěný, ale celkem solidně kooperující s těžařema a narkobossama. Když k tomu přičteme to, že na vládních postech sedí stejní troubové jako u nás, a vezmeme-li v potaz daleko větší (skutečnou) chudobu, tak musí bejt jasný, v jakým stavu tam asi je priorita ochrany přírody.

Z německých zdrojů je známo už přes 450 popsaných (víceméně) druhů krunýřovců. Tady jsou celkem solidní stránky  http://www.l-welse.com/ .

Z jinejch zdrojů, třeba argentinskejch, je v povědomí, že těch druhů je okolo 1600 a víc. Já osobně si troufám říct, že i tohle číslo je solidně podceněný. Osobně bych si tipnul, že jenom ve státečku Sergipe na severním pobřeží Brazílie je těch druhů nejméně 2000. A to samé platí o státě Alagoas, a to přitom nejsou úplně typicky pralesní státy. A dokonce jsou jedny z nejmenších, ne-li vůbec nejmenší. Je mi známo, že třeba v okolí Barra dos Coquerios  (menší okresní město s asi tak 15000 lidma) v jiným koutě Brazilie bylo za tejden odchyceno víc jak 20 druhů s velkou pravděpodobností až jistotou prozatím nepopsanejch druhů.

Takže je dobrý se snažit tyhle druhy chovat v akvárku i z tohodle důvodu. Nejen proto, že jsou hezký. Protože civilizovanej člověk je blb a dokáže je v blízký budoucnosti vyhubit. Tak, aby je naše děti měli aspoň popsaný, v lihu a nebo na fotkách. Právě proto je mi jedno (z bezbrannosti jedno) jak se vod indiána lovce dostane třeba k Valašskýmu akvaristovi. A indián? Ten dostane za svou rybu stejnej obnos. Je li to ryba známá, tak za plnou vrši asi dolar. Kupodivu se neplatí v místních realech, ale dolary jsou v kurzu. No a za rybku neznámou, tak 10 dolarů za kus. (před 5ti lety to byly dolary tak 2)

Místní obyvatelstvo to poměrně často využívá a lov akvarijních krunýřovců bere jako obživu. Jenže lovců jsou 2 kategorie. Městský indián se s rybou napádluje hodně mil za svejch 10 doláčů za kus. Pralesní indián ví, že... tady chytíš tohle, a když to dostaneš do států a nebo do Japonska, Evropy, kamkoli mimo, tak víš, že prodáváš světovou raritu... endemit. O 50 kroků dál už tahle rybka nežije a ani nikde jinde v pralese.

A jak pozná indián, která rybka je vhodná do akvárka, když v životě neviděl akvárko a dost možná ani skleněnou láhev? Podle pídě! V jejich případě to je tak 17-18 cm, protože všichni jsou jak ustřelený kecky. U nás bílejch ksichtů je to tak 20-22 cm. Ryba do týdle velikosti se nevyplatí na sežrání, moc práce za málo masa. Zato bílej to koupí a eště dobře zaplatí. Sice občas i zastřelí místo placení, ale to je riziko obchodu. V Praze nebo v pralese je to stejný.

Tahle rozmanitost vedla vědátory k zjednodušení určování a vzniklo l-číslování. Není třeba si pamatovat celej latinskej název, stačí l-číslo. Něco jako metrická soustava pro krunýřovce. Jenže jak se od metrický soustavy upouští a každá firma má svůj extra šroubovací bit (proč by si měl člověk utahovat šrouby sám zadarmo, když to může dělat servis za peníze) tak vzniklo ještě lda-číslování a taky je jakýsi vga značení a těch sjednocovacích pokusů bylo daleko víc. Aby to bylo ještě jednodušší, tak máme i c-číslování pro corydorase a cw-číslování je obdoba c-žebříčku. Fakt jednoduchý.

Ale čecháček je šikula. Je sice pravda, že jsme mistři světa v tom, jak to nejde, a v tom, jak za to zodpovídá zrovna ten druhej, kterej tady nejni ale... krunýřovci jsou hezcí, a když je odchovám, tak je za ně i nějaká kačka. Takže to jde i s minimem techniky, protože jsme spíš chudá země a léta jsme byli zvyklí na techniku značky samodomo.

Takže se u nás daří (v Čechách, na Moravě a ve Slezsku) množit už docela dost druhů krunýřovců. Barevná variabilita je úžasná a docela mě těší, že se některý druhy rozšířily natolik, že je možno je sehnat i pod 200 korun za kus. U některých je ale problém rozeznání pohlavního dimorfismu (kluk/holka) i v dospělosti, takže to je někdy sázka do lotynky, co si přinesem. To je třeba zrovna tenhle pruhovanej krasavec http://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/285 . Pro ukázku variability zbarvení vám ukážu ještě dnes už poměrně běžnýho zvědavce http://www.l-welse.com/reviewpost/showproduct.php/product/216 . Tohohle inspektora bych i doporučil pro pokročilejšího začátečníka. Není až tak náročnej a hlavně je fakt zvědavej, takže je vidět. To se o jinejch moc říct nedá. Většinou jsou schovaní a noční tvorové. To, že obyčejnýho ancíka vidíme i přes den, je ve světě l-sumců velká rarita. Některá česká označení jsou až démonická, např. modrý fantom http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_modry_fantom , ale je tady i docela dost démonizovaná rybka s označením l046 http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_zebra. Je to asi zatím jedinej krunýřovec s podélnýma pruhama a je fakt hezkej (kdybych napsal moderně atraktivní, taky by se mi ho... stalo =) ). To z něj dělá drahou rybu. Jenže spousta lidí si myslí, že je to nějak extra náročná ryba, ale vono je to trochu jinak. Tahle rybka má málo jiker a ještě nemáme vychytaný podmínky odchovu. Přežívá málo mladejch! Jinak to není nijak zvlášť náročná ryba. I když pro začátečníka taky asi ne. Poměrně často stojí i víc jak 2-3 tisíce korun kus.

Ale je dost nás lidí, co nám elka učarovala. Jenomže zase... spousta lidí si myslí, že je to hezčí ancistrus a bude jim čistit sklo. To ale není až tak úplně pravda! Ono je totiž skoro stovka jenom rodů krunýřovců a pořád se nacházej další. A druhů je udávanejch taky skoro 800. Jenže je to trošku složitější. Ty popsaný druhy dejme tomu s přiděleným l-číslem maj jednu nehezkou vlastnost. Některý druhy maj 2-3 l-čísla a přitom vypadaj stejně... tzn., je to jeden druh a naopak jsou ryby s naprosto odlišnou kresbou považovaný za jeden druh. Někdy máme jen označení sp.rio například Tocantis. Žádnej bližžší popisek zatím není. Jasný je, že když je říčka velikosti Jizery tak můžeme mít jakous takous představu o místě výskytu, ale v Brazílii jsou soutoky o šířce 20 km poměrně běžný, a to už jméno řeky moc vypovídací hodnotu nemá.

Ale abych nezamluvil to čištění skla. (nezapsal =) pro šťouravý) Krunýřovci nejsou jen řasožravci, ale taky všežraví, masožraví a dřevožravci. Podle čeho se poznaj, je asi jasný, ale ještě zmíním, že maj trošičku jinak stavěný čelisti a zuby.

Známější druhy jsou třeba u masožravců Loricarie, ale i míň známý druhy jako např. Spatuloricaria nebo Pseudohemiodon. Všežravejch jsou známější třeba rody Hypancistrus nebo Peckoltia a míň známý například Hemiloricaria. Dřevožravý elka jsou hlavně druhu Panaque (Panaqolus, Cochliodon). A nakonec sem si nechal ty čističe skel takzvaný řasožravce. Známější rody jsou např. Ancistrus,  Farlowella, Hypostomus, Baryancistrus atd. a méně známý  například Pterygoplichthys nebo Lasiancistrus.

Takže máme co ochraňovat, ale i zároveň studovat. Dokonce si i leccos krásnýho můžeme do akvárka dopřát. Jenom si musíme dát pozor co. Některý druhy krunýřovců jsou fakt velký. Pro příklad uvedu poměrně známýho http://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_sitovany. Na toho je boží pohled, když se nechá zavát pískem, ale vyroste i kolem 80 cm a to už v akvárku trpí a nikdo ho nechce do většího. Takovejch inzerátů už bylo... Ale je spousta druhů krunýřovců a nebo pancéřníčků se vzrůstem do 10 cm a i míň. Tak vybírejte.

Odkazy jsou ze skopčáckejch stránek http://www.l-welse.com/ a z českejch stránek http://rybicky.net/ .

Venca


 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 34x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 04.02.2012 Upraveno: 15.02.2012 Přečteno: 915x

Schválili: alpaka *** 14.01.13 • Bob66 *** 15.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
12.10.2010*****Vnitřní paraziti u terčovců5606x
10.04.2013*****Mykobakterióza ryb (Tuberkulóza)725x
02.05.2008*****Krunýřovci rodu Ancistrus20844x
04.05.2012*****Bezpečná a účinná léčba terčovců při masívní expanzi žábrohlístů a jak jí předejít985x
30.10.2010*****Krunýřovci rodu Otocinclus5316x
18.10.2011*****Poecilia sphenops-Black molly70x
04.04.2013*****Pestřenec červený v akváriu808x
03.11.2009*****Ryby v rybím domě3000x
02.09.2006*****Ancistrus sp. (Krunýřovec sp. obyčejný, přísavka, ancistrus)25133x
01.02.2013*****Pancierniček Panda - odchov133x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 19 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [19] DavidŽ® 09.12.15 21:29
zajimave cteni

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 27.06.13 12:53
Pro mne zásadní článek a diskuze.

Reagovat na tento komentář [17] LinaDee® 19.04.13 15:18
zrovna gibík je překrásná ryba... ale kam s ním, když nechci mít místo celého obýváku akvárko? (tedy... chci, ale nemůžu)

Reagovat na tento komentář [16] mates69® 12.06.12 12:55
Zase paradni clanek.Mimochodem nedavno jsem mel gibika 50 cm. Koupil jsem ho s akvarkem 670 litru. Byl jsem rad ze jsem ho udal.

Reagovat na tento komentář [15] Mathias® 12.04.12 21:29
Parádní článek!

Reagovat na tento komentář [14] exit® 27.02.12 16:15
super článek

Reagovat na tento komentář [13] Zlicka® 19.02.12 20:19
Moc pěknej článek :)

Reagovat na tento komentář [12] LiborSprysl® 17.02.12 07:02
Jako méně známé mám rád třeba Lamontichthys stibaros a další příbuzné. To jsou pro laiky špeky, které se nevidí...joselimani a pardálové jsou už vidět častěji...:-))))ale jinak to nebyla výtka:-)))

Reagovat na tento komentář [11] Plecos® 16.02.12 19:15
Ale kdo je ten někdo, který tvrdí, že to jsou stejné ryby??
Když jsem svého času nabízel na ifauně odchovy H. contradens a L201, tak mi jeden akvarista odepsal, že to mám blbě pojmenované a že nabízím H. inspector... TAk jsem mu odepsal, že to mám správě a odkázal ho na podobně linky, jako jsem dal v prvním příspěvku a dostalo se mi odpovědi ve smyslu "Njn, když v Německu to mají tak a my to máme tak".
V Německu se v prvé řadě řídí platným názvoslovím a my bychom měli taky, aby nás tam brali... Když už se u nás akvaristé naučili, že L213 není L213, ale L181, tak proč by se nenaučili i správně určovat tečkované hypany, že :-)
Ale to je jedno, hodně jsem se chytil jedné poznámky, o které článek až tak úplně nebyl, takže se omlouvám za spamování :-)

Reagovat na tento komentář [10] tomikku® 16.02.12 19:09
jasně a šetří to prsty a klavesnici :D

Reagovat na tento komentář [9] invalida® 16.02.12 13:00
Čárky nepíšu protože občas nevím kam patřej...

Reagovat na tento komentář [8] tomikku® 16.02.12 10:58
v l kách se neorientuju, ale článek je to hezký, jen ty čárky ve větách (rejp), :)

Reagovat na tento komentář [7] Zoidik® 16.02.12 09:28
Pěkný článek. Ono to značení není problém jenom mezi rybama, ale co. Ono se při řádném pátrání vždycky dá pořídit to co člověk chce.

Reagovat na tento komentář [6] Žabka® 16.02.12 06:56
Pekné

Reagovat na tento komentář [5] invalida® 15.02.12 22:20
2 čísla 2 podobný ryby není 201 jako 102...někdo tvrdí že jsou to stejný ryby ale každá vypadá dost jinak...je v tom velkej zmatek a hodně opisovanejch nesmyslů..plně souhlasím...ale já nenapsal že je to inspector...já dal jen odkaz..oproti 102ce má i jinou barvu a tvar skvrn.

Reagovat na tento komentář [4] Plecos® 15.02.12 21:44
V tomto textu je pár věcí na solidní polemiku, ale jestli mě něco vyložene žere, tak to je neustálé omílání, že Hypancistrus inspector = L201...
Není! Proto na vzpomínaném L-Welse je L201 na tomto linku: www.l-welse.com/…
a H. inspector na tomto: www.l-welse.com/…
Není L201 jako L102 ;-)
A kde pak ještě máme třeba H. contradens, lunaorum nebo L73... To jsou ryby, které se objevují v dodávkách "L201" z Kolumbie nebo Venezuely (i když třeba L73 je z Brazílie, ale asi to má, oproti příbuzným - L004, L005 a L28, na hranice nejblíže).
Pravý H. inspector se ovšem v těchto dodávkách nevyskytuje. Resp. jsem ho u žádného importéra v "mixu L201" ještě neviděl. Spíš čekám, až jej budou nabízet přímo z Brazílie. Patří mezi povolené druhy, tak se snad brzy objeví. Podle všeho je to celkem vzácný druh.

Reagovat na tento komentář [3] invalida® 15.02.12 18:08
Ale Libore, Tento rod zahrnuje i jiný druhy než je gibbík.. např ambrosetti, pardalis, joselimaianus a tak dál. To není psaný pro odborníky jako seš Ty takže předpokládám že je to míň známej rod.

Reagovat na tento komentář [2] LiborSprysl® 15.02.12 17:30
.....méně známý například Pterygoplichthys ???Fakt méně známý? gibbiceps? Nevím jestli by se na něj našlo málo desítek dotazů...:-)

Reagovat na tento komentář [1] Lucky005® 15.02.12 16:47
chtelo by nejak zapracovat na vkladni odkazu, aby byli aktivni na kliknuti :)

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1156x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1068x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce510x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1007x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...961x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...989x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2406x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
16.02.2011*****Teoreticky...1526x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1190x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1051x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1182x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1452x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1826x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/873-brazilie-a-krajiny-okolo