Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 22 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 20:16 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Angel1804
Nádobka bude tím obloukem pomocí principu spojených nádob spojena s akváriem a mít hladinu ve stejné výšce jako akvárium. A do nádobky vyvrtáš buď do dna nebo do boku ten přepad.
Takže je to totéž jako ty možnosti s vrtáním akvária, akorát místo vrtání akvária vrtáš do nádobky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 20:12 Muž Angel1804 [4] - MiniakváriaRe: NHKG
Já jen nechápu ten externí přepad, z toho obrázku mi to nedává smysl, princip fungování jak se natahne voda obloukem do té nádobky a následně bude stékat do komorového filtru.

Už jsem to asi pochopil, tam to bude nasavat to čerpadlo ? ...No ještě podhledám a zkusím si to nějjak představit, prozatím děkuji děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 20:08 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Angel1804
Třeba tady máš popsané fungující možnosti: www.akvarista.cz/…
Dole je nákres pro tu možnost bez vrtání - nádobka vedle akvária. Dal bych ti i návod, ale ty stránky co jsem znal kde byl, už nefungují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 20:05 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Angel1804
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 19:53 Muž Angel1804 [4] - MiniakváriaRe: NHKG
Aha, a mohl by jsi mě prosím na nějaky takový přepad odkázat, nějak se v tom ztrácím a všude je moc informací, které jsou převážně s otvorem v akváriu :/


Nebo spíše nějaký konkretní návod/článek/téma kde se tohle řešilo, ať zadavám do googlu co chci vždy mi vyskočí něco jiného, nebo něco kde to nejde vyčíst, popř nahoře je nákres kde je umistění komorovy filtr zaroveň s hladinou akvaria, takhle to opravdu funguje ? ...Pokud nevíš nevadí, budu hledat dále :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.02.2016 19:49 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Angel1804
Takhle to nebude fungovat. Nikdy nenastavíš rovnováhu. Buď bude čerpadlo moc slabé a za chvíli bude odtok z akvária na suchu a nebo bude čerpadlo moc silné a po chvíli bude čerpadlo "na suchu" (a snad nepřeteče akvárium.
Jde udělat přepad z malé nádobky vedle akvária a nebo navrtat bok akvária.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 19:46 Muž Angel1804 [4] - Miniakvária – Komorový filtr
Fotka k příspěvku zdravím, poradil by mi prosím někdo jestli to je správná myšlenka jak vyřešit komorový filtr, bohužel nemám možnost vyvrtat otvor do akvária, a ni nemám možnost dát komorový filtr vedle akvaria, skříň je akorát na akvárium, misto ale mám pod akváriem.děkuji za případné rady, návrhy
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 21:09 Muž Surdo [35] Re: Sallyjirka
stačí keď bude presahovať cca 10cm odkiaľ pôjde rúra do jazierka a to sa dá už ľahko zamaskovať
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 19:53 Sallyjirka Re: Surdo
Taky jsem už koukal na tohle řešení ale bude to vidět.Líbí se mi spíš to v zemi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 18:36 Muž Surdo [35] Re: Sallyjirka
daj čerpadlo do jazierka a vodu z filtra pusti samospádom do jazierka
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 18:17 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sallyjirka
Hadici bych asi nedával až na dno. Jak hluboko je ponořená ale není rozhodující tím je hladina jezírka pokud by byl filtr uzavřený tak je jedno kde bude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 17:44 Sallyjirka Re: Sallyjirka
Jo ještě ta nasávací hadice když bude na dne těch 120cm tak ve filtru přeci jen bude víš stále to bude makat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 17:43 Sallyjirka Re: vaaclav
Rozměry budou větší foto pouze vzor podle kterého bych to vytvořil,na zimu bych akv že země vyhrával.
Jezírko plánují tak 4x4m s hloubkou tak 120cm.
Dík za odpoved
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 17:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sallyjirka
Žádný problém by nebyl jenom počasí(mráz). Podle rozměrů filtr ale to nebude moc velké jezírko. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.01.2016 16:44 Sallyjirka
Fotka k příspěvku Ahoj
Chtěl bych se zeptat fungovalo by mi v jezírku externí filtr něco viz foto?
Když to funguje v akva nebyl by stim venku problém?
Díky za odpovedi
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 18:28 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: artmle9
Já bych tam nechal tak 2cm. Pokud jde o tu vatu tak jsi mě nepochopil. Čeřící přepážkou dostaneš vodu ze spodku prvního molitanu na vršek toho druhého a na něj dáš vatu. Musel by jsi filtr trochu upravit. Stačí se podívat do starších příspěvků.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 17:48 Muž artmle9 [2] Re: vaaclav
Děkuji za reakci. Kolik cm nad substrátem myslíš, že by měl být otvor? Pokud jde o přetečení akva, schválně mám hranu filtru 0,5cm pod podélnýma výztuhama. Takže podle mě nemůže nikdy voda přetéct ven... Nebo ano? Topení zřejmě nechám v první komoře, stejně mi v akvariich co mám téměř nespíná. Je nastavené na 25 a v akva je neustále min 26 stupňů. Pokud jde o vatu, není lepší jednou za 14 dní proprat vatu než proplachovat celý "molitan"? Nemám s tím zkušenosti, jen co jsem zde přečetl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   08.01.2016 15:24 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: artmle9
Topení do filtru nedávej teplejší voda - méně kyslíku pro bakterie. Přívod vody bych řešil kratším sklem ukončeným pár cm nad substrátem (ryby které ti tam vlezou mají volnou cestu zpátky do akvária pokud tam bude trubka budeš je muset ručně vyndavat. Molitany si podle mě zvolil správně ale mezi komory kde jsou umístěny bych vlepil čeřicí přepážku aby se voda dostávala na druhý molitan ze shora a až tam umístil vatu na jemné dočištění, má tendenci se rychle ucpat a snižovala by ti hladinu ve filtru. Spočítej si kolik vody ti do akvária nateče kdyby se filtr ucpal aby ti nepřeteklo. Dobré by bylo snížit i přítokovou komoru i seshora aby jsi takovému problému (přetečení)utekl a mohl to používat třeba jako skimmer.
:-)
Čerpadlo dej až na dno, dal bych tam dal tak 600 l/hod.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.01.2016 15:02 Muž artmle9 [2] – Filtr
Fotka k příspěvku Dobrý den, plánuji pořizovat akvárium 120x40x50cm. A chtěl bych do něj rovnou nechat vlepit filtr. Pročetl jsem téměř celé toto vlákno a myslím, že by filtr mohl fungovat tak jak jsem nakreslil, ale raději bych aby se na to někdo zkušenější ještě podíval.

Hlavně bych potřeboval poradit jaké pořídit čerpadlo, mám v plánu použít rozstřikovací ramu přes celé akva cca 110cm. Nebo to vyřešit jinak? A bude vhodné použít i cirkulační čerpadlo, nebo bude stačit rampa?

Děkuji za odpovědi
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2016 08:50 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: Dominick
komory som polepil 12x10, 15x10, 12x10,potom som našiel odpoveď na sk.wikipedia.org/….
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.12.2015 19:48 Muž Dominick [22] - Afrikaprierez filtra
Ahojte, poradte prosím aký prierez komory (na biomolitan) použiť pre filtračnú hlavu s prietokom 690 l/H (údaj zo štítka). Bude to v 300L akva dĺžky 125cm. Uvažujem zobrať 10cm z dlžky pre filter a spraviť 3-4 komory. Neviem či komora 10x10 cm nebude mat príliž malý prierez, teda či tam nebude veľký prúd vody.
Je potreba zvoliť dlhšie komory 15cm, prípadne aj širšie napr 15cm(ale to by som nerád uberal z dĺžky akva) alebo je 10x10cm OK ? alebo zvoliť len slabšie čerpadlo ?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 16:14 Jarda62 Re: sachlj
Já to takhle taky měl a kolem jehly mi teklo po kapkách... stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 12:42 Těhňajs Re: sachlj
Jen zapichnuto. Bez žádného lepidla, nebo silikonu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 12:07 sachlj Re: Těhňajs
bez lepidla nebo silikonu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 11:52 Těhňajs Re: sachlj
Ja mel zapichnutou jehlu na nasavaci hadici do externího filtru eheim. Poustel jsem tak co2. Jehla držela, žádný problém s tím nebyl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 11:42 RAP Re: sachlj
Zeptej se přímo Jirky rybicky.net/profil/9662
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.11.2015 10:54 sachlj
Zkoušeli jste někdo do silikonové hadice z filtru zapíchnout jehlu s dávkováním třeba hnojiva ? Nevyjede ta jehla ? Je třeba ji tam lepit ? čím ? ocel a silikonová hadice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 17:50 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Fotka k příspěvku Už jsem sem fotku filtru dával hodněkrát takže si ho najdi. jinak máš navíc v první komoře přepážku nevím na co usazovat se tam bordel bude i bez ní když je filtr tak široký. Určitě bych nešetřil na poslední komoře z filtrem můžeš tam narvat ledacos. Já tam mám reaktor na CO2. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2015 17:44 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Na 180cm rampu to není zas tolik aby to cloumalo z rostlinami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 19:49 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
No tá rampa asi prúd dosť rozbije, ale keď sa rastliny nehýbu, bude to mať k 1200 l i tak dosť ďaleko. Každopádne dík za odpoveď.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 18:25 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: slavko
Stačí kliknout na jméno a dostat se do prezentace. Zapojil jsem do filtru UV lampu která je pod akváriem takže těch 1200 l/h to nebude ale průtok jako takový jsem neměřil. Z rostlinami to nehýbe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 18:00 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: vaaclav
vaaclav napsal: ... už mám nejméně 10 let ... 50x50x16cm ... Já tam mám čerpadlo 1200 l/h do rampy...
Prosím Vás, uvažujem nad niečim podobným, len trochu užším (10 cm) a s oveľa slabším prietokom (< 300 l/h), tak ma zaujíma, či netušíte aký je reálny prietok (koľko zbrzdí tá rampa). Ak som správne pochopil zo starších príspevkov, tak rýchlosť prúdenia v molitane veľmi neriešite, ale zaujíma ma čo tým filtrujete, presnejšie aká je záťaž akvárka (veľa rýb bez rastlín, či skôr naopak? pH pod 7, či nad?), z toho, že ho používate 10 rokov mi je jasné, že Vám to vyhovuje, ale pokúšam sa utvoriť si predstavu pri svojom (budúcom) akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 16:48 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: liborass
Mi se hlavně neosvědčily kaskády.
Nepozoroval jsem žádný rozdíl s a bez čeřící přepážky. Bohužel toto by bylo potřeba změřit, ale nemám měřák koncentrace kyslíku ve vodě. Teď čeřící přepážku nemám a docela bych jednu chtěl, protože bych tam dal vzduchování (psal jsem to níže).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 16:42 Muž liborass [174] Re: NHKG
jak se ti neosvědčily ty čeřící přepážky? pozoroval jsi nějaký rozdíl s němi a bez nich?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 16:19 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
Za mě návrh číslo 6 s tím, že bych zrušil 1 čeřící přepážku, takže vstup do poslední komory by byl vrchem a filtr bych zkrátil na 50cm a tím trochu i zúžil poslední komoru. Myslím, že čerpadla vhodného výkonu mají maximálně 10cm šířku (to si radši ověř).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 15:57 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: EiFFeL
no v tvojom prípade 50 litrov = 3,5 cm(25L=1,75cm)(keď zanedbám čistý objem molitanu, ktorý do akva nepreteče). ja by som radšej vodu nechal padať do komory s čerpadlom a aj by som zmenšil komoru na čerpadlo(aspoň jeho litráž vložením nejakého predmetu do komory) a do akva tým pádom mohol doliať viac vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 15:51 Těhňajs Re: vaaclav
A co na těch navrzich přebývá, nebo schází?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 14:04 Muž EiFFeL [39] Re: RAP
myslím, že při 1200l/hod je úplně jedno jestli 50l nebo 25l ;) je to minuta a kousek rozdílu, takže tě to nezachrání...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 13:58 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Proč vymýšlíš věci dávno vymyšlené to trochu nechápu. Já tenhle filtr viděl (okopíroval) na výstavě v Hradci asi v roce 2005. Ani jeden návrh se mu nepodobá, buď něco přebývá nebo schází. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 13:01 RAP Re: Těhňajs
Možnosti 2,4, 7,8 rovnou vynech. Když chceš dát molitan pod čerpadlo, tak je zbytečné přivádět vodu zhora. Navíc pokud se přicpe průtok, musí čerpadlo odčerpat dvě komory místo jedné než se dostane na sucho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 12:31 sachlj Re: Těhňajs
komu není rady, tomu není pomoci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 10:49 Těhňajs Re: Těhňajs
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku A ještě tri.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.11.2015 10:48 Těhňajs – výběr uspořádání komor ve filtru
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den,

docela už jsem rozhodnutý do jakého filtru půjdu, ale i tak jsem ještě udělal celkem osm návrhů viz obrázky. Zajímalo by mě, do jakého filtru by jste šli, když to tady takhle pěkně uvidíte pospolu. Když tak prosím o číslo návrhu a důvod proč by jste zrovna do tohoto návrhu šli. Vím, že jsem se na to už asi stokrát ptal, ale raději se stokrát zeptám a udělám to pořádně, než aby mě to mrzelo, že to nefunguje podle mých představ.

 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 12:13 sachlj Re: Těhňajs
www.ebay.com/…
tady máš jedno s malým průtokem ale sílou 3 metry... pohledej sám výkonnější pokud potřebuješ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2015 11:49 Těhňajs Re: sachlj
Dej sem prosím Te nějaký odkaz na ty regulovatelné čerpadla.

Dekuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 10:36 sachlj Re: Těhňajs
nikdo ti nedokáže odpovědně spočítat jak ti bude pracovat filtr týden po spuštění a po 3 měsících či po roce. jestli jo tak ať mi nadiktuje 6 čísel do sportky...svůj názor jak bych po svých zkušenostech dnes dělal filtr já jsem sem dal (kdybych měl ty prachy na sklenáře když jsou tak drazí). a ještě poznámka..mám atmana čerpadlo, jezírkové..snad 2500 lt/hod. vypouštěl jsem s ním 300 lt akvárko. teoreticky by to mělo být za pár minut...prdlajs..maximální rychlost je v laboratoři vypočítaná..jinak na ebay se dají koupit čerpadla na vodu na 12V co mají výtlak i 2,5 metru a průtok 1000 lt..slané vody... protože jsou pro mořská akvária..takže až já budu dělat externí filtr tak jen s těmito čerpadly protože těm se dá pak jednoduše řídit otáčky, tj. průtok a sílu výtlaku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 10:19 Těhňajs Re: NHKG
Fotka k příspěvku Takže takhle? Viz foto. Co na to ostatní radící?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 09:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
Já bych tu kaskádu nedělal a všechny komory udělal stejně vysoké. U mě je rozdíl hladin 1. a poslední komory občas i kolem 5cm. Ale mám ryby, co dělají hodně mechanických nečistot. Takže 8cm asi bude stačit, ale dal bych nad molitanem radši 10cm, ať filtr nemusíš často čistit.
Nahoře na přepad stačí jen 1cm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2015 09:24 Těhňajs




Pro GP:

Bylo mi řečeno, že udělat kaskádu je při větším průtoku vody lepší.

Je tedy potřeba kaskády dělat při průtoku cca 1000 - 1200 l/h?

Bylo by lepší, kdyby všechny komory byly ve stejné výšce a nad nimi by byl sloupec vody třeba cca 8 cm (po celém filtru by byla hladina o cca 8 cm výš, než je výška médií a přepadových přepážek)



Pro NHKG

Jak píšeš: Je potřeba už na začátku co největšího rozdílu hladin. Těch pár litrů molitanu co kaskádu umožňuje nestojí za případné problémy.

Tím chceš říct co, že do kaskády jít nebo ne? Jak je vidět u mě na obrázcích stačí mezi první a druhou komorou rozdíl hladiny dva centimetry?



Pro SACHLJ

na mém obrázku níže je vidět. že nahoře mám přepady do jednotlivých komor 2,2 cm. Myslím si, že by to mělo stačit na případné přicpání filtračních médií.



 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.11.2015 17:03 Muž EiFFeL [39] Re: sachlj
tak to stačí nemít přepážky až uplně nahoru ne? to pak při zacpání začne voda vynechávat jednotlivé komory a čerpadlo ji zas spolehlivě odčerpá...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [22] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=1051