Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 36 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   08.11.2013 16:53 Muž 150koni [653] Re: Bzzz
tam přece nemá co přetéci. Pokud není proud, nečerpá čerpadlo, nepřitíká voda do aqua a tím pádem nemůže ani odtékat přepadem ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2013 14:43 Muž Bzzz [2] Re: Jiri_99
Tohodle se docela bojím, že pokud vypnou proud tak ten filtr přeteče, spíš bych volil nějaký kanistrový ale nemůžu najít nějakej super návod
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2013 10:01 Muž Jiri_99 [425] Re: Bzzz
Osobně teď zabíhám filtr rybicky.net/fotogalerie.php… tak jsem zvědav, jestli bude fungovat, tak jak má.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.11.2013 09:59 Muž Jiri_99 [425] Re: Bzzz
Ne netu je návodů milion a každý si hájí to svoje... Spíš si něco vyber, co by jsi chtěl zkusit a pak se ptej..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.11.2013 18:27 Muž Bzzz [2] – Filtr Barel 500 L
Dobrý den, nedávno se poškodil můj filtr eheim 2028 a jelikož momentálně běží v provizorním režimu řeším náhradu, mám 500 l. akva viz profil. Rád bych zkusil postavit barelový filtr. Nějaký návod? určitě ne přepadový toho bych se bál... Díky moc

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.09.2013 23:06 Muž DrChila [243]
www.youtube.com/…
tak o tohle se musim podělit.. tomu řikám filtrace!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2013 10:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Spiike
V principu nitrifikace neni u akvarijnich filtru rozdil, nitrifikacni bakterie delaji svou praci a potrebuji k tomu vhodne podminky. Rozdil muze byt v tom, jak ta "skatule" vypada, jaky je to typ filtru, ale ty bakterie jsou stale tytez a stale vyzaduji totez pro to, aby delaly to, co od nich chceme. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.08.2013 09:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Na tom co udelali jini, na jejich ramenech, stoji lide, ktere dnes oslavujeme jako ty nejvetsi v dejinach. A pritom Edison byl ponejvice jen zlepsovatel (pravda, neznicitelny a velice pilny), dokonce se nestitil ani napady krast a to az takovym zpusobem, ze kdyz mu nekdo svuj napad v duvere ke zname osobnosti poslal, privlastnil si ho (alespon dle dostupnych informaci). To je treba pripad gramofonu (nebo pozdeji z toho vznikleho gramofonu). Mohl bych takhle popsat mnoho stranek, ale nemusim, je o tom cela kniha: "Vynalézat je dobrodružství - Pierre Rousseau".

Pokud bys nejakou takovou knihu precetl, snadno bys pochopil, ze papouskovani druhych, postavit se na zaklad uz nekym drive postaveny, stat na necich ramenech, je naprosto nezbytna vec, jen je potreba take informace tridit a overovat. Protoze pokud umis 30let zapalovat ohen kresadlem, a zvladls to k nejlepsimu moznemu vysledku, jeste to neznamena, ze nemuze prijit nekdo se sirkama, kdyz na Tve kresadlo navazal podstatnym vylepsenim a poucil se z toho, co na tom neni dobre. A po nem nekdo se zapalovacem...

Ano, do veci ktere funguji se nema sahat. Ale otazka je jina, opravdu funguji az tak dobre?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   14.08.2013 07:55 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: DrChila
dopln si vzděláni není filtr jako filtr...
www.discus.cz/…
www.discus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2013 07:24 Muž Spiike [63]
Lidičky mám z toho tématu pocit že každý řešíte jiný filtr a jen se dohadujete který je lepší. Pač mezi komorovým a Hamburským je opravdu rozdíl jak v principu funkčnosti ale i v tom k čemu slouží.

Každopádně nepopírám že se dají kombinovat. Ale to je pak dost o počítání.

Tudíž mi z toho vychází že všichni máte pravdu, jen je třeba si uvědomit čeho se týká. pivo
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 21:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DrChila
Ty nevíš opravdu o čem píšeš a říkám ti to potřetí a naposled. Nemám se už s tebou o čem bavit. Jsi úplně mimo mísu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.08.2013 20:23 Muž 150koni [653] Re: DrChila
DrChila napsal: Právě si napsal něco co je docela zavánějící.. filtrem má pomalu protýkat voda a najednou tobě tam proudí pěknej proud

Než začneš něco psát a někomu se smát že plácá nesmysly, tak si vem hadici a pust vodu, potom konec hadice z poloviny zakryj prstem ... ouha ... ona se naráz zvýšila rychlost co :-) a voda stříká poměrně daleko. No a to samé se děje při průchodu mezi přepážkami. Jestli se nepletu, komora s molitanem je několikanásobně větší prostor, než mezikomora bez molitanu. Zúženou mezikomorou proudí voda rychleji(z poloviny zakryté ústí kadice), než širokou přepážkou s molitanem (nezakrytá hadice). Nahoře se zvíří, okysličí a okysličená prochází molitanovou částí. V další části komorového filtru se to znova opakuje, podle počtu komor. Takže do každé komory jde okysličená voda.

vaaclave oprav mne jestli se pletu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 20:10 Muž DrChila [243] Re: vaaclav
Právě si napsal něco co je docela zavánějící.. filtrem má pomalu protýkat voda a najednou tobě tam proudí pěknej proud:-D tak asi moc nitrifikace fungovat nemůže:)
A stále jsi nevysvětlil jak se okyslíčí voda v medium:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 18:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DrChila
Je vidět že opravdu nevíš o čem je řeč. Filtr je přeci otevřený a přepážky ti honí vodu vždy zespodu nahoru a to je docela pěkný proud. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 18:25 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Ty papouškuješ to co napsali jiní, já mám osobní desetiletou zkušenost s komorovým filtrem. Akvaristiku dělám skoro 30 let a za tu dobu jsem měl už lecjaké filtry. Proč myslíš že bych nepřešel na něco lepšího, kdyby to existovalo. Za pár korun mám filtr kterému se nevyrovnají filtry za tisíce a věř si tomu nebo ne, to je tvůj problém. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 14:00 Muž Toník [396] Re: Designer
Jj, od Deterse "opisuje" hodně lidí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 13:47 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Toník
A tam se mimo jine pisi i obecne uznavane udaje, ze kterych vychazim i ja:
"Entscheidend ist dabei immer nur, dass die Beckenumwälzung pro Stunde (üblicherweise 1 bis 2 mal) und die Strömungsgeschwindigkeit (normal 5-10 cm/Minute) gegeben sind."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 13:40 Muž Toník [396] Re: Designer
Všechno už tu kdysi bylo. A dokonce opakovaně. Uznávám, že ne všichni mají chuť prokousávat se balastem, takže se vše řeší znova a znova.
Tak abych jen nešťoural, přihodím odkaz na zajímavé pojednání o HMF:
www.deters-ing.de/…
Ony ty stránky stojí za prostudování i jako celek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2013 13:02 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Toník
No promin, ale k Hamburg filtru napsat tohle?
vaaclav napsal: Tyto filtry se spíše používají pro malé akvária a jako mechanická filtrace, určitě nebudou tak fungovat jako komorový filtr.

Hlavne "a jako mechanická filtrace", to mne fakt dostalo. Pro mechanickou filtraci jako komorove jiste Hamburg filtry fungovat nebudou (ze by v nich dobre zustavalo smeti nasate z akvaria), ale pro nitrifikaci lepe, takze bych rekl, ze je to opacne, nez bylo napsano.

Pokud chci, aby v necem neco zustavalo, rozhodne to nepostavim jako velkou placatou desku, pres kterou neco pomalu tece, ale tak, aby to v tom melo vetsi sanci zustat a proudeni bylo takove, aby bylo vubec schopno to rozumne nasavat. Jenze mne se v akvariu hromady smeti neplavi, a nevidam to ani u jinych fungujicich akvarii, pricemz to vubec neni filtrem. Velke plochy filtru se pouzivaji proto, aby prutok byl vhodny pro nitrifikaci, protoze ta ma ruznou ucinnost pri ruzne rychlosti proudeni vody mediem. Kdyz pak zacnu porovnavat prurez 1dm2 (komora) treba s 10dm2 (Hamburg), proste plochu kolmo k tomu jak proteka voda, musim nutne dojit k zaveru, ze k prepumpovani stejneho objemu vody potrebuji 10x vyssi rychlost proudu vody v tom mensim prurezu. A zacnu-li to provozovat tak, ze dejme tomu 200l akvarium prepumpuji 2x za hodinu, tedy 400l/h, dostavam se na 6.7l/min, u 1dm2 tedy na 67cm/min. Pri tom ma probihat nitrifikace? Snizenim prutoku na 1/10 pak dostanu dobrou nitrifikaci, ale jen pro 40l/h. Takze komory potrebuji postavit jinak, nez aby mediem protekala voda po delce, jenze ty komory jak jsou bezne staveny uz z principu prurez kolmo k prutoku vody zmensuji.

Nemam nic proti externim filtrum, ani proti komoram, ale myslim si, ze by to tady opravdu chtelo trosku teorie, nez nastane praxe, a pokud je to tak jak jsem licil, vazne bych se zacal zabyvat tim, jak ten filtr vlastne funguje, co je a neni schopen delat. Nerikam, ze mensi efektivita filtrace nekterym akvariim nestaci, mnoha staci velice malo ci dokonce ohledne filtru nic, ale ma cenu se pak bavit o slusnem filtru?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 11:46 Muž Toník [396] Re: Designer
Neodpustím si poznámku: stále dokola debatovat. :)
Ale jinak nic proti. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 11:43 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Toník
Ano, na svete je vetsina lidi, kterym je jedno jak veci funguji, jen je pouzivaji, a treba i velice uspesne pouzivaji. Ale nastesti to nejsou vsichni, protoze jinak bychom zde nemeli jak o tom debatovat, zadne zde by totiz nebylo, cimz nerikam, ze kterakoli z tech dvou vyjmenovanych skupin je postradatelna. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 10:05 Muž Toník [396] Re: Designer
Za každého by měly hovořit hlavně výsledky. Ta omáčka kolem je pro někoho zábava, pro jiného ztráta času. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 09:56 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Jsi si jist, ze Ti filtr opravdu dobre funguje? Nejelo by to stejne dobre i jen s cerpadlem? Kdyz narazis na nase nedostatecne zkusenosti, ukaz nam nejaka mereni, kterymi muzes podlozit co rikas? Neco placnout umi kazdy, ja pouzivam cizi verejne dostupne vysledky, ty jen tvrdis, ze to funguje. Neco jako udelat dve stejna akvaria jen s vodou, soupnot tam dva ruzne zabehle filtry, prilit cpavek a merit, to by byla cesta, jak to rozsoudit. Jenze my se budeme tak maximalne dohadovat, takze vysledek zadny nebude ;-) .

Postupem casu ses proste dopracoval do stadia, kdy uz mas praxi vytrenovany genialni odhad, ze takhle a takhle a musi to jit, coz Ti jiste muzeme zavidet, a rozhodne si Te vazim ze jsi to tak daleko dopracoval, ale sami si asi musime pomoct jinak, kdyz neumime jen kouknout a vedet. Jenze mozna ani nevis proc to funguje, co na tom funguje a kde to vlastne funguje, jaky podil na uspesich ma vubec pouzity filtr, a ja to vedet chci a tak hledam informace, posuzuji je, pocitam ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 09:45 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
To je jen nedostatek predstavivosti, mam "keramicke" (pac o keramiku tady vlastne nejde) valecky i uvnitr molitanoveho filtru v 54l akvariu. Vrstva molitanu natazena na valci z techto valecku sesitych silonem a to cele navlecene na "spulce" vyrobene z plexi. Ono se da ledacos, da se i nahradit studium praxi, ale je to dlouha cesta a ja bych rad delal akvaristiku dobre, i kdyz nemam cas na proslapavani spousty slepych ulicek. Kdyz uz nekdo udelal praci za mne, zkousel a meril, poskytl zdokumentovane vysledky svych experimentu, jsem jen rad, ze mohu vzit kalkulacku a jeho poznatky aplikovat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2013 05:32 Muž DrChila [243] Re: vaaclav
Vim o čem takovej filtr je já se jen ptám jak chceš okysličit vodu když není ve styku se vzduchem? to mi je záhadou a docela dost velkou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 22:44 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DrChila
Je vidět že nevíš o čem je řeč a jak takový filtr vůbec vypadá. Neblábolil by jsi tu takové hlouposti. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 22:17 Muž DrChila [243] Re: vaaclav
No rozhodně pod vodou se to strašně okysličí:-D Tak mi vysvětli jak se to může okysličit čeřenim když to nemá skyk se vzduchem:-D toto mě velmi zajímá. Nebo v každé té přepážce se vymlátí z H2O to CO2 nebo co vydechujou ryby? Neřekl jsem že to jen o madraci. sám tam mám něco jinýho než madraci u mýho přepadovýho filtru. respektive jí tam nemám protože jsem se předtim unáhlil a koupil něco jiného od ehemu vatu hrubou pak jemnou a pak keramiku. A to jsem to neměl zcela promyšlené. Jinak bych tam tu poslední přepážku vůbec ani nedělal.

Jinak vodu okysličuje pouze pohyb vody s přímím stykem se vzduchem. Bublání kompresorem, čeření hladiny a například v přepadu který nejede na 100%. Nic jinýho mě nenapadá.Proto si třeba všimni toho že v americe jak maj slaný akvaria velký když tam maj filtr tak zaprvé tam jim oskysličuje vodu odpěňovač a za druhé maj udělané odskoky komor opačně že to přetýká přes stěnu respektive každý kousek vody co proteče filtrem se dostane do styku se vzduchem. Nebo máš nějaké pro mě vysvětlení jak oskysličit vodu a né kyslíkem? :-D Protože v budoucnu by to mohl být hit u potápěčů že by něco na zádech jim vyrábělo kyslík žádný těžký bomby by nemuseli mít ve vodě tíha nevadí ale na souši jo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 21:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DrChila
To by mě zajímalo jak jsi to zjistil. Doufám že víš že bakterie ve filtru potřebují k životu mimo jiné i přísun vzduchu, těm přepážkám co tam mám se říká čeřící. Bavíme se o filtru který má obsah okolo 40 litrů a tam se vejde poměrně dost filtrační hmoty. Jsi přesvědčený že když tam nacpeš vcelku celou matraci, že ti to bude fungovat líp než mě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 21:12 Muž DrChila [243] Re: vaaclav
já neřikám že nefungujou.. já řikám že bez přepážek by fungovali líp biologicky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 20:42 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DrChila
Příteli o čem to tu meleš. Přečti si o jakém akváriu se tu bavíme a toho se laskavě drž.

Jestli si línej vlepit pár přepážek, nebo to neumíš to je tvoje věc. Já jsem si udělal už druhý a fungují bez problémů skoro 10 let. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 20:28 Muž DrChila [243] Re: vaaclav
Jednoduchosti právěže je HMF... když dáš komorovej filtr mimo akvarium to je výhoda zebere víc místa to je nevýhoda dá se schovat výhoda.. ale nezmiňuješ to že musíš udělat dobrý odpad(přepad) a vrtat do akvaria je solidní nevýhoda musí člověk počítat stím že se hladina zvíší pokud to špatně člověk navrhne tak může akvarium přetéct při menším ucpání. musíš pořídit silnější čerpadlo popřípadě když to je pod akvariem aby to vytlačilo. musíš to mít řádně utěsněné aby to neteklo pořešené aby sis neutavil čerpadlo. Dobře promyšlený komory aby jsi tam neměl moc silný proud. Mimochodem v tomhlenstom směru bych doporučil spíš akvarium bez komor pokud chceš mít dobrou filtraci. Udělat kvalitní košík aby propustil kousky rostlin ale nepropustil rybu ryba ve filtru se moc dobře nemá. Nevýhody HMF? po delší době až bude porostlí bude kazit vzhled. ale může se vyměnit jednoduše. já nevidim teda moc nevýhod abych pravdu řekl... u vnějšího vidim docela dost nevýhod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.08.2013 20:19 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Designer
Opět zatracuješ něco co sám nemáš a asi jsi ještě neměl. Sám jsi zvolil tu nejednodušší věc. U 300 litrového akvária je už ten molitan moc velký a zabírá moc místa a hlavně není to žádný krásný pohled. Komorový filtr sice zabere více místa ale jde podstatně lépe schovat a topení do něj samozřejmě také dáš a další věci včetně keramiky, CO2 atd. Hodně špatně se něco takového potom dodělává, až tě ten pohled na hnusnej molitan za pár let omrzí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.08.2013 17:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: vaaclav
Tyhle filtry bajecne nitrifikuji, protoze maji jak. A da se vymyslet milion a jeden zpusob, jak ho udelat jako rohovy s tim, aby tam ten biomolitan dobre drzel a byl presne tak velky, jak je potreba, protoze pro velike akvarium by cela jedna strana mohla byt zbytecna. Navic se da soupnout topitko rovnou do toho rohu, vlastne primo do filtru, a je rovnou schovane taky. A otazka vytazeni a svinciku, bude to srovnatelne s tim, jako vytahovat kostku biomolitanu. Kdyz si pripoctu, jak casto (malo casto) bude potreba ho cistit...

Sam jsem to resil kostkou biomolitanu, protoze byla hned po ruce, ale zabira mi v rohu tolik mista, ze ten hamburg by vysel stejne, mozna jeste mene zavazel, a ohledne proudeni vody (stejnomernosti smerem do hloubky meterialu) by vysel Hamburg lepe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   12.08.2013 17:40 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doktor
Tyto filtry se spíše používají pro malé akvária a jako mechanická filtrace, určitě nebudou tak fungovat jako komorový filtr. To ale poznáš sám až ho budeš něčím zakrývat protože bude poměrně velký a čistit kdy ti většina špíny nateče zpátky do akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -2   12.08.2013 09:13 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktor
Tohle rozhodnuti beru jako nejlepsi mozne. Gratuluji. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.08.2013 00:45 Muž DrChila [243] Re: doktor
100% dobře to bude fungovat jen zvolit dobrou hlavu:) než řezat sklo stačí uříznout molitan udělat do něj díru na hlavu od čerpadla a je to hotové(či od bublifuku). popřípadě za molitan nasypat keramiku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   11.08.2013 22:24 Muž doktor [6]
tak jsem trosku popremyslel. Sice to bolelo, ale rozhodl jsem se pro hambursky filtr. Splni vsechny parametry za nejmin prostoru. Tak uvidime,jak bude fungovat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2013 09:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktor
Ona si priroda vzdycky nejak poradi, ale ja mam rad mit veci dobre funkcni, takze se Te snazim navest k tomu to udelat tak, at z toho mas opravdu radost, zes to udelal dobre ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 23:46 Muž doktor [6] Re: Designer
No tak to jeste budu muset pořešit, jak takovou kostku schovam za pozadi a skombinuji s topenim a vzduchovanim. Četl jsem cely tohle vlakno a drtivá vetšina komorový filtry používá.
každopádně díky za rady
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 22:59 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktor
Rekneme, ze budeme pumpovat tech 800l/h. 800/60=13.33l/min, takze kolmo k prutoku bys mel postavit zhruba 13 az 27dm2 biomolitanu pro 10 az 5cm/min. Pujdeme nekam na pulku, takze bys to mel nechat tect plochou asi tak 40x40cm. Co o to, kdyz to vezmes jako kostku biomolitanu, ktera nasava vsude okolo, nebude to pro takovy povrch vubec nic az tak nepredstavitelne velkeho, v pripade krychle 20x20x20cm se sanim uprostred to budes mit paradni a i s rezervou pro to, ze se ke stredu prutok zrychluje. Ale udelat to komorami, kde to pujde napric plochou 9.5x15cm, jak je to zakresleno, no uznej, tim to akvarko budes pro spravne proudeni protahovat hodne dlouho, aby to vubec nitrifikovalo. Proto jsem Ti psal, at zkusis nejprve trosku pocitat, protoze tahat vodu vlastne pokroucenou trubkou vycpanou mediem neni uplne to co nitrifikace chce. Ve vysledku se Ti totiz muze stat, ze kdybys tam nacpal obycejne cerpadlo a pod nej biomolitan, ze na tom budes lepe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 21:06 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
OT
Doktor umístění filtru napsal přímo u dotazu. Když už chceš odpovědět, přečti si dotaz od začátku až do konce. A ten tvůj návrh je sice pěknej, ale určitě ne zcela dokonalej. Co se týče výpočtu průtoku, ten by jsi měl přinejmenším odhadnout, aby ti filtr fungoval minimálně tak jak má. Pokud ti filtr funguje tak jak má a ty jsi nic nepočítal, máš spíš kliku že tomu tak je. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 20:35 Muž doktor [6] Re: Designer
Objem akva je 375 litrů, Filtr celkem 31.5, bude omístěný v zadním pravém rohu.
tak mi zbude nejakejch 335 L
čerpadlo jsem uvažoval tak 800 L/Hod, aby byla rezerva. A rozvod do rampy na druhé straně akva.
Ale at počítam, jak počítám podle vzorců na www.janrigter.nl/…
dostávam nesmysly
V při 600 L/hod mi vychází na průtok na 70cm/min
ale je divny, že podle vzorce je jedno, jak je molitan porovitej a jak dlouhý je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 19:42 Muž DrChila [243] Re: doktor
Já zastávám teorii takovou že čím míň lepení tím lepší filtrace. Stačilo prolistovat pár stránek zpět a viděl by si pár návrhu. Podle mě se přepážky zbytečné za jedno odpadá nějaký promýšlení jaký průtok to bude mít jelikož to má velkou plochu o proti těm komorám. za druhé mezi komory aby to tam teklo zeshora je zbytečně nevyužitý prostor. Nač dělat přepážky když molitan ti vždy bude držet tvar(popřípadě mezi 2 molitany nasypeš keramiku mezi ně nebo co potřebuješ. a za druhé průtok čerpadla nijak extra počítat nemusíš jelikož se bude vždy hladina vyrovnávat v celé nádrži líp než u komor a jako bonus bude menší pravděpodobnost že čerpadlo pojede nasucho. Jelikož u komor se může stát to že kvůli odporu v nim nebude stíhat přitýkat voda. nebo při velkém výparu platí to samé můj návrh pojede ať se děje co se děje:)
Jinak technicky vzato návrh dobrý ale nevíme zda to je pod akvariem nebo vedle akvaria pokud to je vedle akvaria musí být větší rozdíly u těch odskoků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 18:55 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: doktor
Nedělal bych všechny komory stejné, ta první může být klidně trochu menší a co jí ubereš to přidej k čerpadlu. Používej do obou komor tenhle molitan www.akvarista.cz/…
Nevím kde bude filtr umístěný ale jeho přítok bych dal co možná nejníže u dna jak v akváriu tak ve filtru.
Jinak je to dobrá volba úspěšně ho provozuji několik let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 18:49 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: doktor
Kdyz zajistis prutok mediem kde ma probihat nitrifikace rychlosti 5 az 10cm/min a precerpas tim akvarium rekneme 2x za hodinu (plus minus), medium bude vhodne a v dostatecnem mnozstvi, neni mozne aby to nefungovalo, s vyjimkou technickych komplikaci ve stylu co se kde ucpava, co ma jit po cem, co kde nedrzi atp. ;-)

Prvni rozvahu bych tedy videl ne nakreslenim jak bych to asi videl, ale co to chce, jak to ma byt kde velke (treba v prurezu kolmo k prutoku vody) a pak se pokusil to nakreslit. No treba to probehlo, to nemuzu tusit, ale s prominutim mi to pripada jako maluvka, ze takhle by mi to mohlo vyjit. Jak to tedy bude vychazet pri te sirce 15cm? A cerpadlo jsi pocital pro jaky prutok? Prihod par cisel, at to nemusime pocitat vsichni.

A pokud nechces pocitat, pak to udelej od oka a ono to bud bude ono a nebo nebude, to ale pak nema cenu moc resit. Principielne kdyz je to dost velke, vzdycky se to da nejak zprovoznit ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2013 18:29 Muž doktor [6]
Fotka k příspěvku Zdravim ve spolek.
Chystam se založit akva 150*50*50 cm je prave ve výrobě. Nyní jsem ve fázi příprav výroby vnitrního filtru. Přikládám svůj návrh a prosím o zkouknutí a ev návrhy na zlepšení. A ještě bych rád doporučení, do jaké výšky je nejvhodnější umístění nasávání. Díky

jo a šírka toho fitru na obrázku bude 15 cm
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 23:48 Muž Jiri_99 [425]
Super, moc děkuji za pomoc.
palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2013 18:01 Muž 150koni [653]
Jiri_99 napsal: Poradil by mi prosím někdo nějaký vzoreček jak vypočítat průtok filtračním mediem?
Jestli se nepletu, tak je to x=(q/60*1000)/a ... a jestli se nepletu, tak někdo v nějakém vláknu psal, že optimální rychlost proudění je cca. min.10cm a max.30cm

konkrétně u mne je momentální výkon čerpadla q=400 l/h, půdorys filtrační hmoty mého externího filtru je 20cm x 20cm což je filtrační plocha a=400cm2. Výsledná rychlost proudění v mém filtru je tedy x=16,7cm/min
16,66667=(400/60*1000)/400

DrChila napsal: Hledej šmudlo někde jsme to zmiňovaly maximálně 5 stránek zpět.... je to plocha s nějakým množstvím vody co tamtudy proteče. takže se to dá vypočítat snadno
napiš si ten vzoreček na papír a sežer si ho ty šmudlo ;-)

romant napsal: Třeba tady, zajímavý čtení. www.janrigter.nl/…
Ještě že existuje google translátor palec pak je to teprve zajímavý potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2013 14:59 host Re: Jiri_99
A tady v originále:
www.deters-ing.de :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2013 12:55 R Muž romant [27982] Re: Jiri_99
Třeba tady, zajímavý čtení. www.janrigter.nl/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [36] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=1751