Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kreveta Ostravská pruhovaná...

 

Články » Kreveta Ostravská pruhovaná...   Vytisknout tuto stránku 

Kreveta Ostravská pruhovaná...

Publikováno: 04.01.2012 • Autor: © invalida • Rubrika: Zábava

Poslední dobou je to v akvaristice samá novinka. Místo ryb chováme různý korýše, jako třeba krevetky, raky nebo šneky ze Sulawesi nebo nově vobjevený druhy krunýřovců. Ty sou fakt hezký.

Ale někdy to přináší docela naštvávací problémy. Docela už si rozumim s krevetkami, a tak sem se rozhod, že si s dětma pořídím pár krevet red krystal. Docela sem si vo nich hodně přečet, a že už mám doma dýl cherrynky, tak sem si myslel, že to bude snadný.

Jenže jeden myslel...

Takže víme to, že krystalky, ať už černý nebo červený, v Ostravě jdou dobře. Jinde se to spíš nedaří... a to většinou způsobem až fatálním. Nám se zpočátku zadařilo, a to až tak, že se objevilo pár malejch. Pak už to s kvalitou šlo jako z dlouhýho táhlýho kopce.

Tak to ne..., řek sem si. A cokoli o Ostravě se mi stalo biblí. http://www.smvak.cz/cs-CZ/default.aspx?ar=8 bylo mým základním, co jsem se pokusil vytvořit. Cesta to byla bolestivá, protože sem si do týdle doby s testama moc hlavu nedělal. Každá solidní vodárna má rozbor vyvěšenej, ale i tak je pro akvaristu potřebný i něco mezi leteckým koridorem a pozemní komunikací.

Zkrátka, i když sem se naučil šachovat z různejma testovacíma sadama a tak dál, bylo to lepší, ale jen vo trošku. Tak sem krevetky sestěhoval do malý nádrže a začal míchat na Ostravský míry. Zase to moc nepomohlo. Už sem se pokoušel hledat i nějaký hodně podrobný a speciálně určený rozbory. Jakože to může ovlivňovat nějaká míň kontrolovaná látka. Zase nic. Zaměřil sem se i na geologii a petrologii okolí. Hledal sem "cosi" rozpuštěnýho i cosi ve vzduchu. Jakože třeba specifikum místního průmyslu, speciálních technologií nebo zkrátka něco.

Zase nic a místní nou hau je taky nezajímavý a nebo tajný.

Napadla mě jistá místní zajímavost tady u nás. Když se tady letecky stříkali jedy na chmelnice, tak místní neznali, jak vypadá mšice, sviluška, škvor nebo jinej hmyzák. A když se odsířily elektrárny, tak vod tý doby tady není možný vypěstovat jabko nebo jiný ovoce v rozumný kvalitě bez kvanta chemie. Jenže neznám Ostravsko a na netu toho taky moc není. Tam asi moc jezedělcú néni.

Přiznávám to nerad, ale já fakt už nevím. Eště mě napadlo... ale to už se asi v Čechách nenosí akce Z.

Co kdyby sme si my všichni, co tady čerpáme inspiraci, vodpustili jeden díl depresívního seriálu pojmenovanýho televizní noviny a tu půlhodinku věnovali sobě. Projdem net a to by bylo, aby nebylo. A až přijdem na tohle, tak můžeme zkusit sundat cenu třeba tohohle. http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_kantonska_var_king_kong a nebo tohohle http://rybicky.net/atlasostatnich/krevetka_kantonska_var_red_ruby.

Nevím, jak vám, ale mě by se takový stádečko líbilo, ale bohužel si to lajznout nemůžu. Co vy na to akvaristi? Ptát se umíme a pomoc objevit informaci byste taky zvládli?

 

Venca

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 21x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 04.01.2012 Upraveno: 04.01.2012 Přečteno: 1008x

Schválili: Bob66 ** 15.01.13 • Rex 18.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
11.02.2007*****Akvaristický výlet do Hradce Králové-10/02/2007758x
28.10.2010*****Ve městě je nový šerif aneb jak jsem se stal spolupracovníkem :-)1985x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1182x
17.07.2012*****Detektivka...762x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
25.01.2012*****Vzpomínky542x
10.01.2021*****Udělala jsem kopanec, ale dobře to dopadlo - ministory5x
15.02.2009*****Obří akvárium HK2820x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 25 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [25] LinaDee® 09.03.13 13:19
Až mi půjdou pruhatky, a vůbec někomu tady ze severu, to bude něco....

Reagovat na tento komentář [24] karek® 20.10.12 12:03
Jsem začátečník.Vstupní voda www.chevak.cz/…/ teoreticky nevhodná pro crs.První kusy šly dokonce do akva, které nebylo řádně zaběhnuté.Za cca 6 měsíců nemám žádný významný úhyn, co se týče množení, opakovaně mi nosí jediná samice.Ve stejné nádrži mám blue pearl, které se množí neskutečným tempem, úhyny žádné.Stejná voda, jiná nádrž - red bee.2 měsíce po nastěhování mám první mladé, další 2 nosí.S vodou nedělám nic, nekrmím ničím speciálním

Reagovat na tento komentář [23] grizly® 23.01.12 10:43
Když jsem do akva přidával vodu z důlní propadliny zvané "Karvinského moře", tak se mi šeriny množily jak o život. Voda je trochu slanější s vyšším obsahem jodu a bromu. Crystalky mi v ní nikdy nevydržely více jak týden.49°50'8.875"N, 18°32'54.780"E

Reagovat na tento komentář [22] -® 21.01.12 22:29
Pri cene 2-3eurá za kus sa ani nečudujem,že ten čo to perfektne množí neprezradí.Prachy sú prachy a my ľudia sme čudné stvorenia.

Reagovat na tento komentář [21] Peerwulf® 10.01.12 09:05
harpunar- to jsem všechno dělal, vodu měnil pravidelně, filtr vymýval a dusičnany i dusitany měřil (výsledky byly téměř nulové) i přesto se krevetky vždycky odebraly do věčných lovišť. Některé dříve, některé později. hlavně červené odcházely jako první.

Upravit Reagovat na tento komentář [20] ® 09.01.12 11:56
Peerwulf-Jsem s OV a před rokem jsem zavezl do vaší akvaristiky v Třinci (naproti Škodovce u Tesca)na objednávku crystalky a za týden,když jsem se tam stavil,tak mi řekly že šly všechny do kopru!!!Babám jsem řekl že je tam nemají vyšplouchnout naráz,ale jak mají postupovat a přesto šly,což byla škoda.Ovšem obecně je nejdůležitější u krevet sledovat dusičnany,když se to přepískne,začnou padat jak o život.Každých 14 dní výměna cca 1/4 vody a co měsíc vyždímat filtr jim docela svědčí,tedy alespoň u mne.Takže Venco,zkoušet,zkoušet,zkoušet-a jak pravil velký V.I.Uljanov- učit se...........

Reagovat na tento komentář [19] vóťa87® 06.01.12 20:35
Aby náročnější krevetky šli, je důležité hlídat právě tu kvalitu vody...Dusitany a čpavek musí být nulové, jinak dokáží popadat všechny během půl hodiny, dusičnany ve vyšší kocentraci dokáží to samé. S tím je spojená i hodnota pH, crs potřebují obecně pH nižší-kolem 6,8. Co se stane s procesem přeměny odpadních látek, pokud Vám pH vystoupá náhle výš asi kdekdo zná...Proto i výměny vody by měly být spíš pravidelné a menší. Důležitou roli hraje pak obsah vápníku, pro stavbu krunýřů, jakmile je ho málo, nastávají opět problémy...Osobně tvrdím, že na pražské vodě moc náročnější krevetky nejdou, mě se to daří jen pokud stahuji dusičnany na 10-20mg/L a při filtraci používám Purigen či aktivní uhlí, abych vyvázal co možná nejvíce organických sloučenin.

Reagovat na tento komentář [18] rriki® 06.01.12 17:30
Ja si myslím že ve vodě to není Měl jsem je od Hrivnáka a šli mi, jen je asi přebral ,protože jsem měl jen tři samice tak jsem dovezl od p.Hasmana jiné a ten má doma vodu 25 st tvrdou přesně to ví Bob66, oni bydlí kousek od sebe a ten jich má nějakých 10000 red i black crystalek .Já je dal do Želivky a množím je jak Baťa cvičky.

Reagovat na tento komentář [17] Linduš® 06.01.12 17:02
hm, crystalky, potvory jedny. krmením to není určitě, ostrava má zázračnou vodu. od přítele (od ostravy, díky za ochotu :o)) jsem dostala červené. jemu jdou!
navykala jsem je celý den na vodu, akva supr zaběhlé, stejně padaly jak hrušky. většinu zbytku jsem poslala dál, dopadly stejně.
jen párek jsem nechala a z nervů je odložila do dvacítky bez filtru, dva šlahounky egerie, voda čerstvá míchnutá vodovodní a studniční (studna u silnice - na spláchnutí záchoda dobrá) a úmyslně na ně zapoměla.
no, je tam asi samec + 3? drobci. žijí! takhle půl roku. kašlu na ně, jednou za opravdu velmi dlouho jim hadičkou dokapu vodu (opět míchnutá splachovací) za ještě mnohem déle odsaju malinko kalu, kdy dostaly naposled dlabanec netuším. tímto crystalkami končím, nebyly první, budou nejspíš poslední.
určitě tedy souhlasím se změnami, těm by se u crystalek mělo "v horších krajích" opravdu vyvarovat

Reagovat na tento komentář [16] -® 06.01.12 16:45
Ako tak študujem tie parametre tak ma to utvrdzuje v mojich poznatkoch hlavne čo mám z oblasti rakov.Voda stredne tvdá pH 7-8,5 a samozrejme väčší obsah vápnika.Ak sú to tie ostravské zdroje tak toto pH je pre chov rakov ideálne.Asi preto sa tam darí aj krevetkám.Ja mám pri chove rakov pH 7,4.

Upravit Reagovat na tento komentář [15] ® 06.01.12 13:04
Našel jsem tyto odkazy www.ovak.cz/… Ovak
a druhý je SmVak www.smvak.cz/… smvak.asp2.cz/…
Jsou tam rozbory vody,já se v nich zatím moc nevyznám tak nesoudím, teprv s akva začinám... Snad pomužu.

Reagovat na tento komentář [14] -® 05.01.12 22:22
Zatiaľ sa mi ako tak držia v 200.Mám ich len od augusta tuším,takže sám uvidím.

Reagovat na tento komentář [13] tomikku® 05.01.12 20:26
jo ještě další drobné upřesnění, některé obce mají část obyvatel na studních které vlastní obec a část lidí na SmVaku, a vím o jednom prameni v lese kam chodí akvaristi pro vodu. :), jinak co se týká geologie a spodní vody tak třeba v okolí Polanky na Odrou tedy přesněji pod ní je obrovské podzemní moře (pozůstatek pravěkého oceánu), to samé je i pod Karvinou a čerpá se z něj slavná jodobromová Darkovská solanka. :) takže s vodou v okolí Ostravy je to docela zajímavé.

Reagovat na tento komentář [12] Moucha® 05.01.12 20:16
no pokud se nepletu tak crystalky jdou i v Prazskej vode a ta je pomerne mekka
asi nejlepsi je kdyz se ty krevetky berou od nekoho z okoli, hlavne pokud, jak pisete, nemaj radi zmeny chemismu vody...... pripadne jim udelat velmi pomale privikani na jine prostredi... ale kdo bude vozit ty desitky litru vody pres 3/4 republiky....

Reagovat na tento komentář [11] -® 05.01.12 16:35
Dá sa chovať čokoľvek,len treba prísť na ten gríf.Crystalky nemajú ďaleko od rakov.Patria do rovnakej podskupiny ako raky.Pre crystalky sa odporúča nižšie pH ako pre raky.Ako však potom získajú potrebné látky na stavbu panciera (napr.vápnik)ak nie z krmiva či minerálov.Nedostatočné tvrdnutie panciera u raka môže spôsobiť smrť živočícha.Rovnako smrtelné následky u rakov má pred či počas zvleku príliš nízke,ale aj vysoké pH.Toto môže byť práve najčastejšia príčina úhynu crystaliek.Nemenej podstatnou vecou je vláknina.Ak krmivo neobsahuje dostatočné množstvo drevnej hmoty môže to taktiež spôsobiť problém pred či počas zvleku.

Reagovat na tento komentář [10] Tomas Enderson® 05.01.12 16:10
Tak mne napadá nemaj ti razovití ostravaci mějaký spešl krmení. To by mohla bejt jedna z možností proč ti nejdou.

Reagovat na tento komentář [9] Peerwulf® 05.01.12 15:45
Já jsem taky z Ostravska (respektive Třinecka) a jednou jsme s kolegou akvaristou taky chovali krevetky. Měli jsme oba akvárka jen pro ně asi rok, zkoušeli více forem a různě se starali o akva a ať jsme dělali co se dělali, krevetkám se prostě nedařilo. Takže si myslím, že někde se dá chovat včechno, někde něco a někde vůbec nic.

Reagovat na tento komentář [8] tomikku® 05.01.12 09:20
drobný problééémek, SmVak, dodává vodu vě většině měst okolo Ostravy, jen v Ostravě nee, tam dodává vodu OVaK, toť detail. Pokud půjdeme dál, tak Ostrava používá vlastní studny a jednu z nádrží v Beskydech a zbytek regionu, taky studny část vody z Vítkovska (Kružberk) a část vody z Beskyd. To jen na upřesnění. Takže zkus ještě porovnat vodu kterou dodává Ovak a SmVak.

Reagovat na tento komentář [7] Zoidik® 04.01.12 23:01
Težké kovy? Vzácné kovy? Skaláři jak tácy v chladící vodě? Minerály? Hliník se odstěhoval do Humpolce. Já nejsem chemik, já jsem ajtý a tam jsou jedničky a nuly a tranzistory a tak. Venco, nech si natáhnout vodovod a klimatizaci z ostravy a určitě se dařir bude ;-)

Reagovat na tento komentář [6] -® 04.01.12 22:05
Sodík,vápnik,horčík a hliník.Žeby to bola tá čarovná formulka? sk.wikipedia.org/…

Reagovat na tento komentář [5] Lucky005® 04.01.12 21:59
Bo Ostrava je region razovity!!!

Reagovat na tento komentář [4] -® 04.01.12 21:55
Možno to bude v mineráloch.Japončíci obľubujú toto www.shirakura-shop.de/…
Povedal by som obdoba zeolitu.(ten používam občas vo filtroch)

Reagovat na tento komentář [3] -® 04.01.12 21:44
Mal som podobný problém a to som skúšal crystal red aj black.Skoro všetko do týždňa dvoch uhynulo.Niektoré nosili vajíčka,no nikdy sa nič poriadne nepodarilo.Chovám neo.blue pearl,neo.red cherry a palmaty-úplne bez problémov.Moje pozorovania?Nemajú radi zmeny či už sa jedná o parametre vody,kolísanie teploty pri dolievaní vody a samozrejme vysoké NO2.Všetky moje prvotné skúšky s crystal red či black som začínal v menších akváriách do 50l objemu.Ako určite sám vieš tak v menších je horšie nastoliť tu správnu rovnováhu.Posledne som kúpil zopár crystal red a kedže som už tiež mal nervy z toho,že sa im u mňa nedarí tak som ich bachol do 200 k rakom.Mám tam kopec rakov,ancíky a guppy.Akva beží niečo cez rok.Div sa svete,žijú.A to ich mám už asi mesiac.(čo sa mi skôr nikdy nepodarilo)Sú vzhľadom na osádku cez deň pozaliezané a vidím ich len občas.No sú tam.Jedna nosila vajíčka tak hádam ak ich novonarodené raky nepožerú,možno sa konečne podarí aj niečo namnožiť.Takže keď to tak zhrniem-nemajú pravdepodobne radi tie popisované zmeny.Odporučil by som nádrž min.100 a viac litrov hlavne pre stabilnejšie prostredie.Bohu žiaľ nemám inú nádrž kam by som ich dal,tak sa nechám prekvapiť či niečo z toho bude.
Tu je niečo o krevetkách v nemčine(možnosť stiahnuť magazín v PDF):
www.garnele-online.de/

Reagovat na tento komentář [2] invalida® 04.01.12 21:35
Legující prvky, uhlík, síra, koksovny. Leguje se lecjakým kovem. Ok galvanovny a hutní provozy. Hádán to na nějaký těžký kovy...spíš vzácnější než dražší. V Kladenskejch provozech žili skaláři jak tácy v chladící vodě...leč hodně mrzáků. Co když je ten některej kov to ono i přes zažitou nevhodnost. Já projedu dspecifika Ostravský metalurgie a původní domov krevetek. Třeba najdu spojitost. Myšlenky do placu prosím.Meralurgický mikroprvky, změny krastalický mřížky. litina šedá bílá..temperonání popouštění...Kyseliny v metalurgii ...rudy ..vápenec. široký spektrum možností. Nikdo nic?

Reagovat na tento komentář [1] Tomas Enderson® 04.01.12 21:12
Venco co mi blesklo hlavou je železo a ocel. Dyť ty ogaři z Ostravi jsou jediný co tam maj hutě. Tak co když je to nějak stím spojený. Třeba nějaký magnetický pole.

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1156x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1068x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...914x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce510x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...961x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...989x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2406x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
16.02.2011*****Teoreticky...1526x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1190x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1051x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1182x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1452x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1826x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/838-kreveta-ostravska-pruhovana