Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba vlastního filtru

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 51 Přejít na další stránku   1  
Výroba vlastního filtru
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 23:35 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
já jsem do první komory hned za kroužky dala odřezky z molitanu co mi zbyly, takže kdyby ti ten molitan nevycházel, dá se to vyřešit i takhle
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 23:31 Muž O.Tom [439] Re: katterinecka
jj, přemýšlím nad tím, kombinuji... jak by sel rovnoměrně naporcovat ten molitan 10x10x50 a rozložit v daných rozměrech filtru, tak aby přepady/propustě na sebe nejak rozumě navazovaly, atd. Už jsem přemýšlel, že si na to vytáhnu staré lego :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 23:27 Muž DrChila [243] Re: O.Tom
Aha tak pokud to jde lehko zvládnout tak výrobu toho 15komorovího chci vidět na youtube:-D
Co tam dát místo skla perlinku? A připit silikonem? udělat pás hrubýho molitanu keramiky atd? v jenoduchosti je síla. A funkčnost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 23:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
co rozdělit jen některé zadní komory a molitan nechat vepředu ve větších, to by byl takovej kompromis. Nevím jestli ses předešlým příspěvkem na něco ptal, žádná otázka tam nebyla
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 23:11 Muž O.Tom [439] Re: DrChila
Samozřejmě že je to "drbačka", ale není to věc která má sloužit týden, tak se tomu věnuje i odpovídající úsilí při výrobě. Také ale záleží na postupu lepení a jelikož jde o kompletně nový výrobek a ne vlepování komor do starého akvária, lze to celkem dobře zvládnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 23:00 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
No já si myslim že ze mě taky ne:-D Protože tam máme netolerantní hovádka který chtěj věty tak jak sou napsané. A kteří nechápou že někteří mezi náma jako já chodíme do práce a tak.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila OT
tak zdravotní sestra ze mě nikdy nebude ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:54 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
Chodim na nástavbu Dis. diplomovanou všeobecnou sestru. A jmenuje se Karolína takže je jako bonus taky na K:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:52 Muž DrChila [243] Re: O.Tom
Tak to mám přesně já sklo od zhora a ode dna mám 3 cm mezeru na průtok po celé šířce. A upřímě řečeno už si to lepil? Tolik komor na jednou? Řeknu ti že to je teda nic moc práce zalepit to po všech stranách aby to jakoby těsnilo a v prostoru 10cm x 10cm... No potěš Frantu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:50 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila OT
A do jaké školy? Jestli se můžu zeptat. V Hradci jsem snad ani nikdy nebyla, takže to já nebudu, ale asi má víc lidí stejnej názor jak já :-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:46 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
Kdybys v profilu neměla že jsi z Brna tak si myslim že si jedna holka co semnou chodí do třídy ale ta je z Hradce královího a je dokonce stejně stará. Chování naprosto stejný a stejně skoro napsaný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:45 Muž O.Tom [439]
Já teď odbočím od svého aktuálního návrhu uzavřeného filtru, k otevřené variantě kterou jsem taky promýšlel a kterou tu zde aktuálně řeší Jiri_99.

Samotný přepad by u mě byl řešen pomocí systému trubek, který mi tu někdo poradil, viz www.youtube.com/… a jim podobné videa.
Je zde možnost nasávání vody ode dna i od hladiny, nebo obojí a vrchní může sloužit jako pojistka přetečení akvária. Možností je mnoho.

V samotném filtru pak postupné snižování jak přepadů, tak přepážek s dolní propustí zhruba o 1-2cm na komoru. Se záměrem, aby byla zachována průtočnost náplněmi (přepady), tak i snadné přetečení komory se spodní propustí.

Jiri_99: Ještě bych se zeptal, co všechno tam chceš dávat za náplně. Jestli to "přehaníš" jako já s 10 rozdílnými náplněmi. Nebo tam budeš mít jen biomolitany a pak bych udělal komory po celé šířce filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   30.01.2013 22:37 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila OT
aspoň nedělám z ostatních hlupáky, když to ani neumím pořádně vysvětlit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:29 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
Jiří nenapsal co tam chce dát za čerpadlo a nepsal o tom že to chce mít uzavřený a v uzavřenym to je jedno jak si tam udělá ty přepážky tam nic nebude přetejkat. To čerpadlo 1000l/h byl jen příklad. Mě se líbí jak ženy musí všechno komentovat vzít si i blbej svetr tak je problém:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 22:23 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila OT
ptaly se dvě různé osoby O.Tom, který chce uzavřený filtr s průtokem 1000 l/h a Jiri_99 kterému si odpovídal ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:58 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
No tak to si člověk může pak domyslet. Tak příklad čerpadlo táhne 1000l/h když ale mu přitejká voda rychlostí po ucpání jen 800l/h znamená že 200l/h někde přebejvá a to je v těch přepážkách rozdíl výšky hladin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:42 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila
ta tvá teorie nevysvětluje proč mají být přepážky odstupňované
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:39 Muž DrChila [243] Re: katterinecka
což de vyřešit jak? :-D prostupem stoprocentnim přes medium
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:30 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: DrChila
není problém v tom, že voda portéká menší plochou, ale že v menších otvorech a při větších rychlostech dochází k větším ztrátám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:23 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
Fotka k příspěvku Tady se ti jen snažej vysvětlit to že když tam hodíš biomolitan musel bys mít malej průtok aby to nenasálo žádnej bordel a neucpalo se to Nebo to nechat jet na prázdno bez náplní
Nebo jinak... představ si že máš otevřený dveře projdeš lehko. Přes futra nalep tu průsvitnou folii balící a zkus tim projít.. ten samej problém má čerpadlo zjednodušeně. Čím víc medií zasebou čím víc je hustý to médium tím víc tim neprochází dá se to maximálně vyřešit větší plochou prostupu tím médiem viz obrázek se sklem používáš k průchodu například 10% ze 100% výšky akvaria. Teď si vem že v těch 10% musí proběhnout to co čerpá čerpadlo. Jenomže po pár dnech místo 10% máš 8% páč se to ucpe a takhle to de dál a už to na výkon toho čerpadla nestačí. Proto se přepážky dělaj odstupňovaný nejvyšší menší menší menší. Nebo pomocí perlinky.
Jinak na prázdno by ti to běhalo dobře ale myslim si že by to nezvládlo průtok 1000l/h ani náhodou
 
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2013 21:15 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
všichni mi radili dát tam jen hrubý molitan, neposlechla jsem a udělala jsem chybu. Ale s těmi dalšími médii ti neporadím, nemám s nimi zkušenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:13 Muž O.Tom [439] Re: katterinecka
V tomhle jsou právě nejhorší ty biomolitany jak se postupně zanášejí a ucpávají, z těch jsem nejvíc nervózní.

Ještě, jak si zhruba představuji uspořádání filtračních médií.
1) poměrně velké množství v desítkách litrů kroužků (eheim mech pro)
2) dále biomolitany 10/20/30 ppi
3) siporax / biomolitan 45 ppi (nejkritičtější médium pro průtok) / substrat pro
4) pak už jen pokusné náplně komory jako zeolit, dočasné nebo vyluhovací jako rašelina a úplně nakonec vata

Nejvíc mě trápí ty biomolitany, pokud zvládnu ty, tak by podle mě jinde problém s průtokem nastat neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:12 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jiri_99
tak se pak koukni na ten odkaz co jsem posílala, minimálně na ten obrázek na straně 8 (omlouvám se, předtím jsem napsala 7). Tření v potrubí je dost podobné jako tření o ty molitany, taky je to délková ztráta
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:09 Muž Jiri_99 [425] Re: katterinecka
Co je ten problém? Vlastně to začalo na mém nepochopení, proč voda nedoteče do posledních komor. Už jsem vážně unavený a nějak zmatený z toho všeho. Ale zítra na to snad kouknu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:05 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jiri_99
to jsem nakonec pochopila, že to tak nějak bude, ale to není ten problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 21:04 Muž Jiri_99 [425] Re: katterinecka
Fotka k příspěvku Je to myšleno prakticky tak jak to má O.Tom na obrázku. Jen těch komor nemá být tolik a v takových rozměrech.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.01.2013 20:58 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jiri_99
v tom případě a při tom návrhu co máš ti čerpadlo pojede naprázdno každou chvíli (dokud to teda nebude jeho konec)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   30.01.2013 20:58 RAP Re: Jiri_99
Při pohledu na tvůj návrh mě napadá pořekadlo: "Proč to dělat jednuše, když to jde složitě".
Navíc ten nákres z boku má jednu chybu, všechy přepážky jsou stejně vysoko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:54 Muž Jiri_99 [425] Re: katterinecka
Vrchem přes přepážky by to přetéct nemělo, pač tolik vody by do filtru přitéct nemělo. Pokud čerpadlo vypne, do filtru nateče jen málo vody tak, aby to bylo +/- po přepážky. Pokud se ucpe odtok z akvárka, z filtru se odčerpá jen tolik vody, aby zase akvárium nepřeteklo. A pokud se ucpe některá z komor, čerpadlo odčerpá poslední komoru a pak pojede na sucho /bohužel by to nejspíš byl jeho konec, ale nehrozí potopa v bytě/.
Tato odčerpaná voda sice nateče zpět do filtru, ovšem tak, aby ve filtru bylo ještě pořád dostatek místa a voda nevytekla ven.

Už jsem dost unavený, moc mi to nemyslí, ale zítra se pokusím si nad to na chvilku sednout a nakreslit to podobně jako O.Tom a lépe vysvětlit. Respektive tak, jak si to představuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:53 Muž DrChila [243] Re: Jiri_99
já sem na to přišel co potřebuješ čerpadlo o rychlosti 10l za hodinu a budeš mít všude stejně vysokou hladinu a bude ti to fungovat:-D a nebo to zapnit jenom keramickejma kroužkama ty to tolik nebrzděj.. přinejhoršim když to budou brzdit molitany tak to poteče horem no se prd stane když to nemáš úplně nahoru:-D hold ty přepážky ta voda preteče a budeš honit vodu na prázdno:-D
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:50 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
i kdybys měl ten uzavřený filtr a chtěl průtok 1000 l/h, tak musíš brát v úvahu i odpor těch filtračních médií, průtok bude menší, tak možná stejně budeš muset koupit silnější čerpadlo (nemůžeš se řídit jen podle charakteristik čerpadla)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:37 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jiri_99
Pokud je filtr otevřený a déle používaný každá filrační náplň se časem zanese a (brzdí vodu) následuje pokles hladiny v každé komoře to bude třeba 1-2 cm. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   30.01.2013 20:36 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jiri_99
nemysli si, to zas tolik vody nebude, nebo to dřív přeteče vrchem přes přepážky (mě se to stát nemůže, protože mám filtr zároveň s hladinou, ale jestli ho chceš mít pod akvárkem, tak se to klidně stane)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:34 Muž O.Tom [439] Re: Jiri_99
Jsem nepochopil ten návrh jako celek a hlavně z toho bokorysu jsem zmaten :)

Jinak, pokud jsem se dobře díval, tak máš komory široké 20cm a v nich propustě v přepážkách 5x20cm, což je dvojnásobek oproti mému úvodnímu návrhu. A právě u sebe se bojím průtoku u biomolitanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2013 20:31 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
u mé nádrže Nový svět mám nějaké fotky jak jsem to řešila já, i když bych ho udělala větší, byla jsem limitována šířkou 20cm. Lepší je co největší průtočná plocha, udělala bych to tak že bych ty molitany dala na sebe a třeba 6 komor o rozměrech 10x40cm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:29 Muž Jiri_99 [425] Re: katterinecka
Fotka k příspěvku Je to na prd obrázek. Voda samozřejmě poteče cik cak.
Pořád ale nemůžu pochopit, proč by voda neměla dotéct do posledních komor.
Čerpadlo, respektive jeho výkon snad člověk zvolí podle toho filtru
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:27 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jiri_99
kdyby tě to zajímalo víc, tak to docela popisuje obrázek na straně 7 fstroj.uniza.sk/… a další informace o tlakových ztrátách, bernoulliho rovnice atd
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:22 Muž O.Tom [439] Re: katterinecka
Jsem si toho tak nějak vědom, pročítal jsem si také info tady:
www.discus.cz/…

Mám prostor "zhruba" 60x40 cm který chci maximálně využit když už se do výroby chci pustit. U uzavřeného filtru je to pak maximálně těch 50x30 cm vnitřního prostoru, protože venku pak zabírá místo uzavírací mechanismus.
Pracuji s rozměry komor vycházející z molitanu 10x10x50 které už nějaké mám a jsou pro mě dále v tomto rozměru nejdostupnější.
Teď jen vykouzlit celek tak, aby byl funkční :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:18 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Jiri_99
Ve filtrační hmotě (zvlášť když je "zašpiněná") dochází ke ztrátám rychlosti, voda tam doteče, ale pomaleji a nemusí to stačit na to kolik potřebuje čerpadlo.
Tak jak to máš nakreslené ty poteče všechna voda vrchem a ne přes filtrační hmoty (nebo to má téct cik cak?)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 20:11 Muž Jiri_99 [425] Re: malyLibor
Fotka k příspěvku Nějak to pořád nemůžu pochopit. stydim
Proč by v několika komorách /při stejné výšce/ neprotékala voda?
Myslel jsem že voda, pokud má přítok tak, aby jí tam teklo dostatek, filtr zaplaví v pohodě.

Mám vymyšleno něco podobného, jen s dvanácti komorami a teda menšími, kdy by jedna komora byla cca 10x20x30 výška s tím, že obvodové stěny filtru by byly vyšší než stěny komor.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2013 20:10 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
koukni na ty hamburský filtry, jestli to máš do toho rohovýho akvárka, tam by se to docela i hodilo (dozadu do rohu) a ušetřil bys jak za čerpadlo tak i za další materiál. Molitan se pak může nechat zarůst kytkama. rybicky.net/forum/13004
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.01.2013 20:07 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: O.Tom
u filtru je hlavní plocha/objem pro osídlení bakterií, ani ne tak délka. Proto velmi dobře fungují i hamburské filtry kde voda protéká jen několik centimetrů. Jak psal Václav, u tak dlouhé "trasy" může problém s kyslíkem, může docházet k anaerobním procesům. Taky budeš muset filtr častěji čištit, protože se menší průtočná plocha rychleji ucpe detritem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 19:56 Muž O.Tom [439] Re: DrChila
Neřekl jsem že bude filtr zalepený, jen uzavřený.
Poklesy výkonu čerpadel jsem porovnával podle jejich charakteristik.
Když vezmu uzavřený okruh, tak mi přibližně 1000 l/h dá 20W čerpadlo.
Když si ale vezmu otevřený filtr a nutnost překonávat nějakých 130cm vodního sloupce, tak je tam při stejném průtoku třeba 40W čerpadlo.

Obě verze, otevřený/uzavřený mají své pro a proti.
Ten uzavřený má mnohem více rizik ve špatném návrhu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 19:28 Muž DrChila [243] Re: O.Tom
A jo možná máš pravdu:-D spíš asi určitě a tebe by bavilo při čištění filtrace rozřezávat silikon od skla? :-D mě teda ne... No přímo 12 hodin to není jak kdy podle toho jestli sem v práci a nebo nejsem. Když sem v práci běží to od 5 do 22hodin a když je víkend tak od 9 do 20hodin. Rybičky prožívají můj den semnou:-D jednoduše a prostě.
A myslim si že zas takovej rozdíl v tom nebude ve spotřebě bude to spíš minimální rozdíl jde spíš o to že čerpadlo o stejným výkonu bude mít menší průtok u toho přepadovýho filtru. I když u mího Eheima 1000 compact rozdíl na metru a půl nepoznám výškovího rozdílu. Chrlí to jak o závod:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 18:59 Muž O.Tom [439] Re: DrChila
V uzavřeném okruhu filtrace se čerpadlo stará "jen o pohyb vody".
U otevřeného musí navíc překonávat výškový rozdíl mezi hladinou filtru a horní hranou akvária.

Vem si 2m hadici, oba konce chyt do ruky a nalij tam do plna vodu. Pak vem 1m hadici, jen jeden konec vem do ruky a donuť vodu téct odspodu nahoru.. To je ten rozdíl.

A to vypínání filtru po 12h je celkem blbost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 18:32 Muž DrChila [243] Re: O.Tom
No já nevím proč by měl uzavřený filtr sice menší spotřebu když výškový rozdíl tam stejně je. Nic méně když už bych si pořizoval uzavřenej kvůli úsporám tak uspořim tak že koupim kanistr tam dám perlinku na to co chci pak perlinku a udělat z toho filtr uzavřený jako je někde už vidět třeba 25l barel či 50l barel. Ale né uzavřený skleněný filtr. Netěsnost je pěkná mrcha stejně jako gravitace. A slušně řečeno když si někdo pořídí 15 komorovej filtr a řekne využije nějaký a pak do ostatních experiment tak asi o tu tisícovku i kdyby jí ušetřil mu nejde:-D
For václav: já mám taky vnější filtr běží mi 12 hodin a pak ho vypnou spínací hodiny stejně jako všechno ostatní a žádná katastrofa nenastala:-D nikdy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 17:24 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: O.Tom
Zkus nad tím popřemýšlet ještě jednou. Vaaclav to píše dobře. Ono ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. V akvaristice to platí dvojnásob.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 16:51 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: O.Tom
Pokud chceš mít 13 komor z patnácti obsazených, tak u otevřeného filtru by jsi v polovině už neměl žádnou vodu. S uzavřeným nemám zkušenosti tam by to ale z velké části byla jen mechanická filtrace protože bakterie potřebují kyslík. Kloudný průtok by jsi měl jen chvíli než se to trochu přicpe. Když ti vypnou na pár hodin proud, opětné zapnutí bude možná pěkná katastrofa. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 02:14 Muž O.Tom [439] Re: malyLibor
Jde o uzavřenou verzi, na principu uzavřeného okruhu jako u běžných komerčních externích kanistrových filtrů. Velikost filtru a počet komor... když už do toho chci jít, tak chci maximálně využít prostor pod akváriem a maximum je tech 3x5 komor při 10x10cm. A náplně.. +-15 litrů kroužků, biomolitany 1x 10/20/30/45 ppi, siporax, substrat pro, možná vata a jinak ve zbylých komorách experimenty, zeolit, rašelina. Kroužky nejsou problém, z biomolitanů už nějaké kusy 10x10x50cm mám je to poměrně rozšířený a dostupný rozměr.. proto i takové komory, substrat pro taky nějaký mám..
Jenže, když se na ten výtvor/návrh dívám, mám velkou obavu s průtočností přes ty molitany.

Návrh otevřeného filtru mám taky, postupné snižování přepadů atd, ale je tam třeba výkonnější čerpadlo po překonání výšky vodního sloupce a teoreticky při stejné průtočnosti mi uzavřená verze (ale dobře navržená :) ) ušetří 1000 kč ročně... při současné ceně el. energie, která určitě nebude klesat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2013 01:36 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: O.Tom
Také bych řekl, že těch komor je zbytečně moc. Když jsem vymýšlel můj HMF do třístovky, tak jsem někde četl o osídlování bioakvacitu nitrifikačními bakteriemi a ve tvém případě by většina toho biomolitanu byla podle toho, co jsem četl, pro nitrifikační bakterie neobyvatelná. Zkusím vyhledat.
Edit: www.jacik.akva.sk/…

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [51] ...... 71

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 112959x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/6711-vyroba-vlastniho-filtru?od=2501