Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 63 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 22:49 Muž kortezhugo [983] – Re: gringo
tiez som spekuloval nieco take vyrobit
len na to treba ex.filter
...momentalne mam AT-201 + biomolitan
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 22:35 gringo – Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku Tady jsou otvory na přisávání vody.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 22:26 gringo – Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku A takhle mám zdvojené sání u filtru. Slabší hadice jde k odsávání a silnější k sacímu koši.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 22:23 gringo – Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku Určitě ne. Víc hlav víc ví. Ta druhá úprava výkresu, jakoby jsi viděl, jak to mám teď ano . Musím to zdokumentovat a hodit do prezentace.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 22:01 Muž kortezhugo [983] – Re: gringo
Fotka k příspěvku a este jedno riesenie
PS:dufam ze nenahnevam gringa
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 21:39 Muž kortezhugo [983] – Re: gringo
Fotka k příspěvku ja som si dovolil este "zjednodusit" tvoju schemu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 21:36 HaDaS – Re: gringo
Ještě jedna technická. Má skimmer souvislost s tím, jak moc je čeřená hladina. Není nebo málo = lepší odsávat? Připadá mi, že při čeření je pohyb hladiny dostatečný, promíchává se, a k efektu slepé hladiny tudíž nedochází.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 21:19 gringo – Re: HaDaS
Místo sacího koše jsem měl nasazený molitan jako předfiltr. I když jsem tu odsávací trubku zvedl nad hladinu, tak se do filtru vzduch nedostal no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 21:14 HaDaS – Re: gringo
Díval jsem se do Tvé prezentace. Jednoduché a chytré. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 21:07 gringo – Re: HaDaS
Moje podomácku vyrobené odsávání hladiny jsem při krmení zvedl nad hladinu. Po krmení jsem ho dal zpět. Měl jsem to udělané na Atmana CF1000. Teď u Fluvalu to mám jinak. Fotky starého odsávání i princip mám v prezentaci. Nové budu muset nafotit a dát to sem pro inspiraci, kdyby si to chtěl někdo udělat. Je to docela jednoduché ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 21:03 HaDaS – Re: kortezhugo
Určitě ne, jen se ptám. Zrovna já mám vypínaní k zařízením v akva trochu z ruky, trochu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 20:51 Muž kortezhugo [983] – Re: HaDaS
a je problem ho na "tu jednu dvě minutky" vypnut? :-) ;-)
EDIT:pozde :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 20:50 Usine – Re: HaDaS
Já ho nemám tak se mě neptej. Asi bych na chvíli vypnul filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 20:45 HaDaS – Re: vaclav
Hrůza , nehrůza, mně by spíš zajímalo jak se akvarijní skimmer kamarádí s krmením, které plave na hladině. Za tu jednu dvě minutky co mé rybky baštěj, se asi nějaké krmivo do skimmeru dostane. Není to škoda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 23:09 Usine – Re: Sid
Už mě to taky napadlo spojit příjemné z užitečným, ale takovou hrůzu, bych si do akvária asi nedal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 21:59 HaDaS – Re: Sid
Díky, už si to alespoň dokážu v akva představit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 21:15 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: HaDaS
Výrobků (a výrobců) je povícero, já používám tento:
www.aquariumproducts.com.au/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 20:40 HaDaS – Re: Sid
Chtěl bych se zeptat jaký skimmer používáte. Jestli nějaký koupený nebo samodělný. Znám totiž jen skimmery do bazénů a jezírek. Viděl jsem i jako součást filtru.
Děkuji za odpověď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 16:39 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vaclav
Provozuji takto "Ondrovo akva" s tím, že poněkud vyšším "výkonem na litr objemu" a samostatné čerpadlo mám napojené na hladinový "skimmer". :-) (Jak už jsem tu párkrát psal... :))
Chce to čas, aby si lidi "ohmatali", o čem je řeč... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 16:33 HaDaS – Re: vaclav
Děkuji mnohokrát. Zase jsem o něco chytřejší.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 16:19 Usine – Re: HaDaS
Rozumíš tomu dobře.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 16:17 HaDaS – Re: vaclav
Rozumím tomu dobře tak, že čerpadlo nemá s filtrem nic společného a pouze "honí" vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 16:09 Usine – Re: Sid
Filtr jsem nechal být 600l/h pak jsem přidal jen čerpadlo do akvária 600l/h ale to se některým rostlinám nelíbilo, tak jsem přidal trochu menší 300l/h a to už je OK. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2011 11:40 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: vaclav
...pokud nezápasíš příliš z řasami tak 2 x až 3 x by to mohlo jít. Trochu jsem to zkoušel, první pokus se mě nepovedl, ale druhý už ano. Na rostlinách je mírný proud opravdu hodně znát...
No konečně! :-)
Není to dlouho, co jsme museli se Smikem ve zdejší diskusi odrážet "útoky" dogmatistů, když jsme zveřejnili jiný, než "tradiční" názor na rychlost proudění vody v rostlinném akva... :)
Jsem rád, že se našel někdo, kdo se kytkami baví, aby si vyzkoušel, o čem takové vyšší proudění vody může být. :-)
Jen bych s lehce rýpnul do první části citovaného výroku:
Pokud člověk umí výhody vyššího proudění vody v akva využít, je velmi pravděpodobné, že ho nějaké řasy netrápí.
Přidal jsi, Václave, na výkonu filtru nebo nějaké čerpadlo do akva?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 22:06 HaDaS – Re: vaclav
Díky. Vezmu na zřetel při výrobě rozstřikovací rampy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 21:18 Usine – Re: HaDaS
Samozřejmě že lépe rostou a účinek je skoro okamžitý, jen se to nesmí přehnat. Funguje to jako zesilovač. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 20:27 HaDaS – Re: vaclav
Citace vaclav : Na rostlinách je mírný proud opravdu hodně znát.

K dobrému? Lépe rostou? ... je lepší přísun živin?
Děkuji za odpověď?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2011 17:35 Usine – Re: PPro
Určitě 500 litrů . Dneska se doporučuje až 10 x přečerpat akva za hodinu. Řekl bych že je to extrém, ale pokud nezápasíš příliš z řasami tak 2 x až 3 x by to mohlo jít. Trochu jsem to zkoušel, první pokus se mě nepovedl, ale druhý už ano. Na rostlinách je mírný proud opravdu hodně znát. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2011 12:32 HaDaS – Re: Designer
Citace Designer : Kdyz to vsechno shrnu, da se na amaterske urovni vubec urcit "cim a pres co, kde, jak a za jakych podminek, kolik staci minimalne" filtrovat? Rekl bych, ze fungovat muze jen kvalifikovany odhad zkuseneho akvaristy a vetsina z nich radeji zvoli vic, protoze to udela s ohledem na ryby.
TOHLE BY MĚLO BÝT MOTEM KAŽDÉHO ČLÁNKU A FÓRA, POJEDNÁVAJÍCÍHO O FILTRACI. palecpalecpalec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2011 12:22 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: HaDaS
A nakonec kdyz se vezme akvarko se spoustou rostlin a par rybickami, ktere to nestihaji ani dostatecne hnojit, filtr muze byt uplne zbytecny. Tim chci rict, ze to ma jeste dalsi vazby na dalsi veci, protoze jiste bude mit jinou dulezitost slusny filtr u dost prerybneneho akvaria bez rostlin, uz jen aby se ty ryby samy neotravily i pres dosti caste vymeny vody, a uplne jinou tam, kde si nekdo pestuje kyticky a ma u toho 3 cudlicky, aby melo dite behajici okolo radost, ze ma rybicku :-) . A prutok? Jsou akvaria, kde se rostliny neustale hybou, a jsou akvaria, kde se ani nehnou, at uz je to tak schvalne kvuli rybam a nebo jen proto, ze si nekdo mysli, ze tohle je to nejlepsi. K ruznemu prutoku bych si myslel, bude patrit zase urcity objem urcitych filtracnich medii, ale i jak casto se boudou cistit, protoze podle prutoku (a sily sani vody) se budou i ruzne rychle ucpavat.

Kdyz to vsechno shrnu, da se na amaterske urovni vubec urcit "cim a pres co, kde, jak a za jakych podminek, kolik staci minimalne" filtrovat? Rekl bych, ze fungovat muze jen kvalifikovany odhad zkuseneho akvaristy a vetsina z nich radeji zvoli vic, protoze to udela s ohledem na ryby.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.03.2011 11:00 HaDaS – Re: Designer
Díky. To co píšeš je podle mně 100% pravda. A to je právě ten problém. Každý píše něco jiného a jak pak má znít fundovaná rada. Já jí zatím nejsem schopen poskytnout, protože jsem ji ani uceleně nikde nenašel. Ani na netu ani v literatuře (i ta se značně rozschází). Proto píšu pouze to, co jsem se dočetl. Dle mého osobního názoru je potřeba, aby si každý vzal ze všech těch rad to nejlepší, a to pouze dle svého vlastního selského rozumu. Nutno odzkoušet a dle výsledků upravovat a přizpůsobovat. Je pravda, že to nějakou dobu může trvat, ale pokud se chce někdo věnovat akvaristice, musí tomu ten čas obětovat.
Dovětek : Proto nechápu některé kritiky mířené na začátečníky. Když si člověk přečte komentáře k nádržím, tak každý radí trochu něco jiného. Kdyby se všechny rady měly poslechnout, tak to by byl pěkný chaos.
Nyní si vyrábím vnitřní filtr (viz. níže), ale pořád používám vnitřní filtr Duetto. Každý mi ho zhnusil až do pekel. Včera jsem si pořídil testy na vodu, ihned jsem provedl, a světe div se, nevím jak je to možné, ale vše v normálu. Řasy nikdy nebyly. Vodu měním jednou za 14 dní (1/3). Filtr čistím 1 x za 14 dní, to je otrava, hlavně předfiltraci (hnus). Chemie minimálně, v poslední době (1,5 měsíce) vůbec.
Tak, a teď babo raď. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.03.2011 09:38 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Re: HaDaS
Ono se pise ohledne filtracni hmoty ledacos. Kdyz se mrkneme na akvacit kostky k nasazeni na akvarijni cerpadla:
www.exo-eko.cz/… ,
zjistime treba ze 10x10x24cm je urcena pro akvarium 200 az 300l.
Takze to mame 0.8 az 1.2% objemu. U jineho rozmeru jim to ale vychazi i 2%.
Jinak tohle jiste zavisi na vnitrnim povrchu materialu, na tom co bakterie vlastne mohou osidlit, takze bych rekl, ze ta procenta nemohou fungovat moc univerzalne, kdyz se ma resit, co jeste staci a co uz ne - zalezi na konkretnim materialu.

Dalsi veci je, ze se tam (ten link vyse) jako o chybe pise, kdyz hodinovy prutok filtrem je vyssi nez objem akvaria.

Takze na webu i u ruznych vyrobku se pise ledacos, info se da najit dosti ruzne. Kdo si pak muze dovolit s jistotou rict, co je urcite dobre a co ne ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 23:39 HaDaS – Re: PPro
Co jsem všude možně vyčetl, tak objem profilrované vody by se měl minimálně rovnat objemu vody v akva. Takže určitě to výkonější.
K množství filtrační náplně jsem zase vyčetl, že její objem by se měl rovnat 3 až 5% objemu vody. U tebe to dělá cca 3,4%. Takže asi ok. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 22:58 PPro – Re: vaclav
Vykon cerpadla pri litrazi akvaria cca 350l by stacil 300 l/h nebo radeji 500l/h, kdyz bude regulovatelne?
A na zaver: Myslite, ze by stacily komory (ty, kde by byla napln) o rozmeru 20x6 cm pri vysce 50cm? Aktivni by byly jen dve (biomolitan a keramika).

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 20:43 HaDaS – Re: vaclav
Děkuju. To mně taky mohlo napadnout stydim, že to je v Tvé prezenčce. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 20:22 Usine – Re: HaDaS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 19:53 HaDaS – Re: vaclav
Jak jsou ty komory vysoké ? Jestli to není tedy tajné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 18:37 Usine – Re: PPro
Pro 500l akvárium jsem si nejprve udělal 4 x komoru 12x10 cm a potom jsem si udělal nový filtr 4 x 15x10 cm . Mám v něm čerpadlo Eheim Compact 600l/h :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 18:27 HaDaS – Re: PPro
Akva budeš mít 375 litrové, z toho odvozuji cca 340 litrů vody. podle toho musíš vybrat čerpadlo, které je pro tento objem vhodné. Buď to může být přímo originální čerpadlo, které je docela subtilní od cca 6x6x6 do cca 10x10x10cm, nebo čerpací hlavy (např. Atman)rozměry jsou obdobné. Dále je možné použít čerpací hlavy z vnitřních filtrů a to od všech výrobců - dělají úzké a vysoké, široké a nízké ... prostě spousty. Poslední variantu použiji já. Nutné je si dát pozor kde je vývod (odtok vody) na přečerpanou vodu a kde přívodní kabel. To z toho důvodu, aby se do zámýšlené komory vešlo vše, ne jenom tělo čerpadla. Snad Ti to trochu pomohlo.
Nejednoduší je navštívit nějakou prodejnu s metrem v kapse a tam si prohlídnout různá čerpadla a přeměřit si je. Bohužel na netu jsem neviděl, že by se u výrobků uváděly kompletní rozměry výrobků. Ani na krabičkách to není. Anebo Ti někdo na netu ty rozměry sdělí přesněji, pokud takový produkt má.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2011 13:48 PPro – Re: PPro
Jak velkou komoru je potreba pro cerpadlo? Chapu, ze je to dano i pozadavkem na prostor k manipulaci cerpadlem a navic u male komory by byl vetsi pokles hladiny, ale presto ji nechi delat zbytecne vetsi ne je nutne. Navic nemam cerpadlo jeste vybrane,tak mi jde zatim o predbeznou informaci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 17:41 HaDaS – Re: vaclav
Předběh si mně a ohodně stručněji palec .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 17:40 HaDaS – Re: PPro
Tuhle variantu už neřeš, měl bys s tím jen problémy.
Když trváš na symetrii, tak to udělej tak, jak si myslel, že to zamýšlíš, Václav ... to je myšlenkové cvičení :). Viz. příspěvek z 28.02.2011 15:32. Tzn. dva přítoky k filtru. Nevím jenom, jak bys v tomto případě řešil spojovací "tunel" :) mezi komorami v levé a pravé části tak, aby se nezanášel, nebo aby šel čistit (asi něčím co by šlo protáhnout skrz naskrz :hmm:).
Myslím si, že účinek filtrace by byl menší než s komorami za sebou, protože by voda procházela menším množstvím filtračních hmot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 17:38 Usine – Re: PPro
Stačí aby ti jen trochu náplň brzdila vodu a bude to přetékat. Není to dobré řešení. To co jsem navrhoval já tak na to nesáhneš měsíce. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 17:28 HaDaS – Re: vaclav
Jo, jo ... pravdu díš :-).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 17:26 PPro – Re: vaclav
Ta komora s cerpadlem by nemohla pretekat. Ta dalsi pri ucpani ano. V takovem pripade by jen pretekala komora zpet do akvaria a clovek by si hned vsiml, ze je nekde problem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 17:13 Usine – Re: HaDaS
. Já myslel že to je přítok z druhého filtru. Tak takhle to ale nepůjde, ta druhá část by musela být hermeticky uzavřená, protože jak by se přicpala začalo by přetékat jedna z komor nebo ta co v ní je čerpadlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2011 08:12 RAP
PPro napsal: Asi ted yvede varianta 3, ale ta mne trochu rozčiluje tou nesymetrií
Tak ten filtr umísti na bok akva nebo pokud máš místo vedle akva, můžeš to řešit jako vaclav (viz. rybicky.net/nadrz/200/69.jpg ) ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 23:36 HaDaS – Re: PPro
Tak to jo.
Pro info : Zítra začínám vyrábět 3D pozadí, filtr hotov a připraven. Vše dokumentuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 23:28 PPro – Re: HaDaS
S místem je problém. Musel bych akva udělat místo 50cm jen 45-46cm hluboké a pak o cca 5 cm poodsunout od zdi a pak by tam bylo 9-10cm, což je ale už dost litrů (70l)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.02.2011 23:12 HaDaS – Re: PPro
Já jsem taky ulítlej na symetrii, ale v akva ne.
Psal si taky, že máš možnost umístit filtr za akva. Pochopil jsem, že tam máš málo místa. Kolik? Vnější by byl určitě lepší. Já nemám ani milemetr :-(. Proto vnitřní.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [63] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113141x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=3101