Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...

 

Články » Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...   Vytisknout tuto stránku 

Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...

Publikováno: 20.08.2011 • Autor: © invalida • Rubrika:

Teď, v posledních dnech, jsem na netu zahlédl něco o české amazonii a s chutí, ale opravdu s chutí jsem se od srdce zasmál. Proč pořád potřebujeme srovnávat nesrovnatelné. Amazonie je totiž něco nepředstavitelně úžasnýho a děsivýho zároveň. My, běžní evropani, máme v deštným pralese životnost tak maximálně 15 minut. Kousne tě pavouček umřeš, štípne tě brouk, udusíš se, dotkneš se rostliny a uhnije Ti ruka... teda, když to stihne... Pomineme hady a žabky se šípovým jedem na zádech. Komár a zimnice atd. Prostě ráj na zemi.

Takže se trošku rozmyslíme, a když chceme i přesto poznat amazonii in natura, tak se trošku poradíme s místníma, jak na to?

Máme asi tak 2 možnosti výběru poradců. Bílý osadníky nebo druhej typ obyvatelstva... domorodce, což v mým případě byli Tupí indiáni. Bílej osadník do pralesa moc nejde, a když už tam je, je to nejspíš někdo, kdo potřebuje bejt před lidma dobře uklizenej. Prostě někdo z drogový mafie, a nebo jinej banditos nebo desperados. To vo těch drogách platí všude a ne jen v kolumbijský části povodí. Když se tyhle 2 světy protnou, jsou z toho obrovský slumy kolem velkejch měst, kde bohužel žijou i indiánští narkomani.

Bílí sice umí španělsky, portugalsky, anglicky nebo jinej nám blízkej jazyk, ale o pralese a řece toho vědí mnohem míň jak indiáni. Ale hlavně tihle civilizovaní lidé vypalujou prales kvůli dřevu a kvůli pastvinám a s těma já nemluvím. Ono po pravdě nemluvím ani s lidma, co naprosto věcně zastřelí indiánskou rodinu, protože bydlí tam, kde se bude kácet. To je dnešní každodenní realita. Takže mí poradci byli Tupí indiáni.

Indiáni jsou ale Tupí jen podle jména. Jde o příslušníky obrovské jazykové skupiny Tupí- guaraní. Bohužel mnohý kmeny a s nimi i jazyky jsou na pokraji vyhynutí. A kreolizace taky hubí jazyky.

Podobný je to u nás. Všechno máme kůl, týví, písí a místo spojení máme konektivitu. A národností tu taky máme dost na vyhynutí nebo splynutí. Ale říkáme si civilizovaní, takže se podle toho chovejme.

Zrovna já jsem (kooperoval=)) spolupracoval s několika muži kmene, jehož jméno znělo něco jako mnge. Bohužel už jsou to jen míšenci a jejich jazykem už mluví opravdu jen jejich nejstarších soukmenovci. Je jich  už jen kolem 100ky.

Teď už bych měl asi zadávat ohromující čísla... jako je průtok, miliony akrů nebo kiláků čtverečnejch, taky můžu psát o tisícovce přítoků ale... s internetem umíte? Wikipedii znáte?

Tisíc přítoků... čemu se dá říkat přítok? Kdo to spočítal. Viděl sem přítok asi 12 km šířky. Do tý doby sem myslel, že Dunaj v Bratislavě je veletok. To samý by mě zajímalo, kdo spočítal, že na dolním toku je spád 1 cm na 30km. Bílej vědec to těžko přežije a indián to k životu nepotřebuje.

Ale abych se dostal k těm krunýřovcům. Tady fakt žije skoro v každým potoce jinej druh, a dost možná i před peřejí a za peřejí taky jinej. Problém je v tom, že sou nepřístupný a tudíž neznámí. Ovšem to je jedině dobře! Zatím poznaný druhy jsou celkem solidně popsaný tady. http://www.l-welse.com/

Nikdo nikdy nespočítá, kolik tady žije druhů, ale mám obavy, že to příroda spočítá nám.

Když už tak rádi přirovnáváme, zkusím své vlastní přirovnání. Pamatuju kolem vesnice pastviny, kde se pásly husy koně atd. Taky toho tam hodně kvetlo. Bohužel jsme si místo koní žemlů či brůn ochočili koně zetory. To mělo za důsledek to, že se louky pokosí v jednom tejdnu a spousta rostlin vyhynulo nebo aspoň skoro. Nestačej totiž vytvořit semena. Na kytkách závislí motýli vymizeli. Trošku asi podceňujem přírodu. A nebo přirovnání jiný. Před pár stoletíma tady byl většinou prales. Pak se vypálily políčka atd. Kam sme to dovedli to víme. Dneska je spousta polí ladem. Vrací se to ale k pralesu?

Já vidím monokultury bodláků atd. Možná za pár desítek let by vznikly křovinatý pláně...pozděj vrbiny, olšiny a za pár set let i stromový patro... teda bez zásahu člověka.

Zrovna tak to ale funguje v Jižní Americe... Akr lesa vypálíme za den... Sice do měsíce je tam až třímetrový křoví, ale jiný než bylo. Porazit stoletej strom je hned...

Teď si představte tu plánovanou obrovskou přehradu v amazonii. Kolik potoků s neobjevenýma krunýřovcema zatopíme a tím je vyhubíme a nebo jim umožníme křížení. Hydrologický podmínky ovlivníme celý planetě.

Snažme se bejt nejen obchodníci... Rozšiřme povědomí o jejich akvarijním chovu. O amazonii se fakt bojím. Velkej problém vidím v tom, že o ní moc nevíme. To, co indián nazýval něco mezi gepo a gapo je vlastně přechod řeky a břehu. Loďkou už to nejde ale pěšky taky ještě ne. Boříš se.

Skoro bych řek periodicky zaplavovaný... ale zase! Periodicky znamená pravidelně a to pravda není. Teda něco jo a něco ne. Záplavová území sou různý. Někdy větší a někdy menší. V tomto případě i o pár desítek km od břehu. A co je v hloubce amazonky, to znamená pod vodou... řekl bych těžko říct. To znamená, že je to jako u nás... tisíciletou vodu máme taky každý 2-3roky atd. Ale tohle území, který není přístupný jinak než na vznášedle, musí mít svoje tajemství. Tam musí žít druhů... možná i nějaký sauři. Fakt to svádí k tomu, že se z ranní mlhy vynoří nějakej bramborasaurus nebo jiná potvora... a to někde bejvá mlha celej den. Ale určitě tam žijou nevídaný rybky, žabky, ještěřice a různý jiný bahňousové nepopsaný.

Hodně mě překvapilo, že se domorodci bojí vody. Opravdu, ale je proč. Velký hejna piraní, potvora, co se Vám zavrtá do močový trubice, různý pijavice, kajmani, i když na Orinoku je to krokodýl a na amazonce snad 2 druhy kajmanů... ten, co mu řikaj žakáré, je prej útočnější. A další jiný radosti! Na druhou stranu jim to nebrání v tom jíst vodní tvory. Spletou síť přes potůček a hodí do něj hrst listí. To listí omámí ryby a jen je seberou ke konzumaci. Sice snědí občas i vzácnýho krunýřovce, ale rozhodně je zabijou jen z hladu. To se o nás říct nedá...

Až někdo zas napíše... mám v akvárku amazonii! Berte ho s rezervou.

 

Tak po dohodě s šéfem... Až mi zase nějakej blbec zase napíše, že sem primitiv... budu souhlasit... nejsem sice ťežař, ale hubu mám bílou... ale stydět se za to eště umím... To je dost hnus..

 

http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/256093-tezari-v-brazilii-upalili-osmiletou-divku-z-domorodeho-kmene-pry-pro-vystrahu.html

Venca

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 48x Nelíbilo se: 0x Zveřejněno: 20.08.2011 Upraveno: 13.01.2012 Přečteno: 1304x

Schválili: Bob66 *** 15.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky
13.09.2010*****Miniráčci - ANO či NE?1651x
03.06.2006*****Založení 300l akvária15824x
04.03.2012*****Chov raků a jak dál v r. 2012776x
26.11.2009*****Jak jsem bojoval z Ruduchou2772x
17.01.2015*****Ryba je kámoš, ne žrádlo650x
07.02.2011*****Díl 1. - Mé 12 litrové přerybněné akvárko1889x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...336x
11.05.2014*****Kožovec rybí53x
02.11.2017*****Návod ako odstrániť škrabanec zo skla akvária401x
23.06.2010*****JBL Bioferm - prirodzená cesta ako sa zbaviť rias vo svojom akva3205x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 21 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[21] Jery® 01.02.2016
Krásnej článek. Abych řekl pravdu, tak jsem čekal spíše jiné pojednání, ale velice mne zaujalo. Osobně mám doma "Amazonii". Tedy podvodní biotop amazonie. Tedy abych byl přesnější, mám výběr nějakých ryb a kytek z vod (občas i břehů) amazonie. Vždy jsem toužil si udělat malinkou "kopii" amazonského biotopu v akváriu, nebo se mu alespoň přiblížit. Po dlouhém hledání a úvahách jsem zjistil, že nemám sebemenší šanci, protože narážím na hrubou neznalost ekosystému. Už jen samotná informace, že daná ryba žije v amazonii je naprosto nepřesná, protože jen území amazonie je asi tak 10.000.000x větší, než Česká republika a jen na našem území najdem tisíce různých biotopů, různých podmínek a to, že nějaká rybka u nás žije v potoce, neznamená, že se vyskytuje ve všech potocích. Pak si udělat doma biotopové akvárium obsahující ryby a květenu alespoň z území 100km2 nějakého místa je v podstatě nemožné.

[20] tomikku® 08.09.2014
možná se blýská na lepší časy, a kde selže vláda vezmou to lidi do vlastních rukou jen tak dál,
www.novinky.cz/…

[19] LinaDee® 09.03.2013
4lánek parádní, k zamyšlení... a odkaz... příšerný, co lidi dokážou.

[18] Mathias® 21.01.2012
Parádní článek!

[17] Johan® 18.01.2012
pro tomikku: musíte si uvědomit, že v oné době sme díky 114 měli jednu z nejlepších legislativ k ochraně přírody z celé Evropy.
Pokud se vám nelíbí pomulčovaná louka, tak vám přece nic nebrání, aby ste si nějakou louku vyhlédl a staral se o ni.=) Jinak je lepší pomulčovaná louka než nechaná ladem.
No jo, Amazonie to je fajn. Co se v pralesech dělá za zvěrstva. Už sme stačili celých 5 (10)% zničit. Ale kdo si uvědomuje, že z našich přírodních ekosystémů zbývá už jen 5% (např. Evropské stepi). A když se podíváme třeba do té Brazílie, tak opadavé lesy v okolí Amazonie už tak skoro nejsou a přitom to je jedno z nejcenějších území vůbec.

[16] invalida® 16.01.2012
Pramen a amazonie jsou asi stejný podmínky jako střed Bernu a střed Mongolskýho okresu v poušti...Se Jardy zeptám jestli jsme měřili sklon...když nevíme která řeka je vlastně která=)

[15] Zoidik® 16.01.2012
Pěkný článek. Články kde člověk popisuje možnost výskytu neobjevených druhů ve mě dycky vyvolává smíšené pocity. Na jednu stranu se snažíme ve vesmíru objevovat planety které se nacházejí u nějaké v hvězdy v tzv "pásmu života" s možným výskytem kapalné vody a na jednu stranu ani pořádně neznáme naši planetu co tady žije. A ti těžaři? Zajímalo by mě jak by se bavili, kdyby někdo přivázel ke stromu je a zapálil.

[14] LiborSprysl® 15.01.2012
:-)))pokud budeme ke kajmanům počítat i žakaré (což bychom asi měli), pak těch kajmanů jsou čtyři druhy :-)

[13] LiborSprysl® 15.01.2012
To samý by mě zajímalo kdo spočítal že na dolním toku je spád 1 cm na 30km. Bílej vědec to těžko přežije a indián to k životu nepotřebuje.

:-)))Prozradím, mám dokonce dojem, že v tom mají prsty čeští vědci, kteří hledali prameny Amazonky, byli fyzicky přítomní a přežili:-)))Každopádně k tomu došlo při studiu této řeky a dělo se tak za pomoci nejmodernějších přístrojů, ba i satelitů...viděl jsem dokument v telce ....

[12] tomikku® 13.01.2012
opět hezké a bohužel smutné, s těmi našimi loukami je to přesně tak jak píšeš, včetně motýlů, už málo kde potkáš opravdu živou louku se vším všudy. Místo sečení kosou, ovečkama, krávama se používají mulčovače a podobné zhýralosti, za nepokošenou louku můžeš dostat flastr prostě je to šílené. Kdo má v pr..li díru kecá do "ochrany" přírody a krajiny a považuje se "ekoaktivistu" jsou schopni vyplodit takové slinty (jako zákon č 114/1991 a prováděcí vyhlášky), že to není možné ale když jde do tuhého tak nejsou schopni nést jakýkoliv díl odpovědnosti. To co se děje v Amazonii je nevídané (vykacování a hrůzy s tím spojené). Prostě jednoho dne se matička přiroda fakt nas...re a spočítá nám to i s úrokama.

[11] exit® 13.12.2011
velmi čtivé a jen tak dál.člověk je zas o něco chytřejší.

[10] roper® 10.10.2011
Pěkné téma Véno. Palec hore

Upravit [9] ® 21.09.2011
Je to smutné, kruté a bohužel i pravdivé. Jenomže smrtelníci jako my, i kdyby chtěli sebe víc, s tím nic neudělají. A pokud se o to alespoň trochu pokusí a přivážou se na strom, jako u nás na Šumavě, tak je do druhého dne něco sní. Naší jedinou záchranou jsou akvaristé s "amazonkou" v AQ, protože jestli vykácí všechny stromy, tak jižní Amerika jde pod vodu a sním všechny vzácní krunýřovci. A až se z toho příroda trochu vzpamatuje, nastoupíme MY a všechny, bohužel jen POZNANÉ, druhy naházíme tak, kam patří a je jim nejlépe.

[8] MilosD® 05.09.2011
Dřív jsem si myslel, že jste jen hlápek se slovním průjmem, ale teď jsem změnil názor o 360 stupňů, je to fakt amazonie je prostě ráj.

Upravit [7] ® 05.09.2011
Hezký článek. Dávám palec nahoru :-)

[6] Avona® 24.08.2011
Opět skvělé počtení....a bohužel pravdivé. Co jsme dokázali zlikvidovat během 100 let, to se asi žádnému jinému druhu opravdu nepodařilo. Připomíná mi to anekdotu, jak si povídá Mars a Země. Mars říká - Hele Země, co je s tebou? jsi pobledlá, šedá, nevypadáš zdravě....Země říká - Ale, vyrazili se mi lidi.... Mars na to - Neboj, to nic není, to přejde...

[5] PetrP2B® 24.08.2011
Tohle téma jsem nečekal, ale byl jsem mile překvapen :-)

[4] Tragett® 23.08.2011
Diky za super clanek ...

[3] sirPavol® 23.08.2011
Príjemné "počítaníčko"

[2] ativsm® 23.08.2011
Vím kam a na koho s poslední větou asi narážíš. A dávám ti plńě za pravdu.
Přírodu nikdy v AQ nezrealizuješ - jen se jí vzdáleně a to moc vzdáleně přiblížíš.

[1] Tomas Enderson® 21.08.2011
Super povídání. Přesně jsi vystihl to co se v Jižní Americe děje. Jen neznalý středoevropan si může myslet, že je to místo pro perfektní dovolenou. Je pravda, že stou stavbou přehrady a dalším drancováním plic naší matičky země, moc nezmůžeme, ale je třeba na to poukazovat. Třeba se toho chytne někdo kdo bude moci udělat více a tím přírodě trochu pomůže. Bohužel, ale mocní kteří by mohli něco udělat, se zabývají žabomyšími vojnami o tom, kdo co o kom řekl, nebo napsal na Ksichtbook.

Martin Honzejk

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...557x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1227x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...860x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1205x
17.07.2012*****Detektivka...748x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1406x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...336x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy501x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1134x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1049x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?638x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...477x
15.03.2012*****Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...2140x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1282x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...885x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce499x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1092x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...998x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...631x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1113x
01.01.2012*****Bilance...506x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...753x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...934x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...672x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1306x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...673x
23.10.2011*****Vodní pavouci...786x
21.10.2011*****Doprava krevetek...962x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!743x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...975x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...725x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...827x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...577x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1336x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...908x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1475x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2162x
18.03.2011*****Tolerance1155x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1803x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2288x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1399x
16.02.2011*****Teoreticky...1501x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1070x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1183x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..990x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1044x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.976x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...905x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1455x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1170x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1440x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1816x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2467x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1786x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3001x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1617x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2301x
23.09.2010*****Tři prvňáci1402x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3416x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/749-amazonie-domov-oblibenych-krunyrovcu-trochu-jinak