Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..

 

Články » Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..   Vytisknout tuto stránku 

Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..

Publikováno: 03.10.2010 • Autor: © invalida • Rubrika: Zábava

Je mi úplně jasný, že ryby se chovaj, a co zas uslyším keců vokolo. A těch střílejicích smajlů ve vzkazech. Mimochodem mi tam dost citelně chybí smajlík prosím, děkuju a seš asi praštěnej pavlačí. Jenomže já si myslím, že ať se chovaj nebo pěstujou, je to pořád jenom vězení. I když už zdaleka ne jen pro rybky. Máme žabky, šneky, krevetky, škeble a další potvory.Mimochodem znám starší dámu, která rybičky pouze pěstuje a přesto má akva čisté vkusné a plné krásných rostlin. A přitom kupuje pouze" nějaký levný krmení pro rybičky" O nějaký dajaně nebo jiných značkách nemá tušení. Já myslím o slovíčkách to není.

Ale abych nezdržoval. Nejstarší kresby ryb v nádobách jsou tuším ze starýho říma..vědátoři to tvrděj, ale já tam tenkrát nebyl, takže to zaručit nemůžu. Podle jedný chytrý knížky, já ještě knížky pamatuju=) si někdo přines živou rybku v nějakým hrnci a díval se, jak se rybka chová. Já vím, že vlastní názor se po zásluze trestá, ale já bych si tu kresbu vysvětlil jinak. Vlastně to snad byla rytina! Prostě to znamená, že ryba patří do hrnce a nebo je to nejstarší a nejlepší konzerva. Živá ryba ve vodě vydrží čerstvá a připravená na gril poměrně dlouho, při dodržení určitých podmínek. Vždyt ještě dnes v restauracích exotických zemí Vám rádi rybu, garnáta nebo dokonce i psa na přání zabijí a připraví na určený způsob. Většinou sou to starší kultury jak Lučané, Tušimici, Čechové a jiné kmeny, jejichž jsme potomci. Podívat se na ryby v této době bych já osobně šel do Tůňky nebo k řece... Tenkrát ještě nebyla koryta rovná a řeky nepáchly naftou. nebo splaškama jako dnes.

Nastal středověk a o této době toho víme také poměrně málo. Jen snad to, že se ryby chovaly v hradních příkopech a později v jezírkách zámeckých parků a popřípadě také v kašnách. Podle mne to ale byly také spíš spižírny, i když estetično mohlo taky hrát svou roli. Sežratelnost však byla přednější, řekl bych.

Akvaristika jako taková se masově rozšířila až asi z elektrifikací. Dřív na to prostě nebyl ani čas ani peníze. Do té doby se lidé za světla věnovali obživě,  potomkům a kupodivu i starým rodičům. Po setmění se věnovaliu potomkům, tzv černá hodinka. Lidé si prostě povídali. Poté se dospělí věnovali pouze potomkům=)

Já se k prazákladům akvaristiky dostal asi v roce 1973 nebo 4 a myslím, že to u všech probíhalo obdobně, takže to trochu popíšu. Byl jsem zrovna u babičky a nevím, jak mě to napadlo, ale prostě sem prones. Babičko, budu "pěstovat rybičky". Dáš mi velkou flašku vod vokurek? Nedám! Víš co? Vem si nůž a dojdi na smetánky králíkům...A jestli pudeš přes Fuksovu louku, tak Ti starej Fuksa nařeže a ani mi to neřikej. Tak sem přines hodně velkej koš.. Babičko? Nedala bys mi tu sklenici? Už sem řekla.. Jedině snad, kdyby byla vyštíplá! Prošmejdil sem celej barák, sklep a stodolu...našel sem akorát 2 flašky. Ale určitě sme jich měli víc. Kamenem se nevyštípla a ta druhá kladívkem taky ne. Akorát sem se říz do kolena!!! Babííí, já se říz. Hodně? Nééé. Tak si na to dej jitrocel a příště dávej pozor. Druhá babička mi dala pětilitrovku a ani nic nechtěla vědět. Jako že na co a tak...Byl sem v první třídě. Bylo těsně po prázdninách a po cestě k lesu poskakovalo ohromný množství malinkatejch žabiček. Flaška se hodila..starší bratranec uměl už počítat, tak jsme jich chytili 134. Odnesli jsme je domů do chodby a přišel nápad. U Medáků začínaj jabka a u Zelenků topěj v udírně...Co půjdem koštnout, jestli už je  zralý? Klobásy!!!!! Žáby úplně všude a odpoledne přijel někdo s traktorem a přivez mi 2 paví očka=) Nalil sem vodu u pumpy a musel na večeři...naštěstí se voda orazila a rybky přežily. I krmení houskou přežily, ale Táta mi přines od někoho "sušený vši". Ryby se i množily a pak přišla věda. Kus drátu a punčocha. Žádný proplachování a i tohle přežily. až jednou..když tam nalejem všechny mšice, tak snědí podle hladu a my nemusíme k rybníku každej den. Můžem třeba do stohu..kouřit! Smrad a všechny ryby v tam!!!!!!!

Další pár a potomstvo..upozorňuju, že bez filtru a vzduchování, o topení už vůbec nemluvím, jsem měl víc jak 2 roky v tý flašce. A pak mi jednou Táta řek" Hele bulhare ", nevím proč mi tak říkal=)" Viděl sem akvárko, kde měl ten chlap i trávu a bylo to pěkný..akvárko je sice jen taková věc z dlouhý chvíle..kdybys rači něco dělal užitečnýho..ale když už něco děláš dělej to pořádně.. a nebo se na to vy...

Trvalo mi to tejden...Tát,o kde se sežene..(tenkrát se většinou schánělo a ne kupovalo) takový akvárko a kolik může stát..mám nějaký peníze ušetřený? Víš co? Přiď zejtra po škole do kovárny!   No konečně, tady máš bůra a skoč se džbánkem..jako dycky=( Přines sem pivo a dostal práci. Tendle rám natři, tady máš barvu a neza..si tepláky nebo bude stará nadávat=). Natřeno! Přiď zejtra..Proč? Nebud zvědavej..Budeš brzo...=)

Táto už sem tady..hm tak si vem žbánek a švihej..jo Mílovi v hospodě řekni, ať Ti dá žvejku..slíbil mi s donaldem, že Ti dá jak sem mu dělal sekery. Pak dojdeš do krámu a koupíš flašku rumu. Tady máš 50ku a neztrať, to je to hodně peněz. Rum vem Jirkovi do truhlárny, něco Ti dá..ale nejdřív přines pivo.

Ten rám co byl tak blbě napatlanej suříkovou základovkou, byl krásně zelenej a bylo to zasklený.. Tady máš akvárko, jdi si pro kárku a vodvez si ho...

Kárku sem přivez, nestihli mě odvolat jako že rámový akva na 300 litrů neuveze kluk co má 19 kilo. Pepa Šmíd ho přivez traktorem i se skříňkou pod něj. A tak se ze mě stal čudličkář.

Sehnal sem kompresůrek, jak sme tomu tenkrát říkali a nikdo mě doma neměl rád. Se totiž nedalo spát a to bydlíme u trati. Dostal sem trávu (hnědovku), to jsem ale netušil ani českej název. Natož latinskej. Topítko vyrobil táta v kovárně. Velká zkumavka a něco v ní...Víc nevím. Fungovalo to.

Od tý doby sem vypěstoval hodně rybiček a asi i hodně připravil o život. Já na rozdíl od těch 16tiletejch blondýn, co většinou jsou tady na netu, jsem tvor normálně chybující.

Abych pravdu řek, tak se mi tahle doba asi líbila nejvíc..nikdo se nevytahoval..velkej výběr nebyl. v lese nerostly plastovky a dokonce dřevaři nechávali pilu pod větví, byla těžká. Dnes neuvěřitelné.

Přibejvaly mi léta a furt sem nechápal, proč se nesmí skautovat a vinnetů nebyl soudruh..proč se v televizi líbá jen Gusta s někými, když to vypadá divně. Slovo úchyl sem neznal a půlku zpráv vystupovali z letadla..Marie Kabrhelová, Oldřich Švestka, Miloš Jakeš................Tak jsem víc tíhnul k přírodě a soukromí se taky moc nenosilo..samá spartakláda či jak..já radši knížky než sport, takže sem propad rybám definitivně!

No a časem jsem se propracoval k více nádržím, jen ryby a krevetky chovám v nevědecký vodě, i když už jsem četl o různejch chemickejch zázracích. Já osobně si myslím, že je potřeba rybám vytvořit podmínky, hlavně klid a čistotu. Nejvíc průserů je z aktivity a častýho rejpání se ve dně. Nikdy sem neměl dravý ryby. Sem asi příliš levicovej=) ale řek bych, že se mi i daří.

Dnes jsme na tomto webu či na jiných stránkách a používáme samí cizí slova jako je brachyblastyální interferenční atp. Když dám někomu něco zdarma, už kazím obchod, moje krevetky grátis jsou chcípáci pro mě, ale v inzerátu supr kvalita..Když napíšu něco navíc a netýká se to  třeba dario dario, už je to od věci..Taky sem se dozvěděl ,že jsem spíš internetovej akvarista, že sem tady furt..pardon stále. Jsme český web..omlouvám se za francouzké pardon.

Nikomu to nevymlouvám, není to trestné, i když konkrétně v této zemi je trestní právo velice úsměvnou záležitostí..spíš směšnou a trapnou! Určitě se nebudu obhajovat, neboť obhajoba je formou přiznání..jen vysvětlím. Jsem dost kripl na nohy, srdce atd., takže sedím a trénuju hlavu, jak mě křápla pepka. A píšu stylem přežranýho datla, takže to trvá. Hodně se snažím radit ale vadí mi fóra typu...

Můžu si dát do nádrže oranžovej buldozer?

Můžeš!

A nebude to vypadat blbě?

Bude!

Proč mi teda říkáš že můžu?

Protože lhát se nemá!

Já nechci, aby to vypadalo blbě!

Tak ho tam Nedávej!

A můžu si tam dát modrej vysokozdvižnej vozejk?

 

Lidi mysleme..a hvězdiček chci jak na emerický vlajce..nebo aspoň kubánský=)

 

Nevím, co redakce pije, takže to asi neprojde    Václav P.S. Právě tenhle článek propouštím do placu a to by se asi stávat nemělo..nevím, jak to jinak udělat s touto poznámkou..

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 31x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 03.10.2010 Upraveno: 03.10.2010 Přečteno: 2314x

Schválili: Bob66 ** 05.01.13 • Jarka ** 17.01.14 • Rex ** 17.01.14

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Zábava
29.01.2007*****Převoz vánočního kapra830x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
10.01.2021*****Udělala jsem kopanec, ale dobře to dopadlo - ministory7x
24.01.2012*****Sehnala jsem akvárko706x
20.01.2012*****Kterak správně urážeti oponenta svého slovem či písmem aneb průvodce tvorbou trefných urážek576x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
25.01.2012*****Vzpomínky543x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 32 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [32] LinaDee® 06.03.13 18:08
Kašlu na normy, tohle čtení se mi líbí

Upravit Reagovat na tento komentář [31] ® 16.10.10 23:09
Vážený pane, Váš čllánek mi mluví z duše i když já jsem asi o trochu starší. Dodal bych k tomu asi toto. nelíbí se mi když někteří hodnotitelé ve svých komentářích šmahemn všem tykají a to ostatní je uplná pravda.Fandím vám protože ty vaše zdravotní neduhy jsem prodělal taky a vím co to je když bolí celej člověk

Reagovat na tento komentář [30] Jitule® 13.10.10 16:47
Krásné a pravdivé, dokonce jsem zamáčla i slzu. Jo jo, bejvávalo. U mě za *****.

Upravit Reagovat na tento komentář [29] ® 12.10.10 20:35
Přesně takto jsem začínal v roce 1965. Pětilitrovka od okurek, dva páry pavích oček a zřejmě valisnerka. A to nadšení, když se ve flašce objevila první mláďata. Krásně napsáno.

Upravit Reagovat na tento komentář [28] ® 11.10.10 14:49
To: [10] Maza: alespoň je vidět jakej tam máte bordel (bez urážky) :)

Reagovat na tento komentář [27] Tomas Enderson® 07.10.10 20:59
To je čtení. Takhle se má psát a ne jen se striktně držet pravidel pravopisu. :-)

*****

Martin Honzejk

Upravit Reagovat na tento komentář [26] ® 07.10.10 18:54
Můžu říct jenom..nádhera.

Reagovat na tento komentář [25] JuraH.® 06.10.10 19:18
Taky se mi tenhle článek moc líbí, ty 2 hvězdy dali asi za to že to nevyhovuje jejich "normám", ale já bych si z toho nic nedělal i tak je to poučné. :)

Reagovat na tento komentář [24] sivon® 06.10.10 18:20
Krásné a trochu smutné, protože je to úplná pravda. A tak pěstujme (kdo chce může i chovat) a nenechme se otrávit reklamou, která nám vnucuje, že bez jejich zázračného prostředku nebo techniky to nejde :-)

Reagovat na tento komentář [23] astro® 06.10.10 10:57
dovolil som si odkázať členov slovenského fóra akva.sk na tento úžasný článok, som presvedčený, že prečítať by si ho mali všetci, starší preto aby si pripomenuli ako to vtedy šlo a mladší preto aby zistili, že niekedy neexistovali zázračné vodičky, eheim-y, fluvaly, arcadie, dennerle, tropica-y, diversy, aquaely, nano cube-y, tropical-y...a mnoho ďalších a že to napriek tomu fungovalo a mali sme z toho radosť. doba ide dopredu a chtiac nechtiac sa jej prispôsobiť musíme ale nezabúdajme, že zázraky na počkanie nám žiadna z horeuvedených značiek nezaručí, najväčšiu radosť nám urobí sama príroda. invalida - pomyselný klobúk z hlavy dole a hlboký úklon. až raz budeš písať knihu, prosím si ju aj s venovaním ;)

Reagovat na tento komentář [22] invalida® 06.10.10 06:05
Sem to nevydržel...hlavní omil je omyl

Reagovat na tento komentář [21] mzy® 05.10.10 23:22
xDDD

Reagovat na tento komentář [20] mzy® 05.10.10 23:19
Koukám že někdo zaměňuje zvířata s rostlinama... paráda jsem rád že jsem se dozvěděl že pěstuju ryby. Myslel jsem že je chovám omil!

Upravit Reagovat na tento komentář [19] ® 05.10.10 21:22
dobry čteníčko :) hlavně hodnotím pasáž: nikdo se nevytahoval..velkej výběr nebyl. v lese nerostli plastovky a dokonce dřevaři nechávali pilu pod větví, byla těžká. Dnes neuvěřitelné.

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 05.10.10 19:31
Super počtení.

Reagovat na tento komentář [17] koyack® 05.10.10 13:46
Tak už to pomalu vypadá na knížku.Taky jste mně vrátil o 40 roků zpět. Moc prima čtení jako vždy. Díky.


Upravit Reagovat na tento komentář [16] ® 04.10.10 23:07
Článek pěkný dokonce jsem ho aj přečetl celý a to se cení jen jednu výtku mam a to že rybu z tůňky neudit :) myslim že by to nebylo ono. Dneska a už nějakej ten pátek /od tý doby co tam jsou zahrádky/ nestojí voda v Tůnce za moc takže i ryby :)

Reagovat na tento komentář [15] seic® 04.10.10 10:54
palec nahoru :-) kazdeho odrostlejsiho to urcite vratilo o X let zpatky :-) jeste dnes pamatuji zarizovani prvniho 50l aqua, kdyz jsem zacal intalovat filtr, kompresor, topitko...muj tata jen kroutil hlavou, proc to tam proboha vsechny ty kramy cpu :-)
z dnesni nabidky net shopu by ho asi "trefil šlak" :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 04.10.10 08:14
Za mě plné hvězdy. Vytiskl jsem si to abych měl na čtení klid..parádní článeček, mám podobnej přístup a zkušenosti. Víc takových osobních zpovědí než článků opsaných z netu o filtraci, o krmení o tom jak náctiletej zakládal akva za tatínkovi peníze...

Reagovat na tento komentář [13] Steda® 03.10.10 21:59
Dobrý.

Upravit Reagovat na tento komentář [12] ® 03.10.10 21:37
Jéé, vrátil si mě o 30let zpátky. Flaška od okurek a v ní 3kryptošky a 3paví oka od strejdy.
Kdybych mohl, dal bych 5*

Reagovat na tento komentář [11] Frissky® 03.10.10 19:52
Vaše články vždycky potěší =)

Reagovat na tento komentář [10] Maza® 03.10.10 18:52
Hezký :-) . Fejeton se tomu myslím říká?
Vím že to tu není diskuze, ale chovat mužete třeba psy. Jen ti moji už mají asi 13 kilo, tak je chovám jen občas. Ale ryby, ryby ty se zásadně pěstí !! Což dokládá i náš "Brněnský spolek pro pěstění ryb" z roku 1878 !!

Reagovat na tento komentář [9] stetinka® 03.10.10 16:38
Taky mám za sebou podobné začátky. Jo, paví očka! Dneska bych sama sebe za to ukamenovala, ale dařilo se jim. Bez vzduchu, nez filtru i topení a s vodním morem v hojné míře. Světlo bylo sluneční. 17 l elementka a kolik mi bylo? No, jak to tak počítám, tak 8 nebo 9. Taže to bylo o nějakej ten pátek po tobě, ale také ještě v době soudruhů.
Jen bych si tak nějak nepatrně myslela, zda by měla redakce nechat v článcích trpět češtinu. Ale mě to neva! :-)

Reagovat na tento komentář [8] Amy01® 03.10.10 14:20
Ja som začínala podobne, ako malá som vláčila všetko živé domov, oco mi neskôr zohnal akvárium cca 150L a tam pár rybiek, rastlín, bez filtrácie či ohrevu len s klasickou žiarovkou :) pekne mi to tak fungovalo až neskôr som začala študovať čo a ako.

Reagovat na tento komentář [7] Sewer® 03.10.10 14:10
Můj názor znáš, Venco :-) ...

Upravit Reagovat na tento komentář [6] ® 03.10.10 13:04
je pravda, že dneska je doba divoká a možná i drobet zvrácená, v každým případě jsem zastáncem užívání slova "chov" ryb než "pěstování" ryb. Ať už je ti to fuk nebo ne, myslim si, že alespoň v článcích by bylo vhodné tento pojem zachovat.

pro ostatní: Pěstovat můžete třeba mrkve, ale ne ryby :)

Reagovat na tento komentář [5] Landvir® 03.10.10 12:45
Zase jsem se pobavil, taky jak jinak že :D Je to parádní nedělní počteníčko.

Reagovat na tento komentář [4] Lucky005® 03.10.10 10:57
cetlo se to super

Upravit Reagovat na tento komentář [3] ® 03.10.10 10:55
Moc pěkný článek, takových by tu mělo být víc. Ale to by bylo trošku off topic, protože tohle není blog nějakýho pisálka. ;-)

Upravit Reagovat na tento komentář [2] ® 03.10.10 09:06
Moc hezky napsané, gratuluji ;)

Reagovat na tento komentář [1] hlavson® 03.10.10 06:13
Super :-)

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...586x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1253x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...868x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1271x
17.07.2012*****Detektivka...762x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1437x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...347x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy507x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1157x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1069x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?650x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...485x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2231x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1311x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...914x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1319x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce511x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1099x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...1007x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...644x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1151x
01.01.2012*****Bilance...513x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...773x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...961x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...678x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1350x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...682x
23.10.2011*****Vodní pavouci...798x
21.10.2011*****Doprava krevetek...999x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!751x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...990x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...730x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...838x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...583x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1368x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...916x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1483x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2198x
18.03.2011*****Tolerance1164x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1813x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2408x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1407x
16.02.2011*****Teoreticky...1528x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1077x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1191x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..1003x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1052x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.982x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...912x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1477x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1183x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1454x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1826x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2479x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1795x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3031x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1625x
23.09.2010*****Tři prvňáci1411x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3427x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/483-pestovani-ryb-aneb-akvaristika-vcera-dnes-a-snad-i