Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 23 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 16:03 GP Re: NHKG
spis mi jde o to, ze rozdil vysek bude prave v mediu a ten rozdil bude tlacit vodu skrz. pokud by byl rozdil na prepazce, je to spatne - prilis malo vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 15:44 sachlj Re: Těhňajs
ještě k tomu čerpadlu..někde před léty jsem viděl vzoreček (jinak učivo z matematiky 2 ročníku střední školy) kde se přepočítával kolik vyteče z filtru jakou trubkou tak jaká trubka musí být v akváriu a jak hluboko filtr pod ním. Vycházeli tam hauznumera při použití výkonných filtrů aby se filtr dokázal doplňovat vodou. Počítej s tím, že až se filtr zajede a bakterie obsadí všechny sklípky v bioakvacitu tak se průtok filtrem podstatně sníží..a když to neuhlídáš tak čerpadlo vypustí komoru filtru a poběží naprázdno a víc se nestane pokud máš celkový objem pod maximem akvária..jinak budeš uklízet klidně brzo ráno kýble vody...takové štěstí jako já, že u toho rovnou stál když začal protékat přepad má asi málokdo..většinou malér s akváriem se stane když u toho nikdo není....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 15:32 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: GP
Já mám při mnohem slabším čerpadle rozdíl hladin 1 až 4cm, podle zanesení vaty. Ale je tam odpor 2 filtračních komor. Dále se uz moc nečistoty nedostanou a rozdíly jsou minimální. Kaskádu bych nedělal, mi se neosvědčila. Je potřeba už na začátku možnost co největšího rozdílu hladin. Těch pár litrů molitanu co kaskáda umožňuje nestojí za případné problémy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 15:16 GP Re: Těhňajs
jsi si jisty, ze pri bezne cinnosti tam opravdu budou kaskady? tam bude spis ta voda pretekat s temer rovnou hladinou. skok by mel byt v mediu. to bys musel hodne ubrat vody, aby to udelalo kaskadu. imho...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 15:10 sachlj Re: Těhňajs
do první komory dát na dno (nadzvednout cca 0,5cm nad dno) destičku klidně z plexiskla. do ní vyvrtat dírky, škvírky a jednu díru do které se vsadí trubka, hadice kterou se pak bude odsávat sajrajt z filtru. Jinak se ti to bude pakárensky čistit. Můžeš udělat aby se ti voda z akvária čeřila při vstupu do filtru..bude to cákat, hlučet..prostě v tom sajrajtu, hovnech od ryb je třeba aby vzduch pomohl jejich rozkladu. Proto malý kamínek co to nebude až tak míchat tomu pomůže. Nitrifikační bakterie pak budou aktivnější. ty přepady, ze skla, ta kaskáda je pak zbytečná a ubírá místo...nechal bych víc prostoru nad přepážkami aby případně, kdyby čerpadlo nestíhalo nebo motyka spustila (když bůh dopustí...) tak aby ti filtr nepřetekl...možná má někdo jiné zkušenosti ale takové filtry jsou vždy o ladění a ladění..nevím jestli někdo dokáže spočítat všechny proměnné aby jen filtr zapojil a ten jel..já měl ten svůj víc jak 5 let za akváriem a vydržel 2 akvária..po změně a při zahájení půl roku štelování, výměna trubek, čerpadla než si to sedlo a fungovalo...se změnou akvária jsem ho daroval protože bych akvárium moc vystrčil do obýváku (60cm šířka akvárka )a 18 cm filtr..teď mám nižší stůl pod akvárkem (protože má 60cm na výšku tak aby se snížela jeho spodní hrana kvůli pohledu do něj) a tak se mi tam filtr vleze max 56*35 a na výšku max 40 jinak do filtru nedám ruce...ale když ho budu dělat tak dám na dno a nebo na strany komory stolu lišty na šuplík a dám ho na vysouvací plato a hadice na rychlo spojky gardena...abych mohl s filtrem vyjet ven
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 14:17 Těhňajs Re: sachlj
Jak píšeš, že by bylo vhodné dát do první komory vzduchování. Já myslím, že tam to potřeba nebude, když bude voda přepadat z akvária (cca 100 cm výška), tak si myslím, že voda dostatečně ovzdušná.



Někdo je pro vzduchovací komory, druhý je proti. Musel jsem z jednotlivých komor udělat kaskádu, kvůli velkému průtoku (cca 1000l/h) – nemohu riskovat, že by filtr nestíhal.



Z jakého důvodu vzduchovací komory Ty nepoužíváš, jak to, že Ti nevyhovoval kaskádovitý filtr, proč si ho nahradil za filtr bez vzduchovacích komor a bez kaskád?



Druhou a třetí komoru propojit … stačil by pak výškový rozdíl mezi 1. a (druhou a třetí) komorou 2 cm?





Jak si psal, že do první komory dát malý půdní filtr, nějak si to nedokážu představit, mohl bys mi to prosím více popsat?





Děkuji.

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 13:33 sachlj Re: Těhňajs
osobně bych dal pryč ty "vzduchovací" komory..do té vstupní komory bych dal něco na zachatávání kalu (třeba plastové drátěnky na nádobí-osobně vyzkoušeno) a rovnou bych tam na dno dal malý půdní filtr s napojením na trubku aby jsi mohl odsávat kal při výměně vody. Do té vstupní komory bych pak dal malý kamínek na vzduchování aby měly nitrifikační bakterie vzduch. Druhou a třetí komoru bych sjednotil a filtrační hmoty do nich naskládal jako kostky lega. Nitrifikační bakterie budou raději pospolu..předposlední komoru bych obsadit vzduchováním testy, hnojením. a pokud bude možnost se k tomu filtru běžně dostat a nebudeš li mít rozstřikovací rampu (což při vzduchování ve filtru je zbytečné) pak bych tam přidal možnost rozpouštění mraženého žrádla. CO2 dát pod čerpací hlavu aby se jemné bublinky nasávaly do vstupu čerpadla. Do polední komory pak i topení. Použil bych www.ebay.com/… a dal jedno do vstupní a druhé do výstupní komory aby jsi měl přehled jak teplá voda ti přitéká z akvária a co za teplotu do akvária ženeš. ps. závidím ti mít tak velký filtr, mám stůl kde to nejde, grrrrr.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.11.2015 08:44 Těhňajs Re: Těhňajs
Fotka k příspěvku Ano myslel jsem ohrivac. Ted mě ale trápí ten prepad do páté komory. Dodělal jsem ho tam. Viz obrázek, ale už se mi docela dost snížila hladina na 38 cm. Chci použít cerpadlo eheim 1262. Toto cerpadlo chci použít z duvodu, ze budu vodu čerpá do výšky cca 150 cm. Cerpadlo je na výšku vysoké 16,1 cm a ještě nějaký molitan pod něj, tak to moc vody na odpar nebude (akvarium bude kvůli prostupu osvětlení bez krycich skel), takže odpar si myslím, ze bude znacny.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 20:43 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: Těhňajs
mal si na mysli asi ohrievac nie cerpadlo :-D. neviem aky mas ohrievac ale vecsinou sa cele ponaraju do vody. a cerpadlo ved prave, rozbehne sa samo a vzduch vytlaci von-ale pre pokoj v dusi daj molitan(posluzi trocha aj ako CO2 reaktor)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 20:03 Těhňajs Re: Dominick
Filtr je široký cca 47 cm. Když dam cerpadlo na jednu stranu a vzduchovadlo na druhou, tak by to melo byt ok. Vzduchovadlo bych zapinal kdyby bylo potřeba jen pres noc. Nedokážu si moc představit jaký se udělá proud pres hranu prepadu ve filtru při 1200 l/h. Samozřejmě ze nápad dat cerpadlo do poslední komory na dno je fajn, ale teg nevím zda jagger jde cely ponorit. Raději ho jednou za rok umyji. Podle mě by cerpadlo poprvemelo sasat vodu samo, ale člověk nikdy neví.s molitanem docela dobry nápad. Klidně by staci PPI 10.
Dekuji za typy.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 19:39 Muž Dominick [22] - AfrikaRe: ctrlaltdellete
ohrievac by som dal nalezato do poslednej komory(ostane cisty a lahsie budes odstranovat kal z prvej komory),cerpadlo trocha podvihol,(nedat ho uplne na dno)...tym by som dosiahol aby do akva nemuseli objemovo vojst dve plne komory ale len napr. 1/3 dvoch komôr. Prepad z hora do poslednej komory nechces kvôli CO2 ale vzduchovadlo tam bude ?
Ked sem tam nahodou zabludi nejaka bublinka do cerpadla myslim ze to nebude to vadit(alebo ho nejako odvzusnujes ked ho prvy krat zapinas ?) pripadne do poslednej komory dať na hladinu molitan(vysoky len pár cm) aby vody padala naň
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 17:50 Těhňajs Re: Těhňajs
Fotka k příspěvku Foto jsem musel zaslat z počítače
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 17:48 Těhňajs Re: PaDa
Musím to ještě vykoumat, aby tam když tak byla nějaká rezerva. U toho prepadu. To musí byt fakt na sto procent, protože pak trnout když budu na nějaké dovolené, ze mi pretece kvůli listu akvarko... Ale šlo by to udělat třeba takto viz foto.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 17:44 Těhňajs Re: vaaclav
Dekuji za radu, budu nad tím přemýšlet. Jinak ten filtr je plus minus ok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 17:32 Muž PaDa [6073] - mřenky a sumciRe: Těhňajs
O to ze by se ucpal filtr nemam strach
Dobře, ale když se ucpe ten přívod? To se klidně může stát, zvláště když nebudeš dýl doma a rozpadne se třeba nějaká větší rostlina...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 17:30 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
To co máš na obrázku už mám nejméně 10 let. Jen je podstatně užší. 50x50x16cm a už jsem párkrát měl čerpadlo na suchu. Ale je to tvůj boj. Víš co se říká jistota je jistota řekla jeptiška... Já tam mám čerpadlo 1200 l/h do rampy a nezdá se že by to byl nějaký proud. Ten filtr mám vedle akvária takže žádné výškové ztráty. V poslední komoře bude možná slabý pokles hladiny ale u tebe tak pár cm. Takže k žádné ztrátě CO2 nemůže docházet.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 17:17 Těhňajs Re: vaaclav
O to ze by se ucpal filtr nemam strach. Viz nahoře na obrázku 2.2 cm. To jsou bezpečnostní prepady. Jak jsem tam psal. Když ze čtvrté na patou komoru udelam jakoby prepad, tak se bojím, ze se mi bude cerpadlo zavzdusnovat + zbytecne půjde pryč co2. Jak byste to tedy navrhoval? Propojeni 4. A 5 komory jsem také řešil kvůli tomu, ze akvarium bude otevrene, tak abych mel zásobu vody na odpar. Jak to myslíte, ze cerpadlo na 1000 litru nebude nic moc?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.11.2015 16:58 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Těhňajs
Ta poslední přepážka se mě nelíbí, jestliže se ti částečně nebo úplně ucpe filtr nebo přívod nateče ti do akvária celá 4 a 5 komora a trochu i z ostatních komor. To je poměrně hodně vody a akvárium to asi nezvládne absorbovat. Čerpadlo 1000 litrů nebude nic moc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.11.2015 16:03 Muž liborass [174] Re: Těhňajs
volil bych jen jednu hrobost molitanu a to pp 20, pp 30 je moc jemná a hodně spomalí průtok filtrem až se zanese....
a do druhé komory nahory na molitan bych dal vatu, tu po týdny či dvou propereš nebo vyměníš (nestojí zas tak moc) a oddáliš čištění molitanů palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 13:17 ctrlaltdellete – Re: všetkým zúčastneným, ...
Fotka k příspěvku díky za super inšpiratívne odkazy, fottá, ...
len mi možno nejako unikly vlastne asi podstatné, resp. pojem ako je to s povinnou litrážou médií, samotného filtra, ... a tak.
chystám sa urobiť vlastne vnútorný filter pre korytnačky, tse, 100x60x60, ...výška hladiny 350, ...ktorý bude vlastne zavesený v "hluchom" priestore, nie pod súšou, ...
vychádza mi to tam, cca 450 x 125 x 250, volného priestoru. /bočnýpohľadnaaqua/
nasávanie bude riešené kompletne priamo z aqua do filtra, komplet zo všetkým, zvyšky, kadidlo, ...
dík za radu, info, čas, ...

 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2015 13:02 Těhňajs
Fotka k příspěvku Dobrý den,

tak jsem si vzal k srdci všechny rady, které jsem dostal. Z rad jsem načrtnul filtr, jak by mohl vypadat. Skrz docela velký průtok (kolem 1000 l/h) jsem se nakonec rozhodl pro filtr kaskádovitý (jednotlivé komory mají rozdílné hladiny.). Přítok do páté komory mám u dna z důvodu strachu o zavzdušnění motoru vlivem dopadání vody z přepadu a nadměrného vyhánění co2 z vody.



Pro jaké to vlastně bude akvárium?

Akvárium bude mít objem přibližně 450 - 500 litrů. V tomto akváriu bude komínový přepad do filtru.

Osazení akvária?

Jelikož už nějaké zkušenosti s pěstováním rostlin mám, tak převážná část akvária budou rostliny.

Druh akvária?

Miluji Amazonii, tak v tomto mám úplně jasno. Žádné přerybňování, ze začátku nějaké hejnovky + nějaký větší skalár.



Chtěl bych se Vás nyní znovu zeptat na to, zda jsem filtr navrhnul dobře, popřípadě mi prosím poraďte co by jste změnili a proč.



Děkuji za rady a informace.

Petr
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 15:02 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
No právě že poznat to nejde, koncentraci kyslíku neumím změřit. Kdybych měl čeřící přepážku, dám vzduchování do ní...
Já si kdysi myslel, že koncentraci kyslíku ve vodě není třeba vůbec řešit, ale když se mi udusily 2 velké ryby při výpadku vnitřního filtru, došlo mi, že je dost důležitá. Já si to všechno dost zkomplikoval, ale chybami se člověk učí. Teď mám například zarostlou hladinu v akváriu, tak nemůžu čeřit hladinu. Proto jsem koupil vzduchovací motorek A když už jsem ho kupoval, koupil jsem větší a část vývodů dal do toho filtru. To vzduchování jsem tam dal jen pro jistotu, protože když dojde kyslík, bakterie nemůžou fungovat. A mám dost choulostivé ryby a plánuju ještě choulostivější. Rád bych pro ně co nejlepší podmínky.
A když jsem si počítal kolik NO3 odstraní rostliny a kolik výměna vody, tak mi vyšlo, že rostliny jsou zanedbatelné a přitom je s nimi tolik práce (hnojení, musím víc svítit, odstraňovat přebytečné, řešit kyslík ve vodě, ...).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 14:08 Těhňajs Re: NHKG
Děkuji Ti. Proč si myslíš, že by byla potřeba čeřící přepážka před [5) 3. filtrační komora, molitan nastříhaný na kostky o hraně 1cm + vzduchování (lepší by byla před komorou čeřící přepážka)]? Nestačí když voda ze 4 do 5 jde přes hladinu? Jak si poznal, že je tam potřeba vzduchovat?

Děkuji Ti, že se věnuješ mým dotazům.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 12:53 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
Fotka k příspěvku 1) komora - přítok + topení
2) začátek 2. komory - filtrační vata, je potřeba co 14 dní až měsíc proprat nebo vyměnit
3) 1. filtrační komora - molitan
4) 2. filtrační komora - molitan
5) 3. filtrační komora, molitan nastříhaný na kostky o hraně 1cm + vzduchování (lepší by byla před komorou čeřící přepážka)
6) 4. filtrační komora - molitan, ale chci tam časem dát něco lepšího
7) Čerpadlo - odtok. Nedávat sem topení, asi 3 mi praskly, když jsem při údržbě odpojil přítok a čerpadlo odčerpalo všechnu vodu...
Každá filtrační komora je 250*400*100mm = 10 litrů. Trošku předimenzované, ale teď na ten filtr napojím 4501l akva místo stávajícího 325l. Molitan v 1. filtrační komoře jsem musel 1x vytáhnout a proprat, jak byl moc nízký průtok, ty ostatní jsou tam už asi několik let bez zásahu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 11:05 Těhňajs Re: NHKG
Fotka k příspěvku Neměl bys prosím Tě nějakou fotografii tvého filtru v akci? Tak elektriku moc neřeším - to je autora problém, jestli ho to přizabije nebo ne :-D. Autorovi jsem psal, až odepíše dám vědět. Ten začátek bych také neřešil, mě zajímá jen červeně označené.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 09:31 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
Můj starý - neosvědčil se: rybicky.net/nadrz/6396/28.jpg
Můj aktuální: rybicky.net/nadrz/6396/52.jpg
U aktuálního mi chybí 1 čeřící přepážka pro vzduchování, tak mám vzduchování ve 4. komoře a molitan tam mám nastříhaný na kostičky cca 1cm hrana. Topení je s čerpadlem v levé komoře. Ta mohla mít o pár cm víc, aby tam vlezla i výkonnější čerpadla. Mám čerpadlo 450l/h a jako jediný filtr by toto na moje 325l akvárium nestačilo, mám ještě vnitřní filtr 1000l/h na mechanickou filtraci a "honění" vody. Na vrchu 2. komory je filtrační vata, v pravé komoře je jen přítok.

Na fotu ta elektrika hned nad filtrem a tak šíleně komplikovaná konstrukce... Navíc podle barvy molitanu je to úplně nové, nevíš, je s tím ten člověk spokojený i po pár letech provozu? U mě by se ucpával ten průtok mezi první z leva a druhou komorou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 09:25 Těhňajs Re: NHKG
Fotka k příspěvku Takto bych to udělal Viz foto. Ty tedy mas dobre zkusenosti s tím, ze mas všechny komory ve stejne výšce? Když budu mít dostatečnou rezervu nad jednotlivými komorami, aby když tak mohla voda do určité vyska vstoupat vlivem pricpanecho media, tak si myslím, ze by to mohlo fungovat i bez těch kaskad.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 08:40 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
Já mám všechny komory stejně vysoké, dříve jsem je měl jak na obrázku. Mi se to postupné snižování nesvědčilo Hladina z důvodu odporu filtračních náplní, bude v každé komoře blíže čerpadlu trochu nižší. Ale ne rovnoměrně. A u mě se stalo, že obrovský pokles byl za první filotrační náplní (která se ucpávala jemnými mechanickými nečistotami) a pak už byl pokles prakticky nulový. A u toho postupného snižování, mi ten rozdíl hladin nestačil a buď část vody tekla přepadem vrchem, nebo jsem musel čistit první molitan co 14 dní...
Jinak bych zrušil poslední čeřící přepážku, k čerpadlu by měla voda přitékat vrchem, aby jak se ucpe přítok do filtru, nemohlo čerpalo odčerpat moc vody, která by pak přetekla z akvária. A čerpadlo na dno, do poslední komory bych už žádné filtrační náplně nedával. Pokud je potřeba více náplní, lepší než plnit jimi první a poslední komoru, je udělat filtr širší, sníží se tím i odpor těch náplní a rychlost proudění. A nechápu, k čemu je šířka poslední komory 18cm ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 08:12 Těhňajs – přepady různá výška
Fotka k příspěvku Dobrý den,
potřeboval bych vysvětlit přiložený obrázek. Prošel jsem celé toto vlákno - někdo to používá tak, druhý jinak.
Otázka: Proč musí být jednotlivé komory nižší, nižší a nižší?(viz šipky s červenou tečkou na obrázku) Jaký to má vlastně důvod?

To nejde aby všechny komory byly v tomto náčrtu ve stejné výšce, to by nefungovalo?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 17:51 nowy101 Re: EiFFeL
no já bych byl taky pro variantu s vatou na začátku, přijde mi lepší jednou za cca dva týdny vyměnit kousek vaty za pár korun, než rozebírat filtr a čistit molitany...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 17:31 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: EiFFeL
Vata je levná a jde i párkrát proprat. Je právě dobrá na začátku, aby odfiltrovala jemný binec, který by jinak ucpával molitan. Dost se tím prodloží interval čištění molitanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 17:28 Muž EiFFeL [39] Re: nowy101
vatu bych dal až nakonec, myslím si, že si dost prodloužíš interval výměny vaty když bude filtrovat už přefiltrované...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 16:40 nowy101 Re: NHKG
Ahoj,
ty válečky jsem myslel na zachytávání hrubýho bordelu hned v první komoře, aby se nedostával dál a neucpával filtr.... ale být tam nemusí :-)
topítko nepoužívám, žena je zmrzlina, takže máme doma teplo až až, spíš občas přemýšlím, jak to chladit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.11.2015 16:24 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: nowy101
Až na ty válečky, které netuším k čemu jsou dobré, OK.
Topítko bude umístěno kde? Pokud v poslední komoře u čerpadla, tak doporučuju nějaké, co nepraskne na suchu. Protože já minimálně o 3 takto přišel při provádění údržby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.11.2015 15:49 nowy101
Fotka k příspěvku dík za komentáře :-)
takže takhle po úpravách?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2015 21:21 R Muž slavko [1759] - RostlinyRe: NHKG
Ja mám zase vyskúšané, že 50 l z práčky pretieklo jadrom cez 4 poschodia ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 21:14 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: nowy101
Jenom nedoporučuju do první komory dávat nic na filtraci. Já tam mám jen přívod a topení. Na vrch druhé komory dej filtrační vatu. 2. a třetí komora by měly mít vnitřní rozměr 95mm a poslední komoru udělej radši širší, ať v budoucnosti můžeš dát jiné čerpadlo. Hladina nad molitanem ve třetí komoře (a tou poslední skleněnou příčkou) by měla být minimálně 5cm, ať až se zanesou, nemáš problémy.
Přívody mám 2 nezávislé, ale kdyby se ucpaly oba, přeteče mi akvárium. Naštěstí bydlím ve starém baráku. Mám ověřeno, že až 50 litrů pojme strop bez následků na malbu o patro níže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 21:11 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: nowy101
Jen si spočítej nebo vyzkoušej kolik vody se ti dostane do akvária když se ti přívod ucpe aby ti nepřeteklo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 21:05 nowy101 Re: NHKG
No já nic podobnýho ještě nedělal, tak se radši ptám :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2015 21:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: nowy101
Jasně, proč by to nefungovalo. Sám to takto mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.11.2015 21:02 nowy101 – lepený filtr
Fotka k příspěvku Ahoj, chtěl bych si slepit externí filtr, myslíte, že by takhle fungoval?
Horní hrana filtru bude nastejno s aq, jako čerpadlo bych použil atman 201.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.11.2015 21:14 Muž Paxero [71] Re: Těhňajs
Anaerobni filtrace je bez pristupu vzduchu, tedy:
- filtr by musel byt uzavreny
- musel by tect tak pomalu, ze bakterie spotrebuji veskery kyslik ve vode

Tech 5-10cm za minutu je standardni aerobni filtr pro premenu NO2 na NO3 - to potrebujes. Vetsina komercne dostupnych filtru tece mnohem rychleji, takze vyrobci vymysleji ruzne materialy, kde se usadi bakterie a voda kolem nich potece "pomalu", tech 5-10cm/min.

Anaerobni filtr odbourava NO3 a muze byt dalsim filtrem pokud mas spatnou vodu. viz. napr. Sulphur Denitrator rybicky.net/clanky/1517-sirny-denitrifikacni-filtr-%E2%80%93-sulphur-denitrator-%E2%80%93-jak-jej-v-cechach-vyrobit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 20:29 Těhňajs Re: Paxero
A na tech 5- 10 cmmin je tedy filtrace oznacovana jako Anaerobní pomalu tekoucí? Nebo si to pletu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 20:21 JoKa Re: NHKG
Aha, no jasně... Já už jsem se viděl se stopkama a s nějak obarvenou vodou... Jsem myslel, že se to fakt nějak měří, nýbrž počítá... stydim :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 20:09 GP Re: Urtman
vykon cerpadla do potrebne vysky a delit plochou prurezu media.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 19:59 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Urtman
Změříš průtok čerpadla a spočítáš podle plochy filtračního média, kterým voda protéká.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 19:45 JoKa Re: Paxero
Pro zajímavost, jak se změří průtok v cm/min? Teď to nemyslím zle, fakt by mě to zajímalo... Respektive, jak to změřím v akváriu??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 19:24 Muž Paxero [71] Re: Těhňajs
Idealni prutok je pry 5-10 cm za minutu. Skutecny, nikoli papirovy. Ja ve filtru mam prutok asi 3cm za minutu a take to funguje. Takze vychozim bodem by melo byt cerpadlo a skutecne dosahovany prutok (filtr bude asi dole, takze cerpadlo bude tlacit do kopce, ze?).

Muj nazor je, ze je uzitecnejsi mit mene komor za sebou vymenou za vetsi plochu, kterou voda soucasne proteka (tim dochazi ke snizeni rychlosti prutoku). To ale vede k uplne jinemu pojeti filtru -> hruby predfiltr a pak nekolik komor paralelne protekanych :-)

Na tema filtrace je tady milion clanku a prispevku, cist je sice narocne a unavne, ale zase se clovek neco dozvi a muze si udelat vlastni kvalifikovany nazor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 18:30 Těhňajs Re: NHKG
Čerpadlo asi něco takového: Eheim 1262, ale ještě nevím. Ten obrázek co jsem dával tak to není podhled z vrchu ale ze předu. Je to tak, jak říkáš. cik cak nahoru dolu. Je to úplně z toho samého pohledu jak ukazuje na fotce Vaaclav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.11.2015 18:20 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Těhňajs
Mám podobnou konstrukci. 40 litrů molitanu ve filtru na 325l akvárko. Větší plocha ničemu nevadí. Pokud někde nebude kyslík/potrava pro bakterie, tak tam prostě nebudou.
Jaký výkon čerpadla plánuješ? A jak bude protékat voda? Měla by jezdit cik-cak nahoru a dolů. Z nákresu to vypadá na cik-cak doleva a doprava...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [23] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=1101