Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 67 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2010 22:27 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Kellyšak
taky je možnost mít filtr v jedné rovině s akvárkem, to taky tu nádržku nepotřebuješ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2010 22:26 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Kellyšak
leda kdyz si nechas vyvrtat diru do akvaria, ale do uz slepenych nadrzi se to dela spatne, lepsi je na to myslet uz pri nakupu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2010 21:47 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Re: roberto
www.r.wz.cz/…
Líbí se mi tento nápad, ale zajímalo by mne, jestli se to dá vyřešit i bez toho venkovního přepadu.
Ps:porad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2010 00:05 roberto – Re: Kellyšak
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2010 23:27 Muž Kellyšak [6] - Rostliny – Jak vyrobit venkovní filtr
Dobrý den,tímto bych chtěl oslovit všechny majitele, podomácku vyrobených venkovních filtrů.
Chtěl bych si ho vyrobit ke svého 80x40x30(96L) akvaria ale nevím jaký by měl mít objem.
Prosím poradte mi s vyrobou.
Momentálně vlastním Filtr Atman AT-200 a zajímalo by mne jestli by se dal na vyrobu použít.Filtr bych chtěl dát pod akvário.
Ps:stačil by nákres. sad

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:36 Muž jursat [7] – Toto je môj filter vnútorný
Fotka k příspěvku Ja mám vnútorný filter v rohu v zadnej ľavej časti akvária, je pravda ze hľbka akvária je tam 70cm a výška 60cm, takže je tam dosť miesta a nestraší to. Veľká výhoda je, že nikdy nevytečie a čerpaciu hlavicu treba dať malolitrážnu, ja mám v maxime 300 L/h, ale mam to priškrtené na 50%, pretože čerpadlo vďaka tomu, že je v akvárku nepotrebuje žiadnu silu na výtlak. Nasávanie je asi 5 cm nad substrátom, kde je hrubé sitko, cez ktoré sa pri výteroch dostávajú malé rybky a ikry na povrch molitanu, kde sa potom vykulia a ked sú väčšie, len ich prehodím do veľkej nádrže. Toto mi vyrobili priamo pri výrobe akvária na mieru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:33 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: venous
musis nahore udelat jeste prepadovou nadobu (pokud nechces vrtat do skla akvaria), tak to fungovat bude ;-) (a akvarko nevytece)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:32 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy
No ja jsem ale trubka ,obycejna fyzika jen obcas pouzit mozek.Staci to ze spoda nasat a nechat trubkou zaplnit filtr.Proud by mel pocatecni rychlosti vytlacit veskerej vzduch.Jen doufam,ze to pak ty prepazky vcas zastavi ale i tak to pro jistotu vyskousim na zahrade az to budu mit hotove.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:26 Acinonyx – Re: vaclav
Ja myslim, ze to "fungovat" bude, akurat cele akvarium vytecie dolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 21:01 Usine – Re: venous
To co si nakreslil je nesmysl. To ti bude fungovat pokud bude filtr vedle akvária ne pod ním. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 20:23 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy
Fotka k příspěvku mensi nacrt jak to myslim.A ted mi jde o to jestli to tak bude fungovat?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 20:13 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy – Re: vaclav
takze trubka v jednom kuse z AQ do filtru pod AQ by nemela fungovat?Je mi jasny ze nejvetsi problem je v zavodneni kolena nad hladinou a zbytek by uz pak obstaral samospad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 20:05 Usine – Re: venous
Buď musíš mít přepad, nebo vyvrtanou díru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:56 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy
presne jak jsem hodil odkaz Vaclav dik tak u toho prvniho znazorneni mi jde oto jestli bude stacit do kolena udelat tu dirku s hadickou nebo budu muset pouzit takovi prepad jako je znazornen dole coz nechci asi tak.Jo jeste jedna vec do AQ nechci vrtat zadny otvor do skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:50 Usine – Re: venous
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:20 Muž Masarowitch [24] - Rostliny – Re: venous
Ty mluvíš o přepadu a přitom tam přepad nechceš. Tak co teda?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 19:11 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy – Re: Masarowitch
No tady bych s Tebou nesouhlasil pokud ti vypadne cerpadlo tak se ti prepad z AQ zastavi pomoci prepazek ,jen musis pocitat s rezervou pro vodu z hadice od cerpadla do AQ ta se ti tam vrati.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 18:55 Muž Masarowitch [24] - Rostliny – Re: venous
No bez přepadu ti to asi nepujde. To by ten filtr musel být kanistrovej, tudíš vodotěsnej. Kdyby ti to tam teklo samospádem, asi by si byl hodně rychle vytopenej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 18:41 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy – Re: robo35
jasny jenze ty mas ten filtr z boku AQ a ja ho chci umistit do skrinky pod AQ tak se mi jedna jestli tam bude stacit ten otvor s hadickou nebo budu muset i kdyz se mi moc nechce udelat prepad.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 09:25 Muž robo35 [4] - Cichlidy – Re: venous
Fotka k příspěvku hadicku nasadis na koncovku a vytiahnes vzduch samospadom zacne tiect voda. Potom hadicku zaskritis abi sa tam nedostal vzduch a hotovo.
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2010 08:42 Muž Bart_29 [3] - Cichlidy
Fotka k příspěvku Zdravim navrhnul jsem si externi filtr pod AQ a ted bych potreboval poradit jak zavodnim privodni trubici do filtru ? Chtel bych to udelat bez prepadu.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2010 19:44 Muž j0hny [86]
Dakujem katerinecka. palec Moc nechcem spekulovat, proste si to vymyslim, spravim bastl, vyskusam a uvidime.. Samozrejme ze to rozdelim na "hrube a jemne". CCa 1/4 objemu media bude hruby cistic s vyssim prietokom, nasleduje rozbocka k cerpadlu a k jemnemu filtru. Tou rozbockou (nieco jak 3cestny ventil) si nastavim prietok cez jemnu cast, keby bolo cerpadlo nahodou moc silne. Rad by som totiz denitrifikacny filter.
Neze by som to nejak nutne potreboval, ale proste ma to bavi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2010 08:00 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: j0hny
neni dobry ridit se jen podle vypoctu, ale i podle sebe ;-) tim nechcu rict ze by to bylo naky spatny. Rychlost by mela byt dost velka, aby byly bakterie v celem filtru zasobovany kyslikem(coz poznas casem kdyby ti to zaclo hnit), takze jeste pocitej s tim ze to mozna budes muset trochu doladit. A dala bych tam vic vrstev medii, bud kvuli lepsimu rozkladani (nejdriv na hrube necistoty a pak neco jemnejsiho), taky ti to umozni cistit jen cast filtru a ne cely naraz, coz je pro jeho funkci mnohem lepsi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2010 07:56 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: j0hny
Vaše starosti bych chtěl mít. :) ;-)
Že se jako "ideální" průtoková rychlost uvádí "nějaká" hodnota, neznamená, že když si s tímto nebudete lámat hlavu a filtraci nastavíte podle svého "citu", že se taková filtrace mine účinkem.
Jinými slovy: smontujte si filtr, nainstalujte do akva, nastavte průtok tak, aby zajišťoval přiměřený pohyb vody a její provzdušňování, a po čase vyhodnoťte, jak se vám dílo podařilo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2010 01:58 Muž j0hny [86]
Ahoj, dakujem za odpovede.
5-10cm za minutu, to je pri 150L akva a pomalytecucom filtri napriklad:
5L bioakvacitu a prietok 30 L/hod.
Takze to mame pri priereze 1dm 30 dm dlzky za hodinu z coho vypliva 5cm za minutu. Medium ma sice nejaky objem, takze to moze byt tych 10cm/min.
Je tento moj navrh spravny?
Cerpadielko chcem pouzit z filtru AQUAEL FAN mini plus (40-200 L/hod.) a pocitam ze cez ten bioakvacit sa rychlost znizi minimalne na polovicu.
Este by ma zaujimalo, ci sa v takomto valcovom filtri bakterie usadia v celom filtri :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2010 10:53 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: Sid
řekla bych že tím hlavním faktorem je rychlost vody ve filtru, pak objem filtrační hmoty a celý to pak nadimenzovat zhruba na ten objem nádrže za hodinu nebo o něco víc. Tlakové filtry ale mívají, větší rychlost proudění, než normální kde proudění vzniká pouze gravitací (což podle mě platí i u běžne prodávaných externích filtrů)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2010 10:13 Muž Sid [6637] - Rostliny – Re: katterinecka
Jako vhodná se pro potřeby bakterií uvádí průtoková rychlost cca 5-10cm/min.
Pokud se přitom přefiltruje obsah nádrže 1x až 2x za hodinu, máte filtraci nastavenou tak, že bude sotva možné najít proti ní nějaké negativní argumenty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2010 09:14 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: j0hny
obecne platí čím menší rychlost (zas nesmí být přiliž malá) tím víc mají bakterie času na zkonzumování těch látek. Takže je lepší větší průřez, taky se ti to tak rychle nezanese. Aspoň to platí u filtrů v úpravně vody, tady určitě taky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2010 02:25 Muž j0hny [86]
Zdar, je lepsie stavat dlhu komoru s mensim prierezom alebo naopak ?
Nejaka teoria ? dovody ? nikde som to nenasiel hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.05.2010 16:06 Usine – Re: hf
Těm hadicím, nebo trubkám se ale nevyhneš ani když dáš filtr pod nádrž. Jediný způsob jak je schovat vlepit do rohů tmavé sklo a trubky mít v nich. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2010 22:07 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hf
určitě je lepší mít v akváriu dvě hadice než nějakou černou krychli, nebo je taky možnost vyrobit si pozadí a schovat filtr za něj. Ale pokud to chceš mít fakt nekrytý a pěkný, tak dej ten filtr pod akvárko ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2010 21:59 Muž hf [54] – Re: vaclav
Jenže filtr za akváriem znamená, že do akvárka půjdou dvě hadice, to už pak zvolím externí filtr který schovám pod akvárko. Asi to tak nakonec stejně dopadne, zkoušel sjem si strkat do akvárka rozměry a i kdybych ten filtr postavil skutečně ponorný, tak aby nad hladinou nic nebylo a udělal ho z tmavého/černého skla, tak to stejně v akvárku nevypadá 2x hezky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2010 19:32 Usine – Re: hf
Nevím jak jsi na tom z místem ale potom bych nevlepoval nic do akvária ale vytvoří bych filtr za (nebo nad) akváriem a osadil do něj rostliny které ho zarostou a zakryjí vše co nebudeš chtít vidět. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2010 09:00 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hf
a to že budeš mít přez celou boční stěnu filtr ti to kouzlo nezničí? myslím že to vypadá mnohem hůř než jedna hadice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2010 01:00 Muž hf [54] – Re: vaclav
Bože to je ale hnusný! Já to uvažuju do otevřenýho akvárka bez krytu, to by uplně ztratilo to kouzlo mít tam hadici vedenou přes okraj skla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 20:56 Usine – Re: hf
Trubku od čerpadla ohneš přes hranu skla filtru. Žádné díry do skla. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 20:26 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hf
Jinak ještě k dalším věcem. U čerpadla bývá napsaná čerpací výška, takže rozdíl hladin musí být menší. A topítko bych dala do jiné komory než kde je čerpadlo, protože potřebuje stálou minimální hladinu, která by mohla díky čerpadlu klesnout a pak by moh nastat problém ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 20:20 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hf
a hadici k rampě můžeš navést kolem hodní hrany akvária právě díky tomu že bude filtr o kousíček nižší
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 20:19 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – Re: hf
To by ti do něj do celýho natekla voda a už by to moc nefungovalo, nemluvě o tom že by ses do něj nedostal při čištění. Já taky plánuju podobnej filtr a příjde mi lepší přilepit ho k části zadní stěny, opticky se bude zdát akvárko větší. Taky když ho uděláš tak 1-2cm pod hranou akvária a hladina bude ještě o kousíček níž tak se nemusíš bát že by ti přetekl. Nakonec jsem se rozhodla že udělám podobnej filtr externí a dám ho za akvárium ke stěně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 14:08 Muž hf [54] – Re: vaclav
No a kudy projde voda mezi poslední komorou, čerpadlem do rozstřikovací rampy?

Ideální by bylo kdyby to šlo udělat menší a celý ten filtr uzavřít i zeshora a skrýt pod hladinu. Ale někde z něj díra na hadici k rozstřikovací rampě být musí ne? A jak utěsnit jeho zadní část mi také není moc jasné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   28.05.2010 13:57 Usine – Re: hf
Je to ten nejlepší filtr jaký můžeš mít. Vlepený přímo do akvária je ten nejideálnější způsob jeho umístění. Jediné co bych nedělal je vývod. Lepší je čerpadlo napojit rovnou na rozstřikovací rampu a nedělat do skla žádné díry je to pro čištění lepší. Něco podobného už provozuji několik let. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 13:43 Muž Miras [111] – Re: hf
no záleží na každém, ale v dnešní době možností ext.filtrů bych do nich šel než tohle a ještě ušetříš místo v akva ano a to místo pod skříňkou se vždycky najde, kor pokud plánuješ nové tak předpokládám i novou skříňku a to se pak dělá samo ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 12:56 Muž hf [54] – Re: hop
No u přepadu musíš řešit jak zabráníš aby ti tam něco prolezlo/proplavalo a zároveň aby to nebylo vidět na hladině. Takhle když je díra dole tak do té komory nacpu akorát ty filtrační pěny v kostce a nic tam pak nevleze a ani to nebude vidět na hladině.

- co kdyby ten filtr byl zeshora uzavřený ale bez zadní stěny a byl nižší než plánovaná hladina vody v akvárku? Pak by šel schovat celý pod hladinu a v akvárku by se jen položil na dno a přiložil k zadní stěně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 12:42 Muž hop [26] - Rostliny – Re: hf
spíš bych ale vstup do filtru řešil přepadem než nekde dírou u dna jinak je to klasický komorový filtr palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 12:40 Muž hop [26] - Rostliny – Re: Bammaboy
výkon čerpadla 500l za h do 54l aq? jsi blááázen to si dej rybky rovnou do pračky coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 12:16 Muž hf [54]
Jo, poslední komora s čerpadélkem by zůstala prázdná, bylo by tam místo na ev. vložení topítka a zároveň bych do komory pod několik nad sebou šikmo nalepených a navzájem přesazených sklíček bublal CO2 (to ještě nemám moc promyšleno)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2010 12:10 Muž hf [54]
Zdar,

Plánuji nové akva cca 120x60x50 nebo 120x50x50 (otevřené, bez krycího skla i krytu).

Jak se díváte na stavbu vlastního vnitřního filtru (vlepením skleněných přepážek na užší stranu akvárka)?

Mám doma jedno 200l akva s vnějším filtrem a nemám k němu v podstatě připomínek. Ale přecejen jsou to hadice do a z akvárka, další napojení hadic na CO2 reaktor na výstupu z filtru, člověk potřebuje místo pod avkárkem na vlastní filtr a reaktor...

Přemýšlel jsem jak moc komplikované by bylo vlepit do akvárka skleněnou stěnu, která jej přepaží na té užší straně, takže by vznikla uzavřená část s obsahem cca 12l. Ve stěně nechat jeden otvor nade dnem a na druhém konci pod hladinou. Hrubý náčrtek je zde.:

yen.jikos.cz/…

Vidíte v tom nějaké zásadní nedostatky?

- pokud by se někde předchozí filtrační komory ucpaly, tak čerpadélko vyčerpá jen tu poslední komoru a ta se do akvárka vejde, takže nehrozí že by něco přeteklo.
- co nedokážu odhadnout je, jestli ten max. možný rozdíl hladin (hladina vody v akvárku a nejnižší hladina daná přepadem mezi poslední a předposlední komorou) bude dostatečná na protlačení vody (samospádem) předchozími filtračními komorami. Předpokládám ale, že by to stačit mělo?
- celý ten skleněný filtr box bych slepil samostatně a do akvárka jen vložil jako celek aby to šlo celé ev. vyndat. Nebo myslíte že je lepší to do akvárka přímo vlepit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2010 22:35 PPro – Re: vaclav
Asi jsem to napsal blbě, ale nemyslel jsem výtok do filtru přímo otvorem. Ten otvor by byl jen průchod pro trubku k rampě, aby se nemusela točit nahoru nad přepážku a pak zas dolů a pak zas vodorovně pod hladinou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2010 21:54 Muž Rexistens [16]
Fotka k příspěvku Tak jsem se dal do stavby vnitrniho filtru pudorys 18*7,4, vyska 34 cm. Komora na filtracni hmotu ma 10.5*6.8 cm. Mam to z pelxiskla slepeneho tavnou pistoli.
Akvario (95*35*40) ma objem 133 litru, vody tam bude tak 110 litru.
Ted par dotazu:
1.Jak vykoné mam sehnat cerpadlo? uvazoval jsme o atmanu 200, ale ten se mi tam nevleze:( muze byt to fontanove atman 301 nebo 302? a kam ho umistit, bojim se ze kdy ho dam na dno filtru a ten se ucpe, cerpadlo odsaje vsechnu vodu a spali se, pripadne se spali topitko atd...
2.Nasavaci otvor ma prumer 25mm, bude to stacit? nebo radeji zvetsit (pak ale nevi jak napojit hadici, ktera tam povedu pres pozadi vodu do filtru - ale t je spie jen technicke reseni :)).
3.Kdyz pouziju biomolitan, tam muzu ho natvrdo ztlacit, nebo musi byt volny.
Jak casto bude potreba ten filtr cistit (planuju rostline akvario s max 30 rybkama velikosti tetry neonove.


 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.04.2010 21:26 Usine – Re: PPro
Každá varianta má své výhody a nevýhody. Výtok z filtru je nejlepší řešit rozstřikovací rampou. Jen otvor jako výtok si nedovedu dost dobře představit. Musel by být utěsněný a tyhle trubky se musí občas taky vyčistit. Pokud jde o vtok tak je jednoznačně lepší mít otvor do filtru a ne U rouru která je dost vidět. Její odvzdušnění ale není žádný problém, stačí mít jen v nejvyšším bodě odvzdušňovací hadičku. Filtr chce jednou za čas pořádně vyčistit a třeba v mém případě při jeho hloubce 50 cm je to už v druhé komoře pěkný problém.
:-)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [67] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113141x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=3301