Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 11 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:50 R Muž ctibum [6920] Re: erny71
Podle mě záleží, jak se to spočítá. Čerpadlo každopádně vyčerpá do akvárka ty poslední komory až k přepážce s přepadem. A ta voda nateče přepadem do filtru. Pokud to bude mít dobře spočítané a přizpůsobené, tak ta voda horem poteče zase k čerpadlu a to na suchu nebude. Nebude sice filtrovat vodu, ale ani nepoběží nasucho. Pokud to bude mít udělané nedobře, tak mu buď filtr přeteče, nebo se voda někam vejde, ale dál se nedostane a čerpadlo na sucho poběží. Si myslím já...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   03.03.2019 21:45 R Muž ctibum [6920] Re: Mejla82
Mejla82 napsal: Přepad bych nechal 1cm pod hladinou vody
Ještě k tomuto... Jestli se nepletu, tak smysl přepadu je v tom, že hladina vody je při vypnutém čerpadle na úrovni přepadu a nic neodtéká a jakmile zapnu čerpadlo, tak to, co se přečerpá z filtru do nádrže tím přepadem odteče. Takže si nedovedu představit, jak bych chtěl trvale udržet přepad 1 cm pod hladinou...
Osobně bych tedy dal přepad na úroveň, kde chci mít hladinu. Zpětný ventil bych nedával, pokud je v něm pružina, tak si nemyslím, že ho čerpadlo přetlačí a riziko zpětného natečení vody výtlakovou hadicí do filtru bych řešil dostatečnou rezervou v objemu filtru - pokud vypne čerpadlo, tak bych si spočítal, kolik vody mi nateče rozstřikovací rampou zpátky (jakmile ti klesne hladina pod otvory v rampě, nic ti už ven nepoteče...) a o ten objem plus rezervu bych navýšil objem filtru nad přepážkami. Někdo to také řeší navrtaným otvorem v trubce nad rampou (ale pod hladinou), čímž se ty litry ještě sníží...
Snad jsem to nepopletl...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:45 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Asi jsem už dlouho že školy. Tam jsem se učil, když je zácpa nic neteče. Ani vrchem. To byl jen můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:39 Muž Smetany [1226] Re: erny71
Mrkni na princip spojenýho nádobí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:37 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Jedině když nebude trubka ukončená dole, ale pouze ve vrchní části. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 21:18 Muž Smetany [1226] Re: erny71
I pokud budou ucpané všechny vždy to horem doteče k čerpadlu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:56 Muž erny71 [3] Re: Smetany
Pokud budou ucpané tři filtry nikam to nepůjde. Tlak z přepadu je malý a nenucený. Pojistný ventil má v sobě pružinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:55 R Muž ctibum [6920] Re: Smetany
Pokud na to bude myslet a přizpůsobí tomu výšky přepážek, tak ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:40 Muž Smetany [1226] Re: ctibum
To by se musel ucpat přepad který jak předpokládám bude volný a tím pádem to ve filtru poteče horem přez přepážky zase do té poslední komory.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:28 R Muž ctibum [6920] Re: Mejla82
Netuším, jak ten ventil funguje, jestli je na klapce pružina, nebo jen gravitace, ale přetlačí čerpadlo odpor ventilu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:25 R Muž ctibum [6920] Re: Smetany
Smetany napsal: Kam by se asi ta voda poděla i když to bude ucpaný?
Do akvárka? Když se ucpe filtr, tak čerpadlo vycucne poslední komoru a v tomto případě i komoru s topítkem. Prostě až k nejbližší přepážce s horním přepadem. Další skrz ucpaný filtr nepřiteče, tedy je čerpadlo na suchu, řekl bych...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 20:23 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mejla82
Nic jiného než komorové filtry nemám, takže vlastní zkušenost ale to uvidíš sám. V potrubí se tvoří bordel a počítej s tím že se ti tam nějaký ten šnek taky může dostat. Asi bych si udělal rezervu ve filtru aby ti tam při výpadku čerpadla vešla všechna voda. :-) Projdi si tu téma. rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:50 Muž Smetany [1226] Re: vaclav
Krom selhání ventilu by muselo ještě vypnout čerpadlo a navíc to upustí jen po výtok filtru pokud bude na hladině nebo těsně pod ní myslím že není problém 20 litrů z filtru obětovat jako pojistku. A to s tím čerpadlem na suchu to nebudu komentovat.... Kam by se asi ta voda poděla i když to bude ucpaný?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:49 Mejla82
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:47 Mejla82
cerpadloo by na suchu byt nemelo.Kdyz se ucpe filtr tak by to voda tekla prez prepazky.. asi:-).Proc myslis moc komor?Podstate jen ve 3 je akvacit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:46 Muž Smetany [1226] Re: Mejla82
No já se kvůli tomu taky proburával do koupelny. Doma sem vysvětlil že je to lepší než mít všude vodu. Já mám ještě průběžné dopouštění tak to tudy odtéká. Jinak ten zpětný ventil by měl většině katastrof zamezit. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:45 Mejla82 Re: vaclav
zpetny ventil bude poradnej,ne akvarijni ale instalatersky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.03.2019 18:41 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mejla82
Těch komor je moc a pokud v nich nebude hodně propustný materiál bude čerpadlo časem nasuchu. :-) Ten zpětný ventil to je hodně slabý článek při jeho selhání budeš mít mokro v bytě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:35 Mejla82 Re: Smetany
To je urcite dobry napad,prepad do odpadu...Bohuzel odpad tam
nemam
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:31 Muž Smetany [1226] Re: Mejla82
Fungovat to bude. Já tam mám ještě bezpečnostní přepad do odpadu. A možná je tam zbytečné moc komor. Pokud máš v létě problém s teplotou je dobré nechat si místo na mražené petlahve.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.03.2019 18:24 Mejla82 – Výroba biofiltru
Fotka k příspěvku Mohlo by to fungovat?Přepad bych nechal 1cm pod hladinou vody.1 cm vodního sloupce je necelích 12l vody.U filtru bych nechal rezervu 5cm což je 16l vody pro případ ucpání filtru.Na výtoku by byl jednocestný ventil aby se voda z akvária zpátečkou nedostala do filtru a akvárium nevyteklo...za každou radu budu rád
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.02.2019 18:30 Muž FishMan59 [-4] - Sumci – Filtr do 112l
Fotka k příspěvku Ahoj v blízké době plánuji set diversa startup 80 LED.Kde je samozřejmě naprosto nevhodná filtrace Claro 1000. tak me napadlo že bych v akváriu vyrobil tohle,molitan bude vysoký až k hladině. A místo toho kousku molitanu ve filtru claro 1000 bych dal třeba Seachem Matrix.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 17:44 Maq Re: Groni
V tuto chvíli se nechci pouštět do žádného "tažení" proti velkým filtrům, ale povím Ti, jakým směrem bych uvažoval já.
Slepá hladina je otravná, rozhýbal bych ji nejlevnějším způsobem. Mnohdy pomůže prostě změnit krmivo.
Hnědou řasu (pokud myslíš ruduchu) bych se snažil potlačit - zároveň se slepou hladinou - čištěním vody od organických látek. Tzn. výměny vody, vzduchování a filtrace přes aktivní uhlí. To poslední lze nouzově provést i v dámské nylonové ponožce zavěšené k vývodu z filtru/čerpadla či blízko proudu vody ze vzduchování.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2018 17:34 Muž FishMan59 [-4] - SumciRe: Maq
Úplně mi nedostačuje průtok páč v hodně zarostlé části se mi dělá slepá hladina a po čase studování o filtracích jsem došel k názoru čím víc média tím lepší.
navíc mám trochu větší problém s hnědou řasou ale to asi filtr nezmění co?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 19:16 Maq Re: Groni
A máš v akvárku nějaký problém, že se Ti filtrace zdá nedostatečná?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2018 18:49 Muž FishMan59 [-4] - Sumci – čerpací hlava
Čus lidi mám 54L akva viz prezentace a v něm filtr Hailea RP-200 a nejsem příliš spokojen zdá se mi slabý jak prutok tak objem média tak mě napadlo co takhle si koupit čerpací hlavu třeba Hailea PT-400 a kní kosku biomolitanu třeba 10x10x16 cm PPI 30 a dovnitř vyříznout díru a naplnit třeba ehime substrát pro nebo tak něco máte někdo zkušenost nebo nějaký názor?? smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 22:33 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)Re: Tommo
já bych ho udělal 15cm od stěny - na zadní (delší stěně) prostor uvnitř bych viděl na 50x30x15
.....á nebo klidně vlepit do rohu akva desku skla šikmo aby to tolik nerušilo pozadí... a dal 40 cm dlouhý sklo šikmo, že by jsi střed skleněný desky měl 20cm od rohu akvária... půdprysně trojúhelník v rohu akva - 40cm přepona a výška 20cm... nechce se mi počítat délka ramen toho trojúhelníku :-D
dle mě nejlepší využití prostoru... a příčky uvnitř bejt nemusí.. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 18:12 Muž Tommo [828] Re: vaclav
No právě na to jsem myslel. Zlatá střední cesta a můžu přidat 5cm na šířce akva :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 18:09 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tommo
Asi by to šlo i 10cm ale zkus si do tak malého a 50cm vysoké otvoru strčit ruku. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 18:05 Muž Tommo [828] Re: vaclav
Děkuji, doufal jsem, že odpovíte Vy. Také jsem se u Vás s tím filtrem inspiroval.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 18:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tommo
Udělal bych ho 15 cm a čerpadlo tak 600 l/h. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2018 17:24 Muž Tommo [828] – Výroba vlastního filtru
Dobrý večer, chci si udělat vlastní přepadový filtr. Bylo by to do akvária 100 šířka 45 hloubka, vysoké 50 cm. Rozměr 45x50 je jasný (náplně komory atd mi jsou jasné, díky pročtení fóra :-) ), ale nevím jakou zvolit šířku filtru 10,15,20 cm? A jak silné čerpadlo?

Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.10.2018 22:49 Maq Re: Jarry
Jarry napsal: Možná jsou takové škvírky i trochu výhodou, filtračním materiálem se počítám bude pohybovat voda různou rychlostí a bakterie si tak mohou vybrat, kde se usídlí - je to jenom moje teorie, možná nesmyslná
Není nesmyslná.
O nitrifikačních a podobných "čistících" bakteriích se dá najít hodně literatury, protože to je hospodářsky významné. Faktorů ovlivňujících jejich osídlení a množení je fakt hodně, a jsou s tím trampoty i v ČOVkách apod., kde mají docela jiné technické možnosti, než my amatéři. Nejde o to, že trochu odlišné podmínky ty žádoucí bakterie přímo zahubí; spíš je to tak, že jiné bakterie získají konkurenční výhodu a usadí se zrovna tam, kde chceme mít ty naše, zatímco těm co tam mít chceme se zalíbí o kousek dál, kde se nám to nehodí.
My akvaristi nemáme šanci přesně modelovat poměry v našich filtrech, a hlavně kontrolovat, jestli nám ty pravé bakterie sídlí zrovna tam, kde si myslíme. Takže je rozumná úvaha, že bychom měli chtít mít různé podmínky na různých místech ve filtru i v substrátu. Bakterie se nakonec nějak srovnají a pro všechny se najde vhodné místo. Akorát bychom si neměli být tak jistí, že zrovna např. Nitrosomonas europaea se nám usídlí v drahém filtračním médiu od Eheimu; stačí jiný obsah kyslíku, množství rozptýleného organického odpadu, poměr uhlíku k dusíku, atd. atd., a najdou lepší podmínky někde úplně jinde.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 15:53 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milanj
Já bych řekl že to bude fungovat skvěle sám jsem si volně ložené kostičky vyzkoušel a funguje to velice dobře. pokud to nepřeženeš z osádkou tak to budeš čistit za rok možná i více ale bude to pak dost hrůza to vyndavat. Stačí ale většinou jen část. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 15:41 Muž nekdo [355] Re: ZDRI
pokud je pozadavek "aby to urcite tahlo pres nejake medium" tak se to da vyresit i pres nucenou komoru na vstupu (do cerpadla) = je to za molitanem a zaroven pres to ta voda musi teci (ale neni to na kazde medium a zaroven je to uz za tim molitanem, takze to resi spis vodu "na vystupu" nez "pred vstupem do filtru"
nicmene je to moznost(az budu predelavat akva, tak sem dam fotku)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 14:14 Muž ZDRI [1415] Re: Jarry
Ale jo, s tímto také souhlasím, ale i u Tebe je základ - souvislé vrstvy molitanu, přes které voda MUSÍ přejít + volné pytle, skrz které MŮŽE projít, tady se různé substráty a rychlosti proudění mohou ideálně doplňovat. Mmch. podobný princip jako Ty mám v rohovém hamburku (deska molitanu 5 cm, uvnitř dutiny zavěšený sáček s uhlím, ale lze tam dát i keramzit, válečky, rašelinu, atd.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 14:01 Muž ZDRI [1415] Re: Milan
Ber, že to je tvrzení výrobce tohoto pozadí ...
Jinak platí přesně co napsal kolega "nekdo".

To už se mi více líbí varianta, kterou má výrobce popsanou u pozadí typu SLIMLINE, viz:
www.backtonature.sk/…
Je to v podstatě varianta filtru - skleněná přepážka u zadní stěny.
Při přesné instalaci voda poteče opravdu jen přes molitan, ten se dá navíc vyměnit/vyčistit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 13:59 Muž Jarry [1437] Re: ZDRI
Já bych si se škvírkami asi starosti nedělal, mám skleněné filtry bez přepážek, u jednoho mám mezi kostkami molitanu pemzu v pytlích, je kolem ní spousta volného prostoru a rozhodně voda skrz protéká + celý filtr funguje skvěle. Možná jsou takové škvírky i trochu výhodou, filtračním materiálem se počítám bude pohybovat voda různou rychlostí a bakterie si tak mohou vybrat, kde se usídlí - je to jenom moje teorie, možná nesmyslná:-) Z boku to vypadá takto rybicky.net/fotogalerie.php… , ta keramika + pemza si trochu sedla, takže je nad ní je aktuálně cca 10cm volného místa, chystám se to doplnit už asi měsíc, ale nepřijde mi, že by to mělo vliv na funkčnost filtru:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 13:41 Milan Re: ZDRI
Ďakujem.
Názor autora citujem

To je filtračný systém, pri pohľade zozadu akvária. Toto bude fungovať po mnoho rokov bez toho, aby to bolo potrebné vyčistiť.

Tieto filtre sú účinnejšie ako väčšina filtrov na trhu, len preto, že majú väčší objem filtra. Investície do obehového čerpadla a filtračné média môžu byť tiež výrazne lacnejšie ako napríklad vonkajšie filtre, a nemusíte ho vyčistiť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.09.2018 13:35 Muž nekdo [355] Re: Milanj
Je to obdoba HMF
jako filtrace je to asi to nejlepší, co jde zvolit (dle mého
Výhody : nevytece, schová techniku, je prakticky bezudrzbovy (pozor - záleží na osadce ryb)
Nevýhody :pozadí backtonature je drahé
Nemá to komory = nejasný průtok a nemožnost to “cíleně regulovat volbou náplně
Zabere to dost místa v nádrži
Pokud bude hodně kytek, tak to pak ani vidět nebude
Edit : počtěte si tady o hmf a uvidíte sám ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 13:28 Muž ZDRI [1415] Re: Milanj
V principu je to dobrý nápad - velký objem filtračního materiálu, schovaný za pozadím.

Ale ďábel bývá skryt v detailech konkrétního provedení - voda bude proudit cestou nejmenšího odporu. Tzn. pokud tam zůstanou škvírky, souvisle nevyplněné filtračním materiálem, poteče KOLEM filtračního materiálu místo SKRZ něj. V těch slepých kapsách to podle mě vůbec proudit nebude (ale záleží, jak těsně pozadí přiléhá k zadnímu sklu). Navíc jakékoliv změny budou spojeny s nutností složitého zásahu (vyndání pozadí). Když to shrnu - do svého akvárka bych si toto určitě nedal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.09.2018 12:53 Milanj – Filter za pozadím
Dobrý deň,

prosím Váš názor na takýto filter v AKVA 160x60x60 cm.

www.backtonature.sk/…
www.backtonature.sk/…

prečo ANO prečo NIE a doporučenia pri realizácii.

Ďakujem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   24.07.2018 08:18 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Strakááč
Není to plug-in řešení. Lidi tam nechcou nic strkat. Chcou to vybalit z krabice, strčit do elektriky a dívat se, jak to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 21:09 Muž Strakááč [138] - Jižní Amerika a (Truhlář)
já pořád nechápu, proč lidi nejdou do otevřenýho filtru.. vždyť to je nejlevnější varianta, nejlepší varianta co se týče údržby a je to hrozně blbuvzodrný.. nehledě na to co se do filtru může všechno nastrkat.. já tam mám topítko, kus železa pro rostlinky.. plánuju tam chvíli před pořízením neonek přidat ještě pytlíček s rašelinou.. teploměr.. atd.. v akváriu je jen přítok a odtok... a pořád tam můžu něco dát, můžu si tam dát filtrace kolik si vymyslím.. atd :) teď se mi to mele, když jsem si to udělal.. a celkem jsme se toho bál, ale ono to je vlastně sranda :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 18:30 Mejla82 Re: kvietik
To byl takovy nastrej jenom
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 18:14 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: Mejla82
Do tak veľkého akvarka si myslim, že 1000 l/h bude málo až sa trochu zanesú molitany nie? Inak ja mám 2 hrube a 2 jemne molitany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 13:40 Muž Jarry [1437] Re: Mejla82
No ve velkém mám EHEIM universal 1262 (rozdíl hladin akvárium - filtr cca 70cm), teď do 300l jsem kupoval Eheim CompactOn 1000, ale tam to nebude tlačit do výšky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 12:32 Mejla82 Re: Mejla82
Jeste bych resil prutok...
Asi bych neblaznil a nedelal reku...spis pozvolna... Treba 1000l/h,jaky tam mas cerpadla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 12:30 Mejla82 Re: Jarry
Pro tlouscce 10cm co bych mel komoru filtru je cena obdobna jako na avaristovy...
Urcite bych sel od nejvetsi hrubosti po nejjemnejsi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2018 12:24 Muž Jarry [1437] Re: Mejla82
Molitan jsem kupoval tady, na různé hrubosti bych se vykašlal, dej všude 20PPI molitan-matrace.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [11] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=501