Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...

 

Články » Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...   Vytisknout tuto stránku 

Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...

Publikováno: 05.12.2011 • Autor: © invalida • Rubrika: Reportáže

 

Česká duše je hrozně srandovní a zároveň strašně zištná a průhledná. Stačí se porozhlídnout po ulici a příslušníky jinejch národností okamžitě poznáme. Donga podle očí nebo podle stánku. Ukrajince podle zlatýho zubu, Itala podle gestikulace a východního Němce podle toho, co na sebe dokáže navlíknout. No a Čecha podle toho, jak přesně ví, proč a jak to nejde. A Čech je taky děsnej vodborník na politiku a kopanou. Podle toho, jestli se včera kopalo do meruny, a nebo se přišlo na kopanec lidí z těch vrstev, kde se za trest povyšuje a zvedá plat. A to samý platí o akvaristech. A na severu Čech je to obzvlášť vytříbený. Nikdy bych nevěřil, jak jsme svý, a co si necháme líbit. A to, jak jsme směšní, o tom ani nemluvím. Když jsem v jižních Čechách viděl nezamčený jízdní kola, který nikdo neukrad ani v noci, nechápal jsem, jak je to možný. A v Austrálii na tržnici neprodávaj padělky, i když tam je asiatů víc, jak tady. Taky to vím od akvaristy, co sem na stránky chodí.

Už nějakej ten tejden mám rybičky a časem sem se zmoh i na komp a net. Když sem se přestal bát zmáčknout čudlík na klávesnici, tak sem hledal, jak se jmenuje ta ryba s flekem. Narazil sem na rybičky.net. Měl sem štěstí, byl tu známej František a zrovna popisoval jeho rybí rozhlednu a jeho práci u ochranky. Řezal sem se smíchy a nestih to dočíst... naštěstí. Když sem druhej den hledal pokračování, zjistil sem, že sou tady i celkem normální lidi, co tomu rozuměj. Pak přišla závislost na stránkách a nabídka role redaktora maskota. No co, ať řikaj, že sem debil, hlavně že se vo mně mluví. =)

Takže sem zjistil, že nemůžu bejt bez osmózy, katexu, nebo jak se tomu nadává, a různejch jinejch důležitostí. Objevil sem ale díky těmhle lidem listonoha, krevetky, šneci přestali bejt šnekama, ale kouzlem se proměnili na piskořky, heleny a okružáky.

Pak přišlo období, kdy sem se bál koupit si rybu a nebo nedej bože nakrmit rybky postaru. Jen značkový papů. A všechno je jen pro zkušený... krevetky i elka, který mi učarovali. Do tý doby sem věděl, že je jen ancík a bílej ancík s třásněma. Ten se mi nelíbil. Když sem si jel pro první krunýřovce, měl sem hrůzu z toho, jestli přežijou 2 hodiny v sáčku a pak u mě v akvu. Stáli mě pro mě podstatnejch asi patnáct stovek.

Pak sem zjistil, že ne všechno na netu je svatý. A jel sem zas po starým.

Ve vsi o mě věděli, že sem divnej a že mám rybičky... dokonce tak divnej, že jezdí na Šumavu sázet stromky zadarmo, a nebo si do hospody veme knížku. Když mě fotbal nebere a průsery místních ožralů znám nazpamět. Ale i vesnice se vyvíjí a už neposuzujem všechno na bázi sežratelnosti a tak podobně. Jsme moderní společnost a už máme i lepší auta, gemblery, mariánku a různý jiný pokrokový věci.

A jednoho dne slovo dalo slovo a já byl ve škole něco říct o rybách a tak. Hroznej trapas, myslel sem si, ale děti to zaujalo. No a vzniknul kroužek-čtvereček. To pro originalitu=)

Jenže finance sice nejsou všechno, ale akvárko na ksicht Ti v krámě nedaj, že jo. Tak mě napadlo, že se třeba doma někomu válej nějaký akvakrámy a dal by to levně. Něco se sešlo, ale fakt většinou krámy. Docela to někdy i bolelo když sem prezentoval naše úspěchy trošku netradičně. Snaha o zaujmutí! V inzerátech by sme se ztratili. Sem nevěděl, že podle češtiny se pozná sexuální orientace nebo mentální retardace. Ale hodně lidí to poznalo, že sem úchyl nebo těžká maštěnka.

Ale svý místo v akvaristice jsme si vybudovali, ale bohužel mi umřelo soukromí. Občas přijede naprosto cizí člověk okukovat kouzelnýho dědečka... to fakt nejsem.

Pokoušel sem se kontaktovat i jiný školní aktivisty, ale hodně sem byl zklamanej. Když sem nabízel rybky, tak se špatně množej. Krevetky už nefrčej. Ale drze si řekli o drahý tvorstvo. Nemyslím, že to byla náhoda. Prostě mi to přišlo jako pěstírny za státní proud a pomocnýma pracema, co dělaj děti zadáčo. Doufám, že sem urazil jen ty, co to potřebujou. Ale tohle mi po net komunikaci vyplynulo. A malý děti musíš zaujmout i jinak... specializaci na ryby nevydržej.

Dokázali jsme, že děti zdravěj a tak (bohužel to není normální). Ale ve škole se chovaj jinak a doma taky.

Kopírujou rodiče!

Celkem se nám daří a dokonce máme i podporu veřejnosti. Přišla nabídka snů. Zařízený akvárko na víc jak tisíc litrů. Má to 2 háky. Doprava a časovej pres. Takže zkouším bejt akční po telefonu. Testuju učitelku. Potřebuju vědět, jestli náš kumbálek je podýl víc jak 3 metry. Hurá je!

Bohužel se o 30 cm spletla a místnost je kratší. Dát ho do patra na chodbu se neodvažuju kvůli statikovi. A taky do toho může kecat starosta a to je... ehm ehm... Jak se slušně řekne blb?

Přemejšlím o jiným místě i s tím, že by pár dnů přečkalo u mě... složitý je to v tom, že je to i s s rybama. To by asi ale nevydejchala manželka. To by mě nejdřív miloval ČEZ... až do první faktury. Pak by mi ustřihli šťávu a nemilovala by mě žena. Takhle ne.

Porada se trochu zvrhla. Bojoval sem za umístění v reprezentačním vstupním prostoru. Starosta nedovolil ohledně spotřeby vody, elektriky a nebezpečí koupele. Když sem řek, že by to pro děti moh udělat, tak si vymínil placení energií zvlášť a za svý. Hmmm, tak to mi pomoh.

Jen sem se nevinně zeptal, kdo platí obecní zaměstnance při sekání fotbalovýho hřiště a energie v téměř soukromý hospodě na hřišti?

Zkrátka se budeme stěhovat... nemusíme, ale budeme. Tak se zase budeme scházet u mě, i když asi zmenšíme počet nádrží. Žena mi bude nadávat kvůli elektrice a zašlapaný podlaze ale... když zaseju v dětech semínko hrdosti a svobodomyslnosti, třeba dokážou něco změnit pro obyčejný lidi včetně akvaristů. My starý už toho moc nepo...

Takže bohužel jen musím poděkovat za velkorysou nabídku a odmítnout. Vyřídit Pavlovi co u nás starostuje... taky tě nemusím =) (čte nás pravidelně... teda asi četl. =))

Když sem se prořekl na netu, že máme nabídku na akva, tak taky zaznělo... Tak si ho vole nech nebo ho prodej a polepšíš si... sám máš ho... a nebo takovej macek? Ten se musí vejít i kdyby stará musela z domu... česká mentalita. To byla nabídka dětem!

Zase sem mimo téma tak radši končím...

 

Venca


 


 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 58x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 05.12.2011 Upraveno: 06.12.2011 Přečteno: 962x

Schválili: Bob66 ** 15.01.13 • Jarka ** 19.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Reportáže
27.01.2019*****Rybičky v Botanické zahradě v Liberci II.368x
27.11.2018*****Akvária v Lausanne240x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
13.08.2015*****Plánujete navštívit delfinárium?14x
13.12.2015*****Pár kapek z Japonska621x
01.10.2012*****Aquarium du Paris 1878 znovu otevřeno331x
19.03.2012*****Plzeňské akvaristické jaro - IX. Den cichlidářů v Plzni425x
07.05.2012*****Návštěva u Zdeňka Dočekala1328x
11.06.2014*****Muzeum mušlí Vieste - Itálie244x
18.08.2013*****Dny otevřených dveří625x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 20 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [20] LinaDee® 24.03.13 12:12
Je mi normálně smutno, že se nevešlo... 1000l to už je pořádná vana. Děcka by se vyřádila... :(

Reagovat na tento komentář [19] exit® 13.12.11 16:21
je škoda že to nevyšlo.děti by měli určitě radost.

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 09.12.11 20:17
poučné a humorné ... páči sa mi gratulujem :D

Reagovat na tento komentář [17] jogr® 08.12.11 22:23
Jako vždy velmi trefné!!! Je mi líto toho jak to nakonec dopadlo.A ten starosta to je pěknej vůl!!!

Reagovat na tento komentář [16] tomikku® 07.12.11 19:28
nejde o to jestli je nadšená akvaristka ale o to že je nadšená se zájmem o přírodu já s ní spolupracuji v rámci tzv. lesní pedagogiky a je to super spolupráce. Jinak se jedná o ZŠ Prameny v Karviné a paní učitelku Hudietzovou nebo jak se to vlastně píše.

Reagovat na tento komentář [15] invalida® 07.12.11 17:39
Dej kontakt na učitelku...poradíme, posloužíme, nabídneme, vyměníme=).

Reagovat na tento komentář [14] tomikku® 07.12.11 13:09
dal jsem palec nahoru za téma, literární kritik nejsem takže se tu nebudu rozplývat nad slohem, slovníkem a podobnými nesmysly, prostě Venca trefil hřebík na hlavičku, a nebál se poukázat na zabedněnost lidí kteří by zabedněnci být neměli.

PS: Venco škoda že nejsi z Karviné, znám tam jednu školu, a v ní paní učitelku a ta by se ti líííbila. Prašule sežene, ředitelstvo zpracuje a ještě nadchne dítka, prostě paráda.

Přeji pevné nervy a lepší časy

Reagovat na tento komentář [13] Zoidik® 07.12.11 10:24
RAPe, ono se ta práce s dětmi dá přepočítávat na peníze, ale je značná chyba, že to někdo přepočítává na okamžitou hodnotu, nebo z velmi krátkohodobého hlediska rok, dva. Pokud bych to chtěl nějak přepočítat, tak s výhledem 15-20 let a to si troufám říct, že na toto období je to velmi dobrá časová i finanční investice.

Upravit Reagovat na tento komentář [12] ® 07.12.11 04:16
Co na to říct Véno :(( Tak ať se daří, přeju hodně sil....

Reagovat na tento komentář [11] Tomas Enderson® 06.12.11 21:21
Venco a nebude to v tom, že by jsi (škola) obhospodařoval větší rybník než váš starosta. :) No jak tak koukám na všech úřadech seděj lidi na pravým místě. Já bych si taky nejradši nafackoval než znovu kandidovat na vesnickýho zastupitele. Martin

Reagovat na tento komentář [10] JUCHA® 06.12.11 20:10
Rád si přečtu Vaše články a obdivuju Vaši práci s dětmi... Musíte mít hodně silné nervy. Každopádně přeji ať se stále daří

Reagovat na tento komentář [9] invalida® 06.12.11 17:47
Palec dolu..přemejšlim jestli závistivec nebo už starostenská noha=)

Upravit Reagovat na tento komentář [8] ® 06.12.11 17:05
Hmm, je to bohužel smutné, pořád spousta lidí vše přepočítává na peníze. Škoda jen, že zapomínají, že investice do dětí, jejich výchovy a vzdělání se takto nedá přepočítávat. :-(

Reagovat na tento komentář [7] Macik33® 06.12.11 16:50
Taky máme podobnýha hňupa za starostu :-(

Reagovat na tento komentář [6] Žabka® 06.12.11 13:52
Zdravím pána starostu, ktorý je na seba uuurčite moooooooc hrdý..

Reagovat na tento komentář [5] Flid ®® 06.12.11 13:39
Článek super...trochu smutný,ale bohužel pravdivej. Njn máme prostě tu českou vlastnost.........

Reagovat na tento komentář [4] sivon® 06.12.11 13:24
Tak tohle moc nepotěší, je vidět, že se malá česká závistivá dušička chtě nechtě musí projevit.
Držím palce a manželce přeji pevné nervy.

Reagovat na tento komentář [3] glumča® 06.12.11 12:41
a já tolik doufala v dobrý konec..

Reagovat na tento komentář [2] romant® 06.12.11 11:57
Tak, tak, každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán a je vidět, že pan starosta se toho drží doslovně. Tobě i dětem vše dobré.

Reagovat na tento komentář [1] Zoidik® 06.12.11 11:42
Venco, blb se řekne "Tady pán není zřejmě zrovna nejchytřejší" ;-) Doufám, že se Ti to podaří rozumně vyřešit ke spokojenosti dětí, Tebe a manželky.

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1157x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1069x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...914x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce511x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1007x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...990x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2408x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
16.02.2011*****Teoreticky...1528x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1191x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1052x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1183x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1454x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1826x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/808-vesnicka-akvaristika-v-severnim-teritoriu-aneb-po-cesku