Výroba vlastního filtru
...alebo co by ste mi poradili ako to spravit? jedina podmienka aby to nezblnkotalo...
Dá se otestovat, jestli ten váš filtr bude z hlediska nitrifikace stačit. Záleží na tom, k jakému účelu bude akvárium sloužit, tedy jak bude zatíženo odpadními látkami. Principem je krmit filtr amoniakem v objemu, jaký předpokládáte při provozu nádrže, nejlépe ještě s jistou rezervou. Připomínám, že nitrifikační bakterie osídlují veškeré vhodné povrchy, nejen ty ve filtračních médiích. Proto mohou existovat také nádrže bez filtrace.
(Detaily případně v SZ.)
Co je konstrukčně pro tebe jednodušší ale já bych šel do toho, co jsem popisoval já už proto aby se ti měl nějaký proud v akváriu.

0 03.06.2021 22:06 melbymbo – domarobeny ext. kanistrovy filter
uff priznam sa, tolko nastudovane nemam. informacia ze nitrifikacne bakterie su tak v prvych 5cm molitanu ma trochu zmiatla.
mal som v plane na fitraciu planovaneho akvaria (1125 litrov) spravit externy kanistrovy filter z 50l potravinarskeho sudu. cerpadlo nejake na sposob obehoveho (cize na hadici, nie v sude) privod do filtra z vrchu, prva vrstva hruby molitan 30ka, druha vrstva 20ka, potom siporax (mam ho asi 20litrov).
bol som v tom ze nitrifikacne bakterie na tom siporaxe maju ,,miliony,, plochy pre osidlenie, ale takto ked prve vrstvy molitanu robia dokopy nech 20cm, v tom siporaxe uz nic zit nebude? ako taky filter potom funguje?
alebo co by ste mi poradili ako to spravit? jedina podmienka aby to nezblnkotalo
domyslene to nemam ale najjednoduchsie by bolo keby skopirujem niekoho co uz vychytal muchy
dakujem
To asi hovoris o tom prvom navrhu, ze? HMF asi bude vhodnejsi ako ten komorovy s cerpadlom v strede..
Takze ktory sposob mi odporucas? Ten s tymi dvoma nasavacimi komorami a cerpadlo v strede alebo ten prvy? na sposob HMF s dvoma doskami molitanu?
Neřekl bych, že se pletu. Voda v akva kde to mám mluví za sebe. Ať se ti to podaří podle tvých představ.

V tom případě s chutí do toho. Důležitý je výsledek a ne jakým způsobem ho dosáhneme.

Já už mám několik typů skleněných filtrů za sebou. Teď to mám tak jak jsem psal dvě desky akvacitu a mezi nimi mám nacpané 3d koule do filtrací k bazénů. Už jsem tam měl leccos naposledy pemzu před tím nastříhaný molitan siporax ale zdá se, že ty koule jsou nejlepší zachytí to víc bordelu než ostatní materiály. Pokud to bude uvnitř akvária a v tak velké ploše já píšeš nemusíš se bát, že průtok bude nějak rychlý a čerpadlo tam může být opravdu silné.

Dovolím si nesouhlasit. To co Martin hodlá postavit, je klasický "pravý" HMF, se všemi výhodami této koncepce. Externí "experimentální" filtr tohoto typu o objemu cca 60litrů jsem stavěl před lety, je vybaven na vstupu předkomorou (sedimentačním předfiltrem), samotný filtr je složen ze 4 desek z filtrenu v "labyrintu",který zajišťuje konstantní průtok vody ke všem deskám a filtraci "plochou" desek. Plocha desek, která je ve styku se vstupní vodu je cca 3600cm2.
Údržba ? Žádná. Problém s průtokem, zanášením desek? Žádný. Fungovalo to tak dobře, že mne to asi ani nebavilo...

Netrvrdím že mám pravdu - len som Ti napísal ako to funguje pri viac komorových filtroch. Najlepšie sú vlastné skúsenosti.
P.S. V podstate máš v pláne urobiť "hamburský filter" - články a diskusia je tu na rybičkách.
Nemas pravdu..ak voda preteka z jednej komory do druhej ,do tretej atd je potrebne slabie cerpadlo ako ked bude nasavane z dvoch stran. Tym si zvysim filtracnu plochu a ta je viac dolezita ako objem.Mozem mat vykonejsie cerpadlo aby som prefiltroval cely objem akvaria aspon 2x za hodinu, a nemal vyssi prietok ako 10-15centimetrov za min. aby mi nestrhavalo nitrifikacne bakterie
Mylis sa.Je dolezita vstupna plocha filtra nie objem.Nitrifikacne bakterie su len tak do 5cm biomolitanu.
Jarovo už to napsal. Voda má protékat z jediné komory do druhé. Máš tady i několik článků na tohle téma. Za další ono ani tak nezáleží na uspořádání jako na objemu filtračních médií.
Proč "to nebude ono" bych si nechal s dovolením vysvětlit
Jak píše Jarovo. Fungovat ti to bude,ale nebude to úplně ono. Navíc když jsou komory za sebou můžeš vyndat a postupně vyčistit media za provozu.

Mám to podobné a funguje to skvěle.
Pri viac komorových filtroch prechádza voda postupne cez ďalšie komory, kde sa postupne filtruje. To čo navrhuješ Ty je len rozdelená prvá komora. Pretekajúca voda je filtrovaná jedenkrát. Ale vyskúšať môžeš

.
cau, ja som to myslel tak, ze cerpadlo bude v strede

Troj komorový filter používam už dlhšiu dobu. Minimálna náročnosť na údržbu. Prívod vody mám 40mm trubkou na odpady, akvacit 15x 35cm hrúbka 5cm - uchytený v kryte elektrikárskeho žlabu. Volný priestor za akvacitom je ako gravitačný odkalovač. Dôležitý je objem tretej komory s čerpadlom - musí byť dostatočný aby čerpadlo neznižovalo hladinu.
0 03.06.2021 15:48 Martin – filtracia

a skusal niekto system ze su 3 komory, a biomolitan je len v 1. a 3.komore a v strede je cerpadlo? Voda prudi z dola smerom hore a prepadava sa do strednej kde je cerpadlo.Len rozmyslam ako umiestnit filtracnu penu aby to nasavalo z dolo smerom na hor Nasavanie si predstavujem strbinu asi 5cm od dna po celej sirke komory a vysoku 2.5cm.
Dvě matrace 5 cm široké a mezi ně si dej co chceš. Nech si uříznout o 1,5-2 cm širší a o 5 cm vyšší. Nad čerpadlo už nic nedávej. Dobrý je mít udělaná vodítka na molitan, aby ti v nich dobře držel.

ano, tak som to myslel, velka plocha 50x56cm bez ohladu na objem takze tych 5cm a za filtracnu penu na dno vytlacne cerpadlo a asi 500f seachem purigen mozno zeolit, a na to mozno dalsiu filtracnu penu. Fungovalo by to?
Při tom profilu standardních 5cm šířky pěny. Fitr uspořádat tak, aby filtrovala co největší povrchová plocha, ne "objem" pěny. A jen ještě poznámka - při podobné koncepci nádrže bych osobně silně zvažoval použití fluidní filtrace s vhodným mediem (např. EA Kaldnes K1 micro)
0 01.06.2021 20:49 Martin – filtracia


Ahojte.Poradili by ste mi s filtraciou aby bola funkcna? Planujem ju na zadnej stene u rohu.Velkost 50x56x(20)? sirku som sa este nerozhodol.Zalezi aku siroku penu dat? Nasavanie pojde od zadnej steny cez velku plochu 50x56.Za cerpaciu hlavu by som dal do sackou rozny filtracny material a navrch este dalsi biomolitan. Co by ste mi k tomu poradili?
akvarium 180x60x60 -tanganika
Starší reakce
PMMA je akrylat. Zminoval jsem ho v dotazu, byt teda divnym slovosledem. Ano, vim, ze se z nej delaji akvaria. Polystyrol je neco jineho, ale taky se z nej dela plexisklo. Ja prave nikde nenasel uspokojivou odpoved, jestli toto levne plexisklo neco uvolnuje. Akrylat je relativne drahy, polystyrol nikoliv.
Vzhledem k tomu, že za velikou louží se právě z plexiskla vteřinovým kyanoakrylátovým lepidlem lepí celá akvária a to i opravdu velká, tak by neměl být problém. Jen se ujisti, že to je opravdu plexisklo čili polymethylmethakrylát (PMMA) a nikoli polykarbonát, z toho se svinstva uvolňovat můžou.
Prosim o nazor. Napadnul me napad udelat si mobilni hambursky filtr do uz zavedeneho akva, kde moc nefunguje klasicka hlava s molitanem. Zavedeneho, proto mobilni, proto neuvazuju vypusteni a lepeni list na steny akva. Jsem na vazkach ohledne materialu. Lze dlouhodobe machat obycejne levne polystyrolove plexisklo v akvarku bez rizika uvolnovani zmekcovadel? Nebo mate nekdo napad na jiny, nezavadny ohybatelny plast v rozumne cenove relaci? O akrylatu existenci vim, ale taky vim, co stoji

.
Starší reakce
Tak já ti napíši jak bych to udělal já. Vstup spodem i horem obojí z regulací průtoku. Určitě bez mřížky (ta se hned ucpe). 5cm molitan pak třeba v pytlíku pemza, další 5cm molitan poslední komora prázdná, velká o trochu více než čerpadlo a to na dno (ne čerpací hlavu jako máš ty) můžeš tam dát třeba topení nebo jestli se rozhodneš někdy zahradničit tak i reaktor nebo patronu na CO2. Určitě bych na vývod nepoužil pravoúhlé kolínka ale oblouky.

Máš to vymyšlený dobře, ale moc to hrotíš.

Hlavní, aby to šlo přes nejhrubší média po nejjemnější a dalo se to dobře udržovat. Horní sání bych udělal přesně tak jak to dělá Aquatlantis na svých bioboxech a sice 2 nebo 3 svislé drážky cca 3x25mm funguje je to jako skimmer parádně. (Vím to protože jsem ho měl).
Zbytečně bych to nepřekombinovával, čím jednodušší tím lepší.

Ale jinak super a držím palce.
Jestli to ve variantě 04 jsou vodící lišty a ne přepážky, hlasoval bych pro tu. Ale nereguloval bych vstup z hladiny, reguloval bych naopak ten vstup spodem, klidně kusem plexi v nějaké vodící liště atd. Za těmi vstupy bych nechal pár cm mezeru, aby mohla voda volně proudit, pak 3x5cm molitan a hotovo.




Ahoj,
Opět děkuji za postřehy a shrnutí. Nedalo mi to a stejně jsem nad tím nepřestal přemýšlet a udělal jsem dvě poslední varianty na základě vašich rad, postřehů z praxe a také mého pocitu, protože některé věci si člověk asi musí zkazit sám, aby pochopil, že to takhle nejde. Nedokážu například pustit přes duši vstup do filtru pouze vrchem, jak říká Shimi. Asi nějaký osobní blok
Jednu z těchto dvou chci zrealizovat (jaro 2021)
První varianta:
Verze.03. V podstatě stejná jak minulá, ale zvětšil jsem vstup, přidal “vstupní” mřížku a nahoře je otevíratelný, regulovatelný přepad. Počítám, že kostka biomolitanu bude větší, aby voda z přepadu běžela alespoň kousek přes ní. Mezi horní a dolní kostku se bude moci příležitostně vložit vata.
Druhá varianta:
Verze.04. K této variantě nemám v podstatě, co dodat. Vše je vidět na obrázku (nejsou tam nakreslená česla a vstupní mřížka v dolním vstupu). Jen teda pocitově mi to nebude proudit všude rovnoměrně, ale to snad nebude na škodu. Chybí mi tu místo na případně nějakou vatu, snad jedině jí dočasně nacpat do první komory, nebo nějak mezi dva 5cm tlusté molitany. Když si odmyslím, můj pocitový problém s nedostatečným prouděním na hladině filtru, tak se mi tato varianta celkem zalíbila.
Starší reakce
Když už se tu zmínila moje prezentace (

), tak za mě komorový vlepený (pohledové sklo černé) super, ale dnes bych šel cestou vaclava a Jarryho, tzn. systém Hambuského filtru - ne komory a proudění nahoru dolů, ale přepážky z molitanu. Ty komory při velikosti cca 10 x 10 cm nejsou moc praktické na obsluhu. Sice tam moc často nelezu, ale už se mi například roztrhla síťka se SubstratPro, do poslední komory s čerpadlem mi několikrát přeskočila ryba a dostávat to ven je naprd, málo místa a celkem hloubka. I vyndavání molitanu 10x10x20 cm není moc pohodlné (dá se ale vyřešit rozřezáním na menší části), stejně tak manipulace s čerpadlem. Kdyby byly komory větší, tak 15 x 15 cm, bylo by to asi o něčem jiném, ale to už by zase ubralo moc místa v nádrži.
Přepad s hřebenem na vstupu určitě ano. Nemám a ocenil bych ho.
Držím palce

Určitě tam nedávej filtr je moc vysoký a časem ti klesne trochu hladina a mohl by být na suchu (chladí se vodou) takže za mě čerpadlo na dno. U těchto filtrů je výhoda že výkon je přibližně stejný a neklesá na 1/2 až 1/3 jako u kyblíků. Pokud jde o použité čerpadlo je to vcelku jedno měl jsem jich spousty (mám jich plné šuple) a ty slabší (600 l/h) nebyly po čase slyšet. Ještě ke konstrukci filtru určitě popřemýšlej u vstupní části o horním stavitelném přepadu sice se ta spodní díra neucpe ale stát se to může a i jako skimmer to může fungovat. Takové vychytávky jsou pak k nezaplacení. Další věc je vývod vody vrtanou dírou ve filtru můžou se tím přenášet vibrace čerpadla na konstrukci a hlavně se to čerpadlo bude blbě vyndávat. Šel bych do oblouku přes hodní hranu filtru. Se skleničkami, sice ne v akva ale vedle něj mám skoro 30 letou zkušenost a udělal jsem si jich už 5 poslední dva hamburské a můžu s klidným svědomím říct že nic lepšího neexistuje a o ceně ani nemluvím.

Drž se svého původního plánu. Vnitřní komorový filtr je jedna z nejlepších variant, ne-li nejlepší, už jen z bezpečnostního hlediska. Další výhoda, oproti klasickým komerčním vnitřním filtrům s čerpací hlavou, je ta, že při čištění se nedostává bordel z filtru do akvária. Jediné co bych udělal jinak by bylo, že bych vstup do filtru řešil přepadem a ne jak to máš ty u dna. Tím pádem by tam přibyla navíc jedna komora, byly by tam 3, tzn. 2 přepážky. Voda by šla v první komoře z vrchu dolů, v druhé komoře nahoru a ve třetí zase dolů. První komoru bych celou naplnil molitanem PPI20 s tím, že bych úplně nahoru, hned pod přepad dal filtrační vatu, která by se dala tím pádem lehce vyměnit. Druhou a třetí komoru bych zaplnil třeba Pemzou, to už je na tobě. Další možností je pořízení komerčních komorových filtrů, třeba od Juwelu, a samo domo nalepení, není na tom nic složitého.
Ta největší varianta fan 3 by asi úplně špatná nebyla. Nádobu můžeš využít na nějaké úplně poslední médium třeba něco jako drahý purigen (Rataj má tuším levnější variantu) nebo tak něco. Když bude potřeba přidat například uhlí po léčení nebo něco podobného, tak by na to sloužila separátně nádoba filtru, která je docela veliká a celé to bude ještě schované v tom vlepeném.

Pánové (a dámy, jsou-li nejaké skryté pod přezdívkou),
díky moc za diskuzi.

Takový počet názorů a komentů jsem nečekal, bohužel vyšší počet názorů znamená, že nakonec nevím, co uskutečnit. Je jasné, že na to neexistuje žádný jednotný úzus. Zkusím udělat nějaký průnik všech informací a udělat to co nejvhodnější a nejpraktičtější a na první dobrou (myšleno alespoň na 3-5 let). A když výsledek nebude vhodně fungovat, vyberu vnitřek a udělám z toho něco na styl hamburského, na to stačí málo (vstup / molitan / médium / molitan / čerpadlo).
_Rob_ napsal: Hele vypadá to fakt dobře. Z čeho to budeš vyrábět? …
Slepím to buď z černého skla, pokud seženu nějakou levnou tabulku. Nebo z černé plastové desky z OBI (
www.obi.cz/… )
liborass napsal: Za mě je to moc komplikované řešení pro tak "malé" akva. …….. koukni třeba tady rybicky.net/nadrze/25088 , je to podobná velikost akva 
Asi se s tím moc zabývám, jestli by stačila kostka s motorem (jak to padlo vícekrát). Ale právě konkrétně tato prezentace, kterou mám v oblíbených, mi vnukla nápad vlepeného filtru. Možná jsem se jím měl více inspirovat.
Ještě jedna věc, když už jsem získal vaší pozornost. Máte nějaké zkušenosti či doporučení na
konkrétní čerpadlo k mému účelu vhodné? Tzn. – regulovatelnost + tichost.
Já osobně mám velice dobrou zkušenost s AquaEL FAN 1 – je tichý a regulovatelný (
www.aquael.pl/… ). Dala by se použít ta největší varianta, ale je to v podstatě kompletní filtr, to nepotřebuji, ikdyž by se to dalo použít po přidělání trubky na vstup, který mají řešený zvlášním tvarem.
Za mě je to moc komplikované řešení pro tak "malé" akva. Bohatě by stačila kostka molitanu s čerpací hlavou, nebo rohový hmf filtr. Ale kdyby jsi chtěl mermomoci vlepený vnitřní filtr, tak se koukni třeba tady
rybicky.net/nadrze/25088 , je to podobná velikost akva

Já myslel v té hlavní komoře vpravo dole, pokud by byla zcela vyplněna biomolitanem (kromě prostoru pro čerpadlo), že by v tom rohu mohla voda stát.
Tak takhle bych to nedělal místo té přepážky bych dal zarážku a 5cm silný molitan a nahoře možná udělal i česla. Čerpadlo určitě na dno a nic k němu nedávat a oddělit zase molitanem. Takhle by jsi měl ve filtru ryby i šneky a ohrožuje to pak chod čerpadla.

Jarry napsaltak bych se bál, že tam budou hluchá místa, kudy nebude voda protékat (spodní roh).
Tohle právě může být záměr. Jednou za čas tam pak jednoduše odsaješ odkalovačkou většinu z toho, co bys jinak musel dostávat z toho molitanu.
Mno, ok.
Zkusím z nás ve Vodárně navrhnout aby se při nátoku místo česlí začala používat vata

Názory se různí, ale já mám raději sání do biologického filtru z hladiny přes hřeben - udržuje to hladinu čistou a podle mě do takového filtru bordel ze dna nepatří, ten odstraňuju pravidelným odkalováním.
Co se té předfilrační komory týká, osobně bych jí tam nedělal, pokud dáš molitan hned za tu přepážku, tak bych se bál, že tam budou hluchá místa, kudy nebude voda protékat (spodní roh). Obecně bych to zbytečně nekomplikoval, dal bych sání, za ním pár cm mezera, aby před vstupem do molitanů byla voda volně v celém sloupci, na konec čerpadlo, jak to máš.
Pořád je to 160l akvárium, kde bych se nebál použít někde v rohu větší kostku molitanu s čerpací hlavou a hotovo

Hele vypadá to fakt dobře. Z čeho to budeš vyrábět? Do té první části by dal využít "koš" na filtrační kazety třeba od juwelu - celý by to šlo vytáhnout a ještě se dovnitř vejde topítko. Podle mě to fungovat bude - stejný princip jako Aquatlantis Biobox v podstatě.

Za mě by měla být vata to první, čeho se voda při vstupu do filtru "dotkne". A mělo by ji jít velice snadno měnit, právě z důvodu rychlého zanesení.
Pokud dobře chápu postup vody od sání po výtok, tak se, alespoň podle mého, dávají od vstupu nejhrubší až po nejjemnější filtrační média.
V mém případě: keramické kroužky, molitan, pemza,vata.
Jestli se dobře dívám, tak máš vatu víceméně na vstupu..


Ahoj,
tak jsem udělal revidovanou verzi. Vypustil jsme nějaké přepážky až na jednu, díky které vznikne říkejme tomu předfiltrační komora, kterou budu moci případně kdykoliv vyčistit a přidat/odebrat i něco na lepší (dočasný) záchyt malých částic.
Takto by to snad mohlo fungovat, což?
To už tak u velkých komorových filtrů bývá, zvlášť pokud před nimi je ještě prázdná komora, fungující jako sedimentační nádrž...

Já si myslím, že mít místa s různými průtoky může být výhoda, každý druh bakterií si může vybrat. Mám velký filtr bez přepážek - 200l nádrž, v tom je ve vodídích lištách (tedy bez přepážek) 100l 20PPI biomolitanu a v jednom místě je mezi dvěma deskami molitanu asi 10kg pemzy. Za necelé 3 roky, co je filtr v provozu, jsem do něj nesáhl

To co máš nakreslené jsem používal více jak 10 let, pak tu proběhly ohromné diskuse o optimálním průtoku vody filtrem, do jaké hloubky v molitanu se vyskytují bakterie a tak jsem přešel na dá se říci dvojitý hamburský filtr + něco mezi nimi. U mě je to teď nakrájený molitan a pemza. Nemusí se to tak často čistit a nebrzdí to vodu jako ten tvůj systém. Na 30 molitan zapomeň to je moc jemné a ucpe se ti to za chvilku hlavně ze začátku. Udělej si to tak aby jsi tam mohl na chvíli i strčit vatu když to bude potřeba.


Díky za reakce.
@nekdo
Díky za info, mrknu na ně. Je to taková věc, že to jde případně udělat i ze starého barelu na sjíždění Berounky
@_ucx_
Samozřejmě máš recht, špatně jsem to nakreslil. Přikládám opravený obrázek, at to tu je černý na bílým.
@NHKG, vaclav
Chápu, jak to myslíte. Ale co ta hluchá místa? Například v rozích nebo nahoře v případě proudění vody "při dně"? Bude tam dostatečný proud okysličedné vody?
Přidat reakci
1 ...... 71 72
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113253x