Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 59 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 17:07 Muž Bob66 [2103] - Cichlidy
Peerwulf napsal:hamburský filtr? o tom jsem ještě snad ani neslyšel.



rybicky.net/forum/13004 ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 16:01 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetky
RAP napsal: Po zkušenostech, které mám, bych vstupní otvor udělal co největší, skoro jak "hamburský" filtr ;-)

hamburský filtr? o tom jsem ještě snad ani neslyšel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 11:46 RAP Re: Semi
Po zkušenostech, které mám, bych vstupní otvor udělal co největší, skoro jak "hamburský" filtr ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 11:44 RAP Re: Peerwulf
Vzduchování zakomponované do filtru je zbytečnost. Stačí dát za čerpadlo přisávání vzduchu. Odpadne ti jeden elektrožrout.
UV se v případě nutnosti dá zapojit také do okruhu za čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 11:43 Muž Dejmon [64] – Budoucí filtr
Připravuji se na velké AQ, asi tak od 300 do 500 litrů spíše panoramatické. S největší pravděpodobností tam použiji nalezené informace tady odsuď - http://www.deters-ing.de/Gastbeitraege/Eckmattenfilter.htm či to nějak zkombinuji s tímto http://www.loaches.com/articles/river-tank-manifold-design.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2011 10:57 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: Peerwulf
Teď mne napadla jenda věc. asi není možné do tohodle filtru nějak zakomponovat UV že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2011 09:54 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: vaclav
Já si myslím že topení má být hlavně za vzduchováním. Chtěl bych tam mít terčovce, takže topení tak na 28°C a byla by blbost, kdbych vodu prvně vyhřál a v další komoře bych ji bub linkami zchladil. Jn, filtr to bude velký. Ale myslím si že to nebude na škodu. čím větší filt, tím lepší filtrace a méně údržby. Navíc nebudu muset řešit nikdy že se mi podělal a reklamace atd. Nemá se na něm co skazit. když nepočítám čerpací hlavu. a už vůbec vylití vody z akva nebo něco podobného. I čištění bude super, jenom zvdnu kryt akva, vytáhnu molitan umyju a bechnu ho zpátky. Mně osobně to příjde jako ideální řešení. teď jestli to tak i půjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 21:56 Usine Re: Peerwulf
Na vebové informace si musíš dávat pozor. Chceš si vyrobit poměrně ohromný filtr, už jenom dvě komory plné molitanu by ti bohatě stačily. Klidně si ale dej do dalších dvou jemnější a časem zjistíš proč si nemůžeš dát topení až za ně. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.05.2011 20:38 Muž karelchess [45] Re: Peerwulf
Já si to myslím taky :) Nejradši mám věci, který si můžu sám vyzkoušet. Takový věci jako topítko před nebo za nemůžou mít vliv na úspěch či neúspěch. Chce to něco si o tom přečíst, ono se to občas hodí i v běžnym životě, a hlavně používat zdravý rozum ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 20:17 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: karelchess
Ne no, akvárium ještě nemám, chci si to nejprve co nejvíce a do detailu promyslet než to začnu dávat dohromady. Názory na vše se právě v hodně věcech liší. Někdo říká že na zažátku filtru by měl být hrubý molitan aby zachytil nečistoty a po něm jemný,a by se v něm usadilo co největší množství bakterií. někdo zase že to je blbost. někdo mi říká že je dobré mít ohřivač při vstupu do filtru, někdo že za ním. A tak to je se vším, se dnem, osvětlením atd. Jsem akvarista již delší dobu a čím více se o to zajímám, tím více si všímám, že snad ani neexistuje jediný způsob, který by byl ideální.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 20:10 Muž karelchess [45] Re: vaclav
Nic ale nebrání zakoupit nějakou tu kostku navíc a najít si tu nejvhodnější kombinaci právě pro tvoje akva. Já třeba v poslední komoře s TM45 žádné omezování průtoku nepozoroval, jediný problém byl jak jsem zmínil dříve. To ale jen potvrzuje, že nejlepší je to vyzkoušet přímo u tebe.
Navíc, jak jsem pochopil, akva ještě nemáš, nevíš, kolik tam bude rybek, kytek, jak se to bude zanášet...
Takže udělat komory na substrát stačí 3-4, techniku nandáš do vstupní a výstupní a je to.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 18:56 Usine Re: Peerwulf
Jemnější molitan je poměrně zbytečný protože se rychleji zanáší a brzdí vodu. Pokles hladin v jednotlivých komorách by byl větší. Mám tento molitan pouze ve dvou komorách a první čistím tak za 3-4 měsíce a druhou jednou za rok. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 18:45 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetky
vaclav napsal: Určitě bych nekombinoval různé druhy molitanu. Doporučuji pouze jeden PPI20 :-)

Ani různou jemnost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 18:23 Muž karelchess [45] Re: vaclav
Proč myslíte že to není dobré?
Z osobní zkušenosti se mi právě ta 20ka často zanášela a čerpadlo bylo na suchu. Proto jsem před něj dal ještě kostku TM10. Uznávám, že další jemnější molitany být nemusí, ale pokud není problém s průtokem, tak proč je tam nedat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 18:04 Usine Re: Peerwulf
Určitě bych nekombinoval různé druhy molitanu. Doporučuji pouze jeden PPI20 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 14:12 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: karelchess
Já jsme ty kuličky vyhodil a nahradil je biomolitanem. Dole mám keramické kroužky, na nich jeden biomolitan a pak 3 koše plné biomolitanu. Bohužel si myslím že jsou všechny stejné no.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 11:51 Muž karelchess [45] Re: Peerwulf
Ve spodním jsem měl ty plastový kuličky na ty nejhrubší nečistoty a rozprostření proudu, pak ten jejich biomolitan, to byla asi nějaká TM10? Pak TM20 a na konci byla TM30 nebo TM45 a myslím že na to se ještě vešla ta jejich vata. Nebyly to origo náplně, musel jsem sehnat kus biomolitanu a upravit do toho košíku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2011 07:38 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: karelchess
Super, takže 6 komor o velikosti 10x20x50. V první vzduchování a topítko. V dalších dvou hrubý molitan a v dalších dvou jemný a v poslední čerpadlo. jak jsi teda pak vykutil ty náplně v tom Tetra ec 700? Příští týden jedu na burzu, tak bych si je tam koupil.

Díky moc za rady.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 22:44 Muž karelchess [45] Re: Peerwulf
Tak sis vlastně odpověděl sám, co je nejlepší palec
Ještě bych se vrátil k té velikosti komor, větší plocha znamená jak menší odpor - menší pokles hladin mezi komorami, tak nižší rychlost proudění vody médiem. To bych považoval za významné plus.
Ten Tetratec 700 jsem měl taky, musel jsem změnit náplně (co myslíš, že jsem tam dal), pak to docela šlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 21:58 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: karelchess
Jo, kdyby ta komora byla širší, tak tam dám i vzduchování i topítko, ale moc na sebe bych to raději netlačil. Ok, už jsem se bál že budu muset schánět někde kdo ví jaká média a za kolik, takže jsem rád že stačí molitan akurát o různých jemnostech. Nechci moc jít jenom do klasického kiblového filtru. Mám dvě akvárka, v jednom mám externí filtr Tetra ec 700 a ve vodě pořád něco plave (nemyslím ryby). a v druhém mám klasický Aquael intermí s kostou molitanu a ve vodě ani smítko. Nevím čím to je. a taky jsem prostě nesvůj když je ten filtr mimo akva.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 20:31 Muž karelchess [45] Re: Peerwulf
Nikde není psáno že nemůže být v jedný komoře vzduchování, topení, přívodní trubka a kdoví co ještě, když to bude vhodně uspořádaný. Koneckonců to vzduchování můžeš kdykoliv vyndat nebo přidat, dle potřeby.
Pro správnou mechanicko-biologickou filtraci je důležité řadit materiály podle struktury od nejhrubší po nejjemnější. Ono je v podstatě jedno, co se tam dá, protože se časem všechno zanese a ty bakterie se tam usídlí. Proto já mám jen biomolitan TM10 až TM45, kroužky ani nevím, kam bych dal, jestli před, nebo za... Při údržbě jen odsaju ten největší bordel z povrchu prvního molitanu a je klid.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 19:33 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: vaclav
JJ, CO2 určitě na konec. To topení teda do předu ale i tak bych chtěl před filtr dát aspoň slaboučký kompresorek jen na noc na okysličování. V mém kavárku to viditelně pomáhá i když čeřím vodu. Jen ještě přemýšlím o těch médiiích (keramické kroužky atd. je toho fakt hodně a nevím co by se hodilo a co je zbytečnoct)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 17:54 Usine Re: Peerwulf
Pokud budou komory prázdné, nebo jen z technikou tak jejich větší počet vadit nebude. Určitě tam ale nemusí být kompresorek, stačí když vývod z čerpadla bude trochu čeřit hladinu. Topení bych dal na začátek filtru a rozpouštění CO2 v ke konci :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 16:54 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: vaclav
Právě že potřebuji těch komor trochu více. Vstupní prázdnou na kompresorek (jen na noc bude zaptnutý aby do filtru žla vždycky okysličená voda). Výstupní na CO2 a taky bych do filtru někde rád dal ohřívač (nevím co je lepší, jestli na začátek nebo konec). A akvárium budu mít v místnosti tak, že na něj bude vidět i z obou bočních stran, proto potřebuji mít filtr vzadu.

Díky moc za rady a odkazy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 16:37 Usine Re: Peerwulf
Komory udělej maximálně 4 a nemusí být ani přes celou zadní stěnu. Většinou stačí velikost boční stěny. Do první hrubou filtraci do dalších dvou biomolitan www.akvarista.cz/…
a do poslední čerpadlo www.akvarista.cz/…
Mezi jednotlivými komorami totiž časem dochází k poklesu hladiny a při 12 komorách by se ti mohlo stát že by jsi měl často čerpadlo na suchu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 11:16 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetkyRe: karelchess
Aha, já jsem zase někde četl že čím menší jsou ty komory, tím účinnější je ta filtrace. Hlavně bych potřeboval doporučit nějakou tu hlavu, aby byla co nejtižší, budu u něho spát a nechci dopadnout jak s filtrem co mám teď.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   01.05.2011 08:19 Muž karelchess [45] Re: Peerwulf
Ahoj, tak předně bych zredukoval počet komor a zvětšil jejich velikost. Voda bude protékat na principu spojených nádob a je dobré mít větší plochu filtr. média - menší odpor. Ten kompresorek asi myslíš čerpací hlavu, to by měla stačit jakákoliv. Tři komory dejme tomu 10x20xvýška s biomolitanem nebo něčim jiným, další dle potřeby. Jednodušší je lepší :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.05.2011 07:58 Muž Peerwulf [9] - Raci, krabi, krevetky – půjde to?
zdravím, chtěl bych si nechat slepit akva rozměrech 120x50x60(DxVxH) ale tak že celá zadní stěna by byla předsuntá o 10 cm a tam udělaný filtr. Přepážky po 10cm, takže by semi udělalo 12 komor kde 4 bych měl bez médií (na jedne straně jedna sací a jedna s topítkem a vzduchovým kamínkem a na druhé jedna s CO2 a druhá výpustní). Dohromady by měl filtr nějakých 40 litrů medíí. je tohle vůbec reálné? jaký bych musel mít vevnitř někde kompresorek aby to vůbec protáhnul? a kde? Bylo by to ideální už kvůli toho že ten filtr by byl prakticky externo-interní. takže pořádný oběm, ale žádne riziko výtoku vody.

Díky moc za rady a připomínky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 13:12 Žena Semi [6] Re: HaDaS
Nene opravdu neinspirovala. Je pravda, že to ovlivnění průtoku vody horním a spodní části nebude asi diametrálně odlišné a bude spíš řádově v procentech, ale když půjde část vody tou nejvyšší dírou, to zachycení větších nečistot v 1.komoře nějakými drátěnkami nebo něčim jiným co na to lidi používají, nemusí být tolik třeba účinné...Každopádně se těším na nové poznatky až to odzkoušíš palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 12:15 HaDaS – 3, 2 nebo 1 otvor ?
Semi napsala: Varianta A není můj návrh, ale přesně z toho důvodu ho nechci, jenom jsem si to chtěla ověřit. Jasně že jedna díra je méně než dvě.:-D Spíš mi jde o to jestli by ta jedna stačila. Nebylo by to aspoň tak vidět, ale nevýhodu oproti těm dvěma vidím v tom, že dvě se hned tak na ráz nějakým listem neucpou jako jedna...
Možná si se inspirovala u varianty A mým nákresem zde ve fóru. Mohu k tomu říct následující :
Použil jsem tři otvory, vyzkoušel na nečisto ve vaně, a průtok byl z mého pohledu rovnoměrný. Zkoušeno nití (vlála u všech třech otvorů rovnoměrně). Je pravdou, že toto řešení nemám vyzkoušeno přímo v akva, nějak se nemůžu dokopat k dodělání pozadí. Kdyby něco nefungovalo tak jak má, to znamená že by se nejvíce vody nasávalo vrchním otvorem, tak je zaslepím. Důvodem pro tři otvory je i to, aby odsávali vodu v celém sloupci vody a ne pouze u dna. Vzhledem k tomu, že mám otvory nastaveny trubkou, mohu do ní vložit předfiltrační hmotu o různé hrubosti, a tím upravit odpor pro nasávání vody. Ale vše je z mé strany zatím jen teorie. Až to budu mít odzkoušeno, dám určitě vědět.
Teď bude pár dní volno, tak snad pozadí dodělám. hop
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 09:57 Žena Semi [6] Re: Miondir
Varianta A není můj návrh, ale přesně z toho důvodu ho nechci, jenom jsem si to chtěla ověřit. Jasně že jedna díra je méně než dvě.:-D Spíš mi jde o to jestli by ta jedna stačila. Nebylo by to aspoň tak vidět, ale nevýhodu oproti těm dvěma vidím v tom, že dvě se hned tak na ráz nějakým listem neucpou jako jedna...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 08:56 Miondir
ja myslim, ze voda pujde cestou nejmensiho odporu, takze ve variante A by sla vetsina vrchni dirou a spodnimi minimum, takze bych volil B nebo C a protoze dve diry jsou vic nez jedna, tak bych volil C :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2011 08:37 Žena Semi [6] Re: Semi
Prosím poraďte, ať už je to cokoliv...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.04.2011 09:48 Žena Semi [6] Re: Semi
Fotka k příspěvku Tak už mám udělaný vnitřní filtr (viz obrázek z mého příspěvku, na který reaguji) a poslední otázkou zůstává vyřešit velikost otvoru nasávání. Vím, že se tu objevují rady, že správnou velikost nelze říct, neboť proměnných je tolik (postupné zanášení, rychlost čerpaní,filtrační materiál), že je to o vyzkoušení. Ale i tak se chci poradit, jelikož nemám ani představu, jestli mnou navrhované velikosti jsou vůbec reálně k správnému fungování. V přiloženém obrázku jsou tři verze možné realizace vtoku, je tam zobrazena jenom první komora, kterou proudí voda do druhé komory (situovaná z levé strany) horem. Ještě doplnění, ve vtoku bude umístěná nějaká mřížka, tedy průtoční profil bude částečně omezen...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.04.2011 14:20 Muž fernety [11] - CichlidyRe: NHKG
Fotka k příspěvku Podobný filtr provozuji na svém akváriu.Skoro 2 roky jsem jej vylepšoval.Dovolím si tedy přidat pár mých zkušeností.Používám již jen akvacit o hrubosti 20 a 30.V první komoře se na dně shromažďuje kal,který jednou za měsíc odsaju.Ve druhé komoře dávám na vrch,kudy přetéká voda z první komory,dvě vrstvy fitrační vaty.Tu postupně vyhazuji.Pokud se sníží průtok přes vatu,stačí s ní trochu zahýbat.Na to používám plastovou tyčku,kterou vatou párkrát zahýbu a opět funguje cca další 3 dny.První vrstvu vaty vyhazuji asi za 10dní,druhou za cca 14 dní,když čistím akvárium a dávám opět nové dvě vrstvy.Vatu od akvacitu mám oddělenou plastovou síťkou (něco jako od ovoce),aby se nechytala na akvacit.Akvacit pod touto vatou čistím nejdříve po půl roce.Komory pro akvacit (šíře 10cm) jsem udělal široké 98mm.Když byly široké 95mm tak tam akvacit šel hrozně těžko (hlavně mokrý).Dále doporučuji použít akvacit v kvádrech 10x10cmxšířka filtru a dát několik vrstev na sebe.Lépe se čistí a lépe se vyndává a nandává.Topítko mám hned v první komoře (přítok z filtru).Je zde totiž stálá výška hladiny vody.Filtr mám umístěný v úrovni hladiny vody v akváriu.Čerpadlo mám podložené akvacitem tak,aby i při vyčerpání obsahu vody z poslední komory filtru nedošlo k potopě a nepřeteklo akvárium.Další informace (lepení filtru) v mé prezentaci.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 13:27 Muž karelchess [45] Re: NHKG
No pokud se Vám nechce spojit poslední dvě komory a poslední přepážku posunout nahoru ode dna, tak asi dobrý. Průtok se dá upravit na čerpadle, pro bio filtraci nemusí být vysoký. Co se týká té první komory, tak pokud tam ta vata opravdu bude, tak by stačila jedna kostka 30ky. To uvidíte časem, kde je slabé místo a tohle se dá snadno prohodit
mimochodem hezké nákresy, koukám, projektant :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 13:03 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: karelchess
Fotka k příspěvku Myslíš nějak takto?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 12:48 Muž karelchess [45] Re: NHKG
Ten bioakvacit se označuje tak, že číslo znamená počet pórů (na povrchu) na palec. Měřil jsem to, souhlasí ;-) Takže palec je 25mm pórů 10, tj jeden má 2.5mm, u 20ky asi 1mm. Nezdá se to, ale rozdíl je to docela velký. 10ka je docela tvrdá a ostrá, 45ka se zase celkem podobá klasickému molitanu
Také jsem pro použít jen biomolitan. Na Vašem místě bych asi zvolil TM45 popř 30 jako hlavní a jedinou část filtru a udělal bych komoru s větší plochou kvůli snížení rychlosti průtoku. Jako předfiltraci tu 10 nebo 20, popř obě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 12:26 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: filipsi
® filipsi: S tou vatou na začátku už to mám otestované ve stávajícím filtru, že týden vydrží a přinejhorším je tam přepad. Když ušetřím za náplně a dám jenom molitany, tak bych mohl nechat to celé slepit odznova ... Vrstvu vaty na konci zvětším a s těmi komorami 95mm počítám.

® karelchess: Nevíš jaký mají přibližně průměr buňky toho molitanu TM10? Mám totiž ve stávajícím filtru už molitany 2 různých hrubostí a asi bych koupil stejné, ale nevím jestli mám PPI10 a TM30 nebo TM 30 a TM45.

Ještě doplním, žef filtr je především biologický s průtokem asi 400l/h a na mechanické nečistoty mám vnitřní filtr. Bohužel spoustu nečistot nasaje i vnější filtr. Jinak rostliny už prakticky nemám, takže ho můžu klidně předimenzovat a mám přerybněné 325l akvárko. Plánovaný hloubka filtru je 400mm.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 11:53 R Muž Silent [5949] Re: filipsi
V tomhle jsem s tebou za jedno. Osobně bych do velkého DIY skleněného filtru dal víceméně jen bioakvacity různé hrubosti a jako finální dofiltraci vatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 11:49 Muž karelchess [45] Re: NHKG
Zdravím, s tou vatou na vstupu bych byl opatrný. Já tam měl biomolitan 20ku a když jsem na víkend odjel, horní vrstva se zanesla tak, že se v podstatě ucpal. Teď tam je 10ka a ta už má póry opravdu veliký. Stačí hadicí vytáhnout zvršku ten největší bordel. Dále může být už cokoliv jemnějšího, vatu až nakonec. Důležité je rozmyslet se, co má ten filtr dělat, jestli čistit především mechanicky, nebo biologicky. Od toho zvolit náplně, rozměry komor a průtok vody. Také budu filtr předělávat, protože jsem zvolil příliš biologicky účinný koncept a zbytečně odebírá živiny rostlinám.
Edit: Na podložení molitanů se hodí např košíčky od kytek, různé provrtané kalíšky a misky, možná by šlo spodek vysypat hrubším pískem, nebo těma válečkama :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 11:39 Muž filipsi [1295] Re: NHKG
To mas tezke. "Za ty penize stoji" ... - to je hrozne individualni. Rozhodne nemuzeme mluvit o o financni vyhodnosti ve smyslu funguji X krat lepe, X krat vic stoji.
Kdyz je nekdo chce a ma na ne penize, ma je mit. Chybu neudela.
Kdyz nekdo penize nema, at tam nacpe biomolitan. Taky chybu neudela.

Jen par vyhrad - vatu bych dal fakt az uplne nakonec, a vetsi vrstvu. Mezery bych nedelal 100, ale treba 95. 100 je bezny rozmer prodavanych prirezu, tak abych je tam musel mirne zmacknout ve vsech rozmerech, aby voda nechtela radsi okolo. 45 je hodne jemny, asi tam bude "uzke hrdlo" v zanaseni. Pred nej bych urcite po valeckach jeste neco dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2011 10:53 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRE: Skleněný filtr
Fotka k příspěvku Zdravím, sem tu zas. Trochu jsem přemýšlel jak upravit stávající skleněný filtr a mám nový návrh. Co si o něm myslíte? Zajímá mě hlavně názor na filtrační náplně, jestli ty drahé náplně Enheimu za ty peníze stojí, nebo tam nechat jenom molitan a případně co dát dolů do komor ať ty náplně nepropadávají na dno. Vatu tam dávat budu určitě a počítám s tím, že vatu ve 2. komoře budu každý týden propírat.
Taky se musím rozhodnout, jestli přelepím stávající filtr (pak by bylo na výšku nižší) nebo si nechám vyrobit celý nový i s vlepenými přepážkami. Pokud bych jenom přelepoval to stávající, tak se bojím, že to nezvládnu a navíc bych měl delší dobu akvárium bez filtru a i pak by byl problém se záběhem nového filtru.
Můj stávající filtr se probíral tady dříve a jde na to najet po kliknutí nahoře na "RE: Skleněný filtr".
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 19:45 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: HaDaS
Dík moc. Vypadá to zajímavě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 19:45 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: JuraS
To zase ne, ale bude to asi snažší než si díky mé nulové zručnosti něco vytvořit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 16:14 HaDaS Re: HaDaS
Třeba přímo zde na fóru na straně 12 od uživatele Laďa : rybicky.net/forum/6711… .
anebo
na straně 11 od uživatele Otta : rybicky.net/forum/6711… .
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 16:13 HaDaS Re: gennaro
Když už chceš jít do toho "boxového" filtru, podívej se ještě zde na fóra týkající se vnějších filtrů. Je tam docela dost home-made uzavřených vnějších filtrů. Lidem fungují již léta, náklady jsou o něco výhodnější než u komerčně nabízených, a ještě si můžeš vybrat tvar, který Ti bude nejvíce vyhovovat z hlediska dispozice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 15:19 JuraS Re: gennaro
a to myslíš, že koupíš instantní filtr kterej bude fungovat jako tyčinka twix ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 14:45 Muž gennaro [8] - AfrikaRe: JuraS
jj je mi jasny, že to nevypočtu s absolutní přesností.. Asi si radši koupim nějakej boxovej filtr (Atman cf 1200 nebo spíš Tetra Tec EX 1200).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.04.2011 07:06 JuraS Re: gennaro
vždycky to bude pokus-omyl...jestli jsi tak dobrý na praktickou matematiku pak tě využijí někde v práci kde zaskočíš za počítače a sofistikované softy..možnost průtoku nasávací trubkou pži kolísající hladině v akvárku, zanášení filtru bakteriemi a odpadem, maximální průtok čerpadla měřený v laboratoři bez jakéhokoliv brždění doplněný o hadice..stačí 10 cm a mírné zatočení a už protéká jiné množství..typ rozstřikovací rampy..atd...obecně platí, že čerpadlo dokáže při maximu a žádném brždění které budeš vymýšlet vycucnout filtr jako nic a trubky které dáš do akva nebudou stačit...pokud nepoužiješ široké trubky..václav má 4 cm a já 2x 22mm,,já mám čerpadlo 250 lt/hod, metrovou hadici zakroucenou a nasazenou rozstřikovací rampu s cca 20 ti dírkami 2mm..a furt by čerpadlo potřebovalo uškrtit...

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [59] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 113135x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=2901