Výroba vlastního filtru
Objavil som rotacnu vytokovu hlavicu...bude to fungovat, alebo len robit hluk?
youtu.be/… Sklenáři nechtějí dělat díry do hotových výrobků a sám jsem to nikdy nezkoušel. Jaké uvažuješ mít akvárium čeřit hladinu můžeš i jinak.

ano, to je posledna alternativa, len to chcem mat skryte za 3D pozadim
Spíš, než vrtat sklo budeš muset použít dvě kolínka nebo jinak vytvarovat výtok z filtru.


aj ked si mi radil ze ist vytokom ponad akva, tak technicky si to neviem predstavit.Teraz si lamem hlavu, ako tym vytokom budem čerit- okyslicovat vodu, ked je otvor 9cm pod hladinou. Da sa takto lepene sklo vrtat?
Já si to nemusím přebírat, já v tom mám jasno na rozdíl od jiných.
Postupně oddělit vs. oddělit rovnou = stejný výsledek. Polopatičtěji už to fakt nejde. Ta druhá varianta má ale tu výhodu, že dotyčnému zbyde více místa ve filtru na biologickou, případně chemickou, filtraci. A úplně nejlepší je řešit mechanickou filtraci mimo hlavní filtr - předfiltrem, zvlášť u někoho, kdo má malý kanystr.
Postoupnost třídění je vždy závislá na hustotě počtu ok rastru (síto a postupné oddělování materiálu,podle velikosti částic).Pokud ve filraci použiji husté síto s nuceným celoplošným průtokem,tak nemá smysl navazovat řidší sekcí,mimo obtékaných ploch médií, pro osídlení bakteriemi. Logicky si to přeber,jak chceš.

To co uvádíš,je s prominutím nesmysl.
Jste trochu mimo téma předfiltr tady nemáme tak se nemá o něm cenu bavit. Dát do filtru co nejemnější molitan nebo dokonce vatu tak je o tom stále se v něm hrabat. Podle mých zkušeností je úplně jedno, jaký filtrační materiál se použije hlavní je, aby moc nebrzdil vodu, dobře se čistil a fungoval. Začínal jsem kdysi s pískem a skončil přesně jak je to tu na poslední fotce s dvěma 5cm matracemi z hrubého molitanu a mezi tím s 2/3 obsahu balení 3D koulí.

Složitost? Čištění předfiltru je pořád stejně "složité". Nákladovost? Molitan koupíš jednou a potom ho už jenom propíráš. A pokud používáš vatu, tak ta tě opravdu finančně nezruinuje. Ona se zase až tak často nemění, jak by se mohlo zdát. A oklikou se dostáváme k otázce - není lepší vytvořit prostředí, kde není filtr potřeba vůbec?

Jasně to chápu, asi každý. Ale je nutno k tomu dodat i to B. A to je ve verzi s nejjemnějším materiálem složitost a nákladovost údržby takového filtru. Zřejmě proto někdo dospěl k složení různých jemností filtračního materiálu. Bez urážky, Vaše varianta je možná logická,ale v praktickém světě snad nepoužitelná. Pokud nevlastníte monopol na vatu. Ale určitě jsou výjimky,nadrzez,kde toho odpadu moc není..... bohužel to není můj případ....
Třeba zprofanovaný Matrix.
Ideální složení neexistuje a ani nevidím důvod se touto filozofickou otázkou zabývat. Ať si lidi poskládají filtrační materiály ve filtru jak chtějí. Pokud tedy došli k poznání, že filtr nutně potřebují, což je mimochodem taky kapitola sama pro sebe. Předfiltr je super věc, akorát nemusí být poskládán ve stylu - hrubý, jemnější, ještě jemnější a nejjemnější. Může se použít rovnou nejjemnější, vyjde to nastejno, logicky. S logikou má ale hodně lidí, jak to tu čtu, evidentně problém. Proto jsem použil ten příměr s tankováním, že nemusíš jezdit ke 4 čerpačkám, ale můžeš natankovat rovnou u té první a výsledek bude stejný, plná nádrž. Nemusíš používat 4 různé druhy jemnosti, stačí použít jednu, tu nejjemnější a výsledek bude stejný, čistá voda. Chápeme?
Co máš na mysli tím vysokoporézním materiálem?
Příklad s čerpáním paliva je tak trochu mimo. Jinak pokud ta % převedu na označení aquacitu, tak si začal tím nejjemnějším.

Třeba k tomu časem dospěji, ale zatím jedu v té ko*otime na ntou,s tím, že většinu bordelu chytá předfiltr. Líbí se mi, že do hlavního filtru téměř nemusím lézt a voda po všech pokusech vypadá skvěle. Kdybych používal jen vatu,voda bude bez pochyb pěkná,ale jaká by byla životnost filtru bez zásahu těžko říci. Vysokoporézní materiál je kapitola sama o sobě, nutno podotknout, že tam řadím i biomolitan a 3D koule..... takže jaké je ideální složení dle Vás? Zatím jsem se toho moc nedozvěděl

Přirovnávat to k tankování už mi přijde úplně mimo. To mi spíš připomíná hemodialýzu,kdy si uživatel zvolí, jaká metoda je vhodná.
Zaplnit celý filtr vatou není vůbec špatný nápad, jak by se na první pohled mohlo zdát. Akorát musí dotyčný vědět, proč to dělá. Každopádně ten léty omílaný mýtus, jak složit filtrační média pro mechanickou filtraci - tzn. hrubý, jemnější, ještě jemnější a nejjemnější, mě fakt fascinuje. To je jako kdybych měl u auta prázdnou nádrž a místo toho, abych zajel na jednu čerpačku a rovnou natankoval do 100%, tak bych jel postupně na 4 čerpačky, kde bych na první natankoval třeba 40%, na druhé 30%, na třetí 20% a na poslední těch zbylých 10%. No prostě koko*ina na n-tou. A k "vysoce porézním médiím" se raději vyjadřovat nebudu, to je kapitola sama pro sebe. Na lidské hlouposti se vydělává nejlépe.
Shimi napsal: Pokud chceme hned na začátku celého řetězce odstranit co nejvíc mechanických nečistot, což chceme, tak musíme logicky použít to nejjemnější co máme, tzn. filtrační vatu a tu, logicky, častěji měnit/čistit než zbytek filtračních materiálů.
Zajímavý názor, ale rád bych se dozvěděl, co za dát ve filtru za tu vatu? Asi dobré pro někoho,kdo věří, že většina bakterií bude žít ve filtru a za vatu dá pouze vysoce porézní materiál. Na mechanickou očistu to ztrácí význam, leda zaplnit celý filtr vatou

OK, to vypadá velice dobře. Předpokládám, že v pravém zadním rohu bude schovaný centrální vstupní otvor a v prostoru za pozadím se to bude samovolně rozdělovat do těch 4 vstupních otvorů filtru. A výtok se v tomto členitém 3D pozadí taky ztratí jako nic, takže pohoda

Rozmyslam, ze do nasavacej komory ubytujem vezovky malajske aby trosku likvidovali bordel.Skusal to niekto?

3D pozadie mi bude vyrabat chalan, ktory uz s tym ma skusenosti.Bude vyzerat priblizne takto
Té mřížky na vstupních otvorech se neboj a nech to, jak to je. Její ucpávání by připadalo v úvahu pouze tehdy, kdybys totálně kašlal na údržbu, což nepředpokládám. Takže stačí vzít jednou za čas třeba kartáček a z vnitřní strany filtru ji "přejet" a bude zase jako nová. Výstupní díry bych se taky nebál. Když trošku zapojíš mozek, tak přijdeš na to, jak to udělat, aby to nedělalo bordel. Spíš by mě zajímalo, jak máš vymyšlené otvory do 3D pozadí na ty 4 vstupní otvory - z estetického hlediska.
Tak ten vytok asi ostane ako je, to by muselo ist nad cele akvarko cez krycie skla, bolo by to neesteticke. Tie cerpadla blau reef motion nemaju ziadne vybracie, nie je ich ani pocut.Max mozem dat hadicu
Nasávací otvor zadělej a s trubkou jdi nad sklem klidně si to udělej jak chceš a uvidíš, jestli to bude zlobit u těch mřížek bych asi na spodu udělal pár větších děr, aby ses nemusel bát ucpání, hodně záleží, co v akváriu bude a prostor za nimi bych taky něčím vyplnil.

tak nasavaci otvor uz asi nedokazem vyrezat vacsi, a co s tou mriezkou? Tiez sa toho bojim,zvlast ked to bude prekryte 3D pozadim, no tak mi to vyrobili
Vysavač jsem zahodil používám síťku na plankton jde to s ní skvěle dočista dočista jak to bylo v té reklamě.

A máme tu zase logický rozpor. "Nejdřív je mechanický čištění, takže napřed nejhrubší molitan" - To je přece logicky naprostý nesmysl. Pokud chceme hned na začátku celého řetězce odstranit co nejvíc mechanických nečistot, což chceme, tak musíme logicky použít to nejjemnější co máme, tzn. filtrační vatu a tu, logicky, častěji měnit/čistit než zbytek filtračních materiálů.
Hlavně neargumentovat ČOV, protože to je úplně jiná kategorie a úplně jiný příběh.
Co vydrži dvě sezony,ty koule v bazénu..a jak často je čistíš,my je máme,ale hnusny jsou už za 3 dny..filtr jede + - 8h denně..
Tu díru na vývod od čerpadla bych nepoužil a jel klasicky až horem nepřenáší se tak vibrace čerpadla na sklo. Dělalo by to dost velký hluk.

Tak v bazénu mám potvrzeno, že vydrží dvě sezóny. Třetí sezónu už to nezvládá zachytávat jemný bordel, dobře je to vidět při vysávání. Příští rok jich tam část nechám a zbytek bude nový.
V akváriu ta životnost bude delší, nepoužívají se tak výkonná čerpadla a nevalí do toho tolik humusu, ale zase to běží 24x7. Tipuju, že je bude potřeba měnit po dvou až třech letech.
Nejdřív je mechanický čištění, takže napřed nejhrubší molitan, pak třeba ještě jeden jemnější, pak se dává biologický, takže Matrix a spol, prostě materiál, kde se drží hodně bakterií a nakonec chemický - Purigen, uhlí atd. Nakonec se případně dává ještě vata, aby zadržela uvolněný filtrační materiál, takový Purigen by pak lítal v celým akvárku, ale pokud je vše dobře zajištěné nebo to konstrukce nedovolí, tak tam nemusí být.
Ty mřížky se ti budou ucpávat a díru bych udělal až u dna, aby to lépe nasávalo bordel ale i takhle to bude fungovat. Máš tam možnost jeden molitan ještě posunout k čerpadlu a dosypat koule. Ty mám několik měsíců ve dvou filtrech, a i bazénu funguje to dobře. Pokud tam nemáš nějaký absorbent, který se dává až na konec k čerpadlu tak je pořadí celkem jedno.

0 06.08.2021 10:03 Martin – filtracne media


Ahojte.Mam filtracne media- 2x biomolitan, bio gule, zeolit, metrix, aj purifier. Ako by ste mi poradili co pouzit a hlavne v akom poradi?
Dakujem za kazdu radu
Starší reakce
Ahoj, můžete mi někdo poradit s čerpadlem do přepadové filtrace? Nádrž je 2000 litrů (160*140*90)
Ve filtru bude převážně bio molitan, Marimex balls jako předfiltr a něco na odbourávání dusičnanů (clear water, nebo anex)
Filtr bude pod akváriem a výtlak cca 1,8m
Potřeboval bych vědět, kolik zvolit výkon l/h
Přemýšlel jsem o 6000l/h, ale nemám představu, kolik bude reálný průtok. Případně kdyby měl někdo zkušenosti s nějakým konkrétním a mohl doporučit. Díky
Starší reakce
Já mám v 2500l sice trubky dvě ale mám dojem ze jsou ještě o kapku menší a stejně voda většinou teče jenom tou jednou. Hodně záleží na regulaci průtoku proto bych doporučil dat si pod ten vývod ještě ventil na regulaci průtoku vody do filtru.
No to by nemělo prasknout, máš tam vlepený přepadový komín? Nebo jenom díru ve dně?
V nejhorším bych to nějak zbastlil z odpadních trubek. Jinak ta 40 mm by měla stačit, ne? Mimochodem ten, co to vrtal to dělal až v postaveném akváriu a tvrdil mi, že mu to v životě neprasklo.
Do hotového se nikomu vrtat moc nechce v nejhorším bych udělal přepad venkovní, ale je to všechno o místu.

Tak v nejhorším případě se to dá ještě převrat. S tím vrtáním jsem to řešil jen s lepičem a myslel jsem, že když běžné lepí tak velký nádrže, že by to měl vědět. No nic, je pravda, že je to moje chyba.
No na průchodku pro 40mm trubku čtu velikost otvoru 55-60mm, to je nové akvárium? Pokud ano, tak to asi chtělo nejdřív číst a plánovat a až potom lepit a vrtat

Přepážka před čerpadlem je určitě v plánu ;)
Bohužel mám vrtaný jen jeden otvor, tak dva přepady dat nemůžu. Leda bych ještě někoho sehnal na vrtání, než to napustim. Co se týče toho čerpadla, slyšel jsem, že ten Sicce je dost hlučný. Ale ještě na to kouknu. Momentálně mi jde hlavně o to, abych to celé sestavil. Bude mi stačit jen ten jeden otvor 46mm? Nějaký tip na šroubení k tomu přepadu?
Udělal bych tam jednu přepážku před čerpadlem možná je to zbytečnost, ale párkrát se mě to vyplatilo když se mě přicpal přívod a obsah filtru se mě tak celý nevyčerpal do akvária a to nepřeteklo. U dvou trubek je to ale asi zbytečnost. Jinak pořídil jsem si do filtrů 3d koule mám je ve dvou akvarijních i v bazénu místo písku a zatím spokojenost.

Můžeš mrknout ke mě do stavby
rybicky.net/fotogalerie.php… Přepad mám 2x40mm trubky, určitě udělej 2. Filtr mám bez přepážek, jen s vodícími lištami pro molitany (viz foto pod odkazem), mezi které je případně možné dát i něco dalšího (mám mezi nimi asi 15l pemzy). Nebál bych se filtr těchto rozměrů použít ani pro 2000 litrů. Čerpadlo bych tam asi dal nějaké lepší, ale záleží, co v tom akváriu bude. Osobně mi ten výkon / příkon přijde trochu přitažený za vlasy. Já bych použil Sicce Syncra ADV 5.5 na takovou nádrž, jsou to DC čerpadla bez regulace, takže za rozumnou cenu a slušným poměrem cena / spotřeba / výkon -
www.sicce.com/… Ahoj, řeším přepadovou filtraci k nádrži 2000 litrů (160*140*90 - d*h*v). Mám vrtané dno 46 mm. Filtr budu vyrábět z nádrže 110*40*50 (d.h.v.) potřeboval bych vědět, jestli mi bude stačit otvor na přepad 46 mm a jak silné čerpadlo budu potřebovat. Zatím přemýšlím o tomhle
www.rostlinna-akvaria.cz/…
Dále bych rád věděl, kolik komor ve filtru by bylo ideální udělat a jestli je vůbec tenhle rozměr filtru dostačující/ideální.
Díky za odpovědi
Starší reakce
Tak píší se 3-4 % Já mám filtr vedle akvária a hrubého je to asi 6 %. Není to všechno vyplněné filtračním materiálem volná část je na vstupu trubky do filtru a další je na čerpadlo a reaktor na Co2

Dik, a vies aj poradit kolko % z objemu akvaria by mala mat fungujuca filtracia?
Oba filtry jsem měl ten druhý stále mám. Jednoznačně ta druhá varianta.

0 12.06.2021 13:55 raiback – filter
Ahojte.Do pripravovaneho akvaria 180x60x60cm chcem vnutorny vlepeny komorovy filter. Daju sa vyrobit v roznych prevedeniach -
1.prepazky kde voda tecie komorami hore-dole, alebo
2.len jednym smerom cez celu komoru kde su filtracne media. a mna zaujima co preferujete, co je jednoduche na udrzbu?
A tiez vykonne aj ako biologicka tak mechanicka filtracia.
Za odpovede dakujem
To zavzdušňování bude zřejmě souviset s průtokem, původní HT verze se slabým čerpadlem se nezavzdušňovala, až s větším průtokem, je i možné, že to občas strhne pár bublinek, voda je hodně provzdušněná. To, že se nesmí jít s hladinou pod trubky, je jasné. Může to souviset i s průměrem, teď to mám z PVC-U 63mm.
Stačí kliknout na jméno (nick) a dostaneš do prezentací co tu mám-e pak si lehce zjistíš co chceš vědět. Kdyby ses přihlásil (zaregistroval) bylo by to všechno jednoduší.

Ta krabička je reaktor na CO2.

Přidat reakci
1 ...... 71 72
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113254x