Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 60 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2011 18:32 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: vaclav
Ja už mam v plánu návštěvu Chocholouška... vzhledem k blížícím se státnicím furt nejsem schopnej vymyslet nějakou kvalitní filtraci pro akvarium o objemu cca 400 l. Požadavek je nevrtat velké akvárium. 2. Filtr nesmí vytéct (to mi vyřazuje vnější boxové filtry - přemýšlím nad tetra tec ex 1200) :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2011 17:57 Usine Re: gennaro
To co máš na původních obrázcích je tlakový uzavřený filtr. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2011 17:00 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: gennaro
Oprava linku nevim jak se mi tam dostal ten propagacni..
Spravny je, zde www.discus.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   11.04.2011 23:02 Žena Kač [131] Re: gennaro
Na tu vatu bych být tebou dávala pozor, protože mě třeba strašně snížila průtok vody. V dobré víře jsem si narvala 100 g vaty do celé jedné komory a voda mi téměř neprotíkala... ale jak říkám, chce to vyzkoušet :) Ale kdybys nechal vodu do filtru přitéct samospádem a čerpadlem ji potom vyhnal zpět do akva, dostal bys i supr tlak, který bych ti pořádně čeřil vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 22:50 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: vaclav
Nenepadá mě jedinej důvod proč by to fungovat nemělo....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 22:48 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: Kač
čerpadlo se zanášet nebude, protože bude v několika litrech filtrační vaty, která dostatečně pročistí nasávanou vodu. Celé nasávání bude schováné za pozadím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 22:28 Žena Kač [131] Re: katterinecka
Řekla bych, že čerpadlo se bude akorát zbytečně zanášet a vlastně mi to celé přijde nějak naruby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 20:25 Usine Re: gennaro
Takhle ti to fungovat nebude, musíš to mít obráceně. Čerpadlo musí být ve filtru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:44 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Kač
tady řešíme trochu jiný problém, čerpadlo na začátku a odtok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:28 Žena Kač [131] Re: gennaro
Aoj, já mám akva s čistým objemem 180 litrů - takže tak 150 se vším - a můj filtr má objem 12 litrů, přítok vody jsme vyřešili novodurovou trubkou průměr 32 mm s tím, že spodek trubky je zavřený a jsou do ní navrtané dírky. Mám čerpadlo 600l/h a v trubce je vyvrtáno 6!! dírek s průměrem 2 mm. čerpadlo běží na max a vše dokonale funguje. Podotýkám, že mám 4 komorový fitr, přičemž 4 komora je prázdná a na dně je právě čerpadlo. Když jsme to zkoušeli poprvé, měli jsme vyvrtaných 30 dírek a nakonec jsme to museli snížit na 6, obrovský rozdíl a pro nás velké překvapení. Podle mě to chce prostě vyzkoušet :) ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:20 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: katterinecka
O přelivu taky uvažuju uvidim co řekne sklenář.. Odpad by tim problém s ucpáním i průměrem trubky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:14 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gennaro
a kolik tě bude stát takový hladinový čidlo?
Když už takhle tak bych tam spíš dala přeliv než trubku. Do rozstřikovací rampy to stejně nepůjde dat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:11 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: katterinecka
Neni to muj výkres. Jde mi jen o to jaký má mít odtoková trubka průměr. PS: TO ucpání budu řeěit hladinovym čidlem - když klesne hladina, tak to vypne čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:10 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gennaro
ono by nebyla sranda, kdyby ti to čerpadlo vyčerpalo celý akvárko na podlahu. Já bych to teda neriskovala
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:07 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gennaro
a nemáš tam nakreslený žádný mezery nad přepážkami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:05 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: katterinecka
To ucpání neni zas moc pravděpodobný.... V poslední komoře bude jen topení...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 19:00 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: gennaro
trochu nedomyšlený, kdyby se ti ucpal vývod tak ti ten filtr přeteče.
rybicky.net/nadrz/10012/33.jpg
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.04.2011 18:54 Muž gennaro [8] - Afrika – filtr svepomoci
Ahoj,
přemýšlím nad výrobou podobného filtru pro Malawi 540 litrů. Filtrační akvárium by mělo objem cca 60 l. Přijde mi to jako nejen levnější proti komerčním filtrům, ale i efektivnější díky většímu objemu filtrační plochy. Jediné co mě odrazuje od výroby tohoto filtru (sklo by vrtal sklenář) je průměr odtokové roury, který nevim jak spočítat, aby nedošlo k přetečení... Napadá mě ho jen silně předimenzovat. (Čerpadlo bude Eheim Compact 1000 Max. výkon 1000 l/hod, příkon 23W, výtlak H max. 2,0m PS uloženo bude ve filtrční pěně, aby nasávalo aspoň trochu pročištěnou vodu..))

www.akvamalawi.com/…
www.akvamalawi.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2011 15:27 Muž Dejmon [64] – Sestavení z dostupných komponentů
Jsou tu velice zajímavé příspěvky,které mě inspirovali. Já osobně používám 2,5 roku filtr, který jsem si sestavil ze dvou komponetů. První zakoupen od p. Rataje druhý v akvaristice. Jedná se o čerpací hlavu AT202 a multifunkční RIO FILTR, ve kterém mám umístěn vespod 10cm vysokou vrstvu biomolitanu a dále následuje pouze čistící akvarijní vata po celém zbytku prostoru. Balík vaty vyjde cca na 4 výměny. Čerpací hlavu mám přidělanou na jedné straně akvária asi 5 cm nad dnem a vývod na druhé straně akvária, strčen pod hladinou. Průtok vody je minymální a nedochází tím k rychlému honění vody dokola v akváriu. Nově založený filtr dává průtok vody zhruba 1 litr za 87 sekund. Ze začátku jsem filtr čistil každé 3 týdny, ale pak jsem zkusil co to vydrží. Za 3 měsíce je filtr v pohodě, čtvrtý měsíc je poznat, že se začíná pomalu zanášet. Takže mohu všem vřele doporučit, pro malá akvária, i pro větší bohatě dostatečná filtrace.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2011 19:19 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: Semi
Rozhodně si počínáš na výbornou, také bych zvolil s komorami. A zanášení se neboj pokud tedy nehodláš mít zlaté rybky 20ks ve 40l ano potlesk
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2011 18:33 Žena Semi [6] Re: vaclav
Ok, tak já si nechám udělat svůj první návrh a budu doufat, že filtr bude fungovat dobře, a nebudu to muset čistit nějaký měsíc :). Mě osobně se tedy zamlouvá více ten komorový s přepážkami, ale chtěla jsem než zavrhnu tu druhou variantu to s někým prodiskutovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2011 15:52 Muž matlala [798] - RostlinyRe: Semi
Když už to chceš dělat takto, tak by to mělo být takto:
rybicky.net/nadrz/2544/144.jpg
rybicky.net/nadrz/2544/196.jpg

Je to na střídačku po celé výšce,mezera pro vodu je 2cm. Ovšem mám to jen ve 12l akvu, filtr má 3,5l molitanu a je jen 8cm široký.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2011 15:44 Usine Re: Semi
Čeřicí přepážky jsou v mém filtru proto aby se okysličovala voda a bakterie měli dost kyslíku. Je to na nich opravdu znát. Když filtr funguje dobře, nemusím první molitan čistit několik měsíců a druhý tak jednou ročně. Spousta lidí je nemá a funguje jim to také. Srovnání co je lepší nemám takže ? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 22:28 Žena Semi [6] Re: DrBolíto
Já chápu jak funguje přepážkový filtr, ale bylo mi řečeno, že při průtoku biomolitanem o profilu 10x10cm se to rychleji zanese, než v tom případě, kdyby jsou jenom zarážky, kde to neteče profilem 10x10cm, ale celou jeho výškou. Netvrdím, že jsem toho zastáncem, jenom mě zajímá, jestli to někdo zná, má, nebo k tomu může něco říct, protože já o tom slyšela poprvé...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 22:12 Žena Semi [6] Re: vaclav
Fotka k příspěvku Ne, právě že se dává do těch širších, které jsou 10x10cm....ty úzké přepážky jsou zbytek po původních čeřících přepážkách z původního návrhu viz obr., ty pásky mi přišlo vhodné zachovat aspoň tak, že budou tvořit mezeru mezi jednotlivými biomolitany, aby došlo ke kontaktu se vzduchem...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 21:50 Muž DrBolíto [254] - RostlinyRe: vaclav
Pravě, že naopak Václave.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 21:48 Muž DrBolíto [254] - Rostliny
To je úplně zbytečné, ty pásky tam pak nemusí být a jen tam vložte jednu desku molitanu.
U přepážkového filtru musí voda projít celou hmotou odspodu k vrchu a v druhé přepážce naopak, tak voda vždy projde celou kostkou molitanu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 21:48 Usine Re: Semi
Molitan se vkládá jen do těch úzkých přepážek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 21:03 Žena Semi [6] Re: vaclav
To nechápu??? Rozměry komor jsou pořád stejné, takže i objem biomolitanu je stejný...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 20:59 Usine Re: Semi
Zmenšil jsi jen objem filtrační hmoty na minimum. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 20:55 Žena Semi [6]
nefunguje mi edit, tak napíšu další asi je to tedy nějaký hybrid mezi tím hamburským plošným filtrem a komorovým filtem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 20:53 Žena Semi [6] – vnitřní filtr
Fotka k příspěvku Zdravím,

ještě jeden dotaz k vnitřnímu filtru. Bylo mi doporučeno, že lepší než komorový filtr, kde dochází k průtoku vody do biomolitanu horem průřezem 10x10cm (viz můj obrázek z 19.3.), je lepší udělat jenom po stranách filtru takový přepážky, kam se bude biomolitan zasouvat. Tedy potom průtok vody bude větší plochou (celou výškou molitanu). Přikládám obrázek. Máte s tím někdo zkušenosti? Výhody, nevýhody?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 17:10 Coyote
Děkuji ale opravdu nemám zájem aby se v zájmu úspory několika stokorun stal dominantou mého obývacího pokoje plastový koš na odpadky(do skříňky se nevejde) ne
Hlavním cílem této konstrukce bylo zakrýt veškerou techniku, což někteří asi doposud nepochopili. Externí filtr = trubky přes hranu(já vím, šlo by to i pomocí vyvrtaných otvorů). Bublifuk moc parády uvnitř nádrže neudělá(můžu ho nechat zarůst).

DĚKUJI VŠEM za reakce, některé rady si vezmu s srdci. A tím bych asi kauzu mého filtru uzavřel. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   23.03.2011 07:48 JuraS Re: Coyote
Jak lze jednoduchou věc udělat složitě a ještě složitěji..funkční filtraci lze udělat i z pár petek a nebo odpadkového plastového koše..stačí jen pochopit její princip..filtrace a filtračních procesů...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 05:28 Muž j0hny [86] – Do tretice-Coyote
Coyote to ma celkom fajn, podla toho vykresu "A", chyba tam uz len hreben na cistenie hladiny.
Mozno by stalo za uvahu to napchat na stranu, zozralo by to tak 10cm, a vytok natiahnut trubkou ci hadicou na druhu stranu akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 04:50 Muž j0hny [86]
K tretiemu riadku este doplnim: samozrejme ak nejde o pripady:
zavojnatka, 20 velkych/50malych zivorodiek, ci ine plavajuce prasata v neprimeranom mnoztve v malom akva (50-60L),prerybnene predajne nadrze a tak dalej.
Neriesim prietok, ten by tiez nemal byt "od oka", takisto celkove prudenie vody v akvariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.03.2011 04:37 Muž j0hny [86]
S umyslom kvalitnej filtracie ludia casto navrhuju zlozite filtre, sam som si tym presiel.
"Navrharov" casto zmetie nejeden clanok o hamburskych, denitrifikacnych a pomalytecucich filtroch.
Ak sa nejedna o morske, brakicke, ci rybami (narocnymi na kvalitu vody) silne zatazene akvarium bez rastlin, je ten umysel skor na skodu.
Na (nazvyme to) bezne akvarko bohate staci filter s objemom oproti cistemu objemu vody v akva 1:50, v dobre vyvazenom akvarku 1:100. Bez rastlin 1:10 az 1:20, morske a brakicke akvarium uz, si myslim, na toto forum velmi nepatri.
(Nasledujuca veta nesluzi ako voditko ani rada ci doporucenie, je velmi malo pripadov z praxe... pre zaciatocnikov uplne tabu :-D )
Mnohi skusenejsi ! akvaristi ! dokazu fungovat aj zo zlomkom tej stotiny, ci uplne bez filtra.
Ked uz navrhovat nejaky filter, tak urcite mysliet na jednoduchu udrzbu... vstup do filtra urcite s co najväcsim prierezom koli "podtlaku", aby obyvatel akva neskoncil zapichnuty vo filtr. mediu, 1. komora s velkym prierezom navrhnut tak, aby sa na jej dne volne usadzoval lahko odsavatelny nahromadeny kal, 2. komora stredne hrube medium, 3. komora jemne medium. Mysliet na dostatocne prekyslicenie.
2. a 3. komora, ak maju komory malu stycnu plochu so vzuchom (vysoke uzke komory), je dobre zabudovat deliace prepazky, pripadne aj s hrebenom. V 4. komore uz len cerpadlo, mozno nejaka vata, ponechat trochu priestoru pre pripad pridania roznych sorbentov v sietke.
K ohrevu su rozne nazory, niekto ohrieva uz v prvej komore, niekto az za cerpadlom.
Podotykam ze stale je rec o nitrifikacnom filtri, kde vysledny produkt ostatnych skodlivych dusikatych latok je NO3.
Nevravim ze pristup je zly, alebo ze sa na to mate vykaslat, len v prvom rade treba siahnut po kvalitnych informaciach, a rozmyslat, predstavit si hotovy vysledok...
Vela zdaru vsetkym co chcu pre akva dobre a navrhuju o 106, a tesim sa na nezmyselne minuska :-P :-D

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 23:26 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Coyote
při stejné hladině ve filtru i v nádrži je to skoro to samý. A výroba může být i jednodušší než ten co jsi navrhl a nebudeš se muset tolik omezovat prostorem a rozměry akvárka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 23:01 Žena Tris [21]
Externí filtr ma dost výhod:víc místa v akvariu,víc filtračních hmot na výběr i množství,větší objem vody celkem a při dobrém umístění snažší manipulace. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 22:41 Coyote Re: HaDaS
Na mě musíš opatrně, já se hned chytnu každý kraviny. smich

Do externího filtru se mně moc nechce. Nevadí mi vydat se cestou netradičního řešení, jen jsem si ověřoval jestli není až moc netradiční.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 22:08 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Coyote
a co takhle dát za akvárko menší nádrž/akvárko na filtr. Při výrobě nové nádrže není takový problém do ní nechat vyvrtat díru. Pak bude funkčnost a bezpečnost filtru skoro stejná. Nebo udělat potrubí mezi objemi nádržemi vrchem (spojené nádoby), tak to mám já a funguje dobře. Když se filtr nerozpadne tak se vůbec nemusím obávat vytečení, nanejvýš zavzdušnění trubky, ale to se při správné konstrukci taky nestává
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 22:06 Muž leontin [46] - CichlidyRe: HaDaS
Asi provzdušnění - pohyb hladiny.Gravitací myslíš co?Nejvíc sajrajtu bude zhora,tak při vyndavání se nerozblemcá do filtru.Mě tak napadlo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 22:05 HaDaS Re: Coyote
To byl takový pokus o žert. hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 22:02 Coyote Re: HaDaS
Gravitace ???
V tom případě by ani neprotekla voda nahoru provzdušňovací přepážkou mezi komorami. coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 21:52 HaDaS Re: Coyote
Gravitace ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 21:49 Coyote Re: filipsi
Jediným důvodem takových složitostí je zamaskování veškeré techniky, není důvod čekat od tohoto řešení lepší funkčnost. Kratší a širší varianta mě taky napadla ale v tak malém akváriu vznikne poměrně velký schod na zadní stěně, ještě zbývá boční varianta.
Snad ještě poslední otázka: proč je důležité aby voda tekla přes hmotu dolů?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.03.2011 20:23 Muž filipsi [1295] Re: Coyote
Podle me vymyslis nesmyslne slozitou filtraci na tak male akva. Na to staci vetsi bublifuk. Kdyz uz, udelal bych tu kostku jen v necele pulce delky a o to hlubsi, at se tam da sahnout a filtr dobre cistit, jen s jednou filtracni komorou, a jednou na cerpadlo, a topeni. Do te jedne komory bych dal nahoru molitan 10x10x10, dolu 5cm vaty, bohate staci.
Tohle mi prijde zbytecne male (blbe se tam sahne, do 4.5cm uzke a hluboke diry) a zbytecne rozsahle. Takovehle meandry s vic komorama bych delal az pro akva od nejakych 300l vys. A vydycky tak, aby voda hmotou tekla dolu.
Udelat to ale samozrejme muzes. Jen myslim, ze to nebude funkcne lepsi nez neco jineho, a hlavne to nebude prakticke na udrzbu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 19:49 Coyote
Fotka k příspěvku A ještě ve 3D. ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 19:48 Coyote
Fotka k příspěvku Obrázky byly jen schématické. Vtokový otvor bude nad substrátem.
Vše jsem znovu promyslel a zkreslil tak doufám, že mně to zase celé nezboříte. :-D
Filtr bude vnitřní za falešnou zadní stěnou(inspirace zde rybicky.net/nadrze/10482 ). Přetečení nehrozí, maximálně zpět do filtru.
Nyní se tedy nejvíce kloním k variantě A. Další možností je varianta B kde bude voda protékat hmotou pomaleji. Céčko a Déčko jste mně včera zbořili. Tam byla velká výhoda v použití kostek 10x10 rozříznutých napůl, nyní budu muset objednat akvacit na míru.
Ještě jedna malá teorie k té příčce mezi dvěma kostkami v jedné komoře. Když se jedna kostka trochu ucpe a voda bude proudit více přes druhou. Je možné, že by se ta druhá vlivem protékání vody začala zanášet a za chvíli by se to vyrovnalo, voda by znovu proudila přes obě. hop

1. komora s velkým vtokovým otvorem(údajně vyrobytelným), když tak jen dvě velké díry vedle sebe. Zakryto slabým akvacitem kvůli krevetkám.
2. topítko
3. akvacit, případné větší nečistoty by se ještě mohly usadit na dně.
4. akvacit, voda se snad dostatečně okysličí na hladině
5. nízký akvacit jako zarážka a na něm substrátPRO asi?
6. čerpadlo + možná CO2

Nenechte se zmást velkým rozměrem kostek, komora je široká jen 46mm pro vložení akvacitu 5cm tlustého. Přístup bude trochu horší, snad tam tak často nepolezu. Čistý obsah vody v přední části asi 40l.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 12:40 HaDaS Re: Semi
Pokud by byl vtok pod úrovní substrátu, tak záleží na jeho zrnitosti. Čím menší, tím větší pravděpodobnost ucpání vtoku, vysátí vody ve filtru a následné přetečení akvária, pokud by nebyla v akva dostatečná rezerva. Potažmo zničení čerpadla v důsledku suchého provozu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [60] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=2951