Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 52 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 17:24 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: O.Tom
Zkus nad tím popřemýšlet ještě jednou. Vaaclav to píše dobře. Ono ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. V akvaristice to platí dvojnásob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 16:51 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: O.Tom
Pokud chceš mít 13 komor z patnácti obsazených, tak u otevřeného filtru by jsi v polovině už neměl žádnou vodu. S uzavřeným nemám zkušenosti tam by to ale z velké části byla jen mechanická filtrace protože bakterie potřebují kyslík. Kloudný průtok by jsi měl jen chvíli než se to trochu přicpe. Když ti vypnou na pár hodin proud, opětné zapnutí bude možná pěkná katastrofa. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 02:14 Muž O.Tom [439] Re: malyLibor
Jde o uzavřenou verzi, na principu uzavřeného okruhu jako u běžných komerčních externích kanistrových filtrů. Velikost filtru a počet komor... když už do toho chci jít, tak chci maximálně využít prostor pod akváriem a maximum je tech 3x5 komor při 10x10cm. A náplně.. +-15 litrů kroužků, biomolitany 1x 10/20/30/45 ppi, siporax, substrat pro, možná vata a jinak ve zbylých komorách experimenty, zeolit, rašelina. Kroužky nejsou problém, z biomolitanů už nějaké kusy 10x10x50cm mám je to poměrně rozšířený a dostupný rozměr.. proto i takové komory, substrat pro taky nějaký mám..
Jenže, když se na ten výtvor/návrh dívám, mám velkou obavu s průtočností přes ty molitany.

Návrh otevřeného filtru mám taky, postupné snižování přepadů atd, ale je tam třeba výkonnější čerpadlo po překonání výšky vodního sloupce a teoreticky při stejné průtočnosti mi uzavřená verze (ale dobře navržená :) ) ušetří 1000 kč ročně... při současné ceně el. energie, která určitě nebude klesat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 01:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: O.Tom
Také bych řekl, že těch komor je zbytečně moc. Když jsem vymýšlel můj HMF do třístovky, tak jsem někde četl o osídlování bioakvacitu nitrifikačními bakteriemi a ve tvém případě by většina toho biomolitanu byla podle toho, co jsem četl, pro nitrifikační bakterie neobyvatelná. Zkusím vyhledat.
Edit: www.jacik.akva.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 01:33 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Jiri_99
Kdyby to bylo otevřené, tak by tím při stejné výšce přepážek ve všech těch mnoha komorách neprotékala voda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 01:25 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Proč by to nefungovalo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -3   30.01.2013 01:22 Muž DrChila [243] Re: O.Tom
A na co tolik komor? jestli to dobře chápu tak to vyšrafovaný je vzduch. ale kdyby tohle byl otevřenej filtr tak to 100% nepojede:-D uzavřenej jo. Normální lid si udělá pokud nemá teda mořský akvárko. Tak maximálně 4 komory (hrubá filtrace, bio filtrace, jemná nebo třeba uhlí, a čerpadlo).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 01:12 Muž O.Tom [439]
Fotka k příspěvku Tak, po tom co mám tak nějak představu o výkonech, cenách a dostupných modelech čerpadel.. pomalu vytvářím návrh filtru. A tedy bych chtěl znát názory dalších lidí. V současnosti si pohrávám s verzí uzavřeného filtru s 4až5 x 3 komorami 10x10x50cm, propustě v přepážkách 5x10cm. Mám ale obavy, zda nebude problém s průtokem při použití biomolitanu v takto podélně zamýšlených komorách. Je to v podstatě jakoby 7,5 metru profil 10x10cm vycpaný náplněmi, to asi moc fungovat nebude co ? :) (moje "malůvky" berte s rezervou)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:51 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
taky sem si myslel že bych si mohl koupit tohle
www.spokojenypes.cz/…
A naplnit to keramickými kroužkami:)a nějakym molitanem hrubym ale asi pošetřim. Bylo by to v 80L akvariu kde mám momentálně krevetky a paví očka malý velký. A malý ancistruse a malý čichavce a malý mečovky a zachvilku další ancistrusové přibydou a pestřenci taky. Asi na de jaro.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 22:03 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Steve
Projdi si tohle vlákno celý, je tu spousta nápadů jak vyrobit filtr, i zajímavé odkazy. Je dobrý toho hodně zjistit a pročíst, protože může nastat plno případů, že něco špatně navrhneš, nebo špatně slepíš a buď bude filtr špatně fungovat, nebo v horším případě ti vyteče voda z akvárka. Určitě při tom studiu příjdeš i na výhody a nevýhody podmácku dělaných tlakových a přepadových filtrů a budeš si sám moct zjistit co je pro tebe lepší, případně jestli bys neměl lepší si nějaký filtr koupit
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 21:47 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Steve
když budeš mít ten volný konec nad hladinou akvárka tak nemůže vytéct. A určitě to bude drvat déle než voda proteče přes filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 21:41 Steve – filter
1.Ale veď ak jeden koniec hadice umiestním do akva a cez druhý potiahnem (aby nastal samospád), tak mi to všetko vytečie, veď tu trubku treba aj zaizolovať, nie? Veď tá voda sa z jedného konca hadice dostane na druhý za cca 2 sekundy...

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 21:21 Muž DrChila [243] Re: Steve
Ale je fakt že lidi dělaj z těch barelů na vodu si filtry 50l 25L jen tam daj těsnění pod víko a navrtaj díry na hadice protáhnou zasilikonujou:) nebo s kýblem od barev sem to viděl a vymyslel nějaký jakoby plechy se šroubkama kterejma to ještě radši dotáhnul po stranách...
tady to můžeš vidět
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 18:24 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Steve
někde to nebude těsnit a vyteče ti celý akvárko, zvlašť pokud budeš mít sací koš u dna jak je to v tom odkazu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 18:03 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
Nechtěl bych ale čekat 24 hodin než to zaschne. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 17:25 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Kladívko ne třeba. Pokud to bude filtr i akvárium takové, že se to bude čistit jednou za uherský rok.. Jednu stranu prostě odřízneš, vyčistíš a zas přilepíš.. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 16:37 Muž DrChila [243] Re: Johan
JJ přesně jak říkáš to je a jako bonus ty ten zákal zůstane dole ten těžkej já bych tam nechal kousek volnýho prostoru ..
Steve: prepáč ale pokud tento filtr uděláš je hermeticky uzavřenej... prostě tam neni vzduch a je to celý slepený pokud bys chtěl ve filtru vyčistit a nebo vyměnit medium... vezmeš kladívko....
Jinak princip funkce prvně musíš vysát vzduch a nasát tam vodu pak to čerpadlo honí... A oba 2 konce by měli být správně ponořený
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 16:31 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Steve
jedine snad nejaky plexisklo ci akrylat... a co tahle PVC roura, nebo barel? huz tu par takovych bylo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Steve
Jenomže kloudnou a praktickou (dobře uzavíratelnou) plastovou nádobu aby člověk pohledal... :-O
-dolů voda z akvária, nahoru k čepadlu a čerpadlem zpět do akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 15:31 Steve – filter
Chcel by som niečo takéto: www.cichlidportal.sk/…
len by som použil plastovú nádobu...ako to teda funguje ?
Kade to nasáva, odkiaľ sa vpúšťa prefiltrovaná voda do akva? ne
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 12:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: Steve
ten obrazek je blbost.... je tam hadice navic (ta co prechazi pres filtracni media), ale i tak se to cerpadlo bude zbytecne zasirat bordelem.... cerpadla se davaji az na vytoku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 09:26 Muž DrChila [243] Re: Steve
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 09:12 Muž EiFFeL [39]
aukro.cz/…

tyto filtry prodava ondra tady z rybicek, ma je teda draz nez na aukru, ale dava na ne zaruku a ma k dispozici nahradni dily - jinak je to kopie TetraTec Ex...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 09:02 Muž DrChila [243] Re: Steve
www.spokojenypes.cz/…
Pokud to nechceš tak jak řikáš v rovině aqua a tím pádem to chceš někam schovat. Tak výhody kanystrovího sou že to nemusíš vyrábět prostě to koupíš a bude to dražší než ten komorovej.
Jinak ten obrázek je fakt nějakej divnej:-D Vždy to musí týct samospádem do komorovýho filtru(u kanystrovejch to funguje na principu že ta hlava filtru to nasává). A pak zpět z filtru to teče do akvaria zpět. Se můžeš podívat tady jak to má vypadat cca.
www.discus.cz/…

www.spokojenypes.cz/…
a tadyto sou kanistry
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2013 02:53 Steve – filter
Fotka k příspěvku Nechápem, ako to vlastne funguje, ale prikladám popis ako som tomu ( určite zle ) pochopil ja...budem rád ak mi to objasníte...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2013 23:53 Steve – filter do 140l
Zdravím, chcem si vyrobiť filter do 140-tky a potreboval by som poradiť...
Nechcem, aby bol filter umiestnený v rovine akvária (kvôli priestoru aj vzhľadu).
Neviem, či mám zvoliť kanistrový alebo komorový (v čom sú výhody/nevýhody ?)...
Za hodinu by mal prečerpať objem akva 10-15-krát, takže čerpaciu hlavu by som volil niečo od 1400-2100, dajte nejaký typ na čerpadlo ;-) ...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 22:33 Muž DrChila [243] Re: Lucky005
Má to nějakejch 126L a to akvárko v kterym mám jakoby ty filtrační hmoty má něco kolem 30L. Čistim to jendou za 2 měsíce a nasává to vodu u země momentálně takže všechen bordel co kde byl a jako velkou výhodu považuju to že sem nemusel odchytávat mladý ryby co se narodily:-D putovali jenom do filtru a nic je nesežralo:) viz malý mečovky. A stim aby to nebylo ponořený ten vývod vody z čerpadla co tlačí tak bych maximálně udělal to co psal nahoře že tam stačí udělat dirku popřípadě hadička může bejt po proudě a nejde do ní tlak vody co tam teče:) a při výpadu se tam nasaje vzduch a vlýtne to do filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 21:34 Muž Lucky005 [197] Re: DrChila
k jak velkemu akva je planovany filtr?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 21:06 Muž Lucky005 [197] Re: vaaclav
da se to vyresit proti vypadku el. energi a to tak ze se do saci hadice navrta dirka nekde tesne pod hladinou a pri vypadku el. zacne klesat hladina k te dirce kterou se nasaje vzduch a tim prerusi sani. je treba to mit spocitane aby bylo misto ve filtru pro tu vodu navic a nesmi se stat, ze nejaky listek by se na hladine na tu dirku prilepil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 20:46 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DrChila
Nevýhoda tohohle řešení je že nesmíš mít ponořený přítok, protože při výpadku proudu by ti přetekl filtr. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 20:10 Muž DrChila [243] Re: mirlun
Fotka k příspěvku Jj to mám vymyšlený bude tam 90 koleno navrcholu budu mít navrtanou díru a v ní hadičku která bude nad hladinou.... a vymyšlený to mám tak že to bude pod úhlem nebude to kolmo takže by to nemělo dělat žádnej ruch. To je fajn že tam nemusí bejt žádný osvětlení bych tam musel ještě něco vymyslet šikovnýho a to se mi nechce:-D a nějakou hezkou úsporku:-D
A ještě tam bude koleno 90 aby to šlo do skříně:)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 18:07 Muž kortezhugo [983] Re: katterinecka
No ja som par krat skusal na vrch zavesneho filtru Eichhorniu crassipes.Tam to nezavadzia aj svetla je dost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 18:00 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Johan
Nebyla by fotka? Rád bych se inspiroval :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.01.2013 14:45 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: katterinecka
Moje Monstera je v květináči 3 metry od akvárka a její 5 metrové kořeny se plazí přes celý pokoj do paludária. Vedu je jak kabely u stropu. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.01.2013 14:38 Muž souky [592] - RostlinyRe: DrChila
pokud nechceš mít kytky ve filtru, tak nemusíš. Někteří mají ve filtru nějakou rychle rostoucí kytku, která pomáhá s filtrací a zároveň maskuje filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 14:35 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kortezhugo
nebo strčit do vnějšího filtru Monsteru, nebo jinou podobnou pokojovku, a NO3 je fuč, ale to bys do skříňky asi nenacpal :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 14:18 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: kortezhugo
asi se uz nasly vykonnejsi metody odstranovani NO3
pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 14:11 Muž kortezhugo [983] Re: Moucha
V starsej literature sa da nieco najst -riasovy filter.Pri tomto sa vyuziva svetlo a riasy na znizovanie NO3 a kadecoho.Vyuzitie to asi ma len pri akvarkach bez rastlin.V podstate nieco take ako aquaponia.
Ale to uvadzam len pre info pre bezneho akvaristu to asi nema velke vyuzitie.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 14:04 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: DrChila
pozor na hlučnost odtékající vody v rouře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 13:32 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: DrChila
k filtraci svetla netreba, aspon jsem o tom zatim nikde necetl a ani neslysel, spise naopak se filtry chrani proti svetlu, kvuli sinicim, ruducham apod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2013 13:30 Muž DrChila [243]
Technická otázka chci hodit filtr pod akvárko do skříně. Musí se tam svítit? a nebo ne?
Mám to vymyšlený tak že budu mít navrtanou díru do akvárka v úrovni hladiny aby nic neteklo když čerpadlo nepojede... když pojede tak to bude fungovat jako přepad.. ale jestli tam mám řešit to svícení by mě zajímalo:) mnohokrát děkuji za odpověď.
Momentálně jak to je vymyšlený mám na profilu foto i video.
A ještě jednou dík:)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 23:43 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: vaaclav
uvidim, vyzkousim to propocitat s tim kyblem za jak dlouho ho to naplni a uvidim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 23:32 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DeNNI85
Tabulka je hodně malá a pro jiné čerpadlo ale vypadá to tak jak píšeš. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 22:51 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: vaaclav
no to moje ma prutok 2000l/h. myslim ze by tam alespon 700l mohlo dotect nebo myslis, ze mam moc optimisticke pocty?:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 22:31 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: DeNNI85
Já ho mám vedle akvária zabírá asi 16 cm (asi 40 l) teď tam mám AT305 1200l/h a přítok je odpadová trubka průměr 4cm. Pokud koukám na ten graf co je na krabici tak tam doteče nad metr už jen minimum.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 22:00 Muž DeNNI85 [16] - AmerikaRe: vaaclav
myslis, ze to ten 1.1m nevytahne dost vody ano? vedle akvaria to dat nemohu ani za. na to nemam misto. jen v konstrukci pod akvariem. pak to zadekluju a nebude to videt. takze vzhled neresim.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 20:59 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: katterinecka
Co mám pod akváriem v zavřené skřínce tak tam bych vzhled neřešil. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 20:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: vaaclav
a taky zaberou víc místa a nejsou tak vzhledné, je víc práce to dát dobromady, může být nějaká chyba v návrhu... to ať si každý rozmyslí sám, nepřišla jsem porovnávat který je lepší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2013 20:21 R Muž vaclav [14611] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: katterinecka
Problém je v tom že právě ty objemy nejsou stejné, ale u přepadových několikanásobně větší a také je to samozřejmě podstatně lacinější. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   08.01.2013 19:04 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DeNNI85
jen tak pro zajímavost - filtr s volnou hladinou a tlakový filtr nejde přímo srovnávat podle objemu filtračních hmot ;-) tlakový filtr bude při stejném objemu výkonější, na tom je založena většina prodávaných vnějších filtrů, proto nemají až tak vysoké objemy a přitom dobře plní svou funkci.
Ale nemám nic proti přepadovým filtrům, taky jeden mám.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [52] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113141x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=2551