Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 21 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2016 21:33 nowy101 – Re: NHKG
molitanu je tam 3l (2x1.5l) víc jsem doma neměl a hrubej je proto, že jsem v Jihlavě jinej nesehnal, aspoň se tak rychle nezanese :-)
Jak jsem psal, je to zapojený provizorně, po zajetí půjde do jiného aq :-)
ty ryby jsou v akváriu, jak to je průhledný tak to jen tak vypadá :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2016 21:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: nowy101
Proč máš tak málo a tak hrubého molitanu? A zdá se mi to, nebo nad každým molitanem je uvězněná jedna ryba?
Nestíhá ti přepad z akvária... Ještě tam ze 2 kousky hadice přidej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2016 20:54 nowy101 – filtr
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, před nějakým časem jsem tu řešil výrobu externího filtru, tak jen přidávám fotky jak to dopadlo :-)
Filtr je zapojený provizorně, aby se zajely molitany :-)
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 20:58 laKatos Re: NHKG
Sám nevím jaká bude osadka. Každý den se mě to mění. Po dlouhé době být zase akvaristou. Už aby se Farda tady zastavil a doresili akvarko.
A hlavne ten filtr abych měl finální predstavu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 20:34 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
V přírodě je NO3 potravou hlavně pro rostliny. Ale pokud neplánuješ "holandské" akvárium, tak se budeš NO3 zbavovat především výměnou vody.
Ještě k té výměně vody. Ta záleží právě na tom, kolik budeš mít v akváriu ryb, kolik rostlin a jak moc budou náročné ryby na kvalitu vody. Jiný objem musíš měnit v akváriu s terčovci bez rostlin a něco jiného je akvárium s neonkami a rostlinami... Já třeba měním 50% týdně a mít kontinuální výměnu, tak měním ještě víc. Musíš si to odladit sám podle chování ryb. Nápovědou může být i koncentrace NO3.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 19:56 laKatos Re: NHKG
A jak je to ve volné přírodě?
Jinak díky za trpělivost. Snažím se to nasát..... důležité je blaho ryb a rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.03.2016 19:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Bez kyslíku musí mít bakterie zdroj potravy. A tou je většinou buď síra a nebo líh (vodka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.03.2016 19:47 R Muž romant [27981] Re: laKatos
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 19:25 laKatos Re: NHKG
A není právě dobře aby ve filtru probíhal anaerobní proces (velmi málá až nulová hladina kysliku).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 18:09 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Bohužel neumím měřit obsah kyslíku ve vodě, tak netuším, jestli ho není ve filtru málo. A bez kyslíku bakterie ve filtru nebudou fungovat. Proto mám to vzduchování. Bylo by lepší ho mít v těch čeřících přepážkách než tak nešikovně v tom nastříhaném molitanu. U tebe nedostatek kyslíku hrozí mnohem více než u mě! Máš větší objem a menší průtok.
Když si rozklikneš můj profil, tak tam tu Ostravu uvidíš. A podobnost s Novou hutí Klementa Gotwalda je čistě náhodná. smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 18:01 laKatos Re: NHKG
A důvod proč bys dal dvě čěřící přepážky?
Ty jsi z Ostravy?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 17:51 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Václav má ten filtr docela úzký. Já mám takovýto filtr: rybicky.net/fotogalerie.php… (poslední rozměr 400mm)
Fotku s popisem jsem dal do deníku mojí nádrže "Rio Ostrava".
Kdybych ho dělal znovu, dal bych tam 2 čeřící přepážky a širší komoru pro čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 17:02 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
13.11.2015 17:21 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:20 laKatos Re: vaaclav
vaclave..... muzes mi dat fotku toho filtru. dekuji.

liborass.....k ucpani molitanu nastojato ci na plocho - je podstatny rozdil. Vem si treba filtracni papir na kavu a neco snim prefiltruj ale kdyz si vemes trikrat tak vetsi papir (myslim s vetsi plochou) tak ten se jiste ucpe pozdeji.

fuchs..... cerpadlo mam jiz koupene. pred casem byla na nej akce tusim za 9stovek tak jsem ho vzal... Eheim 1048. Pokud system nebude opravdu fungovat dam tam jinaci silnejsi ale s filtrem nechi uz nic delat a proto ho tak resim.

kdesi, kdysi jsem tady cetl ze spravny prutok filtrem by mel byt 5-10cm/min. (to dosahnu malym prutokem a velkou plochou). Vetsina z vas tady toho zdaleka nedosahuje a mate rychle prutokace
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:05 Muž liborass [174]
docela podstatné je co v akva bude, jestli blackwater, nebo to bude holanďan, kolik ryb a jak velké, no velké asi moc nebudou při té šířce...
no ja nevím, ale podle mě se molitan zanese i když je naležato či nastojato...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 14:03 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Já mám čeřicí přepážky všude a ještě takovou dvojitou těsně před čerpadlem aby když se přívod nebo molitan ucpe nenačerpalo čerpadlo do akvária větší část vody ve filtru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:49 Muž Fuchs [169] Re: laKatos
Proč pořád trváš na tak malém průtoku? Tomu nerozumím...pak mě zajímá jsi si jistý, že tak malé čerpadlo ti vytlačí nahoru? Já mám at-305 a s udávaným výtlakem 1.3m a přítom přečerpá 800l/h a tu vodu mi do akva ze sudu nevytlačí. Zvládne tak metr víc ani ránu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:45 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Tak velký molitan neumím pořádně proprat. Proto mám na vstupu nejdříve vatu a za ní tenký plátek molitanu. Vatu měním pravidelně a občas properu ten plátek molitanu na vstupu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:29 laKatos Re: liborass
Právě proto aby se mi filtr tak nezanesl a nesnizovala se hladina ve filtru tam je ta plocha 30x30cm právě naopak vy vsichni stavíte molitan nastojaka , máte malou plochu. A vyprat molitan 30x30x10 půjde stejně jako vaše neboť tloušťka j pořád 10cm. Nebo se pletu?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 13:18 Muž liborass [174]
Počítáš taky s tím, že časem se molitan "zanese" a průtok se ještě sníží? Já bych volil větší čerpadlo, průtok můžeš snižit vždy, ale u slabého ho nezvýšíš...
Taky si neumím představit, jak budeš takovou kostku molitanu čistit, bude to pěkný zážitek... Uvažoval jsi i o jiných materiálech jako siporax apod, nebo lávovou drtí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 12:30 laKatos Re: NHKG
Fotka k příspěvku Ano to druhé bude mít před sebou molitan. Viz prerusovana čára v náčrtů.
Kolik bych mel nastavit ten prutok z vodovodního řadu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 12:17 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Jak bude řešena mechanická filtrace? To druhé čerpadlo bude mít malý molitan?
Každopádně mi těch 120 l/h přijde málo. Nehrozí, že druhá půlka filtru se bude flákat, protože v té první části se už voda procházející filtrem vyčistí a přitom v akváriu bude kvalita vody nic moc?
A tu výměnu vody bych taky nastavil větší. Cena vody je v nákladech na akvárium zanedbatelná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 11:57 laKatos Re: Paxero
No můj názor k tomu ředění špinavého akvaria (jak jsi to nazval) je ze když budeš redit špinavou nádrž špinavou ne zcela vyfiltrovanou vodou z filtru a nebo jednou tak čistší tak je to jako bys měl dvojnásobný prutok. Představ si tvrdý alkohol když resis vinem nebo vodou. A k prutoku 6000 litrů to čerpadlo bude riditelne a v urcitch intervalech bude menit svou intenzitu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 11:43 Muž Paxero [71] Re: laKatos
Pokud budes mit v akva "spinave" ryby, tak 120 litru prefiltrovane vody nestaci naredit tu spinavou, co v akva je. Hodne zalezi na osadce.

Pokud das prepad na jednu stranu, privod vody z filtru na druhou, a zvednes prutok filtrem na 500-1000 litru za hodinu, tak tam zadne vnitrni cerpadlo uz davat nemusis.

Cerpadlo 6000 litru za hodinu udela v tomto akvariu docela slusny priboj, vlna na jedne strane bude znatelna. A ryby odsoudis na cely zivot k usilovnemu plavani proti proudu....

Opravdu to tak chces?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 11:30 laKatos Re: vaaclav
Kolik bys dal ten meziprostor pod filtrační biomolitanem?
A ta meziprepazka někdo tady tomu říká čěřící/provzdusnovaci nedělal bych žádnou ale jednu musím mít aby mi do komory tekla voda horem a ne spodem. A myslel jsem že je jedno kde je
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 11:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Na můj vkus máš moc malý prostor pod jednotlivými přepážkami. A trochu mě není jasná ta dvojitá přepážka, proč ji nemáš všude nebo blíž k čerpadlu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.03.2016 11:09 laKatos – pojezdy pro filtr (vysouvani filtru)
Neví někdo jak bych měl udělat pojezdy pro externí prepadovy filtr který bude umístěn pod akvariem. Mám málo prostostoru nad ním a tak uvažuji je by byl nějak výsuvný. At neřeším něco co už je dávno vymyšlené
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 16:54 laKatos Re: laKatos
Fotka k příspěvku prosim o kritiku externího filtru.
jak jsem psal...
je to pro akvarium 263 x 60 x 33 cm s přepaden a vrtaným dnem
čerpadlo na filtr bude 600 l/h (odhadovaný realný průtok 120 l/h)
K čerpadlu ve filtru bude přivedena vodovodní trubka škrcena na průtok cca 20 procent objemu akvária za týden (cca 100litrů/týden).....kontinuální dopouštění
externí filtr bude napojeny přes trubku směřující nahoru + koleno + pruchodku na vodovodní odpad. Ten má za úkol drzet hladinu ve filtru na určité výšce a zároveń odpouštět zvýsujicí se objem vody v systému viz kontinualní dopouštění

(uvnitř akvaria bude čerpadlo s regulací 6000l/h zvažuji i 8000l/h (regulace 100 az 30 procent) pro nastaveni určitého proudu......to bude mít za úkol v tak úzkém akváriu udělat proud z levé strany na pravou( levá strana čerpadlo a prava strana nasávání).
díky
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 15:45 laKatos Re: Paxero
A proč by měl být problém?
V akváriu budu ještě mít čerpadlo na cirkulaci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 08:04 Muž Paxero [71] Re: laKatos
2cm/minutu neni extremne pomalutekouci filtr. Mam jej doma a neni s nim zadny problem.

Spise bude problem 120 litru/hodinu pro tak velke akvarium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 06:20 laKatos Re: Paxero
Vím že 33cm hloubky je žalostně málo, víc z prostorových důvodu nemůžu mít.
Prvotni otázka změna....... zda nebude něčemu vadit tak velký a extremne pomalutekouci filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.02.2016 23:17 Muž Paxero [71] Re: laKatos
33 cm je vyska nebo hloubka akvaria? Nechtel bych byt tercovcem ani v jednom pripade.

Jestli pocitam spravne, tak hruby objem akva je 564 litru vcetne skla. Filtrace 120 litru za hodinu je zoufale malo, klidne to zvedni na 3-10 nasobek, a nemusis se trapit s malym prutokem ve filtru. Navrhu prepazkoveho filtru jsou tu diskutovany desitky.

Predpokladam, ze vis, ze musis mit prepad nebo neco obdobneho, co zabrani preteceni filtru pod akvariem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 20:43 laKatos Re: Paxero
Fotka k příspěvku Návrh filtru je v příloze. 90 cm není v kuse ale celková délka filtrace. Širší a vyssi filtr mít nemůžu.
Vlevo by by vtok. V právo čerpadlo. Plánované akvarium o rozměrech 263x65x33cm. Společenské možná bych se vrátil i k chování tercovcu
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 19:43 Muž Paxero [71] Re: laKatos
90cm tloustky filtracniho materialu mi prijde jako zbytecny nesmysl. Na biologickou filtraci bohate staci 15-20 cm. K cemu zbyvajicich 70cm?

Ta kostka 30x30x30cm se bude hrozne spatne cistit.

120 litru za hodinu mi prijde hrozne malo (odhaduji akva 200 litru a vice).

Zkus zvetsit plochu filtru (na ukor tloustky materialu) a radikalne zvysit prutok filtrem na 2x objem akva za hodinu. Bohuzel neni znam objem akvaria ani planovane osazenstvo.

PS: Mam doma filtr, ktery tece prave ty 2cm/min, nehnije a funguje spolehlive.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   29.02.2016 14:20 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Jde o to aby jsi ho celý využil. Záleží na co ho budeš potřebovat a jaké bude jeho zatížení. Nějakého hnití bych se nebál. www.discus.cz/… www.discus.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 13:40 laKatos Re: romant
Jenže ten hambac bývá "dlouhy" pár cm. Tady ten bude mít 90 cm na délku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 13:34 R Muž romant [27981] Re: laKatos
Budeš tam mít prostě velkej Hamburskej filtr, tedy pro něj se udávají ty zde výše citovaný optimální hodnoty průtoku a když si uvědomíme, že se ten filtr zašpiní, tak bych ani ty tvoje 2cm/min nepovažoval za nemožné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 13:01 laKatos Re: vaaclav
Fotka k příspěvku Já bohužel filtr musím mít pod akvariem v tom výklenku. A chci využít maximálně ten prostor tak proto tak velky filtr.Jen se obávám zda nemůžu něco způsobit tim velkým filtrem s malým prutokem
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 12:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Já na tyhle počty moc nedám mám filtr podstatně menší a molitanu jen 10 litrů a jedu přes to s čerpadlem 1200 l/h a je to ve stejné úrovni jako akvárium takže jediný odpor klade rampa. Funguje to taky dobře. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 12:13 laKatos Re: vaaclav
Ano optimum je 5-10cm/min. Ale já mám 2cm/min a to v délce 90cm. Zda tam už nebudou probíhat nějaké hnilobne procesy.
Využil nebo nevyužil. Lepší je vždy větší jsem někde slyšel X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 11:57 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: laKatos
Záleží co bude v akváriu aby jsi tak velký filtr využil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 11:54 Muž ludvik [1082] Re: laKatos
Menší průtok nemusí být obecně na škodu, možná spíš naopak. Ale někdy předloni sem Designer dával optimální hodnotu 5-10cm/min.

Pak by to mohlo znamenat menší množství kyslíku pro bakterie. A teoreticky i nastartovanou denitrifikaci ... jestli je to špatně, nebo ne už neumím posoudit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 11:50 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
Já nemám výškový rozdíl. Čerpadlo je papírových 450l/h. A voda prochází plochou 10x40cm. Celkem mám 3x10l molitanu a nově 7,5 Efhi substratu a litr rašeliny.

Kup si výkonnější čerpadlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 11:45 laKatos Re: NHKG
Ano papírové má 600l/h ale Výškový rozdíl ho stáhne na 120. A ano uvnitř akvaria bude další čerpadlo na "pruvan"
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 11:36 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: laKatos
120 litrů za hodinu? Já mám pro menší filtr a akvárium 450l čerpadlo s průtokem kolem 350l/h a je to málo. Vodu v akváriu honím dalším čerpadlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.02.2016 09:42 laKatos – rychlost prutoku externim filtrem
Je na škodu když externí filtr o objemu cca 80 litrů bioakvacitu (tři přepážky/kostky o velikosti 30x30x30) má maly prutok? Čerpadlo má reálný prutok120 l/h a plocha filtru kterou bude procházet je tedy 30x30. Coz mi vychází že prutok filtrem je 2cm za minutu. Čěřící přepážky žádné.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2016 13:20 deathdealer0012 – Výroba kanystrového filtru
Ahoj. Podařilo se mi najít na youtube pár skvělých videí ohledně výroby kanystrových externích filtrů (ale i přepady, pískové ...) a ty co mě nejvíce zaujali přikládám. Doufám že to sem nedal nikdo předemnou. Pokud ano tak se omlouvám. minimálně za shlédnutí to stojí. Doporučuji všem kteří uvažují o výrobě.

www.youtube.com/…
www.youtube.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.02.2016 09:09 GP Re: Angel1804
zajimava a na tesnost myslim bezpecnejsi je i tato varianta
www.top-aquariums.com/…
edit: v kolenech to jde samozrejme ohnout podel steny akvaria
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.02.2016 21:00 Muž Tojsouvěci [3585] - Kytky s čudlamaRe: Angel1804
Na jakou to má být litráž?Možná by Ti stačil závěsný přepadový filtr. ;-) ahoj

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [21] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=1001