Výroba vlastního filtru
volil bych jen jednu hrobost molitanu a to pp 20, pp 30 je moc jemná a hodně spomalí průtok filtrem až se zanese....
a do druhé komory nahory na molitan bych dal vatu, tu po týdny či dvou propereš nebo vyměníš (nestojí zas tak moc) a oddáliš čištění molitanů

0 23.11.2015 13:17 ctrlaltdellete – Re: všetkým zúčastneným, ...

díky za super inšpiratívne odkazy, fottá, ...
len mi možno nejako unikly vlastne asi podstatné, resp. pojem ako je to s povinnou litrážou médií, samotného filtra, ... a tak.
chystám sa urobiť vlastne vnútorný filter pre korytnačky, tse, 100x60x60, ...výška hladiny 350, ...ktorý bude vlastne zavesený v "hluchom" priestore, nie pod súšou, ...
vychádza mi to tam, cca 450 x 125 x 250, volného priestoru. /bočnýpohľadnaaqua/
nasávanie bude riešené kompletne priamo z aqua do filtra, komplet zo všetkým, zvyšky, kadidlo, ...
dík za radu, info, čas, ...
0 23.11.2015 13:02 Těhňajs 
Dobrý den,
tak jsem si vzal k srdci všechny rady, které jsem dostal. Z rad jsem načrtnul filtr, jak by mohl vypadat. Skrz docela velký průtok (kolem 1000 l/h) jsem se nakonec rozhodl pro filtr kaskádovitý (jednotlivé komory mají rozdílné hladiny.). Přítok do páté komory mám u dna z důvodu strachu o zavzdušnění motoru vlivem dopadání vody z přepadu a nadměrného vyhánění co2 z vody.
Pro jaké to vlastně bude akvárium?
Akvárium bude mít objem přibližně 450 - 500 litrů. V tomto akváriu bude komínový přepad do filtru.
Osazení akvária?
Jelikož už nějaké zkušenosti s pěstováním rostlin mám, tak převážná část akvária budou rostliny.
Druh akvária?
Miluji Amazonii, tak v tomto mám úplně jasno. Žádné přerybňování, ze začátku nějaké hejnovky + nějaký větší skalár.
Chtěl bych se Vás nyní znovu zeptat na to, zda jsem filtr navrhnul dobře, popřípadě mi prosím poraďte co by jste změnili a proč.
Děkuji za rady a informace.
Petr
No právě že poznat to nejde, koncentraci kyslíku neumím změřit. Kdybych měl čeřící přepážku, dám vzduchování do ní...
Já si kdysi myslel, že koncentraci kyslíku ve vodě není třeba vůbec řešit, ale když se mi udusily 2 velké ryby při výpadku vnitřního filtru, došlo mi, že je dost důležitá. Já si to všechno dost zkomplikoval, ale chybami se člověk učí. Teď mám například zarostlou hladinu v akváriu, tak nemůžu čeřit hladinu. Proto jsem koupil vzduchovací motorek A když už jsem ho kupoval, koupil jsem větší a část vývodů dal do toho filtru. To vzduchování jsem tam dal jen pro jistotu, protože když dojde kyslík, bakterie nemůžou fungovat. A mám dost choulostivé ryby a plánuju ještě choulostivější. Rád bych pro ně co nejlepší podmínky.
A když jsem si počítal kolik NO3 odstraní rostliny a kolik výměna vody, tak mi vyšlo, že rostliny jsou zanedbatelné a přitom je s nimi tolik práce (hnojení, musím víc svítit, odstraňovat přebytečné, řešit kyslík ve vodě, ...).
Děkuji Ti. Proč si myslíš, že by byla potřeba čeřící přepážka před [5) 3. filtrační komora, molitan nastříhaný na kostky o hraně 1cm + vzduchování (lepší by byla před komorou čeřící přepážka)]? Nestačí když voda ze 4 do 5 jde přes hladinu? Jak si poznal, že je tam potřeba vzduchovat?
Děkuji Ti, že se věnuješ mým dotazům.

1) komora - přítok + topení
2) začátek 2. komory - filtrační vata, je potřeba co 14 dní až měsíc proprat nebo vyměnit
3) 1. filtrační komora - molitan
4) 2. filtrační komora - molitan
5) 3. filtrační komora, molitan nastříhaný na kostky o hraně 1cm + vzduchování (lepší by byla před komorou čeřící přepážka)
6) 4. filtrační komora - molitan, ale chci tam časem dát něco lepšího
7) Čerpadlo - odtok. Nedávat sem topení, asi 3 mi praskly, když jsem při údržbě odpojil přítok a čerpadlo odčerpalo všechnu vodu...
Každá filtrační komora je 250*400*100mm = 10 litrů. Trošku předimenzované, ale teď na ten filtr napojím 4501l akva místo stávajícího 325l. Molitan v 1. filtrační komoře jsem musel 1x vytáhnout a proprat, jak byl moc nízký průtok, ty ostatní jsou tam už asi několik let bez zásahu.

Neměl bys prosím Tě nějakou fotografii tvého filtru v akci? Tak elektriku moc neřeším - to je autora problém, jestli ho to přizabije nebo ne

. Autorovi jsem psal, až odepíše dám vědět. Ten začátek bych také neřešil, mě zajímá jen červeně označené.
Můj starý - neosvědčil se:
rybicky.net/nadrz/6396/28.jpg
Můj aktuální:
rybicky.net/nadrz/6396/52.jpg
U aktuálního mi chybí 1 čeřící přepážka pro vzduchování, tak mám vzduchování ve 4. komoře a molitan tam mám nastříhaný na kostičky cca 1cm hrana. Topení je s čerpadlem v levé komoře. Ta mohla mít o pár cm víc, aby tam vlezla i výkonnější čerpadla. Mám čerpadlo 450l/h a jako jediný filtr by toto na moje 325l akvárium nestačilo, mám ještě vnitřní filtr 1000l/h na mechanickou filtraci a "honění" vody. Na vrchu 2. komory je filtrační vata, v pravé komoře je jen přítok.
Na fotu ta elektrika hned nad filtrem a tak šíleně komplikovaná konstrukce... Navíc podle barvy molitanu je to úplně nové, nevíš, je s tím ten člověk spokojený i po pár letech provozu? U mě by se ucpával ten průtok mezi první z leva a druhou komorou.

Takto bych to udělal Viz foto. Ty tedy mas dobre zkusenosti s tím, ze mas všechny komory ve stejne výšce? Když budu mít dostatečnou rezervu nad jednotlivými komorami, aby když tak mohla voda do určité vyska vstoupat vlivem pricpanecho media, tak si myslím, ze by to mohlo fungovat i bez těch kaskad.
Já mám všechny komory stejně vysoké, dříve jsem je měl jak na obrázku. Mi se to postupné snižování nesvědčilo Hladina z důvodu odporu filtračních náplní, bude v každé komoře blíže čerpadlu trochu nižší. Ale ne rovnoměrně. A u mě se stalo, že obrovský pokles byl za první filotrační náplní (která se ucpávala jemnými mechanickými nečistotami) a pak už byl pokles prakticky nulový. A u toho postupného snižování, mi ten rozdíl hladin nestačil a buď část vody tekla přepadem vrchem, nebo jsem musel čistit první molitan co 14 dní...
Jinak bych zrušil poslední čeřící přepážku, k čerpadlu by měla voda přitékat vrchem, aby jak se ucpe přítok do filtru, nemohlo čerpalo odčerpat moc vody, která by pak přetekla z akvária. A čerpadlo na dno, do poslední komory bych už žádné filtrační náplně nedával. Pokud je potřeba více náplní, lepší než plnit jimi první a poslední komoru, je udělat filtr širší, sníží se tím i odpor těch náplní a rychlost proudění. A nechápu, k čemu je šířka poslední komory 18cm ...
0 21.11.2015 08:12 Těhňajs – přepady různá výška

Dobrý den,
potřeboval bych vysvětlit přiložený obrázek. Prošel jsem celé toto vlákno - někdo to používá tak, druhý jinak.
Otázka: Proč musí být jednotlivé komory nižší, nižší a nižší?(viz šipky s červenou tečkou na obrázku) Jaký to má vlastně důvod?
To nejde aby všechny komory byly v tomto náčrtu ve stejné výšce, to by nefungovalo?
no já bych byl taky pro variantu s vatou na začátku, přijde mi lepší jednou za cca dva týdny vyměnit kousek vaty za pár korun, než rozebírat filtr a čistit molitany...
Vata je levná a jde i párkrát proprat. Je právě dobrá na začátku, aby odfiltrovala jemný binec, který by jinak ucpával molitan. Dost se tím prodloží interval čištění molitanů.
vatu bych dal až nakonec, myslím si, že si dost prodloužíš interval výměny vaty když bude filtrovat už přefiltrované...
Ahoj,
ty válečky jsem myslel na zachytávání hrubýho bordelu hned v první komoře, aby se nedostával dál a neucpával filtr.... ale být tam nemusí

topítko nepoužívám, žena je zmrzlina, takže máme doma teplo až až, spíš občas přemýšlím, jak to chladit

Až na ty válečky, které netuším k čemu jsou dobré, OK.
Topítko bude umístěno kde? Pokud v poslední komoře u čerpadla, tak doporučuju nějaké, co nepraskne na suchu. Protože já minimálně o 3 takto přišel při provádění údržby.
1 18.11.2015 15:49 nowy101 
dík za komentáře

takže takhle po úpravách?
Ja mám zase vyskúšané, že 50 l z práčky pretieklo jadrom cez 4 poschodia

Jenom nedoporučuju do první komory dávat nic na filtraci. Já tam mám jen přívod a topení. Na vrch druhé komory dej filtrační vatu. 2. a třetí komora by měly mít vnitřní rozměr 95mm a poslední komoru udělej radši širší, ať v budoucnosti můžeš dát jiné čerpadlo. Hladina nad molitanem ve třetí komoře (a tou poslední skleněnou příčkou) by měla být minimálně 5cm, ať až se zanesou, nemáš problémy.
Přívody mám 2 nezávislé, ale kdyby se ucpaly oba, přeteče mi akvárium. Naštěstí bydlím ve starém baráku. Mám ověřeno, že až 50 litrů pojme strop bez následků na malbu o patro níže.
Jen si spočítej nebo vyzkoušej kolik vody se ti dostane do akvária když se ti přívod ucpe aby ti nepřeteklo.

No já nic podobnýho ještě nedělal, tak se radši ptám

Jasně, proč by to nefungovalo. Sám to takto mám.
1 17.11.2015 21:02 nowy101 – lepený filtr

Ahoj, chtěl bych si slepit externí filtr, myslíte, že by takhle fungoval?
Horní hrana filtru bude nastejno s aq, jako čerpadlo bych použil atman 201.
Starší reakce
Anaerobni filtrace je bez pristupu vzduchu, tedy:
- filtr by musel byt uzavreny
- musel by tect tak pomalu, ze bakterie spotrebuji veskery kyslik ve vode
Tech 5-10cm za minutu je standardni aerobni filtr pro premenu NO2 na NO3 - to potrebujes. Vetsina komercne dostupnych filtru tece mnohem rychleji, takze vyrobci vymysleji ruzne materialy, kde se usadi bakterie a voda kolem nich potece "pomalu", tech 5-10cm/min.
Anaerobni filtr odbourava NO3 a muze byt dalsim filtrem pokud mas spatnou vodu. viz. napr. Sulphur Denitrator
rybicky.net/clanky/1517-sirny-denitrifikacni-filtr-%E2%80%93-sulphur-denitrator-%E2%80%93-jak-jej-v-cechach-vyrobit A na tech 5- 10 cmmin je tedy filtrace oznacovana jako Anaerobní pomalu tekoucí? Nebo si to pletu?
Aha, no jasně... Já už jsem se viděl se stopkama a s nějak obarvenou vodou... Jsem myslel, že se to fakt nějak měří, nýbrž počítá...

vykon cerpadla do potrebne vysky a delit plochou prurezu media.
Změříš průtok čerpadla a spočítáš podle plochy filtračního média, kterým voda protéká.
Pro zajímavost, jak se změří průtok v cm/min? Teď to nemyslím zle, fakt by mě to zajímalo... Respektive, jak to změřím v akváriu??
Idealni prutok je pry 5-10 cm za minutu. Skutecny, nikoli papirovy. Ja ve filtru mam prutok asi 3cm za minutu a take to funguje. Takze vychozim bodem by melo byt cerpadlo a skutecne dosahovany prutok (filtr bude asi dole, takze cerpadlo bude tlacit do kopce, ze?).
Muj nazor je, ze je uzitecnejsi mit mene komor za sebou vymenou za vetsi plochu, kterou voda soucasne proteka (tim dochazi ke snizeni rychlosti prutoku). To ale vede k uplne jinemu pojeti filtru -> hruby predfiltr a pak nekolik komor paralelne protekanych
Na tema filtrace je tady milion clanku a prispevku, cist je sice narocne a unavne, ale zase se clovek neco dozvi a muze si udelat vlastni kvalifikovany nazor.
Čerpadlo asi něco takového: Eheim 1262, ale ještě nevím. Ten obrázek co jsem dával tak to není podhled z vrchu ale ze předu. Je to tak, jak říkáš. cik cak nahoru dolu. Je to úplně z toho samého pohledu jak ukazuje na fotce Vaaclav.
Mám podobnou konstrukci. 40 litrů molitanu ve filtru na 325l akvárko. Větší plocha ničemu nevadí. Pokud někde nebude kyslík/potrava pro bakterie, tak tam prostě nebudou.
Jaký výkon čerpadla plánuješ? A jak bude protékat voda? Měla by jezdit cik-cak nahoru a dolů. Z nákresu to vypadá na cik-cak doleva a doprava...
Tak já to řeším tak, kdyby te potravy jak říkáte pro bakterie bylo málo, tak bych třeba vyndal blok medii. Kdyby bylo málo kyslíku, existuje vzduchovadlo. Ale kdybych udělal malý filtr, pak zjistil, ze je nedostačující, tak bych s tím mel více práce, než vyndat kus media, nebo zapnout vzduchovalo. Ale proste to beru tak, ze když bude málo potravy pro bakterie, tak se udělá kolonie bakterií jen pro toto množství, když budeakvarko více zarybneno, tak aspoň vím, ze mam rezervu. V cdm vidíte problém u takto sestaveneho filtru? Jako že je moc široký?
Nevím co to bude za typ akvária a jaké čerpalo použiješ, ale nic se nemá přehánět. Jde o to jestli budeš mít potravu a kyslík pro tolik bakterií.
Dobry večer, rika se, ze čím větší filtr, tim lepší. Tak když mám prostor, tak proč toho nevyužít. Myslíte si, ze to nebude fungovat?

Přesně tohle používám už skoro 10 let jen podstatně užší. 50x16x50. Nevím proč ho potřebuješ mít takhle velký, protože by tam muselo být opravdu silné čerpadlo aby čeřicí přepážky fungovaly.

Kreslim v Archicadu. Privod bude 40 mm novodur. Ale podle toho to nemůžu moc brat, protože nikdy nebude tento novodur zaplneny v celém průřezu. Musím se zamyslet nad tím kolikrát chci akvarium prefiltrovat za hodinu, pak možná se dostanu k nějakým hodnotám. Dekuji za typ.
Pokud víš, jaký je vnitřní průřez přívodní hadice (plocha kterou přivádíš vodu), tak bych napočítal mezeru o něco málo větší (aby průtočný průřez mezera x délka mezi deskami byl o trochu větší než na přívodu hadicí). Prostě aby ti nedocházelo vlivem škrcení mezi deskami k snižování průtoku, větší podle mě nemá význam protože nejkritičtější průřez bude na vstupu. Tento typ filtru jsem nikdy neměl (i klasický hrncový používám jen 2 měsíce

), ale kdysi dávno jsme počítali deskové výměníky. Třeba poradí někdo lépe...
V čem rýsuješ?
Ja se ale neptal na to, jestli byste to dával nebo nedával. Ja se ptám na jasne stanovenou otázku, jaká by mela byt mezera viz níže polozena zprava.
Já bych tam žádné mezery nedával. Měl jsem roky filtr 50*50*18 za akváriem, žádné příčky navíc, jen takové aby vody protékala cik cak. Akvárium bez kytek a na provzdušnění akvária a filtra mi stačila rampa 30 cm dlouhá v akváriu.
0 13.11.2015 10:51 Těhňajs – mezery - skleneny filtr

Dobrý den,
navrhuji si svůj vlastní skleněný filtr pro akvárium cca 500 litrů. Filtr bude mít rozměry : d - 56 cm, š - 47 cm, v - 50 cm. Celkový objem filtračních médií bude cca 55 l. Nyní ale stojím před zásadní otázku - Kolik centimetrů by měla být mezera v červeně vyznačených místech na obrázku?
Podle mé úvahy by mohlo stačit 1,5 cm. Co vy na to?
Děkuji za názory.
Starší reakce
A proč to nekoupíš rovnou na akvarista.cz ? Mají výdej v Praze:
www.akvarista.cz/…
AKVARISTA.cz
Lukavecká 1732, Areál Pragorent
19300 Praha 9
Otevřeno pro odběry: čtvrtek 14:30 - 17:30 hodin
0 20.10.2015 21:45 sachlj – kde sehnat
Pražáci! Nevíte náhodou zda některá akvaristika nemá běžně na krámu tohle zboží:
www.akvarista.cz/… Budu v příštím týdnu stavět stůl, rozvody vody, akvárko a potřebuji aby to odsypalo. Cestou eshopu i když s možností se domluvit na osobním odběru není to jako si vzpomenout že mi něco chybí a vyrazit do prodejny kdykoliv a odvést si to. Nevíte o nějaké prodejně kde to mají ? Hlavně kolínka a ty trubky. Díky.
0 19.10.2015 12:41 sachlj –
Re: GP obeslal jsem cca 10 sklenářů..ozval se jen jeden..potřebuji to co nejdřív..nestavím Blanku...
nechat si to uriznout a vyvrtat by nemusel byt ranec a treba i na pockani. tak maly objem bude malo mechanicky namahany, to bych se nebal slepit doma.
0 19.10.2015 11:56 sachlj –
Re: GP teď nějak nerozumím..nechci tenhle forichtung do akvária když to lze jinak..prostě se mi jen musí ozvat nějaký sklenář, domluvit se se mnou kdy si pro to přijedu a dostane ode mě peníze..dneska, tj posledních 15 let sehnat řemeslníka co na práci nekašle je jako jít dneska kolem prahy na houby a nějakou najít.
jeden tranzistor a odporem omezit vstup do vody a asi v podo.
ja teda jako nevim, ale "svitit" v kW je v poho a dat instalaterovy kilco za svareni par trubek je problem? je mozny, ze by si rek vic, ale pokud by to delal u sebe, je to na chvilku.
Já to musím první sehnat a zprovoznit, samotnýho mě to dost zajímá
Bzučák by šel velmi snadno, ale nevím, co na to ryby

Čistě teoreticky je to obvod (baterie a bzučák), který by měl sepnutí tím, že by kontakt z baterky vedl na stanovenou hladinu a kontakt z bzučáku kousek vedle. Až by se do té výšky dostala voda, která je vodivá,tak by propojila obvod...

Je to jen teoretická představa, kterou dělat nebudu, protože nevím, co snesou ryby a vím, že i tak by to nebyla 100% ochrana.

jo, hezké, praktické ale kolik to zabere prostoru v akvárku. Jsem minimalista na techniku v akvárku. Pokud možno raději nic ale to nejde...a pak u nás se nedá sehnat (aspoň já nesehnal) lepící trubky na vodu. Všude jen prodávají ty nahřívací, tavící systémy..a to si kupovat tu tavící věc na pár trubek? a nechat si to udělat od instalatéra? to by byla cena...
Přidat reakci
1 ...... 71 72
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113297x