Výroba vlastního filtru
vymyslet, sehnat material, udelat, vyzkouset, splest se, opravit a uvest do chodu to uplne jinej pocit. kdo to nezna ten to nepochopi a koupi si filtr sam. ale udelat si to sam. myslim ze neni spravne odrazovat nekoho od tehle libustky a nelibi se mi to. at si to kazdej zvazi sam
Pozri, tu sa inšpiruj
www.youtube.com/…
Popozeráš, prehodnotíš a zistíš, že sa to dnes už naozaj neoplatí. Ceny sú už podstatne nižšie a sám som kúpil (a používam dodnes) tkzv. jazdenky už za veľmi rozumnú cenu. Je to asi tak, ako keď sme toť nedávno donášali autá zo západu, či televízory a dnes?
Instatní moudrost už došla, teď už jen použít vlastní mozek a něco vymyslet.
nejde o lenivosť ako takú, že sa mi to nechce vyrábať, ba naopak. Len sa mi to nechce hodiny googliť a potom zistiť že je to aj tak naprd. Ja chcem návod ako na to, prečo tak a tak a nie onak a tak to spraviť a je to.
Zase som pozeraj aj externé filtre sú sice na môj vkus drahšie ale je pravda že je to jednoduchšia voľba a istota (len do kedy)
Kdyz vis co delas, nebo si alespon slusne nastudujes co mas delat, o funkci Tveho vlastniho vytvoru se koupenemu nemusi ani zdat, uz jen z hlediska jeho objemu, protoze 54l akvarko jako filtr... no kdo takovy externi pro 250l akvarium ma
. Otazka zbytecnosti tak velkeho filtru je sice na miste (neni zkratka potreba, neziskas tim tolik, o kolik vic mista zabere), ale kdyz Ti to nebude zavazet, proc ne.
Jenze Ty jsi psal o lenosti se uz i jen poinformovat hledanim na webu, takze se do toho pust pouze v pripade, ze lenost se tykala jen onoho hledani prvotni informace, zda ma cenu se po tom vubec pidit. Cenu to ma, pokud do toho mas opravdovou chut to udelat a nemas problem s umistenim takoveho filtru. Ta cena je ale predevsim v tom, ze Te to bude bavit a ze budes mit radost z toho jak se Ti to povedlo.
Take si rozmysli, zda to uneses psychicky, ze si veris natolik, ze to udelas dobre/spravne/kvalitne a nevytopis se, a take ze budes klidne spat. Nekteri lide umi panikarit pri prvni kapce vody, kdyz nevedi odkud je, a nebo prvnim zvuku z deklu ci skrinky pod akvariem. Muze se Ti to zdat humorne, ale trapit se, protoze clovek nejaky je, taky neni to, co bys mel od konicka chtit.
hej tento link som už pozeral, takže ak tomu správne chápem je lepšie kúpiť nejaký filter ako to riešiť nejakým homemade-om, ktorí vlastne ani nemusí fungovať.
Koukni ke me. Ja mel svoje stare akvarium ktery mi presne pasovalo do skrinky. Kdybych to nemel a vedel kolik casu pro.ejslenim a tak sem ztratil tak jdu do externiho koupenyho.
musis mit akvarium. Vymyslet si rampu, vymyslet prepady, sehnat nejake filtracni media pokud nechces bioaktiv je to drahe jak neco.
ja nechal za filtracni media 1600 kdybych nemel akvarium tak 500 za akvarium. To by byl uz nejakej filtr rozumnej a mas jistotu ze to funguje
vim ze nejak stranky byli o tech prepadech a o tom jak to ma rychle filtrem proudit discus.cz nebo tak nejak
tak ono akú takú predstavu mám, len chcem vedieť viacej podrobností od skúsenejších, čomu sa vyvarovať a tak
Ak si lenivý, tak si kúp rovno vonkajší filter a máš hotovo. Dnes už cenovo tak "nebolia" ako nedávno a cenovo ti to vyjde rovnako ako komponenty či súčiastky na ten tvoj výtvor. Hlavne ak nevieš čo vlastne ideš vyrobiť
Ono driv se taky v akvaristice vyrazne mene svitilo, alespon bezne
. Vetsina akvarii byla provozovana klasickym zpusobem, tedy jako low-tech.
Nelze nez souhlasit, ze v idealni situaci by se co2 spis vyhanelo, ale jak jsi sam uvedl, pokid bude premira ryb nebo naopak nedostatek. Bude bud prilis velka poptavka po kysliku jak osadkou tak nitrifikaci resp. Nebude dost producentu vcetne odpadu pro rozklad. Zalezi na konkretni situaci a pootoceni rampy pro serizeni neni snad az tak komplikovany. Navic co2 se neresi tak dlouho a predtim se taky nepestovali jen rasy.
Ber to tak, ze kdyz mas rostliny, nechces nijak velkou difuzi mezi atmosferou a vodou, protoze vetsinou se v akvariu vyprodukuje vic CO2, nez by odpovidalo CO2 v akvariu jen difuzi ze vzduchu. Muzu Ti rict, ze jak jsem vymlatil lecenim nitrifikaci, okamzite sel dropchecker do modra, zatimco normalne i bez pridavani CO2 byl aspon trosku tmave zeleny. Proto je snaha hladinu moc nepokouset a difuzi nenapomahat. Akvarium s dobre rostoucimi rostlinami a "nepretizene" rybami, dokaze dobre fungovat i bez zkrapeni hladiny, vzduchovani atp. BTW, zde je spravne jak zkrapeni, tak skrapeni, s i z je dobre, protoze vyznam slova to nemeni, ackoli je to ve sve podstate neco jineho.
O spotrebovani kysliku rostlinami... no vis, to by Ti ty rostliny musely jedine hnit, ne rust, protoze kdyz rostlina roste, spotrebovava CO2, z nej produkuje O2 a sama pro sebe O2 potrebuje jen male mnozstvi, a CO2 vyrobi mene nez sama spotrebuje. Hledej na webu "kompenzacni bod", v souvislosti s fotosyntezou.
Pokud mas tolik svetla, ze rostliny nemaji dostatek CO2, a je jej ve vode tak drasticky nedostatek, ze by i difuzi do vody prislo CO2 vic nez tam je, pak by Ti zkrapeni hladiny mohlo k vice CO2 pomoct, jenze takhle nebudes akvarium provozovat dlouho, protoze bude velice rychle plne ras - svitis vic, nez dokazi rostliny pokryt tim, co spotrebovavaji (staci kdyz jim chybi kterakoli jedna vec, at uz CO2, nebo jina soucast vyzivy), a to je vzdycky prusvih, protoze mnohe rasy zvladnou rust i tam, kde uz to rostlinam moc nejde.
Dobre rostouci rostliny se rasam brani. Jak to delaji, o tom nemam sajn (snad jen povrchni domenku), ale kdyz mi rostliny dobre rostou, nic jim nechybi, pokud resim nekde rasu, pak je to obcas nekde nejaky usmoleny kousicek, kde se rase nahodou z nejakeho duvodu zadarilo vyrust do viditelneho stavu.
Asi tolik o tom, proc jsi vyvolal nesouhlas. O kolobehu plynu v akvariu, a mezi nim a okolim, by se dalo (a jiste se tak i deje) psat stale. Nicmene verim, ze i tento vytrzek z toho vseho, Ti pomuze se na vec znovu a lepe podivat
.
pokud se tim nesrovnavaji parcialni tlaky, tak se omlouvam za chybne informace, ale spis bych to videl na nejake nedorozumeni.
- uz to vidim, vypadlo mi co2 pred kytkama - omlouvam se, ale na smyslu sdeleni to moc nemeni..
Myslím že tu píšeš docela dost velké nesmysly. kysliku bude ve vode stejne jako ve vzduchu, stejne tak co2. cerenim nejenze zajistite kyslik rybam a bakteriim, ale take zabranite jeho vycerpani kytkama
kysliku bude ve vode stejne jako ve vzduchu, stejne tak co2. cerenim nejenze zajistite kyslik rybam a bakteriim, ale take zabranite jeho vycerpani kytkama, pokud dodavate co2, tak bych to resil, ale upravit to pootocenim trubky rampy neni snad tak slozita operace, aby nesla provest dle pozorovani.
pochopil jsem, že tenhle druh proudění vody je nejoptimálnější, vzhledem k bakteriální přeměně ve filtru a síle proudění. Nevím ale když ta rampa bude naměrovaná ze zadu dopředu a mírně nahoru, tak bude čeřit celou hladinu, jestli mi to teda nebude stejně překysličovat vodu. směrek k CO2 a řasám
Je to cele o tom, jak si predstavujes proudeni vody v akvariu.
Z vystupu jednou dirou nekde u hladiny dosahnes to nejhorsi mozne rozlozeni proudeni, u dna nemusis mit proudeni temer zadne, voda tece moc dlouhou cestou (po delce akvaria tam a zpet), v nizsich vrstvach vody jeste pres moc prekazek.
Rampa po delce, s vystupy smerem k celnimu sklu, micha vodu ne okolo akvaria na delku, ale tak, ze ta voda ma dokola u beznych rozmeru nejkratsi cestu a minimum prekazek, diky beznemu rozlozeni akvaria, pricemz rostliny vzadu neohyba do nechtenych smeru. Tim dostavas ziviny i k rostlinam u dna slusne.
Rampa svisle je takovy kockopes, resi vec jen napul, ale i tak muze nekam stacit. Obvykla ale uplne neni, protoze kdyz uz, pak je ta bezna vyhodnejsi - proste chce to mit pro tu svislou nejaky duvod, a ten neni castym.
rampu na svislo... to je rozhodně zajímavý nápad! o tom slyšim prvně. a zase... někde psali, že nejlepší je rampa 2 cm pod hladinou, namířená mírně k hladině jak to píše Legioix
Tak jasně. Já mám rampu taky pod kladinou. Dokonce dvě. Od každého filtru jedna a nesměrováno v úhlu cca 60% k hladině:
rybicky.net/fotogalerie.php… Ale ne, napsals to dobre, ja jen chtel doplnit, ze vystup nemusi byt nutne nad hladinou, aby z akvaria nebyl mixer
.
Já jsem to tak i myslel. Rozstřikovací rampu, která neomezí průtok, ale rozežene proud vody rovnoměrně po celém akváriu. Asi jsem to špatně napsal.
Ani nemusi mit rozstrikovaci rampu. Kdyz se prozene stejne mnozstvi vody za stejny cas ruznym prurezem trubky, je ruzna i rychlost proudeni vody v te trubce. Kdysi jsem mel na vystupu filtru hrdlo z PET lahve, naplnene hrubym biomolitanem. Ted mam na jednom cerpadle na vystupu ohnutou trubku s dirami (jako rozstrikovaci rampa, ale pod vodou a svisle umistena). S tim jak ma voda akvariem proudit se da pracovat i jinak, nez ze se filtr zbytecne moc priskrti.
Když tam dáš rozstřikovací rampu, tak to můžeš pustit klidně na plnej knedník a bude to tak akorát čeřit hladinu.
jistej si nejsem ničim. knížce píšou přefiltrovat všechnu vodu 2x až 3x za hodinu = 120l/h - 180l/h někdo zas říká že stačí polovina. když vezmu svýho AT-200 a dám ho na plnej výkon, což je teda o těch 20l za hodinu víc, tak to je takovej fičák, že rybičky nemaj klid, kytky jsou namáhaný, lámou se a nedávno sem se dočet, že jak je hodně zvířená, že to překysličuje vodu a vytlačuje CO2, který potřebujou kytky a pak jede řasa, který mám teda dost. a když to ponořim, tech 10 cm pod hladinu, tak by to ty kytky zničilo uplně.
takže to podle citu a odhadu mám přiškrcené na poloviční dírku, což je podle mě těch 100l/h už zhruba 2 měsíce a ryby vypadaj v pohodě. sem tam nějaký slabší kus cípne, ale ze čtyř případů to byly 3 mládata (esi se to tak řiká) a ta čtvrtá pancéřnice nevim
Těma 60-80L za hodinu seš si jistej? To je docela dost málo. Filtrace má protočit akvarium minimálně 2x spíš 3x. Takovejch 150-300l/h mají eheim filtry na 60 litrů. Pokud by si měl takovejdle malej průtok tak ti na to 100% stačí jen ta plastová vodovodní trubka.
Nebo další možnost jak slepit ty trubky je silikonem bude to držet i těsnit když se ti nebude chtít to ohřívat. Teda pokud jdou ty kolínka na ty tyčky nasadit tak sem stím dřív dělal ale to je tak 7 let tak už vim prd jak to funguje.
Ale pokud to má dotyčný na jednom stole, tak nemá smysl hučnost řešit. U mě to slyšel není vůbec. Tam není ani žádný tlak, takže není problém to udělat z těch odpadních trubek, které se do sebe jen zasouvají.
JJ pod akvariem. 90°z akvaria trubka. a pak do skříňky to jde 45°trubkou. ale bylo tam slyšet to narážení vody v tý 45° původně tam byla 90°trubka a to bylo šílený.
Já to mám naprosto neslyšitelné. Ani to čerpadlo není slyšet. Ale ty máš přepad pod akvárko ne? Já to mám na stejné úrovni.
Řešil jsem spojené nádoby 112 litrů akva a 22 litrů filtr. Měl jsem myslím 35mm vodovodní trubku a nebylo to dobré. Ta odpadní asi 45mm byla mnohem lepší. Jednak to vyšlo na prachy lepší a na práci s tím nesrovnatelně lepší.
A pokud by si to chtěl mít úplně neslyšný tak použi zahradní hadici která nebude mít ostré úhly a zaručí ti to že voda bude stejkat bez jakýhokoliv narážení.
Jinak jsem filtraci upravil do odpadní trubky z které mám přepad jsem narval hadici která se tam jen tak vešla a momentálně slyším jen vibrace od čerpadla takže jen vrnění
Taky mám odpadní HT trubky a vše v poho..
to musim nějak vyzkoušet. v montážním videu je seřezavají hrany a udávají teplotu 250°C. Díky
Já to vařil plamenem a nic moc. Asi na to nejsem dost šikovný. Nakonec jsem stejně přešel na odpadní trubky, které se jen do sebe zasunovaly.
ZSkoušel a funguje, jen si musíš pohlídat, aby se ti trubka neroztekla, nebo nebyla málo nahřátá. Použil jsem horkovzdušnou s nastavitelnou teplotou na 350 stupňů.
zdravíčko. viděl jsem že hodně z lidí používá na přepad, pomocí spojených nádob PPR trubky. vim že se svařují trnovými přípravky, ale zkoušel je někdo z vás svařovat třeba horkovzduškou pistolý, nebo třeba ohněm? nemám k dispozici ten špeciélní vercajk
Starší reakce
Já bych to viděl spíš tak, že právě ty bakterie udělají z akvarijního "odpadu" dobrůtku pro rostliny.
Nějak tak
To o tom kohoutu jsem tady už taky psal.
no přeci třešničky na dortu, ty ostatní bakterie slíznou polevu a náplň a zůstane tam někde suchej korpus
.Tady se člověk někdy dozví věcí. Jak kdyby nestačilo do sudu udělat díru na kohout a 1 krát týdně upustit bordel a na kapkovou závlahu udělat dírku o deset cm výš.
...Jen si myslím, že ty bakterie za tu dobu co se to bude v sudu filtrovat vyžerou ty nejlepší dobroty co rostliny potřebují...
Jo? A které dobroty máte na mysli?
Dodatek
manželka
Tak slíbené foto. U mě ta distribuce vypadá takto:
Syn
Já to na zahradu sice neleju, ale jinak každý týden nachystám 2 kýble té nejlepší vody na kytky za oknem. Čím větší blivajz, tím lepší
Ale mě je to jasné. Jen si myslím, že ty bakterie za tu dobu co se to bude v sudu filtrovat vyžerou ty nejlepší dobroty co rostliny potřebují. Já to liju na zahradu přímo z AQ. Kor ted v tom suchu co je venku.
Psal jsem že mám nakoupený kapkovací systém. Ne za desítky ani stovky korun. Řeším jen jak zabránit usazování kalu a zelené řasy a kde čeho co v systému co bude mít hnojivou vodu. Napadá mě řešení které ale není možné s vodou s akvária.Vodu udělat kyselou s pH 5,5-6,0. Vyzkoušeno, že kyselina citronová s vodou z akvária udělá lepivý šlem. Je mi líto vylévat hnojivou vodu z akvárek jen tak do kanálu proto to řeším.
Nejlepší řešení je se na všechno vykašlat a udět v sudu dole kohout a vypustit to na kytky i s tím usazeným bordelem
Dnes budu odkalovat, tak sem potom hodím fotky jak to řeším já
Neřeším, jak daleko, nebo jestli tam má nějaký barák. Píše že nemá elektriku, takže řeším místo bez možnosti připojení elektriky
Mít to u baráku, tak konkrétně já solár vůbec neřeším, pokud by to nebylo z úsporných důvodů
A jsi na takové ceně, že je lepší natáhnout prodlužku z baráku
Přidat reakci
1 ...... [30] ...... 71
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113179x