Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 14 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 13:47 R Muž romant [27982] Re: liborass
Je to nesmrtelné, hlavy se začas unaví, ale stará dobrá Silenta, kde měníš jenom membránu prostě šlape více jak 40 let. ano Čímž nechci nikterak zasahovat do vaší debaty, jenom jsi mě na tu poznámku přivedl. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2017 13:02 Muž liborass [174] Re: JoKa
tak to je trochu zavádějící, nemyslíš? Čerpací hlava se dá regulovat, nebo dát hlava s menším průtokem a co se týče molitanu, jde dát kostka o různé hrubosti i velikosti...
a ve finále jsi na tom výsledkově stejně jako s bublifukem...
Tím nechci nijak bublikuk znevažovat, je to dobrá alternativa- je to levné, jednoduché a funkční...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   18.03.2017 12:36 JoKa Re: liborass
U čerpacích hlav se používají podstatně hrubší molitany, protože ty bublifukové by se okamžitě ucpaly... V praxi to znamená, že při stejné velikosti houby, čím vyšší hrubost, tím méně plochy pro bakterie...

Čerpací hlavy mají podstatně vyšší výkony, což ne vždy je ku prospěchu (proudy nejsou vždy žádoucí).

V podstatě absenci plochy pro bakterie nahrazují tím, že vodu přes to proženou několikrát víc, což bublifuk nepotřebuje. Lajcky řečeno, stačí mu otočit vodu jednou, protože to tahá přes podstatně jemnější molitan a bakterie, díky nižšímu proudu, mají "více času udělat svojí práci"...

Pokud se chceš bavit o čerpací hlavě a kostce molitanu jako upgrade bublifuku, tak jedině jako marketingový tah... Neříkám, že nefunguje, jen je to dražší a méně efektivní řešení. Ale je to moderní... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 12:02 Muž liborass [174] Re: JoKa
tak to se nechám poučit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 11:54 JoKa Re: liborass
To není... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 11:44 Muž liborass [174]
když to tak vemem, tak ta čerpací hlava s biomolitanem je moderní verze bublifuku s kompresorem :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 10:59 JoKa Re: DavFM
No jó Hamburk... A jsme doma...
Ano, ten je tišší, než bublifuk, protože stačí slaboučký proud...

Ale porovnej hlučnost bublifuku s, zde nejčastěji doporučovanou alternativou, kostka molitanu a čerpací hlava od atmana... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 10:32 R Muž ctibum [6870] Re: DavFM
Co se týče ceny, řeší 3 nádrže. Tzn. 3 čerpací hlavy. Proti tomu je, v případě bublifuku, jeden kompresor...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 10:12 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: liborass
Já proti bublifuku nic nemám, naopak. Pouze jsem původně podotkl, že je (dobrá, může být) hlučnější. Nic víc.
V akváriích s potěrem mám bublifuky, ale v chovných většinou Hamburg se slaboučkým čerpadlem. Ono to má zase proti bublifuku výhodu v tom, že má konec hadice můžu dát patronů s rašelinou, zeolitem nebo čímkoliv jiným, co právě potřebuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 09:59 Vachi
Ale no tak :-) Nehádejte se :) Aby akvária nepřetekla tak bych nechal nasávání tak 3-5 cm pod hladinou. Akvárka by ještě k tomu nebyla plná až po vrch, ale třeba jen 10 cm od hrany. Pokud by se vypl proud tak by voda z poslední komory filtru zaplnila max. první a druhé akva. Toť jen teorie :-D Nakonec tedy asi zůstanu u bublifuku, jedu na něj už teď takže nebude žádná změna.
Šlo mi hlavně o to abych dostal živiny z č.1 a č.2 do akvárka s rostlinami palec
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2017 09:59 JoKa Re: DavFM
Chvíli jsem byl dělostřelec, takže ano, slyším hůř...
Ale vždycky mi víc vadil zvuk toho proudu vody z čerpací hlavy, nedej bože když tím ještě hadičkou přivzduchuji, než bublání bublifuku... A opakuji, když se vývod dá do správné výšky hladiny, tak ani to bublání není téměř slyšet..

Nicméně nechtěl jsem se hádat, smyslem mého příspěvku bylo, že je potřeba kvalitní kompresor. Nějaká jebka bude hlučit víc, než stará tatramatka a zároveň je potřeba s bublifukem umět pracovat. Pak je tichý...

Nebavím se o absolutním tichu, toho akvarista nedocílí nikdy, to jsi správně podotkl. Bavím se o akceptovatelném hluku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2017 09:46 Muž liborass [174]
ted sis odpověděl sám... když ti vadí hluk kompresoru a nevadí ti čerpací hlava, tak do každého dej čerpací hlavu s kostkou biomolitanu, nebo hmf filtry poháněné čerpací hlavou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   18.03.2017 09:20 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Pokud to "Prosím??" má znamenat, že jsi špatně slyšel, tak pak chápu tvojí absolutní spokojenost s tichostí bublifuku.

Srovnání s čím? No je to rozhodně hlasitější než strojek v mých hodinkách, ale musím uznat, že je to tišší než desmoquattro v mé 916.

Já to bublání prostě slyším. Mám vedle ještě další akva s čerpací hlavou a o té ani nevím, že funguje. Na druhou stranu už to ale ani neřeším, protože pak bych stejně slyšel artemku z kuchyně, která bublá furt.

A co se týče ceny, je bublifuk výhodnější pouze tehdy, když už člověk má kompresor a nemusí ho kupovat specielně kvůli filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.03.2017 00:33 JoKa Re: DavFM
jednu jedinou nevýhodu, je hlučný.

Prosím??
Ve srovnání s čím?

Na bublifuku, když ho dáš do správné výšky vůči hladině, není hlučného lautr nic....
Buď s ním neumíš zacházet, a nebo máš mr+ku kompresor...

Vedle 5W kompresoru každou noc usínám a neslyším vůbec nic...

Ale jak říkám, mám kvalitní kompresor a s bublifukem umím pracovat... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 22:16 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JoKa
Bublifuk má jednu jedinou nevýhodu, je hlučný. Jinak samá pozitiva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.03.2017 21:49 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Džouzif
Přepadové systémy nemohou přetéct. www.discus.cz Technika -Přepady – Kamil Kop. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.03.2017 21:36 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Džouzif
Na odtoku musí být přepad takže co tam nateče přepadem odejde. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 21:05 Muž Džouzif [25] Re: Vachi
Možná trochu hloupá otázka, ale jak zajistíš, aby ve všech nádržích bylo stejně vody a nějaká z nich nepřetékala? coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   17.03.2017 18:54 JoKa Re: Vachi
Tak tady bych vůbec nic nevymýšlel. Je to vymyšlené...
Dolů adekvátní vzduchový kompresor a bublifuk+kamínek do každého akva...
Hotové, vyřízené... Za pár peněz...

Nic levnějšího a zároveň efektivnějšího neseženeš, nevymyslíš...
Pokud jo, dej vědět... ;-) X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:47 Vachi Re: JoKa
Ty tři akvárka maji 60x40x40
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:46 JoKa Re: Vachi
A jak jsou ty akva velká? Stejně jako to, co ti zbylo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.03.2017 18:42 Vachi – 3v1
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj,
vytvořil jsem si takový menší regál s akvárky a teď řeším jak to vše filtrovat. Jedna možnost je 3x bublifuk, ale protože mi tady zbylo jedno akvárko 60x30x30 tak bych zkusil udělat jeden externí filtr pro všechny tři.
Rozestavění regálu je takto

1 - Ryby
2 - Ryby
3 - Rostliny

První možnost
A filtr by měl brát vodu z č.1 a č.2 do akva č.3, kde by se "znečištěnou" vodou živily rostlinky a z akva č.3 by voda šla do filtru kde by se pročistila a vrátila dvoumi čerpadly do akva č.1 a č.2.

Druhá možnost
Voda by tekla z č.1 do č.2 a do č.3 z kama by tekla do filtru, ze kterého by byla čerpadlem tlačena zpět do akva č.1.

U obou možností je na houby pokud se mi do akva dostane nějaká nemoc. Máte někdo nápad jak to filtrovat ? :)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 22:29 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Takhle jsem si to rozpočítal, nechtěl jsem aby to bylo na sobě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 21:24 Těhňajs Re: vaaclav
A není to zbytečné moc velká díra mezi médii?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 19:59 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
5cm :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2017 19:14 Těhňajs Re: vaaclav
Fotka k příspěvku Jaké más mezery mezi jednotlivými deskami biomolitanu? Jen 4 mm, nebo více? Stačí to?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 12:25 GP Re: sachlj
neco jako tohle... www.blesk.cz/… ekonomika.idnes.cz/…
kdo vi jak to pusobi v akvarku? asi zanedbatelne...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 09:54 sachlj Re: GP
GP napsal: a neni to ten typ plastu, co byla afera s hrnkama, ze to bylo z recyklovany elektroniky s nejakejma sragorama?
btw. i kdyby to bylo radioaktivní a ryby mi v noci svítily tak mi to nevadí, já je jíst nechci...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 09:45 sachlj Re: GP
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 08:40 GP Re: sachlj
a neni to ten typ plastu, co byla afera s hrnkama, ze to bylo z recyklovany elektroniky s nejakejma sragorama?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2017 07:43 sachlj Re: PaulZy
viděl jsem videa velkých filtrů, ne pro neonky v 50 litrech...volná komora a v ní hromada těchto kuliček co se točily v proudu protékající vody. Podívej se co jsou za media ve filtrech v chovnách pstruhů...a to je sakra citlivá ryba...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 23:08 Muž PaulZy [51] - RostlinyRe: sachlj
Plast nevím, keramiku chápu, plast moc ne... ale hlavně si nechci představit tu práci, kdyby to bylo volně (radši v síťce). :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 16:13 Muž MichalV [327] Re: sachlj
Mne sa to pozdava. Vzniknu ti tam zony s rychlejsim prudenim vody (priestor medzi gulickami) a zony s pomalym (stred gulicky s molitanom). Bakterie si uz vyberu, co im chuti viac :)
Tento princip som chcel naznacit v mojom nakrese, vid vyssie.
Ale ako jedine medium by som to nepouzil, lebo mechanicke necistoty ti to budu obchadzat.

Momentalne som pouzil ako napln kanistroveho filtru do stredu medzi klasicke biomolitany kocky jemneho molitanu, medzi ktorymi je volny priestor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 11:20 sachlj Re: ctibum
jaké čištění ? až to bude moc za špiněný tak to propláchnu vodou, plánuju do filtru ještě pořídit jiné media...ty co se používají jinde..speciálně vymyslené...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 09:52 R Muž ctibum [6870] Re: NHKG
Je v tom kostička molitanu :) Čistit bych to teda nechtěl... smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 09:04 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: sachlj
To je jen plast nebo je něčím plněný?
Jako jediné médium bych to nechtěl, ale dp jedné komory místo nastříhaného molitanu by to mohlo být dobré.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.03.2017 08:41 sachlj
Já teď zkouším v jednom externím filtru homemade výroby tyhle media www.ebay.com/… a jsem s nimi spokojený. Mám jich ale málo tak doplním a vyhodím pryč vše ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 18:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
Mám ho tam pár dní spolu ze starými molitany(v mezerách) tak uvidím ale zatím to vypadá dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 14:26 Muž Driv3r [236] Re: MomoMMC vaaclav
Na obr je to špatně mělo to být odskočerný ja to nakreslil rovně.tak o cm aby se Voda okysličovala.Ale kdyz to nebude moc široké ten( molitan)ta se to udrží jen v těch vaaclavovo páskách.

Edit:vaaclav Takže tam budeš mit 3x pasek filtrační a mezi vynechano.+to u čerpadla.předpokládám ze už ti funguje když si ten starší dal na darování.pokud ano je to tolik znát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 12:11 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Já už tam nemám žádné přepady pouze 1,5cm pásky skla na držení molitanu a poslední přepážku abych nevyčerpal celý filtr v případě ucpání přívodu. Mám tam čepadlo 1200 l/h a celý filtr se přečerpá asi 40x za hodinu a tak nedostatek vzduchu neřeším. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 12:08 Muž MomoMMC [6] Re: Driv3r
Ked budu dosky za sebou zvislo ako na obrazku straca sa potreba prepaziek ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2017 01:10 Muž Driv3r [236] Re: vaaclav
Fotka k příspěvku Chci taky dělat tenhle typ filtrů a tohle mě zarazilo takže bude lepší mít desky za sebou.cca3-5cm pak mezeru 3cm a další o přepad níž aby došlo k okysličeni a pak třeba. Keramiku podobně jako je to v hrncových filtrech.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 14:13 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Driv3r
Měl jsem to tak roky a fungovalo to teď jsem to předělal a mám 3x5cm molitany s mezerou za sebou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 11:23 Muž MomoMMC [6] Re: MichalV
Voda vzdy bude tiect miestom najmensieho odporu a preto budu hustejsie hmoty takmer urcite obtekane. Musel by si mat brutalny prietok filtrom aby voda sla aj jemnejsim mediom ale tam sa straca ucinnost preto sa davaju hmoty tak ako su. Bakterie su pri idealnom prietoku aj dalej ako par cm preto sa nastavuje vyssi prietok nakolko cez porezne media (mam na mysli ich vnutro) preteka voda aj pri prietoku 1000l/h minimalne lebo ju spomaluje prave velkost otvorov. Je pravda, zw vacsina pretecie okolo ale kompenzuje sa to velkostou plochy na osidlenie bakteriami...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 11:11 Muž MichalV [327] Re: vaaclav
To prevazne pretekanie cez najhrubsi molitan si uvedomujem a beriem ako funkcny bypass aby zvyskom mohla voda pretekat pomalsie bez skrtenia-ucinnejsia mineralizacia?
O tych prvych 2-3 cm sa pise pri ham. filtroch, ale osobne to beriem s rezervou, lebo ak v 4., 5., 6-tom centimetry je stale kyslik a ziviny tak budu aj bakterie.
Inak by nemalo vyznam spravit filter s prvym molitanom, vynechat medzeru a dat dalsi a tak dalej ako sa to bezne robi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 09:56 Muž Driv3r [236] Re: vaaclav
Ahoj Když jen 2-3cm to je teda u těch skleněných přepazkovych filtru ta výška treba 15-20cm zbytečná?když teda budu brat ze s mistem okolo dotyku molitanu a skla neni proud tzn nejsou baktérie.jak to tedy je ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 08:53 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: MichalV
Protékat ti to bude většinou přes ten nejhrubší molitan a to hodně dlouho protože se jen tak neucpe. Tvrdí se že bakterie jsou jen v prvních 2-3cm. Uvádí se i nějaký ideální průtok plochou tím že ti to poteče jen částí ti to asi tento parametr zhorší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2017 06:39 Muž MichalV [327]
Fotka k příspěvku Chcem sa spýtať staviteľov vlastných filtrov a "experimentátorov" :) , či ste skúšali resp. sa zamýšľali nad umiestnením filtračných hmôt (biomolitanov) v externých komorových filtroch pozdrĺžne s prietokom vody, pričom každá hmota by mala rôznu hustotu a teda aj vode by kládla rôzny odpor.
Zmysel takého niečoho vidím vo vytvorení rozdielnych podmienok pre usídlenie baktérii, a teda "možnosť výberu". Odpadla by tak dilema, aký prietok filtrom nastavit, pretože by bola premenlivá v jedlotlivých médiach. Dá sa predpokladat, že by bolo v každom molitane ina kolonia bakterii?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 17:27 Muž honcka [39] Re: Těhňajs
dal bych je do té předělovací přepážky a po obvodu akvaria. Jinak zatím řeším vizi, snad na jaře budu konečně rekonstruovat byt a pak přijde teprve na řadu finální plán a realizace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2016 16:25 Těhňajs Re: honcka
Ty chceš do malawi dát UGJ trysky? Jak zajistis aby ti tlamovci neodhalili ty trysky, aby nebyly trysky vidět?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [14] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=651