Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...

 

Články » Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...   Vytisknout tuto stránku 

Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...

Publikováno: 05.12.2011 • Autor: © invalida • Rubrika: Reportáže

 

Česká duše je hrozně srandovní a zároveň strašně zištná a průhledná. Stačí se porozhlídnout po ulici a příslušníky jinejch národností okamžitě poznáme. Donga podle očí nebo podle stánku. Ukrajince podle zlatýho zubu, Itala podle gestikulace a východního Němce podle toho, co na sebe dokáže navlíknout. No a Čecha podle toho, jak přesně ví, proč a jak to nejde. A Čech je taky děsnej vodborník na politiku a kopanou. Podle toho, jestli se včera kopalo do meruny, a nebo se přišlo na kopanec lidí z těch vrstev, kde se za trest povyšuje a zvedá plat. A to samý platí o akvaristech. A na severu Čech je to obzvlášť vytříbený. Nikdy bych nevěřil, jak jsme svý, a co si necháme líbit. A to, jak jsme směšní, o tom ani nemluvím. Když jsem v jižních Čechách viděl nezamčený jízdní kola, který nikdo neukrad ani v noci, nechápal jsem, jak je to možný. A v Austrálii na tržnici neprodávaj padělky, i když tam je asiatů víc, jak tady. Taky to vím od akvaristy, co sem na stránky chodí.

Už nějakej ten tejden mám rybičky a časem sem se zmoh i na komp a net. Když sem se přestal bát zmáčknout čudlík na klávesnici, tak sem hledal, jak se jmenuje ta ryba s flekem. Narazil sem na rybičky.net. Měl sem štěstí, byl tu známej František a zrovna popisoval jeho rybí rozhlednu a jeho práci u ochranky. Řezal sem se smíchy a nestih to dočíst... naštěstí. Když sem druhej den hledal pokračování, zjistil sem, že sou tady i celkem normální lidi, co tomu rozuměj. Pak přišla závislost na stránkách a nabídka role redaktora maskota. No co, ať řikaj, že sem debil, hlavně že se vo mně mluví. =)

Takže sem zjistil, že nemůžu bejt bez osmózy, katexu, nebo jak se tomu nadává, a různejch jinejch důležitostí. Objevil sem ale díky těmhle lidem listonoha, krevetky, šneci přestali bejt šnekama, ale kouzlem se proměnili na piskořky, heleny a okružáky.

Pak přišlo období, kdy sem se bál koupit si rybu a nebo nedej bože nakrmit rybky postaru. Jen značkový papů. A všechno je jen pro zkušený... krevetky i elka, který mi učarovali. Do tý doby sem věděl, že je jen ancík a bílej ancík s třásněma. Ten se mi nelíbil. Když sem si jel pro první krunýřovce, měl sem hrůzu z toho, jestli přežijou 2 hodiny v sáčku a pak u mě v akvu. Stáli mě pro mě podstatnejch asi patnáct stovek.

Pak sem zjistil, že ne všechno na netu je svatý. A jel sem zas po starým.

Ve vsi o mě věděli, že sem divnej a že mám rybičky... dokonce tak divnej, že jezdí na Šumavu sázet stromky zadarmo, a nebo si do hospody veme knížku. Když mě fotbal nebere a průsery místních ožralů znám nazpamět. Ale i vesnice se vyvíjí a už neposuzujem všechno na bázi sežratelnosti a tak podobně. Jsme moderní společnost a už máme i lepší auta, gemblery, mariánku a různý jiný pokrokový věci.

A jednoho dne slovo dalo slovo a já byl ve škole něco říct o rybách a tak. Hroznej trapas, myslel sem si, ale děti to zaujalo. No a vzniknul kroužek-čtvereček. To pro originalitu=)

Jenže finance sice nejsou všechno, ale akvárko na ksicht Ti v krámě nedaj, že jo. Tak mě napadlo, že se třeba doma někomu válej nějaký akvakrámy a dal by to levně. Něco se sešlo, ale fakt většinou krámy. Docela to někdy i bolelo když sem prezentoval naše úspěchy trošku netradičně. Snaha o zaujmutí! V inzerátech by sme se ztratili. Sem nevěděl, že podle češtiny se pozná sexuální orientace nebo mentální retardace. Ale hodně lidí to poznalo, že sem úchyl nebo těžká maštěnka.

Ale svý místo v akvaristice jsme si vybudovali, ale bohužel mi umřelo soukromí. Občas přijede naprosto cizí člověk okukovat kouzelnýho dědečka... to fakt nejsem.

Pokoušel sem se kontaktovat i jiný školní aktivisty, ale hodně sem byl zklamanej. Když sem nabízel rybky, tak se špatně množej. Krevetky už nefrčej. Ale drze si řekli o drahý tvorstvo. Nemyslím, že to byla náhoda. Prostě mi to přišlo jako pěstírny za státní proud a pomocnýma pracema, co dělaj děti zadáčo. Doufám, že sem urazil jen ty, co to potřebujou. Ale tohle mi po net komunikaci vyplynulo. A malý děti musíš zaujmout i jinak... specializaci na ryby nevydržej.

Dokázali jsme, že děti zdravěj a tak (bohužel to není normální). Ale ve škole se chovaj jinak a doma taky.

Kopírujou rodiče!

Celkem se nám daří a dokonce máme i podporu veřejnosti. Přišla nabídka snů. Zařízený akvárko na víc jak tisíc litrů. Má to 2 háky. Doprava a časovej pres. Takže zkouším bejt akční po telefonu. Testuju učitelku. Potřebuju vědět, jestli náš kumbálek je podýl víc jak 3 metry. Hurá je!

Bohužel se o 30 cm spletla a místnost je kratší. Dát ho do patra na chodbu se neodvažuju kvůli statikovi. A taky do toho může kecat starosta a to je... ehm ehm... Jak se slušně řekne blb?

Přemejšlím o jiným místě i s tím, že by pár dnů přečkalo u mě... složitý je to v tom, že je to i s s rybama. To by asi ale nevydejchala manželka. To by mě nejdřív miloval ČEZ... až do první faktury. Pak by mi ustřihli šťávu a nemilovala by mě žena. Takhle ne.

Porada se trochu zvrhla. Bojoval sem za umístění v reprezentačním vstupním prostoru. Starosta nedovolil ohledně spotřeby vody, elektriky a nebezpečí koupele. Když sem řek, že by to pro děti moh udělat, tak si vymínil placení energií zvlášť a za svý. Hmmm, tak to mi pomoh.

Jen sem se nevinně zeptal, kdo platí obecní zaměstnance při sekání fotbalovýho hřiště a energie v téměř soukromý hospodě na hřišti?

Zkrátka se budeme stěhovat... nemusíme, ale budeme. Tak se zase budeme scházet u mě, i když asi zmenšíme počet nádrží. Žena mi bude nadávat kvůli elektrice a zašlapaný podlaze ale... když zaseju v dětech semínko hrdosti a svobodomyslnosti, třeba dokážou něco změnit pro obyčejný lidi včetně akvaristů. My starý už toho moc nepo...

Takže bohužel jen musím poděkovat za velkorysou nabídku a odmítnout. Vyřídit Pavlovi co u nás starostuje... taky tě nemusím =) (čte nás pravidelně... teda asi četl. =))

Když sem se prořekl na netu, že máme nabídku na akva, tak taky zaznělo... Tak si ho vole nech nebo ho prodej a polepšíš si... sám máš ho... a nebo takovej macek? Ten se musí vejít i kdyby stará musela z domu... česká mentalita. To byla nabídka dětem!

Zase sem mimo téma tak radši končím...

 

Venca


 


 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 59x Nelíbilo se: 2x Zveřejněno: 05.12.2011 Upraveno: 06.12.2011 Přečteno: 935x

Schválili: Bob66 ** 15.01.13 • Jarka ** 19.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Reportáže
12.06.2016*****Mezinárodní výstava akvaristiky v Žilině415x
10.11.2017*****AkvaEXPO 2017 RK361x
10.01.2017*****ZOO Braník - aneb cestou na setkání akvaristů v Praze - díl druhý427x
12.02.2012*****Návštěva XI. Výstavy akvarijních ryb v Hradci Králové II.část536x
06.02.2014*****Pozor na škůdce při nakupování.69x
18.02.2013*****Showroom akvaristika Ostřešany706x
01.04.2014*****Výstava akvarijních ryb v HK 2014774x
03.06.2015*****Acquario di Genova381x
21.05.2012*****SeaLife u města Castelnuovo del Garda v Itálii282x
27.07.2014*****Rybičky v Botanické zahradě Liberec436x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 20 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[20] LinaDee® 24.03.2013
Je mi normálně smutno, že se nevešlo... 1000l to už je pořádná vana. Děcka by se vyřádila... :(

[19] exit® 13.12.2011
je škoda že to nevyšlo.děti by měli určitě radost.

Upravit [18] ® 09.12.2011
poučné a humorné ... páči sa mi gratulujem :D

[17] jogr® 08.12.2011
Jako vždy velmi trefné!!! Je mi líto toho jak to nakonec dopadlo.A ten starosta to je pěknej vůl!!!

[16] tomikku® 07.12.2011
nejde o to jestli je nadšená akvaristka ale o to že je nadšená se zájmem o přírodu já s ní spolupracuji v rámci tzv. lesní pedagogiky a je to super spolupráce. Jinak se jedná o ZŠ Prameny v Karviné a paní učitelku Hudietzovou nebo jak se to vlastně píše.

[15] invalida® 07.12.2011
Dej kontakt na učitelku...poradíme, posloužíme, nabídneme, vyměníme=).

[14] tomikku® 07.12.2011
dal jsem palec nahoru za téma, literární kritik nejsem takže se tu nebudu rozplývat nad slohem, slovníkem a podobnými nesmysly, prostě Venca trefil hřebík na hlavičku, a nebál se poukázat na zabedněnost lidí kteří by zabedněnci být neměli.

PS: Venco škoda že nejsi z Karviné, znám tam jednu školu, a v ní paní učitelku a ta by se ti líííbila. Prašule sežene, ředitelstvo zpracuje a ještě nadchne dítka, prostě paráda.

Přeji pevné nervy a lepší časy

[13] Zoidik® 07.12.2011
RAPe, ono se ta práce s dětmi dá přepočítávat na peníze, ale je značná chyba, že to někdo přepočítává na okamžitou hodnotu, nebo z velmi krátkohodobého hlediska rok, dva. Pokud bych to chtěl nějak přepočítat, tak s výhledem 15-20 let a to si troufám říct, že na toto období je to velmi dobrá časová i finanční investice.

[12] paulinn® 07.12.2011
Co na to říct Véno :(( Tak ať se daří, přeju hodně sil....

[11] Tomas Enderson® 06.12.2011
Venco a nebude to v tom, že by jsi (škola) obhospodařoval větší rybník než váš starosta. :) No jak tak koukám na všech úřadech seděj lidi na pravým místě. Já bych si taky nejradši nafackoval než znovu kandidovat na vesnickýho zastupitele. Martin

[10] JUCHA® 06.12.2011
Rád si přečtu Vaše články a obdivuju Vaši práci s dětmi... Musíte mít hodně silné nervy. Každopádně přeji ať se stále daří

[9] invalida® 06.12.2011
Palec dolu..přemejšlim jestli závistivec nebo už starostenská noha=)

Upravit [8] ® 06.12.2011
Hmm, je to bohužel smutné, pořád spousta lidí vše přepočítává na peníze. Škoda jen, že zapomínají, že investice do dětí, jejich výchovy a vzdělání se takto nedá přepočítávat. :-(

[7] Macik33® 06.12.2011
Taky máme podobnýha hňupa za starostu :-(

[6] Žabka® 06.12.2011
Zdravím pána starostu, ktorý je na seba uuurčite moooooooc hrdý..

[5] Flid ®® 06.12.2011
Článek super...trochu smutný,ale bohužel pravdivej. Njn máme prostě tu českou vlastnost.........

[4] sivon® 06.12.2011
Tak tohle moc nepotěší, je vidět, že se malá česká závistivá dušička chtě nechtě musí projevit.
Držím palce a manželce přeji pevné nervy.

[3] glumča® 06.12.2011
a já tolik doufala v dobrý konec..

[2] romant® 06.12.2011
Tak, tak, každý dobrý skutek má být po zásluze potrestán a je vidět, že pan starosta se toho drží doslovně. Tobě i dětem vše dobré.

[1] Zoidik® 06.12.2011
Venco, blb se řekne "Tady pán není zřejmě zrovna nejchytřejší" ;-) Doufám, že se Ti to podaří rozumně vyřešit ke spokojenosti dětí, Tebe a manželky.

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...557x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1227x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...860x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1205x
17.07.2012*****Detektivka...748x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1406x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...336x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy501x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1134x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1049x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?638x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...477x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2140x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1282x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...885x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1303x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce499x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1092x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...998x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...631x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1113x
01.01.2012*****Bilance...506x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...753x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...672x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1306x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...673x
23.10.2011*****Vodní pavouci...786x
21.10.2011*****Doprava krevetek...962x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!743x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...975x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...725x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...827x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...577x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1335x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...908x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1475x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2162x
18.03.2011*****Tolerance1155x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1803x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2287x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1399x
16.02.2011*****Teoreticky...1501x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1070x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1183x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..990x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1044x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.976x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...905x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1455x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1170x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1440x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1816x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2467x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1786x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3001x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1617x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2301x
23.09.2010*****Tři prvňáci1402x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3416x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/808-vesnicka-akvaristika-v-severnim-teritoriu-aneb-po-cesku