Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...

 

Články » Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...   Vytisknout tuto stránku 

Akvarista, tvor z jiný panety, aneb když to člověk myslí dobře...

Publikováno: 15.03.2012 • Autor: © invalida • Rubrika: Začínáme

Tak tady máme jaro.

Někteří ptáci už řvou a sem tam už i nějaká kytka smrdí. To pro akvaristu z vesnice znamená, že v týhle době bude mít na svýho koníčka míň času. Začnem pravidelně znásilňovat trávu sekačkou, vyměňovat tašky na stodole po krutý zimě a počítat první králíky, který chová na sežrání.

Já vim, že to je vo neakvaristickejch věcech, ale já tak začal úmyslně. Nedávno sem sledoval veledůležitou diskus vo tom, jak málo je tenhle web vodbornej. A že se sem tahaj i věci ze života a že se to vobčas podobá nějaký sociální síti. A já si dovolím myslet, že je to tak jenom dobře. I když pevně doufám, že nejsme tak blbý jak fejsbůk.

Sice nejsem v těch vodbornejch slovech úplně kovanej (Já skončil u slova chozrasčot), ale myslím, že sociální znamená něco jako společenský a nebo komunitní. (neplýst s komunistickým) No a platí to, že ne každej akvarista musí bejt asociální morous, co je imrvére zavřenej v místnosti s akvárkama a nechápe, jak může někdo chovat třeba psa.

Každej rybičkář je jinej, stejně tak jako každý akvárko je jiný. Někdo jde víc do hloubky a někdo je takovej přírodně línej. Obojí má něco do sebe. Myslím, že hodně lidí udělalo tu zkušenost, že akvárko začlo prospívat až po začátečnickým nadšení provázený neustálým vrtáním ve dně. Zvlášť markantní je to u kytek.

Já vim, že věci kolem rybiček sou to nejdůležitější a to, co je vokolo, je vlastně zbytečný, a hlavně to, co se děje kolem nás, se nás netýká. Všechno je v týhle zemi v pořádku a nemáme si na co stěžovat. Ale já sem prostě divnej.

Nebaví mě držkovat u gambáče a nemyslím si, že to jak se chovaj naši haranti, je jen jejich problém. Furt nevím, jestli už toho vím vo rybách tolik, abych moh říct, jsem akvarista, ale jak už se tak člověk většinou s..e do toho, čemu až tak moc nehoví, tak i já se trošku montuju do akvaristiky. A snažím se to předat dál.

Kdybych věděl, co to vobnáší, tak do toho nejdu. A kdybych věděl, co mi to přinese, tak bych naopak do toho šel už dávno. Podivnou schodou náhod vzniknul takovej soukromej kroužek, a ač sem tomu nepřikládal delší poločas rozpadu, tak už nějakej pátek fungujem.

První pravidlo, který sem při práci s dětma pochopil, je, že každý dítě je podle rodičů geniální a nevinný. A taky, že děti tloustnou bez příčiny. Všude jinde platí zákon o dodaný a vydaný energii, akorát u nás ve vsi je to jinak. Jo a taky to, že děti v kolektivu mluvěj dost děsným způsobem. Sprostý sou jak dlaždiči. Odnaučování je u některejch docela těžký, zvlášť po rozhovoru s tatínkem. Takový to "Ty vole, je to v tam, já ho parchanta i seřezal, aby nebyl sprostej, ale ku... vono je to v něm a já už se nato můžu" musí zanechat nesmazatelnou stopu.

Druhý pravidlo je vo úspěchu a neúspěchu. Za úspěch můžou geniální geny rodičů a navopak za neúspěch je jednoznačně na straně pedagogů a jinejch nerodinnejch příslušníků. A taky vobčas stačí koukat, aby člověk pochopil, v čom děti doma žijou. Nápřah na pohlavek, jako že tohle se nedělá, vyvolávající okamžitý uzavření se do sebe o něčem svědčí. A to nemusim bejt pedagog. Vytvořit si důvěru taky chvilku trvalo.

Ale já to myslel dobře!!! Chtěl sem děti odvýst od počítačů a autobusovejch zastávek, kde se scházej kanabisáci. Myslím si ,že je to potřeba. Děti jsou takový, jaký si je uděláme... tím nemyslím vlastní výrobu  a modrý voči po Jardovi, kterej nám chodí opravovat televizi. Myslím tím to ovlivnění rodičema. Takový to "pusť si simpsna a nevotravuj" se někde taky ukládá.

Vono všude v přírodě, takže i u ryb je to tak, že starej žralok učí malýho lovit vodmala a delfín zase učí delfíní móresy. (taky vím, že ani jeden z uvedenejch vlastně není ryba) Akorát mi lidi svý děti učíme šišlat a pak je za šišlání buzerujem. Nějak si to děláme vo dost těžší. Protože my staří už toho moc nepo... tak by to chtělo něco udělat s našima potomkama. Každej jak může. Jinak to špatně dopadne.

Upozorňuju. že to vůbec není lehký a jestli chcete něco podobnýho zkusit, tak se z toho nedá vycouvat. Teda dá... ale zklamání dětí se vymstí všem.

Pokusím se tady vypsat pár postřehů, který mi ztěžujou život, a na co by měl bejt šílenec, kterej investuje svůj čas do cizích harantů, připravenej.

V první řadě sou to samozřejmě prachy. Všechno dneska stojí prachy, a proto jsem vlastně i začal zveřejňovat dění kolem kroužku. Se zištným úmyslem, že někomu něco levně přebyde. Trošku sem počítal s tím, že nemůžu děti udržet jen u akvárek, ale, že to bude tak širokej záběr, mě fakt nenapadlo.

Zkrátka nelze počítat s tím, že ze všech dětí vyroste Takaši Amáno a nebo doktor Ikebara. Děti to musí furt zajímat. Jinak blbnou a uchylujou se k přiblblýmu aj sí kjů sa nebo knize ksichtů. Ale abych se vrátil k těm prachům.

Prachy prej nesmrděj, ale podle mě nejsou prachy jako prachy. Ale nezávislost stoupá s vejškou konta, to můžu potvrdit. Když máš kačky a můžeš si v tomhle případě koupit, co chceš do akvárka, je to nejsnažší cesta. A občas nějakou kačku dostanem. Jenže člověk musí umět číst mezi řádkama. Když od někoho něco dostaneš, jsi dlužníkem, ač chceš nebo nechceš. A to i v případě, že to vlastně není pro Tebe.

Pokud možno je dobrý se vyvarovat toho, aby si člověk vzal něco od blbce. Uvedu pár modelovejch situací.

1: Já vám dám pár kaček a vy nalepíte na akvárko ceduli...Lojza Novotný Servis koloběžek , nejlepší na světě. Tak na tohle nehrajem.

2: Nebo jeden konkrétní Lojza... poslal nám 2 kila. Potud v pořádku. Jen těch 6 mejlů a 20 vzkazů tejdně s očekáváním odpovědi jakej je borec, je trochu otravný. Na to mu zvysoka... poslal sem mu je zpátky.

3: Já na to mám... od těch nic nechceme... ty jsou jak zaseklá gramodeska. (historická mp3ka)

4: Je toho víc, na co si dát pozor. Ale i slušný lidi existujou... to fakt nekecám.

 

Pomoc materiální...

To je kapitola sama pro sebe. Občas se najde darovatel opravdu slušný části vybavení, dokonce třeba máme ph metr v digitálu, a nebo vnější filtr, a za to fakt díky. Nechci, aby to znělo hloupě, ale filtr je užitečnější. Ale děti se při měření tvářej důležitě a vůbec nevadí, že to zatím není zkalibrovaný. Už brzo bude. Máme novou sondu... hééč. Ale zase modelový situace.

1: Vychcánek. Pošli poštovný a já pošlu to a to. A nechce posílat obyčejným balíkem. To zavání a vy jste chytří, nemusím to popisovat dál. Byl sem asi 5x blbej, teď už větřívám včas.

2: Sklo. Vlastní akvárko je kupodivu většinou to nejlevnější z výbavy. Umím si podle váhy spočítat kolik stojí balík s nejistým výsledkem a pokusy o ošizení na poštovným (aspoň pade a eště budu mít červenej puntík=)) je celkem běžný. Z vlastní zkušenosti vím, že akva poštou poslat lze za určitejch podmínek. Nepomůže cedule vo křehkosti. Antiblbézní zabalení je mnohem vhodnější. Dlouho ležící akva je stejně nutný přelepit a to stojí peníze. Když se musí starej spoj dlouho čistit tak je levnější nový akva než součet poštovnýho a poplatku sklenářovi. Nehledě na to, že prasklý akva je taky dar za všechny drobný. (Ale to museli rozbít pošťáci) Já sice blbej sem, ale v čerstvý prasklině stoletá špína napoví i tomu, co se nemenuje Holmes.

3: Snad ani nemusím popisovat sbírku nefunkčních topítek a filtrů. To je taky zajímavej fenomén. Spousta věcí při přepravě poštou přestane fungovat... občas se tam čistě náhodou objeví cedulka oprava by finančně přesáhla cenu nového kusu=)!

4: 2 topítka v balíčku na volno bez novin lze sice nazvat lidskou blbostí, ale za snahu to překvalifikujem na neznalost. Teda s přihlídnutím k tomu. že topítka topěj.

5:  Prostě i to, co je zadarmo, něco stojí a po odpočtu ztrát za naslibovaný zaplacený zboží sem fakt vobčas s nervama v plechovým kýblu. Eště že mám i hubu plechovou, vocelový svaly a železný zdraví... včetně kloubů. =)

Další pr... je s rodičema. Někdy sou na zabití. Zase modelovky...

1: Prej máte v akvárku vodní hady (sekavec). Jo máme proč... Nejsem blbá vodní hadi nejsou.

2: Prej máte červenýho raka? JO. Zase kecáte... rak je hnědej.

3: Prej máte krevety... Nejsem blbá, ty sou jen  v moři.

4: Prej dětem ukazuješ  jak se rybám dává mrkev a filé... copak sem blbá... rybám se dávaj takový placičky ve žlutý piksle.

5: Bylo by to dlouhý vypisování...

Jiný škody..

Protože je nutný u toho taky naučit děti i něco praktickýho ze života (vzal by mě rohatej, když slyším větu "to jsme se neučili"). Je třeba s nima pracovat i manuálně. Ještě dlouho nebudene mít tolik peněz, aby sme si mohli všechno koupit v dostatečný kvalitě, nahodit barák taky nepůjde od počítače, tak občas stavíme i stolky a stojany pod akva. Možná je dobrý ukázat dětem, že 2 stejný kusy drátu nejsou stejný. Jeden de vohnout a druhej ne. Jo a takový to stříbrný železo je vlastně hliník.

Občas nám při podávání upadne a zároveň schoří přímočarka. Občas mi někdo při hledání kořenů utopí telefon, ale budiž. Taky sem dostal 500 pokuty. Vzal sem si totiž ve městě u popelnic kus desky, že se nám hodí na stojan. Podle cajta to byla krádež a eště sem ji musel vrátit k popelnici.

Takže, když se Vám v hlavě vozve nápad na akvakroužek, tak zalezte do kouta a počkejte, až to přejde, a nebo do toho jděte s celou hercnou.

Teď, až bude hezky, asi moc psát nebudem, ale přesto budem v činnosti. Myslete na nás.

Čtvereček a Venca

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 110x Nelíbilo se: 1x Zveřejněno: 15.03.2012 Upraveno: 15.03.2012 Přečteno: 2141x

Schválili: Bob66 *** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Začínáme
29.04.2013*****Jak člověk může dojít k myšlence na akvárko53x
08.10.2012*****Méně náročné rostliny vhodné do malého akvária - vlastní zkušenost3081x
13.10.2016*****Akvárium – hotový set nebo si složit vlastní?697x
27.09.2015*****Jak jsem se rychle zbavil zeleného zákalu + edit2601x
27.01.2008*****Kolik rybiček si mohu dát do akvária27069x
10.11.2013*****Jak se shání korýši495x
29.01.2015*****Zdarma a nezávazně vyzkoušejte nové prémiové krmivo Dennerle – Ryba je kámoš, ne žrádlo1100x
20.01.2015*****Liapor - mé první zkušenosti II - po 6 měsících1218x
22.12.2014*****Firma Macenauer představila novinky v akvaristice722x
23.01.2011*****Založení akvárka z pohledu začátečníka4975x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 26 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

[26] Pandice® 10.03.2017
Pěkně se to četlo. Pěkný článek. Práce s dětma je vždy obohacující :-D.

Upravit [25] ® 27.12.2016
Super napsáno, fakt jsem se pobavila i když vím, že je to pravdivé a někdy na ...počítání minimálně do dvaceti, tak ve vašem podání jsem se při čtení smála celý článek. S tím policajtem, no to jsem teda slzela smíchy. :-D Držím palce a hlavně pevné nervy. Zajímalo by mě jestli ještě kroužek funguje, jelikož je článek z roku 2012? :-)

[24] janesik1xjakep® 26.02.2016
Moc zajímavé pocteni, zrovna rozjíždí v jedné škole chovatelský kroužek, tak aspoň vím, na co si dávat pozor :)
Jinak to kolem jara-podzimu na vsi mas jednoznačně pravdu, u mě je to tak, že u mne se rybky vytiraji zpravidla přes zimu, občas ještě to jaro, trvá to tak cca do konce dubna, protože od druhého týdne v dubnu už je všude na baraku, v lese i na poli tolik roboty, že by se z toho jeden pos... :D

[23] Mirek22266® 17.02.2016
Moc pěkný a na pobavení, zasmání a pro mě hlavně vzpomenuti si na mé začátky. Dnes se věnují akvaristice asi 5 let( s přestávkami), ale až teť tomu věnují maximum svého času. Za posledních rok a půl jsem zde ve Francii poznal mnoho lidí, kteří, když viděli mé akvária,tak řekli jednu, dvě věty a okamžitě bylo znát, že tomu vůbec nerozumí. Hodně mě pobavila známá, která řekla. Můj bratr měl taky rybičku, ale ony byla nějaká nemocná a asi za tři týdny zemřela. Trochu jsem se ji vyptával, no a ona závojnatka žila v kouli o objemu dva litry bez filtru, kyslíku , výměny vody...... No snažil jsem se ji vysvětlit, proč vlastně ona rybička zemřela. Myslíte, že to ta paní pochopila? Ani trochu. Kamarádovi se velice líbily mé akvária a že by si taky chtěl nějaké pořídit. Chvíli mi trvalo ho přesvědčit, ať to není jen 10 litrů. Supr. Sehnal i se stojanem 80 litrů. Podrobně jsem mu vysvětlil, jak má postupovat. Marně. Lidé nechtějí nad tím přemýšlet. Po měsíci jdu kolem a vidím před vchodem jeho prázdné akvárko. Co děláš? Už tě to nebaví. Né jen měním vodu. No, celou ji vylil a ryby nal zpět do čerstvě. Ryby koupil? Ty jsem mu daroval já.sehnal jsem mu dobrou knihu pro začátečníky, odkazy na internetu. Nějak to prostě nefunguje. Někteří prostě nechtějí akvaristiku studovat a proto končí velice rychle.

[22] Věrka® 05.04.2015
Ahoj. Moc povedený článek, čtivý, pobavilo mě to a nejlepší (nebo nejhorší) na tom je, že takhle to opravdu chodí. I já mám nejnadanější a nevinný dětičky (dělám si pr..., někdy bych je zabila). Moc fandím, držím pěsti a přeju pevný nervy.

Upravit [21] ® 29.12.2013
:-D zaujmavy clanok

Upravit [20] ® 18.12.2013
SUPR,ze života.Pěkně napsáno.

[19] Srpenec® 14.10.2013
Pěkné počteníčko :-)

[18] LinaDee® 17.02.2013
Takovéhle počtení jsem moc potřebovala :-)

[17] kotas® 11.12.2012
Vtipně ale pěkně napsáno :)

[16] tafulda® 04.12.2012
Supr článek :-D

Upravit [15] ® 13.06.2012
Super počtení a hned jsem klidnější.

[14] Ad@m® 30.04.2012
Zaujímavý článok. Zase super čítanie.

[13] Puma® 10.04.2012
Není lepšího antidepresiva, než tvoje články a to se někdy rozčiluji, že kolem mě jsou blbci. Vždy jsi rád přečtu články od tebe.

[12] Žabka® 30.03.2012
Myslím na Vás :)

[11] O.Tom® 24.03.2012
Ten policajt me dostal. Anomalie, ktere nelze logicky vysvetlit a prece jsou a na jakych mistech :)

[10] půlpy® 17.03.2012
Obdivuju jak dokážeš se vždy povznést nad lidskou blbostí, čtení Tvých článků je takový duševní odpočinek. Čte se to pěkně, ale dívaj se na mně u piva jak na blbce, když se začnu při čtení z ničeho nic smát. Piš dál a častějc. Je mi jedno, že se na mně budou tak dívat i dál.

[9] LiborSprysl® 17.03.2012
OP - Aquatab
Zoidík - důchody???...hahaha

[8] scorpion075® 15.03.2012
Vtipně podané téma k zamyšlení. Držim palce v práci s děckama a při psaní dalšího článku (doufám, že bude).Prostě jsem fakt unešenej

[7] Tomas Enderson® 15.03.2012
Zdar Venco. Zase super počteníčko. Jak jsem psal v diskuzi. Člověk se při čtení chlámá, ale když se zamyslí tak tu depku nezažene ani barel vodky. Hold pravda je krutá a ty jí umíš popsat přesně. Jak to tak sleduji tak jsi světlá výjimka, jelikož se snažíš děti odehnat od toho hroznýho ksichbuku, kdežto ostatní je naženou k pecku a maj klid.

[6] Zoidik® 15.03.2012
Hodně zdaru v budoucnu Venco a my ostatní, mladí, co nemáte děcka, nebo jsou ještě malý, a oťukávaj hlavou židle, tak je veďme k něčemu smysluplnému a slušně vychovejme. Jsou naše budoucnost a důchody!!!!

[5] maru® 15.03.2012
držím i nadále pěsti, at máš dobré nervy(klouby samo sebou taky),velký srdíčko a hodně síly na práci s potěrem. zdravím čtvereček

[4] Pepan® 15.03.2012
A co jsi na tom chtěl korigovat? Nejlepší je to tak od srdce a ne po korektuře, kdy by se s nějakou tou chybkou mohl taky odstranit kus myšlenky.

[3] tomikku® 15.03.2012
neboj myslím na vás ;)

[2] Mikifr0sty® 15.03.2012
Asi to chce bejt srdcař (myslím na tu práci s dětmi - hlavně s cizími) :-D
Z osobní zkušenosti bych to s cizími dětmi "nedal" !!!

[1] OP® 15.03.2012
Jaký český weby jsou tedy o trochu "odbornější"?

Další články tohoto autora
09.06.2014*****Pes akvarista...557x
30.12.2012*****Ženská neakvaristická.....aneb, jak dostat opušťák...1227x
23.10.2012*****Další rozměr akvaristiky...860x
05.08.2012*****Chtěl/a bych akvárko... jsem tady dobře?1205x
17.07.2012*****Detektivka...748x
07.06.2012*****Lojzovo "Paků" a jiný pralesní rybky...1406x
17.05.2012*****Cyprinion macrostomus a trocha asociací...336x
12.04.2012*****Moderní komunikační kanály a jejich význam pro akvaristy501x
10.04.2012*****Proč si nepořizovat mořský akvárko...1134x
07.04.2012*****Zavřenej akvarista1049x
07.04.2012*****Akvabrejle, iluze nebo fakt?638x
07.04.2012*****Úspěchy a něco jako rodičák...477x
24.02.2012*****Trojky, aneb když se daří...1282x
15.02.2012*****Brazílie a krajiny okolo...885x
13.01.2012*****Amazonie, domov oblíbených krunýřovců trochu jinak...1303x
12.01.2012*****Obchodování čili směna krunýřovce499x
10.01.2012*****Modrý ryby a neboli T.T....1092x
04.01.2012*****Kreveta Ostravská pruhovaná...998x
04.01.2012*****Říše zvaná akvaristika a její hranice...631x
03.01.2012*****Jak snadno zbohatnout na rybičkách...1113x
01.01.2012*****Bilance...506x
12.12.2011*****Rodič neakvarista a jiný pohromy...753x
06.12.2011*****Vesnická akvaristika v severním teritoriu aneb po česku...934x
19.11.2011*****Mříže, francovka, porcovanej medvěd a tak...672x
10.11.2011*****Proč? Proč ? Proč... aneb běžná schůzka s capartama...1306x
01.11.2011*****Těžká práce redaktora aneb rak...673x
23.10.2011*****Vodní pavouci...786x
21.10.2011*****Doprava krevetek...962x
10.10.2011*****Kýma, Bíma hárvestr... aneb téměř po prázdninách!743x
19.08.2011*****Jak se vyplácí práce s dětma...975x
22.06.2011*****Kratičkej reklamní...725x
20.06.2011*****Jak sem žehlil vodu...827x
15.06.2011*****Vejlet a jak se něco povedlo a něco mínˇ...577x
01.06.2011*****Kterak si aquarium udržovati v čistotě bez velké náročnosti na čas Váš, Choti Vaší neb Vaší panské služebné..1335x
27.05.2011*****Dětskej den aneb jak prudit rodičovstvo...a taky jak ho pumpnout...908x
28.04.2011*****Osmadvacet dní...otevřená věc veřejná..1475x
24.04.2011*****Jazykem, srdcem a jak na akvárko s omezeným rozpočtem.2162x
18.03.2011*****Tolerance1155x
01.03.2011*****Akvaristickej bůh....1803x
24.02.2011*****Souvislosti v akváriu2288x
22.02.2011*****Ekonomicky a různý jiný fígle...1399x
16.02.2011*****Teoreticky...1501x
06.02.2011*****Bludy abo i somariny, abo co sebe ja dovoľujem myšlec....1070x
05.02.2011*****Tak vám pěkně děkuju...1183x
03.02.2011*****Kterak si dobré rady k srdci neberu a o výhodách netu..990x
02.02.2011*****Tuctero zásad k dodržení, při činnosti bohulibé která jest se aquaristikou zove..1044x
01.02.2011*****Cabarius morbus vernum anguiila především druhu anguilla anguilla.976x
26.01.2011*****Šupleroidní psaní a akvaristika jako taková ...905x
25.01.2011*****Akvaristi na chatě..1455x
24.01.2011*****Biochemická autoregulace vodních rostlin...1170x
27.12.2010*****Akvaristickej potěr a co stále překvapí1440x
02.12.2010*****Zaměněný písmeno a vězni skla1816x
25.11.2010*****Svátky mrtvejch stromečků, ochotnej prodavač a konec akva.2467x
17.11.2010*****Akvaristika bez kravaty a tajemnej Pepa1786x
11.11.2010*****Ukradený dřevo3001x
08.10.2010*****Nepovedenej čtvereček..pozdravit?1617x
03.10.2010*****Pěstování ryb aneb akvaristika včera dnes a snad i..2301x
23.09.2010*****Tři prvňáci1402x
14.09.2010*****Jak sem choval listonoha a dokonce i dva3416x

© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/924-akvarista-tvor-z-jiny-panety-aneb-kdyz-to-clovek-mysli-dobre