Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 10 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 23:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tommo
Klidně si je nech nařezat i o 1 cm širší a na výšku bych dal i o 10 cm navíc. Záleží jak vysoké budou já při 40 cm jsem téměř těch skoro 10 cm přidal protože molitan se smrskne. Je pravda že mě aspoň 3cm kouká z vody. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   09.03.2019 21:06 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Tommo
Jen o pár milimetrů, ale ano, mám molitany širší jak komory do kterých je cpu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2019 20:59 Muž Tommo [828]
Ahoj,

chci se zeptat, pokud si necháváte nařezat nebo si řežete molitan do filtrů, např. přepadových. Děláte ty molitany o něco větší než jsou komory filtru? Nebo se mají nařezat o stejném rozměru jako je komora? Nejde o výšku, ale o šířku. Děkuji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 20:39 Muž MichalV [327] Re: Jarry
hej hej, som sa v tom trochu stratil, ale to nie je také podstatné.
Tých 25mm je svetlých? takže aj 40tku treba škrtiť? Na koľko ju máš naškrtenú cca?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 20:04 Muž Jarry [1433] Re: MichalV
Já nic dělat nebudu, už mám hotovo, původní dotaz byl od Mejly82:-) Jak jsem psal, mám v přepadu 2x40mm, jedna trubka plně ponořená, s ventilem na regulaci průtoku, druhá je na úrovni hladiny v přepadu. Když se vyladí hladina tak, že jenom malinko vody protéká pojistnou trubkou, je to absolutně tiché. Na tuhle sestavu mám čerpadlo 3400l/h a 25mm trubku od čerpadla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 17:54 Muž MichalV [327] Re: Jarry
Jasné, každý projektant musí dať rezervu, nikdy sa nič nedimenzuje napresno, už normy majú v sebe slušné rezervy.
Mýslím, že 1x DN 40 by to mohla utiahnuť, ale bude tam dobré vymyslieť skrimer, ktorý by zabezpečil, že sa tam hrubý bordel nedostane, ak sa ti nechce robiť poistné potrubie.
Ak tam dáš DN 50 chybu nespravíš :)
Aké je to čerpadlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2019 17:43 Muž Jarry [1433] Re: MichalV
Jde hlavně o ten přepad a samospád, tam je dobré to předimenzovat, stejně se dává na hlavní trubku ventil, kterým se průtok reguluje. Ono se to může (jakkoliv je to nepravděpodobné) i ucpat atd., základ jsou 2 trubky, jedna potopená, druhá pojistná. Když je to dobře vyladěné, tak to navíc nedělá žádný hluk. Dají se najít tabulky, jaký průměr spolehlivě funguje pro požadovaný průtok, asi nemá smysl šetřit na pár plastových trubkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.03.2019 14:43 Muž MichalV [327] Re: Mejla82
Mejla82 napsal: Chtěl jsem znát průtok vody 1/2" trubkou samotíží pod 1cm vodním sloupcem


1 cm vodného stĺpca je nič
Keď sa ti prepadová trubka zavzdušní, podtlakom už ťahať nebude, vznikne "štupel" a máš problém
Pri dimenzovaní zvislého prepadového potrubia by som prihliadal na normu tzb.fsv.cvut.cz/…
"Hydraulická kapacita splaškového odpadního potrubí" - nejedná sa o podtlakový systém ktorý sa inak dimenzuje.
Tá síce uvažuje len s najmenšou dimenziou DN 60, ale je jasne vidieť, že pri tejto uvažuje len s rýchlosťou 0,7 l/s čo je 0,25 m/s. Pri menšej to bude ešte menej. Povedzme pri DN 32 len 0,15 m/s. Budeš musieť interpolovať od oka alebo okopírovať od iného akvaristu.

EDIT- Ešte sa na to dá inak pozrieť
1 cm vodného stĺpca je tlak cca 100 Pa
trubka 1/2" má pri tlakovej strate 100Pa prietok cca 177 l/h, je to 1 m trubky bez tvaroviek s drsnosťou k=0,1
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 14:04 Muž MichalV [327] Re: Jarry
1/2" (DN 15) trubka ti pri 1000 l/h "zožere" cca 1,8 kPa na bežný meter + tlakové straty miestnymi odpormi (tvarovky). Je to dosť veľká rýchlosť (1,57 m/s). Bez charakteristickej krivky čerpadla nám to ale veľa nepovie.
Pre predstavu 3/4" (DN 20) ti pri rovnakom prietoku zoberie 0,44 kPa + miestne
1" (DN 25) 0,15 kPa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 13:35 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Mejla82
Na tvou aplikaci musíš znát i délku trubky případně ostatní fitingy co na ni budou.
Když odpadova truba bude dlouhá 0,5m třeba se tremi 45stupnovymi koleny tak rychlost bude jiná než v rovné dvoumetrove trubce -t ou ti ta voda prohuci ani nebudeš vědět jak...

Vyzkoušet si to můžeš velice jednoduše. Ztráty atd tady zanedbame. Vem si hadici, klasický ji nasaj a vypoustej vodu do nádoby která bude půl metru pod ní pak to zkus vypouštět do nádoby co bude dva metry pod ní. (respektive rozdíl výšek hladin)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 13:29 Mejla82 Re: antiA
Chtěl jsem znát průtok vody 1/2" trubkou samotíží pod 1cm vodním sloupcem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 13:27 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Mejla82
A fyzikar ti říkal asi jen o laminarnim proudění. Existuje i turbulentni.
Mimo to rychlost vypouštění bude jiná když trubka bude plně zatopena. K tomu se počítají různé koeficienty různých fitingu, délky ve svislici atd....
Není to tak jednoduché. S rychlostí proudění 0,5-0,7m/s bych vždy nepocital
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 13:09 Mejla82 Re: antiA
To mám od bývalého učitele fyziky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 13:03 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: Mejla82
Jak jsi přišel na rychlost proudění 0,5-0,7m/s?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2019 12:10 Mejla82 – Výpočet
světlost 1/2" trubky asi13-15 mm(podle katalogu),pak je průřez 2 cm2.Při rychlosti proudění 0,5-0,7 m/s a průřezu 2 cm2 by za 3600 s vyteklo500000 cm2=500000ml=500 l vody za hodinu(Za 1s proteče asi 140 ml vody...1litr asi za 7s)To nevym jestli je dostacujici
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 13:16 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mejla82
Mám to podobně 40mm sání a 25mm výtlak čerpadlo 1200 l/h. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 10:10 Muž Jarry [1433] Re: Mejla82
1/2"? Pro srovnání - u 300l akvária používám 40mm HT (na propojení vedle sebe stojících nádrží s hladinou ve stejné úrovni), návrat mám 16/22 hadicí, čerpadlo kolem 1000l/h.
Na velkém s klasickým přepadem mám v přepadu 2x40mm, 25mm návrat - čerpadlo 3400l/h.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2019 10:06 Mejla82 – Prepad/cerpadlo
Jeste premyslim jestli bude 1/2" trubka na sany i zpatecku stacit.Zvazuju ze udelam externi prepad z ht trubky.Nejsem si jit jestli bude prumer 1/2" stacit.. a jeste jaky zvolit prutok... Od toho se odrazi tip cerpadla pivo
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 09:56 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Jarry
Byl jsem na návštěvě u chovatele trnuch. Měl ve sklepě 3 akvária, každé kolem 1,5 kubíku vody. A filtrace byla jen písková. Na mechanickou filtraci měl klasické bazénové pískové filtry a na biologickou pískový fluidní filtr (vysoký skleněný valec naplněný vířícím pískem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 09:07 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Tak ona tam musí být aby jsi si náhodou celý filtr nevyčerpal do akvária a neměl si to pak na podlaze. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2019 09:00 Muž Jarry [1433] Re: vaclav
Pískové filtrace se pořád používají, viděl jsem i interní vlepené pískové, nebo spíše štěrkové filtry:-) Jinak ve filtru vedle akvária mám také tu přepážku pro čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 19:06 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: antiA
Tak čištění kleslo ale měl jsem tam 3 matrace za sebou a to se ucpávalo víc jak ten starý tak jsem nechal jen jednu a zbytek rozstříhal na kostky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 17:46 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: vaclav
Máš neprerybnene akvarium.... ses spíše zeleninar tam dle mě až takový rozdíl nebude.

Co intenzita čištění? Klesla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 17:43 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: antiA
Velký rozdíl v tom ale nevidím abych pravdu řekl. Ty průtoky jsou podle mě dost jedno aspoň v mém případě protože ten filtr jsem měl roky a fungoval dá se říci stejně jako ten co mám teď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 17:17 Muž antiA [353] - ><((((((((º>`·.¸¸.·´¯`·.¸.·´¯`·...¸><((((((((º>Re: vaclav
OT.
Pamatuji si že jsem s tebou vedl dlouhosahle debaty o malé průtokové ploše (rychlosti prutoku) toho filtru a nešlo tě přesvědčit o "špatném" návrhu. O prepadovych trubkach nemluve.
Čas ukázal a došel jsi k tomu sam.

palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 16:17 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarry
Tak v dřevních dobách kdy nebyly k sehnání čerpadla ale jen bublifuk (měl jsem takový masivní viko 100) jsem měl 3 kanalizační trubky plné písku vedle akvária fungovalo to skvěle jen to čištění nestálo za nic a tak jsem později na výstavě v Hradci okoukal skleněný. Měl 4 komory ale protože byl poměrně úzký tak jsem hnal vodu dost velkou rychlostí přes průřez 12x10x30 cm. Nemohl jsem si na něj stěžovat ale podlehl jsem výpočtům o průtoku a udělal jsem si už bez komor vlastně jednu mám na čerpadlo. Molitany mě z něj koukají pár cm a odpar neřeším. Nacpal jsem do něj topítko a reaktor na CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 13:45 Muž Jarry [1433] Re: Smetany
Jasný, není to moc na koupené hotové, nebo menší akvárium, i když spoustu těchto věcí řeší filtr se stejnou úrovní hladiny, jako akvárium (postavený někde vedle akvária), pak není potřeba přepad, ani nic dalšího.
Já mám přepadový filtr za zdí, takze neslyším nic, ale je pravda, že Eheim Universal 3400, co tam mám, docela hlučný je. Odpar - u 3m akvária dopouštím tak jednou za týden mezi výměnami vody možná 4l vody, když klesne hladina ve filtru natolik, že klesne trochu i v přepadovém komínu a začne to v něm šplouchat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 13:29 Muž Smetany [1226] Re: Maq
Já ho měl otevřený jelikož z něho rostly kytky nad hladinu byla to taková kořenová čistička v malém. teď když přecházím na rostlinné akvárium chtěl sem ho zakrýt kvůli odparu. Molitan nad hladinu koukal ale pouze několik mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 13:22 Muž Jarry [1433] Re: Maq
Já ho mám otevřený a molitany vyčuhují cca 5cm nad hladinu. Voda proudí celým průřezem filtru (podobně jako u kanystru, jen naležato), nemám tam komory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 13:21 Muž Smetany [1226] Re: Jarry
Na druhou stranu má tento filtr i svá negativa.
Zvyšuje odpar a to i když je zakrytý. Oproti ostatním je hlučnější. Navíc je třeba vyřešit přepad a to může být trochu problém. Je náchylnější na změnu hladiny. Takže je třeba zvážit jestli to za to stojí. Za mě u akvária nad 500l stojí za to o něm alespoň uvažovat.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 13:11 Maq Re: Jarry, Smetany, DH
Díky za reakce.
Ty manipulační (a bezpečnostní) výhody beru, ale nejsou předmětem mého zájmu.
Wetlands = mokřady, bažiny a jejich bioregenerační schopnosti, o tom jsem se něco načetl. Vychází to ze zjištění, že nejbohatší mikroflóra bývá v přírodě právě na rozhraní mokré a suché fáze. A tak se dělají mokřiny, kde je povrch země pár centimetrů nad hladinou, stále zamokřený, a mezi tím mělké kanály. V tom roste nějaké rákosí nebo takové věci, a nechá se tím zvolna protékat zasviněná voda. Je to efektivní, nevýhodou jsou vysoké vstupní náklady a nároky na plochu, výhodou "přírodnost" a relativně nižší provozní náklady (ve srovnání s klasickou ČOVkou).
A to mě inspirovalo. Myslím že se tomu říká mokrosuché filtry, ne? Prostě zařízení, kterým voda zvolna proudí přes něco, třeba ten pitomý molitan, nebo pemzu, nebo třeba ještě něco lepšího, a to něco vyčuhuje nad hladinu.
U těch umělých bažin taky nefunguje hloubka/objem, ale plocha, kde je voda ve styku se vzduchem. Tam (trochu kupodivu, ale vysvětlení se našlo) funguje nejlíp dokonce i denitrifikace.
Máte ty komorové filtry dělané tak, že jsou otevřené a molitany vám vyčuhují kousek nad hladinu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 14   05.03.2019 09:02 Muž Jarry [1433] Re: Maq
Kdybych měl brát vyplatí z pohledu pořizovací ceny, tak si myslím, že tam je skleněný filtr vítěz a to nepočítám životnost v porovnání třeba s kanystrem. Další jasné plus je bezpečnost. A ta velikost - asi by stačily menší, ale pokud je kam filtr dát, tak cenový rozdíl mezi třeba 10 a 15% objemu akvária za samotné sklo je skoro zanedbatelný. Ty litry vody ve filtru se také mohou hodit, při více zarybněných akváriích. Dále je možné do něj nacpat spoustu techniky a mít akvárium kromě přepadu prázdné. A mě se na těch filtrech možná nejvíce líbí jejich otevřenost, při čištění ho v podstatě ani nemusím vypínat (i když jsem ještě ani jeden z těch velkých skleněných nečistil), většinu zásahů mohu udělat právě přes filtr atd.
Na 540l akváriu jsem začínal s kanystrem JBL e1501. Časem opravdu nestíhal - bordel voda bez zjevné příčiny, akvárium plné rostlin s přiměřeným počtem ryb. Doplnění o druhý kanystrový filtr pomohlo, z toho jsem tenkrát usoudil, že na objemu bude záležet. Teď dávám už jenom skleněné (nebo interní) o objemu 15-20% akvária. Asi je to zbytečně předimenzované, ale místo mi to nikde nezabírá a beru to jako takovou jistotu. V jiném akváriu (300l) jsem nahrazoval kanystr (Aqua Nova 1500) skleněným filtrem o objemu 63l. Opticky je voda čistější, ryby mi přijdou spokojenější (ploutve, zbarvení) a zase - skoro rok jsem do toho filtru nesáhnul. Je to Malawi, kde je cca 35 ryb, takže na daný objem dost zarybněné. Krátce po nasazení skleněného filtru třeba zmizela řasa, která se předtím neustále dělala na dně.
Nemám žádné doložitelné (změřené) důkazy toho, že velkoobjemové filtry jsou lepší, ale měl jsem doma kanystry 3 a už bych se k nim nevrátil. Hned za skleněný filtr z pohledu funkčnosti bych zařadil filtry vnitřní, molitan s čerpadlem (na samotném provedení podle mě moc nezáleží). Při objemu molitanu kolem 5% celkového objemu akvária jsem měl vždycky opticky krásně čistou vodu a to i při značném zarybnění bez rostlin (odchovna - tam jsem sice častěji měnil vodu, ale nebylo to denně).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   05.03.2019 08:45 Muž Smetany [1226] Re: Maq
No já jsem měl tehle filtr když sem měl Afriku a molitan byl jen v jedné komoře zbytek filtru byl hustě osázen rostlinami které by v akváriu nevydržely a navíc by nevypadaly hezky. Fungovalo to dobře. Další přínos jak už sem psal je chlazení, snadná výměna uhlí a jiných přechodných filtračních materiálů (a zvětšení objemu akvária taky není úplně od věci). Vzhledem k tomu že mám v akváriu průběžnou výměnu vody mám přes filtr řešený odpad což taky není od věci. Prostě jen samá pozitiva a sociální výhody :-)
Ale jinak pokud bych filtr neměl tak bych ho na rostlinné akvárium asi nepořizoval. Jsou nádrže kde má své opodstatnění a pokud se správně používá usnadňuje akvaristovi život.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 07:41 Muž DH [335] Re: Maq
ahoj
Nechci vyvracet, jestli velký objem fitrace je nutný nebo ne, ale dám sem odkaz na youtube kanál firmy, která se zabývá stavbou rekreačních rybníků, rybníků pro KOI kapry, želvy apod. Pro filtraci používají wetland filtraci (podobně jako sump u akvárií) a objem filtrační oblasti bývá cca 25% z celkového objemu rybníka. Taky záleží na co se rybník bude používat, jaký bude bioload. Jak na ty obrovské filtrační objemy přišli jsem nezkoumal, ta firma to už dělá přes 20 let, voda v těch rybnících je průzračná. Samozřejmě to není jen o filtraci, je tam soustava trysek, která brání usazování kalu na dně rybníka, automatické dávkování bakterií atd.
Je to tam vysvětlováno spíš jednoduchým způsobem pro zákazníky, žádné vědecké rozbory něčekej.
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…+
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2019 00:20 Maq Re: Mejla82... a ostatní
Dívám se na ten obrázek a čtu ty reakce...
Všichni nějak vycházíte z jistoty, že stavba wohromného filtru se vyplatí. Já tu jistotu nemám, mám pochybnosti.
Máte někdo nějaký nápad, jak nějak konkrétněji zjistit, změřit, ukázat... cokoli, jak, co a kolik toho ty velké filtry opravdu dělají?
Vím že leckdo takovou věc má a akvárko mu pěkně funguje. Jenže máme i pěkná akvárka bez velkých filtrů... V čem to tedy je?
Nechci rýpat, rád bych slyšel názory, náměty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2019 10:50 Mejla82
Velke diky!.. vecer proctu podrobneji
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.03.2019 22:48 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostliny
Tohle už je ale dávno vymyšlené a ve vlákně na ten systém určitě narazíte. rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:30 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Volné to je až za rašelinou. To bude stačit. Když do první komory nedá nic. Pak OK. Ale jak píšeš plovákové hlídání. Odpar bude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:24 Muž Smetany [1226] Re: erny71
To sem si nevšiml (omlouvám se) ale každopádně tam molitan být nemá (je tam třeba volno protože ta padající voda dělá bubliny a ty musí "vybublat" protože jinak zavzdušňují celý filtr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:14 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Píše tam molitan tak myslím že tam bude. A vše co bude plavat na hladině skončí na konci trubky a molitanu. Nepíše jak hustý, ale i tak bych nechal trubku nad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:11 Muž Smetany [1226] Re: erny71
Ale v té první komoře ani v trubce není filtrační materiál takže pokud ti to nevcucne plavky tak si nedovedu představit jak by si to chtěl ucpat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:06 Muž erny71 [3] Re: Smetany
To je pravda. čerpadlo by stejně měl mít zabezpečené. Hladinové plováky dle mého názoru jsou nepřekonané.. Cena/výkon. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:03 Muž Smetany [1226] Re: Mejla82
Největší problém u tohoto tipu filtru je odpar, protože jak ti mizí voda z akvária tak se snižuje hladina ve filtru a ne v akváriu a filtr má menší plochu než akvárium a tak se může stát že ti vážně poběží čerpadlo na sucho. Já to řeším hladinovým plovákem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:02 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Možná to špatně píši. Pokud bude ucpaný konec trubky na vstupu nic nepoteče...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 22:01 Muž erny71 [3] Re: ctibum
Dle nákresu se bavíme cca. o 30 litrech v posledních dvou. což dle mě by mělo stačit. Ale mám obavu u vstupu jak se ucpe přívod. Dal bych ho nad filtrační náplň a bude mít klid. Pak by nemělo dojít k nedostatku vody při zanesení. Filtrovat nebude jen když bude daný úsek ucpaný. ostatní pojede bez problému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:51 Muž Smetany [1226] Re: erny71
Ale to není tlaková nádoba. A i kdyby byla pokud bude nad přepážkami volný prostor tak to poteče tudy kde to není ucpaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:50 R Muž ctibum [6870] Re: erny71
Podle mě záleží, jak se to spočítá. Čerpadlo každopádně vyčerpá do akvárka ty poslední komory až k přepážce s přepadem. A ta voda nateče přepadem do filtru. Pokud to bude mít dobře spočítané a přizpůsobené, tak ta voda horem poteče zase k čerpadlu a to na suchu nebude. Nebude sice filtrovat vodu, ale ani nepoběží nasucho. Pokud to bude mít udělané nedobře, tak mu buď filtr přeteče, nebo se voda někam vejde, ale dál se nedostane a čerpadlo na sucho poběží. Si myslím já...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.03.2019 21:45 R Muž ctibum [6870] Re: Mejla82
Mejla82 napsal: Přepad bych nechal 1cm pod hladinou vody
Ještě k tomuto... Jestli se nepletu, tak smysl přepadu je v tom, že hladina vody je při vypnutém čerpadle na úrovni přepadu a nic neodtéká a jakmile zapnu čerpadlo, tak to, co se přečerpá z filtru do nádrže tím přepadem odteče. Takže si nedovedu představit, jak bych chtěl trvale udržet přepad 1 cm pod hladinou...
Osobně bych tedy dal přepad na úroveň, kde chci mít hladinu. Zpětný ventil bych nedával, pokud je v něm pružina, tak si nemyslím, že ho čerpadlo přetlačí a riziko zpětného natečení vody výtlakovou hadicí do filtru bych řešil dostatečnou rezervou v objemu filtru - pokud vypne čerpadlo, tak bych si spočítal, kolik vody mi nateče rozstřikovací rampou zpátky (jakmile ti klesne hladina pod otvory v rampě, nic ti už ven nepoteče...) a o ten objem plus rezervu bych navýšil objem filtru nad přepážkami. Někdo to také řeší navrtaným otvorem v trubce nad rampou (ale pod hladinou), čímž se ty litry ještě sníží...
Snad jsem to nepopletl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:45 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Asi jsem už dlouho že školy. Tam jsem se učil, když je zácpa nic neteče. Ani vrchem. To byl jen můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:39 Muž Smetany [1226] Re: erny71
Mrkni na princip spojenýho nádobí ;-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [10] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=451