Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mohou se přemnožit paví očka?

 

Články » Mohou se přemnožit paví očka?   Vytisknout tuto stránku 

Mohou se přemnožit paví očka?

Publikováno: 13.12.2011 • Autor: © LiborSprysl • Rubrika: Ryby

Neustálé stesky chovatelů živorodky duhové mne přivedly k tomu, abych se pokusil ověřit si tvrzení, které bylo již několikrát publikováno, ale asi málo čteno. Totiž to, že paví očka se nikdy nemohou v uzavřeném prostoru akvária přemnožit. Již dlouho jsem se nevěnoval intenzivnímu chovu této rybky, ale protože se stále zmenšuje okruh dodavatelů do obchodů a velkoobchodů, rozhodl jsem se jej zase zkusit. Vybral jsem dvě skupiny šlechtěných ok. Jednu kmenovou a druhou „mixovou“. Tzv. mixová oka mají jednoznačně mladých více než ryby z ustálených kmenů. Což je asi nejen podle mne zapříčiněno větším přísunem genů z křížení různých ryb.

 

Košový odchov

Je známé a praxí ověřené, že největším lovcem mladých oček jsou samice. A to i velmi dobře krmené. Proto je chovatelé, kteří chtějí mít co nejmenší ztráty při odchovu zavírají do košů. Je to tedy ta možnost, jak dosáhnout stavu absolutního přehuštění nádrže? Dobře narostlá samice oka má přes stovku mladých. Dvacet samic v koši by tedy mohlo dát dva tisíce mláďat. Nedá. Tu výše zmíněnou stovku lze dosáhnout pouze tak, že samice bude oddělená a ještě bude v ideálních podmínkách, které jí budou vyhovovat. Navíc se nebude moci dostat k mláďatům, a nebo ji stihnete od nich dát pryč těsně po porodu. V případě košového odchovu dvaceti samic i v pětisetlitrové nádrži bude třeba nejméně dvou porodů, spíš tří, aby se akvárium trochu začalo zahušťovat. Příčiny jsou zřejmé. Samice nebudou rodit na povel všechny stejně, o jednu rodící se bude zajímat nejméně pět jejich kolegyň a mladé rybky se stanou vítaným zdrojem zpestření potravy. Takže ani při takovém způsobu odchovu nemůžeme hovořit o přemnožení pavích oček. Jakmile se prvním mladým samcům začnou barvit ocásky, je čas koš stěhovat do další nádrže. Protože samičky ze stejným vrhů jako dospívající samci, jsou již dost velké, aby nové sourozence byly schopny sežrat. Takto množí oka v Asii, množí je tak chovatelé i u nás. Ovšem pokud se člověk chce zabývat skutečně intenzívním množením pavích oček v „domácí výrobě“, je asi efektivnější, pokud každé samici poskytne samostatnou nádržku s roštem, který jí zabrání dostat se k mláďatům. Nejsem schopen zhodnotit jaké množství mladých vyprodukuje v uzavřeném koši samic sto, aby se to dalo porovnat s mými dvaceti rodičkami.

 

Odchov v akváriu

Stýskající si chovatelé budou oponovat a sténat hrůzou, že v jejich hustě zarostlých domácích nádržích se paví očka množí geometrickou řadou. Ovšem je třeba říci, že se jedná pouze o optický klam. Již mi paměť neslouží, abych byl schopen jmenovat autora studie na téma množení pavích oček v uzavřeném prostoru. Ale pokud se pokusím co nejpřesněji reprodukovat závěry studie, pak autor dovozuje, že k reálnému množení dochází jen do určitého rozměru. Tedy že existuje přímá úměra mezi množstvím rybek a velikostí nádrže. I na ověření této teorie jsem se zaměřil a mohu ji jednoznačně potvrdit. Při vpuštění tří samců a sedmi samic živorodky duhové z „mixové“ sorty do šedesátilitrové nádrže osázené asi tak, jako ji má 80% akvaristů, kteří oka chovají, se dařilo odchovávat pouze tři až nejvíce pět mladých od každé samice. A to pouze z prvního vrhu. Bez toho, že by byl přítomen nějaký predátor, po jehož používání volají ti zoufalci s opticky přemnoženými oky. Z dalších vrhů dorostlo většinou jen jedno nebo dvě mláďata, ale převážně žádné se nedostalo přes stádium, kdy by se nevešlo dospělé rybě do huby. I vrhy byly mnohem méně početné než na začátku pokusu. Zhruba po čtyřech měsících bylo v nádrži asi padesát rybek. Matky a asi čtyřicet rybek různé velikosti. Poté, co jedna matka uhynula přibylo skokově dvacet mladých snažících se odolat svým žravým spolubydlícím. Zbyla čtyři mláďata. A populační exploze se zastavila. Nepřibylo ani jedno další.

Zajímavé je, že nově přibyvší rybky byly především samci, samic minimum. Z toho vyplývá, že ke skutečnému přemnožení pavích oček nemůže nikdy dojít. Ve srovnávací nádrži s „kmenovými“ oky byl poměr ještě podstatně horší.  Mladých bylo vždy jen několik, i když větších a vitálnějších. Podle mne se jedná o to, že v tomto případě byly i dospělé rybky nesrovnatelně větší a k „zahuštění“ nádrže došlo podstatně dříve. Protože chovám i P.wingei, lze říci, že v jiných číslech, ale lze výsledky srovnávat.

Závěrem si tedy dovolím jednu kacířskou myšlenku – pokud nechcete, aby se vám v nádrži paví očka přemnožila, přestaňte odlovovat jejich mláďata a nesnažte se regulovat jejich počet. Zreguluje se sám.

 

Libor Šprysl

 

Za správnost informací zodpovídá autor článku, dotazy směřujte na autora. Hodnocení článku hvězdičkami provádí redakce. K článku se vyjádřete pomocí palců (líbilo se / nelíbilo se).

Hodnocení
*****

Líbilo se: 46x Nelíbilo se: 14x Zveřejněno: 13.12.2011 Upraveno: 13.12.2011 Přečteno: 2277x

Schválili: Johan *** 13.12.11 • Bob66 ** 13.01.13

Související články
Žádné související články
Další články z rubriky Ryby
23.03.2009*****Tlamovci z jezera Malawi7235x
30.05.2008*****Krunýřovci rodu Panaque5575x
18.03.2008*****Krunýřovci (Loricariidae)10358x
14.01.2010*****Chytanie Cyphotilapia Gibberosa Blue Zaire Moba1401x
01.02.2013*****Pancierniček Panda - odchov133x
20.09.2020*****Kterak jsem odchovala pancéřníčky napské443x
19.01.2012*****Aklimatizace akvarijních ryb1725x
21.03.2011*****Ichthyophthirius multifiliis (Krupička)2774x
07.11.2010*****Skalár amazonský - Pterophyllum scalare6258x
12.12.2012*****Živorodka Endlerova - zkušenosti s chovem1855x

Komentáře návštěvníků
Celkem: 46 záznamů přidat komentář Funkce je dostupná pouze pro přihlášené uživatele

Reagovat na tento komentář [46] vlka® 28.08.19 01:23
...co je to za hloupou otázku...???...

Reagovat na tento komentář [45] zelenakapusta® 08.06.19 16:30
Tvrzení, že živorodky se nepřemnoží nad kapacitu nádrže, jsem ochotná věřit ačkoli jsem si to nikdy neověřila v praxi. Dává to totiž smysl, protože jakmile se blíží hranice kapacity, novorozenci se nemají kam ukrýt a stávají se snadnou kořistí.

Reagovat na tento komentář [44] Pandice® 10.03.17 19:52
Zajímavý pokus. A zajímavé výsledky.

Reagovat na tento komentář [43] Jája® 20.06.16 12:59
Paví oka chovám od nepaměti, až na občasné úlety, kdy jsem měla i jiné ryby, ale vždy jsem se nakonec k pávčatům vrátila, neboť to je moje srdeční ryba (obecně živorodky). Stále se mi v AQ počet dospělých drží na přijatelné výši. Mláďata do toho nepočítám, protože do dospělosti jich doroste vždy jen pár, i když původní množství prcků je hodně velké. Kolikrát mi v AQ plave 30, ale i víc, úplně malinkých. Předesílám, že rozplavaných mimin. A když z nich těch pár mláďat dospěje (nazývala bych to přirozenou selekcí), tak dost původních dospělců to má za sebou. Zatím se mi nestalo, že by se mi pávčata přemnožila. Takže za mě - určitě to "nepřemnožení" funguje.

Reagovat na tento komentář [42] JirkaŠčobák® 12.06.16 00:29
Je rok 2016 a mě tak nějak připadne, že je schopnost "nepřemnožení" gupek považována za fakt. V roce 2015 byl článek o přirozeném omezení populace v Akváriu e-akvarium.cz/… strana 24.
Má osobní zkušenost u gupek je, že "je tomu tak". Mám 60 litrů, bez filtrace a vzduchování. Kdyby se namnožili nad únosnost nádrže, pochcípají. A vypadá to takhle: www.facebook.com/…
Původní stav asi deset kusů.

Reagovat na tento komentář [41] LinaDee® 19.04.13 15:05
je to zajímavé, i když patřím k těm, co zoufale sledovali každý vth a nárust počtu ryb.

Reagovat na tento komentář [40] Yirka® 09.04.13 19:35
S košovým odchovem nemám zkušenosti, ale se závěry akváriového odchovu plně souhlasím. Možná někdo nebude plně souhlasit s definicí počtu přemnožení. Já si však jsem jist, že Libor myslel přemnožení na hranici únosnosti nádrže a nutnosti zvýšené údržby. Takovéto přemnožení však opravdu není vhodné ani pohledné pro běžnou společenskou nádrž.

Reagovat na tento komentář [39] MěchýřovkaV® 23.02.13 21:14
Měla jsem v 54ce stejný problém, desítky mláďat pavích oček a dospělé těhotnící. Koupila jsem Bojovnici Pestrou a bylo za týden po problému. Mladé pochytala, dospělé nechala.

Upravit Reagovat na tento komentář [38] ® 19.06.12 06:42
Tak bohužel s tímto článkem tak úplně nesouhlasím. Přemnožení pro moje akvárium beru to, že překročil počet ryb (dle obecného doporučení) a musím gupky zredukovat, pokud jim chci zajistit přijatelné životní podmínky. Takže chtě nechtě, gupky se mi přemnožují stále a musím každý měsíc pár desítek kousků darovat. Asi po 27 letech přejdu na jiný druh.....

Reagovat na tento komentář [37] motýlek® 27.12.11 13:03
to vav ... on Libor jen naznačil, že v přírodě (i té omezené na malou nádrž v pokoji) děje probíhají sice náhodně, ale ve výsledku je buď úplné vymření druhu a nebo jeho adaptace na změněné prostředí ... mnoho jedinců v malé nádrži je tedy spíše taková změna prostředí, která nemá za následek vymření druhu ale spíše jeho selekci směrem k populaci adaptované na tu konkrétní nádrž ... je možné, že jedinci po několika letech by po přenesení mezi jiné žijící v jiných podmínkách uhynuli ... a nebo by po vzájemném vnitrodruhovém křížení vznikla populace odolných jedinců k oběma výchozím prostředím - ale to už je trochu věda a práce s dědičností, geny, statistikou a matematickými modely ... což asi nebylo účelem původního článku

Upravit Reagovat na tento komentář [36] ® 26.12.11 23:16
k LiborSprysl® 24.12.2011:
Tak teď je mi to jasné, článek napsala sama Příroda. Dík za vysvětlení.

Reagovat na tento komentář [35] xenotoca® 26.12.11 10:43
Myslím si že hodně záleží na podmínkách v akváriu zda je vybaveno technikou nebo je přírodní bez techniky a zda se jedná o šlechtěný druh nebo přírodní paví oka. Mám přírodní paví oka od přítele RNDr Romana Slabocha a tento druh se mi nikdy nepřemnožil. Samoregulace je podobná i u jiných přírodních živorodek např.u poeciliopsis prolifica po dosažení určitého počtu se musí část rybek odlovit, nebo uhynout aby se začaly znovu množit. Podobné je to i u heterandria formosa atd.U šlechtěných nebo přešlechtěných si nejsem jistý zda nemůže dojít k přemnožení.

Reagovat na tento komentář [34] Tris® 24.12.11 15:55
Hlavně je si třeba určit hranici přemnožení.Je li ta hranice, kdy ji určí kvalita vody - vliv na zdraví a redukce úhynem.Nebo počet se zastaví na únosné míře pro ekosystém.Mé akvárium je, nechtěně,podobným pokusem.A množství mi určuje výměna vody a množství(vitalita) rostlin.

Reagovat na tento komentář [33] invalida® 24.12.11 14:03
I forma komunikace a způsob psaní je součást článku....že příroda dlouhodobě udrží jen to co je uživitelný, součástí potravinovýho řetězce, nebo z jinýho důvodu důležitý je snad jasný všem.

Reagovat na tento komentář [32] LiborSprysl® 24.12.11 09:07
Vypadá to, že se některá vyjádření čtenářů začínají racionalizovat. Že se článek třinácti lidem nelíbí je celkem nepodstatné, protože buď se jim nelíbím já a mé psaní a nebo nerozumí obsahu článku - trochu jsem zapátral a ejhle dostalo se mi jednoho zajímavého povídání, které volně reprodukuji. Podstatné je jen pro ty, které zajímá obsah původního textu:(poté co jsem dostal vyjádření k článku, už mi bylo jasné, jak muselo být chudákovi Cimrmanovi, když ho všichni předběhli se svými vynálezy :-)))) ....ten text není blbej, ten text má pravdu. Ale musel bych taky napsat něco takovýho, jako že se autor trochu hřmotně vlamuje do otevřených dveří, nicméně ze správné strany a prochází jimi ke správným závěrům. Ona celá ta otázka, kterou si autor pokládá, snahou dokázat dávno dokázané.To, o čem se píše je z vědeckého hlediska dávno prozkoumáno a popsáno, dokonce i rovnicemi, ta disciplína se jmenuje "populační ekologie".Jenomže nikdo si neuvědomuje, že termín "přemnožení" biologicky neexistuje, to není nic, s čím by příroda pracovala. To je termín, který si vymyslel člověk, když měl pocit, že je někde něčeho moc.
Tím odpovídám i vav :-) na otázku co je to přemnožení :-)

Upravit Reagovat na tento komentář [31] ® 23.12.11 21:16
Jde o taky to, co je to přemnožení. Když chce někdo 10 pavích ok ve 100 lt, aby tam měl i něco jiného, tak si myslím, že se přemnoží.

Reagovat na tento komentář [30] motýlek® 22.12.11 09:40
ne úplně studijně, ale náhoda tomu chtěla, jsem v situaci, kdy mám dlouhodobě ve třech nádržích živorodky - klasické Endlerky, Scarlety a paví očka nějakou do modra formu ... a protože jsem měl asi dva roky úplně jiné starosti, tak jsem to nechal přírodě ... nikde se nepřemnožili, všude jsou udrženy původní formy, jen v nádrži se Scarletkami jsem zrovna tento týden musel jednoho samečka odlovit, protože se nebezpečně barevně blížil klasické Endlerce ...

Reagovat na tento komentář [29] LiborSprysl® 20.12.11 18:23
Vašku, Vašku, nechoď s pány na led...i v tom je kus moudra pro tebe :-)))

Upravit Reagovat na tento komentář [28] ® 16.12.11 14:47
Pane učiteli, vy v tom psaní také příliš nevynikáte a těch chyb se najde také dost. Hlavně se ale podívejte na svoje poslední dva výtvory. Udělal jste si tu pěknou ostudu. To ten časopis bude vypadat, jestli budete takhle pokračovat i tam.

Reagovat na tento komentář [27] LiborSprysl® 16.12.11 05:05
vaclav®Kdyby se Václav vedle toho, jak se učí psát naučil i dobře číst, pak by se dozvěděl že Při vpuštění tří samců a sedmi samic živorodky duhové z „mixové“ sorty do šedesátilitrové nádrže osázené asi tak, jako ji má 80% akvaristů - nádrže rostlin prosty nebyly.glumča® Pro osázení jsem použil několik bohatě rozrostlých kryptocoryn (pravda, to jsou jediné husté kytky, které se mi vedou a které používám i v odchovných nádržích, jak naznačuje Václav:-)) Nádrže měly standardní dno, byly tam kořeny jako dekorace. Ryby krmím i v odchovně většinou dvakrát denně - to ty dospělé, dorostence i v průběhu dne, což se ale těchto dvou nádrží netýkalo. Ale je vidět, že na té teorii o přemnožení fakt něco bude, když už to i Václav potvrzuje...:-)

Upravit Reagovat na tento komentář [26] ® 15.12.11 20:31
Dámy pan Šprysl se množením ryb živí. Takže musíte předpokládat, že jeho nádrže jsou holé a bez rostlin. Jeho představa o přerybněné nádrži bude tudíž úplně jiná než ta vaše. Ten článek v AT jsem také četl. Mám to i vyzkoušené. Je pravda, že gupky se množí jen do určitého počtu, ten je ale na naše společenská akvária příliš velký. Nejsou to ale jen dospělé kusy ale směsice všech velikostí. Stačí ale přidat rostliny (přebytečné rostliny tam odhazuji) a počet mladých opět stoupne. Jakmile ale rostliny vyndám, přebytečné rybky jsou požrány a vše se dostane do starých kolejí. Takhle už to mám asi 5 let.
Občas je někomu daruji jako žrádlo. Krmím je opravdu málo 2–3x za týden a přesto je jich tam značné množství.

Reagovat na tento komentář [25] glumča® 15.12.11 12:10
já si myslím,že na tom něco bude,ale chtělo by to napsat víc detailů.Jak píše katterinečka k osázení i víc info ke krmení,kolik a čím...

Reagovat na tento komentář [24] katterinecka® 15.12.11 08:50
tak teď vím že si akvaristu představuješ jinak, a stejně nenapíšeš jak ta nádrž byla osázená

Reagovat na tento komentář [23] LiborSprysl® 15.12.11 07:00
stodvacet

Reagovat na tento komentář [22] LiborSprysl® 15.12.11 06:59
katterinecka® - ale to ne, akvaristu si fakt představuji trochu jinak :-)))
Johan® - Narozdíl od mého oblíbené doktora nemám tu zázračnou schopnost si pamatovat ročník a číslo časopisu Akvárium a teráriumm, kde tuším byla publikovaná. Dokonce si nejsem jistý zda s ní neměl něco společného můj druhý (možná bych řekl bez rozlišení pořadí)oblíbený doktor :-)(Kde bych ji jinde mohl číst? Fakt je to hodně dlouho)Poslední větou jsem chtěl říci, že mladých přestává přibývat do té doby, než se místo v nádrži uvolní skonalými starci, kteří je za aktivního života žerou :-) Ale zcela jistě stovacet ok v osmistovce není příznakem přemnožení, protože tato ryba i v přírodě prostě často žije ve velkých hejnech "na jednom místě", například tam kde je jistý a silný zdroj potravy.

Reagovat na tento komentář [21] lukis® 15.12.11 00:01
solasido: a co je zde spatne? rad bych se neco dozvedel.

Reagovat na tento komentář [20] katterinecka® 14.12.11 21:12
co je to nádrž, která je osázená jako má 80% akvaristů? 2 plastový kytky a jinak nic? Jestli chceš tady uvádět nějakej tvůj pokus tak by to možná chtělo trochu konkrétnější informace a možná by tě i někdo bral trochu vážněji

Reagovat na tento komentář [19] Johan® 14.12.11 18:55
Sice škoda, že tu není citovaná konkrétní studie a možná by to chtělo vše trošku vysvětlit, ale ta poslední věta? Když už nic jiného, tak to by si měl čtenář odnést. =)
Ono je trošku problém s definicí. Co je to přemnožení. Jestli to je to, když už si majitel myslí, že by jich mělo být víc nebo sta, kdy se nějakým způsobem zhoršují podmínky pro samotné rybky (nemyslím přímo letální pro dospělé zdravé kusy) či až stav, kdy se nám do akvária "nevejdou ryby" a všechny chcípnou. Do toho posledního to fakt nedojde. Takže potřebný článek. =)

Upravit Reagovat na tento komentář [18] ® 14.12.11 17:53
Chovám paví oka přes 20 let a větší kravinu jsem ještě nečetl :o))

Reagovat na tento komentář [17] Vini® 14.12.11 15:07
Kusma: krmím 1x denně malou dávkou a k tomu patentky (to až po nasazení cichlid) takže nevím jak bych je asi překrmovala...

Reagovat na tento komentář [16] LiborSprysl® 14.12.11 11:59
Je vidět, že některé kmeny ok jsou opravdu výjmečné :-), to k těm přemnožujícím se v 35 litrech :-) Prozrazovat nemohu, to by nebylo z obchodního hlediska taktické :-) přece jen se rybama živím...:-)
ad Tereza - milá dívko, věřte že si troufám po nějakých třiceti letech u ryb odhadovat stav - tedy i 4 měsíce - řádově tři porody u ok - jsou dostatečnou dobou k dost jasným závěrům. Zvláště pokud se dá vycházet z teorie podstatně dlouhodobější.
Pokud se vám nelíbí formulace "větší přísun genů", pak vězte, že odbornějších termínů jsem se vystříhal z prostého důvodu, tedy především s ohledem na čtenářskou základnu, která nemusí dosahovat vašeho oslnivého odborného vzdělání. A co se týká optického přemnožení, pak si stačí přečíst názor majitelky osmistovky - které se urodilo 120 mladých...Seriozních argumentů tu padlo více - při inteznívím krmení (až překrmování) se skutečně hodnoty mohou lišit...

Reagovat na tento komentář [15] Ivoš® 13.12.11 21:20
Já tu původní studii taky kdysi dávno četl, a to užje pěkná řádka let...Tento pokus potvrzuje to, že bez lidského zásahu se v přírodě automaticky udržuje rovnovážný stav. Občas dojde ke krátkodobým výkyvům (např. přemnožení drobných hlodavců v zhruba 4 letých periodách) ale i na to má příroda své mechanismy, jak to rychle srovnat.
Jediný živočišný druh, který této autoregulaci zatím vzdoruje, je člověk, ale i u něj lze pozorovat prokazatelnou snahu přírody o jeho početní regulaci, např. prudký nárůst počtu neplodných mužů i žen v posledních 20-ti letech. A vemte jed na to, že až se počet lidí na planetě dostane do kritického počtu (a možná ještě dřív), nastane regulační proces jako řemen...

Upravit Reagovat na tento komentář [14] ® 13.12.11 20:14
Tak v tomhle článku padly opravdu perly :D "větší přísun genů", "opticky přemnožená oka" :D A na závěr autorovi ze dvou nádržek a 4měsíčního pozorování "vyplývá, že ke skutečnému přemnožení pavích oček nemůže nikdy dojít" a že "populační exploze se zastavila". Tak to teda pardon, ale kdo tomu dal 3 hvězdy???

Reagovat na tento komentář [13] Plecos® 13.12.11 20:02
Nazdar pane, pro mě je přemnožení, když se rybky dostanou v akva do takového množstevního stavu, že to akva přestane "stíhat" a ryby začnou hromadně odcházet...
Opravdu jsem se u ok do takového stavu jako kluk dostal - 35 litrová nádrž, původně asi 5 jedinců a nakonec cca 50 - 80 ryb různých velikostí. TAk ze 2/3 už byli vybarvení samci a rodící samice...
Ale řekni mi, který výkup má po okách hlad a já je začnu dělat - asi mám na ně vodu a z těch sumců už mi hrabe :-)

Reagovat na tento komentář [12] leontin® 13.12.11 18:35
Potrvzuji,že geometrický nárust oček se nekoná.Jen jsem přidal doplňující myšlenku se zhoršením životních podmínek.Na to reagují všechny organismy.
Pro Vini.Článek není o kráse,ale o přemnožení vztažené k objemu nádže.

Reagovat na tento komentář [11] Kusma® 13.12.11 16:38
Upřímně - všechno je o krmení... já plně souhlasím s Liborem že přemnožení se za normálních podmínek konat nemůže.
Lidé, kteří ryby krmí 5x denně obrovskýma dávkama, tak musí počítat s tím, že se jim přemnoží - většinou mají stejný problém se šnekama.
Mě se paví očka množí neustále, ale díky střídmému krmení přežijí z vrhu třeba jen 3 kousky (pokud bych chtěl víc, dám je do druhé nádrže a tam je budu krmit ve větších dávkách).

Reagovat na tento komentář [10] Vini® 13.12.11 15:57
Taktéž nemohu souhlasit, v 800l akváriu se nám z 11-ti pavích oček počet rozrostl asi na 60 dospělých a k tomu min. dalších 120 mladých různé velikosti, ikdyž zde byli přítomny samice a ostatní asi 5x větší ryby než jsou dospělé "očice"...nešlo se jich zbavit jelikož se křížily mezi sebou a někteří byli dost solidní mutanti které bych nemohla prodat ani zadarmo..potom jsme naštěstí nasadili cichlidy, ta nejhezčí oka jsme vylovili a oni zbytek požrali,..možná, že teď se jich tam pohybuje z původních 160 tak 20 víc ne...a asi že byste řekl že v 800l nádrži to není přemnožení, ale věřte, že už to nevypadalo tak pěkně jako když jsme tam oka neměli a já to jako přemnožení beru...

Reagovat na tento komentář [9] LiborSprysl® 13.12.11 15:51
:-) než dospějou, tak jejich rodiče budou na pravdě boží... a už zbývá na 60 litrů jen 40 ok...:-)to už není taková hrůza, budu-li si myslet, že všechny dospějí do produktivního věku. Což si myslet nebudu.

Reagovat na tento komentář [8] souky® 13.12.11 15:47
ale i tak těch vašich 40 jednou dospěje, taky si myslím že to je pro obyčejné akvárium moc, v pěstírně počítám množství naprosto v pohodě

Reagovat na tento komentář [7] LiborSprysl® 13.12.11 12:40
Pane Hájku - 10 dospělých rybek a 40 různé velikosti v šedesátilitrovém akváriu. To vskutku není přemnožení. Zvláště pak pokud se jedná o většinu mláďat. Stejně tak nevím, zda jste měl těch sedmdesát rybek dospělých ,( o čemž v 25 litrech pochybuji), nebo stejných mláďat, o kterých se zmiňuji já. Abych vás trumfnul, tak některé moje samice dají při jednorázovém výlovu kole 110 mladých, takže je klidně možné že jste jich měl semdesát.

Reagovat na tento komentář [6] Tomas Enderson® 13.12.11 12:05
Zajímavý poznatek, jej se fakt obávám že časem může dojít k tomu co popisuje lhajek. Navíc si myslím, že hodně záleží i na množství krmení, které chovatel rybkám dopřává. Protože i třeba u savců (myši a jiní hlodavci) je známá úměra mezi množstvím potravy k dispozici a velikostí populace daného druhu.

Reagovat na tento komentář [5] Zoidik® 13.12.11 11:10
Pěkný článek.
lhajek : taky zajimavý poznatek.

Reagovat na tento komentář [4] lhajek® 13.12.11 10:26
S autorem bohužel nemohu vůbec souhlasit. V běžném domácím akváriu je i 50 rybek na 60L přemnožení. Pokud se nejedná se o chovnou nádrž.
Mě osobně se stalo, že z jediného páru pavích ok jsem měl za rok v 25L akváriu cca 70 rybek. Počítáno při jednorázovém výlovu, takže žádný optický klam! A to je už opravdu hrozné přemnožení. Takže teorie v článku hezká, pravděpodobně podložená i pokusem, ale neumím si u těchto ryb ze zkušenosti představit, že mají nějaký strop pro své množení.
Při pozorování jsem totiž zjistil, že cca po půl roce přestali všichni dospělí jedinci jevit o mladé jako potravu zájem a tím došlo k populační explozi.

Reagovat na tento komentář [3] LiborSprysl® 13.12.11 09:43
Mám problémy s barvami :-)))), takže moc nevím, co je to "nahnědlý odstín", ani neznám specifiku ok "původem z Indie". Ptal jsem se vzkazy, zatím nic.
Nevím co potvrzuje leontin, já píšu o přirozené regulaci počtů pavích ok, ale určitě nemám na mysli úhyny. Ale buď menší počet narozených mláďat ( ale větších) a nebo jejich sežrání.

Reagovat na tento komentář [2] leontin® 13.12.11 09:36
Mohu potvrdit.Mi ale převládaly samice.Se žravostí to taky nebylo tak zlé.Avšak při zarybnění oka více hynula.Nejspíš k vůli NO3,které se nedařilo, ani častou výměnou, stlačit pod 40.A možná i NO2.

Upravit Reagovat na tento komentář [1] ® 13.12.11 09:05
Pokud jsou původem s Indie a převládá nahnědlý odstín,tak i ve stísněném prostoru mohou!!!!

Další články tohoto autora
07.08.2020*****Voda teče všude540x
19.10.2013*****Nejen rodičovský kanibalismus?725x
24.08.2012*****Přišli jak legendární vojska593x
19.01.2012*****Aklimatizace akvarijních ryb1725x
22.11.2011*****Kdo nečte Akvárium živě, nemůže být dobrý akvarista820x
04.07.2011*****Gelová krmiva 21703x
07.11.2010*****Gelová krmiva - nové trendy v akvaristice?1866x
22.10.2010*****Sezonní tření velkých cichlid a některé defekty při něm1356x
29.09.2010*****Párové chování velkých cichlid1833x© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/clanky/815-mohou-se-premnozit-pavi-ocka