Výroba vlastního filtru
Můžu se zeptat, co to bude za akvárko?
Kup místo 50l akvária 150l akvárium a bude to.
Mi se přívod do filtru taky občas ucpal, tak jsem ho udělal dvojitě (dvě samostatné trubky) a od té doby se mi neucpala ani jedna trubka. Po zkušenostech s ucpáváním filtru bych snížil první sklo přepážky o 3cm, druhé o 1cm prodloužil (směrem nahoru, na bezpečnostní přepad stačí i půl centimetru) a třetí snížil o 2cm aby bylo na úrovni prvního.
Místo vaty bych dal molitan (5 desek po 5cm nad sebou).
Akorát já mám filtrační akvárium na úrovni hlavního akvária, tak nemám problém v případě výpadku čerpadla.
0 27.06.2016 20:36 laKatos –
Re: FJ Řešení je mít to akvárium ve stejné výšce jako filtr a predimenzovat "prepad"
0 27.06.2016 20:27 RAP –
Re: FJ Udělej ty přepážky dvoutřetinové nebo poloviční, ať máš ve filtru rezervu a trochu uprav přepad. Místo jednoho nátoku alespoň 2. Respektivě 2vstupy(případně 1velký) a u prostupu sklem se spojí v jeden.
1 27.06.2016 20:25 FJ mám akvárium doma (menší filtrační) a chci si koupit větší a toto použít jako filtr, zvětším objem vody a tím bude stabilnější.
velký filtr, menší údržba
Tak to zkus kdo nic nedělá nic nezkazí a uvidíš, jen měj dostatečně velký průměr přepadu z akvária aby se ti neucpal, na tom bych asi nešetřil.
Proč chceš vlastně dělat tak velký filtr?
Takže můj nápad velkého filtru je nereálný? nebo je nějaký způsob aby to fungovalo?
Kdyby jsi dělal 30 litrový filtr pro 500 litrů tak bych to pochopil ale pro 50 litrů je to dost nereálná věc. Tyhle filtry už provozuji skoro 20 let a udělal jsem si 3 ale všechny pro větší akvária. Za tu dobu se mě ucpal filtr nebo přívod jen párkrát ale těch pár litrů vody se velkém akváriu ztratilo tobě to přeteče.
0 27.06.2016 19:25 FJ Za rady děkuji, i když mě moc nepomohly na prvotní otázku.
a moc jsem nepochopil kde by vznikal vodopád
0 27.06.2016 19:05 GP –
Re: FJ Je to stejny prepad, akorat bez vrtani. Pouze tip...
vaaclav napsal: Čeřicí přepážku bych udělal i u přívodu, takhle je to nešikovné a při poklesu hladiny tam bude vodopád.
Asi jsem se ti špatně vyložil
Já ale nemluvím o hladině ve filtru ale tu mezi akváriem a filtrem. Když se mu odpaří trochu vody 1-2cm.
A ja budu opět oponovat. Rozdíl hladin tam nebude. A jestli jo tak minimální. Koukni na ten průřez filtracniho média k plánovanému průtoku - Ten nebude při velikosti akvaria velký.
Čeřicí přepážku bych udělal i u přívodu, takhle je to nešikovné a při poklesu hladiny tam bude vodopád. U čerpadla si musíš spočítat kolik vody by se dostalo do akvária kdyby se ti ucpal přepad a čerpadlo vyčerpalo svou komoru. Problém trochu je že akvárium ja malé a filtr velký.
0 27.06.2016 16:41 laKatos –
Re: FJ Ne se zdá ue mas u malou rezervu ve filtru v případě výpadku proudu. A hlavně ta rezerva slouží i při úbytku vody (odpar)
0 27.06.2016 16:22 FJ –
Re: GP Z toho moc moudrý nejsem, ale vypadá to na spojené nádoby, nechtěl bych v bytě povodeň kdyby vypnuli proud.
0 27.06.2016 16:13 GP –
Re: FJ 0 27.06.2016 16:00 FJ taková je zhruba představa
Nevím jak udělat odvod i přívod do horního akvária, schématicky nakresleno na 1. obrázku
Na obrázku 2. je schématicky nakresleno jak by filtr měl vypadat.
Komora A slouží pro přívod vody z horního akvária, komora B je naplněna filtrační "houbou" a poslední komora C slouží pro odvod vody pomocí čerpadla, které jsem ještě také nevybral.
Možná bude problém, jelikož spodní část filtračního akvária je rovný metr od vrchní hrany horního akvária.
0 27.06.2016 12:24 laKatos –
Re: FJ Jsem zvědavý na výsledek. Objem filtru bude cca polovina k objemu akvaria
0 27.06.2016 12:19 FJ – Externí filtr
Zdravím, budu dělat nové akvárium o objemu cca 50 litrů s externím filtrem umístěným pod akvárium.
Spodní - filtrační akvárium bude cca 30 litrů
U vrchního akvária bude přepad přes otvor v akváriu pomocí kolínka
něco jako první varianta:
www.discus.cz/…
Nevím však jakým způsobem udělat přepad - jaké trubky, čím spojovat, utěsnit atd.
Prosím o radu zkušených, děkuji ;)
Starší reakce
Nevím kdo ty závitové průchodky vymyslel,ale kolega který je nám vyráběl již není dvacet let mezi námi.Ať se Ti daří a všechno funguje ,jak má.Držím palce.
ja jsem zase rad ze jsi ukazal tu hnedou pruchodku kde je sroubovaci konec. v mem pripade by byla na nic protoze prepadove trubky mam v komore ale u nadrzi kde je ciste pruchodka umistena v celem objemu ma udrcite opodstatneni.
kde se da koupit takova pruchodka.... nikde jsem ji nevidel
prepadova trubka je 2 a 3 kde 2 je zatopena a je pod haldinou a bere velke mnozstvi vody (je regulovatelna pres kulovy kohout - ta se musi nastavit) avsak je serizena tak aby se hladina mirne ale opravdu jen mirne zvedala. 3 ta je vys nez dvojka a jen mirne stira tu zvysujicise hladinu. je to tak z důvodu snizeni hluku. kdyby byla jen jedna trubka tak jde slyset ruzne blkani a splouchan. akvarium mam v chodbe a castecene v obyvaku proto nutnost mit hluk co nejmensi.
Tak ,již jsem v obraze,netušil jsem ,že máš dokumentaci v prezentaci.Jesti jsem to správně pochopil,tak přepadová trubka bude pouze pro trvalé nastavení výšky hladiny.Omlouvám se tobě i RoFrovi,byl jsem s tou svojí připomínkou omylem v oblasti chovných nádrží,kde se při manipulaci s vodou vyjímají a zaměňují přepadové trubky v průchodkách k nastavení požadované výšce vodního sloupce a tím může dojít k povolení utažení závitového spoje,pokud není zajištěn lepidlem.
Osobně veškeré průchody pro 100% bezpečnost v nádržích vytěsňuji silikonem,při případné demontáži ,lze lepidlo s plastů snadno odstranit.
Popis mám v profilu ale hodím to i tady.....
1. Leva trubka bude az nad hladinu a bude slouzit pouze jako tunel pro elektrickou instalaci (kable od čidel atd.) + na zpatecku z externiho filtru(vytlakova hadice)... nemam misto okolo akvaria tak jsem to resil takto. Vytlakova bude napojena na pruhlednou trubku/rampu ktera proud rozstrikne nebo to udelam tak ze hadici privedu do komory co je uplne napravo.
2. Stredova trubka slouzi jako skrceny regulovatelny odtok. ta bude kompletne zaplavena zamezi se tim tvorba hluku.
3. Prava hadice slouzi jako odtokova urcujici vysku hladiny v akvariu (tak ktera jen jemne stira hladinu) - ta bude jeste kracena na pozadovanou vysku hladiny.
Stále nevím,jestli chceš používat pevný přepad jenom pro filtraci,nebo jej využít jako vyjímatelný s rychlospojkou na vývodu, pro vypouštění nádrže.Malý náčrtek by nebyl na škodu.Na snímku je servisovaná nádrž s vyjmutými hrncovými filry (praní náplní) ,v které jsou tři vypouštěcí ventily (před filtry,v topné komoře a ze dna v krmném prostoru).Další fotky: jedna z původních průchodek ,pro vyjímatelnou přepadovou trubku Hamburských filtrů v rybičkárně.Způsobů instalace je spousta (zahrdlené trubky,trubky s násuvnými hrdly a ó kroužky,PPR redukce a různé připojovací soupravy),ale tento systém se mi jeví,jako nejbezpečnější pro akva s biologickým filtrem umístěným pod nádrží v bytě.U veškerých průchodek budeš k fixaci vyjímatelných přepadových trubek používat otáčivý pohyb,to jenom k tomu namáhání průchodky na zkrut,může docházet k povolování matky na šroubovici.Veškeré průchody vytěsňuji silikonem.
Průchodka má sloužit v prepadove komoře akvária jako odvodni otvor do externího filtru.
Neni mi jasné proč by měla být průchodka namahana do zkrutu?
už to mám vyřešené, tak to nemusíme rozebírat ale klidně můžeme pokračovat.
Z tvého dotazu,bez bližší specifikace, mi není jasné k jakému účelu má průchodka sloužit a do jakého systému má být přiřazena,možná zde vedeme zavádějící polemiku o rozdílně namáhaných spojích a jejich montáže.Pouze jsem Ti chtěl nastínit,že výrobci nepočítají s tím,že by průchodky byly používány jako spojovací materíál namáhaný v podélné ose do zkrutu.
Pokud měl adaptér rozsah až do těch 22 není čemu se divit. Pokud měl mít 12v je to na reklamaci s možností zaplacení škod. Pokud to je podložené a neodpovídá zarizeni popisu, není se o čem bavit. Toto není naivita ale lenost řešit problém a bojovat za to co jste si koupil.
Dobře vemu to opačné jako vy (ty).
Kolik silikonu v gramech mám použít při pouzi průchodky 1". A jakou silou mám dotáhnout maticí abych všechen silikon nevymackl ven. A co když se dílo nezdari. Ta demontáž čištění no děkuji. Poradil jsem si tak jak mi selský rozum velí a výrobce určuje/doporucuje
No, nedávno som kúpil sieťový adaptér 12 V. Podľa Vašej logiky "musí zákonite mať" na výstupe 12 V, mal 22 V a zhoreli mi dva obvody. Žite ďalej v naivnej viere. V neposlednom rade, napísal som, že to bude tesniť rovnako, takže mi uniká, čo reakciou sledujete.
No a ešte jedna vec, ktorá Vám zrejme uniká: viete aký je správny pracovný postup? Či si myslíte, že pracovný postup je len správne poradie a orientácia montáže? Použili ste tu správnu prítlačnú silu dotiahnutia, ktorá nie je ani príliš malá, ale ani príliš veľká? Či prosto len tak tárate, v ksichtoknihovom štýle, o veciach, o ktorých len niečo matne tušíte?
Z tvého dotazu,bez bližší specifikace, mi není jasné k jakému účelu má průchodka sloužit a do jakého systému má být přiřazena,možná zde vedeme zavádějící polemiku o rozdílně namáhaných spojích a jejich montáže.
no vyrobce pruchodek prese nebude delat pruchodky ktere nejsou funkcni. tzn za predpokladu ze se dodrzi spravny pracovni postup montaze musi pruchodky zakonite "pruchodkovat"
bez nejakeho uniku kapaliny
Ak niekto robí veci inak, nemusí to byť nevyhnutne zle!
Pokiaľ viem, tak silikón je dobré tesnenie, keby nie, lepené akvárka by tiekli (a teraz nepíšem o pevnosti, len o tesnivosti), takže nahradiť gumu silikónom je zmysluplné. Problém vidím lem v tom, že oproti gumovému krúžku to bude vyžadovať viac skúseností i zručnosti (aby ho tam nebolo priveľa, no ani primálo), no a viac práce pri rozoberaní (teda skôr následnom skladaní). Či to prinesie aj lepšie tesnenie neviem, skôr to bude tesniť rovnako.
V neposlednom rade, niekomu to môže poskytovať chýbajúci pocit istoty, ktorý síce s (ne)pretekaním nepomôže, zato so spánkom určite áno...
Blábol a fušeřina funguje desítky let ve vlepených průchodkách ø 20-50mm u Hamburských filtrů bez reklamací.Do průchodek se vtlačují přepadové trubky a fixují se samosvorně pootočením,při cca týdenních výměnách vody se opětovně pootočením vyjímají.Takzvaná suchá montáž pouze s těsněním povolovala utažení závitu a docházelo k průsakům.Před měsícem jsem dělal kompletní rekonstrukci dvacet let staré nádrže,silikonové utěsnění bylo v pořádku.ale pryžová podložka byla natolik zpuchřelá,že se dala rozdrolit prsty.
Rofr zcela s tebou souhlasím. Selský rozum mi řekl jak to mám udělat a už se hodinu koukám jak prepad s pruchodkami NEprosakuje. A i bez použití silikonu (fuserina) drží a bude to možné kdykoliv demontovat.
Avšak černá gumová podložka je těsnící podlozka. O-krouzek má průřez ve tvaru O a tady ta má tvar obdélníku. Takže to nemůžeme nazývat O-kroužek ale prostě zkrátka těsnící podložka.
Na to se nedá dívat … …
Správná skladba těsnění a podložky je na fotografii kdesi níže.
To černé gumové (měkké) těsnění je názvem „O kroužek“ a použití je NUTNÉ!!! Zajišťuje těsnost vyplněním nepřesností v rovnoběžnosti těsněných ploch a vyrovnává, eliminuje drsnost těsněných ploch. Vyrovnává též případnou „nepřesnost“ (kolmost osy) závitové části proti těsnicí ploše při dotahování matice a celkově způsobuje (měkkostí materiálu), že „síla“ ve vlastním těsnění po celém obvodě těsněných ploch je „rozložená“.
Bílá podložka (pod maticí) zajišťuje malé tření matice při montáži (utahování matice) a usnadňuje, případnou, demontáž, kdy dosedací plochy matice NEmohly být zadřeny vlivem NEpoužití této podložky.
Z uvedeného plyne, že použití „bílé podložky“ není nutné, je vhodné, ale je někdy vhodné ji i, záměrně, nepoužít.
Nepoužití gumového těsnění a použití silikonového lepidla spolu se zmíněnou, nevhodnou „bílou podložkou“ namísto těsnicího „O kroužku“ je fušeřina, která NEVEDE ke zlepšení spolehlivosti těsnosti spoje a způsobí, případnou, obtížnou a komplikovanou demontáž !!!
Tvrzení „plastová vydrží víc než gumová“ jsou nesmyslné bláboly, zvláště, když, v jednom případě jde o „podložku“ a ve druhém o „těsnění !!! Raději se svým příspěvkem končím …
No jo ale jak to zalepim silikonem tak tento spoj je pak už nerozebiratelny. Jakákoliv demontáž vyžaduje rozpiti prepadove šachty je to tak?
Ta černá věc je jak říkám gumová podložka (takže tesneni) a to bílé je plastová podložky to zda je už z teflonu nevím. Každopádně bych viděl skladbu při montáži takto. Na nos průchodka se závitem nastrcim gumové těsnění protahnu onen noc se závitem přes otvor a nasadim plastovou bílou podložku a přes ní maticí a dotahnu? Nebo ta plastová má být s tou gumovou pokupe? Před ní nebo za ni?
A nie je tá ,,plastová podložka,, náhodou teflonové tesnenie?
To černé těsnění vypadá na ó kroužek,jestli je to tak, vyměň jej za plochou podložku (plastová vydrží víc než gumová),ale v podstatě tam nemusí být žádná.
Odmasti lihem otvor,styčné plochy a průchodku včetně závitů a těsnění.
Průchodku nasuň do otvoru jako při klasické montáži a zajisti ji matkou ,stačí na jeden,dva závity,následně nanes akvaristický silikon na celé šroubení a popotahováním jej dostaneš i do prostoru otvoru,stačí dotáhnout matici a máš hotovo.Pro čistou práci si pomáhám lakýrnickou (maskovací) páskou,nerad čistím opatlaná skla.
0 27.05.2016 21:45 laKatos –
Re: RAP To bílé není těsnění ale plastová podložka. To černé je těsnění.
A z obou stran to cenu nemá neboť z té jedné kde je matice by prošla voda přes závit.
Těsnění jsou tam dvě jedno černé druhé bílé jestli dobře vidím.
A proč nedat těsnění z obou stran?
0 27.05.2016 15:19 laKatos –
Re: GP Děkuji za rady i přesto to udělám obráceně. Tzn matice uvnitř nádrže a těsnění z vnější strany. Tesnit to bude
pokud neni tesneni oboustranne, stale plati, co jsem psal.
pokud jde o "vytlacovani" pruchodky, tak tlak pusobi kolmo na stenu a na jednotku plochy stejnou silou v dane hloubce, takze pokud se podivas na tvar, tak dolu netlaci nic, max tahne "zaveseni" vytokove hadice.
edit: overil bych moznost dotahnuti (matici ve vnitr treba zafixoval proti protaceni)
0 27.05.2016 09:31 laKatos –
Re: GP Nemyslím si. Ano přes závity to protece ale pak to zachytí ta příruba s gumovým těsněním.
Zákonitě když to tesni z jedné strany musí to tesnit i z druhé.
Možná jsme si nerozuměli. Já neprohazuji těsnění ale kompletně celou průchodku otočím a budu ji protahovat z vnější strany nádrže a utahovat ji budu z vnitřní strany.
tesnit to musi na strane, kde je pruchozi kus ne na strane matky, protykal by zavit
0 27.05.2016 08:15 laKatos – pruchodka a jeji smer otoceni
Chlapi může být problém s průchodkou když budu mít tu čas s těsnící stranou z vnější strany akvária. Pokud se matice silné dotahne tesnit by to mělo i tak.
Z logiky veci mi to přijde špatně protože kdyby těsnící plocha byla z vnitřní strany tak hydrostaticky tlak napomáhá svou silou k utěsnění.
Starší reakce
Já bych se toho filtru nebál, měl jsem takový filtr (10x10cm komory)pár let než jsem si udělal o trochu větší (10x15cm) a funguje to také a s čerpadlem 600, 800, a teď 1200 l/h. Přesto že se dočteš že při pH 6,5 tam už žádné bakterie nejsou a že průtok je tak velký že by kdyby tam náhodou něco bylo tak je to spláchne ale podle mých zkušeností to pravda není a hlavně to není jen o filtru ale hodně dělá i plocha a vrstva substrátu.
V souvislosti s předchozím výpočtem bych byl pro nižší průtok filtru ve vypočítaných mezích, a pro zajištění proudu přidat čerpadlo.
Přidat reakci
1 ...... [17] ...... 71
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113181x