Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Krunýřovec zebra - Hypancistrus zebra

 

Atlasy » Ryby » Česky » K » Krunýřovec zebra 

Vivarium
Vivarium
Hypancistrus zebra | © Amazon Akvarium
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © elko

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa

Česky   Krunýřovec zebra
Latinsky   Hypancistrus zebra
Slovensky   Prísavník zebra

shrimp.cz

VelikostTeplotapHTvrdostCena
7276.553500
cm°C|dGH
10327.5145000

Čeleď: Loricariidae (krunýřovcovití)
Anglicky: Zebra pleco, Imperial pleco
Synonyma: Krunýřovec pruhovaný.
Věd.popsáno: Isbrücker & Nijssen, 1991
Původ: Brazílie, řeka Xingu mezi městy Altamira a Belo Monte
Chov: Poměrně snadný
Lokalizace: Dolní část nádrže
Délka života: 10-15 let.
Dop.počet ryb: Doporučovány jsou buď chovy v malé skupince (1 samec + 1-2 samice) či v podobném poměru 2 samci + 3-5 samic).
Min.vel.n.: Záleží na způsobu chovu, při chovu skupinky 1 samec + 1-2 samice postačí nádrž od 60 l, při skupinovém chovu patřičně větší a při více samcích ve skupině uspořádat nádrž tak, aby kořeny a kameny rozdělily teritorium.
Krmení: Všežravec s důrazem na masitou potravu.
Úspěšnými chovateli je doporučováno krmit střídavě kvalitním mraženým krmením (komáří a pakomáří larvy, artemie, cyklop, moina) s kvalitním kompletním krmením (Hikari sinking carnivore pelets, H.sinking pelets, kompletní krmiva pro diskuse ve formě granulí či tableta pod.) vzhledem k doporučenému silnějšímu proudění vody nejsou lehká (vločková apod.) krmiva vhodná z důvodu odfiltrování velké části. Krmnou dávku je vhodné doplnit rovněž o řasovou složku (Spirulina, Chlorella) a je možno vyzkoušet zda příjme odblaněný drcený hrášek či cuketu (nikoli intenzivně pěstovanou pro vysoký obsah dusičnanů). Vzhledem k převážně noční aktivitě je vhodné krmivo podávat až večer před zhasnutím a zbytky nespotřebovaného krmiva pravidelně odstraňovat.
Pohlaví: Pohlavně dospělí dominantní samci mají delší výrůstky na trnech prsních ploutví a na žábrách (nejdelší odontody u samců přesahují báze prsních ploutví), mají širší a plošší hlavu a celkově jsou větší než samice. První paprsek prsní ploutve je silnější než u samic, také je více zakřivená blíž k tělu. Pohlavní rozdíly začínají být patrné až od velikosti přes pět centimetrů a i tehdy nejsou obvykle rozdíly u samiček a podřízených samců ve skupině zcela zřetelné.
Odchov: optimální hodnoty : 30 °C, 6,5 pH, 4 °dGH; nicméně jsou relativně tolerantní k mírným odchylkám od těchto parametrů. Ryby pohlavně dospívají obvykle ve 2,5-3 letech.
Ke stimulaci tření je využívána simulace počátku období dešťů (prvotní pokles teploty o několik stupňů spojená s nejlépe opakovanou výměnou většího množství vody a zesíleným prouděním vody). Nádrž musí být vybavena vhodnými třecími prostory (keramické trubky či břidlicové „jeskyňky“ vhodných rozměrů, ve kterých se ryby vytírají). Tomuto období musí pochopitelně předcházet vhodné krmení, aby byly rybky v dobré kondici - sameček po tření jež může trvat i více dní poté hlídá více než týden snůšku a ošetřuje ji. Snůška nebývá příliš početná - průměrně bývá odchováno 8 rybek z jedné snůšky. Po 6-7 dnech dochází k vykulení a dalších 10-12 dnů do spotřebování velkého žloutkového váčku a obvykle potravu téměř nepřijímá, takže by měl být před třením patřičně „vykrmen“.
Plůdek po spotřebování žloutkového váčku krmíme jemnými krmivy (zpočátku čerstvě vykulenými nauplii artemie, později doplněná kvalitním prachovým krmiva, mražené prachové krmivo apod) - až do velikosti 3,5-4 cm hrozí riziko udušení při krmení patentkami, dospělou artemií apod vzhledem k relativně malé tlamce.
Snášenlivost: mírumilovná a plachá ryba, vzhledem k tomu, že není příliš „soutěživá“ v boji o potravu je nejvhodnější jednodruhová nádrž či uvážlivý výběr takových společníků, kteří jí nebudou plašit a potravně konkurovat ve sběru krmiva ze dna...
Charakteristika: L-označení: L046,(L098, L173 odlišují se vzorem kresby); vyžaduje čistou vodu a dno, z toho vyplývá pravidelná týdenní údržba spojená s výměnou až 50 % vody, výtečná filtrace, ideálně zapojení čerpadla, jež vytvoří proudění vody a bohaté přivzdušňování (ryby pochází z prudce tekoucích vod o vysoké teplotě a plné saturci kyslíkem, z čehož vyplývá nutnost udržovat vodu výměnou a filtrací zcela bez dusíkatých látek, zejména dusitanů!)
Její odchyt, držení a vývoz je v zemi původu od r. 2004 zakázán.
Místo původního výskytu je ohroženo připravovanou výstavbou vodní elektrárny na Rio Xingu.
Biolib.cz: Přejít na taxon
Plave v nádrži:Zobrazit prezentace
Nabízí:Zobrazit nabídky od našich uživatelů
Zakoupeno:
Fotky:Zobrazit fotky z prezentací našich uživatelů
Komentáře:Zobrazit komentáře našich uživatelů
Fórum:Zobrazit související témata v našem diskuzním fóru
Související:Zobrazit další ryby rodu Hypancistrus (latinsky)
Zobrazit další ryby rodu Krunýřovec (česky)
Zobrazit další ryby rodu Prísavník (slovensky)
Hypancistrus zebra | © elko
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © goblizek
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © navik
Krunýřovec zebra | © elko

Další fotky na GooglePicSearchYahooYouTube videa


Použití textů nebo fotografií z našeho atlasu bez výslovného souhlasu majitele webu je přísně zakázáno.

© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/atlasryb/krunyrovec_zebra