Výroba vlastního filtru
Aaaa, uz se mi podarilo najit, co mne to tak vydesilo:
www.discus.cz/…
Specialne kapitola: "Sinterové sklo" - nemelo by byt spravne "Sintrovane"?
Mne to pripada jako kravinium, ale proc se radeji nezeptat, ze?
A maš v akváriu vodu která se pohybuje? Věřím že tam maš nějaké čerpadlo které ti zajišťuje cirkulaci vody. Dej si bacha aby se ti neobrousilo samotne akvárium. Je prece taky že skla a maš tám i cirkulaci vody.
toto je úplně stejny případ co popisujes.
Dle mě je to blbost nadruhou.
Ano vše se obrusuje ale náš život je na to krátký.
Ale jo, princip vzniku oblazku je mi jasny
. Spis jde o to, zda se mohou uvolnovat tak velka zrnka a v tak velkem mnozstvi, aby to vadilo. Kdyz pustim vodu z vystupu filtru na oblazek, jasne ze to na nej bude mit vliv, ale v ramci doby zivota akvaria tak nepatrny, ze to nemuze nicemu ublizit.
Jde mi o to, zda takove valecky nekdo dlouhodobe ve filtru pouziva jako posledni vrstvu, a zda s tim ma nejake problemy ve smyslu otirani se ryb, uhynu ryb, atp. Ze jsou levne, to jsou, treba budou mit mensi osidlovaci povrch pro bakterie (ze by se jich musel pouzit vetsi objem), nebo budou jen "neznackove" ci "mene znackove", coz je ale oboji v mem pripade celkem fuk.
Ačkoliv jsem vůbec z cela nepochopil jak to jako funguje jak to vypadá a co se kde může obrušovat. Ale pokud myslíš že vodou se to obrušuje tak to máš pravdu časem se všechno ubrousí podívej se do řeky a pochybuju že uvidíš čtvercovej kámen. A co se týče tý keramiky no znám dražší a ta levnost si myslim že bude znát aky mě to lákalo koupit si tuto keramiku do filtru ale odolal sem.
Prosim o konzultaci. Udelal jsem si vnitrni filtr, jsou to dve vrstvy. Na valci sesitem silonem z valecku:
www.jkbrand.cz/… je natazen bioakvacit. Nahore a dole je kruh plexi, uprostred valce z toho saje cerpadlo. Proste vodu to saje pres biomolitan a pak pres ty valecky. Bohuzel jsem zjistil, ze keramika nebo specene sklo, ze se to moc nikde nerozlisuje co je co. A o specenem skle se tvrdi, ze muze obrusovanim ve filtru (moc si to neumim predstavit, co ze by ho vylozene obrusovalo) uvolnovat skelne castecky, coz bych plovouci ve vode opravdu nerad, asi jako bych nerad dychal sklo, kdyz se brousi skelny laminat. Ma nekdo s temito (nebo podobnymi) valecky dlouhodobou zkusenost, idealne jako s posledni vrstvou ve filtru, jako ze za nimi neni uz nic jemneho? Provozuji to zatim 2 mesice, problem se nekona, ale stejne mi neda se nezeptat. Predem diky za reakce.
Nic neřež, jinak ti to při ucpání přívodní trubky celý filtr vyteče.
ja bych to zkusil naprazdno bez molitanu jestli to bude fungovat. Pokud ne zak hold musis to vyziznout ocistit uriznout a znova prilepit
Napřed zkusím upravit složená toho materiálu a potom teda řezat ty přepážky. Z toho mám obrovskou radost. Už tam jsou zalepené a řezat to se mi moc nechce.
Je to hezký když tam máš ty příčky schválně ale tím jak tam nemáš skoro vůbec rozdíl hladin se ti děje to že ten filtr nestíhá a má malý přítok a pokud tam máš tolik filtračního materiálu tak to bude mít velkej odpor a musíš to udělat tak aby tam byl větší rozdíl hladin u tý první přepážky. Respektive první přepážku snížit a tu poslední taky snížit a o víc než tu první. Musí to být odstupňovaný. Tady je to už několikrát psaný že díky odporu v tom molitanu se zmenší průtok a musí být větší rozdíl hladin.
Tady to jde dobře vidět. Nenapadá mě jak to jako jinak mám vysvětlit pokud budeš chtít využívat tu první komoru
rybicky.net/k/forum/473204.jpg
rybicky.net/k/forum/472157.jpg
A jen tak mimochodem nezávidim ti práci stim molitanem pokud to chceš mít plně využitelný a budeš vyřezávat díru na tu hadici a přítokovou trubku.
Ty příčky tak mám schválně. Tím, že první podtýkáš tak ten objem nad tím ti je k ničemu. Schválně to tak mám, abych maximalizoval využitelný objem;)
No ty přepážky si moc nedomyslel já bych to viděl cca takhle.
(tím že bude ta první přepážka děravá dole zajístíš každopádně dobrý průtok, ryby ti nikam neutečou pokud tam dáš molitan a když jsem u toho molitanu tak pokud nechceš aby ti lezli do filtru tak jsou košíčky v kterých se prodávají kytky, nebo perlinka, nebo se tam dá dát hrubý molitan a nasadit to na přívodní trubku do filtru)
Nebo další možnost že tam stačí ty přepážky 1 a 2(je naschvál menší aby byl zajištěn dobrý průtok) a zbytek to čerpadlo klidně zasipeš popřípadě zamolitanuješ nebo tak něco.
Další možnost udělat tu příčku 2 a 3 z perlinky, na kraji akvaria místo příček nalepit 2cm proužky skla z leva, z prava, ze spoda a vytříhnout perlinku kterou pak tam nalepíš silikonem(odedna až z hořku akvaria).
Technicky vzato všechny ty příčky jdou tak udělat.
Já osobně tam mám taky jednu příčku a zbytek tam nějak nasypeš popřípadě tam vlepíš tu perlinku jak jsem psal tady. Podívej se ke mě na videa nebo fotky. Ale perinkou zajistíš prostup velkou plochou
a menší zanášení.
A že máš velký objem filtrace je hold tvoje rozhodnutí a ostatní ti ho můžou závidět.
Ve čtvrtek to upravím a poreferuju o výsledku. Zatím díky.
Dřív jsem tam lepil síťku ale občas se to ucpávalo takže to už neřeším. Trubku mám zašitou v rohu a schovanou v rostlinách. Košíček by na to určitě šel nandat. Mám u dna do ní ještě pro jistou zezadu navrtané otvory kdyby něco.
Možná na to bude pasovat pěstební košíček. Ten by mohl aspoň trošku zabránit nasání ryb. Prostě se toho děsím.
To jsi na omylu žádné mrtvoly se nekonají vydrží tam hodně dlouho. Mám to trochu jinak řešené a klidně je pochytám a hodím zpět.
Takže je nasáváš? Toho jsem se právě bál
Nějak jsem to řešit chtěl;) Pohled na mrtvé ryby mě moc nevzrušuje.
Takhle jsem ze začátku také uvažoval, jde o to aby bakterie měly co baštit a když nebudou mít co, tak takový objem nebude potřeba. Ten před-filtr bude jedna z příčin proč ti trubka co tam máš nestíhá. Občas mě tam nějaká ryba skončí to je pravda.
Objem jsem volil co největší, Když už prostor je a na peníze to vyšlo poměrně slušně tak proč to neudělat. Ten předfiltr tam je spíš proto abych nenasál případně rybu. Přece jen taková díra, abych nemusel tahat někde ryby z biomolitanu.
Pokud nebude akvárium nějak výrazně přerybněné tak je tak velký objem filtračních náplní zbytečný. Zrušil bych před-filtr a molitan v první a poslední komoře. Můžeš do nich schovat teploměr nebo i CO2. Filtr je od toho aby všechen bordel nasál do sebe, nemusíš se toho bát. Už ho provozuji asi 10 let. Pokud klesne hladina až moc jednu komoru vyčistíš.
Pro přesnější představu jsem to překreslil. Rozměry jsou 35x17x40cm (dxšxv). Nejtmavší je PP10, šedý je siporax, střední modrá je PP20, černá je vata, bledá modrá je PP45. Rozměry přepážek jsou v měřítku, ty hmoty už úplně ne. Ale pokud říkáte, že ta PP45 je moc jemná, tak ji použiju jen pár cm a zvýším tu část kde je PP10 a PP20. Čerpadlo zkusím zaškrtit na maximum a uvidíme, zda to bude fungovat.
No a když to maš už postavene tak bude nejjednodušší tak jak to teď maš spustít ale s tím že výtok z čerpadla daš na začátek filtrů. Prostě budeš honit vodu jen ve filtru. Pak si zmer průřez vody co protéká přes horní přepážku (šířka přepážky x vyska protékající vody) a dostaneš plochu kterou musí mít privodní trubka.
Zároveň zjistis jestli ti nebrzdí vodu ta filtracni pěna
15cm PPI45? V tom by také mohl být problém ... zrovna včera jsem na stránkách nějaké firmy narazil na info, že pórovitost PPI45 je natolik jemná (a zanáší se tak rychle), že neprodávají bloky silnější než 5cm ...
Ono nákres toho filtru by nám třeba taky hodně napomohl nevíme jak to máš řešený. Ale jestli tam máš trubku 32mm a výkon čerpadla pokud sem to našel dobře je 300L/h tak by to mělo každopádně přitejkat stíhat protože 300 není moc. A mě 30mm průřezem trubek přitejkalo i ve stejný rovině 1000 a stíhalo to.
Nebo aspoň fotka.
Nebo co mě další napadá jako problém pokud si použil moc jemný molitan tak ten to může brzdit
Mám to tak, že poslední komora je nezávislá. Když to vezmu od přítoku tak z první do druhé to přetéká, druhá/třetí podtéká, třetí/čtvrtá přetéká. Takže do akva může natéct navíc asi 5-7 litrů z té poslední přepážky. V první komoře mám hrubý PP10, v druhé mám z půlky siporax a zbytek opět hrubý, ve třetí mám asi 7cm vaty a zbytek PP20, v poslední je čerpadlo a nad čerpadlem je asi 15cm PP45. Zkusím teda vyměnit tu vstupní trubku za silnější. Na straně v akva ji mám dávat taky až ke dnu nebo by měla být spíš v prostoru. Ten předfiltr je PP10. V nádrži budou čistotné rybky - nějaké tetry a pár ramirézek a možná agasek, borelli nebo kakadu, otíci možnás pancíkama. V druhém akva bude hejno dánií z vlastního odchovu a nejspíš nějaká parmička čtyřpruhá/pětipruhá, pancíci, otíci. To se bude řešit později před burzou ve Zlíně a případně zbytek dokoupím na burze v Brně. Živorodky ne. To jsou čuňata a v jenom akva stačí.
Přítok je slabý. V případě že se ti ucpe přeteče ti akvárium taky. Trochu pomůže udělat na konci více přepážek aby ti nevytekly celé poslední dvě komory filtru do akvária. Já mám sice větší akváriu a trubku o průměru 4cm, je to nejslabší odpadová trubka. Bacha na náplně jemné molitany se časem zanesou a začnou také brzdit vodu a tím pádem se také zvýší hladina v akváriu. Já mám vyzkoušený střední (PPI20)
www.akvarista.cz/…
0 25.03.2013 15:51 MichoCZ [891] - Amerika Tak jsem se taky pustil do výroby externího filtru, ale to by nebylo ono, kdyby všechno fungovalo na první pokus tak jak si člověk představuje. Akvárka které chci filtrovat mají 98 a 112 litrů, 80x35x35-40cm. Jeden externí filtr má výšku 40cm a druhý 35cm, jsou na stejné podložce jako akvárium. Přepouštění mám řešené PPR 32 trubkou z OBI. Vnitřní průmer podle oka 1 palec (2,54cm). V akváriu je vpusť opatřena předfiltrem v podobě kostky hrubého biomolitanu, který se dotýká dna. Přepážky jsou vlepeny 3, dvě se dotýkají dna a od horního okraje jsou 4cm., prostřední je zarovnaná s horním okrajem. Odvzdušnění je řešeno hadičkou v nejvyšším bodě přepouštění. Na druhé straně je čerpadlo Resun SP-900. V akva je rozstříkovací rampa s 16mm PPR trubky. Napustil jsem včera akvárium, filtr, odvzdušníl a zapnul do elektriky. V akva bylo od horního okraje tak 2-3cm, za pár desítek sekund jsem filtr vypínal nebo by akva přeteklo. Nestíhalo zásobování vodou. Nejsem si jistý na jaký výkon mám otevřené/zavřené ty čerpadla, ale otázka je co řešít spíš. Vyřešit lepší zásobování vodou nebo se snažit omezit průtok čerpadla, případně je úplně vyměnit za slabší? Rampa má 40cm, 4mm vrtané otvory a voda v akva se jen tak víří, dno je naprosto nehybné, rostlinky stojí na místě.
Starší reakce
tak sem přidal další koleno 15° a už vůbec nic neslyšim už slyšim bublání z kompresoru
jestli bych se mohl do toho trošku vložit tak každý zvuky vnímá trošku jinak tak zas něco takovédleho říct nemůžem. Při plné zátěži když to tlačí vodu tak já osobně mám stím zkušenost takovou že když to zavřu do skříně tak to neslyšim pokud teda nepomůže tý rezonanci slyšim maximálně tekoucí vodu a pak jen slabé hučení něco jako u vzduchového kompresoru když není zabalený v hadrech.
Ten tvůj denník jsem četl a bral v uvahu tvé zkušenosti s eheimem. Proto jsem vybral 1048. Je to cerpadlo pouze o jeden rád nižší nez maš ty. Ale překvapení jak u tebe se nekonalo. Porovnam-li graf a reálné měření ve vaně tak vše souhlasí a je shodne.
Ale jak jsem psal. Cerpadlo je brutálně tiché ale při jeho vývýkonnostní špičce a to výtlaku od 120 do 150 cm silně hučí. Nemožné použít v místnosti kde se žije (bydlí)
Co se těch deklarovaných výkonů čerpadel týče ... tak bych tu měl jeden zápisek z mého milého deníčku :o) ...
Pá, 11.2.2005 můj první EHEIM ... Dnes mi přišla poštou moje první hračička značky EHEIM (objednáno mailem u pana Macenauera). Konkrétně jde o univerzální čerpadlo EHEIM 1250 + příslušenství (hadice, T-spojka, kolínka a uzávěr). Byl jsem z něho tak vyplácanej, že jsem si s ním (zatím jen ve vaně) hrál až do tří hodin ráno :o). Asi nejvíc mě překvapil jeho dokonale tichý chod. Na základě dostupných informací (internet, katalogy firmy EHEIM) jsem vybral čerpadlo těchto parametrů : výkon 1200l/hod, max. dopravní výška 2m, výkon při výšce vodního sloupce 1,3m cca 600l/hod (odečteno z grafu). Chtěl jsem, aby čerpadlo mohlo plnit dvě funkce : 1) filtrovat vodu ve vnějším filtru skrze dvě bioakvacitové kostky a 2) vracet ji zpět do akvária. Pokusy ve vaně boužel ukázaly, že i když čerpadlo nasává vodu skrze bioakvacit, dokáže ji vytlačit až do třímetrové (!) výšky, což naprosto neodpovídá deklarované max. dopravní výšce. Při výšce vodního sloupce 1,3m (mé budoucí akvárium) je jeho výkon tak silný, že by voda přes bioakvacit proudila příliš rychle. Jinými slovy - toto čerpadlo je pro pomalou biologickou filtraci nepoužitelné. Proto bude pouze vracet vodu z filtru zpět do akvária. Pro vlastní pomalou filtraci skrze bioakvacit použiju buď vzduchovací motorek (velmi nepravděpodobné - dělá moc velký kravál) nebo ponorné čerpadlo ATMAN (i to začíná být příliš hlučné) a nebo si pořídím ještě jedno tichounké čerpadlo EHEIM. Ale tentokrát s co nejmenším výkonem - bez ohledu na deklarované parametry (nejpravděpodobnější).
0 18.03.2013 17:16 laKatos Ještě k zvolení správné hrubosti filtracni peny. předfiltraci mam plastové jezky komora 10x25x30(v)cm, dále bych si představoval 25 x 25 x 10(v) tm10, následuje ten stejný rozměr tm20, tm30 a 3x tm45. Jak jsem již psal průřez přes který proudí voda je 25x25cm
REJPALovy příspěvky jsem kdysi hodně četl. Dobře pruderni ale zároveň logické příspěvky měl ten borec.
No mě se to zda hodně málo ten průtok těch 30l/h pro filtr o objemu filtracni hmoty 30dm2.
Já proti experimentům nejsem, také jsem to chtěl zkoušet, mám téměř stejný filtr, akorát poloviční akva. Nakonec jsem usoudil, že je s tím dost práce a nemám potřebné znalosti a vybavení na ověření účinnosti (mohou tam vznikat také toxické látky jako sirovodíky myslím). Ten odkaz od vaaclava je taky dost poučný, někde jsem se dočetl, že snad REJPAL je p. Pelikán???? Každopádně je proti pomalutekoucím filtrům a nejspíš k tomu má dobré důvody.
Jak snížit průtok jsi tu v podstatě napsal, mě nic jiného nenapadá.
Já nakonec udělal klasický rychletekoucí, objem pěny 6l, průtok cca 150-200l/h. Spokojenost, bezúdržbové.
Chci Proste vyzkouset denitrifikacni (anaerobni) filtr a necham si jakkoliv poradit.
Dobře a jakým zpusobem bych měl snížit průtok na oněch cca 50l/h u toho eheimu universal 1048. Ma deklarovanych 600l/h při nulové vytlaku. Ja ale chtěl mit rozdíl hladin akvária a filtru 120cm. Tzn čerpadlo by jelo zhruba na 170l/h. Není problém externi filtr dat o 20cm niž. Tzn rozdíl hladin by byl 140cm což odpovídá zhruba 50l/h ale kdyz to teď v realu zkusim (vemu čerpadlo do vany a na vytlak dam hadici kde druhy konec zdvihu do 140cm výšky od hladiny tak ono to si sice teče pomalu ale čerpadlo jede celkem hlucne. A to dost.
Nechám si poradit ja to mám udělat.
Napadá me dat na vytlak skrtici ventil (ten seřídit tak aby čerpadlo vytlačilo zhruba 50litru za hodinu) a filtr muzu nechat ve stejně výšce. V případe ze se po čase čerpadlo nějak únavi bude mit stále výkonnostní rezervu tak ze ventil mírně otevru. Ale to by neřeši dle me ten hluk co vydává čerpadlo kdyz jede v teto výkonnostní špičce
Rychlost průtoku musí být co nejnižší, aby bakterie co nejdříve spotřebovaly kyslík z vody a začaly si ho brát z NOx. Tudíž dle doporučení stránek objem pěny - dejme tomu, ale zároveň musíš mít taky průtok cca 30-60 l/hod. Jinak vznikne předimenzovaný rychletekoucí filtr, tj. lapač živin pro rostliny.
Plocha by při dodržení výše uvedených podmínek IMHO neměla mít takový vliv.
Vyber si.
www.discus.cz/…
Přesně věta.
Rychletekouci.
Na 1 litr obsahu akvária je nutný objem filtrační náplně 0,005 l a průtok filtru 0,5 - 1,0 l/h.
Pomalutekouci
Na 1 litr obsahu akvária je nutný objem filtrační náplně 0,05 l a průtok filtru 0,05 - 0,1 l/h
Si mysli ze plocha (aby se filtr nezanesl) bude dostatečná. 25 x 25 cm. Předfiltr pro hrubě nečistoty budou plastovi jezci.
No myslím ze při objemu filtracnich pen něco málo přes třicet litru a realnym průtokem zminovanych 180l/h se blizim spis tomu pomalutekoucimu.
Tim mi vzniká otázka jaka by tedy měla byt rychlost filtrační médiem při pomalutekoucimu filtru (denitrifikacnim). Všude se uvádí objem a rychlost ale dle me hraje podstatnou roli i prurez.
tak teď sem koukal na ty výtlaky a nic moc teda ty malý ty by ti asi nestačili ta 300l/h jak nemusí bejt potopená tak má 120cm. A 300 potopená má výtlak půl metru
takže nevim jak poradit dál. Maximálně těma hadicema jakoby zůžením popřípadě s pomaluběžnýho tak trošku rychloběžnej
Začnu od konce:
Biomolitany se dají krásně rovně odřezat ostrým dlouhým a vysokým nožem - jede rovně. Netlačit, lehce tahat.
Dále mluvíš pomalutekoucím filtru - to se ani zdaleka neblíží tomuto, pokud máš takové úmysly, viz
www.discus.cz/…
Bude to spíše klasický rychletekoucí (na spodní hranici), pokud vyřešíš čerpadlo. Toereticky by to stačit mohlo, záleží kolik toho plave v akva.
Biomolitany od TM10 určitě, pak bych dal TM20 a dál už nic být nemusí. Mě se nejvíce ale osvědčilo normální molitan z bublifuku napevno nasazený na sání čerpadla.
Ještě pozor na plochu biomolitanu, kterou to poteče. Stávalo se mi, že se vršek zanášel a ucpával.
pokud můžu něco doporučit.. pokud chceš tu 600l/h od eheimu. Tak problém je u toho následující pokud to stáhneš na minimum (výkon) tak to nemá dostatečný výtlak. Já mám Eheim compact 1000 když to stáhnu na minimum nevytlačí to ani metr rozdílnou hladinu. Možná by to vytlačilo kdybych si tam dal nějakou redukci a hadice byla tenčí protože čím tenčí je tak to nabere větší rychlost bude to mít menší váhu ta voda v tom sloupci a vytlačí to víc.
Nebo rovnou koupit něco slabšího taky vyráběj 300 a tam udávaj výtlak 1,5m taky myslim a udávaj to u výkonu na max. Maximálně v tom bych viděl problém. Molitany tam myslim že bezproblému nacpeš přinejhoršim bys to nějak šikovně uříznul(spíš oškubal
0 17.03.2013 06:39 laKatos – Externi lepeny filtr.
Mám akvárium o vnitřních rozměrech 94 X 23,5 X 34(v) cm. Chci z nej udělat externi biologicky pomalutekouci filtr umístěny pod 500litrovym akvariem. Vyškovy rozdíl hladin bude cca 120cm. Vytlačené čerpadlo je eheim universal 1048 ( 600l/h a max vytlak 1,5m ).
Počítám li správně tak pri me rozdilne vysce hladin mi bude čerpadlo tlačit zhruba 170l/h. Abych dostal průtoku ve filtu zmiňovaných 5cm/min rozhodl jsem se udelat pro filtracni penu dve sachty o rozmerech 23.5 x 23.5 kde nacpu bioakvacit 25 x 25cm. ale nacpu jej tam? Výška těchto dvou kostek bude 25 cm (ta se bude skládat z dvou desítek a jedne peticentimetrove tlusté pěny o různe hustotě která se buďe postupne zvětšovat. Od tm10 až po tm45.
Uvažuji takto správně nebo co by jste neco pozměnili. Díky
OT-Ty plasty asi na rozdíl od svodů ve sběrnách neberou
asi fakt začnu sbírat céčka
ta éra mě nějak minula
Když jsem byl na Slovensku na Žitnom ostrove, tak tam u spousty domů nemají svody od okapů, ale právě takovéto umělohmotné řetězy, po kterých jim voda stéká. Vypadá to zajímavě a svůj účel to plní.
Někde jsem na netforu četl, že hodně pomáhá proti hluku strčit do ty trubky umělohmotný řetěz
To jsem psal já. Jde o to, že voda pak trubkou nepadá, ale stéká po řetězu.
zřejmě si málo sbíral céčka.
Někde jsem na netforu četl, že hodně pomáhá proti hluku strčit do ty trubky umělohmotný řetěz. Já osobně to mám stažený dolů hadicí- ticho po pěšině.
tak to nějak šikovně upravte já nevim jak jinak to nakreslit a říct
Přidat reakci
1 ...... [46] ...... 71
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113179x