Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Žena akvaristka

 

Články » Žena akvaristka   Vytisknout tuto stránku 

Žena akvaristka

Publikováno: 21.04.2011 • Autor: © jitkaS • Rubrika:

 

Jako malá jsem byla členem akva kroužku. Tenkrát nám stačilo jen dát akva na dobře osvětlené místo, sebrat písek z řeky, zasadit kytky které zrovna byly a napustit vodu. Pak už jen rybičky a šnečky. Žádná technika, žádná chemie, a fungovalo to.Měla jsem čtyři nádrže po 70l  skoro 6let, bohužel na střední nebyl čas a tak rybičky museli jít z domu. . Až před rokem, jsem opět našla odvahu se ke svému koníčku vrátit a  manžel naštěstí nebyl proti.  Hned při koupi nádrže jsem se však nestačila divit, co všechno se za těch pátnáct let změnilo. Osvětlení, kryty, filtry vnitřní, vnější, půdní, uv lampy, topítka, substráty, chemické testy a různá další chemie pro úpravu vody,  všeho je spousta druhů a každý je ten zaručeně nejlepší  a vše zaručeně potřebujete. V orientaci v této pro mě docela neznámé sféře mi nepomohly mé staré odborné knížky a tak jsem nakoupila nové knihy a dala se do studování.

Jenže nastal kámen úrazu.V knížkám vám sice poradí , kolik wattů na 1litr, jak velký by měl být výkon filtru, ale už se nedozvíte, který výrobek je šmejd, nebo jsou li údaje na výrobku pravdivé, nebo si je výrobce s prominutím vycucal z prstu. Stejné to je i s rostlinkami  a rybičkami. Je jich nyní nepřeberné množství a i když si v odborné literatuře najdete co která potřebuje, né vždy se tyto informace shodují s realitou. Čert aby se v tom vyznal. Jediné co snad zůstalo stejné jsou nádrže a názor že akvarista musí být mužského pohlaví.

Nejvíce jsem to pociťovala v obchodě. Jakmile uvidí ženu z dětmi , začnou chrlit spoustu odborných informací. Asi si řeknou „Hele mamina, chce pro děti rybičky, snadná kořist“. Vůbec je nezaskočí, že máte nějaké znalosti, že přesně víte, co od požadovaného výrobku chcete, ať se to týká zářivek, nebo filtru . Snaží se z vás udělat „blbce“, vždyť určitě se  mýlíte vy,  on je totiž znalec, prodává již léta  a samozřejmě nutí vám ten  zaručeně nejdražší výrobek.

Nakonec z finančních důvodů jsem koupila set 54 l, kompletně vybavený-dle různých zdrojů prý kvalitní. Nádrž zařízena a osázena. A začala jsem zjišťovat, jaká to byla chyba. Akva mi nepřinášelo  radost, ale jen starosti. Řasy, řasy, řasy, rostlinkám se nedařilo .Nejdříve vyměněn filtr, vypnuto topítko a pak předělán kryt pro silnější osvětlení. Zkrátka z původního setu mi zůstalo právě to co se nemění – nádrž.

Rostlinky byly sázeny pokus omyl, ale po půl roce se mi akva zajelo a bylo na něj krása pohledět. Né zrovna nejlevnější cestou  jsem zjistila  ,že né vše psané je pravda i v realitě.  Né vše nejdražší je nejlepší a né vše levné je šmejd, ovšem neplatí to zase vždy, někdy se vyplatí si za kvalitu připlatit. Dnes mám již  dvě cca100 l nádrže s pozadím vlastní výroby, upravenými filtry, s co2 a dělají mi až na drobné překážky jen radost. Ovšem to nejlepší je, že je stále co zdokonalovat.

Jsem ráda, že jsou akva portály, kde si můžete pokecat a poradit se s lidmi- akvaristy. Také jsem ráda, že se zde  na ženu akvaristku  nedívají všichni jako na hloupou husu, co neví do čeho jde , nikdy se nic nenaučí a co musí zaručeně skončit .  Vždyť kdo může mít více trpělivosti, něžnosti a odolnosti vůči nezdaru, kdo více potřebuje oázu klidu a vodní krásy v každodenním zmatku než matka vycvičená  malými dětmi .

 

P.S. Holky nedejte se!!

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 66x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 21.04.2011 Upraveno: 21.04.2011 Přečteno: 1380x

Schválili: Bob66 * 13.01.13 • alpaka * 14.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
03.09.2012*****AKVARISTIKA217x
16.02.2011*****Teoreticky...1525x
22.01.2013*****Důvěřivý blbec!!!89x
11.08.2014*****Jak jsem měnil staré dno za liapor877x
09.06.2010*****Příběh mého akvária570x
30.10.2011*****Vzkříšení akvarijního ducha549x
11.04.2013*****Líhnutí Artemie (žábronožky solné)2181x
18.05.2020*****Vědci dali rybám CBD, aby zjistili, zda se uvolní190x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
26.02.2010*****Jak fotografovat akvárium - určeno pro začátečníky4510x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 33 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [33] JirkaŠčobák® 08.03.19 15:09
I dnes se dá v pohodě udělat přesně takové akvárium, jako v časech autorčina dětství.

Reagovat na tento komentář [32] Pavla28® 08.03.19 14:29
taky jsem teď měla úsměvnou zkušenost s prodavačem v akvaristice, zakládala jsem akvárium a při nákupu rostlinek, jsem si nechala do sáčku od slečny co pomáhala v obchodě vybrat pár okružáků a levatek, po příchodu k pokladně se mě pán zeptal, jestli to jako myslím vážně, že sem si nechala nasbírat ty šneky, že to škodí v akvariu a kdesi cosi, no co už, ne v každém zveimexu sedí lidé co rybičkám rozumí a popravdě si myslím, že jak píše Jitka v článku tak ve většině zverimexů vám nacpou cokoliv, jen aby měli zisk. když sem ca před 10 lety začínala s prvním akvárkem, taky mi nacpali kdeco, když sem tam potom přišla po rybí genocidě, která tím vznikla podruhé a chtěla jsem si poznačit co mají, abych mohla v klidu doma kouknout co si mohu pořídit, tak mně prodavačka vyhodila z obchodu.

Reagovat na tento komentář [31] kotas® 11.12.12 17:14
Ať se daří všem ženám :)

Reagovat na tento komentář [30] predator3313® 06.11.12 10:34
No mě k akvaristice přivedla moje drahá polovička... :D

Reagovat na tento komentář [29] Dona® 10.01.12 21:41
Hezký článek, díky. Jsem taky akvaristka ...po dost letech, jsem zatím spíš jak Alenka v říši divů ze všech těch možností, které dnes jsou, a které jsem jako malá holka s kapesným neměla. S mačistickým přístupem prodavačů-chlapů jsem se moc nesetkala..tedy ne v akvaristice. Tady v Praze jsou ve většině akvaristik, kam chodím, paní.

Upravit Reagovat na tento komentář [28] ® 07.05.11 15:19
Ahoj,taky jsem začátečnice již rok:-))) a můžu říct,že dávám na rady starších a zkušených.Mám AQ 60 l,a samá paví očka,5 neonek,4 pancéřníčci,3 ancíci,3 šneky,2 mřenky.Měla jsem problémy s okružáky(bylo jich plné AQ asi doneseny s rostlinami)a dala na radu zkušenějšího.Pomohly právě mřenky,ledva jsem je tam nasadila.Můj miláček,když jsem donesla AQ domů,tak se ptal,na co to mám?Já říkala,když nemůžeme mít psa nebo kočku nebo ptáky,tak budou ryby.Nejdříve brblal a že se o to nebude starat a ledva jsem tam dala ryby už jim říká,,capinky,,.Čistí mi filtry,mění vodu,dá jim papu.Přeju všem začátečníkům i zkušeným chovatelům hodně štěstí a úspěchů v chovu rybek.

Reagovat na tento komentář [27] Jurdas® 06.05.11 22:06
Holky držím Vám palce,at se Vám daří v chovu rybiček.

Reagovat na tento komentář [26] jajaapaja® 27.04.11 21:09
Holky já vám všem fandím.Vždyť i děvčata tady přítomná, mají krásná akvárka.Až jim je někdy závidím.

Reagovat na tento komentář [25] Mystka® 27.04.11 11:27
S akvaristikou som zacala pred dvoma rokmi. Priatelovi sa to prilis nepacilo. Prve akvarium skoncilo zle, vsetko som dodrzala zabeh, rastliny, filter non-stop, az na to, ze interval vymeny vody nie a tak sa rybky otravili, niektore vyskakali. Tak som zacala odznova. Potom pribudlo dalsie akvarium, priatel sa pytal, kedy zrusim to prve mensie. Nezrusila som ho dodnes, lebo mi je ho luto- ked tak krasne funguje. Teraz sa stahujeme a vraj si mam vziat len jedno akvarium, nastastie bol tak laspkyplny, ze to mensie bude u neho v kancelarii. Asi sa chce vytiahnut pred svojimi zakaznikmi :). Jednu vec, co ako zena akvaristka nezvladam je umrtie rybiciek. Som dost citliva, a co je horsie v akvariu sa neviem zbavit hnusneho bakterialneho ochorenia, ktore napada slabych jedincov. Napadnute rybky som z casu na cas nutena zabit a vtedy si aj poplacem. V tomto by som chcela byt silnejsia.

Upravit Reagovat na tento komentář [24] ® 27.04.11 11:24
Pravdivý článok, ale myslím si, že to všetko záleží od charakteru človeka. Osobne mám celkom dobré skúsenosti.

Reagovat na tento komentář [23] invalida® 26.04.11 21:47
Zkušenost z Loun...scháněl sem rybky....člověče mluvte na mě česky....neznám to máte jen lidovej název..to musíte vědět latinsky...bla bla bla...to špatně vyslovujete se to naučte=) pořádně...mi to nedalo...máte krevetky? Jo a jaký? Takový červený...To sou ty japonský? Jo! A vopravdu maj na každý noze karapax? Jo! A kolik stojej? 112kus...cca 2 roky z5....A to sem chlap...Jen na okraj.

Reagovat na tento komentář [22] Kajka99® 26.04.11 17:04
s tímhle jsem se taky setkala, v akvaristice na Táborské v Brně. Začínající akvaristka, teoreticky vybavená, praktická znalost žádná, a tímpádem jsem měla nějaké otázky. No to jsem si dala. Však mě tam pak už taky nikdy neviděli :-)

Reagovat na tento komentář [21] romant® 26.04.11 12:49
Častokrát jsem byl podobných podceňovacích schopností akvaristek svědkem. Velmi přesně popsané. Dobrý článek.

Reagovat na tento komentář [20] beowulfx® 25.04.11 16:13
Zajímavé :) Jinak ty pozadí vlastní výroby jsou super, je taky dobře, že jsou mezi námi i žkušene akvaristky.

Reagovat na tento komentář [19] René® 25.04.11 14:35
Bezva, tak nějak bych to napsala taky.....
Mám podobné zkušenosti.

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 24.04.11 20:36
Dík za vysvětlení.

Reagovat na tento komentář [17] Bob66® 24.04.11 20:20
gringo: hodnotí to redaktoři a hodnocení se odvíjí od toho co daný článek někomu dá, přínos akvaristice, obsahuje fotky atd. To že se pár osobních vět a zkušeností líbí a jsou pravdivé ještě neznamená že si zaslouží plný počet :-) Běžně takovým článkům o pár větách, jen popisující návrat nebo začínající vztah k akvaristice dávám jednu hvězdičku, zde jsem dal dvě aby se článek mohl objevit na hlavní stránce ;-) Osobně se mě článek také líbí a dal jsem mu palec nahoru, ale objektivně řečeno si víc hvězdiček nezaslouží!

Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 24.04.11 13:28
Skvělý a pravdivý článek, jen nechápu dvě hvězdičky hodnocení, když Líbilo se: 38x • Nelíbilo se: 0x Kdo to potom hodnotí?

Reagovat na tento komentář [15] Fugee® 23.04.11 16:31
Naprosto souhlasím. :-)
Je to zázrak, narazit na zkušeného prodavače. Když jsem si naposledy kupoval rostliny, a mluvil na ně latinsky, anglicky a česky, tak se mi stejně nepodařilo najít tu správnou kytku. :-)
Já už teď akva-sety raději ani nekupuji, zbylo mi z něj jen sklo (nový filtr, nová náplň do filtru, osvětlení zvýšeno, topítko vyměněno)

Reagovat na tento komentář [14] zelvik58® 23.04.11 12:34
Taky si za těch 40 let co mám rybičky připadám často jako mimozemšťan,ale časem se to rozhodně zlepšuje.Taky díky netu.Když něco potřebuji,najdu si odbornou radu bez problému.Ve většině akvaristik bych se jí nedočkala.Taky je výhoda,že už nemusím pracně shánět odborné knížky,což je finančně i časově docela náročné.Stačí se obrátit na chovatele a většina ochotně poradí,případně přenechají nějakou zajímavou rybičku či kytičku.Jsem moc ráda,že jsem na netu našla spoustu prima lidí,se kterými si akvaristice můžu psát a v poslední době i občas s dámami které mají víc než slušné znalosti o tom co jim roste a plave v akvárku.

Upravit Reagovat na tento komentář [13] ® 23.04.11 11:52
Pekne napísané o neviem či predavači a podobný mudrlanti kukajú či si žena, muž alebo dieta, jednoducho sa (ne)snažia záleží, len od ich povahy ako čLoVeKa!

ps. kto je vlastne akvarista? ten čo má doma nejakú tu mláku? Alebo ten čo prečítal pár múdrych kníh? Podla mna je to každí koho to baví a dokáže sa stej mláky tešiť či už je jeho alebo len tak v obchode či u niekoho z nás :)

Reagovat na tento komentář [12] Turista® 22.04.11 20:45
Tento článek se povedl

Reagovat na tento komentář [11] PetrP2B® 22.04.11 12:28
Parádní článek, pousmál jsem se nad pravdivostí s akvaristikama a jejich personálem :-)

Reagovat na tento komentář [10] soubi® 22.04.11 12:15
sorry padákem.... :-))

Reagovat na tento komentář [9] soubi® 22.04.11 12:13
....znám spoustu holek co lítájí s letadlem, s některýma jsem skákal s padádem, tak nevím proč nemůžou být akvaristky... :-)

Reagovat na tento komentář [8] Jitule® 22.04.11 11:45
Pěkné počteníčko :) . Taky se na mě občas dívají, jako na exota :-D , ale to nevadí.
Je pravdou, že je to o lidech. Ale to jde napříč celým světem - koníčků, pracovním procesem apod.. ;) :)

Upravit Reagovat na tento komentář [7] ® 22.04.11 11:30
Suprovej článek sto pro souhlas

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 22.04.11 09:58
Asi taky napíši malý článeček, teď mě napadlo dobré téma... Jinak máš určo pravdu ;)

Reagovat na tento komentář [5] JJaanca® 22.04.11 09:20
Hmm, to by odpovídalo. Občas chodím do jedné ne příliš zásobované akvaristiky, takže když něco chci většinou to nemají a pán mi nabízí něco jiného se slovy "tak vyřiďte doma že máme jenom tohle." Cha, cha.

Reagovat na tento komentář [4] Silent® 22.04.11 09:19
Jo! Holky nedejte se. My vás taky nedáme.

Reagovat na tento komentář [3] Žabka® 22.04.11 07:54
Super článok, pravda pravdúca:) Držím palčeky:)

Reagovat na tento komentář [2] Dedo® 21.04.11 22:16
Krásny a žiaľ pravdivý článok. Poznám tiež zopár akvaristiek, naozaj odborníčky, klobúk dole. Žiaľ často v predajni akvaristiky to vyzerá tak, ako popisuje jitkaS. No nie je to len pri ženách akvaristkách, ale aj pri začiatočníkoch. Je vzácne natrafiť na predajcu naozaj odborníka, ktorý poradí a pomôže, nie predáva za každú cenu (hoc aj ocelatusa do minička). Záleží to jedine od charakteru a odbornosti predávajúceho, aj keď v supermarketových predajniach je vzácnosť stretnúť odborníka-predajcu.

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 21.04.11 21:33
Supr :-)

Další články tohoto autora
Žádné další články
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/686-zena-akvaristka