S umyslom kvalitnej filtracie ludia casto navrhuju zlozite filtre, sam som si tym presiel.
"Navrharov" casto zmetie nejeden clanok o hamburskych, denitrifikacnych a pomalytecucich filtroch.
Ak sa nejedna o morske, brakicke, ci rybami (narocnymi na kvalitu vody) silne zatazene akvarium bez rastlin, je ten umysel skor na skodu.
Na (nazvyme to) bezne akvarko bohate staci filter s objemom oproti cistemu objemu vody v akva 1:50, v dobre vyvazenom akvarku 1:100. Bez rastlin 1:10 az 1:20, morske a brakicke akvarium uz, si myslim, na toto forum velmi nepatri.
(Nasledujuca veta nesluzi ako voditko ani rada ci doporucenie, je velmi malo pripadov z praxe... pre zaciatocnikov uplne tabu
)
Mnohi skusenejsi ! akvaristi ! dokazu fungovat aj zo zlomkom tej stotiny, ci uplne bez filtra.
Ked uz navrhovat nejaky filter, tak urcite mysliet na jednoduchu udrzbu... vstup do filtra urcite s co najväcsim prierezom koli "podtlaku", aby obyvatel akva neskoncil zapichnuty vo filtr. mediu, 1. komora s velkym prierezom navrhnut tak, aby sa na jej dne volne usadzoval lahko odsavatelny nahromadeny kal, 2. komora stredne hrube medium, 3. komora jemne medium. Mysliet na dostatocne prekyslicenie.
2. a 3. komora, ak maju komory malu stycnu plochu so vzuchom (vysoke uzke komory), je dobre zabudovat deliace prepazky, pripadne aj s hrebenom. V 4. komore uz len cerpadlo, mozno nejaka vata, ponechat trochu priestoru pre pripad pridania roznych sorbentov v sietke.
K ohrevu su rozne nazory, niekto ohrieva uz v prvej komore, niekto az za cerpadlom.
Podotykam ze stale je rec o nitrifikacnom filtri, kde vysledny produkt ostatnych skodlivych dusikatych latok je NO3.
Nevravim ze pristup je zly, alebo ze sa na to mate vykaslat, len v prvom rade treba siahnut po kvalitnych informaciach, a rozmyslat, predstavit si hotovy vysledok...
Vela zdaru vsetkym co chcu pre akva dobre a navrhuju o 106, a tesim sa na nezmyselne minuska