A nakonec kdyz se vezme akvarko se spoustou rostlin a par rybickami, ktere to nestihaji ani dostatecne hnojit, filtr muze byt uplne zbytecny. Tim chci rict, ze to ma jeste dalsi vazby na dalsi veci, protoze jiste bude mit jinou dulezitost slusny filtr u dost prerybneneho akvaria bez rostlin, uz jen aby se ty ryby samy neotravily i pres dosti caste vymeny vody, a uplne jinou tam, kde si nekdo pestuje kyticky a ma u toho 3 cudlicky, aby melo dite behajici okolo radost, ze ma rybicku

. A prutok? Jsou akvaria, kde se rostliny neustale hybou, a jsou akvaria, kde se ani nehnou, at uz je to tak schvalne kvuli rybam a nebo jen proto, ze si nekdo mysli, ze tohle je to nejlepsi. K ruznemu prutoku bych si myslel, bude patrit zase urcity objem urcitych filtracnich medii, ale i jak casto se boudou cistit, protoze podle prutoku (a sily sani vody) se budou i ruzne rychle ucpavat.
Kdyz to vsechno shrnu, da se na amaterske urovni vubec urcit "cim a pres co, kde, jak a za jakych podminek, kolik staci minimalne" filtrovat? Rekl bych, ze fungovat muze jen kvalifikovany odhad zkuseneho akvaristy a vetsina z nich radeji zvoli vic, protoze to udela s ohledem na ryby.