Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 62 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:27 Usine Re: Semi
Ano jsou to tak zvané čeřicí přepážky a je to výborná věc. Do filtru ti doporučuji dát Biomolitan PPI 20 www.akvarista.cz/…
Nebude tak brzdit vodu a nezanáší se tak rychle. Čistit opravdu v odkalené vodě, čerstvá voda z vodovodu podstatně zkrátí dobu kdy se filtr musí opět čistit. Jinak se omlouvám ta výška akvária a filtru mě unikla. 3 cm bohatě stačí. Pokud jde o trubku tak ji můžeš klidně prodloužit a provrtat, tak zajistíš přísun vody do celého akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:21 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Semi
Pokud chceš důkladně přečerpávat vodu z celého akvária, tak dej na výtok dlouhou rostřiovací rampu, co bude končit až na druhém konci akvária a trošku silnější čerpadlo, určitě přes 500l/h, ale chtělo by to vyzkoušet. Jako rozstřikovací rampa stačí tenká plastová trubka s navrtanými dírkami.
V čem je kreslený ten náčrtek?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 17:14 Žena Semi [6] Re: NHKG
Mezikomory jsou tam proto, aby se okysličovala voda a aby voda tekla do komory s biomolitanem ze shora. Pokud jde o zvětšení komor, tak tomu bych se chtěla už vyhnout. Jedině v případě, že pro daný objem akvária by byl objem filtrační hmoty nízký. Filtr bude zamaskován pozadím z břidlice, tak v tomhle ohledu je to snad jedno. Spíš mám obavy, zda ten boční filtr přečerpá vodu z celého objemu akvária. Tedy aby nedošlo k tomu, že se vytvoří cirkulace vody pouze v části akvária po délku rozstřikovací rampy (ta trubka na obrázku).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 16:47 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Semi
Proč tam jsou ty mezikomory? Mi se moc neosvědčily a navíc se hrozně blbě lepí. Na zadní stěně by to bylo lepší, protože tam to pude líp zamaskovat. A když by se komory udělaly 15cm hluboké, tak by nevadila ani ta výstuha. Navíc čím větší plocha jednotlivých komor, tím lépe jím bude procházet voda. Mi se například hrozně zanáší první komora skleněného externího filtru, takže když ji déle než týden nevyčistím, tak mi to obchází první filtrační komoru přepadem.
Zrušil bych svislou 3. a 4. přepážku při počítání zleva. (1. přepážka je s odtokem).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 16:05 Žena Semi [6] Re: vaclav
Vím, že má být z tohoto důvodu filtr o něco nižší než akvárium, jenom nevím o kolik? Můžete mi tedy poradit co si představit pod pojmem "o trochu nižší". Koukám, že vložené obrázky nejsou v dobrém rozlišení, tak to není asi vidět, ale filtr je o 3cm nižší než je hrana akvária. Má být tedy víc 4 nebo 5cm ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 15:49 Usine Re: Semi
Jedinou vadu kterou vidím, je výška filtru. Měl by být o trochu nižší než akvárium, Pokles hladin v jednotlivých komorách by mohl zapříčinit přetečení akvária. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 15:46 Žena Semi [6] – Vnitřní filtr
Fotka k příspěvku druhá verze
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 15:41 Žena Semi [6] – Vnitřní filtr
Fotka k příspěvku Dobrý den,

do nového akvária (130x50x50) bych chtěla vnitřní 4 komorový filtr. Nevím zda jej umístit na zadní nebo boční stěnu akvária. Na zadní by mohl být jenom v případě, že půjde zkrátit výztuha. Přikládám dvě prozatímní verze, jak by měl filtr vypadat. Co by jste vybrali Vy? Vidíte někdo nějaká úskalí, chyby apod.? Díky za rady.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 15:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: DrBolíto
Práce se do režijních nákladů nepočítá!!! tone :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 14:59 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Sid
Klidně 100kč doza, 150kč čerpadlo, 150kč molitan, vidlice, trubičky, hadice a 1000kč práce smich
Renovuji dům a když jsem hledal řemeslníky, tak práce vychází min. 3x dráž než materiál hrůza.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 14:28 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Fotka k příspěvku Schéma viz obr.
Čerpadílko je pouze těsně nasunuto na výstupní trubičku a téměř se dotýká spodku víčka ( pro co nejvíce místa). Přívodní šňůra je těsně u vidlice ustřižená a po zkompletování filtru napájená nová vidlice. Veškerý průnik víčkem je zalepen tavnou pistolí, pozor na materiál průchodek (trubiček) aby nedošlo teplem k deformaci! Já použil noname díly k čerpadlům (výstup), druhá oranžová se používá pro průchody do zdí. Ale obhlížel jsem i staré fixy a podobně, jen doporučuji měkčí materiál a silnější stěnu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 13:53 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: DrBolíto
A mně byste mohl ze dva za nějakou "režijní" cenu vyrobit. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 12:26 Muž Jurdas [37] Re: DrBolíto
Šikovný nápad ono by to chtělo opravdu napsat článek s celým postupem výroby a k tomu to doplnit fotkami .Jistě by to hodně akvaristů nadchlo. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 11:30 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: DrBolíto
Možná spíše než jenom nákres, nechtěl by jste rovnou napsat článek jak vyrobit takovýto filtr? ;-)
Vypadá moc pěkně a přijde mi to jako ideální řešení do menších nádrží, protože vnitřní filtry mívají málo filtrační hmoty a v menším akváriu se špatně maskují. Slušné malé externí filtry jsou zase hrozně drahé. Navíc článek tak snadno nezapadne jako pár příspěvků na fóru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 09:53 Muž BikerJames [19] - CichlidyRe: DrBolíto
to vypadá fakt dobře palec nebyl by nějaký nákres, kde a jak je tam umístěno to čerpalo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 07:22 Muž Miras [111] Re: DrBolíto
velmi pěkné potlesk mohl bys více fotek, popř. nějaké schéma? ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 23:14 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Nene plastová, čerpadlo je Atman AT-301. tuhle dózu proto, že je pevná jen je potřeba trochu přihnout ty dráty co drží víko aby to těsnilo více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 21:20 Muž matlala [798] - RostlinyRe: DrBolíto
Toš to je dobrý nápad, nacpat to dokuchyňské dózy. Je platová nebo skleněná? pokud skleněná, jak jsi vrtal díry, popř na kolik tě to vyšlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   18.03.2011 21:11 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
Fotka k příspěvku Jen pro inspiraci ostatním viz foto. filtr funguje na principu podtlaku (co vytlačí nasaje).
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 18:25 Muž mori79 [6] Re: katterinecka
dik za fotky no ja to vidim tak ze kym to nevyskusam realne ako to funguje tak nebudme o nic mudrejsi
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 07:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: mori79
takhle to vypaná nainstalované rybicky.net/nadrz/10012/33.jpg , bohužel filtr je za akvárkem takže nejde líp vyfotit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2011 07:54 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: mori79
takhle to mám já rybicky.net/nadrz/10012/21.jpg v pravo je začátek, v první půlkomoře je jen na dně pytlík s filtračními kroužky který se čistí docela často, v druhé půlkomoře jsou odřezky molitanu, v druhé komoře hrubý molitan, a ve třetí střední molitan (ale dala bych určitě zase hrubý), v poslední komoře je čerpadlo a hodila jsem tam pitlik s rašelinou.
Molitany v druhé a třetí komoře mám rozdělené na dva bloky, aby se to nemuselo čistit celé naráz.
Zatím všechno docela funguje, občas čistím keramické kroužky, ústřižky molitanu a první molitanový blok (tak jednou za 1-2 měsíce)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 22:48 HaDaS Re: mori79
Ještě bych dodal, že při takto řešeném nasávání, je nutné trubku nasávání před spuštěním čerpadla zavodnit, a toto opakovat při každé výměně vody (samozřejmě lze řešit i nějakou ucpávkou, aby voda při výměně nevytekla). Stějně tak je nutno před prvním spuštěním zavodnit i filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 22:44 HaDaS Re: mori79
Ano, takto jsem to nějak myslel.
Jak jsem ale psal, nejsem si jistý, jestli dojde k správnému přísunu vody do filtru, když bude nasávání umístěné u dna a přívod do filtru nahoře. Já bych volil nasávání přes otvor v první komoře filtru. Upozorňuji Tě, že nejsem žádný odborník, sděluji Ti pouze svůj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 21:11 Muž mori79 [6] Re: HaDaS
Fotka k příspěvku presiel som si to cele len uz mam z toho gulas trocha som to upravil skus teraz tvoj nazor
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 20:52 HaDaS Re: mori79
Zkus se podívat na návrhy, které jsou v tomto fóru cca z minulého měsíce. Jeden je tam i ode mně. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 20:50 HaDaS
Teď mě napadlo, že by nedošlo k vyrovnání hladiny, při nasávání umístěném u dna a přívodu do filtru nahoře. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 20:47 HaDaS Re: mori79
No, já si myslím, že to moc dobře fungovat nebude. Pří tomto řešení bude voda v první komoře vytlačována cestou nejmešího odporu, tzn. okolo hadice (trubky). Nehledě na to, že čerpadlo, při tomto řešení, nebude mít dostatek síly k natažení filtrované vody. O tom jsem na 100% přesvědčen.
navrhuji ti aby přívod do 1. komory byl veden pouze z vrchu, průtok mezi 1. a 2. komorou byl dole, a mezi 2. a 3. komorou nahoře a zároveň výrazněji (ne moc) níže než je hladina v akva. Čerpadlo určitě dát níže, jak psala katterinecka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 18:47 Muž mori79 [6] Re: katterinecka
no to cerpadlo mozem dat nizsie v pohode
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 18:40 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: mori79
když ti vlivem zanesení filtru trochu klesne hladina tak bude čerpadlo hned na suchu
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 17:08 Muž kana [0] - Amerika
ještě jedna technická.. když budu mít nasávání na pravém boku nádrže řešené 5cm dírou ve spodní části filtru a na téže straně na hladině rozstřikovaci rampu nasměrovanou napříč nádrží(délka 110cm čerpadlo 350l/h při plném výkonu naprázdno) nebude na levé straně nádrže hluché místo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2011 16:32 Muž mori79 [6]
Fotka k příspěvku myslite si ze by mi to mohlo fungovat ked to spravim takto
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 20:20 HaDaS Re: kana
V pohodě, neomlouvej se. Přeji Ti hodně zdaru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 19:31 Muž kana [0] - Amerika
mockrát děkuji za odpověď a omlouvám se za svoji již zodpovězenou otázku, celé fórum jsem pročítal a byl jsem víceméně přesvědčen nechat původní návrh jen jsem se tak zeptal. jinak nádrž bude hustě osázená a víceméně jen pro krunýřovce (super red, brown, long fin)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 18:09 HaDaS Re: katterinecka
To bylo jen pošťouchnutí. Přesto, mám malý vnitřní filtr (s hóóódně málo filtrační hmotou), všechny hodnoty mám sice ok, ale pořád se zanáší předfiltrace. I já si vyrábím vnitřní filtr, viz níže. Myslím si, že když někdo do tohoto řešení jde, tak chce, aby nemusel věnovat filtraci a hodnotám v akva tolik pozornosti. Trvám na tom, že je lepší mít filtrační komory objemnější. Myslím si, že na těchto stránkách o tom bylo napsáno již tolik, že vracet se k tomu, jestli malý, velký, ten, nebo onen je zbytečné. I otázka od kana tady byla již několikrát odpovězena. Avšak považuji za slušnost, sdělit svůj názor i na dotaz, který byl již několikrát probírán. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 16:48 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: HaDaS
chtěla jsem tím říct že velikost filtru by měla záviset na rybách a rostlinách. Kana neuvedl jaké ryby a kolik jich tam chce chovat, ani jestli je to nádrž odchovná, rostlinná, nebo jak bude vypadat.

(v minulých příspěvcích mluvil o gold long fin, ti mi rozhodně nepříjdou "velmi náchylní na kvalitu vody")
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 16:24 HaDaS Re: katterinecka
Já bych míň ani nedoporučoval vzhledem k tomu, že kana píše ve svém profilu "sumci" (Je myšleno sumečci, amazonie atd...?) a ti jsou většinou velmi náchylní na kvalitu vody. Myslím si, že už to, že kana tu je, znamená, že nechce přerybňovat.
Pozn.: ZÁVOJNATKU NE!!! Tu jsem měl, je sice nádherná, ale vše zničí, přeryje a pokálí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 08:56 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kana
záleží co bys tam chtěl, jestli plno rostlin a jen pár čistitných rybek tak můžeš mít klidně míň, jestli tam chceš mít např kančíky, závojnatky, obří hejno mečovek, nebo seš jeden z těch co neví kdy přestat kupovat rybičky, tak bych klidně i přidala ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2011 08:13 Muž kana [0] - Amerika
bezva takže to bychom měli, ještě bych se chtěl zeptat jak velký objem filtračních hmot? někde jsem četl zhruba 2% objemu nádrže. plánuju 100l akva(110*30*30) a návrh na dvoukomorový filtr mi vyšel 2,6l čistě filtrační hmoty není to zbytečně moc? říkal jsem si jestli by nebylo od věci ještě to trochu smrsknout protože to bude z velké části zabírat jednu boční stěnu akva a bude to viditelné, čerpadlo mám max 350l/h

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 10:24 HaDaS – Re: kortezhugo
Jo, jo. Já jsem ale od přírody líná povaha. Čím méně úkonů, tím lépe. :-) Jedině, že si člověk nařeže, naohýbá a předvrtá trubky do zásoby, aby potom zanesený kus rovnou a bez průtahů vyměnil a nemusel se s tím zaobírat v budoucnu. Stejně jsem ale pro hladké trubky. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 10:13 Muž kortezhugo [983]
HaDaS napsal: ...je to lapač všeho možného, rychle se zanášejí...

to je pravda...
ale ked bereme cenu za meter - tak to ani cistit "netreba" -rovno vyhodit a dat novu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.03.2011 10:07 HaDaS – Re: kana
Přesně jak píše Václav, ale ne ty klasické "husí krky" (vroubkované FXP...). Použil jsem je v minulosti ... a je to lapač všeho možného, rychle se zanášejí. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 21:30 Usine – Re: kana
Natřít je samozřejmě můžeš, jsou ale poměrně silné a spojky a kolena jsou ještě více vidět.
Jednodušší je použít elektrikářské černé trubky, na jejich ohnutí ti stačí svíčka.
www.ceha-kdc.cz/…
strana 6. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2011 20:06 Muž kana [0] - Amerika
zdravím přátelé, taky se pouštím do výrovy vnitřního filtru pro 150l akva a tedy k věci, sehnal jsem plastové vodařské trubky na rozstřikovací rampu jenže jsou světle šedé, bylo by možné je něčím natřít třeba načerno a zamaskovat trochu tu hrůzu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 16:04 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
Nástavec? :-O
Původně je skimmer tohoto typu určen k napojení na sání vnějšího filtru. Jak už jsem dříve napsal - potřeboval jsem zvýšit intenzitu proudění vody v akva, protože EHEIM 2217 se svými "papírovými" 1000 l/h nestačil, tak jsem "husí krk" nasadil na sání čerpadla ATMAN AT 201...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 10:43 gringo – Re: Sid
Já, i přesto, že mám hladinu hodně v pohybu, bych se bez odsávání hladiny neobešel. Na jedné straně akva se vždy udělá. A to nemusí být po krmení, prostě jsem to pořád měl(ale terazki nie :-) ). A to se tady nekouří, ani jiné podobné aktivity. U Malawi s málo rostlinkama(nebo žádnýna) a hodně rybama to asi jinak ani nejde. Myslím, že právě dostatek rostlin(i plovoucích) tento jev pomáhá odbourávat. Jednoduše napsáno, někomu to vadí a někomu ne hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 10:40 Usine – Re: Sid
To na tom ale musí být ještě nějaký nástavec. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2011 10:19 Muž Sid [6634] - Rostliny – Re: vaclav
...Už mě to taky napadlo spojit příjemné z užitečným, ale takovou hrůzu, bych si do akvária asi nedal...
No, hrůza... Jak se to vezme. :)
V dobře zarostlém akva o té "hrůze" nevíš. (Stejně, jako třeba o topítku nebo sání vnějšího filtru.)
Nejlepší je mít nastaveny podmínky tak, aby žádný skimmer nebylo třeba. Ovšem např. v kadeřnictví, kde se neustále používají hromady sprejů, jejichž obsah sedá na hladinu akva a slouží jako potrava pro breberky, tam je tahle "hrůza" docela dobrým pomocníkem. A to nejen tím, že nasává a "rozbíjí" hladinový film, ale díky minimálnímu odporu umožňuje čerpadlu spolu s filtrem vytvářet silné proudění vody v akva, jehož pozitivní vliv na rostliny začínáš poznávat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 23:00 Muž kortezhugo [983] – Re: gringo
no jedine takto palec
len bude lepsie ak potecie hladina cez filter - takze aj tak bude lepsi ex.filter
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2011 22:55 gringo – Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku Třeba takhle? hmm Ta smyčka(sifon)je kvůli toho, aby to nenasávalo vzduch ;-)
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [62] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113132x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711?od=3051