Výroba vlastního filtru
Losky napsal: Ještě se zeptám, k čemu je ta díra nahoře na trubce? ...Musí být nad vodou a je tam kvůli tomu, aby potrubí nezačalo fungovat na principu spojených nádob (ucpěte dírku a vysajte z trubky vzduch). Spojené nádoby používáte třeba při odkalování a teď si vezměte, jaký průtok by to mělo potrubím o takovémto průměru. Filtr by během chvilky přetekl!
to je zas doporucena prutocna rychlost pres filtracni medium.
Graf mám
Jen mě zajímalo o co jde jak tady lidi píšou o nějakých centimetrech za minutu
jaky je realny prutok filtrem to ti nerekne nikdo jiny nez ty sam... musis si to zmerit..... nebo velmi hrubý odhad viz vyskový graf u cerpadla
ze ty si delas uz srandu....
Staví jen tento systém a osvědčil se. Jinak jak poznám, jaký je reálný průtok ve filtru?
nejjednodussi je se obratit na vyrobce.... pripadne prodejce..... to bych radil prvne....
Já ho nestavím. Koupil jsem akvárium s tímto filtrem, tak koukám, jestli jde něco udělat jinak než je teď
koukam ze stavis akva prepad a moc zkusenosti nemas.......
tady je odkaz... (
www.youtube.com/… ).. mrkni na to...... snad pochopis. a vsimej to ticho....
on tam ma jeste jednu trubku navic. (protoze mel tu lizaci udelat vetsi, musi stihat i v pripade nouze).... to pro pripad kdyby se ucpala ci nejak priskrtila ta hlavni co je plne zatopena (s ventilem).
a jak bys to udelal? myslim tim aby byla kompletne potopena (tim padem bezhlucna) a presto pres ni tekla voda. musel bys seridit cerpadlo na presny prutok te trubky a to nikdy nedocilis. proto ten ventil...
ta druha trubka ti bude jen mirne brat malinky nadbytek...... ten nadbytek ti potece po stenach - tise -
A bez toho kouhoutu to nejde, když bude trubka zatopená celá?
vsak kdyz akvarium upustis pod hranu prepadu tak nevidim duvod nakratit onu hlavni odpadovou trubku. ale jen o par cm v radu cca 2cm at je potopena a bere vse.
Dale ten skrtici ventil na hlavni odpadovou trubku se instaluje pod akvariem. tzn kousek u filtru. cilem tohoto reseni je aby ta hlavni byla celkove zatopena (tim nebude delat hluk) a pritom ti bude odsavat pozadavoane nastavene mnozstvi vody do filtru. ta druha trubka ti bude uz jenom mirne opravdu mirne stirat hladinu. Pokud by se ta hlavni treba ucpala zujistis to tak ze ti ta druha stiraci zacne hlucet (bude mit vetsi tok).
Zadej si na googlu a nebo na YouTube "overflow silencer", je tam par navodu co vim
Na jednu tu prepadovou trubku instaluj kulový ventil. Ten seridis/priskrtis tak aby brala vodu a přitom byla plně zatopena - nazyvejme ho hlavním odpadem. Tím poteče 99 procent vody. Tato trubka je o něco níž/zcela potopena než ta druhá stiraci.
Ta druhá trubka bude jen mírně stirat zvysujicise hladinu. Ale opravdu jen mirne a určuje výšku hladiny v akvariu
Takto je to totálně tiche/neslysne
Starší reakce
A ten filtr je provozovan ve stejne vysce s akvariem? Z prezentace to neni moc patrne
Je to správná úvaha. S menším průměrem máš větší tlakové ztráty, které musíš někde vyrovnat, tj. rozdílem výšky. U většího průměru jsou tlakové ztráty menší, tj. i rozdíl výšky.
0 30.01.2018 12:26 Waaw Je spravna uvaha, ze u filtru se stejnou vyskou hladiny jako je akvarium bude potreba silnejsi prumer trubky, nez kdyby byl filtr pod akvariem (tam by samozrejme musel byt prepad)? Myslim tim ze vetsi rozdil hladin rovna se vyssi tlak vodniho sloupce
Mám 40mm odpadní trubku a čerpadlo 1200 l/h Možná by mola být i slabší 32mm pokud bude slabší čerpadlo.
1000l/hod spojené nádoby?
Těžko říct, ale na cca 100l/h používám průměr 32mm a rozdíl hladin je cca 2mm. Když jsem zkusil 22mm, tak to stačilo tak na 70l/h, ale udělal se rozdíl hladin cca 2cm. Takže na 1000l/h to vidím minimálně na 50mm. Hodně taky bude záležet na odporu předfiltru, který na ssání bude.Já na tom mám molitan PPI20.
0 29.01.2018 20:32 Waaw – Prumer trubky
Jaky prumer trubek je podle vas potreba na dopravu vody do externiho komoroveho filtru. Komorovy filtr, ve stejne vysce jako akvarium, cerpadlo potahne vodu z filtru do akvaria, voda do filtru na principu spojenych nadob, Hodinovy prutok cerpadla cca 800-1000l/h. Jde o to, aby se stihla doplnovat voda do filtru
Starší reakce
To jsou fitinky k bazénové filtraci a ty se lepí.
triker.cz/… 0 08.01.2018 21:35 Waaw Odpadové potrubí průměr 40mm stačí ti dvě kolena a dvě rovné trubky. Investice okolo 50 korun a rozebrat to není problém.
Ano, to je varianta. Ale jelikoz snad budu mit filtr v mistnosti za zdi, budou trubky prochazet zdi. A tak bych potreboval, ab bylo napojeni rozebiratelne. Zahradni hadice a jejich napojeni nepovazuju uplne za vrchol bezpecneho spojeni
0 08.01.2018 20:49 Waaw – Trubky k filtru
Jake jsou podle vas vhodne trubky pro propojeni akvaria a externiho komoroveho filtru? Planuji externi filtr ve stejne vysce jako je akvarko a trubky ukryte v 3D pozadi. Idealni by bylo, kdyby bylo spojeni snadno rozebiratelne a pritom bezpecne tesnici. Jaky material a provedeni spoju?
Starší reakce
Možno niekoho inšpiruje take moje "udelátko". Je to na princípe bublifuku, ale filtračná pena je na výstupe. Výhoda je, že to dokáže strhávať nečistoty povalujúce sa po dne, čo bežný bublifuk nedokáže. Viď video - strhávanie piesku:
youtu.be/…
Pena je prevzdušňovaná ale na hladine to spôsobuje len minimálny pohyb.
Samozrejme takáto zostava by dokázala strhnúť aj poter, čo treba mať na pamäti.
Starší reakce
0 30.09.2017 09:55 Hajle – čerpadlo
Zdravím,
stavím si komorový filtr a z technických důvodů ho budu mít umístěný nad akváriem a řeším jaké čerpadlo použít. Nechci ho mít v akváriu a bude tak ve filtru. Jenže tím, že bude filtr nad akvárkem, tak to nebude tak snadné. Čerpadlo musí bát na začátku filtru s nasáváním v trubce-hadici z akva a nenašel jsem, čerpadlo, které by mělo vtok sveditelný do hadice. Co jsem našel, tak je vtok otevřený a jen výtlak je do hadice Poradíte prosím někdo? Díky
Starší reakce
Řeší se to přepadem. Tzn. čerpadlo ti přečerpá vodu z filtru do akvárka, tím ti stoupne hladina v akvárku a voda přeteče přes hranu přepadu do filtru. A tak pořád dokola. Když čerpadlo ve filtru nejde, tak nic neteče do akvárka a tudíž ani nic neteče z akvárka. A když se ucpe přepad, vyčerpá čerpadlo vodu z poslední komory filtru a zůstane na suchu. Takže když je to dobře spočítané, voda nevyteče ani z akvárka ani z filtru...
Snad jsem na nic nezapomněl
0 08.09.2017 15:46 Hajle – nevylití filtru
Ahoj, nevysvětlí mi prosím někdo, čim se zabrání přelití otevřeného filtru umístěného pod akvárkem? Případně nemá někdo nějaké schéma jak to funguje? Díky
Dobrý den moc krásná práce
I ja bych chtěla takový filter do sviho akvárka.
Starší reakce
Používal som niekoľko rokov Aquael Fan 3 s biomolitanom. Odstránil som z neho ten plastový kôš a molitan hore trochu zrezal, aby mi vošiel až po hrdlo, pretože má akoby bočnicu na zadnej strane (pri prísavkách). Mal som ho normálne prisatý na skle a molitanu som mal cca 3x viac ako bol pôvodný.
Použij přímo Aquael čerpadlo. Mam to ve fotkách profilu. Je to absolutně tiché...
Aby to sálo rovnoměrně, tak jsem k tomu přidal ještě provrtanou instalatérskou vodovodní trubku 20tku. Ale nevím, jestli je to nutné a nestačí jen nasadit molitan na tu trubku co je učerpadla.
Použij hrubší houbu, tak 20 - 30. Jinak se to rychle zanese.
A počítej také, že průtok klesne víc jak o polovinu od papírových hodnot.
Ano je to samozřejmě možné, jako další možnost je čerpací hlava Hailea a nebo třeba Aqua cup, vždy jde jenom o to, aby se dala nějakým způsobem osadit ona kostka biomolitanu, což u všech zde zmíněných jde.
0 15.05.2017 17:13 Zagzig – Hlava atman + biomolitan, lze použít i jiný typ filtru?
Dobrý večer, narazila jsem několikrát na doporučení, že velmi dobrou službu udělá hlava z filtru atman a biomolitan, jakoby varianta bublifuku. Zajímalo by mě, jestli lze podobným způsobem použít třeba filtr Aquael či Eheim s nějakou úpravou? Nemáte někdo zkušenosti či nápad?(Klasický bublifuk nechci, musí jít o tichý filtr). Mockrát díky za případné názory či rady.
Starší reakce
Vždy, od prvního postu, jsem psal, že bublifuk je nejlepší filtrace, vč.ceny, účinnosti a jednoduchosti.
Bohužel pro mě, je slyšet bublání a to mi vadí.Proto mám bublifuky jenom ve vytíračkách.
Pokud bych měl sólo místnost jenom na akvárka, měl bych bublifuky.Ale to zatím nemám.
To já také nemám. Mé 2 kubíky jsou roztahané v celé 3+1, včetně chodby...
To bublání by pro mě byl problém
To se dá vyladit, pohým posunutím bublifuku nahoru, či dolů...
rozvody hadičkama
Jak jsem psal, chce to vyladit i v tomto směru. Né udělat alchymistickou hadičkárnu, ale rozvod v podobě trubky, v ní navrtaná škrtítka. Atd atd, už jsem to dnes jednou psal...
rozvody hadičkama/proto používám čerpadla a ve dvou akváriích mám čerpací hlavy
Takže máš prostě radši elektrárnu/změť prodlužek, rozdvojek a kabelů, než alchymistickou laboratoř... Radši taháš kabely s 220V, než hadičky se vzduchem... Tomu se nebráním, je to o vkusu každého, aneb tvá volba... Ale až příště zapochybuješ o finančních nákladech, tak si spočti, kolik těch tvých čerpadel v 11 akváriích a 10 vytíračkách dohromady sežerou na elektrice a porovnej s mými třemi kompresory a pak to samé proveď s ohledem na pořizovací náklady, mé tři kompresory a tvých cca 20 čerpadel...
Jednoduchost jsem ti právě vysvětlil (vyladit musíš všechno, i s těmi čerpadly pracuješ a to nemluvím o údržbě, to je další téma) a o efektivnosti se bavit skutečně nehodlám, tady je to neoddiskutovatelný fakt, bublifuk je prostě bublifuk, dodnes nepřekonán a zeptej se fakt kohokoli, kdo rybičkám alespoň trochu rozumí a s bublifukem pracoval a ne jen držel v ruce... Navíc si to sám potvrdil:
Pokud bych měl sólo místnost jenom na akvárka, měl bych bublifuky A proč? Protože je to neefektivní???
Já v několika odchovnách byl a mají vždycky společné 2 věci:
vlhkost
všudypřítomné bublání jako v dílně šíleného alchymisty
Vžádném případě nerozporuju účinnost,jednoduchost a nízké finanční náklady bublifuků.
Já ale odchovnu nemám, mám doma cca 1200 litrů v 11 akváriích, malé vytíračky do cca 20l v to nepočítám, 10 jich taky bude. Akvária mám v každém pokoji, včetně ložnice. To bublání a rozvody hadičkama by pro mě byly problém, proto používám čerpadla a ve dvou akváriích mám čerpací hlavy.
Pokud bych měl sólo místnost jenom na akvárka, měl bych bublifuky.Ale to zatím nemám.
Já kvůli kytkám. Kapradinky to mají taky rády.
Však to Pepčo píšu, že sám dva kousky aktuálně používám. Jednou jako honič vody v nestardartním akva co do rozměrů a ve druhém v odchovně ancáků. Ti mají proudy rádi...
Ale tazatelovi, který chce filtrovat 3 60l akva (asi odchovny), nelze doporučit nic jiného. Bych se hanbou propadl, kdybych tak neučinil...
Jeden kompresor, bude mu stačit 6w, ideálně 10w, až objeví artémku a ať má nějakou rezervu. K tomu jedna hloupá trubka, 8 téčkových škrtítek, 3x dvouramený bublifuk a 4 lipová dřívka. Má hotové, vyřízené, filtrační systém za bakšiš...
Za mě, nelze doporučit cokoli jiného...
Ono záleží na účelu, ke kterému je filtr používán. Mám doma několik Atmanů F300. Každý majitel pěstírny by nad tím ohrnul nos. Malý výkon, filtrační náplň velikosti půlky krabičky od sirek. Jenže já je používám prioritně jako honiče vody v malých nádržích a proto mi vyhovují.
Mít pěstírnu tak mám taky bublifuky o tom žádná
Podobně jako Ty jsem si prošel různými filtry, ale na rozdíl od tebe i exterňákem a měl jsem i půdní
Každý má svoje, jen pro mě osobně je manipulace s č. hlavou a molitanem příjemnější
Přidat reakci
1 ...... [13] ...... 71
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113179x