Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Ekonomicky a různý jiný fígle...

 

Články » Ekonomicky a různý jiný fígle...   Vytisknout tuto stránku 

Ekonomicky a různý jiný fígle...

Publikováno: 22.02.2011 • Autor: © invalida • Rubrika: Zábava

Abych tak řek, už sem dlouho nikoho nenadzved, tak se pokusím o nápravu. Tentokrát se cíleně pokusím dráždit toho pána, co mi píše, že tady ty stránky sou akvaristický a ne žádnej přiblblej blog. Ale mě se tady líbí, i když nejsem akvarista! A nikam jinam psát nepudu.

Abych byl taky za vzdělance, tak se píše blok a ne blog. A todle já vědět musím, protože sem fakt dobrej na češtinu=) A do bloku já psát nebudu, protože by to bylo zbytečný. Za prvý, by to po mě nikdo nepřečet, za druhý by mi blok zase brzo skoval ten němčour a za třetí bych ho měl brzo umaštěnej nebo politej kafem. Na to já mám fakt buňky! A zmaštěnej papír nemůžu dopustit..sem totiž ten estét. A hlavně si to tady může přečíst víc lidí najednou. Než by si ten blok přepůjčovali to by trvalo. A udělali by mu oslí uši.=)

Je sice pravda, že většina lidí, který znám odsud, je na tom ekonomicky líp jak já (k naštvání) a všichni sou o dost chytřejší na akva jak já (taky k naštvání), ale přece jen se pokusím spáchat něco pro nás chudý a blbý. (bejt chudej a blbej je úplně nejvíc k n...)

Takovej provoz akvárka se se stejnejma výsledkama dá pořídit za různý prachy. Ale upřímně, zjednodušit si lze jen něco a něco ošidit se moc nevyplácí. Předem se omlouvám všem ekonomicky vzdělanejm za možnej renonc. Já si z těh hodin ekonomie (nebo ekonomiky..už nevím) pamatuju akorát tohle. Já sem soudružka vysoká (celej metr pade) a základem je, abyste si pamatovali, že ekonomika a ekonomie není totéž! To je základ.

Takže sem se dycky na začátku hodiny optal, jakej je mezi tím teda rozdíl..celá se rozohnila a já měl klid na čtení pod lavicí. Tenkrát to tuším byly Zvonokosy ve slovenštině, tady se nesehnali. Úžasná knížka. Slovensky Zvonodrozdovo...

Takže o tom, jak v čudlaření ušetřit, a to jak prachy, tak i vlastní práci. To myslím ocení hlavně pánové. Věřím, že ta sv... líná není tak vzácná diagnóza a nakaženejch je nás víc..samozřejmě je to určený začátečníkům, protože takovej Amano by mě asi poslal do kanji (kana) nebo do blízkejch oblastí.

Myslim si, teda dovoluji si myslet (jde mi to pomalu), že už při samotným zakládání nádrže je dobrý vzpomenout na to, jak moc nákladnej bude provoz a kolik si můžem dovolit investovat času. Především  je dobrý se kouknout zpátky a popřemejšlet, na co se nám v komoře práší. Jestli je to tenisová raketa, kitovací drak, brusle a slovník malajštiny a je to všechno koupený za posledních půl roku, tak je lepší ani nezačínat. Ryby chtěj trpělivost. To je snad důležitější, jak vlastní akvárko.

Nákup a velikost nádrže chce trošku promyslet. Rozhodně bych nedoporučoval sety, jak se tomu hezky česky říká. U těhdle kompletů bejvá několik slabších až fatálních zádrhelů.

Nejslabším místem bejvaj ve většině případů filtry. Toho molitanu je tam prostě děsně málo. Ten molitan je vlastně to filtrační médium, bioakvacit a podobný jiný názvy, co můžete slyšet. Prostě taková ta houbička. Nevýhoda je, že většinou je filtr konstrukčně udělanej tak blbě že se tam prostě nedá přidat větší. Teda, abych to řek úplně přesně, všechno jde ale složitej zákrok, ztráta záruky a ten filtřík to zase neuhoní. Ve většině případů! Jsou i solidní mini filtříky, ale tam už nejde o ekonomickou cenovou hladinu.

Další slabý místo je v drtivý většině případů osvětlení. Málo watů na litr vody je poměrně častá choroba. Může to bejt i v luxech, ale nechci Vás zblbnout a vodradit hned. Ono u světla záleží i na tom, jak je akvárko vysoký. To je to čemu se honosně říká vejška vodního sloupce. Ale já nechci machrovat, chci jen napovědět cestu...........Problém setů je i to, že se časem začne rozpadat ta umělá hmota na krytu. Někdy se i zkroutí teplem! Zase mluvím obecně o levnějších setech pro chudý začátečníky. Dá se pořídit i kvalita, ale ani vysoká cena tuto kvalitu negarantuje!!!!!!!

Kryt se dá i vyrobit. Můžeme sami a nebo někomu říct. Jsme li ženská platí tato přímá úměra": čím je vzdálenost mezi nejnižším bodem výstřihu a spodním lemem sukně kratší, tím rychleji, ochotněji a levněji je nám kryt vyroben=)

Ale kryt na akvárku být nemusí. Bohatě stačí krycí sklo. U toho krycího skla se, když dovolíte, zastavím. Má totiž několik funkcí. Zabraňuje třeba odpařování vody. To může bejt nepříjemný třeba ve starým vlhkým baráku a naopak skoro ku prospěchu v suchým panelákovým bytě.

Další věc k zamyšlení je, že na skle kondenzuje voda a odkapává do akva. To neprospívá plovoucím rostlinám. Ale někdy záleží na umístění akva, když je dost místa od hladiny ke sklu, tak to někomu nekape. Je ale škoda dávat málo vody do nádrže, si myslím. To ale posuďte sami. Když není sklo moc natěsno a má třeba uřízlý rohy, tak se voda tolik nesráží. Jde to ale na vrub možnosti útěku krevetek nebo vyskočení ryby. Ve zdravý nádrži a s vhodnou volbou obyvatel jde ale o vyjímečnou záležitost..

Sklo taky zabraňuje průvanu nad hladinou, kterej ani trošinku nedělá dobře labyrintkám a v mládí zvlášť. Ale s těma asi nezačínáme..

Sklo má tu nevýhodu, že se časem za... prostě zneprůhlední usazeninama, takže krade světlo. A čistí se to blbě. Já to vím , protože manželka dycky nadává, když jí řeknu, todlencto sklo mi vypucuj...já bych to tak pěkně nezvlád=)

Ke sklu bych asi eště podotknul, že je dobrý mít ho na lištách jako by vsazený uvnitř...Když máme sklo z něčeho starýho uřízlý a je jen navrch jakoby přes akva, tak nám kape voda mimo a to je fakt nanic. Ženský držkujou, do piva to může kapat...

Topítko bych volil určitě s termostatem! Ještě je možný sehnat bez, ale špatně se to odhaduje. Počasí je mrcha a v baráku se mi to nevyplatilo. Abych nepřetopil, tak sem zvolil slabší a v zimě byla zima(=

Na topítku bych nešetřil a raději zvolil typ, kde jsou vidět stupně, který nastavím. Jasněže je to pouze orientační údaj, ale přece jen.. Typická čína vám uvaří ryby a to se vám dát kilo navíc fakt vyplatí za značkový. Je to na pár let. Dyť to nejsou ani dvoje cíga.

Vlastní sklo, to jako nádrž, bych taky nechal slepit u sklenáře. Naposled sem nechával asi 54 litrů slepit a vyšlo lehce přes 300. Tady je možnost, kde juknout na ceny http://www.sklobendl.cz/ ,ale ve skutečnosti je to ještě asi o 15% míň. Záleží na regionu sklenáři atd...

A abych se dostal k těm fíglům....Třeba odkalování atd.

Je až neskutečný, jak velká ryba projde hadicí. Takže to vezmu jinak. Při odkalování se dá použít pár lehkejch vychytávek. Třeba když máme kobercovky, tak zvon máme lehce nad rostlinama a na zvonu máme přigumičkovanou hadičku, do který fučíme. Bordýlek se  lehce zvedne a zkalenou vodu odsajeme. Samozřejmě, že musíme zvolit přiměřenej průtok adekvátně k velikosti nádrže. Při průtoku litr za sekundu se asi moc nerozkoukáme v 12litrovým akvu. Možná je lepší mít nějakou rybku, která víří dno a častěji máchát filtr. Např pancík kropenatej! Ale ten je na velký akva takže číst...Nejlepší zvon je takovej ten vysokej ve kterým se jakoby kamínky promílaj. Prostě aby to nežralo moc šutrů, ale kal to bralo..typů je moc.

Normální uřízlá plastovka je taky použitelná a víčko s pítkem je po úpravě dobrý k nasazení na hadici. Je ale poměrně zrádný to neupravit uvnitř pítka. Je tam někdy taková jakoby hvězdice která umí dost zle pochroumat omylem vcuclou rybku. A štelovací ventilek na hadici je taky skoro zbytečnej a nebezpečnej. Zase zužuje průtok. Prst na konci hadice je dobrý řešení...Už je to dlouhý takže jindy...více..

Venca

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 46x Nelíbilo se: 5x Zveřejněno: 22.02.2011 Upraveno: 22.02.2011 Přečteno: 1408x

Schválili: Bob66 ** 13.01.13 • Jarka ** 02.02.14 • Rex ** 02.02.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
29.03.2015*****ZOO MOŘSKÝ SVĚT Praha výstaviště403x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1190x
09.02.2014*****Rybičky.net aneb pořádná lekce67x
07.08.2013*****Od parmiček až k pokoji plném zvířat - 1. část - Jak to všechno začalo758x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1182x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
16.01.2013*****Jací jsme, aneb akvarijní abeceda...66x
10.01.2021*****Udělala jsem kopanec, ale dobře to dopadlo - ministory5x
29.06.2014*****Výstava - Pod hladinou Vltavy244x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 15 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [15] LinaDee® 04.03.13 12:22
Já si holt všechno musím dělat sama bez ohledu na délku sukně a hloubku výstřihu.

Reagovat na tento komentář [14] Linduš® 23.08.11 00:35
jó, tákhle to je....malý výstřih, delší sukně...kryt nikde chjooo :oD

Reagovat na tento komentář [13] Landvir® 24.02.11 15:42
Můj názor znáš Václave... ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [12] ® 24.02.11 04:28
jako vždy skvělé čtení, těším se na další:) palec hore

Reagovat na tento komentář [11] marekiss® 23.02.11 15:25
Perfektní článek. Ty tvoje články jsou opravdu nenapodobitelný a akvaristika pojata velmi humorně a přitom pravdivě. K tomu že sety jsou na *** se taky přikláním. Sám jeden mám a kdybych to zrovna nakoupil samostatně tak ušetřím aspoň 20% nákladů takže mám všechno dvakrát a nebo upravený.

Reagovat na tento komentář [10] palo9167® 23.02.11 12:52
Celkom vtipne a bohuzial aj pravdivo napisane.
Tie sety su naozaj povacsine shit.
2 najcastejsie otazky s ktorymi sa stretavam
Preco sa mi stale robia tie riasy?No bohuzial, ten original filrik to proste nezvlada
Preco mi nerastu rastliny ale uhnivaju?Vsak mam original kryt a svetla je dost.Uz fak neviem kde je chyba
Ano, ale tak mozno na crypto. a anubiasy na vsetko narocnejsie radcej zabudnite

Thumbs up za clanok

Reagovat na tento komentář [9] Steda® 23.02.11 09:52
Dobrý to je,pokračuj.

Reagovat na tento komentář [8] lucius® 23.02.11 08:21
Myslím, že Vašek ví moc dobře, co je to blok a co blog a že to byla zase jedna z jeho srandiček. Super počteníčko a díky za typ s krycím sklem, zrovna to řeším, takže dík za dobrou radu...

Reagovat na tento komentář [7] Žabka® 23.02.11 06:21
Ja umývam krycie sklo klasickou škrabkou so žiletkou...Drhla som ho už octom, kyselinou citrónovou, potom už aj fixinelou a nič nebolo 100 %...So škrabkou mám najlepšiu skúsenosť a ide to najrýchlejšie:)

Inak článok super-truper:)

Reagovat na tento komentář [6] smidakkuba® 22.02.11 20:24
Perfekt dávám palec hore akorát jak bylo na začátku s tím blogem a blokem tak myslím že jste mysleli každej něco jinýho tys myslel blok na psaní a on asi blog na internetu takový ty blbosti co tam o sobě píšou různí úchylové... :)))

Reagovat na tento komentář [5] invalida® 22.02.11 20:24
Muško milej, dík za radu...manželce to dám přečíst=)

Reagovat na tento komentář [4] Moucha® 22.02.11 20:22
sklo se cisti lehce staci namocit, posypat kys. citronovou a houbickou setrit.... kyselina citronova utvori s usazeninami citraty, ktere jsou krasne rozpustne ve vode... na tomto principu funguje nemala cast prostredku proti vodnimu kameni
jen je dat bacha na ruce, protoze mohou vzniknout dost vysoky koncentrace a muze dojit k poleptani, takze pokud by vas zacali palit, nebo svedit ruce tak rychle oplachnout (klasickym mydlem) a namastit

Reagovat na tento komentář [3] Bob66® 22.02.11 20:04
Moc se ti to podráždění nepovedlo, jsou to především praktické a pravdivé rady pod které se každý normální podepíše a navíc napsané tvým nenapodobitelným super stylem :) Kdybych mohl tak těch palců hore dám maximum:)))

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 22.02.11 19:54
Ty abys někde nechyběl Nafťáku :-D Jinak článek dobrý!

Reagovat na tento komentář [1] roper® 22.02.11 19:28
Hurá, komentuju první. S tim sklem souhlasím a žádné nemám. Palec hore

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1156x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1068x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...914x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce510x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1007x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...961x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...989x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2406x
16.02.2011*****Teoreticky...1526x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1190x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1051x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1182x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1452x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1826x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2313x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/647-ekonomicky-a-ruzny-jiny-figle