Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 47 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 12:19 laKatos Re: MichoCZ
DrChila na dobré připomínky ale trošku hůř je podává.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 12:12 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: DrChila
To je teda věta v tom popisku...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 11:08 Muž DrChila [243] Re: karelchess
Fotka k příspěvku Přesně tak to je myšleno.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 10:53 Muž karelchess [45] Re: laKatos
Asi myslel největší směrem ke 180, kdežto kolena jsou značené od 180. Řekl bych, že čím rovnější, tím méně naráží voda na ohyb a dělá menší hluk. Taky radši používám více kolen s menším ohybem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 10:43 laKatos Re: DrChila
Píšeš že máme volit úhel co největší. Ty jsi volil právě menší a jsi spokojený. Jak to tedy je.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 10:06 Muž karelchess [45] Re: malyLibor
Já to počítám takhle, snad je to dobře:
Plocha houby např. 10x20cm=200 cm2 = 2 dm2.
Filtr dá reálně 200 l/h = 200/60 = 3,3 l/min (litr je dm3). Jakou výšku vyplní voda v kvádru o dané ploše? Ona tedy bude protékat, nebude se plnit:
V=S*v -> 3,3=2*v -> v=3,3/2 -> v=1,65 dm/min = 16,5 cm/min

Najde někdo chybu? :-D
Do excelu už je to pak snadný naklepat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2013 08:19 Muž DrChila [243]
Rada k nezaplacení pro lidi co mají rádi přepady.
Nikdy nepoužívejte 45° ohyb trubky! já sem teď použil 30° už akvarium neslyšim.
A úhel volte co největší jak to jen jde!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 11:06 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
mo mě vždycky štvala i u maturity:-D naučil sem se 29 otázek ze 30ti jakou myslíš že sem dostal ? :-D 30 byl sem rád za 4ku:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2013 09:39 Muž Jiri_99 [425] Re: malyLibor
Mě to taky děsně baví. Akorát s tou matikou trochu pokulhávám.. Ta nikdy nebyla můj kamarád.. :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   15.03.2013 00:34 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Jiri_99
Moc rád... někde ve starém PC by se určitě našel excelový soubor, který mi počítal rychlosti proudění při různé velikosti filtrační plochy a různém výkonu filtru... jestli se mi to z něj podaří dostat. Když ne, tak to nějak zvládnem spočítat... tyhle věci mne dost baví... něco vymýšlet, nevrhovat, počítat, jak to bude fungovat, sestrojit to... a když to pak přesně tak funguje, tak je to děsná nuda :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 23:34 Muž Jiri_99 [425] Re: malyLibor
To to budu ještě muset pořádně pořešit, ten průtok. Pač jsem do nového filtru chtěl průtok co možná největší.. Ovšem ne tak, aby to bylo kontraproduktivní.. Pak někdy o tom musíme dát řeč. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 23:31 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Tyhle krabičky značky lock&lock různých velikostí máme doma. Taky jsem si v tom párkrát nesl jídlo a nikdy nic neproteklo. Ovšem prodávají se úplně ty stejné, noname značky a ty protékají.. Ty lock&lock jsou ale zase dvakrát dražší..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 19:24 Muž DrChila [243] Re: Treeman
no lepší to je vedle aqua.. protože pod akva bych to neryskoval já si v tomhle nesl večeři do práce.. a bylo to zavřený ale omastek protekl:-D ale taky za to může asi i to že to nemělo přímo pokojovou teplotu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 19:13 Muž Treeman [249] Re: DrChila
zatím mám představu vedle akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 19:01 Muž DrChila [243] Re: Treeman
tak držíme palce s malým experimentem:) kam to hodíš? vedle akvaria pod akvarium nad akvarium?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.03.2013 18:04 Muž EiFFeL [39]
vytapeni.tzb-info.cz/…

kalkulačka pro výpočet rychlosti proudění v potrubí ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   14.03.2013 17:57 Muž Treeman [249] – Krabičkový
Fotka k příspěvku Tak sem poscháněl co sem potřeboval a teď to jen poskládat.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   14.03.2013 14:56 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: DrChila
Ta voda přeci protéká nějakým průřezem, ten průřez krát ta rychlost ti dá objem. Pročti si ten odkaz co dával malyLibor a třeba ti to bude jasnější ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 14:34 Muž DrChila [243] Re: malyLibor
a jak zjistíš o kolik cm se posune voda za minutu?? průtok v litrech chápu například v centimetrech čtverečních nebo tak něco. Ale 5-10cm/min je trošku kravina aspoň podle mě
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   14.03.2013 14:26 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: MichoCZ
No, základní myšlenka je ta, že bakterie se udrží na podkladě jen při určitém proudu, údajně do 30cm/min. Při silnějším proudu jsou strhávané a odnesené pryč. Když je proud příliš slabý, nedostává se bakteriím dostatek potravy a hynou. Proto je potřeba při projektování filtru z toho vycházet a nplánovat to na ideální průtok. Tvrdí se, že ideální je průtok 5-15cm/min. Aby měly baktérie dost potravy, ale aby je proud nestrhával. Pokud tě to zajímá hlouběji, spousta zajímavých informací je třeba v tomto článku: www.jacik.akva.sk/… On ten Hamburský filtr je v podstatě to samé, jako Jirkův filtr, jen je to umístěné v akvárku :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 10:05 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: DrChila
Já vím jak to máš. Já to budu mít filtr stejné výšky jako akva a ve stejné výšce. Trubkou chci udělat spojené nádoby a čerpadlem o průtoku nakonec 300l/h koukám do štítku to chci prohánět. Filtr bude mít objem cca 20litrů. Aktivního bude sice o trošku míň, protože až po okraj to naplněné nebude. Ve filtru bude integrované topítko a nejspíš i CO2. Čím míň toho bude v akva, tím líp. Přepážek jsem si nechal nařezat pět, ale použiju jich asi míň. Bude tam hrubý bioakvacit, sera siporax, střední bioakvacit, vata a nakonec jemný bioakvacit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 09:18 Muž DrChila [243] Re: MichoCZ
Osobní zkušenost je taková že minulý filtr co jsem měl se stejným průtokem jako teď a fungovalo to na bázy vyrovnávání hladin(vedle sebe obě byli stejně ) a neprovzdušnoval jsem to a voda byla krásně čistá. Teď to mám pod akvariem v těch trubkách kdyžse koukneš u mě na to video(jsou tam 2 si myslim jedno stará filtrace a nová) tak uvidíš jak tam v tom filtru díky těm trubkám jak to tam teče se to provzdušňuje.
rybicky.net/nadrze/16933
www.youtube.com/…
www.youtube.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 09:11 Muž MichoCZ [891] - AmerikaRe: malyLibor
Chceš naznačit, že 20l objem filtru s průtokem 200l/h nemusí zvládat provzdušňovat? Nějak jsem se v tom zamotal asi. V sobotu budu takový filtr dělat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 08:30 Muž DrChila [243] Re: malyLibor
Nic proti ale kdyby ve filtraci bylo málo kyslíku mělo to průtok 500L/h(když tam má v akvarium 93litrů). Tak asi tak trošku v tom akvariu nic žít nebude protože bez kyslíku není život. Technicky vzato tím co jsi řekl tak z toho vyznívá to že čím větší by jsi měl filtračním objem media tak tím míň by měli ryby kyslíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.03.2013 06:51 host Re: malyLibor
Ne každý je ochotný si něco nastudovat jako Ty, natož něco ještě počítat. palec
V tak "malých" objemech filtrů si myslím, že nedostatek kyslíku nebude zásadní problém. Obvzlášť pokud se bude voda přelévat přes hranu přepážek. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   13.03.2013 19:01 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Jiri_99
Aha, je tam vzduchování, tím se to vysvětluje... Super. Něco podobného si taky jednou udělám... až budu mít akva s velkýma rybama :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 18:58 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: host
No, o problematice biologické filtrace bych tu mohl napsat článek, nastudoval jsem si toho hodně, když jsem vymýšlel a počítal filtr pro Třístovku. Snad se mi to docela povedlo, už prá měsíců to funguje a snad ještě pár bude... ale to není účel, v prezentaci mé Třístovky je u filtru několik odkazů, z nichž se dá čerpat... Mně šlo o to, jestli to stihne vyčistit tu čištěnou nádrž... A vzhledem k tomu, že o biologické filtraci něco málo vím se obávám, že ve 2. a 3. vrstvě nebudou mít nitrifikační bakterie dost kyslíku. Proto jsem se ptal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 12:52 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
no myslim ze ani to vzduchovani ani by nebylo treba ze se to radne provzdusni tim padem v trubce atd:-) hlavni je ze to funguje a ze si spokojen
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 11:17 Muž Jiri_99 [425] Re: malyLibor
:-D box proto, pač když jsem filtr dělal, neměl jsem finance nazbyt na filtr ze skla a box jsem měl doma prakticky nový, nepoužitý. Tak jsem ho využil. Jelikož to funguje, už jsem do toho nezasahoval..
Jo jo, honí to jen ta hlava 201. Jak to myslíš, "stíhá to"? Mám odtok vody v želvárku tak, aby když vypne proud, do boxu nateklo jen tolik vody, aby nepřetekl. A stejně opačně. Kdyby se ucpal odtok do filtru, čerpadlo by vyhnalo všechnu vodu z tohoto filtru do želvárka, které by taky nepřeteklo. Sice by morlor chvilku neměl ostrůvek a čerpadlo by se na suchu nejspíš spálilo, ale žádná pohroma v podobě potopy nehrozí. Na to mi postačila jednoduchá matematika.
Jinak ano, to je u Morlora. To není problém, klidně se někdy, třeba po burze můžem domluvit se na to jít kouknout. Ale není to žádný zázrak. Jen hromada biomolitanu, trocha keramiky, vzduchování a čerpadlo, které vodu honí zpátky do želvárka.. To vzduchování je pro jistotu právě pro bakterie, i když jsem ho tam dal teprve nedávno a filtr bez něj funguje už dva roky.. Od oka, jestli se nepletu.. :-)
A jinak co se týče vody, ano, je čistá.. Filtr funguje dobře, si myslím. Když vidím, jak lidi u želv nemají žádný písek na dně kvůli čistění a musejí čistit každý týden... Já tam písek mám, mimochodem pro želvu je fajné, pač se s ním neustále baví tím, že ho přehrabuje a čistím to jen cca jednou do měsíce a to tak, že jen zlehka prohrábnu dno a vyměním část vody.. Není co řešit. Funguje to líp, než jsem čekal.. ano


Edit: ještě takový dodatek. Ve filtru není kdo ví jaký proud, jak by si někdo mohl myslet. Když se kouknu na hladinu, zdá se, jakoby voda stála a když do něj ponořím ruku, tak žádný proud necítím..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 09:16 host Re: malyLibor
Dovolím si trošičku upřesnit. Doporučená rychlost prostupu vody pro biologickou filtraci je 5 - 10 cm/min. Takže velký výkon čerpadlá není zase až tak žádoucí. Velmi dobře je celý problém biologické filtrace, včetně výpočtu, rozebrán zde:
www.deters-ing.de/…
Sice v němčině, ale to snad nebude velký problém.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 08:43 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: DrChila
Tak jsem to nemyslel. Šlo my o to, jestli to stíhá prohnat dostatek vody filtrem, aby za a) dostatečně nakrmila bakterie a za b) byla v čištěném akváriu čistá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 06:24 Muž DrChila [243] Re: malyLibor
přepadovej filtr vždycky stíhá:) to co vyžene nahoru pak steče dolů:) důležitý je jenom si nastavit rezervní hladinu kdyby náhodou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2013 00:07 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Jiri_99
Skvělý nápad s tím plastovým boxem.... Celé ti to žene AT 201??? A stíhá to? To máš u Morlora??? Já se k tobě budu muset někdy zajít podívat, to mne fakt zajímá... palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 12:47 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
AT 201
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.03.2013 11:42 Muž DrChila [243]
no na necistoty jsem zvyklej... No hezky to mas vymysleny a zene ti to jaky cerpadlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 10:47 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Fotka k příspěvku Celé filter.. :-D
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 10:42 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Fotka k příspěvku
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.03.2013 10:42 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Fotka k příspěvku Z trubky to teče přímo do boxu. Nebo teda do filtru.
Omlouvám se za bordel, už jsem to strašně dlouho nečistil.. stydim
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 21:43 Muž DrChila [243] Re: Lucky005
Roztřikovací rampa není třeba:) vzduchování tam je a hlavně když si všimneš tý hladiny tak to je centimetr od hrany akvaria:-D takže se tam nic nevejde a přesně takhle jsem to chtěl. Maximálně nějak doupravit aby tam nebyla vidět ta hadice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 21:40 Muž Lucky005 [197] Re: DrChila
srovnani tvoji a jejich filtrace je drsne :) rozstrikovaci rampa nebude?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.03.2013 21:25 Muž DrChila [243]
www.youtube.com/…
Tomu řikám pořádně odvedená práce:-D
Né že bych se chtěl chlubit ale pochlubim se je tam video u mě v profilu celýho filtru. Povedlo se mi ho ztišit. Takže už to nejsem jak u řeky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 17:27 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
Třeba to do čeho teče z přepadu:) bych rád viděl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.03.2013 09:59 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Fotka k příspěvku Daleko větší hluk dělá tohle: viz foto :-D :-D :-D
I bych to udělal jinak, ale želva se pod tím každou chvilku "sprchuje". Asi se jí to líbí, tak to tak nechávám..
Fotek víc nemám, ale klidně to můžu vyfotit. Co bys na tom rád viděl?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 22:41 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
no to já to dal jen vteřiňákem abych to mohl hezky objet tim silikonem aby to drželo. No nenadělám stim nic ulouplo se to a tak sem to opravil zejtra bude zkouška opět na plný výkon tak uvidim jestli nastala nějaká změna v hlučnosti a nebo v propustnosti silikonu. přinejhoršim dám další vrstvu.. No já sem to tam mám díru 34mm ale trubka měla průřez 32mm na tom zvětšení pro zasunutí další bohužel ale bylo 34mm obrousit to nešlo bohužel tak sem to takhle musel lepit jinak by se asi nic nestalo kdybych to nelepil takhle na 2x to by vydrželo víc.
Pokud mi to tady bude pořád tak hezky týct ta voda jako na začátku asi taky tam hodim jiný koleno a do skříně udělám další díru 90° je docela blbý ačkoliv to je zakulacený tak když se tam nahromadila voda tak to tam mlátilo jakoby o hladinu. Ale na druhou stranu dobře se po noční u toho usíná:-D
Jinak teda průměr trubky 32mm a průtok 1000l/h
A fotek asi víc nemáš jak sem koukal k mordorovi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 22:32 Muž Jiri_99 [425] Re: DrChila
Vteřiňákem jsou zkoušel lepit sice jinou trubku, ale vůbec to nedrželo. Stačilo za to chytit a hned to povolilo. Takhle to mám jen tím silikonem. Jestli je to pružné, asi je. Těžko říct. Pač se povedla vyvrtat díra tak akorát, že jsem na tu trubku musel trochu zatlačit abych ji do díry vůbec dostal. A až pak jsem to z obou stran pořádně objel silikonem.
Trubka má v nejužším bodě průměr 30mm s průtokem 500l/h. Ale dala by i o pár litříků víc.. Hulákot to nějak hrozný nedělá, i když úplně neslyšitelné to taky není. Koleno dole není do pravého úhlu, ale 30 nebo 45 stupňů tuším. Těžko říct takhle od oka.. Navíc to mám v obýváku, takže v poho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 21:54 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
Fotka k příspěvku No já do toho přímo nežďuchnul mám tam hadici z čerpadla jakoby.. a ta hadice se dostala nepozorností za tuto trubku ono se to přímo nevyrvalo ono jak se to zdeformovalo až moc tak to začlo tryskat všude kolem:-D ale je to už pošéfovaný filtr sem nastavil na minimum aby to neteklo.. a přejel sem to opět silikonem tak je to větší délce takže to snad už se nestane... ještě sem dolalil ty trubky udělal jsem tam 2 díry a dal tam kus hadičky na vzduchování pokus o snížení hluku co to vyrábí..
A posílám obrázek jak tomám vyřešený protože já to potřebuju co nejvíc u stěny aby mi tam nelezla činčila... a jelikož to koleno je na jedný straně silnější pro zasunutí dalšího kusu tak jsem ho musel uříznout a nastavit a ten malej kousek co je v aqua zastrčenej ten drží jak přibitej ale bohužel bylo to slepený předběžně před zasilikonováním vteřiňákem ten ale povolil tak se to hejblo a pak ještě další pohyb zrušil dokonalou přilnavost silikonu.
A jen technická otázka když to máš takhle přímo kolmo dolů to musí dělat bordel ne? a to neskutečnej podle mě nebo ne? a průtok máš jakej?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 16:15 Muž Jiri_99 [425] Re: kus
Fotka k příspěvku To já trpělivý byl, jednou zalepil a drží to pořád a snad ještě chvilku držet bude.. ano ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.03.2013 16:12 Muž kus [200] - RostlinyRe: Jiri_99
přiznám se, taky jsem to tak měl :-) A díky mé netrpělivosti to trochu rosilo. ale pak se to nějak zatáhlo a drželo to až do zrušení ty čtyřstovky. Ale pořád je to takový Přemkovskypodlahovský, naštěstí je dnes doba a jsou věci, kdy se to dá udělat skoro na profesionální úrovni.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.03.2013 16:01 Muž Jiri_99 [425] Re: kus
Až taková kravina to není. Tvůj návrh je dobrý, ovšem to mě tenkrát nenapadlo. Mám trubky vlepené do skla jen černým akvarijním silikonem a drží to v poho. Tím, že trubky jsou na zadní stěně, která je u zdi, nejsou přes pozadí vidět a ani do nich nelze "žduchnout" tak, aby jsi je utrhl..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   10.03.2013 15:22 Muž kus [200] - RostlinyRe: DrChila
to je taky taková hrozná kravina, lepit trubky do díry do přepadu. Já bych to řešil šroubovaným prostupem: eshop.agrotherm.cz/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [47] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113134x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=2301